Concilie wordt volkomen van opzet veranderd Herdelijk schrijven van de Nederlandse bisschoppen over het concilie Aanvoer rondvis in IJmuiden was ook vorige week gering GEEN REPARATIEKOSTEN 6 MAANDEN VOLLEDIGE - GARANTIE OP DE HELE SCHOEN! SS Periode van rust wordt gebruikt voor koortsachtige voorbereiding Drie kinderen gered uit brandend woonschip m Fu» yewimoon, In de vishal en op zee Adverteert in dit blad Ifö! WBÊ m r mm MAANDAG 10 DECEMBER 1962 Kerkelijk nieuws Landau kreeg Nobel-prijs in Moskous ziekenhuis MEUBELFABRIEK biedt aan: MEUBELTOONKAMERS LUIDSPREKER I r%. V/I mmë TOWN zwart en bruin 24lr®9 RAVO SCHOENFABRIEKEN N.V. RAVENSTEIN N.BR. Bontiseennatuurprodukt! Maar beter dan de natuur zou kunnen, schiepen geleerden .bont' van orlon en dynel, Sterker, lichter, warmer én... duurzamer! Dit voorbeeld importeerde Voss uit Amerika een koninklijke orlon-dynel mantel j uit een koilektie met AO m allure! TT Öl" (Van onze correspondent) ROME Paus Joannes heeft zaterdag by de sluiting van de eerste zitting van het concilie 't nu afgelopen eerste deel vergele ken met eenlangzame en plechtige ouvertu re van het grote concert, dat nu zijn belangrijker fase tegemoet gaat. De plech tigheid betekende allerminst het einde van de werkzaamheden. Integendeel, zij wor den voortgezet, ook gedurende de rust periode. De verschillende commissies wer ken voort. De bisschoppen krijgen de voorstellen toegestuurd en kunnen deze bestuderen en er hun aanmerkingen op maken. Een nieuwe commissie, die de Paus enige dagen geleden heeft inge steld, zal aan dit alles leidinggeven en er toezicht op houden. primaat van Polen, kardinaal Wyszynski, en zijn bisschopsring kusten. Gisteren (zondag) heeft de Paus deel genomen aan de plechtigheid der heili- genverklaring van drie zaligen. Van deze vermoeiende plechtigheid heeft hij alleen het essentiële gedeelte bijgewoond, gedu rende iets meer dan een half uur. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Brugge (België) (Prot. Evang. Unie) J. de Jong te Geraardsbergen, Tweetal te Dordrecht J. C. van Ra venswaay te Scheveningen en E. Venema te Zwijndrecht. Doopsgez. Broederschap Aangenomen de ben. tot pred. in algem. dienst R. de Zeeuw te Utrecht. Geref. Kerken Tweetal te Scheveningen (vac.-C. W. Keur) S. van Bekkum te Monster en L. Loosman te Bodegraven. Bedankt voor Spijkenisse (2de pred.pl.) R. J. Beukema te Ermelo voor Koude kerk a. d. Rijn G.. de Zeeuw te Ezinge. Geref. Gemeenten Beroepen te Kalamazoo (U.S.A.) A. Ver- gunst te Rotterdam-Centrum, die bedank te voor Dordrecht. Dit is mogelijk dankzij de hedendaag-1 Zondagmorgen is in de rooms-katho- een lange tijd zal duren., Êr moeten nog se communicatiemiddelen. Bij vroegere lieke kerken in ons land een herderlijk I ve^e onderwerpen ter sprake komen, die concilies waren die lange tussenperioden schrijven voorgelezen over het concilie a,lle ten doeI hebben de kerk steeds meer tussen de verschillende zittingen verloren tv6 aanu„f i. jf. n de kerk van Christus in onze tijd te doen en werd er geen werk verricht. De Paus i 7, aartsbisschop en zjjn. Wij hopen dat u het geduld niet zult sprak de hoop uit dat, dapkzij de meer de. opschoppen van Nederland aan hun verliezen, als de resultaten niet direct efficiënte werkwijze en de beperkingen priesters, religieuzen en gelovigen ge- zichtbaar zullen zijn. Met ons moogt dip hpt onnnilio link Unnfi ii I 1 i I oriron - De tekst van luidt als volgt: die het concilie zich heeft opgelegd, het I nade en vrede mogelijk zal blijken in de volgende zit' tingsperiode, die op 8 september 1963 be. gint, het werk te beëindigen voor Kerst mis van het volgend jaar. Van dit concilie verwacht hij voor de kerk belangrijke vruchten, verder nauwe re samenwerking met de broeders die bui ten de kerk staande toch de naam Christus belijden en „vernieuwde dit herderlijk schrijven van aan- Dierbare gelovigen, Het was voor ons in Rome een vreugde en een reden tot gro te dankbaarheid telkens te horen hoe groot het medeleven van u allen is met het tweede Vaticaans concilie, waarvan de - - I v»uui van uc üacht voor tallozen van onze kinderen, die eerste zittingsperiode dezer dagen wordt zonen zijn van oude en roemruchte be schavingen, welke door het licht van Christus allerminst zullen worden aange tast, maar integendeel de kiemen die zij in zich dragen zullen zien ontwikkelen om de volkeren te brengen tot grotere men selijke vooruitgang". Die laatste woorden houden in dat de Paus van dit concilie ook zegenrijke ge volgen verwacht voor het missiewerk. De Paus ontveinst zich niet dat er nog heel wat werk moet worden verzet: „Ons wach besloten. UW medeleven heeft zich onge- I twijfeld geuit in een gebed voor het werk van het concilie. Wij zijn u hiervoor zeer dankbaar. Gaarne spreken wij onze dank ook uit voor de uitstekende wijze waarop pers, radio en televisie hun taak van voorlichting hebben verricht. Wij zijn ons er van bewust dat wij mo- gen meewerken aan een groots gebeuren. Gesteund door de H. geest en onder lei- I ding van Paus Joannes, geholpen door het gebed van welhaast alle christenen van de ten grote verantwoordelijkheden, maar gehele wereld, dienen wij er voor te iive- inlf »nl 21 I God zelf zal ons op onze weg ondersteu nen". Met roerende woorden, ontleend aan de brief aan de Romeinen uit de Bijbel, nam hij afscheid* van de concilievaders, die hij groette met de heilige kus. Aan het einde van zijn toespraak was de paus kennelijk zeer vermoeid en zijn woorden waren nauwelijks meer te ver ren meer kerk van Christus te zijn. Wij I hebben wegen gezocht naar een grotere dienstbaarheid aan God en de mensen, en wel zo, dat deze gestalte krijgen in onze liturgie, in ons denken over God, die zich zelf aan ons meedeelt door Christus Heer, en in ons gelovig antwoord. Onvergetelijk is de indruk van de vitali- I staan. Hij verliet de kerk, maar nauwe- teit van de wereldkerk waarin alle bisschop- lijks een kwartier later verscheen hij weer pen samen zoeken naar wegen om de kerk voor het venster van I 1 zijn studeervertrek en zegende nogmaals de bisschoppen die de kerk verlieten en de menigte die op het plein was samengestroomd. Het trok de aandacht, dat aan het ein de van de plechtigheid de beide waarne mers van het patriarchaat van Moskou, de archimandrieten Borovoj en Koliarov, zich geruime tijd onderhielden met de Aanvoer van maandag Honderdvijftien vaartuigen zorgden van morgen voor een aanvoer van 900 kisten schelvis, 2260 wijting. 180 gul en kabel jauw, 20 koolvis, 510 haring, 2000 schol, 100 haai en poon, 240 tarbot en griet, 580 diversen, 1800 stuks stijve kabeljauw en 130.000 kilogram tong. De KW 39 Wilhelmina Johanna was aan de markt met 200 kisten schelvis, 400 wij ting, 30 kabeljauw en gul, 10 koolvis, 165 radio en 90 diversen. De IJM 37 Delft met 200 schelvis, 485 wijting, 45 kabeljauw en gul, 70 radio en 55 diversen. De IJM 35 Postboy met 160 schelvis, 600 wijting, 20 kabeljauw en gul, 5 koolvis, 70 radio, 60 diversen en 25 stijve kabeljauwen. Deze schepen kwamen uit de Noord. Dertien kotters zijn blijven liggen voor de dins- dagmarkt. Verder wordt verwacht de IJM 26 's-Gravenhage met 190 schelvis, 60 makreel, 250 wijting, 50 kabeljauw, gul en koolvis, 20 diversen en 100 kleine kist jes haring. Prijzen van maandag Prijzen, in guldens, per kilogram: Heil bot 4,203,60, tarbot 3.303,90, grote tong 4,704,404, grootmiddel tong 3,202,90, kleinmiddel tong 2,402, tong 1 2,602,30, tong 2 1,801,64. Per 125 kilogram: Grote kabeljauw 130 108; middel kabeljauw 11892; grote koolvis 120—108; middel koolvis 112 100; leng 100—92; hake 280—260; witte koolvis 130. Per 50 kilogram: Grote gul 4640; mid del gul 4338; kleine gul 3118; koolvis 1 4036; koolvis 2 36; hake 6027; ham 18292; leng 40; witte koolvis 40; grote en grootmiddel schol 4340; zetschol en schol I 40—33; schol II 32—24; schol III 20—12; schartong 42—34; tarbot 152—61; griet 52—37; heilbot 154; haring 27—40; grove schelvis 5041; grootmiddel schel vis 4641; kleinmiddel schelvis 5040 schelvis I 4437, schelvis II 3928; kuit 62; radio 169; dichte wijting 148; ge stripte wijting 2413; poontjes 205,50. Per 40 kilogram: Kreeftjes 2526; lever 20; krabben 6; haai 2013; inktvis 47. Regels kabeljauw: Grote 92—60; middel 54—40. Per hoop: Vleet 8225; rog 4018. Per stuk: Kreeft 15. Scheveningen In Scheveningen was de aanvoer van vis vanmorgen 40 kisten wijting, 30 gul en kabeljauw, 400 schol, 350 haring, 14.000 kilogram tong. Op zee De schepen die in de Noord vissen heb ben zowel zaterdag als zondag liggen ste ken vanwege het slechte weer. Verscheidene schepen die vorige week rond het Engels Kanaal hebben gevist, zijn zaterdag onder stoom gegaan in de rich ting van de Ierse Zee. De overige schepen hebben, voor zover zij niet naar de thuis havens zijn gegaan, onderkomen gezocht in Franse havens. De visserij was zaterdag in die contreien zeer slecht. Geen enkel schip kon een succesje melden. Van de trossen geslagen Door de harde noordenwind zijn zon door innerlijke vernieuwing, ook zichtbaar voor de mensen, meer te maken tot dat gene wat zij in wezen reeds is, tot de bruid zonder vlek of rimpel, tot de moe der van de mensen, die hen in liefde en met begrip leidt op hun weg naar de Heer. De aanwezigheid van het gehele wereld episcopaat te Rome heeft op ons allen I een zeer diepe indruk gemaakt. Wij we ten uit de vele contacten die wij met bis schoppen uit vrijwel alle landen moch- I ten hebben, dat velen vpn hen slechtg ten koste van de grootste otters naar Rome zijn gekomen. Zij komen uit landen waar de kerk slechts sinds kbtte tijd woftel j heeft geschoten, uit landen die leven in gro te armoede of aan de grens van de nood, uit landen, waar de kerk zo weinig bewe gingsvrijheid heeft, dat de gelovigen hun I bisschoppen niet stoffelijk kunnen steunen. Zij allen en hun getal is groot zijn aangewezen op de steun van de H. Vader. Zonder deze steun zouden zij niet hebben kunnen komen, zonder deze steun zullen zij in de komende zittingsperioden niet aanwezig kunnen zijn. De H. Stoel, die de zorg heeft voor de I noodzakelijke enorme organisatie van het concilie, kan deze steun niet in voldoende mate geven. Dit is een van de redenen waarom wij ons tot u richten. Naast de dank voor uw I medeleven en uw gebed zouden wij het verzoek tot u willen richten om gezamen lijk, ter bestrijding van de zeer grote kos- I ten, een stoffelijk blijk van onze dankbaar heid en van ons medeleven te geven aan de H. Vader. Ook in vele andere landen zullen de bisschoppen dit aan hun gelovi gen vragen, om op deze wijze aan de paus een gave te kunnen aanbieden die een werkelijke verlichting van de financiële zorgen betekent. Daarom is het onze bedoeling dat zon- I dag 16 december voor dit doel in alle ker ken en kapellen een collecte zal worden gehouden. Wij durven u dit vragen, omdat wij da gelijks geconfronteerd worden met de gro- I te zorgen van vele bisschoppen. Wij zijn ervan overtuigd dat in deze periode van het concilie de solidariteit met de wereld kerk bij u nog is gegroeid, deze solidari- I teit is een eer van de katholieken van Nederland, getuige de vele Nederlandse missiebisschoppen en missionarissen, ge tuige de missionaire geest van ons volk. I Het is niet onmogelijk dat het concilie MOSKOU (AP) De Nobelprijs voor I natuurkunde is vandaag aangeboden aan de Russische geleerde Lev Landau in een Moskws ziekenhuis door de Zweedse am bassadeur, Rolf Sohlman, in aanwezigheid I van Mstislav Keldish, president van de Russische Academie van Wetenschappen en andere leden van de Academie. „Ongelukkig genoeg ben ik zo ziek dat I ik niet op kan staan om mijn dank te betuigen." zei Landau, die in een stoel naast zijn bed zat. dagavond de schepen SCH 160, UK 46 en I UK 63 en de sleepboot Johanna van de Aannemingsmij Stolk van hun trossen ge slagen en in moeilijkheden gekomen in I de IJmuider haringhaven. Een burger bracht de havendienst van een en ander op de hoogte. Deze dienst riep meteen de hulp van Vissers sleepdienst. Een sleep boot bracht de schepen weer op hun plaats. De operatie stond onder bevel van de heer Plugge van de havendienst. Behou dens enige schade aan de rollen van de I SCH 160 (waarover de vleet wordt bin- j nengehaald) en de gebroken trossen werd geen averij gemeld. Op geen der schepen was een wachtsman aan boord. Ook niet in de nabijheid. ervan overtuigd zijn dat de beraadslagin gen en de onderlinge contacten van alle leden van het wereldepiscopaat voor de kerk uiterst vruchtbaar zijn. Maar ons werk vraagt de voortdurende kracht van de H. Geest. Met de meeste aandrang vra gen wij u daarom ons met uw gebed te blijven steunen. Zou er in IJmuiden nog wel iets terecht komen van een marktspreiding? Een feit is, dat er vorige week om de andere dag was rondvis in de hallen verscheen. Dins dag en donderdag was er geen of heel weinig rondvis aan de markt. Maandag waren er twee schepen met wat rondvis. De prijzen waren vrij hoog. Want de voor uitzichten waren niet rooskleurig. Toch was maandag al bekend dat de „Egmont' aan het werk was en voor de woensdag markt. Inderdaad is dit de „Egmont" ge lukt. De „Jullie Strijf" verscheen aan de vrijdagmarkt. De 800 kisten schelvis die werd aangevoerd zijn voor prijzen (voor de grofste soorten) verhandeld van 57 tot 45, terwijl de braadschelvis tussen de 30 en 40 is blijven hangen. Zo ook de wijting, waarvan ruim 1700 kisten wer den aangevoerd. Voor de grofste soorten "bestond vrij goede belangstelling; de prij zen varieerden van 40 tot f 30. De klein tjes brachten 25 op. De 650 kisten met meest kleine koolvissen werden eveneens vlot verhandeld, voor prijzen tussen de 0.70 en 0.60 per kilogram. Kabeljauwen en gullen waren er ook maar weinig. Toch waren de prijzen niet zo hoog als verwacht mocht worden. Dinsdag waren er 100 kisten met leven de gullen aan de markt, aangevoerd door enkele spanvissers. Deze mensen vissen doorgaans op sardien en bliek, die dan rechtstreeks naar de vismeelindustrie gaat. Platvis was er in voldoende mate. Er werden 4500 kisteren schol en 275.000 kg verkocht. De grofste schoolsoorten gingen als gewoonlijk naar Engeland, de middel soorten naar Engeland, België en Duits- land. De export heeft de grofste schol op zeer zuinig een vrij redelijk prijspeil kunnen houden. Voor enkele partijtjes kleine schol kon maar net de minimumprijs behaald wor den. De door de trawlers aangevoerde poon tjes werden graag gekocht door de roke rijen. Haring en makreel waren er nauwe lijks. De weinige makrelen van de Egmont brachten 73 op. De eerste twee dagen van de week wer den 4000 kisten haring aangevoerd door 20 schepen, die minstens 14 dagen in Het Kanaal of voor de Franse kust hadden ge vist. De handel in verse Maring ondervindt veel hinder van de gezouten haring. De steurharing gaat voor prijzen van 75 tot 80. Door de geringe vangsten heeft men aan boord veel tijd om de gevangen haring te steuren (zouten). Dit heeft ook tot ge volg dat er lange reizen worden gemaakt. Veel schepen hebben de haringvisserij vaarwel gezegd en zijn weer op de tong visserij. Enkele schepen zijn naar de Noord om te proberen in het Kattegat wat haring te vangen. De kantjesmakers zijn toch weer naar Het Kanaal gegaan. Verschil lende schepen zijn op weg of van plan om door te stomen naar de Ierse Zee. Volgens berichten zou er wat makreel te vangen zijn. Twee Scheveningse trawlers waren al eerder van de Franse kust naar de Jerse Zee vertrokken. Een van deze schepen zou reeds op de thuisvaart zijn met een ge mengde lading van haring en makreel. De rokerijen en de conservenfabri kanten, die een slecht seizoen hebben, hqS pen er iets van te kunnen krijgen. Het lijkt er op dat zelfs Breskens verstek zal laten gaan dit jaar. Want ook daar is de aanvoer Een felle brand heeft een wwonschuit in de IJssel bij Kampen totaal verwoest. Zonder het moedige optreden van woon schipbewoonster, mevrouw Schouten-Cor- nelis, zouden drie kinderen van drie, vier en bijna zes jaar in de vlammen zijn om gekomen. Even voor zes uur ging de moe der van de drie kinderen, mevrouw Wal stra, even voor een boodschap de wal op. De vader was naar Zwolle voor familie bezoek. Aan boord van het woonschip wa ren de drie jonge kinderen alleen achter gebleven met een hond. Op de tafel stond een brandende petroleumlamp. De hond is even na het vertrek van mevrouw Walstra tegen de tafel gesprongen waardoor de lamp omviel. Door de uitstromende petro leum stond het woonschip in een oogwenk in lichter laaie. De kinderen waren nog te klein om zichzelf in veiligheid te brengen. Niet ver van het woonschip lag het woonschip van mevrouw Schouten-Corne- lis. Zij hoorde het oudste kind op hulp roepen en holde naar het brandende schip. Het vijfjarige meisje was aan dek gekro pen maar in het woonvertrek bevonden zich nog de twee kleine jongens, die zij op het nippertje uit de vuurzee wist te redden. Niet lang daarna arriveerden de Kamper en de IJsselmuider brandweer, die in korte tijd de brand hadden bedwon gen. Het gehele woonschip was toen ech- te^- uitgebrand. De hond is in de vlam men omgekomen. 29e Middenstandsexamen Alg. Handelskennis Het schril telijke gedeelte wordt afgenomen op 21 mei 1963; het mondelinge van 15 tfm 31 juli 1963. De in schrijving sluit onherroepelijk 16 jan. 1963. Inschrijvings formulieren (uitsluitend per briefkaart aan te vragen) gratis verkrijgbaar bij één der volgende organisaties Bureau Stichting Middenstandsexamen, Laan van Meerdervoort 96a, 's-Gravenhage. Cenjraie voor Katholiek Handelsonderwijs. Zeekant 33. Scheveningen Instituut voor Middenstandsontwikkeling, Pompstationsweg 5 A, 's-Gravenhage. Centrale voor Christelijk Handelsonderwijs De Ruijterstraat 74, 's-Gravenhage. Formulieren van vorige examens rijn niet geldig. Over te late aanmeldingen wordt niet gecorrespondeerd. Moderne en klassieke bankstellen, die als model gediend hebben, vanaf 395— tot f 1475.— en enkele huiskamers. Westerhoutpark 8 (b(J Wagenweg) - Tel. 18340 U zoudt het door heel Kennemerland kunnen aanplakken natuurlijk, dat U een stofzuiger, een auto of Iets anders te koop heeft. Spaar U die last PI.AATS 'N r jW-"'- «w» m Hier is de Fut Town schoen. Een extra lichte en moderne schoen die mannelijke allure en elegantie aan door en door Engels comfort paart. Bijzonder duurzaam, geen reparatiekosten. Zool en bovenleer zijn onverwoestbaar aan elkaar gelast. Daarom is de Fut schoen volstrekt waterdicht. En bovendien 6 maanden volledige garantie. Niet alleen dus op de zool maar op de hele schoen. Vraag naar Fut schoenen verpakt in de zwarte doos. MADE BY EXCLUSIVELY FOR VOSS, NETHERLANDS Fut Everyday model, een extra sterke en comfortabele herenschoen, ideaal voor werk, wandeling, sport en spel. Dezelfde bekende Fut garantie van 6 maanden op de hele schoen. In zwart en bruin f. 24,90. .MSTEWMM MM MMS BOntMUM MMaMHRMNEINOHOvni ENSCHEDE VIWO NUUUMAUOUM MUSTmCHTAMSmvEEN GRONINGEN UTRECHT.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 6