„Harten twee, harten drie" 1 1 L V 1 B TONEEL IN HAARLEM BE PROGRAMMA'S NEGEN MUZEN Het leven van prinses Wilhelmina in woord en beeld Actie van ambtenaren tegen ongedin'omeerde directeur m. Lou van Burg vroegtijdig aan de dijk gezet „Wat u maar wilt" - feestelijke Shakespearevoorstelling met briljante rollen bij de Nederlandse Comedie i*. Kirsten Flagstad overleden Groot Wagner-zangeres MAANDAG 10 DECEMBER 1962 9 Een kluchtige parabel van Paul Rodenko Unesco-hulp aan Nubië op losse schroeven Tentoonstelling in het Haagse gemeentearchief W nabeschouwingen De uitvaart van prinses Wilhelmina De zondagavond De radio geeft dinsdag T.V.-show met zwakke imitatie van Het Dorp' Kerkelijk nieuws Gave en intelligente radioreportage J. H. Bartman T elevisieprogramma DE NEDERLANDSE COMEDIE heeft zondagavond in de Stadsschouw burg te Amsterdam als haar derde be langrijke première van dit seizoen Shake speare's detde „Golden Comedy" opge voerd: „Twelfth Night", in ons land al tijd bekend geweest onder de naam „Driekoningenavond"De nu door be werker Dolf Verspoor in zijn overigens vindingrijke vertaling verkozen titel „Wat u maar wilt", is een vertaling van Shakespeare's ondertitel: „What you will" en dekt weliswaar beter de lading, maar doet erg sterk denken aan „As you like it", dat met zijn talrijke verkledingen en vergissingen-in-personen toch al zo veel met het onderhavige blijspel ge meen heeft. Ook hier krijgen we een staalkaart gepresenteerd van de verwar ringen die de liefde in het menselijk hart kan aanrichten; ook hier wordt die ver warring nog verhevigd doordat lieftal lige jongedames zich verkleden als min stens even lieftallige jongemannen, maar in „Driekoningenavond" lijkt Shake speare een nog evenwichtiger vorm te hebben gevonden, zijn effecten zijn beter gedoseerd, zijn personages bonter en gaver uit de verf gekomen; kortom het lijkt wel alsof we hier de definitieve uitwerking zien van wat de schrijver in menig vroeger blijspel al voor ogen moet hebben gezweefd. OOK AL ZIJN de persoonsverwisselin gen hier evenmin een toppunt van waar schijnlijkheid en al zorgt ook ditmaal het toeval voor uit de lucht vallende oplossing van de moeilijkheden, toch wordt het spel met de ongeloofwaardigheden in dit stuk zo virtuoos gespeeld en is zo welover wogen en vrij van storende grilligheden, dat men zich er critiekloos aan gewonnen geeft. Bovendien klinkt er in deze „Drie koningenavond" een toon van melancholie door de hartstochtelijke liefde heen, in de muzikaal getinte sentimentaliteit van her tog Orsini, en is er menselijk medegevoel te beluisteren achter de meedogenloze spot van Jonker Tobias en zijn trawanten met de belachelijke maar toch ook deernis wekkende Malvolio, terwijl in misschien geen enkel Shakespeare stuk een zo raad selachtige figuur rondloopt als deze wijze nar Feste die zo volkomen in halftinten is gehouden dat men in deze rol inder daad de belichaming kan zien van „Wat U maar wilt". landse Comedie na het publieke succes van Bentz van den Bergs enscènering van de Midzomernachtdroom in het vorige seizoen, bij deze opvoering in dezelfde trant te werk is gegaan. Maar waar de versobe ring in het vorig jaar wat al te ontnuch terend werkte op de sprookjessfeer van dat droomspel, daar is ditmaal een bij na op alle punten ideale realisering uit de bus gekomen. Op een schuin oplopend vlak toneel met slechts enkele rechtlijnige zet stukken werd meesterlijk partij getrokken van een tweetal luxaflex-schermen, die het voor- en achtertoneel afsloten. Mede door een prachtig wisselende belichting werd zo een optimale continuïteit gegarandeerd, die de voorstelling de noodzakelijke vaart en eenheid bezorgde. Han Bentz had ditmaal ook terecht niet zelf een rol op zich genomen, waardoor zijn volle aandacht op de regie gericht kon worden, wat onder meer een zeld zaam fraai bewegende mise en scène ten gevolge had wat samen met de opnieuw ongelofelijk mooie en uitbundig gekleurde kostuums van Nicolaas Wijnberg telkens weer een maximum aan visueel genot ople verde. Een bezwaar zou misschien ge richt kunnen worden tegen het soms wat al te drukke achtergrondspel, waardoor bij een enkele scène de aandacht wel eens wat werd afgeleid van de hoofdzaken zo als in Malvolio's grote briefscène. De muziekjes van Geza Frid waren wel eens wat opzettelijk archaïserend, wat voor Paul Cammermans die er de liedjes op moest zingen en voor het muzi kale gevoel van het publiek nogal wat pro blemen opwierp. GESPEELD IS ER met alle verve, „het eerste gezelschap des lands" waardig HET IS BEGRIJPELIJK dat de Neder- Vooral de mannenrollen waren in de beste Ko van Dijk, Allard van der Scheer en Hans Boswinkel in „Wat u maar wilt" of „Driekoningenavond" van Shakespeare. handen. De rol van Jonkheer Bibberwang lag op een vertolking van Allard van der Scheer te wachten, evenals de holle dron- kemanspathetiek van Jonker Tobias ge schreven leek voor het krachtpatserstalent van Ko van Dijk. De Malvolio van Ton Lutz kon ons een aantal andere Malvolio's (Paul Huf en Kees van Iersel o.a.) niet doen vergeten. Zijn uitbeelding blonk eer der uit door mooi gevonden details dan door een totaalbeeld van deze complexe figuur, waar Lutz ook eigenlijk te weinig „comediant" voor is. Ramses Shaffy gaf Hertog Orsini een bijzonder mooie lyri sche vervoering mee, terwijl verder een krachtige Antonio van Will van Seist en een fondantzoete geestelijke van Dick Swidde opvielen. Paul Cammermans maakte wel iets boeiends maar ook iets tamelijk onverstaanbaars van zijn narren- rol. Wat de drie vrouwenrollen betreft men kon alle waardering hebben voor de plaagzieke Maria van Lous Hensen, maar de zeldzaam gecompliceerde gestalten van Olivia en Viola kregen van Petra Laseur en Femke Boersema zeker niet alle facet ten mee die rijpere talenten aan deze fi guren hadden kunnen toevoegen. Toch de toneerden ook deze twee rollen niet in het verfijnde ensemble-werk dat met glans een vergelijking met de beste buitenlandse voorstellingen kan doorstaan en waar het Nederlands theaterpubliek dus trots op mag zijn. Hans van den Bergh Kerstexpositie. In het rijksmuseum Meermanno-Westreenianum wordt van 10 december tot 12 januari een tentoon stelling gehouden van kerstmotieven in de handschriften en incunabelen uit het bezit van het museum. Men ziet er ge schreven teksten uit de zevende tot de zes tiende eeuw; de meeste zijn verlucht met miniaturen. Uit de. begintijd van de boek drukkunst is een keur van bijbels aan wezig, opengeslagen bij de verschillende plaatsen die betrekking hebben op het kerstgebeuren. Talrijke oude drukken zijn versierd met houtsneden. Steinbeck in Stockholm. De Ameri kaanse schrijver John Steinbeck is zater dag met zijn echtgenote in Stockholm aan gekomen, waar hij heden de Nobelprijs voor Letterkunde in ontvangst zal nemen. Jubileumconcert Amsterdams Koor. Het mannenkoor „Kunst en Broederschap" van het Amsterdams Gemeentelijk Ver voerbedrijf heeft ter gelegenheid van zijn 50-jarig bestaan zondagavond in het Con certgebouw een jubileumconcert uitge voerd dat veelvuldig applaus oogstte. Aan dit concert, dat werd geopend met het Wilhelmus" in verband met het overlijden van prinses Wilhelmina, werkten mede Annie Delorie, alt; Johan van der Zalm, tenor, en de Amsterdamse Politiekapel, o.l.v. kapelmeester Johan Pinkse. DE DICHTER PAUL RODENKO, die in een van zijn gedichten heeft ge schreven „Wij dragen ons blinkende tweelinggezicht, Wij horen bijeen als een stel akrobaten", heeft in zijn eerste toneelwerk, het blijspel „Harten twee, harten drie", inderdaad zijn „blinkende tweelinggezicht" laten zien. Hij toont daarin, naast de ernst van zijn dichterschap over een speelse, on-Hollands-lichte humor te beschikken, een eigenschap die heel zeldzaam is bij de toch al zo zeldzame Nederlandse toneelschrijvers. Wat dat betreft kan Rodenko dus van een hartelijk welkom in onze schouwburgwereld verzekerd zijn. MAAR HELAAS HEEFT Rodenko er niet toe kunnen besluiten, bij het schrijven van „Harten twee, harten drie" (dat overi gens in nauwe samenwerking met Kees van Iersel is geschied) geheel en al op het kompas van die on-Hollandse humor te varen. Echt volgens de vaderlandse tradi tie moest het stuk ook, al was het maar een vleugje, moraal hebben; „je moest er iets van kunnen meenemen". En dus werd het opgevijzeld tot een „parabel" waarin een psychiater, die nietyhelemaal een ernstige maar ook niet helemaal een komische fi guur is, vervelende speeches houdt over het ongelukkige huwelijk dat toch zo ge lukkig zou kunnen zijn als de man maar begreep dat de vrouw telkens weer op nieuw veroverd wil worden (een stelling die iedere man, die wel eens naar de schouwburg gaat, nu toch langzamerhand wel uit z'n hoofd moet kennen). Dit minder „blinkende" tweelinggezicht van Rodenko zet enigszins een domper op het overigens zeker wel vermakelijke geval van een vrouw, die na een auto-ongeval doet alsof zij, door een „gat" in haar geheugen, haar man niet meer herkent en die man onder een andere naam haar minnaar laat worden. Deze intrige is bepaald niet nieuw, evenmin als het nieuw is dat de echtgenoot tenslotte in de malle situatie komt waarin hij zelf jaloers wordt op zijn „andere ik". Maar Rodenko vertelt de geschiedenis in elk geval op een grappige en onderhou dende manier en de dialoog heeft daarbij herhaaldelijk verrassende wendingen die veel vrolijkheid verwekken. VERMOEDELIJK IS HET te danken (of X te wijten) aan de medewerking van Kees van Iersel, die te pas en te onpas de gren zen tussen toneel en publiek wil verwijde ren, dat er in dit stuk evenals bijvoor beeld in de stukken van Jack Gelber gepoogd wordt een nieuwe illusie te schep pen, namelijk de illusie van improvisatie. Het is alleen zo jammer dat het publiek daar nooit inloopt en dat het scheppen van die illusie dus uitsluitend een illusie van de schrijvers blijft. Een ernstig bezwaar van deze methode is bovendien dat zowel de auteurs als de acteurs erdoor worden verhinderd, gave rollen te creëren. Ook in het onderhavige geval zijn de toneelfi guren geen echte mensen geworden; het zijn „rollen" gebleven, die drijven op de dialoog en op de incidentele mogelijkheid van een beetje typeerkunst. Maar dat neemt niet weg dat de manier waarop de quasi-realiteit hier op het toneel ïs ge bracht in het bijzonder door de invoe ging van een mooi-gekke, meepratende inspeciënt rijk is aan amusante invallen en komische effecten. Als geheel is het stuk dus toch wel een genoeglijke, onder houdende aangelegenheid. Het had echter nog uitbundiger, en tegelijkertijd beter to neel, kunnen zijn als Rodenko de blijspel en kluchtelementen rheer de vrije loop had gelaten. DE TONEELGROEP STUDIO heeft de door Albert Abspoel beweeglijk en vlot geregisseerde voorstelling gisteravond, drie maanden na de landelijke première, voor het eerst in Haarlem gegeven. Middel punt van de vertoning was, niet alleen door haar rol maar vooral ook door haar spel, Ingeborg uit den Bogaard, die het bedriegende en toch zo trouwe vrouwtje geestig en uitstekend genuanceerd ver tolkte. Bram van der Vlugt was heel aar dig als de vergeten echtgenoot die als min- n ar het geheugen van zijn /Vrouw moet opfrissen. Anne Marie Prins, die maar liefst vier rollen te spelen had (oorspronke lijk vertolkt door Marlies van Alcmaer), moest het wel in het karikaturale zoeken en deed dat niet onvermakelijk. Jaap Hoogstra daarentegen had de figuur van de psychiater gerust meer naar de karika tuur mogen trekken om daardoor aan diens gezwam wat minder gewicht te geven en het stuk tevens enigszins te ontdoen van zijn onnodige „moraal". Will Spoor maakte, vooral door zijn plastische vindingrijkheid, van de inspeciënt een grappig solonummer. Het decor van Wim Vesseur zat handig in elkaar en leverde allerlei verrassingen op; maar overigens was het zo lelijk dat het publiek er (ondanks alle theorieën van Kees van Iersel!) bepaald niet mee ge diend is geweest, er vóór het begin van de voorstelling een kwartier lang tegenaan te moeten kijken. Simon Koster De agendacommissie van de Unesco heeft een verzoek afgewezen om de red ding van oudheidkundige monumenten, die door waterstaatkundige werken in de Nijl delta verloren dreigen te gaan, met ver piichte bijdragen van de leden te finan eieren. BOEKBESPREKING „Wie lacht daar?" door dr. J. M. Fuchs. uitg. Broekman en de Meris N.V., Am sterdam. Het is een aardig idee, terug te grijpen naar Oudhollandse humor en dan speciaal de humor van volkse, boertige aard, zoals die in raadsels en zoekplaatjes, rebussen en trouvailletekeningen is bewaard geble ven. Het bundeltje geeft er een overzichte lijke en interessante keuze uit, waarbij de opvallende ontwikkeling van smaak en vorm in dit genre gezelligheden wel zeer de moeite van kennisneming waard is. De beroemde Noorse operazangeres Kirsten Flagstad is vrijdagavond in de leeftijd van 67 jaar na een langdurige ziekte te Oslo overleden. Zij werd ge boren te Hanrar in Noorwegen. Ze be hoorde tot een muzikale familie. Haar vader was dirigent en haar moeder pia niste. Op 18-jarige leeftijd maakte zi haar debuut in het Nationale Theater van Oslo in de rol van Nuri uit „Tief- land" van d'Albert. In de eerste zeventien jaar van haar car rière zong zij uitsluitend in de Scandina vische landen. Via Bayreuth. Wenen en Parijs kwam zij in 1935 in Amerika te recht, alwaar ze tot 1941 de eerste Wagner- sopraan is geweest van de Metropolitan in New York. In de oorlog trad Flagstad in de neu trale landen Zweden en Zwitserland op. Van 1949 tot 1952 was Flagstad wederom verbonden aan de Metropolitan in New York. In 1953 beëindigde zij haar carrière, maar gaf daarna nog wel liefdadigheids concerten. In 1958 werd zij directrice van de eerste Noorse Opera in Oslo. In Neder land trad zij voor het laatst op in 1949 in Wagners „Tristan und Isolde". Pas toen Kirsten Flagstad 32 jaar was, zong zij haar eerste grote Wagnerrol. Haar mooiste rollen waren Isolde, Brünhilde, Aïda en Desdemona. In de tentoonstellingszaal van het Haag se gemeentearchief, Rijswijkseplein 38, ordt tot 23 december een expositie ge houden, gewijd aan het leven van prin ses Wilhelmina. De tentoonstelling is op werkdagen (ook des zaterdags) geopend van 10 tot 16.30 uur en op zondag van 14 tot 16.30 uur. Bovendien is er gelegenheid tot bezich tiging op dinsdag- en vrijdagavond van 20 tot 22 uur. De expositie omvat pren ten, platen, proclamaties, persberichten en programma's, die zijn verschenen ter ge legenheid van evenementen in het leven van prinses Wilhelmina. Zij zijn door de gemeentearchivaris van Den Haag, de heer H. M. Mensonides, uitgezocht en ge rangschikt. Het tentoongestelde heeft niet hlleen betrekking op gebeurtenissen, die in Den Haag geschiedden. Eeif kerst groet uit 1914 van koningin Wilhelmina valt op, niet door de vorm waarin hij werd uitgegeven, maar door de geest, die uit de groet spreekt. Eén van de hon derden foto's geeft weer, hoe koningin Wilhelmina voor het eerst in haar leven een bioscoopvoorstelling bezocht. Ook an dere talrijke treffende en interessante ge beurtenissen worden uitgebeeld. De ge schiedenis van haar leven is, door een indeling in perioden op de expositie, over zichtelijk gehouden. Het materiaal is voor hèt overgrote deel afkomstig van het Haagse gemeentearchief. Voor de periode tijdens de tweede wereldoorlog stelde een particulier zijn verzameling foto's, bulle tins e.d. beschikbaar. Ver verwijderd van Den Haag en Delft, hebben wij en dat geldt ook voor on telbare andere mensen ooggetuige mo gen zijn van de uitvaart van prinses Wil helmina. En dat danken wij aan de te levisie, die als communicatie-middel we derom haar onschatbare waarde bewees. De zes teams, die de tocht van de witte koets en de dienst in de Nieuwe Kerk te Delft aan ons doorgaven, hebben goed werk verricht. Het vertrek van de stoet en de tocht door het sfeervolle centrum van de oude prinsenstad werden bijzon der goed op ons beeldscherm gebracht. Het was goed gezien, een camera op te stellen bij het Delftse Prinsenhof, waar eens Willem van Oranje woonde en stierf. Jammer genoeg, kwam iets te laat het beeld door, waarin de koets deze histo rische Dlaats passeerde. Van goed inzicht getuigde ook het discrete camera-werk in de kerk, dat in dit droeve uur op ge paste afstand bleef van het koninklijk ge zin. Een vlek op het werk van dit tele visie-legertje ontstond, toen de bij het Rijs wijkseplein opgestelde camera de stoet in de richting van Delft volgde. Van dit on gelukkig gekozen standpunt kwamen toen lelijke beelden door (een afschuwelijke voorgrond en een bijzonder hinderlijke re clame), die door het tegenlicht nog le lijker werden. Het visueel zeer arme deel van de uit zending, gelegen tussen h^ afscheid van Den Haag en de aankomsr van de stoet in Delft, werd op de lange duur (deze met beeld opgevulde „pauze" duurde meer dan een uur) vervelend, ja, zelfs storend. Eindeloos werd dezelfde reeks van scènes herhaald, die als voornaamste inhoud de overigens mooie toren van de Nieuwe Kerk hadden. Natuurlijk ontbrak daarin niet het bekende sfeer-beeld met de doodse takken van een winterse boom op de voorgrond. Talrijk waren onsinziens de mogelijkhe den, die men daar in Delft had, deze periode (die door net tempo van de stoet gelukkig nog wat bekort werd) te over bruggen op een wat boeiender wijze. Wij denken b.v. aan het reeds genoemde Prin senhof, de bakermat van het Huis van Oranje. Wij denken ook aan de sfeer langs de route, die in deze reportage in het geheel niet weergegeven werd. Wij kunnen ons niet voorstellen, dat tot deze povere oplossing besloten werd, teneinde bijvoorbeeld de huisvrouwen de gelegen heid te bieden op deze zaterdagochtend even van het toestel weg te lopen. Dan namelijk had men de uitzending beter een uur kunnen onderbreken. „Stadhuis op Stelten", het geestelijk maaksel van Hans Keuls, was in zijn nieuwe aflevering weer even gênant als de vorige keren. Onmiskenbaar is de be doeling van de schrijver, in dit „feuille ton" het leven in en rondom het raadhuis van een braaf Nederlands stadje te persi fleren. Was hij daarin geslaagd, dan had den wij wellicnt een programma gehad van het gehalte van „Doorsnee" (radio) of „Pension Hommeles" (televisie). Maar met dit knutselwerk werd tot dusverre dat doel niet bereikt. De verwikkelingen zijn te saai, de vondsten zijn te goedkoop (wij weten nu zoetjesaan wel wat Karei Appel schildert) en de geestigheden nogal flauw. Acteurs als Herbert Joeks, Bert v. d. Lin den en Peronne Hosang doen echt hun De directie van Publieke Werken en best, er nog iets van te maken. Komische Bouwtoezicht van de gemeente Bergh in krachten als Hetty Blok, Maya Bouma en Gelderland is door enkele ambtenaren be schuldigd van knoeierijen bij zijn solli citatie. De directeur die in 1953 werd be noemd, zou bij zijn sollicitatie hebben op gegeven dat hij in het bezit was van het diploma hbs-b en het B.P.N.A.-diplo- ma bouwkundige. Dit was niet in over eenstemming met de waarheid, maar de ze diploma's waren ook niet gevraagd. Enige ambtenaren van Publieke Werken hadden reeds enige keren geklaagd over tekortkomingen van hun directeur. Toen zij hiermee geen resultaat bereikten, volg de een klacht over het noemen van di ploma's door de directeur die hij ech ter niet bezat. Deze aangelegenheid is in een besloten vergadering van de gemeen teraad besproken. De meerderheid van de raad heeft zich achter de directeur ge steld. Deze zou hebben toegegeven dat hij de diploma's had opgegeven omdat hij. meende bij zijn sollicitatie anders geen kans dacht te hebben. Jan Blaaser (die op afgezaagde wijze de oliedomme reporter belachelijk moest ma ken) proberen er ook in te geloven, maar het lukt maar niet. Het geheel wordt nog ontsierd door het erbarmelijk slechte spel van Kitty Knap pert en Mies Versteegh. Heus, KRO, ook gisteravond hadden wij het gevoel, een bar flauwe mop te moeten aanhoren uit de mond van iemand, die er zelf niet in ge looft. Nadat deze omroep ons onthaalde op een piano-concert van Mozart, gespeeld door Hans Henkemans en het Kunstmaand orkest, kwam dan de volgende aflevering van de seri,e „De Grenzen van het Le ven", geschreven door Daniël de Lange. Het onderwerp, het ontstaan van de Mens, werd met filmpjes, foto's en sche dels als hulpmiddelen behandeld op een wijze, die het midden hield tussen een meditatie en een school-les. Mede dank zij Ton Lutz, die (deze keer zonder no tities) als out-sider de moeilijke rol van leraar moet spelen, werd dit weer een halfuurtje van waardevolle bezinning, al hebben wij niet begrepen waarom het „De Grensoverschrijder" werd genoemd. Waarschijnlijk kon men ons ook niet ver tellen, hoe en wanneer het dier, mens genaamd, de grens overschreed naar het land van de Rede, dat hem eerst tot een volwaardig Mens maakte. Het geheel kreeg daardoor iets van een inleiding tot de dagsluiting van Aalmoezenier Groenendijk, die de visie van de Rooms-Katholieke Kerk gaf op de verhouding van het Bijbel se scheppingsverhaal en (de ook voor deze kerk aanvaardbare) evolutieleer. J. Damshuizer (Van onze correspondent) WENEN Zaterdagavond was Lou van Burg bij het begin van zijn veertiende t.v.- show in Wenen kennelijk heel erg zenuw achtig. Hij vertoonde geen spoor van zijn traditioneel „keep smiling", zijn gezicht stond strak en zijn lippen waren zo droog dat hij ze voortdurend met zijn tong moest bevochtigen. Met een verstard gezicht zei hij, dat zijn serie „sing mit mir, spiel rn.it mir" die avond voor de laatste maal zou plaats hebben, omdat de Westduitse radio en t.v. deze uitzending zonder op gaaf van redenen niet meer wenste voort te zetten. Lou van Burg had toch voor een ver rassing gezorgd, al was zijn actie dan ook een grof plagiaat. Hij riep zijn t.v.-kijkers in Duitsland en Oostenrijk op om geduren de de aan de gang zijnde uitzending per telegram, telefoon of persoonlijk, geld of t.v.-toestellen af te slaan ten bate van be jaarden-tehuizen in Duitsland en Oostenrijk. Het was dus een bliksemactie, die van „Het Dorp" was afgekeken, maar met dit verschil, dat zij binnen lVz uur voltooid moest zijn. Van Burg kreeg meer dan 300 telegram men in zijn handen. Maar de pret was er al gauw af, omdat hij de namen van de firma's niet mocht noemen en de geldbe dragen over het algemeen aan de lage kant waren. Zodoende hield hij dadelijk op met voorlezen van de bedragen en stotter de alleen maar dat het allemaal zo mooi en ontroerend was en dat hij zich niet in zijn publiek had vergist. Het resultaat was 20.000 schilling (ongeveer 3.000.-) en i00 t.v.-toe^ellen, waarvan een Westduits geïllustreerd tijdschrift er alleen al 50 voor zijn rekening had genomen. Het is ons niet bekend of Lou van Burg met deze actie aan de directie van de West duitse Televisie een bewijs heeft willen leveren van zijn handigheid en ook van zijn populariteit, maar het is wel zeker dat hij zijn optreden slecht had voorbe reid en vooral dat hij de reclame-markt door dit slechte plagiaat heeft verknoeid Want voor dit of een ander goed doel had hij door eenzelfde, maar beter voorbereide actie veel meer kunnen bereiken, vooral wanneer het onvermijdelijke persoonlijke bijsmaakje was weggebleven. Lou van Burgs t.v.-show heeft dus een vroegtijdig einde gevonden. De show raakte in oktober in opspraak toen een kapstertje uit München, Brigitte Franke, die veel succes in de quiz had, ervan beschuldigd werd dat zij dit te dan ken had aan een medewerkster van Lou van Burg, een tante van haar. De directie van de Oostenrijkse televisie heeft mee gedeeld. dat Wenen en Keulen gezamenlijk hebben besloten de show te beëindigen. Geref. Kerken Vrijgemaakt Tweetal te Kantens J. W. Beekman te Arum en D. Berghuis te Grootegast. Beroepen te Barrhead-Neerlandia (Al berta - Canada) J. P. Moerkoert kand. te Alkmaar. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Oud-Beijerland en voor Vineland (Ontario - Canada) J. Brons te Bunschoten. Hoevelen zullen zaterdag de uitvaart van prinses Wilhelmina nog via de radio hebben gevolgd? Men kan immers moei' lijk betwisten dat juist bij dergelijke ge beurtenissen de beeldomroep aanzienlijk in het voordeel is. De kijker behoeft zich geen enkele inspanning te getroosten: hij ziet feitelijke werkelijkheid waarom het hem in de eerste plaats te doen is. Vele mensen die nog niet zo geestdriftig over het nieuwe meubel zijn dat ze de aan schaffing ervan overwegen, zijn zaterdag toch maar bij buren en kennissen gaan kijken. Het mag vreemd klinken, maar ze heb ben veel gemist. Ze hebben namelijk de gaafste radioreportage welke wij in jaren hebben gehoord verzuimd. Er wordt vaak en terecht critiek ge oefend op de babbelzucht van vele radio verslaggevers, die met veel woorden hun tekort aan een krachtige en overtuigende zeggingskracht, die de verbeelding der luisteraars gaande maakt, trachten verhullen. Daarvan was deze keer geen sprake. Ondanks een ietwat pijnlijke ver spreking van Herman Felderhof, die ook wat moeilijk tot een slot kwam na de kerkdienst, kan men slechts vaststellen dat bij deze gelegenheid steeds het in zijn Soberheid suggestieve woord op het goede ogenblik kwam en menig ontroerend ac cent wist te plaatsen. Er was echter meer. De radioreportage sloot technisch-organisatorisch als een bus. De overschakelingen van de verschil lende reportageposten gebeurden steeds functioneel, namelijk wanneer datgene wat gezegd moest worden onder woorden was gebracht en niet eerder noch later. Bijzondere bewondering verdient de in lassing van passende reportages op band wanneer de tijdsruimte tussen twee verslaggeversposten te groot was om een directe overschakeling toe te passen. We kregen interessante impressies te ho ren uit andere steden waar Oranjes rus ten, namelijk Leeuwarden voor de Friese tak, Breda voor René van Chalon en ande re vroege telgen en Diest voor Filips Wil lem. de „Spaanse" zoon van de Zwijger, Door deze reportages kwam het radio verslag op het peil dat in de toekomst dat van de geluidsomroep zal zijn, wanneer het „kastje kijken" het massale amuse ment zal zijn geworden. Dat niveau werd trouwens gedurende het gehele nationale programma van zaterdag na de repor tage der uitvaartplechtigheid zeer stijlvol gedurende drie kwartier onderbroken gehandhaafd. HILVERSUM I. 402 m. 24.00 KRO. 746 kc/s. 7.00- KRÖ: 7.00 Nieuws. 7.15 Kamermuziek. 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Lichte gram- mofoenmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Lichtbaken, le zing. 10.25 Klassieke grammofoonmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte gram mofoonmuziek. 11.50 Volaan.vooruit, lezing. 12.00 Middagklok - Noodklok. 12.04 Licht instrumentaal kwartet met zangso listen. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Draaiorgelmuziek (Gr.) !2.50 Actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platennieuws. 13.30 Metropole-orkest en zangsolist. 14.10 Fragmenten uit The Mes siah (gr.) 14.35 Voor de plattelandsvrou wen. 14.45 Tierelantijnen, gevarieerd pro gramma (herh.) 15.45 Lichte grammofoon muziek. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zie- kenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beurs berichten. 17.45 Regeringsuitzending: De Nederlandse Antillen in de historie - V, door W. Meyer. 18.00 Dansorkest en zang solisten. 18.30 Radio-Volksuniversiteit: Cy bernetica, door Prof. Ir. Dr. J. L. van Soest. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.25 Lichte grammofoonmuziek. 20.00 Be- nedicamus Domino: Gregoriaanse muziek. 20.20 Brabants orkest: klassieke muziek. 21.15 Klein taaigeding. 21.30 Keltische lie deren uit Bretagne. 21.45 Utrechts Stede lijk orkest en solist: klassieke muziek. 22.15? 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Vreemdeen keuze uit woord, zang en dans van elders en.an ders. 23.10 Lichte grammofoonmuziek. 23.55 24.00 Nieuws. HILVERSUM n. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Ochtendvaria (gr.). VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Ochtend gymnastiek voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Klassieke grammofoonmuziek. 9.40 Morgenwijding. .9.55 Een boek voor het geestelijk leven, boekbespreking. 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.). 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Licht in strumentaal sextet. 12.20 Regeringsuitzen ding: Uitzending voor de landbouw. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht strijkorkest (gr.). 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, eventueel actueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Orgel en zang. 14.00 Lichte gram mofoonmuziek. 14.40 Schoolradio. 15.00 Met naald en schaar, naaicursus. 15.30 Viool en piano: klassieke muziek. 16.00 Melan ge: actueel allerlei. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Grammofoonmuziek voor de jeugd. 17.55 New York calling, praatje. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Lichte grammofoonmuziek. 18.35 Licht or kest. 19.00 Paris vous parle, gesproken brief uit Parijs. 19.05 Opera-aria's (gr.). 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Revue. 21.05 Amusementsmuziek (gr.). 22.00 Saxofoon en piano. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualitei ten. 23.00 Moderne grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gevarieerde muziek. 12.50 Beursberichten. 13.00 Nieuws. 13.15 Kamermuziek. 14.00 Schoolradio. 15.45 Zangrecital. 16.00 Beursberichten. 16.06 Duitse les. 16.21 Barokmuziek. 17.00 Nieuws 17.15 Voor de kinderen. 17.40 Boekbespre king. 17.50 Lichte muziek. 18.18 Paarde- sportberichten. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Radiokroniek. 19.00 Nieuws. 19.30 Le zing. 19.40 Lichte muziek. 19.50 Lezing. 20.00 Hoorspel. 20.56 Jazzmuziek. 22.00 nieuws. 22.15 Gevarieerde muziek. 22.45 Kamermuziek. 22.55-23.00 Nieuws. VOOR MAANDAG NTS: 19.30 Huckleberry Hound, film. 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.20 Zendtijd politieke partijen: uitzending van de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie. 20.30 De gedresseerde bruinvis, film over het africhten van bruinvissen. 20:55-22.40 Look for the silver lining, speel film. VOOR DINSDAG NCRV: 19.30 Onderweg naar morgen., maandelijkse rubriek over nieuwe ontwik kelingen op het gebied der wetenschap. NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Memo. 20.30 De reis van hun leven, documentai re film. 20.45 Pas geperst. 21,10 Wegpira- ten, film. 21.35 Is de arbeider vrij in Ne derland?, forum. 22.10-22.20 Samenzang.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9