Commissie ingesteld voor landbouwproblemen - DE BEURS - Geldmarkt blijft voorlopig ruim Dividenduitkeringen in Canada lopen op Spaanse arbeiders bij Ford staken US Steel klaagt over dumping van Europese buizen Werf Conrad en Stork Hijsch in een nieuwe NV Haagse K.v.K. in actie tegen cadeaustelsel Meubelen in moderne kleur met Ceta Bever PRJiriHTR!iTS Resultaat Billiton blijft ten achter Beurssluiting Engeland en de EEG V ijzelflat-af faire weer in Amsterdamse raad SCHEEPVAARTBERICHTEN NS staakt de werving van Belgisch personeel Bezorgdheid over EEG-politiek Zilver goedkoper 13 Weekstaat Ned. Bank Weer aan het werk De Laura gaat stroom leveren aan RWE Hou het gezond Eenzelfde interim-dividend Hogere omzet van Chrysler International Kort economisch nieuws Ford Orders voor walsprodukten in KSG licht gestegen Blijkens de weekstaat van de Nederland- sche Bank per 10 december is de goud voorraad onveranderd gebleven. In de de viezenvoorraad kwam slechts een onbete kenende wijziging zodat de gecombineerde post goud- en deviezen nu 6.171 min. groot is. Een stijging van 600.000. In belangrijke mate zijn de bankbiljetten uit de circulatie teruggevloeid. Na drie voorafgaande stijgingen van 5.266 min. tot 5.567 min. is thans voor het eerst na de ultimo en na de Sint Nicolaas-uitgaven een vermindering in de biljettenomloop ontstaan. Deze vermindering is groter dan men verwacht had. Niet minder dan 184 min. aan biljetten zijn naar de banken te ruggekeerd. De totale uitzetting van de circulatie heeft bedragen ƒ300 min. zodat reeds ruimschoots meer dan de helft is ge retourneerd. Blijkbaar zijn grotere betalingen aan het rijk verricht dan verwacht was, want het saldo van de schatkist is toegenomen met niet minder dan 196 min. De cijfers moe ten uitwijzen of hier aankopen van schat kistpapier in het spel zijn. In ieder geval zullen ten dele belastingbetalingen aan de stijging niet onschuldig zijn. Het saldo van de banken is wederom ver sterkt en wel met een kleine 23 min. Op basis van 5 percent kasreserve bedraagt het verplichte gemiddelde circa 375 min., zodat de banken daar nog ruim 100 min. boven zitten. Het ziet er dus naar uit, dat de geldmarkt voorlopig en zeker tot en met 21 december ruim zal blijven. Voorshands ziet men geen aanleiding tot wijziging van het op 5 december tot één percent ver laagde daggeldtarief. Voor 28 november was dit tarief nog l'/s percent. In 1962 zal in Canada ongeveer 12 per cent meer dividend worden uitgekeerd dan in het vorige jaar. In de eerste elf maan den bedroeg het totale uitbetaalde bedrag ruim 761 miljoen dollar, tegen 680 miljoen dollar in 1961 en 652 miljoen dollar in 1960. De uitkeringen in november stegen sterk door een speciaal dividend van de Don- nacona Paper Co Ltd van 52 dollar per aandeel, c.q. 19,7 miljoen dollar in to taal. Deze uitkering was de liquidatie winst van de maatschappij, waarvan de gewone aandelen werden aangekocht door de Howard Smith Paper Mills Ltd, een dochtermaatschappij van de Dominion Tar and Chemicals Ltd. Ook in andere opzichten zijn er gun stige berichten: Frankrijk zal waar- waarschijnlijk bereid zijn de staalindus trie van Quebec te financieren, zo deel de de Franse oud-minister van financiën, de heer Baumgartner, mee na een be zoek van een Franse handelsmissie aan oostelijk Canada, en voorts heeft de Cya- namid of Canada Ltd bekend gemaakt spoedig te zullen beginnen met de bouw van twee fabrieken voor de fabricage van grondstoffen voor de plasticindustrie. Beide fabrieken worden gebouwd in Nia gara Falls; de investering bedraagt rond 5 miljoen dollar. Cyanamid of Canada Ltd. is een Amerikaans dochterbedrijf. Vorig jaar exporteerde het voor 25 mil joen dollar naar de Verenigde Staten. Ruim 160 van de in totaal 200 Spaanse arbeiders, die werkzaam zijn bij de Ford fabrieken te Amsterdam, hebben sinds maandagmidag het werk neergelegd. De redenen die tot de staking hebben geleid zijn; ondanks langdurige gesprekken tus sen de directie en vertegenwoordigers van de stakers, nog steeds niet geheel duide lijk. De Forddirectie heeft de Spanjaarden laten weten dat zij de mogelijkheid heeft ópengelaten dat de stakers weer aan het werk kunnen gaan. Het contact met de stakende arbeiders bleek aanvankelijk moeilijk, omdat de Spanjaarden het onder ling niet eens konden worden over de keuze van de onderhandelaars, die met de directie zouden spreken. Ook liepen de meningen over de staking zelf uiteen. Som migen hebben bepaalde wensen over de regeling van het Kerstverlof, anderen schijnen klachten te hebben over de aard van hun werkzaamheden. De verstandhouding tussen de Spaanse arbeiders en hun Nederlandse bazen is bijzonder goed en hiervan hebben zij in het verleden bij herhaling blijk gegeven. Namens de directie "is ons meegedeeld, dat deze over het werk van de buitenlandse werkkrachten zeer tevreden is. De stem ming onder de stakers was gisteren niet best. Zij stonden buiten de poort in de stromende regen. De directie van Ford bood de stakers toen koffie aan. Het grootste deel van de 170 Spaanse arbeiders die gisteren bij de Nederland- sche Ford Automobielfabriek te Amster dam in staking waren gegaan heeft v-n- ochtend vroeg het werk hervat, zo deelt de directie mee. Zij voegt hieraan toe dat over de redenen waarom deze arbeiders het werk hadden neergelegd, nog geen nader informatie kon worden gegeven. PITTSBURG (AP) De U.S. Steel Cor poration heeft verklaard, dat gelaste sta len standaardbuis van Europees fabrikaat regelmatig in de Verenigde Staten ver kocht wordt tegen prijzen beneden de nor men, die gesteld worden in de anti-dum ping wetgeving. U.S. Steel zei deze informatie verstrekt te hebben aan de commissaris voor het douanewezen te Washington en een offi cieel onderzoek verzocht te hebben. „Het dumpingsprobleem heeft sinds 1959 een dusdanige omvang aangenomen, dat het de Amerikaanse producent van buizen en hun oersoneel met de ernstigste consequenties bedreigt," aldus verklaarde de U.S. Steel in een communiqué. De desbetreffende bui zen worden volgens de maatschappij ver vaardigd in West-Duitsland, Grpot-Brit- tannië, België en Luxemburg. De firma „Holland Cranes Holding" in Den Haag en The Thew Shovel Company of Lorain, Ohio, hebben opgericht de „In dustriële- en Handel-Maatschappij Lorain- Holland Cranes n.v. in Den Haag. Zoals bekend werken de N.V. „Werf Gusto v/h Firma A. F. Smulders" in Schiedam, „Ver- schure en Co's scheepswerf en machine fabriek" en „Werf Conrad en Stork Hijsch" in Haarlem in Holland Cranes samen. In het maatschappelijk kapitaal van 10 min, verdeeld in 10.000 aandelen van 1000, neemt Holland Cranes deel voor 1.125 aandelen en de Amerikaanse maat schappij voor 1.375 aandelen, die worden volgestort door inbreng van goederen en contanten. De nieuwe n.v. beoogt de as semblage, fabricage en reparatie van, de handel in en het verhuren van hijs- en hefwerktuigen en grondverzetmachines, alsmede onderdelen daarvan. Tot directeur is benoemd de heer E. Vaandering in Apel doorn. Nader vernemen wij van het bestuur dat de fabriek in Apeldoorn, die draglines en wegenbouwmachines in licentie van de Amerikaanse maatschappij bouwt, alsmede de voorraad onderdelen en het assembla- gebedrijf en voorts de verkoop van het gerede produkt in de nieuwe vennootschap zijn ondergebracht. Hier wordt ook de Amerikaanse constructiewijze aangepast aan de Europese behoefte en wensen. De produkten worden o.m. voor zwaar werk in kolenmijnen en steengroeven ge bruikt. In navolging van het Amerikaanse systeem zullen ook zware kranen op rub berbanden worden verhuurd, evenals kra nen die op vrachtwagens zijn gemonteerd. Het zwaartepunt van de produktie blijft echter op bulldozer- en draglinegebied. Sinds vijf jaar wordt naar praktisch ge heel Eurbpa geleverd met name naar Noor wegen. Zweden en Italië. De laatste iaren worden in de branche veel Front loaders", een soort grondverzetmachine met de laadbak voorop, döor diverse pro ducenten verkocht. De Haagse Kamer van Koophandel heeft de strijd aangebonden met het cadeau stelsel in de detailhandel. De 27 miljoen gulden aan huishoudelijke artikelen en speelgoed die voornamelijk het grootwin kelbedrijf het vorig jaar cadeau of bijna cadeau gaf, vindt men hier de spuiga ten uitlopen. Daarom zal worden getracht, met een gezamelijke actie van alle Ka mers van Koophandel in Nederland, een wetswijziging te bereiken, of, zoals de Ka mer het noemt, „de bres in de wet van 1956 te dichten." Daartoe zal de minister worden ge vraagd het onmogelijk te maken dat de diverse branches eikaars artikelen als concurrentiemiddel aanwenden. De Haag se Kamer verwacht namelijk een opbloei van het cadeaustelsel als nooit tevoren, vooral nu enkele grootwinkelbedrijven in de levensmiddelenbranche het nieuwe ca deau-systeem van bijvoorbeeld goedkope mixers en koelkasten in hun verkooppoli- tiek een vaste plaats hebben gegeven. Op het ogenblik maakt de omzet van huishoudelijke apparaten en speelgoed bij voorbeeld, al ruim vijf percent uit van de totale omzet van de levensmiddelenbran che. De heer B. Tanja, die deze cijfers gaf, wees erop dat dit percentage in 1958 nog maar nauwelijks twee was. Toen wer den er voor zeven en een half miljoen gul den aan deze artikelen in het Cadeau-stel sel betrokken, in 1960 was het al 23 mil joen en het vorig jaar steeg deze omzet tot 27 miljoen. Een nieuwe elektrische centrale van de „Laura en Vereniging", die op de mijn „Juliana" in Eygelshoven wordt gebouwd en waarvoor gisteren de eerste paal in de grond is geheid, zal krachtens een con tract met een looptijd van twintig jaar minstens 200 miljoen KWU stroom per jaar leveren aan de Rheinisch-Westphali- sche Elekrizitaetswerke (R.W.E.). De ei gen bedrijven van de Laura zullen jaar lijks een kleine 100 miljoen KWU van de nieuwe centrale afnemen en in totaal zal het mijnbedrijf voor deze stroompro- duktie jaarlijks minstens 150.000 ton laagwaardige kolen kunnen verwerken. De Nederlandse Vereniging van Com merciële directeuren (N.C.D.) heeft zich tot haar 900 leden gewend met het ad vies zich bij het geven van relatiege schenken te beperken tot eenvoudige voor zakelijke doeleinden te gebruiken voorwer pen van geringe waarden. De N.C.D. zegt met bezorgdheid te heb ben kennis genomen van de bedenkelijke aspecten, die de laatste jaren het zenden van geschenken aan zakelijke relaties, in het bijzonder ter gelegenheid van Kerst mis of de jaarwisseling, in sommige ge vallen heeft genomen. Het bestuur van de N.C.D. meent, dat hierdoor de gezonde verhoudingen in het bedrijfsleven kunnen worden aangetast. Advertentie Zo makkelijk - 18 fraaie houttinten I llrlUI I 1 WIJ I w v De directie van de N.V. Billiton Maat schappij maakt bekend, dat zij voornemens is in de op 8 januari te houden vergadering van de raad van commissarissen machti ging te vragen tot uitkering van eenzelfde interimdividend als over het jaar 1961 plaats vond, hoewel de resultaten over het afgelopen jaar ten achter zullen blijven bij die over het jaar 1961 Over 1961 werd een interim-dividend van 7Vi percent uitge keerd op de aandelen tweede rubriek, op de aandelen eerste rubriek 12'/2 percent in terim-dividend. Ook de Singkep Tin Maatschappij stelt voor tot uitkering van eenzelfde interim dividend als over het boekjaar 1961/1962 over te mogen gaan. Toen werd vief per cent interimdividend uitgekeerd. Blijkens een publicatie in de Nederlandse Staatscourant zal de Amsterdamse effec tenbeurs op maandag 24 en op maandag 31 december gesloten zijn. BRUSSEL Er is tenslotte toch nog een nieuwe wending gekomen in de be sprekingen tussen de Zes en Engeland over de Engelse toetreding tot de Euro- markt. Maandag scheen het, dat beide partijen star op haar standpunt zouden blijven staan wat betreft de Engelse bin nenlandse landbouw en met betrekking tot de z.g. deficiency-premies. De avond van die dag heeft blijkbaar raad gebracht: tot na middernacht hebben op de Nederlandse ambassade te Brussel minister Luns, ex- minister Mansholt, vice-voorzitter van de Europese commissie, en de Engelse groot zegelbewaarder Heath van gedachten ge wisseld. Het resultaat is geweest, dat de minis ters gisteren (dinsdag) hebben besloten dat er een speciale commissie zal worden ge vormd, die tot taak heeft de vraagstuk ken van de Engelse landbouw, in verband met het toetreden van Engeland tot de Euromarkt, te bestuderen. Leden zijn de ministers van landbouw van de zeven lan den en hun deskundigen. Voorzitter is dr. Mansholt, van wie trouwens het initiatief is uitgegaan. De volmachten van de com missie zijn beperkt. Zij heeft tot taak de voorstellen van de zes te bestuderen en te onderzoeken welke gevolgen deze kunnen hebben voor de Engelse landbouw. De Commissie zal dus strikt neutraal zijn. Zij bestudeert en oordeelt niet. In de loop van de volgende week zal zij een interimrap port hebben uit te brengen. Het volledige rapport zal 14 januari van het volgend jaar moeten worden ingediend aan de mi nisterraad, die dan van 14 tot en met 18 januari zal bijeenkomen. Het meest optimistisch over het resul taat schenen gisteren minister Luns, die zoals men weet de besprekingen tus sen de Zes en Engeland leidt, en dr. Mansholt zelf. De andere vijf E.E.G.- partners waren aanmerkelijk voorzichti ger in hun verwachtingen en minister Heath heeft op een persconferentie welis waar gewaarschuwd voor „overdreven pessimisme" met betrekking tot de voort gang der onderhandelingen, maar toch te gelijkertijd een nieuw probleem opgeroe pen. Engeland is, zo verklaarde hij, ge bonden aan zijn verplichtingen binnen de Europese vrijhandelsassociatie. Ook wan neer dus de onderhandelingen tussen En geland en de Zes tot een resultaat leiden, kan Engeland niet zonder meer toetreden. Het zal eerst moeten Verhandelen met zijn partners in de E.V.A. Chrysler International, verantwoordelijk voor de afzet van Chrysler-produkten bui ten Noord-Amerika en Canada, heeft in de eerste negen maanden van dit jaar al een omzet bereikt, die nagenoeg gelijk is aan de totale omzet van 1961, zo wordt d»or de directie in Genève meegedeeld. In to taal werden in deze periode buiten de Ver- enigde Staten en Canada 50.009 personen wagens en trucks verkocht, 3504 meer dan over dezelfde periode van 1961. In deze aantallen zijn ook begrepen de Sim- ca's, die Chrysler International in verschil lende delen van de wereld afzet. De heer J. Russell, president-directeur, zei er zeker van te zijn dat deze stijgen de lijn zich in 1963 zal voortzetten. Aan wijzingen daarvoor zijn de voorlopige ver koopcijfers van de 1963-modellen. Advertentie N. V. DISTILLEERDER IJ V„ SIMON RYNBENDE ZONEN SCHIEDAM INTERNATIONALS ZWAK D^e beurs heeft gisteren de minder gun- stig'e tendentie van maandag voor de in ternationale waarden bij de opening met kracht voortgezet. Philips bijvoorbeeld opende liefst 5,30 lager op 140,20 ten opzichte van de slotprijs van maandag. Unilevers, die op 134,30 lager waren ge opend, konden later wat aantrekken. Kon. Olie min ƒ2,50 op ƒ148, waarna nog 147,60 werd gedaan De ongeregeldheden in Broenei, waar de Kon./Shellgroep be langen heeft, spelen, aldus de beurs, hier toch nog wel een woordje mee. Hoogovens hadden het zwaar te verduren met een koersverlies van 16 punten op 555. AKU vijf punten lager op 4001 /i. De flauwe stem ming op het Damrak werd hoofdzakelijk toegeschreven aan de forse koersdaling in Wall Street. Figée van 215 1 op 210; Nefo van f 109 op 108,50. De Amsterdamse gemeenteraad heeft de begrotingsdebatten onderbroken om wederom aandacht te besteden aan de „Vijzelflataffaire", naar aanleiding van enkele ingekomen adressen van de win keliers van het pand over de schutting rond het gebouw en het instellen van een commissie van onderzoek naar de bouw valligheid van de Vijzelflat. De adressen werden ter afdoening in handen van B. en W. gesteld. De heer L. Seegers beschuldigde B. en W. ervan in deze kwestie de huiseigena res, de N.V. Amstelstein, te hebben ge steund, ten koste van bewoners en winke liers. Hij zei dat de gezinnen die het pand nog bewonen schandalig worden behan deld. De heer A. S. Herfst (P.v.d.A.) zei het gevoel te hebben dat er onrecht is ge schied omdat de winkeliers niet de ge legenheid hebben gehad hun recht te zoe ken. De wethouder van volkshuisvesting, mr. Th. Elsenburg antwoordde dat de raad indertijd zijn sanctie heeft verleend aan het sloopbevel door een motie van de heer Seegers om de sloop stop te zetten te verwerpen. De winkeliers hebben zijns in ziens ruimschoots de gelegenheid gehad om langs civiel-rechterlijke weg hun recht te zoeken. Mr. Elsenburg stelde dat wanneer de N.V. Amstelstein niet voldoet aan de toe zeggingen over de schade-uitkeringen, dit een kwestie is tussen huurder en verhuur der waarin de gemeente niet kan treden. Hij noemde het onmogelijk de door de raad gefunctioneerde beslissing het pand te slo pen in te trekken. Het flatgebouw wordt op het ogenblik nog bewoond door vier alleenstaanden, twee gezinnen en twee winkeliers. „We hebben alles gedaan om de partijen bij el kaar te brengen. Als dit nodig wordt zul len we deze mensen er met de sterke arm uit zetten. Dat is gen logisch gevolg van het 'gegeven sloopbevel", aldus de wet houder. In november werd bij de boerenleenbanken, aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Raif- feisen-Bank te Utrecht, en de Coöperatieve Cen- mgelegd en I 176 miljoen terugbetaald, zodat het spaaroverschot 70 miljoen bedroeg, te vergelij ken met t 54 miljoen in november 1961 en 49 miljoen in 1960. Christian Herter, die republikeins minister van Buitenlandse Zaken is geweest in de regering- Eisenhower, is beëdigd als bijzondere vertegen woordiger van president Kennedy voor de han delsbesprekingen met de Europese Economische Gemeenschap Argentinië bezit sinds gisteren een nieuwe mi nister van economische zaken. Alvaro Alsogaray is opgevolgd door Eustaquio Delfino. In Noorwegen neemt het Zwitserse aluminium concern AIAG voor een bedrag van I 12'/: mil joen deel in een nieuwe aluminiumfabriek in Hushes in Noorwegen. De bouw vergt een be drag van 230 miljoen. In Rotterdam is met een kapitaal van I 1 mil joen opgericht Barber Green Europa, een doch termaatschappij van de Barber Greeen Company uit de Verenigde Staten. Abida 13 ter hoogte Landsend verwacht. Acila 11 te Trinidad. Acmaea pass. 11 Wight, 12 te Hamburg verwacht. Acteon 11 te Kaapstad. Adonis 11 te Maracaibo. Agamemnon 1 lv. Amsterdam n. Hamburg. Alamak pass. 11 Kuria Muria n. Kuwait. Alcor 12 v. Rotterdam n. Amsterdam. Algenib pass. 11 Scillys n. Rotterdam. Algol 11 v. Bremen n. Hamburg. Alkes 11 v. Alicante n. New York. Alkmaar 11 800 m. z.o. Bermuda n. Shellhaven. Aludra 11 v. Las Palmas n. Santos. Amstelland 11 v. Las Palmas n. Recife. Amstèlveld 11 180 m. o.n.o. Colombo n. Haldia. Angolakust 12 te Amsterdam. Arendskerk 12 te Hongkong. Aristoteles 11 te Rotterdam. Asterope 11 385 m n.w. Flores n. Brake. Attis 10 v. Maracaibo n. Mobile. Atys verm. 12 v. Rijeka n. Zadar. Axeldijk 11 v. Rotterdam n. Le Havre. Barendrecht 11 v. Puerto Miranda n. Curasao. Batu 11 180 m. n.w. Azoren n. Amsterdam. Bengkalis 11 v. Aleppey n. Tuticorin. Bennekom 11 90 m. w. Landsend n. Hamburg. Bonita 11 te La Ceiba. Borneo 12 te Bangkok. Burl S. Wats. 100 m. z.o. Philadelphia (bestem.). Bussum 11 24 m. n.o. Bari n. Rotterdam. Calt. Amsterdam 11 13 m. z.z.o. Abu n. Bahrein. Caltex Delft 12 v. Djeddah n. Bahrein. Caltex Eindhoven pass. 11 Lissabon n. Port Said. Caltex Madrid 11 95 m. w.n.w. Djeddah n. Kharg. Calt, Napels 11 118 m. n.o. Massawa n. Gothenb. Calt Pernis 11 170 m. o. Rastanura n. L. Marques. Caltex Rotterdam 11 v. Rotterdam n. Sidon. Caltex The Hague pass. 11 Aden n. Bahrein. Caltex 'utrecht 11 60 m. n.w. Oporto n. Pt. Said. Camerounkust 11 70 m. z.z.w. Finist. n. Le Havre. Camitia 11 v. Curagao n. Punta Cardon. Camphuys 11 60 m. z. Mozambique n. Beira. Carrillo 11 v. Almirante n. Cristobal. Cartago 11 v. Charleston n. New York. Casamance 11 145 m. w. Kp. St. Vine. n. Dakar. Castor 12 v. Amsterdam n. Algiers. Ceres 11 v. Amsterdam n. West-Indië. Charis 12 v. Philadelphia n. New York. Chiron 12 te Amsterdam. Cinulia 11 340 m. n.o. Azoren n. Curasao. Cities Service Valley Forge 11 180 m. n.o. Azoren naar Coryton. Congokust 11 v, Freetown n. Abidjan. Crania 11 v. Dublin n. Cork. Daphnis 11 300 m. w.z.w. Azoren n. Amsterdam. Delft 11 te Bremen. Diogenes 11 v Amsterdam n. Bremen. Drente 12 te Chittagong. Duivendrecht 11 40 m z. Wight n. Rotterdam. Echo 11 40 m. n.n.o. Villano n. VUssingen. Eenhoorn 12 te Alexandrië verwacht. Elizaebth Broere 11 v. Aden n. Suez. Eos pass. 11 Oporto n. Antwerpen. Esso Rotterdam 11 100 m. w.z.w. Kreta n. R'dam. Forest Hill pass. 11 Kp. Bon n. Hamburg. Gaasterkerk 11 v. Aden n. Akaba. Ganymedes 12 te Cristobal. Garoet 12 te Amsterdam. Geertje Buisman 11 66 m. z. Finisterre n. Leith. Geestland 11 v. Barbados n. St. Vincent. Gooiland 11 et Callao. Gorredijk 12 v. Rotterdam op proefvaart. Groote Beer 11 151 m. z.z.o. Brisbane n. Brisbane. Guineekust 11 te Hamburg. Gulf Italian 11 150 m. z.o. Ras Fartak n. R'dam. Hathor 11 v. Hamburg n. Antwerpen. Hector 11 te Rotterdam. Hera 11 100 m. w. Matapan n. Piraeus. Hilversum 11 te Le Havre. Holl Duin 11 325 m. o. Hokkaido n. Vancouver. Hoogkerk 11 430 m. n.w. Alen n. Aden. Houtman 11 150 m. n.n.o. Darwin n. Brisbane. Isis 11 1400 m. z.o. Azoren n. Hamburg. Ittersum 11 te Le Havre. Jason 11 v. eGorgetown n. Nickerie. Joseph Frering 12 te Monrovia. Kabylia 12 te Curasao. Kara 12 te New York verwacht. Kasimbar 11 te Fak Fak. Katelysia pass. 11 Guadeloupe n. Curasao. Katendrecht 11 v. Antwerpen n. Hamburg. Katsedijk 12 v Rotterdam n. Hamburg. Kelletia 11 te Rotterdam. Kenia pass. 11 Beachyhead n. Stanlow. Kennemerland 12 v. Paranagua n. Vitoria. Kermia ll 160 m. z.w. Ouessant n. Las Palmas. Kloosterdijk 11 150 m. o. K. Canaveral n. R'dam. Koningswaard 11 540 m. w.z.w. Finist. n. Shellhav. Kopionella 1 165 m. n.n.o. Oran n. Turku. Korenia 12 te Suez. Kosicia 16 te Boston verwacht. Kossmatella 11 te Point Fortin. Krebsia 13 te Curagao verwacht. Kreeft 11 75 m. n.w. Lissabon n. Pepel. Kryptos 12 te Fall rivier verwacht. Kylix 12 te Buenos Aires. Laga 11* 60 m. w. Barcelona n. Genua. Leiderkerk 11 55 m. z.w. Masira n. Das eiland. Maasdam 11 300 m. w.n.w. Landsend n. Halifax. Maashaven 11 100 m. n.n.o. Fernando Noronha n. Rio de Janeiro. Maaskerk 11 100 m. w. Gibraltar n. Port Said. Madisonlloyd 1 lv. Aden n. Singapore. Marathon 12 te Port of Spain. Marnelloyd 11 55 m. o.n.o. Algiers n. Rotterdam. Meerdrecht 11 50 m. n.w. Casabl. n. East-London. Meerkerk pass. 11 Napels n. Genua. Meliskerk 12 ten anker Bushire. Memnon 11 v. Rotterdam, 12 te Antwerpen. Merseylloyd 11 te Aden. Mitra 11 te Rotterdam. Modjokerto pass. 11 Kp. Guardafui n. Djibouti. Mijdrecht 11 60 m. n.o. Cuba n. Cartagena. Naess Lion 11 320 m. z. Socotra n. Durban. Nanusa 11 140 m. z.w. Ouessant n. Le Havre. Neder-Eems 11 te Amsterdam. Neder-Elbe 11 v. Calcutta n. Penang. Neder-Waal 11 te Bremen. Nestor 12 te Amsterdam. Nieuw Amsterdam 11 v. Barbados n. Guadeloupe. Oberon 11 v. Amsterdam n. Bremen. Ondina 16 te Rotterda mverwacht. Onoba verm. 12 v. Tranmere n. Mena A1 Ahm. Oostkerk 11 75 m. z.z.w. Ouessant n. Antwerpen. Oranjestad 11 te Lissabon. Ossendrecht 11 ten anker Suez. Overijsel 11 te Hamburg. Palamedes 11 te Barbados. Pendrecht pass. 11 Gibraltar n. Londonderry. Peperkust 11 100 m. n. Dakar n. Le Havre. Pericles 11 v. La Romana n. Mayaguez. Philine 12 in Suezkanaal verwacht n. Gibraltar. Philippia 11 290 m. n.o. Singapore n. Yokkaichi. Polydorus 11 v. Liverpool n. Port. Said. Poolster 12 v. Rotterdam n. Koper. Prins Alexander 11 te Le Havre. Prins der Nederl. 11 të Limon n. Pt. Au Prince. Prins Willem III pass. 11 Belle eil. n. Londen. Pr. Willem IV 11 40 m. n.o. K. Villano n. R'dam. Pr. Willem V 11 310 m. n.w. Landsend n. R'dam. Prinses Irene 11 te Rotterdam. Pygmalion 11 50 m. z.w. Wight n. Hamburg. Radja 1 lv. Zanzibar n. Tanga. Randfontein 12 te Tenerife. Rempang 11 180 m. o. Sicilië n Marseille Roebiah 11 70 m. o. Kp. Guardafui n. Penang. Roepat 11 v. Barcelona n. Amsterdam. Rondo pass. 11 Perim n. Penang. Rijnkerk 11 v. Abadan n. Marmagoa. Saloum 9 v. Dakar n. Nantes. Scheldelloyd 12 te Port Moresby. Schelpwijk 11 te Beira. Scherpendrecht 12 v. Rastanura n. Hóngkohg. Schiekerk 11 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Sepia 11 200 m. o.z.o. Colombo n. Mena. Serooskerk 11 te Barcelona. Silindoeng 11 te Dubai v. Muscat. Sliedrecht 11 300 m. z.o. Nantucket n. Norfolk. Soestdijk 11 35 m. z.w. Wight n. New York. Solon 11 v. La Guaira n. Carupano. Stad Alkmaar 11 te IJmuiden. Stad Amsterdam 11 200 m. z.z.w. Ouess. n. Napels. Stad Delft 11 40 m. n. Finisterre n. Vitoria. Stad Gouda 11 210 m. o.n o. Trinidad n. Santos. Stad Kampen 11 v. Norfolk n. IJmuiden. Stad Maastricht 11 170 m. o. Chesapeakebay naar Newport News. Stad Rotterdam 11 63 m. z.w. Brest n. Emden. Stad Utrecht 11 210 m. n.w. Natal n. Rio de Jan. Stad Vlaardingen 11 480 m. z.w. L'end n. R'dam. Stad Zwolle 11 14 m. z.w. Beachyh. n. N. Orleans. Statue of Liberty 11 te Bougie. Steenwijk 11 460 m. n.n.o. St. Helena n. L. Palm. Steven 10 v. Eleusis n. Volos. Straat Cook 11 te Melbourne. Straat Lombok 11 v. Tanga n. Kaapstad. Straat Mozambique ten anker rede Vitoria Tamara 11 30 m. z.o. Dublin n. Finnart. Tara 12 te Las Palmas verwacht. Tegelberg gil v. Santos n. Montevideo. Tjiluwah 11 v. Melbourne n. Sydney. Tjiwangi 12 te Hongkong. Tweelingen 11 v. Rotterdam n. Narvik. Ulysses 11 v. Iquique n. Anto Fagasta. Van der Hagen 11 v. Melbourne n. Auckland. Van Heemskerck 11 v. Kaapstad n. P. Elisabeth. Van Noort 11 v. Manilla n. Hongkong. Van Riebeeck 11 R. Fartak gepass. n. Mukallah. Van Spilbergen 11 v. Lyttelton n. Dunedin. Van Waerwijck 12 te Mauritius verwacht. Vasum 11 200 m o.n.o. Aden n. Bandar Mashur. Viana 12 te Khor Al Amaya verwacht. Videna 18 te Martinez (San Francisco) verwacht. Vivipara 17 te Rotterdam verwacht. Vlieland 11 v. Curagao n. Rotterdam. Waibalong 11 v. Mukalla n. Aden. Waikelo 11 te Triest. W. Alton Jones ll v. Amuaybay n. Landsend. Westerdam 11 600 m. w. Landsend n. New York. Westland 11 v. Amsterdam n. Bremen. Willem Ruys 11 te Port Everglades. Willemstad 12 te Madeira verwacht. Witmarsum 12 v. Jacksonville n. Le Havre. Wonogiri 11 v. Port Said n. Lissabon. Wonosari ll v. Duinkerken, 12 te Antwerpen. Zaanland 12 te Santos. Zafra 11 te Whitegate n. Mena Al Ahmadi. Zaria 11 te Suez. Zeeland pass. 11 Bombay n, Auckland. Zonnekerk 11 v. Manilla, 13 te Bugo verwacht. Zuiderkerk 11 11 m. n.n.o. Ushant n. Marseille. Zuiderkruis 11 te Amsterdam. KLEINE VAART Adara 11 6 m. n. Ameland n. Bremen. Admiralengracht 11 90 m. n.o. Bornholm n. A'dam Ank T. pass. 10 Gothenburg n. Skoghall, Appingedam 11 50 m. z.w. Beachyhead n. Antw. Areas 11 10 Om. n. Villano n. Gibraltar. Ardeas 11 dwars Den Helder n. Amsterdam Atlas 10 v. Tunis n. Piraeus. David 10 v. Antwerpen. Draco 11 dwars Finisterre n. Oporto. Joost 11 dwars Petten n. Zaandam. Kaap Falga pass. 8 Kiel n. Ostrand. Keizersgracht 11 dw. Haisborough n. Kingslynn. Leonidas 10 v. Amsterdam te Kopenhagen. Manto 11 60 m. z.z.w. Ouessant n. Oporto. Midas 10 v. Barcelona n. Tarragona. Nero 10 25 m. n.o. Gibraltar n. Cadiz. Plato 10 v. Köge n Kopenhagen. Stella Prima 11 13 m. z. Landsend n. Rotterdam. Strabo 10 v. Duinkerken n. Le Havre. Thaletas 10 v. Malaga n. Rotterdam. Twee Gebroeders 10 te Owers n. Antwerpen. Willy 11 5 m. z.o. Beachyhead n. Hamburg. Wilpo pass. 8 Kiel n. Ostrand. SLEEPVAART Cycloop en Junior 12 werkzaam te Port Brega. Ebro 10 te Maassluis. Friesland en Titan 11 te Den Helder met Castor. Gele Zee 7 te Lissabon. Hector 11 Agamemnon vlotgebracht te IJmuiden. Help 12 ter hoogte van Villa Cisneros. Ierse Zee en Loire 7 v. Port Said n. Palermo met Borgny. Nestor 11 te IJmuiden met Diana V. Schelde 8 te Famagusta. Simson 12 nog te Vlaardingen. Utrecht 8 v. Rotterdam te IJmuiden. Zeeland 11 v. Dakar. De Nederlandse Spoorwegen zullen niet langer proberen Belgisch personeel aan te trekken. Het NS-wervingskantoor in Gent is gisteren officieel gesloten. In het voor jaar van 1961 werd in Vlaanderen begon nen met de wervingsactie, die in totaal 256 man heeft opgebracht. Hiervan zijn er op dit ogenblik nog 164 in dienst. De Neder landse Spoorwegen hadden verwacht uit België 400 a 500 nieuwe personeelleden te kunnen recruteren. Het mislukken van de actie is aan diver se oorzaken toe te schrijven. Eén van de belangrijkste is de snelle vermindering ge durende dit jaar van de werkloosheid in België. Een andere is de honkvastheid van de Belgen. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier, geldend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10,07 —10,17, Amerikaanse dollar 3,57'/»—3,61%, Canade se dollar 3,31—3,36. Franse frank (100) 73,20—73,70, Belgische frank (100) 7,20—7,25, Duitse mark (100) 89,90—90,30, Zweedse kroon (100) 69,0570,05, Zwit serse frank (100) 83.30--83,80, Italiaanse lire (10.000) 57.00—59,00, Deense kroon (100) 51,5—52,50, Noorse kroon (100) 49,7550,75, Oostenrijkse schilling (100) 13,92'/.14,02'/i, Portugese escudo (100) 12,55—12,70. Spaanse peseta (100. grote coupures) 5,95—6,10. VERHANDELDE FONDSEN 11 dec. 10 dec. Totaal 449 449 Hoger 77 (17,l°/o) 157 (34,9°/o) Lager 280 (62,4%) 181 (40 ,3%) Gelijk 92 (20,5%) 111(24,8%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U 405—406 gl Kon. Olie150—150,50 gl Philips f 142,50—143,20 Unilever 136,50—137,20 Hoogovens Stemming: Terughoudend. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U4Ö5407 gl 405 Kon. Olie151,10 gb-150,40 ƒ150,10 Philips f 142,80—143,50 142,90 Unilever 136,50—137,20 136,80 Hoogovens 567568 Vorige slotkoers A'dam Rubber. 105% H.V.A 127 A.K.U 403% f 140,50 Hoogovens 562 Philips Gem. Bez. 142,10 Unilever 135,70 Dordtsche Petr. 682 K. Ned. Petr. Mij. 148,60 Holl. Am. Lijn. 113% K.L.M 47,50 K.N.S.M I301/i Ned. Stoomv. Mij. 131% Ommeren, Phs. v. 225 Scheepv. Un. Ned. 123% 186, 206,- Unitas 484,— Ver. Bezit v. 1894 123,50 Amsterd. Bank 383 Ned. Handel Mij. 367V2 Rotterd. Bank 375 Twentsche Bank. 325 Albert Heijn 610 Amstel Brouwerij 450 1 Berkel'ê Patent 205 Bols v 900 Bührmann Papier 7OOV2 418 896 Gelder Kon Pap. 248 Gist Spir.f. Kon. 340 Van der Heem 255% Heinekens Bier 489V2 Hoogenbosch Sch. 268 Indola 461V2 Kon. Zout-Ketjen 740 Müller Nat. Bezit 320 Ned. Kabelfabr. 492 Philips Pref. 55,50 Stokvis 177 Thomassen Dr. 674 Ver. Machirtefabr. 184 Wessanen 360 Wilton Fijenoord 268 Zwanenberg-Org. 865 Vi Billiton Mij. II 467 Aluminium Ltd... 22H American Motors 16%, Anaconda 42%„ Bethlehem Steel. 31 Cities Service.... 53 General Motors.. 57 Kennecott Copper 66% Republic Steel 36V4 Shell Oil 34 V2 U.S. Steel 45% Gedane noteringen. (Verstrekt door de AmsterdamSche Bank) WALL STREET: VERDEELD Bij een opmerkelijk kalme handel sloot Wall Street de dag in een verdeelde stem ming af. De afwijkingen naar beide zijden beliepen van fracties tot rond een dollar. Douglas Aircraft herstelde 1J4, ook staal- fondsen waren hoger. Er werden 1301 fondsen verhandeld, waarvan er 517 hoger waren en 518 lager. De omzet beliep 3.7 miljoen shares tegen 4.27 miljoen shares maandag. Het was de laagste omzet sinds 19 november, toen 3.41 miljoen shares van eigenaar verwisselden. De Dow Jones indices: industrie 645.16 (+0.081, spoorwegen 137.35 0.37) en open bare nutsbedrijven 126.23 (+0.18). LUXEMBURG (AP) Bij de staalin dustrieën in de K.S.G.-landen zijn in no vember orders voor walsprodukten ge plaatst tot een totaal van 4.362 miljoen ton, of 2.1 percent meer dan in oktober en 1.1 percent meer .dan in november 1961. De verkoop naar landen buiten de gemeenschap daalde vergeleken met no vember 1961 met 28.7 percent, terwijl die binnen de gemeenschap met 28.9 percent steeg. SAINT PAUL (AFP) De' Amerikaan se minister van landbouw, Orville Free man, heeft verklaard „ernstig bezorgd" te zijn over de neiging van de Europese gemeenschappelijke markt tot het aanvaar den van een „sterk protectionistische" po litiek. Minister Freeman voerde aan dat de gemeenschappelijke markt steeds meer overhelt naar een sterk protectionisctische, op zichzelf gerichte beschermende poli tiek. „Een stelsel van variable heffingen en minimum importprijzen gepaard gaan de aan hoge binnenlandse prijzen kan", zo zei hij, „als het op egoistische wijze wordt toegepast leiden tot een onbegrensde be scherming van dü producenten in de E.E.G. Ik kan niet met genoeg nadruk de aandacht vestigen op de ernst van een dergelijke situatie", aldus minister Free man. De zilvernotering is, blijkens een op gave van /ie firma Drijfhout te Amster dam, met ingang van vandaag verlaagd van f 140—145,50 tot 138,50—144 per kg fijn. De goudnoteringen zijn wederom on veranderd gebleven.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 13