Woningbouwproduktie in 1963 zal hoger zijn HET WEER Verzoeningsgezinde rede van premier Kroesjtsjev Een miljoen schade door brand in Amsterdam -r meubelen fm Werktijdverkorting leidde tegen verwachting in tot een daling „jEr is maar één keuszo zegt hij: coëxistentie of een kernoorlog Russische bedrijven zijn welkom in Amsterdam Mr. G. van Hall wil toporganen voor agglomeraties «W'MORRIS "éefore ipou êuif/ Êmk* 1 DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DONDERDAG 13 DECEMBER 1962 MINISTER VAN AARTSEN VERWACHT: SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Harde wind Cuba verklaard Ontwapening gewenst Mao aangevallen In de krant van heden: Het woord is aan Moeder van verwaarloosde - baby in vrijheid Winterweer in Wenen N coffeïnevrij vol aromatisch dubbel veredeld Goed nieuws! Gestegen verbruik., blijvende prijsverlaging.Grootpak f2.20 VERZOEK AAN ONZE WEEKABONNEES 48e JAARGANG NUMMER 35 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, mr. Van Aartsen, heeft goede hoop, dat door een zeer restrictief goedkeupringsbeleid in 1963 een hoger aan tal woningen gereed zal komen. In zijn memorie van antwoord aan de Tweede Ka mer over de begroting van zijn departe ment zegt hij voorts, dat de werktijdver korting in de bouwnijverheid tegen de ver wachting in heeft geleid tot produktiever- lies. Mede daardoor is vertraging ont staan in het gereedkomen van woningen, terwijl ook het aantal in uitvoering zijnde woningen zeer hoog is gebleven. De vertraging zal van tijdelijke aard zijn. De minister vindt, dat de huren van de overgrote meerderheid van de nieuwe woningen aanvaardbaar zijn voor de be volkingsgroepen met normale inkomens. De oorzaak, dat de doorstroming, waarbij woningen beschikbaar komen voor de fi nancieel zwakkeren, onvoldoende is, ligt niet in de eerste plaats bij de aller nieuwste woningen, meent de minister. Aan de behoefte aan woningen voor de middengroepen kan worden voldaan in de premiesector en door een zekere voorrang te verlenen voor goedkopere huurwoningen in de ongesubsidieerde sector. De minis ter is voornemens op iets ruimere schaal B-premies te verstrekken. Voor een reeks van jaren zal het noodzakelijk zijn, dat per jaar ongeveer 90.000 woningen worden gebouwd. Deze omvang maakt het nood zakelijk, dat op grote schaal arbeidsbespa rende bouwmethoden worden toegepast. Continuïteit en concentratie kunnen even eens voordelen opleveren. Medewerking dient te worden gegeven aan woningbouw- initiatieven, waarvan de uitvoering zich over enkele jaren zal uitstrekken, meent de minister. Hij ziet hierin echter geen aan leiding om de woningbouwcontingenten voor bijvoorbeeld drie achtereenvolgende jaren vast te stellen. De minister verwacht, dat in 1963 voor koopwoningen slechts bij uitzondering pre mie wordt verleend. De jongerenrubriek „Zwart op Wit" is vandaag te vinden op pagina 11. BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt met buien, waarvan sommige met sneeuw of hagel. Matige tot krachtige aan de kust af en toe harde wind tussen noordwest en noord. In de komende nacht in het binnenland lichte vorst. Morgenmiddag tem peraturen op de meeste plaatsen enkele graden boven nul. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een belangrijk ongemak vindt de minis ter het ontbreken van een lift bij wonin gen in vier en vijf woonlagen. Of derge lijke bouw moet worden beperkt - is een vraag, die de minister aan de voorlopige Raad voor de Volkshuisvesting heeft voor gelegd. Er is ook nog de vraag welke kwa liteitsverbetering voorrang moet worden verleend: liften, centrale verwarming, meer ruimte of betere isolatie. Bevredigend Het ongunstige eerste kwartaal in aan merking genomen constateert minister Van Aartsen, dat de totale produktie in de bouwnijverheid toch wel bevredigend is te noemen. Het bouwprogramma, zoals dat in de begroting is opgenomen, zal bijna worden gehaald. De verhoging van de pro- duktiviteit kan hij niet direct en ingrij pend beïnvloeden. De systeembouw wordt gestimuleerd. De minister overweegt de instelling van een commissie van overleg inzake de bouwresearch, wier doel zal zijn deze re search te coördineren. Volgens een opgave van de Duitse ar beidsbureaus waren er op 31 maart van dit jaar 10.000 Nederlandse grensarbeiders in de Duitse bouwnijverheid werkzaam. Door meer werk werd gepoogd de trek van bouwvakarbeiders naar Duitsland te matigen. Dit doel werd niet bereikt. De aan de gang zijnde economische integratie in E.E.G.-verband staat verdergaande maatregelen in de weg. Naar het zich laat aanzien zal het scho lenbouwprogramma voor 1962 bij benade ring worden gerealiseerd. Ten aanzien van krotopruiming en sanering heeft minister Van Aartsen de voorlopige Raad voor de Volkshuisvesting advies gevraagd over een regeling voor het verlenen van subsi die op basis van 80 percent van de ver wervingskosten voor krotopruiming, sane ring en reconstructie van bebouwde kom men. MOSKOU (AP) In een rede voor de Opperste Sovjet (het Russische parle ment) heeft premier Kroesjtsjev gisteren de Verenigde Staten bezworen de overeen komst inzake Cuba na te leven. Ook zei hij dat de kwestie Berlijn niet eeuwig op een oplossing kan blijven wachten. Van daag verklaarde de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromyko dat de Sovjet-Unie graag zou onderhandelen over een regeling van de Berlijnse kwestie maar dat zij niet opnieuw een tijdlimiet daaraan zou verbinden. President Tito van Joegoslavië zal vandaag vermoedelijk ook de Opperste Sovjet toespreken. Tito zat gisteren naast Kroesjtsjev, die in zijn rede verklaarde dat hij en Tito be langrijke stappen hebben gedaan om de vriendschap tussen beide landen te her stellen. Kroesjtsjev oogstte herhaaldelijk stor men van applaus. Het luidst werd er ge klapt toen hij vertelde hoe hij een oorlog had voorkomen. De rede die door radio en televisie werd uitgezonden heeft vele Russen voor het eerst een betrekkelijk vol ledig beeld gegeven van het gebeurde rond Cuba. Hoewel hij toegaf dat de regeling van de Cubaanse kwestie van vele zijden, ook van uit het communistische kamp, was ge- critiseerd, zei hij de regeling toch als een overwinning te beschouwen. Hij zei dat er maar één keuze is: vreedzaam naast elkaar bestaan of een kernoorlog. Hij noemde de ontwapening het voor naamste probleem waarmee de wereld wordt geconfronteerd, maar deed geen meldingen die een nieuw licht werpen op het overleg over een kernstop in Genève. Probleem nummer twee acht hij de kwes- tie-Duitsland. Hij noemde echter geen uiterste termijn. Evenmin sprak hij over het instellen van een vrije stad West-Ber- lijn en het verdrijven van de westelijke troepen. Zijn rede bevatte geen dreige menten en geen aandrang tot spoed. Hij riep India en communistisch China op vrede te sluiten en niet meer te vech ten om een brok land dat de strijd niet waard is. Kroesjtsjev bestreed enkele lie velingstheorieën van de Chinese leider Mao Tse Toeng. Hij gispte de opvatting van Mao dat er geen Compromis kan bestaan met het ko lonialisme of imperialisme. Kroesjtsjev zei dat China blijkbaar goede redenen heeft om toe te staan dat de Britse kolonie Hongkong en de Portugese kolonie Macao op Chinees gebied voortbestaan. Over de uitspraak van Mao dat de Verenigde Sta ten een papieren tijger zijn, zei Kroesj tsjev dat die tijger kerntanden heeft. Als Kroesjtsjev ook in eigen kamp met critiek te kampen heeft gehad, bleek dit niet uit zijn optreden. Hij sprak luid en in dringend van het begin tot het einde. Zijn stem bleef vast. Geen leider in de Sovjet Unie heeft zulke stembanden als Kroesj tsjev. Een beeld van de brand, die op de stapelplaats van de n.v. Mij. Fijnhout handel „Fijnhout" in de Minervahaven in Amsterdam voor bijna een miljoen gulden schade aanrichtte. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen2, 19 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws3 Kennemer Kruimels5 Uit stad en omgeving5, 7, 9 In de Vishal en op zee9 Topsy -10 Venusraket13 Horen en Zien 17 Kunst 17 Feuilleton 19 Economisch nieuws21 Beurs 21 Scheepsberichten 21 Sport 23 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's B u r k e Een groot deel van het kwaad dat de wereld teistert komt voort uit woorden. Naar aanleiding van een inmiddels uitge bracht psychiatrisch rapport heeft de of ficier van Justitie bij de rechtbank te Arnhem ontslag van rechtsvervolging en onmiddellijke invrijheidstelling gevraagd van een 22-jarige huisvrouw te Nijmegen, die als ontoerekeningsvatbaar wordt be schouwd. Op 13 november had de officier tegen de vrouw twaalf maanden, waarvan twee voorwaardelijk geëist wegens ernstige ver waarlozing en ondervoeding van haar drie maanden oude zoontje. Tegen haar man was dezelfde straf ge- eist. Het psychiatrisch onderzoek wees uit dat de vader verminderd toerekeningsvat baar is. De officier bracht daarom de eis terug tot acht njaanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk. De rechtbank heeft de eis tot vrijlating van de vrouw meteen ingewilligd. Tegen de man zal men vervroegd vonnis wijzen. „Niet alleen de Amerikaanse maar ook de Russische bedrijven zijn in Amsterdam van harte welkom als zij zich in West- Europa willen vestigen. Zij zullen dezelfde faciliteiten ondervinden van de zijde van het gemeentebestuur". Dit heeft burge- mtester mr. G. van Hall van Amsterdam verklaart tijdens de begrotingsdebatten naar aanleiding van enkele opmerkingen gemaakt door de heer A. A. Verheij (C.P.N.). Volgens mr. van Hall is de moeilijkheid echter dat de Oost-Europese landen nooit enige belangstelling hebben getoond zich hier te vestigen. „Rusland heeft een grote handelsmissie aan het Museumplein in Amsterdam. Wij hebben daar echter nog nooit iets van gemerkt." Ter illustratie dat Amsterdam niet al leen Amerikaanse activiteiten steunt deel de mr. van Hall mede dat alle faciliteiten werden verleend voor het houden van een bontveiling in de hoofdstad. Voor de suggestie van de heer Verheij een Amsterdamse delegatie naar Djakar ta te zenden om de economische banden te herstellen, zei mr. van Hall niets te voelen, omdat dit praktisch onmogelijk is als de diplomatieke betrekkingen met In donesië nog niet zijn hersteld. „Ik geloof overigens dat eerst de bereid heid van Indonesische zijde moet blijken om weer met Nederlgnd in zee te gaan," aldus mr. van Hall. Tijdens de begrotingsdebatten in de Am sterdamse gemeenteraad heeft burgemees ter mr. G. van Hall gepleit voor het in stellen van toporganen voor de oplossing van agglomeratievraagstukken, zonder dat hiervoor gemeenten moeten verdwijnen. Een bestuursorganisatie gebaseerd op vrijwilligheid kan zijns inziens voor vele agglomeratievraagstukken geen oplossing brengen, omdat de gemeenten alleen zul len meewerken zolang hun eigen belangen niet worden geschaad. Mr. van Hall noem de in dit verband het wetsontwerp Rijn mond te slap om een goede bestuursvorm te kunnen garanderen. Een felle brand heeft in ruim een uur tijd op de stapelplaats van de n.v. mij. fijnhouthandel Fynhout in de Minervaha ven in Amsterdam voor bijna een miljoen gulden schade aangericht. De brand is door nog onbekende oor zaak tegen twee uur ontstaan aan de ach terzijde van het ongeveer 5.000 vierkante meter grote terrein. Het vuur greep zo snel om zich heen dat de 58-jarige concier ge L. H. Koger en zijn echtgenote, die aan de straatkant op het terrein wonen, zich met moeite in veiligheid konden stel len. Zij werden gewekt door een chauffeur van een ander bedrijf in dit industriege bied en moesten in dikke rookwolken de vlucht nemen. De brandweer, die spoedig met groot materieel ter plaatse was, stond voor een moeilijke taak tegenover de reusachtige vuurzee, die tot ver in de omtrek te zien as. Aanvankelijk bestond er gevaar voor overslaan van het vuur naar de dichtbij gelegen superfosfaatfabriek, maar toen de wind draaide dreigden de vlammen de aan de andere zijde grenzende stapel plaats van het zachthoutoverslagbedrijf aan te tasten. Dit gevaar heeft de brand weer, die gebruik maakte van vijf straat waterkanonnen, vijftien stralen en het ka non van de drijvende brandspuit Jason, kunnen bezweren. Ook heeft de brandweer kunnen voorko men dat het vuur een vaste greep kreeg op een grote loods op het terrein van Fynhout, waarin een hoeveelheid kostbaar oregon pine hout was opgeslagen. Zij heeft echter niet kunnen verhinderen dat een andere opslagplaats met eiken- en beuken hout, het schaftlokaal van het personeel, vervoermiddelen, de lading gestoomd beu kenhout uit Zuid-Slavië van vijf goederen wagons, die aan de straatkant van het be drijf stonden, en stapels hout op drie dek schuiten geheel verloren gingen. Het bedrijf, is tegen brandschade verze kerd. Ook in de woning van de concierge, die niet verzekerd is, werd grote schade aangericht. Zijn spaarduiten, een bedrag van bijna 4.000 dat in een blikken trom mel opgeborgen was, heeft de heer Koger Het wintert in Wenen. De Donau is reeds voor eenderde dichtgevroren. Het waterpeil in de rivier is gezakt tot minder dan een meter, een laagte record. Deze opname werd gemaakt bij de Reichbrücke in de Oostenrijkse hoofdstad. JSv-:*» -s# -ï ..L V kunnen redden. Zijn hond, een bouvier die in de keuken was opgesloten, is in de rook gestikt. De heer Koger, die zeer ontdaan was, vertelde, dat hij 's avonds laat nog zijn gebruikelijke ronde over het terrein had gemaakt. Toen was er niets opmerkelijks te bespeuren geweest. Er werd ook niet overgewerkt, zoals in dit bedrijf vaak ge schiedt. Hoe de brand is kunnen ontstaan, is voor hem dan ook een raadsel. Expositie van Formule-meubelen te Waddinxveen, Schielandstraat 1 en te Amsterdam, Oude Schans 73-75- 77. U bent hartelijk welkom 1 Levering uitsluitend via de erkende woninginrichter. Gezien de korte innings-periode ge durende de Kerstweek, verzoeken wij onze week-abonnees in de week van 17 december t/m 22 december ook te betalen voor de week van 24 december t/m 29 december. DE ADMINISTRATIE Voor recreatie. Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben een miljoen gulden uitgetrokken voor de aankoop van gronden, die als recreatiegebieden zullen dienen. Ook werd besloten deel te nemen in de gemeenschappelijke lichamen, die de recreatiegebieden Brielse- en Oude Maas tot ontwikkeling zullen brengen. Voor de totstandkoming is elf miljoen gulden nodig. De provincie zal garant zijn voor rente en aflossing tot een bedrag van zeven mil joen gulden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1