Adenauer vormt regering met zeven nieuwelingen Door Amerika's zachtste tabakk NAVO-conferentie in de schaduw van geschillen De Gaulle legt parlement zijn verlangens voor Wereldnieuws Kai-Uzve von Hassel opvolger van de minister van Defensie Strauss Zwitserland in de Raad van Europa De Gaulle ontvangt minister Rusk Sancties verwacht tegen Katanga Opperste Sovjet via radio en tv Koffie K R E M E R Thee WOENSDAG 12 DECEMBER 1962 Verjonging Grote meerderheid in het parlement vóór Geruchten over ziekte van de Paus houden aan Op de cPraatstoel 10 stuks 50 et 20 stuks 1.- Geschenkdoos 50 stuks 2.?5 /EEN LAURENS PRODUCT Vier hoofdpunten Spaak spreekt schamper over orde in Katanga Verzet tegen een indeling van rechts en links Duif (Van onze correspondent) BONN De Westduitse regeringscrisis is ten einde. Het is bondskanselier Ade nauer gelukt overeenstemming met de li beralen te bereiken over acht wijzigin gen in het kabinet, die inhouden dat ze ven ministers het veld ruimen. Kai-Uwe von Hassel, tot nu toe minister-president van de deelstaat Sleeswijk-Holstein en een van de belangrijkste vice-voorzitters van de Christen-Democratische Unie, volgt Franz-Josef Strauss op als minister van defensie. Dr. Ewald Bucher volgt zijn li berale partijgenoot Stammberger op als leider van het departement van Justitie, terwijl de liberaal dr. Rolf Dahlgrün Fi nanciën van de omstreden Starke over neemt. De C.D.U.-afgevaardigde dr. Rainer Bar- zel wordt minister voor zaken, die de Duit se hereniging betreffen, in de plaats van Ernst Lemmer. Hun partijgenoot dr. Bru no Heck krijgt de familiezaken van Wür- meling. Het schatkistministerie neemt de christelijk-sociale politicus dr. Werner Dol- linger over van de liberaal Lenz, die niet uit het kabinet treedt maar een nieuwge vormd ministerie voor wetenschap en on derzoek gaat leiden. Het departement voor kernwetenschap is opgeheven. De minister daarvan, Balke, treedt uit het kabinet. Ten slotte wordt bondsraadminister Von Merkatz opgevolgd door de C.S.U.-er Alois Niederalt. De overige ministers blijven al len in hun ambt. De ministerslijst werd na heftige debat ten in de fracties goedgekeurd. Rasner, de uitvoerende secretaris van de C.D.U.- fractie in de Bondsdag, zei gisteren, dat het aantal ministeries in de nieuwe rege ring, ondanks de aanvankelijke plannen, ten slotte niet was verminderd, omdat meer departementen gelegenheid gaven meer jongeren een kans te geven minis teriële ervaring op te doen. Inderdaad is de verjonging van de ploeg van de 86-jarige bondskanselier opvallend. Van de vijf nieuwe ministers uit de C.D.U.- C.S.U. is er één pas 38, drie zijn in de veertig en één is 51 jaar oud. Zij volgen ministers op van wie er één (Strauss) 47 is en één 57, terwijl er drie in de zes tig zijn. Behalve deze verjonging is er echter wei nig verwezenlijkt van de C.D.U.-idealen om een gezonde regering te vormen, die na Adenauers aftreden tot de verkiezingen van 1965 zou kunnen aanblijven. Evenmin is veel terecht gekomen van het plan door een grootscheepse kabinetshervorming het vertrouwen in de regering bij de bevol king, dat door de vele dubieuze aspecten van de Spiegel-affaire ernstig was gaan wankelen, definitief te herstellen. Verder blijft het de vraag of Adenauer het laatste jaar van zijn bewind zal kunf nen vrijwaren van de permanente crisis, die het afgelopen jaar hebben gekenmerkt. De wankele C.D.U.-F.D.P.-basis is itn- mers ook het fundament'van het nieuwe kabinet. De nieuwe regering schijnt geen nieuwe coalitie overeenkomst als grond slag te hebben. Er werd alleen gesproken over een werkdocument. De sociaal-democraten reageerden met een op het nieuws van de kabinetsvor ming. Zij eisten dat een nieuwe regerings verklaring zal worden afgelegd aan het begin van 1963, waarover dan gedebat teerd zal kunnen worden. Indien Adenauer een dergelijke verklaring niet aflegt, zul len wij door het stellen van een zogenaam de grote lijst vragen een debat uitlokken aldus de socialisten. De fractie van de S.P.D. koos gisteren met 147 van de 150 stemmen Ollenhauer opnieuw tot haar voorzitter. Erler, Deist en Carlo Schmid werden herkozen als plaatsvervangende voorzitters. Zij kregen respectievelijk 133 132 en 112 stemmen. Daarmee waren de politieke gebeurtenis sen in Bonn nog niet afgesloten. De bonds kanselier kreeg gisteren namelijk nog een brief van het Verbond van vakverenigin gen, waarin dit eist dat per 1 januari 1963 alle beambten van de bond zes percent loonsverhoging zullen krijgen. In de brief wordt erop gewezen dat de beambten in de deelstaten een dergelijke loonsver hoging al in de afgelopen zomer kregen. BERN (Reuter AP) De Zwitserse Nationale Raad (Tweede Kamer) heeft zich met 142 tegen 15 stemmen uitge sproken voor toetreding van Zwitserland tot de Raad van Europa. Een communis tische motie tegen toetreding werd met 158 tegen 3 stemmen verworpen. De motie werd later door de Raad van de Staten (Eerste Kamer) goedgekeurd met 32 tegen 7 stemmen. Zwitserland wordt het zevcn- ttiende lid van de Raad van Europa. Om tot de raad te worden toegelaten zal Zwitserland zijn grondwet in drie op zichten moeten wijzigen: 1 kiesrecht voor vrouwen op federaal niveau, 2. afschaffing der beperkingen op de openbare werk zaamheid van de Jezuïeten en 3. af schaffing van de bevoegdheid van sommi ge kantons om bepaalde „a-sociale" over treders zonder berechting vast te houden. De minister van Buitenlandse Zaken, Friedrich T. Wahlen verzekerde het par lement bij het aanbieden van het wets ontwerp, dat het lidmaatschap geen invloed zal hebben op de neutraliteitspolitiek van de Zwitserse regering. (Van onze correspondent) ROME Over de gezondheidstoestand van de Paus gaan allerlei geruchten. Het is buitengewoon moeilijk, om niet te zeg gen onmogelijk, daarover het ware te we ten te komen daar de behandelende ge neesheren bij ede gebonden zijn daarover geen enkel bericht vrij te geven. Dit is altijd zo geweest bij ziekte van een Paus. Men laat tot aan het allerlaatste ogenblik geen berichten los. Wel hebben wij de indruk dat de Paus zelf met de berusting die hem eigen is inziet, dat zijn toestand ernstig is en dat hij daarom het besluit genomen heeft de voorschriften van zijn artsen min of meer in de wind te slaan denkende: Heeft het nu zin om volkomen verzwakt nog een of twee jaar te leven zonder dat ik iets nut tigs kan doen. Misschien is het beter dat ik een veel kortere tijd leef en nog nuttig werk doe voor de kerk. Het is inderdaad bevreemdend dat een zo bêjaahde man in toch 2éer slechte ge+ zondheidstoestand zich met zoveel energie aan zijn werk wijdt. President dr. Julius Nyerere van de Oostafrikaanse staat Tanganyika (links) heeft maandag in zijn hoofd stad Dar-es-Salaam de nationalisti sche leider Jomo Kenyatta van het naburige Kenya ontvangen. (Telefoto) Advertentie Golden Fiction (Van onze correspondent) PARIJS. Aan het hoofd van een de legatie die uit 34 leden bestaat, is de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk gisteren in Parijs aan gekomen, waar hij deze week aan de jaarlijkse ministerconferentie der Noord- atlantische Verdragsorganisatie zal deel nemen. Bij zijn aankomst gaf Rusk on omwonden toe dat er wel enkele geschil len zijn bij te leggen. Hij zei niettemin te betwijfelen of er in de komende da gen in Parijs nieuwe of dramatische be slissingen zullen worden genomen over de essentiële punten die op de agenda staan. Het overleg in het grotere verband der vijftien delegaties, waarin zowel de mi nisters van Buitenlandse Zaken als van Defensie zijn opgenomen, werd vandaag al ingeluid door een ontmoeting tussen de Grote Drie de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk waarbij zich later ook de Westduitse minister Schroder mocht voegen. Dean Rusk is vanmiddag in speciale audiëntie ontvangen op het Elysée, waar hij generaal De Gaulle de persoonlijke groeten van president Kennedy overbracht. De geschillen waarop Dean Rusk zin speelde, zouden in vier punten kunnen worden samengevat. Ten eerste: de op positie, die onder de Europese landen over het algemeen heerst tegen h"t stre ven van de Verenigde Staten de conven tionele verdedigingsmiddelen in Europa voorrang te verlenen boven de kernwa pens. Een oppositie, die zowel door eco nomische als door militaire en vooral po litieke overwegingen wordt ingegeven Ten tweede: de Amerikaans-Franse te genstelling over verlangens van De Gaulle over een eigen kernwapen te beschikken die de generaal in een boodschap aan het parlement gisteren nog eens nadruk kelijk naar voren heeft gebracht. Ten der de: de Brits-Amerikaanse tegenstelling over de Skybolt-raketten, waarover de Amerikaanse minister van Defensie, Mc Namara gisteren in Londen al een eerste appeltje met zijn Britse collega, Thorney- croft, heeft geschild. Ten vierde: de di verse moeilijkheden, waardoor het toetre den van Groot-Brittannië tot de Europe se Economische Gemeenschap nog altijd wordt vertraagd en waarvan de weerslag zich ook op de militaire vlak doet ge voelen. (ANP) De conferentie zal worden geleid door de waarnemend secretaris generaal, de Italiaan Guido Colonna di Paliano, daar secretaris-generaal mr. D U. Stikker om gezondheidsredenen is ver hinderd. De Nederlandse delegatie be staat uit: mr. J. M. A. H. Luns, (Bui tenlandse Zaken), ir. S. H. Viseer (De fensie), professor dr. J. Zijlstra (Finan ciën), de twee staatssecretarissen van Defensie, M. R. H. Calmeyer en P. S. de Jong, en de permanente vertegen woordiger bij de NAVO, dr. H. N. Boon De Nederlandse regering is evenals de Amerikaanse van mening dat, bij de hui dige situatie in de wereld, de werking van de afschrikkende wapens in sterke mate afhankelijk is geworden van vol doende conventionele strijdkrachten. NEW YORK (Reuter) Verwacht wordt, dat secretaris-generaal Oe Thant van de UNO vandaag aan Groot-Brittan nië, de Verenigde Staten en België brie ven zal zenden mt het verzoek om een einde te maken aan de afscheiding van Katanga van de rest van het voormalig gebied van Belgisch Kongo, aldus verluidt in New York. Oe Thant heeft de brieven opgesteld na dat hij had gewaarschuwd, dat strenger opgetreden zal worden tegen de afgeschei den Kongolese provincie. BRUSSEL (ANP) De Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken, Spaak, heeft in Brussel verklaard dat economi sche sancties tegen Katanga zullen wor den afgekondigd indien „president Tsjom- be niet redelijk wordt en niet aanvaardt, dat de Union Minière de belastingen gaat afdragen aan de centrale Kongolese Niet opzetten' Een waarschuwend woord tot mevrouw, tot mejuffrouw ook en tevens tot Miesje en Truusje. Wij zien u, lieve dames, te genwoordig dikwijls rondlopen op straat met merkwaardige hoofddeksels. Het zijn bovendien en dat is veel erger b ui- [tengewoon onflatteuze en l e- \lijke hoofddeksels. Wij vragen ons af, lieve dames, waarom u dat nu toch doet. Wij heffen daarbij zelfs enigszins de handen ten hemel. Kijk nu eens, la ten wij er nu toch eerlijk tegenover blij- ven staan: gij zijt vrouwen en dat be tekent dat gij de plicht hebt ook gij lieve Truusje, ja dat gij de plicht hebt om de Man te behagen. Gij moet, van de vroege ochtend tot de late avond, lieve meid, moet gij betoverend voor on ze ogen heen en weer dansen en draaien. Gij moet te bliksem dat is nou toch zo langzamerhand wel bekend, zouden wij zeggen!! G ij moet behagen. Gij moet de Man het hoofd op hol brengen. Gij hebt daar een taak. Gij zijt een bloe- me, lieve dames. Of liever gij zijt veel bloemen. Gij zijt een heel bos vol bloemen, een heel landschap vol bloemen; een zee van bloemen, wat kan het ons schelen, een Oceaan van bloemen. En dat is een prettig idee voor een man; dat hij omgeven wordt door een zee van de mooiste, de mooiste bloemen. Nu dan! En nu zien wij TJ, lieve dames, dag-in-dag- uit, met rare pluishoeden op het hoofd lopen. Zit daar het hoofd wel eigenlijk? Wat een verschrikkelijke hoeden nu toch, meisjes! Dat kan toch werkelijk niet, hoor! Jullie kunt niet met zulke dingen rondlopen. Als uw moeder u, nog geen tien jaar geleden, ja, nog geen tien jaar ge leden, met zo'n ding naar school had ge stuurd, nou dan had u eens moeten horen. Dan had dat aanleiding gegeven tot vre selijke scènes. Tot languit in de gang, in de vestibule, op de grond vallen en snikken tot het hartje leek te breken. Dan had Va geroepen moeten worden en dan had Va u in d' armen moeten til- I len, de goeierd, en dan had Va die muts moeten verbieden. „Weg l met dat rotding!" had Va dan geroepen en dan was Moe verslagen geweest en al les was weer Mooi geweest en Gaaf. En nu zien wij u, lieve dames, vrijwillig, ne- men wij aan, met die pluismutsen lopen en die dingen hebben geen Model, die din gen hebben geen Vorm die dingen heb ben geen Stijl en geen Coupe ook en ze zijn de verfoeilijkste, de vreselijkste din gen die ooit vervaardigd zijn door hoeden- fabrikanten. Wij willen hier zo'n pluismuts- maker wel eens even in handen hebben. Kom jij maar op, slechterd. Met je sme rige mutsen! Wij lusten jou, aterige heb- berd. Durf jij diezelfde meisjes die vroe ger voor geen geld met zoiets naar school zouden zijn gegaan, nu. met zulke dingen op het hoofd laten lopen! Wij heb- I ben er geen woorden voor. Maar pas op! Let op onze woede! En die vrouwtjes kun- nen er niet goed mee kijken want het haar hangt ze in de ogen. Net zieke hon den. En de oren zijn bedekt. Ze kunnen óók niet horen; ze zijn dof en doof. En ze kunnen zo'n muts óók niét meer aflet ten vóór midden juli. Want anders v ten ze hoofdkoude en hersengriep en catarrh en iets in de sinussen en blafhoest, haar pijnen en ontstoken holten. En wat staat het lillijk! Wat staat het beestachtig lil- lijk. Hoe kan toch iemand, met enige smaak, zo'n onding op het koppie zetten. regering". Spaak zei dit tijdens de behan- Praat er eens met uw man over, me- deling van zijn begroting in de Senaats- vrouw. Met uw zoon. Met uw verloofde. commissie voor buitenlandse zaken. Uw neef desnoods. Met Wim. Met Ot. Doe Spaak legde er de nadruk op, dat de I maar. Praat het maar uit. Dan raakt u regering de UNO ertoe tracht te brengen het Kongolese vraagstuk op vreedzame wijze op te lossen. De op de regering uit gebracht kritiek wegens het Kongolese be leid noemde hij „uiterst onrechtvaardig" MOSKOU (AFP) De Russische radio en televisie zullen hedenmiddag een spe ciale uitzending wijden aan de zitting van de Opperste Sovjet (het Russische parle ment). Hieruit wordt afgeleid, dat dan mogelijk het rapport over de internationa le toestand en de buitenlandse politiek van de Sovjet-Unie aan de Opperste Sovjet zal worden uitgebracht, hetzij door de mi nister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, hetzij door premier Kroesjtsjev. WASHINGTON (AP) President Ken nedy zal vanavond een persconferentie houden, de eerste sinds 20 november. (Van onze correspondent) PARIJS In een boodschap aan de Na tionale Vergadering, die in haar tweede zitting door haar juist herkozen voorzitter Chaban-Delmas werd voorgelezen, heeft het Franse staatshoofd, generaal De Gaul le, gisteren de principes omschreven, die aan de basis zullen moeten liggen van de nieuwe republiek. Een vernieuwing waar aan hij de parlementsleden uitnodigde hun oprechte bijdrage te leveren. Het parle ment moet zich laten inspireren, zo advi seerde het staatshoofd, door de eendracht, waarvan het Franse volk bij de jongste verkiezingen heeft blijkgegeven en waar van het instinctief de fundamentele nood zaak heeft gevoeld. Die eensgezindheid konden de Kamer leden tot gisteren nog niet geheel en al opbrengen, een onvermogen dat zich ook in de aanblik van de vergadering open baarde. De afgevaardigden hadden, tegen de bedoeling in, hun plaatsen nog volgens alfabetische volgorde moeten innemen, doordat de oude partijen en de Gaullisten het onderling niet eens waren geworden over de banken die de verschillende groe pen zouden worden toebedeeld. De oude partijen weigerden de gaullisten te volgen, die het Britse systeem van een strenge Advertentie scheiding tussen de oppositie en het rege- ringsblok, die links en rechts in de ka mer zouden moeten worden opgesteld, in toepassing willen brengen. In de boodschap van De Gaulle, die door alle Kamerleden, op de veertig communisten na, staande verd aange hoord, wordt het parlement bezworen constructief met de regering samen te werken. Een eenheidspartij, zoals die in de autoritair geregeerde landen als Por tugal en Spanje en ook in de volksdemocra tieën bestaat, wijst De Gaulle echter van de hand. In tegenstelling met de verwach ting zwijgt de boodschap over de toekom stige functie van de senaat, die De Gaul le de komende jaren ingrijpend zou wil len hervormen. Wel onderstreept het staatshoofd nogmaals de diverse taken welke Frankrijk in de wereld morgen wachten. Aan de bijzondere banden met Afrika, inclusief Algerije, werd een speciale pas sage gewijd en met betrekking tot de re organisatie van Europa noemde de gene raal met nadruk de Frans-Westduitse vriendschap, die hierbij als grondslag zal moeten dienen. Veelbetekend was tenslot te de verzekering, dat Frankrijk zijn in ternationale rol niet zal kunnen spelen zonder een modern leger. Met die opmer king werd op het Franse kernzwaard ge doeld dat komende dagen, ter gelegenheid van de ministersconferentie der Noord - atlantische Verdragorganisatie, een der voornaamste punten van gesprek zal vor men. het wel kwijt. Want gewoon is het niet. Wat dóen jullie nou toch, meisjes! Gewijd water. Een Newyorkse buschauf feur is dinsdag het slachtoffer geworden van een woedende passagiere, die zuur in zijn gelaat wierp. Door het snelle in grijpen van een brandmeester kon ech ter ernstig letsel voorkomen worden. De brandmeester waste het gelaat van het slachtoffer met gewijd water uit een doopvont in een nabijgelegen rooms-ka- tholieke kerk. Grootscheeps. Radio Saana heeft mel ding gemaakt van een grootscheeps of fensief door het Jemenitische republi keinse leger om alle „royalistische ver- zetshaarden" in de noordelijke grens streek te vernietigen. Voorts heeft het radiostation gemeld dat de republikein se troepen „een grote hoeveelheid wa pens van Saoedi-Arabië in beslag hebben genomen en een aanzienlijk aantal Saoe- di-Arabische militairen gevangen heb ben genomen". Naasting. Sinds de Cubaanse regering een week geleden tot nationalisatie van kle ding-, schoenen-, textiel- en ijzerwaren- bedrijven overging, zijn een bedrag van ruim 250.000 pesos en onwettig in bewa ring gehouden goederen ter waarde van enkele miljoenen pesos in handen van de overheid overgegaan. De nationalisatie heeft 5.500 ondernemingen getroffen. Dubbele executie. Twee, wegens moord veroordeelde misdadigers zijn dinsdag rug aan rug opgehangen aan de galg van de Don gevangenis in Toronto. Het was de eerste keer sinds tien jaar dat er twee man tegelijk werden opgehangen in Canada. Koudegolf. De Verenigde Staten hebben te lijden onder een koudegolf, die zich ook tot in de zuidelijke staten doet voe len. Het aantal doden als gevolg van de koude en sneeuwstormen heeft in de afgelopen drie dagen 56 bedragen. Ouderwets. Premier Mambetov van de Kirgiezen republiek heeft in de Opperste Sovjet geklaagd nog steeds geen plastic tenten te hebben ontvangen ofschoon de ze twee jaar geleden reeds door premier Kroesjtsjev toegezegd waren. Mambetov zei dat de schaapsherders in zijn repu bliek nog steeds kampen met een gebrek aan behoorlijke yoerten vilten ten ten. In de ouderwetse yoerten leven veel te veel mensen en ze zijn „niet meer in overeenstemming met de eisen van deze tijd." Smog. Het gewoonlijk zo zonnig Madrid kreeg dinsdag zijn deel van de Europe se smog. Met rook vermengde mist hing vandaag gedurende verscheidene uren boven de Spaanse hoofdstad.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3