Knappe prestaties door Martha Grahams groep 1 V 1 ^UITGAAN IN HAARLEM 1 DE PROGRAMMA'S Eigenaar van Radio- Uilenspiegel overleden *dÊL SAMEN NAAR DE FILM- JA, GEZELLIG Beroemde verzameling voor Limburgs museum W. Jos de Gruyter naar Haags Gemeentemuseum Tweede t.v.-zender reikt 80 km ver Como le encanta Kan, no le encanta nadie Zelfverdediging OBEREN* m. VRIJDAG 14 DECEMBER 1962 15 De brug die vereende en brak De jungle van Birma. De broeihitte. En daarin: de brug over de Kwai. Inzet van een dramatisch oorlogsspel. Triomfboog voor commandant Alec Guinness, die in de hel van het Jappenkamp het leven van zijn gevangen mannen draaglijk maakt. Door zijn eigen leven op het spel te zetten. Door hun een doel te geven: de brug over de KWAI. Waarover tenslotte de dood moet reizen, om de vrijheid een weg te banen. Ziedaar, film in zijn volle grootheid. Schenkingen bij het afscheid van Sandberg I ÉÉ&lll. öi SPECIAALHUIS REGENKLEDING David Koning Elisabeth Andersen I. KAN juwelier - horloger WÊgÊÊÊÊÊÊÊM W nabeschouwingen Gezellige avond MUZIEK TONEEL EN CABARET AMATEURTONEEL TENTOONSTELLINGEN DIVERSEN LEZEN EN LATEN LEZEN J. Damshuizer De radio geeft zaterdag 7 elevisieprogramma Wonderlijke en tragische samenloop van omstandigheden: bijna op hetzelfde ogen blik waarop de Belgische Kamer gisteren (donderdag) met 123 tegen 35 stemmen en bij vijf onthoudingen het wetsontwerp te gen de vrije radiozenders heeft aangeno men, is in een Antwerps ziekenhuis de ra diopionier Georges de Caiuwe, de eigenaar van radio-Uilenspiegel, op 73-jarige leef tijd overleden. Georges de Caiuwe was na heel veel moeilijkheden te hebben ondervonden 13 oktober jl. met het betonnen schip „Uilen spiegel" uitgevaren en hij had het anker laten vallen voor Heist aan zee; 18 uur per dag heeft Radio-Kerkske aan boord van de Uilenspiegel, zoals de zender ge noemd werd, sedertdien uitgezonden. Een jaar of 40 geleden monteerde hij een zender tegen de toren van een pro testantse kerk. Daaraan had de zender, die officieel een zendvergunning had on der NO. O.N. 4 E.D., zijn benaming Ra dio-Kerkske te danken. Na de oorlog kon hij zijn uitzendingen niet hervatten, omdat de Belgische regering hem zijn vergunning weigerde en hem enige jaren met vage beloften aan het lijntje heeft gehouden. Na het succes van Radio Veronica heeft de heer Caiuwe ook een varende vrije zender willen hebben; hij is ten slotte met het plan geslaagd. Advertentie Zulke films ziet U alleen in de bioscoop. Zij brengen avontuur in het leven van elke dag. Daarom gaan dagelijks ruim 140.000 mensen naar de film. Zij kiezen uit dat rijke bioscoopprogramma, dat elke week wordt geboden, GODS GEUZEN I OP KAMERS BIJ DIE VROUW CLEO DE 5 A 7 I DE MAN DIE LIBERTY VALLANCE DOODDE VROEG RIJP. Op 15 december 1962 zal jhr. W. J. H. B. Sandberg afscheid nemen als directeur van het Stedelijk Museum te Amsterdam. Op deze dag zal als blijk van vriendschap en waardering door kunstenaars uit vele landen de „Collectie Sandberg" aan het Stedelijk Museum worden aangeboden. Aan het tot stand komen van deze col lectie werkten tevens mee een aantal vrienden en collega's van de heer Sand berg, benevens het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen. De Ge meente Amsterdam heeft opdracht gege ven tot het uitgeven van een boek, dat te vens de volledige catalogus van deze col lectie vormt. Alle geschonken werken zijn hierin in kleur gereproduceerd en het boek wordt uitgegeven door de uitgeverij Meu- lenhoff te Amsterdam. Genoemde „Collectie Sandberg" zal wor den aangeboden aan het Stedelijk Museum op 15 december a.s. des middags te 16.30 uur. Tijdens deze plechtigheid zal o.a. het woord gevoerd worden door de heer Sand berg en door de Wethouder voor de Kunst zaken, mr. R. van den Bergh. MARTHA GRAHAM, één van de allerbelangrijkste persoonlijkheden tot dus verre in het leven van de danskunst van deze eeuw, brengt deze week haar tweede bezoek aan ons land. Men zal wel moeten aannemen, dat dit tevens het laatste is, want ondanks alle energie - zo duidelijk merkbaar ook in al haar scheppingen kan deze in 1893 geboren vrouw toch niet lang meer doorgaan met het vervullen van een uitvoerende taak op het toneel. Hoe dit ook zijn moge, er bestaat een vrij grote belangstelling voor de kleine tournee, die donderdag avond in Haarlem begon, vandaag in 's-Gravenhage wordt voortgezet en zondag in Heerlen met het programmavullende „Clytemnestra" besloten. Naar schatting bijna de helft van het premièrepubliek bestond uit scheppers, leiders, gewezen en actieve beoefenaren van het ballet alhier. DE TOCH REEDS vrij aanzienlijk merk bare invloed van Martha Graham zal door het thans hernieuwde voorbeeld stellig toenemen. Haar manier van dansen en la ten dansen leent zich bijzonder goed voor het uitvieren van getuigenisdrang en vrij zinnigheid, veel beter dan de uit Duitsland overgenomen „uitdrukkingsdans" van voor de tweede wereldoorlog dankzij het be trekkelijk systematische yan een eigen be wegingstechniek. Bovendien is haar stijl, door de veelheid aan symbolische elemen ten nadrukkelijk aandacht voor een gevoe lige inhoud vragend, die van het hier po pulaire psychorealisme. Men moet daar bij tevens bedenken, dat haar vroegere medewerkster Pearl Lang, die voor het jongste Holland Festival reeds het succes rijke „Shirah" maakte, binnenkort op nieuw bij het Nationale Ballet komt les geven. DIT KAN EEN GROTE verrijking be tekenen. Om te beginnen heeft Martna Graham de expressiemiddelen van de dan ser verregaand verruimd. Het is nog te vroeg om vast te stellen hoeveel zich hier van door het zogeheten klassieke (of lie ver: academische) ballet zal laten assimi leren. Het expressionisme heeft nu nog niet uitgediend. Wie haar programma's voor het eerst ziet, neemt met verbazing of be wondering vooral kennis van de eigenaar digheid der contracties (naar binnen ge keerde houdingen, samentrekkingen). La ter krijgt men meer en meer oog voor het expansieve van de plastiek, zowel let terlijk als figuurlijk. Gaandeweg raakt men gefascineerd door dit dubbelproces: enerzijds het aanboren van psychische con flictstof, anderzijds het verwerken van de daarin gevonden motieven tot bewuste standen. Martha Graham heeft onschatba re bijdragen geleverd tot de bevordering van de volwassenheid van het ballet, ze ker door het hanteerbaar binnen bereik brengen van de in de eigentijdse gedach- tenstructuur passende onderwerpen. DAT HOUDT TEVENS een gevaar, al thans een beperking in. Door haar toe doen wordt het dansen weer meer en meer een vorm van toneelspelen, met dien ver stande dat de gegevens herhaaldelijk aan de litteratuur worden ontleend en men tot beter begrip de gedrukte tekst bij de rol verdeling moet raadplegen. Symptoma tisch hiervoor is een uitspraak van de vermaarde criticus Eric Bentley, die haar met Chaplin tot de voornaamste figuren van de dramatische kunst in Amerika meende te kunnen rekenen. Gezien haar voorkeur voor mythologische onderwerpen (ter verhoging van het prestige van sek suele problematiek) is men ook geneigd haar met O'Neill te vergelijken, waartoe men in beider werk gemakkelijk aanlei dingen kan vinden. Het is geenszins uit gesloten, dat veel van haar vondsten ge bruikt zullen kunnen worden bij nieuwe enscèneringen van klassieke tragedies. MARTHA GRAHAM beschikt over een fenomenale creativiteit. Als choreografe heeft zij meer dan honderd scheppingen op haar naam staan. De thans gegeven vertoning bewijst, dat sommige hiervan haar zullen kunnen overleven ondanks (of juist door?) het persoonlijke karakter daar van. Zij mag dan een unieke figuur zijn, als een hogepriesteres van de dans heeft zij geenszins haar pedagogische opdracht verwaarloosd, zodat haar volgelingen in haar voetsporen kunnen treden. Met na me het weerzien van „Diversion of angels" heeft tot deze conclusie geleid, waarin haar plaats nu door een ander is over genomen. Zal dit zo blijven ook zonder haar inspirerende en corrigerende aan wezigheid? De toekomst zal het leren. On danks het vaak „bedachte" van overgan gen moet men bewondering hebben voor deze demonstratie van geestelijke rijpheid en optimale lichaamsbeheersing, die in het ballet wil het werkelijk de moeite waard zijn altijd zouden moeten samengaan. Opmerkelijk is voorts de wezenlijke virili teit, voorbeeldig de afwerking van ieder gebaar met het juiste accent. De „vrouw in het rood" is een prachtige danseres. De andere onderdelen van het program- Advertentie Een wetenschappelijk uiterst kostbare entomologische verzameling van orthopte- ra's (rechtvleugelige insecten), door de in april 1960 overleden oud-voorzitter van het natuurhistorisch genootschap in Limburg, dr. C. Willemse uit Eijgelshoven, ingericht, s door de familie van de overledene ge- chonken aan het nationaal historisch mu- ;eum te Maastricht. De bijna zesduizend boekwerken, uit fluitend over orthoptera's, van dr. Willem- die eveneens als een unieke en onschat- •re verzameling worden beschouwd, zijn .evens aan het museum te Maastricht ver maakt. ma waren aanwinsten van de laatste ja ren, die geen nieuwe gezichtspunten open den: „Legend of Judith" met muziek van de Israëlische componist Mordechai Seter, „Embattled Garden" met begeleiding van Carlos Surinach en ten slotte „Acrobats of God" als verrassende luchtige ode aan de dans. In al deze gevallen werd er ge werkt met allerlei attributen ter verlen ging van de gesticulatie, waardoor de ge stileerde verwantschap met de pantomime nog sterker ging spreken. Zoveel inderdaad noodzakelijke zorg werd er aan de door Jean Rosenthal berekende belichting be steed, dat de voorstelling te laat begon wegens het dborslaan van de hoofdzeke ring. Als geheel: een knappe presentatie van een voornamelijk interessant gebeu ren. Naar we vernemen zal W. Jos de Gruy ter in het Haagse Gemeentemuseum de post krijgen van hoofdconservator voor de moderne kunst, die open gekomen is door het vertrek van de heer K. E. Schuur man. De heer De Gruyter, die op het ogen blik directeur is van het museum van Groningen zal deze belangrijke taak in Den Haag kunnen vervuilen tot hij over ca. twee jaar de pensioengerechtigde leef tijd heeft bereikt. De heer W. A. L. Beeren, conservator van het Prentenkabinet, wiens naam ook dikwijls werd genoemd in verband met de ze functie, werkt op het ogenblik aan een proefschrift. De mogelijkheid is dus niet uitgesloten dat hij over twee jaar de func tie van hoofdconservator van de heer De Gruyter kan overnemen. Jos de Gruyter is een autoriteit op het gebied van moder ne kunst, waarover hij veel géschreven heeft in de tijd dat hij nog als kunstcriti cus aan een Haags dagblad was verbonden. Staatssecretaris Scholten: De tweede televisiezender waarvan de mast te IJselstein vermoedelijk in het voorjaar van 1964 gereed zal komen, zal een reikwijdte hebben van 70 a 80 kilo meter. Staatssecretaris Scholten zei dit gisteren in de Tweede Kamer, toen daar de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aan de orde was. De nieu we zender kan dus in het westen het kust gebied bestrijken, in het noorden de Zaan streek, in het oosten ArnhemNijmegen en in het zuiden Tilburg. Enig voorbe houd moet nog wel worden gemaakt om dat het uitzendingen betreft in een band waarin men nog geen ervaring heeft op gedaan. Het zal nog wel tot eind 1965, begin 1966 duren voordat een versprei ding over het hele land mogelijk is. Eerst zullen namelijk nog de steunzenders te Smilde, Markelo, Roermond en Goes van de nodige apparatuur moeten worden voorzien. Wat Smilde betreft, kan dit reeds eind 1964 het geval zijn. Over de plannen voor een derde radio net zei staatssecretaris Scholten, dat de Nozema is gemachtigd dit derde F.M.-net te bouwen. De duur van de bouw wordt geschat op 2V2 a 3 jaar. Over het ge bruik van het derde net is nog geen be slissing genomen, maar dit zal gebeuren binnen een jaar. Enkele mededelingen deed de bewinds man nog over de zendtijd van de V.P.R.O. Het gesprek over de uitbreiding hiervan is gevorderd. De vier grote omroepver enigingen hebben zich in beginsel akkoord verklaard met een uitbreiding tot 10 uur per week. Wel hebben zij er enige voor waarden aan verbonden. Het definitieve overleg zal zeer binnenkort plaatshebben. O De actrice Elisabeth Andersen zal in het volgend seizoen 1963/64 vast verbonden zijn aan de toneelgroep Centrum. Advertentie (Spaans) (Wat Kan kan kan Kan alleen) BARTELJORISSTRAAT 2 - HAARLEM - TELEFOON 13004 De KRO-televisie zendt zaterdagmiddag een op film vastgelegde reportage uit, die dezer dagen vervaardigd werd in de Sport-academie Nauwelaerts de Agé in Bloemendaal. Deze uitzending, die een half uur duurt, belooft in tal van opzich ten bijzonder interessant te worden. Het onderwerp, de ontwikkeling van de Japan se zelfverdediging tot een internationale judo-sport, is namelijk letterlijk, d.w.z. met veel schijnwerpers, en figuurlijk aan alle zijden belicht. Met steun van de Haar lemmer Feit zal de samensteller, de heer Nauwelaerts de Agé, de technieken en principes van judo demonstreren. Voorts zal hij gewapende aan vallen afslaan. Veel genoegen zal men kunnen putten uit een massale demonstra tie, gegeven door 80 jeugd-judoka's van 6- 14 jaar. In kort bestek zal voorts aandacht besteed worden aan de zelfverdedigings mogelijkheden voor vrouwen en meisjes. Aan dit programma werken verder, naast ClOS-leerlingen, Anton Geesink en de Ja panner Ichiro Abe (7e dan) mee. De uit zending, die geregisseerd wordt door Aad van den Heuvel, een oud-leerling van de heer Nauwelaerts, begin om drie uur. Op het „engageante" toontje dat sommi ge „kenners van de Franse cultuur en esprit" typeert, leidde de jonge cabare tière Marijke Morley enige opnamen in, die door de NCRV-t.v. van de vermaarde „Frères Jacques" gemaakt werden. Onge twijfeld heeft dgt toontje 't relatief kleine getal kijkers, dat echt of oftecht „weg" is van dit zang- en mimekwartet, niet kunnen weerhouden, te genieten van deze uitzending. Het pretentieloze Italiaanse blijspel „Een dorp wordt Advocaat", dat in sma kelijk Nederlands van Cees Nooteboom werd gespeeld, heeft ons zonder meer een gezellige donderdagavond bezorgd. Fijne onwaarschijnlijkheden bood ons het dorp van het ongeschreven recht, dat door toe doen van een ambitieuze, jonge advocaat nog meer in het wetnoek dan in de bijbel gaat geloven. En voorzover dit kluchtige geval nog een moraal had, werd deze op luchtige Italiaanse wijze opgediend. Bijna zonder uitzondering werd dit overigens niet moeilijke komedietje goed gespeeld, al Vrjjdag 14 december, Ned. Hervormde Kerk, Santpoort, 20 u.: Kerstconcert door het Santpoort's Hervormd Koor m.m.v. Johanna Uytenbogaardt, sopraan; Jan Hulsbos, bariton; meisjeskoor „Kunst der jeugd"; Albert de Groot, orgel. Diri gent: J. Theo Westerdaal. Vrijdag 14 december, Adventskerk te Aer- denhout, 20.15 u.: Orgelbespeling door Albert de Klerk. Vrijdag 14 december, Concertgebouw, 20 u.: Harmonieorkest „Haarlem", concert door de Amsterdamse Politiekapel met dansen na. Zaterdag 15 december. Evangelische Kerk, Parklaan 34, 20 u.: Kerstconcert. Mede werkenden: „Klein Dameskoor" onder leiding van Cor Igesz; Riek Mantje- Coppée en Barta de Graaf, viool; Bets Nederkoorn, orgel. Zaterdag 15 december, Gereformeerde Kerk. Bloemendaal, 20 u.: Adventscon- cert. Programma: Buxtehude, Lübeck en Handel. Woensdag 19 december, Concertgebouw, 20 u.: Concert door de Christelijke Ora toriumvereniging onder leiding van George Robert. Programam: La fuite en Egypte, Berlioz; Psalm 13, Liszt; Une cantate de Noël, Honegger. Woensdag 19 december, Immanuëlkerk, v. Egmondstraat, 20 u.: Kerstzangdienst m.m.v. Leo Meijer, jongenssopraan; Schotens Chr. Gemengd Koor; Haarlems Chr. Mannenkoor o.l.v. Geert de Boer en Pieter de Jong, orgl. Vrijdag 21 december, Gereformeerde Kerk, Bloemendaal, 20 u.: Uitvoering door het Gereformeerd Gemengd koor van Sant poort van „Christnacht", ein deutsches Weihnachtsliederspiel, opus 85, van Joseph Haas. Medewerkenden: Tineke van Raai te, sopraan; Corry Freni, alt; Kees Deenik, bariton; Els Buitendijk, declamatie; Bets Nederkoorn, vleuigel; Frans Boutellier, orgel en Adriaan Ver schoor, dirigent. „In 't Goede Uur", Nieuwe Kerksplein Dagelijks klassiek grammofoonplaten- concert van 21-22 uur. Tot en met 16 december Benedetto Marcello. Tot en met 23 december Bruckner. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land 1-3: Maandag-, woensdag- en vrij dagavond van 18-20 u.: Klassiek gram- mofoonplatenprogramma. Vrijdag 14 december, Stadsschouwburg, 20 u.: Toneelgroep Ensemble met „Een maand op het land" van Toergenjev. Regie: Peter Sjarov. M.m.v. Sigrid Koetse, Julien Schoenaerts, Jan Retel, Magda Janssens e.a. Zaterdag 15 december, Stadsschouwburg, 20 u.: Toneelgroep Studio met „Harten twee-harten drie" van Paul Rodenko. Regie: Albert Abspoel. M.m.v. Will Spoor, Annemarie Prins e.a. Zondag 16 december, Stadsschouwburg, 20 u.: Toneelgroep Studio met „Jeugd proces" van Manuel van Loggem. Regie: Peter Oosthoek M.m.v. Joop Admiraal, Jules Hamel, Jack Horn, Erik Plooyer. Dinsdag 18 december, Stadsschouwburg, 20.30 u.: Toneelgroep Centrum met „De meiden" van Jean Genet. Regie: Theo Kling. M.m.v. Hennie Orri, Karin Haage, Diny Sprock. Donderdag 20 december, Stadsschouwburg, 20 u.: Toneelgroep Centrum met „Mari- bel" van Miguel Mihura. Regie: Luc Lutz. M.m.v. Ina v. d. Molen, Piet Römer, Nell Knoop e.a. Café-chantant „Adam en Eva": Op vrij dag-, zaterdag- en zondagavond van 202 u.: Cabaret door Frans en Fiet Koster m.m.v. Han Reiziger. Vrijdag 14 december, Minerva Theater, Heemstede. 20 u.: Toneelavond „Experi menten" door de Elswout Lyceïstenver- eniging. Zaterdag 15 december, Minerva Theater, Heemstede, 14.30 u.: Aerdenhout's Kin dertoneel speelt „Klein Duimpje en de Reus" ten bate van „De stille armen". Maandag 17 december, Stadsschouwburg, 20 u.: Haarlems Toneel Ensemble met ,,'t Kan verkeren" van Breero. Donderdag 20 december, Concertgebouw 14 en 19.30 u.: Kerstspel van de Rudolf Steiner School. Vrijdag 21 december, Stadsschouwburg, 20 u.: Toneelvereniging „Amicitia" met „Jeugd" van A. C. Puget. Regie: mej. J. van Zuylen. Teylers Museum, Spaarne 16: Schilderijen 19de en 20ste eeuw, tekeningen Holland se, Franse en Italiaanse school 16de tot en met 19de eeuw. Fossielen, historische en natuurkundige instrumenten, mine ralen, 31 toons Fokkerorgel. Dagelijks, behalve maandag van 1115 u. Eerste zondag van de maand van 1315 u. „In 't Goede Uur": Tentoonstelling van tekeningen en aquarellen van Rudolf Bruyn. Dagelijks geopend van 1018 u. en van 2022 u. Kunstcentrum „De Ark": Exposities van schilderijen, gouaches en reisschetsen van Wam van Dam en Jan Hoogervorst. Tot en met 31 december dagelijks ge opend van 917 u. en tijdens de con certen op maandag, woensdag en vrijdag tevens van 1820 u. Museum Het Huis Van Looy, Kleine Hout weg 103: Het papieren Museum, keuze uit kleurenreprodukties van bekende moderne meesters. Dagelijks van 10 12.30 u. en 13.3017 u. Zondags van 14 17 u. Haarlemmermeer Lyceum, Badhoevedorp: Expositie „Wat de zee verborg en prijs gaf 200.000 jaar Zuiderzee". Geopend tot en met 17 december dagelijks, behal ve zondag van 1417 u. en van 1921 u. Wandelgangen Stadsschouwburg: exposi tie van werk van Leen Spierenburg. De Vishal, Grote Markt: Selectie uit eigen verzameling. Dagelijks van 1017 uur. Zondags van 1317 u. Van 21 december tot en met 13 januari tentoonstelling van de vereniging van beeldende kunstenaars „De Groep". Dagelijks van 1017 uur. Zondags van 1317 uur. De Waag. hoek Spaarne/Damstraat: Van 15 december tot en met 28 december uit wisselingstentoonstelling van werken van leden van het Goudsche Kunstcen trum „Burgvliet"; 's avonds van 2022 uur. Zaterdags- en zondagmiddags van 1417 uur. Minervatheater, zaterdag 14.30 u.: Aer- denhouts Kindertoneel met „Klein duim pje en de reus", t.b.v. „De Stille Armen". Zaterdag 15 december, IVO-school Bloe mendaal: Auto-puzzeltocht ten bate van Noodlijdend Perzië. Zondag 16 december, Concertgebouw, 14 u.: Kindermiddag „Tom Poes en Ollie B. Bommel" onder auspiciën van de win keliersvereniging „Amsterdamstraat". Zondag 16 december. Concertgebouw. 20 u.: Dansavond. Maandag 17 december, Concertgebouw, 20 u.: Vergadering van de Partij van de Arbeid. Spreker: J. G. Suurhof. Lijst van door de Stadsbibliotheek aangeschaf te boeken. Romans: Andric, De kroniek van Travnik: De Balzac, Van dolle, drieste, dwaze dames: Cam- pert, Het paard van Ome Loeks; Edqvist, De zwarte zuster; Kaeser, Vervaagd spoor: Presser, Moord in Moordrecht; Smith, Liefde kent geen grenzen; Raabe, Gesammelte Werke, dl. 3, Erzah- lungen; Gallico, Coronation; White. Riders in the chariot; Triolet, Les manigances; Wadman, De oerwinning fan Ejinse Houtman: Del Valle- Inclan, La guerra carlista, dl. 2, El resplandor de la hoguera Ontwikkelingsboeken: Ubbink, Ongevallen-, ziekengeld- en invaliditeitsverzekering; Ruppel, Die Technik Gutenbergs und ihre Vorstufen; Charlotte en Dierckx, Pendel en wichelroede, radiasthesie in 20 lessen; Zoals er gezegd is over het paradijs; Wentholt, Kenmerken van de Ne derlandse emigrant: Heyster, Het meisje. 5e dr.: Kronig, Leerboek der natuurkunde, 6e dr.: Rijs- dorp en Kramer. Hedendaagse lichamelijke op voeding; Mahler, Licht- en krachtschakelingen; Volledige Hi-fi muziekinstallatie voor zelfbouw, 3e dr.: Gross, Verkopen vandaag, nieuwe ideeën bij de ondernemingspolitiek; Didactische hand leiding voor de leraar in de moedertaal: Littera tuurgeschiedenis van West-Europa, 7e dr.: Os borne, Look back in anger: Michaelis. Tegen de wind in; Menz, Hoogtepunten der schilderkunst in de galerij van Dresden; Mahler-Werfel. Mein Leben; De Kreuk. Reisgids West-Duitsland, dl. 1. Eifel, Moezel en Zwarte Woud: Morton. De Roth schilds; Toland, Zonder waarschuwing viel de vijand aan. Pearl Harbour, Java Zee. Midway: Dit sijn die wonderlijcke oorloghen van Keyser Maximiliaen: hoe hij eerst int landt quam énde hoe hij vrou Marien troude. Maandag 17 december, Minerva Theater, 20 u.: Jazzconcert door Dark Town Seven ten bate van Open het dorp. Maandag 17 december, Bloemenheuvel, 20 u.: Kerstavond onder auspiciën van de buurtvereniging „Overveen". Dinsdag 18 december. Concertgebouw, 20.15 u.: Onder auspiciën van de Stich ting Geloof en Wetenschap lezing door Albert L. R. Welling: „Christendom in Latijns-Amerika". Dinsdag 18 december, P. C. Boutensstraat no. 118, Haarlem-N., 20 u.: Onder aus piciën van de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging lezing door de heer Kleinstra over schelpen aan de hand van zijn verzameling. Donderdag 20 december, Minerva Theater, 20 u.: Kerstavond Leger des Heils. Grote of St. Bavokerk, ingang Oude Groen markt 23: Te bezichtigen van 917 u. Stadhuis, Grote Markt: Op werkdagen te bezichtigen van 912.30 uur, daarna melden bij de portier. Zaterdag gesloten. R.-K. Kathedrale Basiliek, Leidsevaart Voor bezichtiging aanmelden bij portier. hoorden wij dan Haagse en Amsterdamse accenten in de taal van deze dorpe lingen. Eén naam moeten wij noemen: Ton van Duinhoven, die als de jonge advocaat Pedigo aantoonde, dat hij, behalve een „moderne toneelspeler", ook een grote ko mediant kan zijn. Mede door de decors van Jan P. Koenraads was dit blijspel ook voor het oog een zonnige aangelegenheid. HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00- 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Geestelijke lie deren (gr.) 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Mor gengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Lichte orkestmuziek (gr.) 9.00 Djinn: ge varieerd programma. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht en semble met zangsolisten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platennieuws. 13.20 Musicerende di lettanten: harmonie-orkest. 13.45 Franse les. 14.05 Voor de jeugd. 15.00 Koorzang. 15.15 Promenade-orkest en zangsolisten. 16.00 Als de dag van gisteren, klankbeeld. 16.30 Lichte orkestmuziek en zangsolisten. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Gouden Platen Kabinet. 17.30 Boekbespreking. 17.40 Licht instrumentaal octet. 18.00 Kunstkroniek. 18.30 Corte Metten: lichte programma. 18.50 Praatje voor politieke voetgangers. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 De Oelewappers, licht programma. 20.00 Populaire klassieken (opn.) 20.50 Lichtba ken, lezing. 21.00 Tierelantijnen: gevarieerd programma. 22.00 Lichte grammofoonmu- ziek. 22.20 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Wij luiden de zondag in. 23.00 Nieuwe klassieke grammofoonpla ten, met commentaar. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20-00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte ochtendklanken (gr.). (Om 7.35 Van de voorpagina). 8.00 Nieuws, en socialis tisch strijdlied. 8.18 Muzikale ochtendpost (gr.). 8.40 Klein vrouwenkoor. 9.00 Och tendgymnastiek voor de vrouw. 9.10 Klas sieke grammofoonmuziek. VPRO: 10.00 Sa men thuis, praatje. 10.05 Het spoor van Zijn komst, lezing. VARA: 10.20 Melodieën expres. 10.45 Rotonde, gevarieerd program ma. 12.15 Tussen mens en nevelvlek, popu- lair-wetenschappelijke lezing. 12.30 Mede delingen t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Tus sen start en finish: sportnieuws. 13.00 Nws. 13.15 VARA-varia. 13.20 Licht ensemble. 13.45 Voor de jeugd. 14.20 Radio Jazzclub. 14.50 Toneelmatinee: De gestrafte preuts heid, blijspel. 16.00 Instrumentaal trio met zangsoliste: jazzmuziek. 16.20 Strijkorkest. 16.55 Boekenwijsheid. 17.15 Vocaal-instru mentaal ensemble. 17.30 Actualiteiten. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Amerikaan se operamuziek (gr.). 19.00 Artistieke staal kaart. VPRO: 19.30 Nieuwe vaart, pro gramma over de vernieuwing van de chris telijke kerk in deze tijd. 19.45 Klassieke grammofoonmuziek. 19.55 Deze week, le zing. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Oude en nieuwe dansen. 20.40 Specialiteiten-theater, gevarieerde radio-show. 21.35 Socialistisch commentaar. 21.50 Nederlandse artiesten op de plaat. 22.10 Na twintig jaar, hoor spelletje. 22.30 Nieuws. 22.40 Babysitten: licht programma. 23.10 Dansmuziek. 23.45 Lichte grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nws BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.35 Orgelrecital. 12.50 Pro grammaoverzicht. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de teenagers. 14.00 Variété-orkest. 14.30 Filmkroniek. 15.15 De Akademie der Dis- cofielen. 16.30 Lichte muziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Liturgische zangen. 17.45 Engelse les. 18.00 Orgelrecital. VOOR VRIJDAG VPRO: 19.30 Omwille van het geweten, documentaire over politieke of godsdien stige gevangenen. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. VPRO: 20.20 Oude draai- doos uit Hollywood. 21.35 Mens durf te leven, cabaretprogramma. 22.20 Ziek zijn beter worden, documentaire over hart- en vaatziekten. VOOR ZATERDAG KRO: 15.00 Van witte band tot 10e dan: de ontwikkeling van Japanse zelfverdedi gingsmethode tot een internationale judo- sport. 15.30 Het duiken naar sponzen in de Griekse wateren, film. 15.40 Meet the band. 16.00 De Jack-Benny-Show. 16.30 De laatste der Mohikanen, T.V.-film. 17.00- 17.45 Voor de kinderen. 19.30 De avontu ren van Ivanhoe, T.V.-film. NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Brandpunt: actueel beeldmagazine-buitenland. 21.00 De Boyd Bachman-show. 21.45 Dat geeft te denken, een test van algemene ontwikkeling en in telligentie. 22.10 Inspecteur Bollinger van Scotland Yard, film. 22.35-22.45 Epiloog.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 15