Begrafenis van Willem III was zeer indrukwekkend Praag zoekt een zondebok voor het kwaad van het stalinisme Herziening van het proces Slansky echter niet zeker «■Hl KERKELIJK LEVEN vU dei* IJmondverenigingen vandaag en morgen HavenbericMen Gebed voor eenheid Buitenlandse arbeiders R.-k. enquête in Amerikaanse pers AN DAG 10 DECEMBER 1962 7 „Eén uur vóór den tijd, bestemd tot den optocht der begrafenis, zullen alle personen, tot denzelven behoorende, zich bevinden aan het koninklijk paleis in het Noordeinde, in de daartoe bestemde lokalen, met uitzondering van de genen, die aangewezen zijn voor den dienst bij het Koninklijk Lijk. De groot officieren en kamerheeren zullen aldaar voorzien worden van de nodige mantels en handschoenen. Aan de hofbeambten en officianten zal worden bekend gemaakt, waar zij zich van bovengenoemde zullen kunnen voorzien". De vouwwagen STOFZUIGERS de Zwemdiploma's Jonge garde Gottwald in de greep Anti Albanië Tram- en buspersoneel in België dreigt met staking Provinciale Waterstaat Beeldengroep voor de Pro Albanië Belgische loodsen op de Schelde werken weer Duitsers naar Israel Ds. Mare Boegner Met deze zakelijke mededelingen begint een programma van een gebeurtenis, die in december 1890 Nederland juist zo heeft beheerst als de uitvaart van prinses Wil- mina nu: de plechtige begrafenis van Wil lem III op donderdag 4 december. Als men het vergeelde programma door leest rijst uit de woorden het beeld op van een plechtigheid, die zeer indrukwekkend moet zijn geweest. Vijf bladzijden beslaat de opsomming van de stoet, die hier „trein" wordt genoemd. Voorop liep een commando cavalerie, daarachter de generaal-majoor J. N. A. baron Taets van Amerongen, bevelhebber der eerste divisie infanterie, met de offi cieren van de staf der divisie, allen te paard. Maar laten wij het programma spreken: „C. Een bataljon schutterij der residen tie met den staf, het vaandel en de muziek van het regiment, gevolgd door eene af- deeling der koninklijke zeemacht van offi cieren en voorafgegaan door de muziek der marine; eene afdeling mariniers on der bevel van eenen hoofd-officier; het 1ste en 3e bataljon van het regiment grena diers en jagers, met den staf, het vaandel en de muziek van het regiment; een ba taljon van het 4e regiment infanterie, te Leiden in garnizoen, met den staf, het vaandel en de muziek van het regiment; D. Drie esCadrons van het 3e regi ment huzaren met den staf, den stan daard en de muziek van het regiment. De Haagse schutterij zal een deel uitmaken van den optocht bij de bar rière op den Rijkswijkschenweg; bij de stad Delft zal een gelijk korps Delft- sche schutterij zich op diezelfde plaats in den stoet aansluiten. E. Een hoffourier en twee rijknechts te paard. F. De stalmeester des Konings in buitengewone dienst C. J. van der Ou- 'meulen te paard". Zo gaat het programma door. Offi cieren en kamerheren wisselen elkaar af. Er is een deputatie van geneeshe ren, waaronder de lijfarts van de ko ning, dr. C. W. Vinkhuyzen. Tussen verschillende intendanten treft men de directeur der zaken van weldadigheid E. M. A. Bijleveld. De jagermeesters des konings gaan te voet. Onder letter R wordt de veldmaarschal staf genoemd, gedragen door de gep. lui tenant-generaal N. Mac Leod. Dan komen onder S de buitenlandse ordetekenen, door gepensioneerde generaals gedragen. Ver volgens de nationale ordeteken, evenals de rijkssierraden op rood fluwelen kussens gedragen. Dan komt de rouwwagen met acht paar den behangen met rouwklederen, „elk paard geleid wordende door eenen koet sier." De slippen van de wagen worden door ordonnansen gedragen, vierentwin tig kamerheren gaan de zijden van de rouwwagen. Achter de rouwwagen rijden de vor sten, gezanten en deputaties. Militairen sluiten de stoet. De „trein" nam de volgende weg: Noordeinde-Hoogstraat-Kleine Groen- markt-Veenestraat-Wagenstraat-Huygens- plein-Huygensstraat naar de Rijswijkse- weg. De stoet ging verder over de Delft- seweg tot voor de stad Delft. Daar was de route: Het oude Delft over de Kerk- brug-Het Oude Delfj-door de Nieuwstraat, voorbij de Hal-achter het stadhuis om, langs de hoofdwacht-over de Grote Markt- voor de Nieuwe Kerk. Advert entte Electrolux, Excelsior, Erres, Holland Electro, Ruton, AEG, Philips enx. VERKOOP - REPARATIE Betaling in overleg ZELSERDLILNWEG 173 - TELEFOON «407 MAANDAG 10 DECEMBER Openbare leeszaal, Plein 1945: 14.30 tot en 19 tot 21.30 'uur; filiaal Wijker- aatweg 77, Velsen-ncord: 14 tot 17 uur; iaal Wüstelaan 79, Santpoort: 14 tot 17 :i 19 tot 21 uur. R.K. leeszaal, Willemsbeekweg no. 96: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 uur; Jozefhuis, Banjaertstraat, Velsen-noord' 14 tot 17 en '9 tot 21 uur; filiaal Wüstelaan 79: 14 tot '7 en 19 tot 21 uur; parochiezaal Petrus- ■~k: 15 tot 18 en 19 tot 21 uur. "*atronaatsr-el»onw, Willemsbeekweg, "30 uur: Onderw.::~erstonee!vereniging "cnnemerland" speelt „Babetje" op Sint colaasfeest Velser schooljeugd. DINSDAG 11 DECEMBER Openbare leeszaal, Plein 1945: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 uur; filaal Velsen- noord: 19 tot 21 uur; wijkcentrum „De Duinpan", Willem de Zwijgerlaan, Sant port: 16 tot 18 en 19 tot 21 uur. R.K. leeszaal, Willemsbeekweg: 10 tot uur. Patronaatsgebouw. Willemsbeekweg, '9 30 uur: Als maandag. Zondagmiddag hebben in het Velserbad :et minder dan 101 kandidaten een poging -daan om 't zwemdiploma te veroveren. Dit „afzwemmen" was georganiseerd or de .Waterrienden". Van cte 41"deelnemers(sters) voor diplo- A slaagden er 40. Van de 32 B-kandi- 'en slaagden er 31 en van de 28 C-kan- aten slaagden er 9. De Watervrienden-verenigingen Velsen rn Beverwijk kunnen terugzien op een zeer geslaagde middag. Hoe de uitvaartplechtigheid daarna verliep, kan niet beter worden verteld dan door het programma zelf: De hofbeambten en officianten zullen zich in twee rijen rangschikken, de jong- sten aan de kerkdeur, en zoo wijders naar het koor toe; de kamerheeren ver volgen deze beide rijen tot aan het graf; makende dus twee rijen uit, tusschen wel ke het Koninklijk Lijk zal doorgaan. De herauten met hunne wapendragers plaatsen zich aan beide zijden bij den ingang van het graf. De dragers der ridderorden en de rijks sieraden, mitsgaders de groot-officieren en de dragers der slippen van het rouwkleed plaatsen zich om het graf. De vierentwintig kamerheren, dragers van het Koninklijk Lijk, bijgestaan door een gelijk getal onderofficieren, zullen Het zelve naar den Koninklijken Grafkelder dragen. Het dienstdoende militaire huis en de ad judanten van wijlen Zijne Majesteit den Koning in buitengewone dienst zullen vol gen. Aan het graf gekomen zijnde, zal het Koninklijk Lijk vóór hetzelve op eene daar toe bestemde lijkbaar worden gesteld. Eene toepasselijke aanspraak wordt als dan gehouden door den WelEerwaarden Zeergeleerden Heer dr. C. E. van Koets veld, hofprediker. Vervolgens wordt de kist van het rouw kleed ontdaan en het Koninklijk Lijk in het graf nedergelaten. De kist zal vervolgens met het grootze gel van het rijk verzegeld worden door den minister van justitie, vergezeld van den secretaris-generaal van het departe ment, in het bijzijn van een opper-kamer- heer en den opper-ceremoniemeester. Na de verzegeling der kist zal de lijk baar met het rouwkleed daarover, boven den ingang van het graf gesteld worden, waarna de heraut (Nederland) met luider stemmen zal aankondigen, dat de plechtige Koning Willem III te paard, ter aarde bestelling van het stoffelijk over blijfsel van ZIJNE MAJESTEIT WILLEM III, KO NING DER NEDERLANDEN, PRINS VAN ORANJENASSAU, GROOT-HERTOG VAN LUXEMBURG, ENZ, ENZ, ENZ, ENZ. volbracht is". (Van onze correspondent) WENEN Het ophefmakende gedicht van de jonge Russische schrijver Jevtoe- sjinko tegen Stalin is ook in de kranten achter het ijzeren gordijn verschenen, maar in Tsjechoslowakije heeft men meer dan drie weken gewacht, voordat deze anti-stalinistische belijdenis werd gepubli ceerd. Dat is begrijpelijk, om dat de sta linisten aan de oevers van de Moldau nog te sterk zijn. Men aarzelft in Tsjechoslo- wakije tot een zuivering over te gaan, want Karei Bacilek is daar nog steeds mi nister van staatsveiligheid, ofschoon hij de verantwoordelijkheid draagt voor de stali nistische politie-methodes en vooral voor de moord op Slansky en zijn aanhangers. Men kan hem van dezelfde misdaden be schuldigen op grond waarvan Joegov in Bulgarije werd veroordeeld en afgezet, maar men zal moeten afwachten of het partijcongres dat in Praag wordt gehou den, maatregelen tegen hem zal nemen. Politieke waarnemers verwachten nauwe lijks een dergelijk optreden tegen Bacilek, omdat hij jarenlang de vertrouwehng van Novotny is geweest. Er zijn echter genoeg anti-stalinistische krachten aan het werk, die in dit land op de duur tot doorbraak moeten komen. Een van de woordvoerders van deze zuiverings beweging is de nog vrij jonge Jozef Le- nart, die niet de gehele stalinistische be weging sinds 1948 heeft meegemaakt. Hij staat aan het hoofd van een groep, die haar politieke opleiding pas in 1956 in Moskou heeft afgesloten en men verwacht van hem dat hij in opdracht van het Krem lin zal beginnen met de geleidelijke liqui datie van de stalinistische overblijfselen. Om dit programma tot uitvoering te brengen heeft men een zondebok nodig en om Novotny voorlopig nog te ontzien zal men iemand anders verantwoordelijk moeten stellen voor de economische moei lijkheden en vooral voor de complicaties in de levensmiddelen- en brandstoffenver- zorging. Tot voor kort werden de ontevre den reacties hierover niet of nauwelijks in de pers gepubliceerd, maar in de laatste tijd komen deze stemmen regelmatig aan het woord in de officiële organen. Dit wijst er op dat ook hier een zekere libera lisering een uitlaat heeft gevonden, die ten slotte op een zuivering van het stalinis me moet uitlopen. Jiri Hendrych, lid van het politieke bu reau van de partij heeft op het congres gezegd, dat ook in Tsjechoslowakije de stalinistische persoonsverheerlijking heeft bestaan en dat de overblijfselen daarvan uit de partij verwijderd dienden te wor den. Volgens Hendrych was de in 1953 over leden president Gottwald, een van de stichters van de partij, „volkomen in de greep van de persoonsverheerlijking" ge raakt. Het stoffelijk overschot van Gott wald is tijdens de destalinisatie van zijn mausoleum in Praag overgebracht naar de „Nationale Herdenkingshal." Hendrych zei dat de persoonsverheerlijking in Tsjecho slowakije, „diep geworteld" is. Hij zei dat het noodzakelijk is alle resten daarvan overboord te gooien. Hendrych merkte voorts op, dat er geen enkele :noodzaak is om „de meningen ©ver de schuld van Rudolf Slansky en enkele anderen" te herzien. Men maakt daaruit op dat het proces-Slansky niet voor her ziening in aanmerking zal komen. Hendrych deed evenals Novotny voor hem een aanval op de Albanese commu nisten, „die van de weg van het marxis- me-leninisme zijn afgedwaald". President Breznjev, leider van de dele gatie van de Russische communistische partij, heeft een felle aanval gedaan op de „onverantwoordelijke schreeuwlelijken in Tirana", volgens wie de beste hulp, die BRUSSEL (ANP) De Roomskatholieke vakbond van tram- en buspersoneel in België heeft per 17 december een staking in het vooruitzicht gesteld, indien de eisen voor loonsverbetering en voor betere socia le voorwaarden niet worden ingewilligd. Geëist worden ondermeer een loonsverho ging van vijftien cent per uur en het af schaffen van boeten. De eisen worden door andere vakbonden gesteund. Op 12 decem ber zullen werkgevers en werknemers over leg plegen over de eisen. Vrijdagmorgen is - zoals reeds ge meld werd - de door de Amsterdamse beeldhouwer Jan Willem Radecker vervaardigde beeldengroep op een uitbouw aan de zuidelijke gevel van het kantoorgebouw van de Provin ciale Waterstaat aan de Zijlweg ge plaatst. Deze beeldengroep is onge veer acht meter lang en 1.25 meter hoog. De bedoeling is om de vrij strakke gevel iets te verlevendigen. Met een zware hijskraan werden de beelden gisteren achtereenvolgens op hun plaats gehesen. Toen alles gereed was kreeg men bovenstaand beeld. men Cuba had kunnen geven, zou zijn ge weest dit land bloot te stellen aan een aan val van de Amerikaanse wapens en ver volgens alle landen van het socialistische kamp en de gehele wereld in de ramp van een kernoorlog te storten. De leider der Chinese delegatie, Woe Hsioe Tsjoean, deed een felle aanval op Joegoslavië en noemde de „Tito-kliek een ondergrondse afdeling van het Amerikaan se imperialisme." Hij zei het te betreuren dat tijdens het congres „opnieuw openlijke en eenzijdige aanvallen op de Albanese partij zijn gedaan." Hierdoor wordt de pro letarische internationale eenheid in ge baar gebracht, aldus Woe. Volgens het Tsjechoslowaakse persbu reau Ceteka lieten de deelnemers aan het congres bij deze woorden blijken van af keuring horen. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Aardenburgh van Antwerpen; Ceres, Antwerpen; Angarges, Klaipeda; Pulp- trader, Kotka, Velsen; Dinkel, Londen; Swift, Londen; Monkenberg, Sandvik; Hontestroom, Londen; Pallas, Rotterdam; Castor, Rotterdam; Frey, Londen; Jeane, Londen; Oranje Nassau, Hamburg; Jans, Londen; Oberon, Le Havre; Kashira. Lipa- ja; Spartak, Archangel; Union, Teigne- mouth, Zaandam; Elsa Essberger, Aruba. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Spes van Swinemunde, IJmuiden; Fogla- roe, Oxelosund, Zaandam; Neth Coast, Newcastle; Waverstroom, Par; Elfriede Rohden, Mantyluoto, IJmuiden; Bewa, Mantyluoto; R. E. Fritzen, Gefle, IJmui den; Minos, Kotka; Wedlooper, Huil; Wedlooper, Kotka; Texelstroom, Huil; Bjarnia, Helsinki, Velsen; Nobistor, Ant werpen; Worldcheer, Norfolk. IJmuiden; Budjadingen, gundsvall; Eemstroom, Portsmouth; Heriot, Leith. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Thetis naar Helsinki; Bjogna, Rangers; Admiraal Nelson. Rotterdam, Zaandam; Niedersachsen, Nvkoping; Ciudad de Cu- cuta, Le Havre; Wexfórd, Boston, Wor- merveer; Janny, Sanbrieux; Egee, Rotter dam; Embla, Stockholm: Guineekust, Bre men; Milos, Bremen, IJmuiden; Texel, Ipswich; Corvus, Stavanger, IJmuiden; Hillersborg, Norrkoping; Eminence, Dover; Hathor, Bremen; Weser. Uddevalla; Stella Maris, Karlskrona, IJmuiden; Zaanstroom, Shoreham; IJstroom, Leith; Escaut, Lo- rient; Socrates, Curagao; Schweiburg, Stockholm; Wagenitz, Blyth; Balangen, Monrovia; Maron, Barbados; Ragnild K, Simonsvik, IJmuiden; Mynias, Tripoli; Gouwestroom, Vlissingen; Kulmerland, Curagao. Zondag vertrokken uit IJmuiden Aardenburgh naar Koping, IJmuiden; Rijnstroom, Hull; Naess Jupiter, Caldera; Geestemunde, Bremen; Frey, Malmö. (Indien achter de scheepsnamen en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aanduiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is ge gaan). (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische loodsen op de Schelde, gestationeerd te Vlissingen en Antwerpen, die vrijdag in staki g waren gegaan, hebben het werk hervat. Zij wa ren ontevreden over de indeling in de sala risklasse, welke hen, naar zij zeggen, een schade van 1.000 frank 75,-) per maand berokkende. Nadat de liberale Antwerpse wethouder voor de haven, Delwaide, aan een afvaardiging van de loodsen had toe gezegd, dat hij in deze kwestie zou bemid delen, hebben dezen de staking zaterdag avond opgeschort. Die beslissing heeft voor de Nederlandse Scheldeloodsen de moeilijkheid opgelost of zij zich solidair met hun Belgische collega's zouden tonen of niet. Gebruik van de bijbel Sinds de oprichting van de Bijbel genootschappen wordt de bijbel in steeds toenemende getallen verspreid over de hele wereld. Het gaat niet alleen om de vertaling van de bijbel in vreemde talen, waarvoor de genoot schappen hun taalkundigen uitzenden naar allerlei landen, maar ook om de verspreiding ervan in het eigen land. Daarnaast echter zien de bijbelgenoot schappen een taak in het bevorderen van het goede gebruik van de bijbel De indrukwekkende getallen hebben immers geen zin, als niet tevens vast staat, dat de verspreide bijbels ook ge lezen worden. Daartoe hebben verschil lende bijbelgenootschappen acties in het leven geroepen om na te gaan wat er met de verspreide bijbels gedaan wordt. Sinds twaalf jaar is door de Verenigde Bijbelgenootschappen een studiesecretariaat ingesteld om dit onderzoek wereldomvattend te doen. In 1954 werd tot studiesecretaris be noemd ds. E. H. Robertson, die thans zijn werk heeft overgedragen aan een Nederlander, de hervormde predikant ds. G. H. Wolfensberger. Bij zijn af scheid heeft ds. Robertson onder meer het volgende verteld over zijn bevin dingen. Na de modernistische kritiek op de bijbel kwam er in deze eeuw een nieu we belangstelling voor en veftrouwen in de bijbel, in het bijzonder van de kant van hen die, hoewel ze het niet eens konden zijn met de traditionele opvatting over het geïnspireerde woord voor God, er toch een goed leidraad voor het leven in zagen en de zo aan vaardden. Overal kwamen nieuwe ver talingen tot stand, vooral van het Nieuwe Testament, en de verkoop steeg met sprongen. Daarbij kwam nog. dat in de laatste jaren deze belangstelling niet slechts groeide in de protestantse kerken, maar dat ook de rooms-katholieke en ortho doxe kerken, waarvan wel gezegd wordt dat ze de bijbel verwaarloosden, plotseling tot een nieuwe erkenning van de waarde van de bijbel kwamen. Ook van die kanten begon men aan n.eer studie van de bijbel en aan nieuwe vertalingen. De opdracht van ds. Robertson betrof echter in hoofd zaak het aandeel van de protestantse kerken, waarbij dus werd nagegaan hoe de houding tegenover de bijbel was en hoe die functioneerde in het leven van de kerk. Het bleejt dat er een grote belangstelling is in de ker ken ten aanzien van wat de bijbel zegt over de structuur van de kerk. Velen zijn ontevreden over de stand van zaken en willen naar andere ker ken zien (onder andere in de oecu menische beweging) om verbetering te zoeken en daarbij gebruiken ze graag de bijbel als gids voor de hervorming van de kerk. Men kan zeggen dat er meer in de bijbel gelez i wordt, ook al moet er kend worden, dat het nog steeds een minderheid is die werkelijk trouw in dit boek leest. Het gaa' hierbij echter niet alleen maar ,om de ijver van zeer vrome groepen. Hedendaagse proble men worden nu aan de hand van bijbel studie samen besproken. Methodisten trachten hun bijeenkomsten nieuwe meer bijbelse vormen te geven. Presbyterianen zoeken naar een betere vorm en fundering van het ambt van ouderling. Er wordt naar nieuwe levensvormen gezocht aan de hand van de bijbel. En men zoekt het blijkbaar vooral in bijbelonderzoek in kleine groepen, die men kennelijk weer een plaats wil teruggeven in het kerkelijk leven. Het Is te hopen dat juist van deze kleine groepen invloed zal uit gaan tot meer geregeld en systematisch lezen en bestuderen van de bijbel. Door deze kringen groeit ook het gemeen schepsidee in de kerken, want men leert elkaar beter kennen en men is ook eerder in staat om nieuwe leden op de juiste wijze op te nemen. Onder leiding van de bekende Propst Grüber is onlangs een groep van 25 leidinggevende figuren uit de Duitse Evangelische Kerk voor een tiendaags bezoek op reis gegaan naar Israel. Het Is niet alleen de bedoeling de oude bijbelse plaatsen te bezoeken in het hei lige land. maar ook om een en ander te zien van de nieuwe staat Israel, mede door ontmoetingen met voor aanstaande personen uit het politieke en godsdienstige leven. Deze vertegenwoordigers van de Duitse Kerk willen ook, gedachtig aan de verschrikkelijke dingen die tijdens de oorlog jegens het joodse volk be dreven zijn, deze reis maken met de bede om vergeving en verzoening, om dat het Duitse volk, ook de evangeli sche christenen, veel te weinig voor de joden in de bres gesprongen is. In een plechtige bijeenkomst zullen deze ge dachten openlijk tegenover de mensen in Israel uitgesproken worden, aldus de leider van de groep. De bekende Franse hervormde predi kant ds. Mare Boegner is gekozen in de Académie Frangaise. Dit betekent een erkenning van zijn verdiensten, want hij behoort dan verder tot de zogenaamde onsterfelijken van deze academie. Al leen mensen die zeer op de voorgrond zyn getreden komen voor verkiezing in aanmerking. En inderdaad is ds. Boegner zeer op de voorgrond getre den in zijn leven. Tot 1961 was hij jarenlang voorzitter van de synode van de Franse Hervormde Kerk Bovendien is hij lid van het presidium van de Wereldraad van Kerken geweest Hoe wel hij om zijn leeftijd hij is nu SI jaar terugtreedt, komt zijn naam in het nieuws nog herhaaldelijk voor. omdat nog veel naar zijn mening wordt gevraagd. Een uitvloeisel van het groeiend be sef van verantwoordelijkheid ten op zichte van anderen is wel het omscha kelen van vele zondagsscholen tot kin derdiensten en het houden van gezins diensten. Ook in de liturgische vorm geving is de bijbel overal een grotere plaats gaan innemen. Van de baptisten tot de rooms-katholieken is er een meet bewust gebruik van de bijbel te be speuren in de eredienst. Bij de evan gelieverkondiging kan men niet zeggen dat de bijbel meer gebruikt wordt, maar wel dat het getuigenis van de kerken meer geleid wordt door een zorgvuldiger aandacht voor de bijbel Het getuigenis bestaat niet meer slechts in het aanhalen van teksten, veeleer in het duidelijk leven als christen. Daar voor is de gemeenschap met Christus en trouw bijbelonderzoek de beste bron. In de week van 1825 januari 1963 zullen overal ter wereld christenen van alle belijdenissen protestant, ortho dox, rooms-katholiek zich verenigen in gebed voor de eenheid. Het thema is: „Hij is onze vrede". Gebedsfolders worden in miljoenenoplage verspreid Ook wordt dit jaar door de Wereld raad der Kerken een bijbelstudie brochure uitgegeven voor deze gebeds week. Internationaal gaat deze gebeds week uit van de commissie voor Faith and Order van de Wereldraad van Kerken. Vooc de rooms-katholieke deelneming is een folder met dezelfde bijbelgedeelten en gebeden gereedge maakt door de Association pour l'Unité chrétiennein Lyon. In de verschillende landen worden de gemeenschappelijke bidstonden op al lerlei wijze georganiseerd. Het initiatiel tot deze gebedsweek dateert al van 1908 toen een tweetal anglikaanse priesters, van wie één later overging naar het rooms-katholicisme, er mee begon. Een jaar later keurde paus Pius X de ge bedsure goed. Later werd het gebed voor de eenheid, eerst in de zin van terugkeer van alle niet rooms-katho lieken tot Rome, door Abbé Paul Cou turier weer gepropageerd als een gebed voor de eenheid „volgens de wil van Christus, op Zijn wijze en en Zijn tijd" In 1920 nam de beweging voor Faith and Order van protestantse zijde het initiatief over voor een gebedsweek met Pinksteren. Sinds 1940 wordt deze nu voor protestanten en rooms-katholie ken in dezelfde week gehouden. De Wereldraad van Kerken wil in het komende voorjaar een conferentie bijeenroepen om de noden van de ar beiders, die buiten hun eigen land wer ken, onder de aandacht te brengen van de kerken in West-Europa. Waar schijnlijk zal deze conferentie gehou den worden in een van de grote indu striële gebieden van Duits'-nd, waar in totaal 700.000 vreemde arbeiders werk vinden. De voorbereidende commissie, be staande uit vertegenwoordigers van kerken in Griekenland, Italië. Spanje Duitsland, Groot-Brittannië. Zweden Zwitserland. Nederland, de EEG, de internationale federatie van vrije vak verenigingen, de Lutherse Wereldfede ratie en de wereldorganisaties van de YMCA en YWCA zendt uitnodigingen aan alle protestantse, orthodoxe en anglicaanse kerken in heel West- Europa. Er zullen ook adviseurs wor den uitgenodigd van bonden van werk nemers en werkgevers, het internatio naal arbeidsbureau en andere belang hebbende organisaties. De conferentie zal alle aspecten van de zorg voor vreemde arbeiders bespreken. Wat de kerken doen, of er verbeteringen aan gebracht kunnen worden, of er moge- liijkheden zijn voor de kerken om met regeringsinstanties en industriële orga nisatie gezamenlijk actie te onderne men in het belang van de vreemde arbeiders, al deze vragen wil men op de conferentie aan de orde stellen. In een deel van de Amerikaanse pers. op initiatief van het r.k maand blad Eucharist en met medewerking van een twintigtal weekbladen, is een vragenlijst gepubliceerd om de menin gen te peilen over de vraag of en hoe er in de rooms-katholieke kerk wat moet veranderen. Meer dan 2000 leken, man nen en vrouwen hebben op de 24 ge stelde vragen geantwoord De grote meerderheid van hen hoopt, dat het vati' aanse concillie hen'een grotere rol zal laten spelen in het leven van de kerk en dat het stappen zal doen in de richting van de christelijke eenheid (92 percent). Ten aanzien van de liturgie wenste 97 percent krachtige leiding tot beter begrip en verlevendiging van de litur gie. 71 percent wenste gebruik van het Engels in de mis Meer nadruk op en onderricht in de Bijbel werd gevraagd door 88 percent. Wat de positip van de leken betreft achtte 89 percent meer gelegenheid voor leken om hun inzich ten kenbaar te maken aan de geeste lijkheid noodzakelijk en 84 percent wilde, dat er voor de leken in het ker kelijk en schoolwerk meer kans zou zijn om mede te beraadslagen.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 7