IN DE VISHAL +EN OP ZEE Goedkoops „dierenpark" verrijkt met „grootste bok" in Nederland toekomst Veiser Sportstichting met nieuw bestuur naar nieuwe toekomst Wij etaleren: b°oZ Sn EUROPLAN ederland Lange jongensbroeken klassiek bankstel Woninginrichting VERSPUY „Aristoteles" overgedragen Noorse kapitein in Japan vrijgelaten G. J. Bremerkamp voorzitter dé nieuwe stijl in woonkultuur 6 jaar10.75 van Praag VRIJDAG 14 DECEMBER 1962 f) Schuttersveld manchester grijs, blauw, groen, zwart met kl. st. p. m. Kennemerlaan 100 - Tel. 5501 Plein 1945 no. 48 - Tel. 7349 WASMACHINES LOENDERSLOOT E. Gerritse treedt af als VW-voorzitter Groot schaakkasteel op Beverwijks Stationsplein Op 18 november na een aanvaring gearresteerd Prijzen van 625.tot en met 1725. Voor iets goeds naar PLEIN 1945 no. 2 - IJMUIDEN - TELEFOON 8089 Sporthal wenselijk Nieuw bestuur Stichting Nutsspaarbank WONINGINRICHTING MARKTPLEIN 29 Telefoon 7541 Advertentie Advertentie Miele, AEG, Edy, Bico, Siwa, Velo, DRU. Erres, Electrolux, Sema. Principal, reeds vanaf 129.50 met tijdklok. Gemakkelijke betaling en 100 service. LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 De Beverwijkse wethouder van Finan ciën, de heer E. Gerritse, zal met ingang van 8 januari aanstaande zijn functie als voorzitter van de VVV wijk aan Zee be ëindigen. De heer Gerritse heeft het te druk met wethouders-werkzaamheden. Hij is al negen jaar voorzitter van de VVV, maar langer bestuurslid. Ook zal de heer Gerritse niet meer in het bestuur blijven. De „Gazelle" in actie voor de papier fabriek in Velsen-Noord. voor de hoofdtakels is 24 meter en voor de top 36 meter. Met de top kan de „Ga zelle" 70 ton hijsen bij een hoogte van 42 meter, hetgeen bijzonder van pas blijkt te komen voor het optuigen van kranen en andere hooggeplaatste constructiede- len. Enorm hefvermogen Haar enorme hefvermogen ontleent de „Gazelle" aan een viertal Hoist en Der rick stoomlieren, terwijl voor verhaal- en ankerdraden eveneens vier lieren van het zelfde merk staan opgesteld; alle werken met een stoomdruk van 15 atm. Voor het strijken van de bokkepoten zorgt de z.g. strijklier, welke midden achter staat op gesteld Met behulp van een 5-schijfs blok levert deze lier de voor het strijken beno digde kracht van 250 ton. In gestreken toestand vaart de „Gazel le" onder alle obstakels door welke zich niet beneden 6,50 meter boven het water De directie van de K.N.S.M. heeft don derdag op de Noordzee de nieuwste aan winst van haar vloot, de 7180 ton dw me tende vrachtvaarder „Aristoteles", offi cieel in eigendom overgenomen van de bouwers, de werf Gebr. Pot in Bolnes. De „Aristoteles" is de twaalfde eenheid van de serie van veertien „es"-schepen, waarmee de K.N.S.M. de maatschappij met de kroonvlag haar vloot moderni seert. Elf van deze vrachtvaarders, alle met een bescheiden passagiersaccommodatie, zijn al ingezet in de Zuid-Ameriadienst. De nummers 13 en 14, de Sophocles en de Hercules worden nog gebouwd bij resp. Van der Giessen-De Noord en de Gebr. Pot, die de meeste schepen van deze serie hebben opgeleverd. De „Aristoteles" was voor de Gebr. Pot zelfs al het vijfde „es"- schip. De werf in Bolnes heeft er bijna anderhalf jaar aan gewerkt. De „Hercu les" komt volgend jaar in de vaart. De „Aristoteles", met een dienstsnelheid van 16 1/4 mijl per uur, heeft evenals haar zusterschepen drie ruimen vóór en één ruim achter de opbouw en de machi nekamer. Bij de andere kleinere schepen, die na de oorlog voor de K.N.S.M. werden gebouwd (de zgn. „as"-, „is"-, en „on"- series), zijn de machinekamer en de op bouw in het achterschip. Dat was gezien de lengte niet wenselijk voor de klasse van de 7180 tons gesloten shelterdeckers, waartoe de „Aristoteles" behoort. Voor de werf van de Gebr. Pot betekent de oplevering een flinke hap uit haar or derportefeuille. Directeur J. A. baron van Slingelandt herinnerde daaraan bij de vlagwisseling. De werf ondervindt, althans voor de sector van de zeeschepen, als alle andere de weerslag van de moeilijkheden in de scheepvaart. Advertentie Ter gelegenheid van het vijfentwintig ste Hoogovenschaaktoernooi zal in Bever wijk op het Stationsplein een bijna negen meter hoog houten schaakkasteel worden opgericht. De heer J. Verhoog van de af deling publiciteit van Hoogovens heeft een ontwerp gemaakt. De stellage wordt vijf tien meter breed. Aan beide zijden komen vlaggen, te weten die van Hoogovens en die van Beverwijk. Het ontwerp zal ook gebruikt worden voor het speciale brief papier enzovoort tijdens het jubileum schaaktoernooi. Gillende sirenes van tientallen vaartuigen in de Amsterdamse haven kondigden gistermiddag aan dat aan het varend materieel van de bergingsdienst van de n.v. Reederij v.h. Gebr. Goedkoop te Amsterdam een belangrijk onderdeel was toe gevoegd, namelijk de vierde drijvende bok „Gazelle", die een hefvermogen heeft van 135 ton. De bergingsdienst beschikt reeds over de „Jumbo" (met een hefvermogen van 125 ton), de „Reebok" (met een hefvermogen van 90 ton), en de „Antilope" (met een hefvermogen van 60 ton). bevinden. Een wat ingrijpender maatre gel het „strijken op de kasten" (de bokke- benen worden dan op de zijpontons ge streken) brengt laatstgenoemde hoogte terug tot 4,50 meter. Benedendeks bevindt zich de machine kamer, waar naast de stoomketel, de lichtmachine, pompen en andere bij de stoominstallatie behorende hulptoestellen zijn opgesteld. Aangrenzend aan de machi nekamer bevindt zich het bemanningsver- blijf bestaande uit 4 afzonderlijke éénper soonshutten en een gemeenschappelijk dagverblijf met daaraangrenzend de keu ken, douche en het' toilet. De verdere ruimte onderdeks wordt ingenomen door het magazijn, hoofdzakelijk bestemd voor sluitingen, staaldraad en ander direct bij het werk benodigde gereedschappen. De ruimte in de zijpontons wordt gebruikt voor het opbergen van de bij de bok be horende stroppen. OSLO (Reuter) Japan heeft aangebo den, gezagvoerder Pedersen van de Noor se tankboot „Tharald Brovig" vrij te la ten, mits de Noorse ambassade in Tokio belooft dat de kapitein voor het Japanse gerecht verschijnt, als dit de kwestie van de aanvaring van de tankboot met het Ja panse tankschip „Moenakata Maroe I be handelt. Bij de aanvaring, die zich op 18 november in de haven van Jokohama voor deed, kwamen 39 Japanse zeelieden en een Noor tengevolge van een ontploffing om het leven. Kapitein Pedersen werd door de Japan se politie van boord gehaald en opgeslo ten. Van Noorse zijde is herhaaldelijk te gen dit optreden geprotesteerd, waarbij er op werd gewezen dat zich een Japanse loods aan boord van het Noorse schip had bevonden. De Noorse ambassade in Tokio heeft uit Oslo instructie gekregen, de gevraagde toe zegging te doen, opdat gezagvoerder Peder sen in vrijheid wordt gesteld. <n Het demissionaire bestuur van de Velser Sportstichting, dat na de moei lijkbeden inzake een verschil van inzicht met het gemeentebestuur van Velsen en besturen van verenigingen over de ge dragslijn van de Stichting, is overge bleven van het vroegere bestuur, dat als een van zijn taken ingevolge de statuten zag het oprichten en aanleggen, inrich ten en beheren van sportvelden, waarhij de in te brengen complexen het eigen dom van de betreffende deelnemers zouden blijven, is na zijn akkoordbevin ding met de nieuwe zienswijze van het gemeentebestuur, er toe overgegaan in overleg met het college en naar aan leiding van de gewijzigde maatschappe lijke omstandigheden nieuwe wegen en middelen te zoeken ter bereiking van het doel van de Sportstichting. Men heeft gesproken met het gemeente bestuur en wethouder H. de Boer heeft voor de toekomst de door de Sportstichting te vervullen taken samengevat: a. het advi seren over planning, aanleg e.d. van sportcomplexen; b. het verrichten van werkzaamheden en het geven van advie zen met betrekking tot het verlenen van subsidies aan sportverenigingen en c. het organiseren van sportevenementen. Ook kon, met het besluit van het College de nieuwe bestuursvorm zonder statuten-wij ziging voorlopig te aanvaarden, donderdag avond in het Cultureel Centrum te IJmui- den een door het demissionaire bestuur uitgeschreven vergadering voor alle leden deelnemers aan de Velser Sportstichting worden gehouden. Ongeveer de helft van Advertentie bestaande uit 3-zits bank 2 fauteuils 6 losse schuimrubber kussens bekleding mohair velours afwerking met zeer aparte franje De kwaliteit van dit zeer exclusieve bankstel is zo enorm dat wij er volledig garant voor staan. Komt u eens vrijblijvend binnen, ga er eens in zitten, contro leer alles, vergelijk de prijs en kwaliteit en ook u zult verrukt zijn. Gaat uw interesse meer uit naar een populaire prijs dan zult u in onze showroom ook andere modellen vinden, stuk voor ptuk uitblinkers. het aantal sportverenigingen in Velsen had een vertegenwoordiging naar deze zeer belangrijke vergadering gezonden. De waarnemend voorzitter van het 'demissio naire bestuur, de heer G. J. Timmermans, zag terug op de laatste ontwikkelingen in de Stichting en gaf de reden weer, waar om vijf leden van het bestuur meenden te moeten bedanken om onder*'de gewij zigde omstandigheden het doel van de Stichting te kunnen benaderen. De heer Timmermans uitte zijn voldoe ning over de grote belangstelling uit de verenigingen om vervolgens aandacht te besteden aan het drievoudige kampioen schap van Imre Rietveld, lid van de bad mintonclub „Velsen", waarmede hij de vereniging hartelijk complimenteerde. Medegedeeld werd dat als nieuwe leden van de Stichting zijn toegetreden de korf balvereniging Neptunus en de automobiel club „De Rijnmonders". Uitvoerig behandelde de heer Timmer mans naar aanleiding van de aan de le den-deelnemers gezonden brief de nieuwe taakomschrijving, die na een aan tal vragen en opmerkingen door alle aan wezigen kon worden onderschreven. Ten aanzien van de bemoeiingen van de ge meentelijk ambtenaar voor de sport, de heer H. G. F. Smakman, was er slechts lof voor de wijze waarop deze zich voor het welslagen van de sportweek had inge zet, een evenement dat eigenlijk als enig geslaagd sportfestijn in de loop der jaren kan worden beschouwd. Naar aanleiding van het feit, dat de voorzitter klaagde over het algemeen nog weinige medewerking van de verenigingen om de Velser Sportstichting nog meer te laten spreken naar buiten, kwam niet onverwacht de oppierking dat Velsen over onvoldoende accommodatie beschikt ten aanzien van de zaalsporten, waardoor de Badmintonclub, die toch maar een drie voudig kampioene bezit en hoofdklasser is, moest uitwijken naar Haarlem. Men hoop te, dat de gemeenteraad de absolute nood zaak van een sporthal zou kunnen gaan inzien en dat hierin de Stichting stimu lerend werk zou kunnen verrichten. De heer Timmermans, overtuigd van de goe de wil van de aanwezige vertegenwoordi gers van verenigingen, verwachtte dat met een goede wisselwerking tussen verenigin gen en bestuur van de Stichting beter zal kunnen worden gewerkt om alle thans le vende plannen op den duur te kunnen rea liseren. Daarom dient men eerst te pro beren het schip te laten varen. Nadat de voorzitter de verzekering had gekregen de nieuwe taakomschrijving aanvaard te we ten kon besloten worden de Velser Sport stichting voor het komende jaar althans veilig te stellen. Aangezien hét aantal kandidaten voor een functie ter uitbreiding van het bestuur verheugend groot was te noemen, viel het besluit om in plaats van totaal zeven leden het algemeen bestuur uit te breiden tot negen leden, aangevuld met de twee door de gemeenteraad aangewezen vertegen woordigers. Dank zij een unieke stemming bij cijfers, die ieder van de kandidaten voor zijn naam kreeg, verliep de stem ming uitermate vlot. De aanbeveling om de heer G. J. Bre merkamp te Santpoort tot voorzitter te kiezen vond algemene instemming, zodat hij zich bij acclamatie zag verkozen. De uitslag van de stemming was voorts dat de heren C. J. Timmermans, J; Smit, J. H. L. Offerhaus en C. van Overeem met vrijwel algemene stemmen werden herko zen als demissionaire bestuurders. Vervolgens zagen zich gekozen de heren A. Haasnoot van de chr. korfbalvereniging DKV; J. P. Bakkum, sportvereniging Vel sen; J. Th. Kröger te Velsen-Noord voor Full Speed handbalvereniging, hockeyclub Strawberries en atletiekvereniging SUO- MI en J. H. Wijnberg, algemeen. De func tieverdeling met uitzondering van de nieuw benoemde voorzitter zal later geschieden. Tijdens de geanimeerde rondvraag kon worden vernomen, dat de courant van de Velser Gemeenschap ook als inlichtingen bron zal gaan dienen, een enquête onder de verenigingen zal uitgaan om hierin al le bestaande behoeften voor veld- en zaal sporten te peilen en dat er een rapport van de Vereniging van Nederlandse ge meenten inzake de sport in het algemeen blijkt te bestaan of waaraan wordt ge werkt. Het was ten slotte de heer Timmermans een behoefte om na het welslagen van de ze belangrijke vergadering, waarin kon worden vastgesteld, dat nu eindelijk de Velser Sportstichting een kans heeft om „goed van de grond" te komen, vast te stellen dat de uitgetreden bestuursleden van de stichting, onder wie de heer drs. A. Demmers met meer dan tien jaren voorzitterschap, ondanks alles bijzonder veel werk voor de stichting hebben ge daan en hen openlijk hiervoor heel harte lijk te danken. De heer F. van Nifterick (VSV) trok zich terug, nadat was gewezen op het feit, dat onder de kandidaten niet minder dan vier voetbalverenigingen waren vertegen woordigd. Ten einde een bredere basis in het nieuwe bestuur te bereiken was dit een elegante en op prijs gestelde oplossing. Donderdag Donderdag werden in IJmuiden 2090 kisten vis aangevoerd, waarvan: 515 kisten tong en tarbot, 2 heilbot, 2 tongschar en schartong, 300 schol, 5 makreel, 316 schel vis, 748 wijting, 72 kabeljauw en gul, 5 leng, 8 haai, 2 ham, 20 poon, 65 koolvis, 30 diversen. De prijzen waren donderdag per kilo gram, in guldens: heilbot 4,10; gr. tong 4,50 -4,20; gr. tong 3,70-3,50; kim. tong 3,60-3,20; kl. tong I 4.10-3,70; kl. tong II 3,50-2.90 tarbot I 3,90-3,50. Per 50 kilogram: tarbot II 164; tarbot III 148; tarbot IV 104-84; schartong 40; gr. schol 45-44; grm. schol 44-40; kim. schol 50-42; kl. schol I 54-50; kl. schol II 48-17; makreel 52; gr. schelvis 56-43; grm. schel vis 51-49; kim. schelvis I 56-40; kl. schel vis II 43-17; wijting 22-13; gr. gul 57-50; mid. gul 51-50; kl. gul 30-15; kl. haai 27-20 ham 186-136; poontjes 30-20; kl. koolvis zwart 48-40. Per 125 kilogram: gi kabeljauw 160-120; gr. koolvis zwart 110-108; gr. koolvis wit 170-166; gr. leng 110. De besommingen waren donderdag, in guldens: KW 49 11.630, KW 104 2.830, KW 164 1.790, KW 205 1.440, IJM 154 9.210, IJM 11 2.220. Aanvoer van vrijdag Vijftien vaartuigen losten hedenmorgen in IJmuiden 40 kisten schelvis, 140 kisten radio, 320 kisten wijting, 10 kisten kabel jauw en gul, 20 koolvis, 125 haring, 320 schol, 25 tarbot, 175 diversen, 60 stijve kabeljauwen en 25.000 kilogramtong. Van deze aanvoer verzorgde de SCH 261 Onderneming I 40 schelvis, 10 haring, 240 wijting, 25 koolvis, kabeliauw en gul, 130 radio en 35 kisten diversen. Prijzen van vrjjdag Per een kilogram, in guldens: tarbot 4.90—4.60, grote tong 4.60—5.10, grootmid del tong 4.104.50, kleinmiddel tong 4.10 4.40, tong I 4.50—5.10, tong II 4.30—5.10. Per 125 kilogram: kabeljauw 170—140, koolvis 140. Per 50 kilogram: grote gul 72—67 mid del gul 70—65, kleine gul 35—22, kleine koolvis 45—40, grote schol 54—44, groot middel schol 60—55, zetschol 67—54, schol I 72—64, schol II 64—56, schol III 44—30, tarbot 220—112, haring 35—32, grove schel vis 84, schelvis I 46, schelvis II 5440, radio 2013, gestripte wijting 3013, dichte wijting 22—13.50, poontjes 13, bot 23. Per regel: grote kabeljauw 110—90, kleine kabeljauw 7060. Per stuk: haai 136. Besommingen van vrjjdag KW 77 10.700, KW 146 16.100, KW 90 15.700, KW 127 15.300, IJM 67 13.400. Scheveningen In Scheveningen bedroeg de aanvoer van vis: zes kisten schol, 4 kisten diversen en 400 kilogram tong. Op zee De SCH 21 Arie van der Zwan meldde gisteravond, dat deze week alleen met de trawl was gevist. De vangst was: 100 kan tjes haring en 25 kisten makreel. Woens dag had men met het „atoomnet" (soort zweefnet) gevist. In drie trekken werden vijf last haring buitgemaakt. Volgens het echolood zat de haring te hoog om met de trawl gevangen te wor den. Hierin zal wel verbetering komen als de haring goed kuitziek wordt. De weinige haringen die nog met de trawl werden gevangen, zaten een halve mij] buiten het nieuwe Ierse grensgebied, In het Engelse Kanaal hebben donder dagmiddag enkele vaartuigen een trekje gedaan, echter zonder resultaat. De sche pen zijn vroeg naar binnen gevaren om dat de weerberichten van dien aard waren, dat op zee blijven niet geheel verantwoord' leek. Aanvoer in november In november bedroeg de aanvoer van vis in IJmuiden 5.396.357 kilogram tegen 10.505.822 kilogram in november van het vorig jaar De opbrengst was f 5 854 691 tegen 6.414.682,—. Deze veel mindere aanvoer was een gevolg door de geringe aanvoer van verse haring. Die was in 'e vorige maand 1.362.275 kilogram en in no vember 1961 5.043.428 kilogram Advertentie 't Is de moeite waard dat je er zelf voor SPAART! de gemeente Velsen Mevrouw C. Nieman-Spangenberg, echt genote van de procuratiehouder van deze gespecialiseerde tak van dit Amsterdamse bedrijf, liet om 15.00 uur de champagne tegen het ponton bruisen en gaf de nieuwe ling in Goedkoops „dierenpark" de naam „Gazelle." De „Gazelle" mag zich in Nederland „de grootste bok" noemen. Hij kan ook in minder toegankelijke wateren z'n werk verrichten, door de bijzondere wijze van constructie: hoofdponton en zijpontons kunnen namelijk gescheiden worden, waardoor de minimum vaarbreedte wordt teruggebracht tot 8,10 meter. De voornaamste opmetingen zijn: leng te 30,00 meter, werkbreedte 14,20 m., vaarbreedte 8.10 m„ kruiphoogte 6,50 m. kruiphoogte gestreken op de kasten 4,50 m. diepgang volbelast 2.85 m. Bij de bouw van openbare projecten, zo als bruggen, tunnels en nieuwe kademu ren met laad- en losinstallaties, wordt al tijd een beroep gedaan op drijvende bok ken. Maar ook in de sector machinebouw en constructiebouw wordt voor het trans port van de steeds groter wordende onder delen in toenemende mate gebruik ge maakt van drijvend materieel. Zeer zeker niet in de laatste plaats is het de scheeps- bouw-industrie die voor het samenbouwen van secties de hulp van drijvende bokken inroept. De „Gazelle" kan met haar hoofdta kels een maximale hijshoogte van 29 me ter bereiken; voor de toptakels bedraagt dit zelfs 42 meter. De maximale sprei Door de lOOl mogelijkheden met de Europlan wandmeubelen kunt U nu méér dan ooit Uw eigen persoonlijke smaak laten gelden bij de inrichting van élke woonruimte. Wilt U één of twee wanden? met of zónder ronde hoek? Wilt U Uw televisie inbouwen of geeft U de voor keur aan een "relax bedbank"? Alles is mogelijk met deze nieuwe Europlan wandmeubelen. De samenwerking van meer dan 200 bedrijven uit.ll Europese landen bewerkstelligt bijzondere lage prijzen. Wij vertellen U er graag meer van. Europa Meubel dealer

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 6