:'-> - t "vin Hoogovens weer 6 pet interim HET WEER „Relay" in zijn baan, „Mariner" langszij Venus en fotoballon aan de grens van de atmosfeer i I Honden en katten weer in de trein Aannemers- en Patroonsbond treedt uit de Raad van Bestuur Bouwbedrijf FMVM Schietpartij tussen Papoea's en para's Koninklijke grafkelder zal morgen worden afgesloten DRIE AMERIKAANSE RUIMTE-PROJECTEN Vanavond passeert Mariner II Venus cfouxpidecs Ballonvaart naar de sterren Politie schiet op agressieve negers Dwang bij uitbouw van de P.B.O. Tweede N.T.S.-journaal til lili® wmmmm s r: -*3 èuiji i? Heerlijke Kerstslaven 2.25 «tir'CfdrT»S dagblad voor velsen-i,muiden, santpoort, driehuis, beverwijk en omgeving - y,,<. Dode en gewonde in Sorong FALCON REGENJASSEN Zachter TS fpl Twee Amerikanen stijgen 261/2 kilometer hoog Vele doden in Z.-A frik a V.V.D. beducht voor „flirt" tussen K.V.P. en P.v.d.A. Het woord is aan In de krant van heden Accountantskantoor H. KERKHEIDE HAZENBERG 48e JAARGANG NUMMER 36 VRIJDAG 14 DECEMBER 1962 Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I tm _g—i -r/ft 1 V "ËJÜ *1* Verschijnt dagelijks bek zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. I I T 1 1 T 1 fj U T .fill I 1 Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije w -w j» w<r' SN. v A,-v 'ssagpyy.'gffgg x v.«.y De sportfoto van het jaar, zou men deze opname kunnen noemen. Want het zal zelden voorkomen dat een sportpers fotograaf de kans krijgt zo'n mooie val te kieken, vlak voor zijn neus, en dan nog met de ambulance op de achter grond. Het liep trouwens goed af, want mens noch dier liep letsel op. Het ge beurde in de Hurdle Race in Winsor, Engeland. HOLLANDIA Een vuurgevecht tussen Papoea-politieagenten en een groep Indo nesische militairen in de haven van So rong, heeft het leven gekost aan één van de agenten. Vier agenten en twee Neder landers werden gewond. Het gevecht ont stond toen een van de Indonesiërs door de Papoea-politie werd aangehouden. De Nederlanders werden per ongeluk geraakt. Troepen van de Verenigde Naties maak ten een einde aan de schietpartij, die So rong vier uur lang schijnt te hebben ge terroriseerd. De gekwetste Nederlanders zijn H. Rusche, hoofdmachinist van het K.P.M.- schip „Sungei Panaig", die een ernstige buikwond kreeg, en de heer Van den Dosch die voor een Nederlandse importfirma werkt. Het gevecht werd geboerd met pistolen. De betrokken Indonesiërs waren para chutisten, die reeds vóór het akkoord van New York in de omgeving van Sorong wa ren neergelaten. Volgens waarnemers be ginnen de Indonesische parachutisten die zich nog in de kuststreken ophouden, zich in toenemende mate onrustig te gedragen. Van V.N.-zijde wordt vernomen, dat Pa poea's afgelopen maandag hebben gede monstreerd op het vliegveld van Merauke, toen daar een Indonesisch muziekgezel schap arriveerde om concerten te geven. Bij het verspreiden van de demonstranten werd een Papoea licht gewond. De Verenigde Naties oefenen op Nieuw- Guinea het gezag uit over alle Indonesi sche militairen en over de Papoea-politie. (AP, ANP). Hoogovens heeft besloten over 1962 een onveranderd interimdividend van 6 per cent uit te keren, betaalbaar op 19 de cember 1962. Breedband heeft besloten over 1962 een interimdividend van 5 percent uit te ke ren, betaalbaar op 20 december 1962. Over 1961 werd geen, over 1960 6 percent interim betaald. Voor het défilé in de Nieuwe Kerk te Delft langs de koninklijke grafkelder blijft de belangstelling zeer groot. De kerk is vandaag nog tot negen uur geopend en mprgen, zaterdag, tot vijf uur 's middags. Daarna worden de deuren gesloten en wordt begonnen met het afsluiten van de graf kelder door middel van de 3,5 ton we gende steen. Dit werk moet zaterdag vóór middernacht zijn beëindigd. BARtËuOrIsStT" HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 EEN KLEINE VERHOGING VAN ONZE ABONNEMENTSPRIJS In de eerste maanden van 1962 heeft een grote meerderheid van de. dagbladen in Nederland de abonnementsprijzen ver hoogd. Wij hebben dat toen nog niet gedaan, maar thans zullen wij een, zij het geringe, verhoging van de abonnementsprijs ook voor ons blad toepassen, met ingang van 1 januari 1963. Sedert 1 april 1957 heeft onze abonne mentsprijs geen wijziging ondergaan, hoe wel sindsdien een grote uitbreiding en verbetering van de nieuwsvoorziening en van rubrieken op ieder gebied tot stand is gebracht, hetgeen natuurlijk heeft ge leid tot een belangrijke verhoging van kosten. Het is overigens bekend genoeg, dat de prijzen van praktisch alle artikelen sinds 1957, en vaak belangrijk, zijn ver hoogd. De verhoging van onze abonnements prijs zal slechts drie cent per week zijn. Met ingang van het nieuwe jaar worden de abonnementsprijzen dan respectieve lijk 62 cent per week en acht gulden per kwartaal. De Directie. Verwachting tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of mot regen. Tot krachtig of hard toe nemende zuidwestelijke wind. Zachter. Volledige weerrapporten op pagina twee. DE AANDACHT der Amerikanen is vandaag op drie belangrijke ruimte projecten gericht. Het ruimtevaartuig Mariner II zal thans na een lange tocht net punt naderen waarop het het dichtst bij Venus is. Verder voert Telstars „grote broer" Relay, de communicatiesatelliet die donderdagavond in een baan om de aarde kwam, zijn eerste experiment uit: televisieproefbeelden van. het station in Goonhilly Downs (England) naar Andover in Amerika. Tenslotte doen de kapitein van de luchtmacht Joe Kittinger en de astronoom William White in een ballon van 60 meter doorsnee gedurende 24 uur waarnemingen aan de grens van de atmosfeer. Zij zullen met een speciale telescoop sterrenfoto's nemen en wetenschappelijke waarnemingen verrichten. DRIE UUR NA DE LANCERING van de Relay heeft een woordvoerder voor de Nationale Dienst voor Lucht- en Ruimte vaart (NASA) bekendgemaakt, dat de sa telliet vrijwel precies in zijn berekende baan was terechtgekomen. Er kan thans een reeks communicatie-experimenten uit gevoerd worden, waarbij ontvangst- en zendstations in drie werelddelen betrok ken zullen zijn. De „Relay" zal elke drie uur en vier minuten een omwenteling om de aarde maken. De slanke, 26 meter lange Thor-Delta raket verhief zich om 00 uur 30 Westeuro- pese tijd (18 uur 30 plaatselijke tijd) van de aarde. De raket bracht de 77,5 kg. zware „Relay"-communicatiesateiliet in een ovale baan. De „Relay" beweegt zich op hoogten die variëren van 1.300 tot 7.200 km van de aarde. AAN DE STATIONS, die '-oor de expe rimenten met de „Telstar" gebruikt wer- WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse ruimtevaartuig „Mariner-II" zal vanavond om 9 uur (Nederlandse tijd) de planeet Venus passeren en dan gedurende een half uur gegevens over straling en temperatuur naar de aarde zenden, waar uit wellicht opgemaakt kan worden of er leven op deze planeet mogelijk is. Na het passeren van Venus binnen een afstand van ongeveer 32.000 kilometer zal de „Mariner-II" zijn ruimtetocht voortzetten om, naar men hoopt, nog ze ker twee weken gegevens over de zon te verzamelen en naar de aarde door te ge ven. Ondanks de zeer grote hitte van de zon zullen de instrumenten aan boord van het ruimtevaartuig volgens de deskundi gen hun taak nog naar behoren kunnen vervullen. Twee weken later zal dit mo gelijk niet meer het geval zijn. Oj Anegang - Haarlem - tel. 1 0401 den Andover in Maine, Goonhilly Downs in Engeland en Pleumeur-Boudou in Frankrijk zullen voor de experimenten met de „Relay" stations in Nutley (New Jersey) en Rio de Janeiro in Brazilië toe gevoegd worden. De stations te Nutley en Rio de Janeiro zullen gebruikt worden voor experimentele verbindingen tussen de Verenigde Staten en Zuid-Amerika. Het station in Brazilië is uitgerust voor telefoon- en telexgesprekken en voor het overbrengen van data met hoge snelheid. Dit station is echter niet geschikt voor het relayeren van t.v.-programma's. Een station te Fucino in Italië, dat op een latere datum volledig aan de „Relay"- uitzendingen zal deelnemen, is thans al leen geschikt voor het opvangen van tele- LUCHTBASIS HOLLOMAN (New Mexi co) (AP) Een ballon met doorsnee van zestig meter is gisteren opgestegen naar de grenzen van de ruimte met twee Ame rikanen aan boord, die vandaar met een speciale telescoop sterrenfoto's zullen ne men en wetenschappelijke waarnemingen verrichten. De twee mannen reizen tot boven de atmosfeer in een 4,60 meter hoge gondel, die onder de helderwitte plastic ballon hangt Het vullen van de ballon met 90.000 kubieke meter helium duurde twee uur. De twee inzittenden zijn gekleed in ruim- tepakken met drukventielen. Zij zullen 24 uur in de hermetisch gesloten gondel blij ven. De ballon zou in twee uur stijgen tot 26,5 km hoogte. Volgens de weerberichten is er geen wind op grote hoogte, dus neemt men aan dat de gondel op slechts geringe afstand van de luchtbasis weer zal neerkomen. PRETORIA Bij het spoorwegstation van de Zuidafrikaanse stad Queenstown zijn gisteren zeven negers doodgeschoten in een gevecht met de politie, dat uitbrak nadat een blanke politieman door negers met een kapmes was doodgehakt. Volgens een hoge politie-functionaris werd de politie aangevallen bij het aan houden van een goederentrein om in een personenrijtuig met negers in deze trein, te zoeken naar gevaarlijke wapens. De po litie had een tip gekregen dat de ne- gers hiermee waren uitgerust. Queenstown ligt bij de grens met Trans kei, waar de politie woensdag zes Afrika nen heeft gedood bij een gevecht. Er wer den toen drie agenten gewond door slagen met kapmessen. (Reuter, AP). fonische- en-telexmededelingen uit de V.S. en Zuid-Amerika. Verder zullen stations gevestigd worden te Mojave in Californië alsmede in West- Duitsland en Japan. Deze stations zullen in de toekomst aan het „Relay"-project gaan deel nemen. De eerste experimenten zijn met de „Relay' (proeven met radio- en t.v.-uitzendingen) hedenmiddag begonnen toen de satelliet zijn vijfde baan om de aarde beschreef. Morgen zullen nieuwsberichten van The Associated Press, United Press Interna tional, Reuter en Agence France Presse uitgewisseld worden tussen Andover en de stations in Groot-Brittannië en Frankrijk. Op de vierde dag zullen experimentele telextransmissies plaats hebben tussen Nutley en Rio de Janeiro. Op de zesde dag, 19 december, ligt een uitwisseling van televisieprogramma's tussen de Ver enigde Staten en Europa in het voorne men. Dit programma draagt een kerstka rakter en zal ongeveer een half uur du ren. Het begint om 14 uur 45 (Westeuro- pese tijd). De Europese onderdelen van dit programma zijn afkomstig uit acht landen België, Groot-Brittannië. Dene marken, Frankrijk, Italië, Nederland Spanje en West-Duitsland. „Als de flirtation die de K.V.P. hier van daag met de P.v.d.A. heeft opgevoerd over de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie nog eens tot een huwelijk zal leiden, vrees ik voor de toekomst van de P.B.O. het ergste." Met deze toespeling op een nieuw samengaan van K.V.P. en P.v.d.A. na de verkiezingen gaf het liberale Twee de Kamerlid mr. Geertsema gisteravond tevens aan hoe V.V.D., K.V.P. en P.v.d.A. staan ten opzichte van de maar moeizaam van de grond komende P.B.O. De V.V.D. ziet er niet zoveel in en wil er bij de kabinetsformatie volgend jaar geducht over praten. Bij het debat gisteravond in de Tweede Kamer hadden mr. Brouwer (K.V.P.) en de heer Engelsman (P.v.d.A.) elkaar gevonden wat betreft het toepassen van meer dwang bij de uitbouw van de P.B.O. Die dwang wil de V.V.D. helemaal niet en de vrees „voor het ergste" van mr. Geertsema was hiermee dus ver klaard. Ook de heer Kikkert (C.H.U.) zei niet veel te voelen voor dwang bij het doorvoeren van de medezeggenschap. Staatssecretaris Schmelzer had een groot bord meegebracht, waarop witte en blauwe stippen de Kamerleden duidelijk moesten maken hoe het met zijn zorgen kind gesteld is. Hijzelf legde uit, dat er van mei 1959 tot nu toe maar zeven nieuwe bedrijfsschappen tot stand zijn gekomen. De moeilijkheden komen voort uit het feit dat niet alle ambachtelijke beoefenaars bij een hoofdbedrijfsschap zijn aangesloten zei hij. Toch zag hij voldoende mogelijkheden voor een positieve ontwikkeling. Hij con stateerde dankbaar, dat er bij de meeste fracties instemming met zijn beleid be stond en heeft dit beleid in een lange re devoering willen waarmaken. Dit laatste moest ook wel want mr. Geertsema (V.V.D.) had gesuggereerd de „voogdij over de P.B.O. maar over te doen aan een der ministers die een ander departe ment beheren dan dat van Algemene Za ken. De heer Schmelzer wilde daar geen uitspraak over doen. De begroting van Algemene Zaken werden zonder hoofdelij ke stemming aangenomen. Met ingang van 1 januari 1963 zal er dagelijks een tweede N.T.S.-journaal wor den uitgezonden na afloop van het gewone televisieprogramma. Tot 1 oktober 1963 zal dit geschieden in de vorm van een kort bulletin door een nieuwslezer, onder meer aan de hand van kaarten en foto's. In principe zullen de uitzendingen geen film bevatten. Na 1 oktober, wanneer in tussen de personeelsbezetting is uitge breid, zal deze tweede uitzending grotere overeenkomst vertonen met die van het eerste journaal, zo deelt de N.T.S. mede. In gezelschap van haar man Theo Sarapo is de Franse zangeres Edith Piaf gisteren uit Parijs in Rotterdam aangekomen, verwelkomd door een legertje foto-journalisten, verslagge vers en impresario Lou van Rees. Gisteravond gaf het echtpaar een con cert in het Rotterdamse Luxor Thea ter, op vrijdag 14 december treden zij op in de Stadsschouwburg in Nijmegen, op zaterdag 15 december in het Con certgebouw in Amsterdam en op zon dag 16 december in het Kurhaus in Scheveningen. De foto, die gemaakt is in het Rotterdamse hotel waar het echtpaar logeert, toont van links naar rechts Wim lbo, Theo Sarapo, Edith Piaf en Lou van Rees. Ca r 1 y 1 e De openbare mening is de grootste leugen ter wereld. De directie van de Nederlandse Spoor wegen heeft in overleg met de geneeskun dige hoofdinspectie van het staatstoezicht op de volksgezondheid besloten de thans geldende regels voor het vervoer van hon den en katten te wijzigen. Met ingang van vandaag zullen honden en katten weer op de stations en in de treinen worden toe gelaten als aan enkele voorwaarden is voldaan. De dieren moeten tegen hondsdolheid zijn gevaccineerd en de begeleider moet het vaccinatiebewijs tijdens de reis bij zich hebben, zodat hij het aan het loket of in de trein op verzoek kan tonen. Tus sen het moment van de vaccinatie en de dag waarop de reis wordt gemaakt moet tenminste een maand zijn verlopen. De dieren hoeven niet gemuilkorfd te worden maar ze moeten wel kort aan de lijn of in een mand of korf worden vervoerd. Deze verlichting van de voorschriften door N.S. geldt niet voor plaatsen waar nog een algeheel vervoersverbod van kracht is. Weerrapporten 1 2 Uit het binnenland2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen2, 17 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Medische verzorging 4 Films 4 Uit stad en omgeving .4, 5, 6, 7 T opsy 7 In de Vishal en op zee6 Horen en Zien 15 Uitgaan in Haarlem15 Feuilleton 17 Kunst 17 Economisch nieuws19 Beurs 19 Scheepsberchten 19 Sport 21 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's (Van onze Amsterdamse redacteur) De Nederlandse Aannemersbond en Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland (N.A.P.B.) zal zich terug trekken uit de stichting Raad van Be stuur Bouwbedrijf. Dit besluit is gister middag tijdens de algemene ledenver gadering te Amsterdam genomen met algemene stemmen. De N.A.P.B. is de grootste organisatie van aannemers in ons land. Van de ongeveer 4.000 leden woonden ruim 700, van wie de meesten bestuursleden van plaatselijke af delingen, de vergadering bij. In verband met de opzegtermijn zal de N.A.P.B. tot 1 januari 1964 zitting blijven houden in de Raad van Bestuur. De directe aanleiding tot het opzeggen van de samenwerking in de Raad van Be stuur, de overkoepelende organisatie van werkgevers in het bouwbedrijf, is de nieu we c.a.o., waarvan de N.A.P.B. de laatste wijziging niet heeft willen ondertekenen. De bond stelt zich op het standpunt, dat de beloningstelsels zijn gedevalueerd tot een methode: betalen zonder dat er pres tatie tegenover staat, hoewel een tarief systeem wordt geëist dat de produktiviteit bevordert Bovendien wordt het onjuist geacht, dat er in dezelfde bedrijfstak met verschillende c.a.o.'s moet worden ge werkt. De Raad van Bestuur Bouwbedrijf kan dit standpunt niet delen. Tijdens de vergadering van de N.A.P.B. bleek, dat de bondsleden zich door de andere bij het bouwbedrijf betrokken organisaties in de steek gelaten voelen. De bondsvoorzitter, de heer L. J. te Pas, verklaarde ons, dat de werkelijke oorzaak, die tot de breuk met de Raad van Bestuur heeft geleid, dieper zit. De N.A.P.B. meent dat de Raad van Bestuur de belangen van het bouwbedrijf niet naar behoren behartigt, o.a. omdat wordt ver zuimd pogingen te doen die kunnen leiden tot vertegenwoordiging van het bouwbe- de Sociaal Economische Raad. In de S.E.R. is de landbouw met drie zetels ver tegenwoordigd, terwijl het bouwbedrijf met zijn miljardenomzet en zijn groter werknemersaantal geen enkele zetel heeft. De andere in de Raad van Bestuur Bouwbedrijf samenwerkende aannemers bonden stellen hiertegenover, dat het bouwbedrijf reeds via de werkgeversbon den in de publiekrechtelijke organen is vertegenwoordigd. Het hoofdbestuur van de N.A.P.B. is verbitterd over deze gang van zaken. Het verwijt de Raad van Bestuur, dat deze te weinig actief is. „Het is toch een vreem de situatie, dat het bouwen nog het enige is, dat 17 jaar na de oorlog „op de bon" is", aldus de heer Te Pas. Iedereen kan zonder toestemming een fabriek stichten en produkten maken, die niemand nodig heeft. Er wordt enorm veel energie be steed aan prullaria, maar het bouwen is de sluitpost van onze nationale economie", zei hij. Administraties - Vermogensbeheer Belastingzaken Oosterstraat 50, Haariem-N. Telefoon 0 2500 - 56396 BOTERKERSTKRANSJES een streling voor de tong

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1