„De regering heeft geen neen kunnen en willen zeggen Hf Opstand in Noord-Borneo voortvarend onderdrukt HET WEER Amerikaanse Minuteman-raket operationeel verklaard Jongetje zoek in Leiden Het gebruik ervan zal onder bepaalde verhoudingen een onvermijdelijke noodzaak kunnen zijn Fabrikant mag vier jaar niet rijden Opnieuw rebellie in Argentinië UNO veroordeelt Portugal Premier van Malaya beschuldigt Indonesische organisaties Russische spion in Moskou gepakt Ongehuwde vrouw na 45ste jaar vrij van premie kinderbijslag Tsarapkin weigert internationale inspectie KOMPLETE UITRUSTINGEN MINISTER-PRESIDENT OVER KERNWAPENS: 99 Ontslagen generaal poogt zich te handhaven Nederland onthoudt zich van stemming voor alie maatschappijen ter koopvaardij UNIFORMSPECIALISTEN Zijlstraat 71Haarlem, Tel. 16963 VERZOEK AAN ONZE WEEKABONNEES ie/ore you FALCON TWEEDJASSEN Het woord is aan ln de krant van heden: j Topstj tO j Gedrang op de Noordzee Buien Britse zakenman Wynne medeplichtig genoemd Voor 1965 worden er meer dan 800 opgesteld Malesische federatie Waarschuwing Rioolwaterzuivering voor „Het Dorp" 48e JAARGANG NUMMER 34 WOENSDAG 12 DECEMBER 1962 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. iJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der V 'je „Het standpunt van de Nederlandse regering ten opzichte van de kernwapens is, dat zij niet slechts geen neen heeft kunnen zeggen, maar dat zij dit, na zich op de ernstigst mogelijke wijze op haar verantwoordelijkheden te hebben beraden, ook niet heeft willen doen". Dit heeft prof. De Quay dinsdagmiddag in de Eerste Kamer verklaard bij de beantwoording van de algemene politieke beschouwingen over de rijksbegroting 1963. Dr. W. P. Berghuis, fractievoorzitter van de A.R.P., had verklaard slechts die over heid te kunnen respecteren, die ten op zichte van de kernwapens geen ja wil en geen nee kan zeggen. Prof. De Quay zei tot de heer Berghuis, dat met deze uit spraak het regeringsstandpunt was weer gegeven. „Al zou ik het van mijn kant wellicht iets anders formuleren," aldus prof. De Quay, die zei dat de regering het geschrift van de generale synode ern stig heeft genomen. Zij kan de synode, evenals de minderheid uit de commis sie van de Partij van de Arbeid, die het rapport In dienst van de Vrede heeft uit gebracht, verzekeren dat zij, ook bij het afwijkend standpunt, haar bezorgdheid ten volle kan delen. Prof. De Quay verklaarde, dat ook de ze regering de grote waarde van de NAVO erkent. Uit het lidmaatschap volgt dat de regering zich niet stelt op het standpunt, dat het gebruik van kernwapens onder geen omstandigheden kan ?ijn veroorloofd. Zij is van oodeel, dat dit onder bepaalde verhoudingen een onvermijdelijke nood zaak kan zijn en dat zij daaraan onder die omstandigheden alle van haar verlang de en mogelijke medewerking zal hebben te geven. Zij neemt dit standpunt in, in het volle bewustzijn van de zwaarte van deze beslissing en van de rampzalige ge volgen, die daaruit zouden kunnen voort vloeien, niet slechts voor ons land, maar voor de menselijke samenleving in haar geheel. Over Nieuw-Guinea zei de minister-pre sident, dat voorstellen voor een verkorting van het V.N.-bestuur op Nieuw-Guinea door de regering, nóch door de Verenigde Na ties wordt overwogen. Ir. Vos, de fractieleider der P.v.d.A., had de regering verweten dat zij met haar Nieuw-Guineabeleid „zo totaal ergens an ders was uitgekomen dan zij bedoeld had". Prof. De Quay stelde hier tegenover dat het doel van de Nieuw-Guineapolitiek door de jaren heen dezelfde was gebleven, name lijk een zo goed mogelijke verzekering van het zelfbeschikkingsrecht der autoch tone bevolking. De regering heeft ten aan zien van de wegen die gevolgd konden wor den, haar inzichten in overeenstemming met de veranderende algemene politieke si tuatie rondom Nieuw-Guinea moeten wijzi gen. „Maar ook de heer Vos en zijn po litieke vrienden zouden, als zij in de afgelo pen jaren verantwoordelijk waren geweest, tot afwijkingen zijn gekomen van de we gen die hun in 1959 voor ogen stonden," zei de minister-president, die opmerkte dat ook ir. Vos niet zou willen ontkennen dat het deze regering is geweest die getracht Het gerechtshof in Amsterdam heeft een 34-jarige fabrikant uit Amsterdam wegens dood door schuld veroordeeld ot vier maanden gevangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid gedurende vier jaar In de nacht van 21 februari verleende de fabrikant op het kruispunt Hoofdweg Postjesweg in de hoofdstad geen voorrang aan een door de 33-jarige mevrouw M. J. Turksma-Kempes bestuurde auto. De vrouw liep zulke ernstige verwondingen op dat zij korte tijd later overleed. Op pre cies dezelfde plaats reed de fabrikant twee jaar geleden een wielrijder dood. heeft de impasse van jaren te doorbreken met nieuwe initiatieven. Over het financiële en het sociaal-eco nomische beleid zei prof. De Quay, „dat het beleid van minister Zijlstra ons volk zelfs in een moeilijke tijd van spannin gen als gevolg van de hoogconjunctuur, een stootkussen heeft verschaft voor slech tere tijden." De doelen die de regering zich in mei 1959 voor het fiscale beleid had gesteld, zijn door verschillende oorzaken kwanti tatief weliswaar niet bereikt, maar het begrotingsbeleid op langere termijn zal zeker tot een verdere verlichting kunnen bijdragen. Opvallend noemde prof. De Quay dat de ontwikkeling van de winsten in de afgelopen jaren belangrijk is achtergeble ven bij de stijging der lonen. De inkom stenverdeling is daardoor aanmerkelijk ten gunste van de arbeiders gewijzigd. (Men zie ook pagina 2) BUENOS AIRES (AP) Generaal Ca- yo Cectonio Celsina, die is ontslagen als commandant van de Argentijnse lucht macht, heeft een hoofdkwartier van op standelingen ingericht in centraal Argen tinië. Hij houdt stand tegen een ultima tum van de regering dat hij zich moet overgeven of anders door een overwel digende macht zal worden verpletterd. Brigade-generaal Alsina, een van de twee hoge luchtmachtcommandanten die presi dent Guide gisteren heeft ontslagen, zou verschillende onderdelen in Cordoba, een broeinest van revoluties, achter zich heb ben gekregen. De regering drijft echter de spot met de kracht van de rebellen. In een com muniqué werd verklaard dat de lucht macht „de nodige veiligheidsmaatrege len" zal nemen om de revolutie te dem pen. Niettegenstaande de optimistische toon van de regering, werd in het ulti matum geen tijdslimiet gesteld. Men ge looft dat er maatregelen op handen zijn om de zaak zonder bloedvergieten te re gelen. De minister van de luchtmacht, brigade generaal Pereira, maakte een haastige reis naar Cordoba en terug, zonder er in te zijn geslaagd de rebellen tot overgave te brengen. Hij verklaarde dat hij wel licht zal aftreden. Het Argentijnse verbond van vakver enigingen heeft een algemene staking van 24 uur afgekondigd om het aftreden van minister Puente te eisen. NEW YORK (AP) De beheerschaps- commissie van de UNO-Assemblee heeft Portugal veroordeeld wegens de „onder drukkingspolitiek In zijn Afrikaanse ge bieden". Als Portugal aan het verzoek niet zou voldoen zou aan de veiligheidsraad van de UNO verzocht moeten worden, „alle passende sancties" toe te passen, te be ginnen met economische en diplomatieke maatregelen. De commissie verzoekt alle staten drin gend de verkoop en de levering van mi litair materieel aan Portugal te belet ten. De beheerschapscommissie heeft daar toe een resolutie van tweeënveertig Afri kaanse en Aziatisch landen met 78 tegen 7 stemmen bij 12 onthoudingen goedge keurd. De opmerking over de beperking van de wapenleveranties was kennelijk gericht te gen de NAVO waarvan Portugal lid is. De NAVO-landen hebben zonder enig sue ces gepoogd deze clausule uit de resolutie te verwijderen. Tegen de resolutie, de ruimschoots de tweederde meerderheid kreeg die nodig is voor een goedkeuring door de Assemblee, stemden de NAVO mogendheden België, Frankrijk, Groot- Brittannië en de Verenigde Staten. Verder stemden tegen Zuid-Afrika, Portugal en Spanje. Canada, Denemarken, Griekenland, Ita lië, Luxemburg, Nederland, Noorwegen en Turkije eveneens NAVO-mogendhe- den onthielden zich van de stemming. Australië, Oostenrijk. Brazilië en Nieuw- Zeeland onthielden zich ook van stem ming. Gezien de korte innings-periode ge durende de Kerstweek, verzoeken wij onze week-abonnees in de week van 17 december t/m 22 december ook te betalen voor de week van 24 december t/m 29 december. DE ADMINISTRATIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSE5TRAAT (BIJ KONIfCGSRIEINJ AMSTERDAM TEL J23S96 Op deze foto, een van de eerste uit Broenei, zien we hoe manschappen van de Queens Own Higlanders, op het vliegveld bij de stad Broenei een laat ste oefening houden in het landen met troepen-vliegtuigen, voordat zij gaan landen op de strip bij de olie stad Seria, die zij inmiddels op de rebellen hebben heroverd. Otto Weiss: „Goed dat je mij daaraan herinnert,' I zegt dikwijls iemand, met het vaste voornemen de zaak opnieuw te ver geten. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJnwnd en Haarlem 2 Beeldverhalen2, 11 Uit het binnenland 2, 12 Buitenlands nieuws 3 Op de Praatstoel 3 Uit stad en omgeving4, 5, 12 Langs sluizen en havens5 Kunst 1 Horen en Zien7 Feuilleton tl ln de Vishal en op zee12 Economisch nieuwsJ3 Beurs 15 Scheepsberichten 15 Sport 15 Luidsprekers 1® Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Tussen dergelijke concentraties van vissersschepen uit Polen, Rusland en Oost-Duitsland, moeten onze vissers ook hun netje zien kwijt te raken. Varwaohting tot morgenavond: Wisselende bewolking met nu en dan buien, sommige met hagel of natte sneeuw. Matige tot krach tige, aan de kust tot hard toe nemende westelijke tot noord westelijke wind. Lagere tempe raturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. MOSKOU (Reuter) De Russische vei ligheidsdienst heeft een spion gearresteerd die geheime gegevens zou hebben door gegeven aan Britse en Amerikaanse in lichtingendiensten. Volgens het Russische persbureau Tass is de aangehoudene een zekere O. V. Penkovsky, lid van de staats commissie voor de coördinatie van weten schappelijk onderzoek. Penkovsky zou in contact staan met genoemde inlichtingendiensten via Gre- ville Wynne, de Britse zakenman die kort geleden in Hongarije is gearresteerd en, op beschuldiging van spionage, naar de Sovjet-Unie is overgebracht om voor een rechtbank te verschijnen. De echtgenote van de Brit, die een visum voor de Sovjet- Unie heeft gekregen, hoopt nog deze week haar man te bezoeken. Penkovsky had voor zijn doeleinden ge bruik gemaakt van een brievenbus. Een ambtenaar van de Amerikaanse ambas sade in de Russische hoofdstad, wiens naam als R. Jacob wordt opgeheven, was op heterdaad betrapt toen hij „spionage- materiaal" uit de brievenbus haalde. Pen kovsky had een zekere Carlson, tweede secretaris op de Amerikaanse ambassade, en andere westelijke diplomaten als con tactmensen, aldus Tass. (Van onze correspondent) Tengkoe Rahman, de premier van Ma laya, heeft „Indonesische politieke organi saties" ervan beschuldigd het conflict in Broenei te hebben bevorderd of te heb ben veroorzaakt door de rebellen van wa pens en geld te voorzien en hen militair in midden-Borneo op te leiden. De Tengkoe verklaarde verder, dat het geduld van Ma laya is uitgeput. Het doel van de Indone sische actie zou z)jn de welvaart van Broe nei af te tappen ten gunste van Indone- sië. Aan een diner in Djakarta ter ere van de vice-president van Joegoslavië heeft president Soekarno open kaart gespeeld door de verklaren zeker te zijn van een overwinning van de rebellen in Broenei. De opstandelingen zijn bijna uitsluitend plaatselijke Maleiers, wiens leiders zich nauw met Indonesië verbonden voelen. Als gevolg van deze ontwikkeling mag worden verwacht, dat de betrekkingen tussen Ma laya en Indonesië ongetwijfeld slechter zullen worden. Hoewel aangenomen wordt, dat de Brit se strijdkrachten er spoedig in zullen sla gen Broenei in hun macht te krijgen, be staat er alle kans dat de worsteling met de rebellen in de oerwouden nog jaren zal duren. De Tengkoe wil nu grote haast maken met het doorzetten van zijn plan, om een Malesische federatie te stichten, waartegen de Indonesische pers heftig ful mineert. De sultan, die nog leek te aarzelen, zit tussen twee vuren en kan, volgens som mige waarnemers, niets anders doen dan openlijk de partij van de Tengkoe kiezen Afgezien van de rebellen heerst er on der de bevolking van Broenei en de an dere gebieden een zekere vrees, dat in een Malesische federatie de lakens zullen wor den uitgedeeld door de vorstelijke heer sers van Malaya en door Singapore. Ook dat Broenei zijn betrekkelijke welvaart zou moeten delen met de rest van de voorgestelde federatie. LABOEAN (Reuter) De bevelhebber van de Britse landstrijdkrachten in het Ver re Oosten, Sir Nigel Poett, heeft meege GREAT FALLS (Montana) (AP) De intercontinentale Minutemanraket is dins dag na 22 maanden van proefnemingen officieel operationeel verklaard en toege voegd aan het Amerikaanse arsenaal van oorlogswapens. Het is de eerste geheel volledige raket met drukknopbediening. Twintig van deze raketten met kernladin gen zijn gevechtsklaar verklaard. Zij staan 25 meter diep in betonnen ondergrondse silo's. Er wordt nog gewerkt aan het plaatsen van 130 Minuteman-raketten. Naar ver wachting zullen ze in de komende zo mer operationeel zijn. Elk van de ra ketten krijgt zijn eigen doel en heeft zijn eigen afzonderlijke vliegsysteem om hem naar dat doel te brengen. Vóór 1965 zul len de Verenigde Staten meer dan acht honderd van deze drietrapsraketten op stellen. Bovendien hebben de Verenigde Staten naar schatting honderd Atlas- en Titan-raketten plus talrijke kleinere, zoals de Polaris. De kernlading van de Minuteman heeft een kracht van ongeveer een megaton, veel kleiner dan die van de interconti nentale ballistische projectielen Atlas en Titan. De Minuteman kan echter binnen vijftien seconden worden gelanceerd. De Atlas en de Titan hebben daarvoor een half uur nodig, omdat eerst de vloeibare brandstof moet worden ingebracht. De brandstof van de Minuteman is rubberach tig en voortdurend bedrijfsklaar. De Mi nuteman is ongeveer half zo groot als de Atlas en de Titan. De laatsten heb ben een bereik van tienduizend kilometer. De Minuteman kan maar half zover ko men De opdracht tot afvuren mag alleen door de president worden gegeven aan de vier officieren die vanuit twee afzon derlijke bunkers de raketten in werking kunnen stellen. LONDEN (AFP) Sir John Cockroft, de voormalige directeur van het Britse kerninstituut te Harwell, heeft verklaard, dat de Verenigde Staten omstreeks twintig intercontinentale raketten bezitten en de Sovjet-Unie ongeveer 75. De Amerikanen zouden over 218 raketten met een reik wijdte van 2.900 km beschikken, terwijl de Russen er 700 zouden hebben. De Brit se geleerde gaf deze schattingen in een lezing voor studenten van de universiteit van Cambridge. Sir John is van mening dat de Amerikaanse bommenwerpers kernbommen met een explosieve kracht van in totaal 20.000 megaton kunnen ver voeren. Een bom van 10 megaton, zou al voldoende zijn voor de verwoesting van een grote stad. „De politici en zélfs de militairen schijnen zich geen rekenschap te geven van de verwoestende kracht van kernwapens", aldus de Britse geleerde. Scholier-insluiper. De rechtbank in Amsterdam heeft een 18-jarige scholier die van december 1960 tot april 1962 meer dan veertig diefstallen pheegde uit wonin gen, een gevangenisstraf van twaalf maan den, waarvan drie maanden voorwaarde lijk opgelegd. Op zijn nachtelijke rooftoch ten stal de knaap ongeveer 5.000 bij el kaar. De ongehuwde vrouw van 45 jaar en ouder is met ingang van 1 januari 1963 vrijgesteld van premieheffing ingevolge de Algemene Kinderbijslagwet (A.K.W.) wanneer deze premie bij wijze van aan slag zou worden geheven. Dit is bij Ko ninklijk Besluit vastgesteld. Deze algeme ne maatregel van bestuur behelst dus geen vrijstelling van premie voor vrou wen van 45 jaar of ouder, die in loon dienst zijn, daar niet deze vrouwen maar de werkgevers de A.K.W.-premie betalen De werkgevers mogen in het algemeen de premie niet verhalen op de loontrek- kenden. Slechts in enkele gevallen mag de werkgever wel verhaal van A.K.W.- premie toepassen. Daar dit zou inhouden, dat in deze gevallen de premie toch ten laste van ongehuwde vrouwen van 45 jaar of ouder zou komen, is bepaald, dat in deze gevallen de werkgever van de pre mieheffing wordt vrijgesteld, opdat er niets te verhalen valt. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, had de Eerste Kamer destijds toegezegd, te bevorderen dat de algemene maatregel van bestuur tot stand zou komen. Van de Sociaal Economische Raad heeft hij even wel nog geen advies gekregen over het vraagstuk van de verhouding van de posi tie van de ongehuwden en de gehuwden in de sociale verzekering. De regeling van de vrijstelling van premieheffing in gevolge de A.K.W. is dan ook voorlopig. deeld dat in Seria alleen het politiebureau nog in handen van de rebellen is. Daar worden negen Europeanen als gijzelaars vastgehouden. Manschappen van 't konink lijke regiment Schotse Hooglanders en Ghoerka's hebben het politiebureau om singeld. De stad Lawas, in het noorden van Sera- wak wordt door Britse troepen versterkt, omdat er een aanval van de opstandelin gen ophanden scheen te zijn. Achttien Australische zendelingen zijn met hun ge zinnen naar Laboean, een eilandje voor de kust van Noord-Borneo, overgebracht. Een woordvoerder van het Britse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft ge zegd dat het paspoort van Azahari, die zich als leider van de opstand in Broenei heeft opgeworpen is ingetrokken. GENèVE (AP) De Russische onder handelaar in Genève, Tsarapkin, heeft de westelijke hoop op een verdrag tot ver bod van kernwapens met inspectie de kop ingedrukt door te weigeren uitbrei ding te geven aan het voorstel van Mos kou voor een controle op naleving van het verdrag door middel van „zwarte kas ten", die van tijd tot tijd door internatio nale inspecteurs zullen worden gecontro leerd. De Amerikaan Stelle en de Brit Sir Mi chael Wright verklaarden het internationa le element in het Russische voorstel te zien als een doorbreking van de Russische vrees voor westelijke spionage. Zij we zen echter het standpunt van Tsarapkin van de hand dat de „zwarte kasten" de behoefte aan inspecties ter plaatse ophef fen. Zij zien de seismografen alleen als een aanvulling op een ruimer opgezet in ternationaal controlesysteem. Tsarapkin verwierp het denkbeeld van inspecties ter plaatse. Nu de Sovjet-Unie een conces sie heeft gedaan, eisen de Verenigde Sta ten meer, aldus Tsarapkin, „en binden daarmee een steen aan onze voorstellen om ze te laten zinken". Sedert de middag van 10 december is de 10-jarige Jacobus Nieuwpoort uit Lei den zoek. Het jongetje wm te laat op school ge komen en daarom, samen met twee an dere jongens, door zijn onderwijzeres naar het hoofd van de school gestuurd. Eén jongetje ging braaf naar het hoofd toe, maar Jacpbus en het andere jongetje lie pen de school uit. De hele middag speel de zij op straat. Om half vijf ging het vriendje van Jacobus naar huis. Sindsdien is Jacobus Nieuwpoort niet meer gezien. Wel is er bij de politie een vaag verhaal verteld, dat kinderen het jongetje nog achter het muziekkorps hadden zien lo pen. Jacobus heeft een tenger postuur, donker blond stekeltjeshaar, hij draagt een blauw grijze trui, een spijkerbroek en zwarte schoenen. De commissaris van politie te Leiden verzoekt diegenen die de jongen gezien hebben zich met de politie in ver binding te stellen. De politie te Leiden kan telefonisch ingelicht worden onder net nummer 01710, abonneenummer 22244. Door de directie van de machinefabriek N. V. Spaans in Hoofddorp is aangeboden een complete rioolwaterzuiveringsinstalla tie aan te leggen in „Het Dorp". De kos ten daarvan worden geschat op 30.000. Het personeel van de fabriek heeft toege zegd de installatie in zijn vrije tijd in „Het Dorp" aan te zullen leggen. Dit per soneel heeft voor de actie „Open het dorp" voorts f 500 bij elkaar gebracht.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1