Kroesjtsjevs historische rede heeft betekenis Due George standvastig in prijs en kwaliteit GEORGE house NAVO-conferentie akkoord met Kennedy's ontspanningsbeleid Kai Uwe von Hassel: een integere conservatief WERELDNIEUWS VERLOVINGSRINGEN „SUISSE" 100 Zo zijn de prijzen: Hugh Gaitskell in Moskou genodigd Stakingsgolf in Italië cPraatstoel Geeft een speciale Kerstaanbieding dan draagt een man gelegenheidskleding! VRIJDAG 14 DECEMBER 1962 3 BRITSE DESKUNDIGEN: Modehuis „JEDO Drie dagen besprekingen met premier Kroesjtsjev Oi NIEUWE GEZICHTEN IN BONN Conservatief Bncher: Justitie Dahlgrün: Financiën Duitse hereniging 0p de Duif er gaan van d?e hard-knappende, krachtig geurende bonen in SMITH'S GOUDBOON KOFFIE Prim»tj4€ Moeea 1.88 MÉÉR DAN VERSCHILLENDE MODELLEN DIR. F. J. DRIESSEN Barteljorisstraat 1 - Haarlem - Tel. 13131 (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) LONDEN, 14 december. Kroesj tsjevs rede voor de Opperste Sovjet, waarin hij het compromis in de Cubaan se crisis verdedigde, een rechtstreekse aanval op de Chinese communisten deed en ideologische toenadering tot Tito aankondigde, wordt door Britse deskun digen in Russische aangelegenheden be schouwd als een verklaring van groot historisch belang. De eensgezindheid der Britse kremlinologen (Londen is de bakermat van deze speculatieve weten schap) is des te opvallender, omdat zij doorgaans met elkaar van mening ple gen te verschillen en uit die meningsver schillen hun bestaansreden putten. Het mag zijn dat het Foreign Office voorzichtig afwacht tot de ideologische beroering in het Russische kamp zich con cretiseert in een verbetering van de Oost- West-betrekkingen, maar de sovjetologen, waarmee ik de afgelopen dagen van ge dachten heb gewisseld, zijn unaniem van mening dat Kroesjtsjevs rede de bezege ling is van een definitieve doorbraak en daarom een plaats verdient in de catego rie van de zeldzame beslissende uitspra ken in het wereldcommunisme. Kort samengevat worden de volgende punten als de belangrijkste gezien: 1. CUBA. Kroesjtsjev verdedigde het compromis door te zeggen, dat niet zozeer een van de beide kampen had gezege vierd, maar het gezond verstand en de zaak van de vrede. Dat mag een waarheid lijken als een koe, maar het is niet het soort overwinning waarop communistische leiders zich in het verleden graag berie pen. En het feit dat Kroesjtsjev het zich kan veroorloven zo'n compromis te ver dedigen en het ipso facto ook voor toe komstige conflicten mogelijk te achten bewijst de kracht van zijn positie en voor spelt rooskleuriger mogelijkheden voor de nog onopgeloste Oost-Westproblemen. 2. CHINA. Hoewel deskundigen in Rus sische aangelegenheden tot voor kort ver wachtten dat niet Kroesjtsjev, maar de Chinezen de bijkans onhoudbare spannin gen binnen het blok met een open breuk zouden forceren, geloven zij nu dat Kroesj tsjev op zijn minst doende is de Chinezen tot die breuk te dwingen. Hoe weinig res pectabel de Chinese regering mag zijn, zij respecteert in ieder geval zichzelf. Kroesj tsjev vergelijkt de Chinezen met volwasse nen, die vieze woorden aan kleine (Alba- neze) jongetjes leren en hen vervolgens omkopen om die vieze woorden tegen hun moeder te herhalen. Deze, overigens uit stekende, vergelijking is niet het soort grap dat mandarijnenzonen als Mao Tse Toeng en Tsjoe En Lai over hun kant la ten gaan. En hun trots moet diep gekwetst zijn door een andere plagerij. Kroesjtsjev zei dat de andere communisten de Chine zen ook niet voor liberale rotte vis schel den, omdat zij Hongkong en Macao nog niet hebben, bevrijd. 3. TITO. Kroesjtsjevs tegemoetkomin gen aan Tito zijn des te opvallender om dat het congres der 81 partijen in 1960 nog de plechtige belofte deed tegen het titoïstische revisionisme te strijden. Kroesjtsjev heeft, zij het nog niet het ti- Advertentie 99 GEN. CRONJÉSTR. 48 - TEL. 61790 Een zuiver wollen AaBe MONTY COAT, van 4—14 jaar. EENHEIDSPRIJSf 19.75 Verder hebben wij een grote sortering HELANCA pantalons in alle maten en kleuren J i5./5 toïsme dan toch Tito zelf omarmd en van ideologische toenadering gewaagd. De toe nadering tussen de staten wordt dus nu gevolgd door een toenadering tussen de partijen. En in één adem heeft Kroesjtsjev ook zijn fiat gegeven aan het „polycentrisme" de tot voor kort nog gewraakte theorie van de Italiaanse communistische leider To- gliatti, die inhoudt dat de communistische partijen zelf mogen bepalen wat in hun nationale omstandigheden de beste weg voor de partij is en zich niet langer door Moskou de wet hoeven te laten voorschrij ven. Om aan te duiden welke onoverzien bare praktische gevolgen dat kan hebben, moet worden gewezen op het feit, dat de Italiaanse communisten zich niet verzetten tegen de Europese gemeenschappelijke markt (waarin Moskou een ontzaglijk ge vaar ziet) omdat zij ei een kans in zien de levensomstandigheden der Italiaanse ar beiders te verbeteren. Er zal nog ruimschoots gelegenheid be staan voor uw reisredacteur om in een serie beschouwingen het proces der defini tieve destalinisatie, dat nu in de openbaar heid en in het stadium der praktische ge volgen treedt, nader te analyseren. Het is een ontzaglijk en wereldwijd proces, waarin allerlei, soms tegenstrijdige fac toren met elkaar verbonden zijn en dat de last torst van een lange periode van duistermis. Voorlopig kan' worden volstaan met de conclusie der Britse sovjetologen, die eensgezind van mening zijn dat de verwij dering van China en de toenadering tot Tito het bewijs zijn dat de destalinisatie authentiek is en niet een tactische ma noeuvre om het Westen zand in de ogen te strooien. Het wordt immers op het ideologische plan gespeeld. Nu mag het zijn dat die ideologie voor communisten meestal een rationalisatie van objectieve omstandigheden is, of van wat wij doodge woon de werkelijkheid zouden noemen een feit blijft, dat de communisten niet spot ten met leerstellige discussies en er bo vendien een gedragslijn voor de toekomst uit putten. Het is te vroeg en te simplistisch om uit de antistalinistische doorbraak een spoedig uitbreken van de wereldvrede af te Advertentie Due George maakt géén gebruik van de mogelijkheid 2xjn prijzen te verhogen. Due George kan de kwaliteit handhaven zonder de prijzen te verhogen. DOOR HET 95% MECHANISCHE SYSTEEM waardoor kosten tot een minimum kunnen worden teruggebracht. DOOR DE EFFICIËNTE ORGANISATIE waardoor kosten worden bespaard en waardoor meer geld aan betere tabakken kan worden besteed. DOOR HET GROEIEND AANTAL DUC GEORGE-ROKERS die samen de omzet doen stijgen en daardoor de kostprijs omlaag brengen. KLEINE SIGAARTJES. GROTE SIGAREN CHIC 10 cL OKAPI 17 ct SNIPE 12% ct. CANYON 20 ct. KOLIBRIE 14 ct. SUNBIRD 22 ct CUCKOO 25 ct. AFTER DINNER GOLDFINCH 27 ct. IMPALLA 31 ct. CAMPARA 45 ct. BANDERA 40 ct. (Van onze correspondent) LONDEN Hugh Gaitskell, de leider van de Labourpartij, is uitgenodigd om met zijn echtgenote, die in het Rusland van voor de revolutie is geboren, een week in de Sovjet-Unie door te brengen. De uitnodiging is gedaan door een groep le den van het Russische parlement, maar in feite komt de uitnodiging van premier "Kroesjtsjev, die echter als regeringsleider de Britse oppositieleider niet zelf kan uit nodigen. De Gaitskells vertrekken op 1 januari naar Moskou, waar Hugh Gaitskell drie dagen besprekingen zal voeren met Kroesj tsjev en andere Russische leiders. Daarna zal hij een bezoek aan Leningrad brengen. Men mag aannemen dat Kroesjtsjev met Gaitskell zal spreken over de internationa le toestand, de algemene ontwapening, de kernproeven, Berlijn en een Europese zone zonder kernwapens. Gaitskell steunt dit denkbeeld van de Poolse minister van Buitenlandse Zaken Rapacki nog steeds In augustus 1959, even voor de algemene verkiezingen in Groot-Brittannië bracht Gaitskell, vergezeld van wijlen Aneurin Bevan, ook een bezoek aan Kroesjtsjev. Het is mogelijk dat de Russische leider opnieuw de kans dat Gaitskell de volgen de Britse premier zal worden, wil afwegen. In de afgelopen zomer was Harold Wilson, een van de andere topleiders van de La bourpartij, in Moskou, waar hij Mikojan ontmoette. leiden. Het heeft de Sovjet-Unie bijna der tig jaar gekost om het rijk van het eeuwi ge „nee" te worden en het zal gerui me tijd vorderen om via het „misschien" tot een incidenteel „ja" te raken. Maar met het kritische zelfonderzoek dat nu doorbreekt is weer een belangrijke stap gezet. En de vrees voor een crisis op korte termijn in Berlijn is afgenomen, al heeft Kroesjtsjev hetgeen vanuit zijn stand punt begrijpelijk is het Westen gewaar schuwd dat de Sovjet-Unie niet overal zal reageren op westelijke druk zoals zij dat in Cuba heeft gedaan. Advertentie Stijlvolle feestelijkheid... House of England steekt de 229.50 en alle daarbij pas- moderne man in stijlvolle smokings van Engelse pi qué drappé, zwart, 1 -rij slui ting en met zuiver zijden shawlkraag, 229.50. Uiterst chic is voorts de Ameri- kaanseJightweight smoking in zwart of midnightblue, 179.50. House heeft ideaal gesneden rokkostuums van sende accessoires. Wie zijn garderobe voor deze dagen wil afronden kiest een don kergrijze, geklede Marengo jas van 159.50. Voorts heeft House of England uiteraard jaquets, 159.50, streeppan- talons, 59.50 en een "full House" met gewone donker blauwe en grijze kostuums. ROME (AP) Onderwijzers, journalis ten, metaalbewerkers en anderen hebben gisteren in Italië niet gewerkt als gevolg van een golf stakingen welke kranten, scholen en enige zware industrieën heeft getroffen. In de papierfabrieken en bij het Italiaanse Rode Kruis werd ook voor 48 uur gestaakt. Bij de telefoonmaatschappij leggen de werknemers het werk vandaag voor 24 uur neer. De lagere en middelbare scholen waren gesloten als gevolg van een staking van de leden van een zestal organisaties van onderwijzers op het voornemen van de regering om hun duurtetoeslagen te ver lagen. Naar schatting staakten gisteren negenhonderdduizend metaalbewerkers ge durende 48 uur. De Italianen moeten het zonder kranten stellen. De journalistenfederatie heeft mee gedeeld dat haar leden acht van de ko mende tien dagen zullen staken om hun eisen voor hoger loon en kortere werk week kracht bij te zetten. Maandagmorgen zullen er weer kranten uitkomen. Het is de bedoeling dat de staking dinsdagmiddag voor vijf dagen hervat wordt. Het enige avondblad in het Italiaans dat in Rome verkrijgbaar was, was l'Osservatore Ro mano, dat op Vaticaans grondgebied ge drukt wordt. Persagentschappen en weekbladen wor den ook door de staking getroffen. De jour nalisten eisen een opslag van 25 percent, hogere toelagen voor nachtwerk en een vijfdaagse werkweek van 35 uur. Het mi nimum salaris van de Italiaanse journalis ten bedraagt nu 600 gulden per maand met twee maanden extra elk jaar. De meesten hebben op het ogenblik een zes daagse werkweek van 36 uur. (Van onze correspondent PARIJS Op de ministersconferentie van de vijftien landen van de Noordatlan- tische Verdragsorganisatie is op de twee eerste vergaderingen in Parijs een tame lijk verrassende eensgezindheid tot uiting gekomen over de Amerikaanse pogingen om door overleg met Moskou een einde aan de koude oorlog te maken. De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk, legde niettemin de nadruk op twee punten, die eveneens duidelijk aller instem ming hadden: 1. dat het gesprek met het Kremlin voorlopig alleen over de kwestie-Cuba zou handelen. 2. dat Washington de regeling van dit probleem als voorwaarde beschouwt voor een overleg in breder verband met wij dere perspectieven. Opvallend, en in zekere zin ook verheu gend, werd voorts bevonden, dat de oppo sitie der Europese landen tegen het Ameri kaanse streven, meer aandacht aan de klassieke verdedigingsmiddelen dan aan de kernwapens in Europa te besteden, niet, of nog niet, tot dramatische spanningen heeft geleid. Misschien kan beter van een conflict n sluimertoestand worden gespro ken omdat onder de Europese landen, niet ten oprechte, de indruk leeft, dat deze kwestie zolang de Amerikaans-Russi sche dialoog nog niet op gang is geko men nog nauwelijks rijp kan worden genoemd om in westerse kring te worden uitgevochten. Voor het ogenblik hebben de 14 andere landen echter begrip getoond voor de Amerikaanse bedoelingen, al wa ren er, als vanouds, verschillende nuan ces te onderscheiden. De Britse minister, Lord Home, gaf een heldere en scherpzinnige analyse van de internationale toestand, die 't Amerikaan se standpunt in grote lijnen wel dekte. De Fransen toonden zich bij monde van Cou- ve de Murville wat gereserveerder ten aanzien van de Amerikaanse initiatieven. Niettemin liet hij uitkomen, dat Frank rijk sinds de Cuba-crisis een intiemer con tact tussen Europa en Amerika wel op prijs zou hebben gesteld. Het Nederlandse standpunt, dat door mi nister Luns werd vertolkt, lag ongeveer tussen de Britse en de Franse opvattin gen en inzichten in. De Nederlandse mi nister bracht hulde aan de doortastend heid, waarmee de Amerikaanse president de Cuba-crisis had aangepakt. Vooral ook met het oog op de neutralistische landen, bij wie het Westen een goede beurt moet hebben gemaakt. Op een vraag onzerzijds naar de juist heid der geruchten, die willen dat mr. D. U. Stikker zich wegens gezondheids redenen, als secretaris-generaal van de NAVO zou terug trekken, gaf minister Luns ten antwoord, dat hem integendeel juist geruststellende berichten hadden be reikt over het herstel van onze landge noot, na diens recente operatie. HET LIEFTALLIGE PRINSESJE dat reeds op 18-jarige leeftijd tot het koningschap geroepen werd. IN WOORD EN BEELD wordt u de energieke koningin nader gebracht, de moeder van het verzet en de uitzon derlijke vrouw in „WILHELMINA" Binnenkort verkrijgbaar aan het kantoor van dit blad voor 1.95 (afgehaald aan het loket) (Van onze correspondent) BONN. Kai Uwe von Hassel, de 49- jarige nieuwe Westduitse minister van Defensie, komt uit Duitslands hoge noorden: Flensburg in Sleeswijk-Hol- stein; in tegenstelling tot zijn omstreden voorganger Franz-Josef Strauss, die uit iet diepe zuiden kwam: de Beierse ilaats Schongau. De politieke en per soonlijke stijl van beide politici ligt ongeveer even ver uit elkaar als hun anden van herkomst. Von Hassel is het type van de integere, zeer intelligente, koelberekenende ma nager, die ondanks zijn jeugdige leeftijd al een respectabele bestuurservaring be zit. Sinds 1954 leidt Von Hassel nl. als mi nister-president de deelstaatregering van Sleeswijk-Holstein, die onder zijn bewind goed heeft gereild en gezeild. Sinds 1955 is de ijverige en eerzuchtige Von Hassel plaatsvervangend voorzitter van de Chris ten-Democratische Unie, hetgeen inhoudt, dat hij naast Bondsdagpresident Gersten- maier plaatsvervanger is van Adenauer binnen de partij. Kai Uwe werd in 1913 in het toenmali ge Duits Oost-Afrika geboren, als zoon van een officier uit vooraanstaande fa milie. Na de middelbare school in Duits land ging de jonge Von Hassel in 1935 te rug naar zijn geboorteland als planter en koopman. Na het uitbreken van de twee de wereldoorlog in 1939, werd hij door de Engelsen in Afrika geïnterneerd en een jaar later uitgewezen. In Duitsland meld de de 27-jarige zich daarop bij het le ger, waarin hij tot 1945 diende, het laatst in de rang van eerste-luitenant. Van 1946 af was Von Hassel actief in de politiek, aanvankelijk in de gemeente raad van Flensburg. Hij toonde zich een onvermoeibaar, scherp redenaar, eerder conservatief dan vooruitstrevend en niet gespeend van Duits-nationale denkbeelden. Von Hassel heeft veel gereisd en heeft de Bondsrepubliek enige malen in het bui tenland vertegenwoordigd. Hoe hij denkt over de nadruk die zijn voorganger Strauss op kernbewapening van het Bondsleger legde, is nog niet be kend. Meer weet men van zijn stand punt in de binnenlandse politiek, bijvoor beeld dat Von Hassel weinig voelt voor een samengaan van de C.D.U. met de so cialisten, een standpunt dat hij in Slees- wijk-Holstein demonstreerde door na de laatste verkiezingen een minderheidskabi net te formeren. Deze rechts christen-democratische in stelling doet vele vraagtekens plaatsen bij zijn benoeming op Defensie. Aan de andere kant zal er van zijn noordduitse integriteit en zakelijkheid zeker een heil zame invloed uitgaan op een ministerie, dat al lang door Beierse ondoorzichtigheid en vriendjespolitiek werd beheerst. Ook op twee andere belangrijke ministe ries doen nieuwe gezichten hun intrede. In de eerste plaats gaat Ewald Bucher naar het departement van Justitie, als op volger van zijn liberale partijgenoot Stamm berger. De 48-jarige Bucher, die als jurist Summa cum laude promoveerde, stamt uit Schwaben. In de oorlog vocht hij tot 1944 aan het Oost-front, later vestigde hij zich als advocaat in Schwabisch G'münd Van 1953 af heeft Bucher al zitting in de Bondsdag. Hij staat bekend als een fel en over tuigd voorvechter van de principes van .de rechtsstaat. De rechten van het parle ment, de vrijq meningsuiting en het res pect voor de opvattingen van de tegen stander hebben Buchers optreden steeds gekenmerkt. Bekend is, dat Franz-Josef Strauss tot zijn vijanden hoort. Dit alles is uiteraard van groot belang, omdat tij dens Buchers ministerschap het eventuele proces tegen Der Spiegel zich zal gaan af spelen. Tenslotte gaat de liberaal Rolf Dahlgrün de financiën beheren. Dahlgrün, 54 jaar oud en in Hannover geboren, is van huis uit jurist, maar hij deed financieel-econo- mische ervaring op in industriële posities, Sinds 1957 is hij lid van de Bondsdag. Het meeste naam maakte hij als par lementariër in de functie van rapporteur van de parlementaire FIBAG-commissie die een onderzoek instelde naar het optre den van minister Strauss in een dubieuze woningbouwaffaire. Als liberaal ingeklemd tussen drie christen-democraten en drie socialisten, stelde Dahlgrün toen een wei nig verheiderend rapport op, waarin Str-auss er goed afkwam, maar waarmee vele liberale partijgenoten van Dahlgrün niet konden instemmen. De verwerping van dit rapport leidde in het afgelopen jaar tot de eerste grote coalitiecrisis in Bonn. Velen zien vooral Ernst Lemmer, de mi nister voor zaken der Duitse hereniging, ongaarne uit het kabinet verdwijnen. Lem- mer, oud-journalist en Berlijner, was in Berlijn en ook in Oost-Duitsland populair. Tegen zijn aftreden na zes jaar minister schap is in West-Berlijn van vele kan ten al scherp geprotesteerd. Vooral ook, omdat Lemmers opvolger, Barzel, die pas 38 jaar oud is, geen speciale bindingen met Berlijn of Oost-Duitsland lijkt te heb ben. Dat tenslotte de eis van vice-kanselier prof. Erhard inzake een verandering van de politieke stijl in de Bondsrepubliek geen irreële wens is, bleek de afgelopen dagen weer eens uit het volgende: De zeven af getreden ministers hoorden grotendeels via journalisten, radio of zelfs via de portier van hun ministerie, dat zij in het nieuwe kabinet-Adenauer niet zouden terugkeren Adenauer, berucht om zijn minachting voor anderen, bleek het niet nodig te heb ben gevonden de slachtoffers in te lichten voordat hij zijn nieuwe regering in bre- deze kring bekend maakte. Goed volk Wat zijn wij tezaam, Nederlanders, toch een góed volk! Wij zijn een keurig voll een pront volk en een van de duidelijk ste bewijzen is wel onze eigen gulden. Die gulden namelijk die blijft, eeuw-in, eeuw- uit, 100 centen waard; tien dubbeltjes. Met andere woorden: sinds Napoleon is alles hetzelfde gebleven en dat is mooi want het betekent, mensen, Volk van Ne derland, dat wij ons met z'n allen aan de voorschriften hebebn gehouden. Inder tijd dan besloot men over te gaan tot het tiendelig' stelsel. Daar is alles voor te zeggen. Men behoeft slechts de schoe nen (en sokken) uit te doen en men is in staat, zonder falen, tot twintig te tellen. Tweemaal tien dus. Men begint met dui melot en even later is men, via likkepot en lange lot, tot het tweede kleine ding gekomen en dat is Tien! Ziet u wel hoe eenvoudig dat uitgewerkt is door Napoleon. Hij zei, op z'n Frans (met een Corsicaans accentje): „We beginnen van vandaag af aan met een tiendelig stelsel! Het stelsel kortom (voegde hij er aan toe) van Likke pot en Langelot." En toen was dat in or de en het was een wijze daad. Meteen begon men met honderd centjes te wer ken, met tien dubbeltjes en zo maar voort. Verder ook gingen wij onmiddellijk rechts rijden. In Europa tenminste. Alles was dus mooi. Iedereen telde tot tien en daar mede was de kous af. De mens is arg listig, wisselvallig van natuur, wispeltu rig van aard, wankelmoedig en veil. Veil! De mens dacht (in Oostenrijk b.v.): „Weet je wat ik doe: ik maak van die tien er 14.2!" en dat dééd men er, onder die hoedjes uit Tirol. En wat deed, na enige tijd, AmerikaDie zei: „En ik maak van 1, maak ik er geen 100 of 10, welnee, ik maak er 367 van; dan kijken ze lelijk op hun neus daar!" En wat deed Duitsland, een buurland van ons? Dat maakte van zoiets van 90.7! En wat geschiedde in Spanje? In Italië? Het werd vreselijk; het werd een misselijk gegooi met pengö's en lires en dubloenen en peseta's en wat u verder maar voor spul kunt bedenken en van dat mooie napoleontische principe 1 10 100 kwam niets meer. Niets! Niets! In Westfalen werd het elf; in Beieren werd het meteen negen driekwart; in Frankrijk werd het één veertigste of zo; in Finland léék het er eenvoudig niet meer op en zowel de Keurvorst van Sak sen als de Hertog van Pommern knoeiden dat het een lieve lust was. Wie alleen, bes te Nederlanders, hield zich aan de oer oude wet van het tiendelig stelsel? Het Nederlandse volk! Een goed volk! Dat bleef en blijft keurig tot tien tellen. Schoenen uit, sokken uit: 1, 2, 3, en zo maar voort. Of op de handen: dui melot, ringeling, grootmoeders kastje, en dat heel gaaf tot 10 Tien centjes vormen bij ons een dubbeltje en tien dubbeltjes zijn bij ons een gulden en tien guldens zijn een tientje en tien tientjes zijn een honderdje en zo zit dat allemaal haar scherp in elkaar en geen verdachte bui tenlander kan er aan raken. Maar zodra kijkt men over de grenzen of daar begint het geknoei: schellingen van 48 cent; schellingen van 14.2 cent; daalders van 3.66 cent; geen land kortom houdt zich aan het tiendelig .stelsel. En zoiets is wel eens goed om even voor ogen te houden op stil le ogenblikken aan het eind van het jaar. Het toont duidelijk aan wat een goed volk wij zijn namelijk. Advertentie J Kapers op de kust. Het in Madrid ver- Staatsbegrafenis. De Joegoslavische rege- schijnende katholieke dagblad „Ya" heeft een aanval gedaan op de Britse regering, omdat deze „weigert Gibral tar van het kolonialisme te bevrijden en de piraterij van een admiraal in de achttiende eeuw voortzet". Cholera. Kokonao aan de zuidkust van Nieuw-Guinea is vrij verklaard van cho lera. In de streek Agats woedt de cho lera echter voort. In de afgelopen we ken hebben zich daar wederom 300 ge vallen voorgedaan, waarvan 150 met do delijke afloop. Gieren. De V.S. zullen de luchtmacht van Nationalistisch China binnenkort uitrus ten met moderne straaljagers, die met tweemaal de snelheid van het geluid kunnen vliegen. Een praatje maken. De ambassadeurs van Amerika en China in Warschau hebben donderdag weer een van hun periodieke besprekingen gehad, 't Onderhoud duur de 2 uur en 20 minuten. Hun volgende gedachtenwisseling zal plaats vinden op 20 februari. Deze gesprekken vormen het enige diplomatieke contact tussen de twee landen. ring heeft opdracht gegeven voor een staatsbegrafenis van Momcilo Popovic, de concierge van de Joegoslavische mis sie in Bonn, die dinsdagavond overleed aan verwondingen die hij opliep bij de overval op de missie op 29 november. Koninklijk. Prinses Maria-Louisa, groot hertogin van Brunswijk, heeft een be roep gedaan op haar schoonzoon, koning Paul van Griekenland, om de twee Griek se journalisten die verleden week tot vijftien maanden gevengenisstraf zijn veroordeeld wegens belediging van het Griekse koninklijk huis in de persoon van koningin Frederika, als een daad van gratie op vrije voeten te doen stel len. De journalisten hadden de tekst weergegeven van een onderhoud met de groothertoging van Brunswijk. Socialist. Het Zwitserse parlement heeft de socialistische minister van Verkeer en Energie, Willy Spühler gekozen tot president der Zwitserse federatie voor het jaar 1963. Dit is de tweede socialistische presi dent in de geschiedenis van Zwitser land. Advertentie DIREKT LEVERBAAR

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3