Washington wil niet het onderste uit de kan Zieke kat uit Hoofddorp bleek hondsdol HET WEER Engels komt offensief in Broenei geleidelijk op gang Gegijzelde olie-employees door de Britten ontzet Neigen de de knietjes naar elkaar? „Oranje" gaat wellicht uit de vaart Ingewikkelde aanrijding eiste twee doden Mogelijk gesprek met Moskou zonder afsluiting van de Cubaanse kwestie Tegen Europese kernmacht Feijenoord-Vasas komt niet op t.v. Er blijven nog 180 Neder landse ambtenaren op Nieuw-Guinea Koningin Wilhelmina Huizing Vijf doden in het verkeer S/MM™ vjoreyou 48e JAARGANG NUMMER 33 DINSDAG 11 DECEMBER 1962 G hoer ka s naar Broenei FALCON REGENJASSEN Onbestendig Londen overrompeld Nederlander gewond Streep door de rekening Nobelprijs voor Landau In de krant ven hr i: Geen perfectonisme Wereld in beweging Het woord is aan Voortaan weer: Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. V m Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 Zat. 9-1 I I TYÏ 1T1 H O 1 i fl l T I (1 Tl T Aboonemen, p. week 59 c„ p. kwartaal f7®, Telef.dm. 5437, chef bezorgingot 7 7519. 1 U Hl Li. 1 li C L *J Ll JL VA 11 L taco pe, post 8,151. I^sse Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. r, e, i> t naIRHIIU R F V F. R Wil K E N O M C E V1NG Giro-re einng ine,oei oioan n. Haarlem: hoofdred. en alle afcL Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie. P. WUPeereboomjm^M^^^^^^^^^j^ w|i> (Van onze correspondent) WASHINGTON A. De Verenigde Sta ten blijven in feite gekant tegen een af zonderlijke kernmacht voor de Europese NAVO-bondgenoten. B. Ook al komt premier Kroesjtsjev niet al zijn beloften na omtrent Cuba, dan toch is het niet absoluut uitgesloten, dat de Verenigde Staten ernaar zullen streven te komen tot een regeling ten aanzien van de andere conflicten met de Sovjet-Unie. C. De internationale betrekkingen zijn minder bevroren dan voorheen. Dit kan een gevaar betekenen, maar vooral ook goede kansen bieden. D. Het communisme in Cuba blijft een probleem, evenals de aanwezigheid van Russische troepen aldaar. Dit waren de vier belangrijkste punten van de persconferentie, die de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, gisteren heeft gehouden voor zijn vertrek naar Parijs, waar hij de decem- ber-bijeenkomst van de Noordatlan- Op een vliegveld bij Singapore gaan gevechtsklare Ghoerka's aan boord van een Brits transportvliegtuig, dat hen naar Broenei zal vliegen. Een zieke kat uit Hoofddorp, die op 16 november van de aldaar werkzame vee arts Th. Quartel een injectie kreeg om hem uit zijn lijden te verlossen, blijkt aan hondsdolheid te hebben geleden. Dat heeft een onderzoek in het Centraal Dierenge- neeskundig Instituut in Rotterdam, waar heen het stoffelijk overschot van de kat overeenkomstig de voorschriften werd op gestuurd uitgewezen. De kat, eigendom van het uit 5 perso nen bestaande gezin W. in Hoofddorp, was 11 maanden oud. Men kwam in no vember met het dier bij de veearts om dat het ziek was. De arts gaf het dier een injectie omdat hij meende, dat het niet meer te genezen was. Er waren geen tekenen, die op hondsdolheid wezen. Bo vendien was de kat nooit agressief ge weest. De rabiës werd dus achteraf toeval lig ontdekt. Maandagmorgen bereikte de mededeling, dat de uit routine opgezonden kat hondsdol was geweest, Hoofddorp. Op advies van de geneeskundig inspec teur voor de volksgezondheid zijn de ge zinsleden, die waarschijnlijk allemaal wel eens door de jonge speelse kat werden ge krabd, vandaag tegen rabiës ingeënt. De burgemeester van de gemeente Haarlem mermeer heeft in verband met dit geval van hondsdolheid bepaald, dat van heden af in de gemeente katten, die als huis dier worden gehouden binnenhuis moeten blijven. Bovendien is een gebod tot het muilkorven van honden uitgevaardigd, dat echter alleen voor Hoofddorp geldt. De ge organiseerde inenting van honden en kat ten in de gemeente Haarlemmermeer zal versneld worden georganiseerd en zo spoe dig mogelijk ter hand genomen worden. BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Vanavond en vannacht nog tijde lijk regen, morgen overdag buien maar ook enkele opklaringen. Matige tot krachtige, aan de kust nog tijdelijk harde of stormach tige wind tussen zuid en west, later ruimend naar noordwest. Aanvankelijk weinig verande ring in temperatuur, morgen later op de dag geleidelijk kouder. Volledige weerrapporten op pagina 'wee. SINGAPORE Britse troepen hebben het grootste deel van de oliestad Seria heroverd op de opstandelingen in het sul tanaat Broenei. De Europese employées van de Shell in Seria, die door de rebel len als gijzelaars werden vastgehouden, konden worden bevrijd. Het was de eerste grote tegenaanval van d° Enge sen. wier militaire sterkte dagelijks groeit door de aanvoer van Goerka's en Schotse Hooglanders. Tot nu toe zijn er geen berichten ge weest over zware gevechten. De Engelse officieren lijken te wachten tot voldoende troepen zijn aangevoerd, om daarna de op standige gebieden snel en radicaal te zui veren. Het administratieve centrum van de oliemaatschappijen, Koeala Belait, 12 kilo meter ten zuidwesten van Seria dicht bij de grens van Serawak, is nog in handen van de rebellen. De opstand beslaat de len van ewstelijk Serawak, Noord-Borreo en Broenei. Seria ligt 70 km van de hoofd stad Broenei temidden van olievelden, die nbg door de rebellen worden beheerst. Er zou geen noemenswaardige schade aan de installaties zijn toegebracht. De sultan van Broenei heeft de Raayat| (volks)-partij van Azahari inmiddels ver boden en tegen Azahari een arrestatiebe vel uitgevaardigd. Azahari heeft een Ame rikaans visum aangevraagd om naar de Ver. Naties in New York te kunnen reizen. De Enselse ambassade in Manila heeft zijn (Britse) paspoort ingetrokken, hetgeen de bewegingen van de opstandelingenlei der ten zeerste zal beperken. Onze corresoondent in Londen telefoneer de vanmorgen: Engeland was volkomen verrast door de gebeurtenissen in Broenei. De Britse rege ring voert als excuus aan, dat het erg moeilijk is om de juiste informatie te krij gen over een soevereine staat Broenei is geen kolonie maar een protectoraat. Duncan Sandys, de minister van Koloniën en Gemenebestzaken, zei in het Lagerhuis, dat er aanwijzingen waren dat de rebellen een „zekere hoeveelheid militaire oplei ding buiten het land hadden ontvangen." Voor de rede van Broenei zijn een krui ser, een torpedobootjager en twee mijnen vegers aangekomen. Het eiland Laboean dient als verzamelcentrum voor de uit Singapore aangevoerde Britse keurtroepen. Er zijn vier straaljagers gearriveerd, die alleen voor machtsvertoon zullen worden gebruikt. Het dodencijfer van de schermutselin gen is niet bekend, maar wordt geschat op meer dan 40, waarvan 26 rebellen. Uit onofficiële bron werd vernomen, dat zich onder de Europese employees van de Shell in Seria, die door de rebel len werden vastgehouden en later door de Britten werden ontzet, tien Nederlanders bevonden. De Shell heeft in Broenei on geveer 200 Europeanen in dienst en 1600 man lokaal personeel. Uit deze laatste groep is iemand om het leven gekomen; een Australiër en de Nederlandse geoloog J. R. Brondijk wer den geworld. Er circuleerden herhaalde lijk geruchten dat enkele employees^van de Shell door de rebellen bij hun aanval len als menselijk schilden werdén ge bruikt. De leider van de revolutionaire rege ring in Broenei, Azahari, heeft maandag in Manila verklaard, dat, de revolutie ten doel heeft te voorkomen, dat Noord-Bor- neo onder communistische invloed komt. Zijn bewind zou een neutralistische, an ti-communistische koers willen volgen. In. Londen beschouwde men Broenei tot nu toe als een rustig en welvarend ge bied, ^waarover men zich geen zorgen be hoeft te maken. De olieinkomsten van het land zijn tweemaal zo groot als de uit- De AVRO maakte vanmiddag bekend dat het bestuur van Fejjenoord definitief heeft besloten geen toestemming te verlenen tot het uitzenden op de televisie van de wed strijd tussen Vasas en Fejjenoord. Als re den werden o.a. genoemd de verplichtin gen aan Vasas en het feit, dat het Ant- werpstadion nog verre van uitverkocht is. De AVRO-televisie had in verband met technische faciliteiten voor 15.00 uur he denmiddag een definitief ja of neen van Feijenoord gevraagd. HOLLANDIA Het V.N.-bestuur in Nieuw-Guinea is begonnen met het uitrei ken van contracten aan Nederlandse ambtenaren, die ook na 1 januari bij de Untea willen blijven dienen. De aanvan kelijke contracten gelden slechts voor drie maanden en liepen dus per 1 januari af. gaven. De sultan was vóór aansluiting bij de beoogde Maleise federatie, omdat hij dacht daardoor zijn positie te behouden. Maar de autoriteiten hebben te weinig re kening gehouden met de spanningen die de rijkdommen van Broenei in andere de len van Noord-Borneo wekten en met in vloeden achter de schermen, zowel van de kant van de Philippijnen die plotseling aanspraak op Noord-Borneo maakten, als van Indonesië. Presidént Soek&fnó heeft weliswaar Offi cieel zijn zegen gegeven aan het Maleise plan, maar hij staat onder hevige druk van de Indonesische communistische partij, partij, buiten China de grootste in Zuid- cost-Azië, die de voorgestelde federatie als een bestendiging van de koloniale macht heeft veroordeeld. De gebeurtenissen in Broenei trekken in ieder geval een streep door de rekening van een snelle oprichting der federatie. Eerst zal de rebellie moeten worden be dwongen, maar ook als dat eventueel het geval is, zal er een nieuwe situatie ont staan. Het lijkt erop, alsof de premier van Malakka, die zo snel mogelijk deze federatie tot stand trachtte te brengen, de race met de zich eveneens snel organi serende politieke partijen in het geogra fisch zo verspreide gebied aan het ver liezen is. De Russische geleerde Lev Landau nam gisteren in gezelschap van zijn vrouw Kora in een Moskous zieken huis de Nobelprijs voor Natuurkunde- 1962 in ontvangst van de Zweedse ambassadeür in de Sovjet-Unie, Rolf Sohlman. De andere prijzen werden gisteren in Stockholm uitgereikt, maar voor Landau, die herstellende is van een ernstig auto-ongeluk dat hem bijna een jaar geleden is overkomen, werd een uitzondering gemaakt. (Telefoto) Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmcmd en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5 Beeldverhalen2, 9 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Uit stad en omgeving .,4, 6, 8, 12 Fotopagina 5 Knipselkrant 5 Kunst 7 Horen en Zien 7 Feuilleton 9 Topsy 10 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 In de Vishal en op zee 12 Sport 13 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's sche Verdragsorganisatie gaat bijwonen. Washington heeft zijn bondgenoten vol doende ingelicht over de aard en de kos ten van kernbewapening. Als zij dit wen sen kunnen de bondgenoten met suggesties ter tafel komen. Washington is stellig be reid te spreken over een kernmacht, waar in de andere staten ook een zeker aan deel zouden hebben. Zouden die staten suggesties doen omtrent een speciale NAVO-kernmacht van Europese staten, dan zouden de Amerikanen zeker aan dachtig luisteren, doch sympathie voor zulk een plan kan men in Washington niet bespeuren. De Amerikaanse minister van Defensie McNamara heeft indertijd ge zegd hij zulk een Europese kernmacht wenselijk noch noodzakelijk achtte. Die uitspraak is volgens Rusk nog steeds van kracht. Overigens worden er geen bepaal de suggesties van de Europese staten ver wacht in deze richting. Men vroeg Rusk of Washington alleen bereid zou zijn over andere kwesties met de Russen te onderhandelen indien Kroesj- tsjevs beloften ten aanzien van Cufta vol ledig zouden worden ingelost. Zulk een formulering acht Rusk kennelijk te vol strekt. Hij wenst zich niet zo pertinent voor de toekomst vast te leggen. Het blijft een feit dat Kroesjtsjev inspectie ter plaatse op Cuba in het vooruitzicht heeft gesteld, maar Rusk zei zich te kun nen voorstellen dat aan de Cuba-crisis een einde kan komen zonder dat het con flict tot in de perfectie wordt geregeld De aanwezigheid van enige duizenden Russische militairen op Cuba blijft ech ter hoogst ongewenst en ontoelaatbaar, al gaf Rusk toe dat een geleidelijke terug trekking dezer troepen nog steeds wordt waargenomen. Rusk wenst echter de deur open te houden voor de regeling van an dere conflicten, ook indien (over Cuba niet een perfect akkoord wordt bereikt Rusk ziet de internationale betrekkingen in beweging komen. Hij noemde met na me de tegenstelling tussen de Sovjet-Unie en China, de economische problemen bin nen het Russische blok, enige spanning tussen de Sovjet-Unie en Cuba en de oor log tussen China en India. Al deze span ningen houden zekere gevaren in, doch Rusk gaf de indruk dat hij enigszins op timistisch is gestemd ten aanzien van de goede kansen die deze toestand toch ook biedt. Vooral nu de neutralistische lan den da zaken scherper beginnen te zien en wellicht met het Westen kunnen komen tot een nauwere economische samenwer king. Minister Rusk houdt het dus voor mo gelijk dat aan de crisis over Cuba een ein de zal komen, ook zonder een formele af sluiting bijvoorbeeld in de Veiligheids raad. Maar dan houdt men altijd nog een Cubaans probleem van langere duur over. De conferentie van de Organisatie van Amerikaanse Staten in Punta Del Este is tot de slotsom gekomen dat marxisme en leninisme niet passen in de samenleving op het westelijk halfrond. Vandaar dat Rusk voorlopig geen normale betrekkingen met Cuba voorziet. Bezoek. De Antilliaanse minister van Justitie, de heer R. J. Isa, is via New York in ons land aangekomen. Op Schiphol ver klaarde hij routinebesprekingen met mi nister Beerman te zullen voeren. R c k e r t Met elke taal, die gij leert, bevrijdt gij een tot dusverre in u gebonden 3 (Uit Weisheit der Brahmanen) Haar dankbetuiging voor het mede leven dat zij en haar gezin hebben ondervonden bij het overlijden van haar moeder, heeft koningin Juliana aan het Nederlandse volk gericht als koningin Wilhelmina s dochter. Het is namelijk de wens van ko ningin Juliana, dat in het vervolg over haar moeder gesproken en geschreven wordt als koningin Wilhelmina. En de voetjes naar binnen? Mogelijk zijn spieren en banden dan nog niet sterk penoeg voor het groeiende lichaamsgewicht van uw zoon of doch ter. Zorg in iéder geval voor een paar schoenen, die gemaakt zijn in overeen stemming met de anatomie van de kindervoet. Schoenen, die meehelpen dat uw spruit recht in de werëld komt te staan! speciaalzaak voor juiste schoenen Kruisweg 42 - Haarlem - Tel. (02500) 12637 (Van onze Amsterdamse redacteur) De Stoomvaartmaatschappij Neder land overweegt het vlaggeschip van de maatschappij, de „Oranje", dat tevens het vlaggeschip van de Amsterdamse haven is, eind volgend jaar uit de vaart te nemen. Het ruim 20.000 ton metende passagiers schip, dat kort voor de tweede wereldoor log werd gebouwd voor de lijndienst op het toenmalige flederlands-Indië, maakte de laatste jaren cruises rond de wereld. Enkele maanden geleden werd het even eens voor de cruisevaart verbouwde passa giersschip „Johan van Oldenbamevelt" op gelegd. Dit schip is inmiddels aan een Griekse rederij verkocht. Voorts zouden nog enkele kleinere sche pen worden afgestoten waardoor de vloot van de „Nederland" op 35 vrachtschepen zal worden teruggebracht, In verband met deze inkrimping doen bij de maatschappij geruchten de ronde dat de personeelssterk te aan deze inkrimping zal worden aan gepast door een deel van de employés op zestig- in plaats van op vijfenzestigjarige leeftijd te pensioneren. Twee personen zijn om het leven ge komen en acht zwaar- of lichtgewond bij een gecompliceerd verkeersongeval, dat maandagavond omstreeks half zes op de weg tussen Rotterdam en Dordrecht on der Zwijndrecht is gebeurd. De politie heeft de toedracht van het ongeluk nog niet met zekerheid kunnen vaststellen. Het ongeluk is vermoedelijk omtstaan doordat een grote personenauto, bestuurd door de 55-jarige aannemer J. Groen uit Rotterdam, door de middenheg schoot en op de andere rijbaan terecht kwam, waar door een botsing plaats vond met een klei ne personenauto, waarin zich de heren P. L. Besseling uit Gravendeel en A. van der Ven uit Hendrik Ido Ambacht be vonden. Bij deze botsing werden de heren Bes seling en Van der Ven licht gewond. Een autobusje, dat uit de richting Rotterdam kwam, botste een fractie van een secon de later tegen de auto van de heer Groen. De personenauto werd volkomen in el kaar gedrukt en de heer Groen zo zwaar gewond dat hy kort daarop overleed. In het autobusje bevonden zich de heer Lodewikus en drie zoons, allen afkomstig uit Breda, de vijftienjarige A. Wagtmans uit St. Willebrord en de 32-jarige W. He ren, eveneens uit St. Willebrord. De 15- jarige jongen werd op slag gedood. De 55-jarige F. Lodewikus werd zwaar ge wond, evenals zijn 32-jarige zoon Walter en zijn 36-jarige zoon Ton. De heer W. Heren, die het busje bestuurde, werd zwaar gewond. Nadat het busje de personenauto had geramd vloog nog een wagen op het wrak. Deze auto werd bestuurd door de heer T. de Meeuw uit Etten-Leur, die eveneens vrij ernstige verwondingen opliep. Vervolgens botste 'n auto, bestuurd door de heer J. C. Baks uit Dordrecht, op de wrakken. De heer Baks kreeg een gebro ken been. Het ongeval veroorzaakte een grote ra vage op de weg. De gewonden lagen her en der verspreid. In allerijl werden zij naar ziekenhuizen in Dordrecht vervoerd. Het verkeer op de drukke route Rotter dam-Moerdijk was lange tijd gestagneerd. Een meisje van nog geen twee jaar is het slachtoffer geworden van een verkeers ongeluk, dat in de Wlerdense straat in Nijverdal is gebeurd. Het kind zat in de auto van haar broer, toen de wagen door nog onbekende oorzaak tegen een boom botste. Met een schedelbasisfractuur werd het kind overgebracht naar het ziekenhuis in Almelo, waar het is overleden. De 47-jarige G. O. J. M. van Engelen uit Nijverdal is bij een auto-ongeluk op de rijksweg Almelo-Zwolle bij Raalte zwaar gewond. Tijdens 't vervoer naar 't zieken huis is het slachtoffer aan zijn verwon dingen overleden. De vijftien-jarige jongeman G. Booms- ma uit Venhuizen is zwaar gewond ge raakt toen hij met zijn bromfiets in bot sing kwam met een trein. Het ongeluk ge beurde op de niet beveiligde overweg in de Holenweg in Hoorn. Tien dagen, nadat zij ernstig werd ge wond bij een verkeersongeluk op een kruispunt te Winterswyk, is in het alge meen ziekenhuis overleden de 48-jarige mevrouw G B. G. LegtersBrusse.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1