Mariner zond veertig minuten gegevens over Venus uit Uitwerking zal wellicht enige maanden duren Westduitse deskundigen critiseren Starfighter HET WEER I mm m N.Ph.O. mag niet meer in Tesselse kerk spelen Enorme chaos na botsing bij Velser tunnel ■2,rlei^L' Ministers willen er niet van horen WILHELMINA Gesprek C.A.O. Metaal verdaagd Vermist Leids jongetje is verdronken m Ambtenaren krijgen loonsverhoging van 2 percent Bestuur en dirigent niet ingelicht Nederlander op Sorong blijkt ernstig gewond Om de zon Breinstoring verholpen Mars I BANANEN VERZOEK AAN ONZE WEEKABONNEES ief ore you T elevisie FALCON TWEEDJASSEN Duur Prijs slechts 1.95 Storm Onveilig Omslachtig Het woord is aan Per 1 januari '63 Défilé ten einde In de krant van heden: Ben Goerion dreigt „Belachelijke en onjuiste argumentatie Schrootjes in div. houtsoor ten voor wandbekleding Douche- en Zitdouchebakken Kasten en Keukens Zaanlandsche Houthandel COIFFURES DE VRIES 48e JAARGANG NUMMER 37 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZATERDAG 15 DECEMBER 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.Vn Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en^ir^H^C^^rwle^^j^ WASHINGTON (Reuter en AFP). Venus, de door een dik wolkendek om geven planeet, heeft vrijdag enkele van haar geheimen prijsgegeven, maar de geleerden zullen wellicht maanden nodig hebben om uit te vissen, waaruit die geheimen bestaan. Vrijdagavond zonden twee stralingsmeters van het Ameri kaanse ruimtevaartuig „Mariner II" gegevens van de planeet naar de aarde, terwijl Venus op een afstand van ongeveer 33.600 kilometer werd gepasseerd. Tegen een achtergrond van de op oosterse muziek gelijkende codetonen van de „Mariner II" deelden Amerikaanse geleerden mee, dat men „duidelijke gegevens" van het ruimtevaartuig ontving. Het ruimteschip had tijdens het passeren van Venus een snelheid van 24.000 kilometer per uur ten opzichte van de planeet. De „Mariner" heeft ruim veertig minuten van 19.55 uur tot 20.37 uur ge gevens doorgezonden. Begin 1964 hopen de Amerikanen opnieuw een ruimteschip naar Venus te zenden en eind 1964 één naar Mars. De Mariner II heeft Venus nu achter zich gelaten en zal een baan om de zon gaan beschrijven. Dank zij de gegevens zullen de Amerikaanse geleerden in staat zijn de komende weken nauwkeuriger hy pothesen over Venus te formuleren dan op grond van de tot dusver verkregen ge gevens mogelijk is geweest. Alle instru menten aan boord van het ruimtevaar tuig functioneren normaal. De wetenschappelijke gegevens zullen ter beschikking worden gesteld van de ge leerden in alle landen ter wereld, met in begrip van de Sovjet-Unie. De geleerden zijn in hoge mate benieuwd naar de tem peratuur op de planeet, met het oog op toekomstige pogingen om er een landing uit te voeren. De langdurige tocht van het ruimteschip is tot het laatste ogenblik een spannende aangelegenheid geweest. Vrijdagmorgen, enkele uren voordat het gewichtige ogenblik aanbrak waarop het ruimteschip Venus zou passeren, bleek dat het „brein" van de Mariner II, de be langrijke stralingsmeters niet automatisch in werking had gesteld, zoals de bedoeling was. De geleerden besloten toen, een ra diografisch bevel naar het ruimtevaartuig te zenden over een afstand van 36 mil joen kilometer. Uit een signaal van de Mariner-II bleek dat de poging gelukt was. MOSKOU (AFP) De Russische aca demie van wetenschappen heeft talrijke Gezien de korte innings-periode ge durende de Kerstweek, verzoeken wij onze week-abonnees in de week vao 17 december t/m 22 december ook te betalen voor de week van 24 december t/m 29 december. DE ADMINISTRATIE gegevens bekendgemaakt over het. ruim tevaartuig „Mars I", dat op 1 november in de richting van de planeet Mars is ge lanceerd en begin juni deze planeet op on geveer 193.000 km moet voorbijgaan. De „Mars I" weegt 893,5 kilo. Het ruimte vaartuig is 3,30 meter lang en heeft een doorsnede van 1,10 meter. Met uitgesto ken zonnebatterijen heeft het een om vang van vier meter. De machine bestaat uit twee afdelingen, waarvan de eerste de uitrusting bevat voor het regelen van de vlucht met klei ne raketmotoren en voor de warmterge- ling, alsmede de foto-elektrische cellen en antennes. Het tweeddeel bevat de instru menten die bij de nadering van de „rode planeet" in werking zullen worden gesteld. Tot 13 december werd het ruimtevaar tuig iedere twee dagen „ondervraagd", tot nu toe is dit 37 maal gebeurd. Van nu af aan zal de verbinding eens in de vijf dagen tot stand worden gebracht. Het ruimtevaartuig zal met televisieca mera's foto's van Mars nemen, en met een spectrograaf de absorptiestralen van de zon in de atomosfeer meten. Voorts bevat het onder meer instrumenten voor het meten van het magnetische veld, een Geiger-teller voor het meten van radio actieve straling, deeltjestellers voor het bestuderen van de kosmische straling en een radio-telescoop. De „Mars I" heeft reeds gegevens ver schaft over de primaire kosmische stra ling in de ruimte, die na 1959 met vijftig tot zeventig percent moet zijn vermeer derd, wat aan de activiteit van de zonne vlekken wordt toegeschreven. Talloze bot singen met meteorieten zijn geregistreerd, maar dit aantal werd veel minder naar mate de Mars I zich verder van de aarde verwijderde. Wanneer de planeet Mars bereikt is, zal een afstand van 247 miljoen kilometer zijn afgelegd. (De Mariner II heeft tot Venus 293 miljoen kilometer af- gelegdh BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 (Van onze correspondent) BONN De Lockheed F-104-G-Starfigh- ter-straaljagers, het nieuwe type toestel, dat in een aantal van 1133 de luchtmach ten van Italië, België, West-Duitsland en Nederland gaat versterken is in de bonds republiek onderwerp van scherpe uiteen zettingen. In het decembernummer van Flugrevue wordt de beslissing van het Bondsleger om dat type toestel aan te kopen, een zwaarwegende misgreep ge noemd. Het blad criticeerd, dat de F-104- G-starfighter om onverklaarbare redenen verkozen werd boven de beste Europese vliegtuigen van dit type: de Franse Mi- rage of de Zweedse Draak. Ook indien men om politieke redenen geen Europees vliegtuig standaardtoestel van de Noord- atlantische Verdragsorganisatie wil laten worden, dan nog kan men beter een an der Amerikaans vliegtuig kiezen dan de F-104-G, zo betoogt Flugrevue. De critiek op de Starfighter, die in West-Duitsland van meer dan een kant te horen is, maar die door de vier minis ters van Defensie steeds categorisch als onbillijk is afgedaan, richt zich ten eerste op de prijs, die na aanvankelijke bere keningen rond 4,5 miljoen mark per toe stel zou bedragen, maar nu tot 7,5 mil joen mark gestegen is. In de tweede plaats zijn de resultaten met de elektronische apparatuur van het toestel zeer mager. Vooral bij slechte weersomstandigheden kan dit gevaar op leveren. Verder achten vakkrmgen de ombouw- mogelijkheden van de F-104-G-Starfighter dubieus. Het toestel kan namelijk in twee dagen worden verbouwd van interceptor j tot verkenningsvliegtuig of jachtbommen werper. Voor het afwerpen van bommen is de snelheid van de Starfighter, name lijk 2,2 keer het geluid, te hoog, zo wordt betoogd. HEDEN IS VERSCHENEN Fotoboek met meer dan 200, deels nooit eerder gepubliceerde foto's, samengesteld door D. WIJNBEEK. (afgehaald aan de loketten van dit blad) Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met nu en dan regen, enige stijging van temperatuur en tot hard of stormachtig toenemende wind tussen zuidwest en west. Later verspreide opklaringen maar ook enkele buien, weer daling van temperatuur en tot storm, aan de kust mogelijk tot zware storm toenemende wind tussen west en noordwest Volledige weerrapporten op pagina twee. Tenslotte acht men de veiligheid van de piloten niet groot in het nieuwe Starfigh- ter-type. Het vliegtuig is moeilijk te be sturen en de kleinste fout schijnt meteen noodlottige gevolgen te hebben. Bovendien hebben kenners een weinig hoge dunk van de door Lockheed ontwor pen schietstoelen. Andere Starfighter ty pes geven ook weinig reden om speciaal met dit vliegtuig in zee te gaan, zo rede neert men. In 1960 vaardigde immers de Amerikaanse luchtmacht een vliegverbod uit voor alle Starfighters F-104-A, daar het aantal ongelukken met dit type groot was. In de bondsrepubliek verloren op 19 juni 1962 de vier beste Starfighterpi- loten van de Westduitse luchtmacht hun leven, toen bij een oefening in formatie vliegen, vier F-104-F-Starfighters bij Keu len naar beneden stortten. Een maand tevoren had het Westduitse weekblad „Der Stern" het Starfighter- programma gecritiseerd in een artikel, dat de titel droeg: „Superpleite". Het mi nisterie van Defensie van Strauss heeft steeds alle critiek tegengesproken en ver kondigd dat de gekozen machine de bes te was, die men wensen kon. Overd e hoge prijs van het toestel werd evenwel nooit gesproken en evenmin werd gereageerd op het argument dat licentiebouw van een Europese machine veel goedkoper zou zijn geweest, door de overeenkomst in ma ten tussen bijvoorbeeld de Franse Mira- ge-fabrieken en andere Europese fabrie ken, bijvoorbeeld Fokker. Van dit omstreden toestel krijgt de Bonds republiek er 84, Italië 50, en België en Ne derland ieder 25, gratis uit de Verenigde Staten, zoals werd vastgelegd op de con ferentie van de NAVO-raad in Parijs, twee jaar geleden. In licentie bouwen de vier mogendheden nog 949 F-104-G-Starfighters waarvan bijna tweederden voor rekening van West-Duitsland. Zij doen dit overigens via de NASMO, de NAVO Starfighter Ma nagement Organisation, gevestigd te Ko blenz. PARIJS (ANP) De ministers van De fensie van België, Italië en Nederland en de Westduitse minister van Federale Za ken, die de minister van Defensie ver vangt, hebben te Parijs in een communi qué laten weten dat zij bepaalde aspec ten van het program van de F-104-G-Star- fighters nader hebben onderzocht. Dit onderzoek heeft de overtuiging be vestigd dat de F-104-G in overeenstem ming is met de vereisten die zijn vast gesteld voor gevechtstoestellen, die voor verschillende doelen kunnen worden ge bruikt. Zij hebben er nota van genomen dat ook andere NAVO-landen met vlieg tuigen van dit type zullen worden uitge rust. Men is tot de conclusie gekomen dat de gemaakte vorderingen bevredigend zijn en dat de aflevering vrijwel op de gestelde tijd geschiedt. De onderhandelingen over de nieuwe C.A.O. voor het metaalbedrijf („Grootme- taal") zijn gisteravond in Den Haag voort gezet. Zoals bekend, staan de werkne mersorganisaties op het standpunt, dat de salarisverhoging zoals de werkgevers voor stellen, te gering is. Deze ligt nog bene den hpt gemiddelde van 2,7 percent. Zij vragen dan ook 3,7 percent loonsverhoging. De vergadering, die om half acht begon, werd verdaagd tot volgende week woens dag. De tienjarige Jacobus Nieuwpoort uit Leiden, die sinds enige dagen werd ver mist, blijkt verdronken te zijn. Het stof felijk overschot van de jongen is gevon den in een singel. Tenslotte is het omslachtig en duur dat er 37 mensen aan te pas moeten komen, om de Superstarfighter op te laten stijgen. Livingstone Een mens is onsterfelijk tot zijn taak is volbracht. De centrale commissie voor georgani seerd overleg in ambtenarenzaken heeft zich akkoord verklaard met het voorstel van de regering over het jaar 1963 een algemene salarisverhoging van 2 percent te geven, met dien verstande, dat de ver hoging van de loongroepen 1, 2 en 3 ge lijk zal zijn aan die voor de loongroep 4. Dit is door het ministerie van binnenland se zaken bekendgemaakt na een gisteren gehouden vergadering van de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken. In deze vergadering zijn de salarismaatregelen voor het over heidspersoneel over het jaar 1963 aan de orde geweest. Een nacalculatie van de voorgestelde verhoging, zo werd verder meegedeeld, zal op zo kort mogelijke termijn geschie den, na het bekend worden van de loons verhogingen in het vrije bedrijf, die be palend zijn voor de vaststelling van de „trend" voor het overheidspersoneel. Over eenkomstig de maatregelen terzake in het bedrijfsleven zullen ter compensatie van de verhoging van de AOW-premie de sa larissen met 1 percent worden verhoogd over een maximum bedrag van 9.000. terwijl het maximum van de huidige com pensatie AOW ad 5,6 pet zal worden ge bracht van 38,50 op 42,- per maand Verder zullen met ingang van I januari '63 de compensaties voor de huurverho gingen van 1960 en 1962 in de pensioen grondslag worden opgenomen. Van de gelegenheid langs de konink lijke grafkelder in de Nieuwe Kerk te Delft te defileren hebben deze week tienduizenden gebruik gemaakt. He denmiddag werd de kerk gesloten en begon men met het aanbrengen van de ruim drie ton wegende sluitsteen op de toegang tot de grafkelder. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen2, 12 Uit het binnenland 2, .9 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 9 Kerkdiensten 4 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Topsy 6 In de Vishal en op zee6 Sport 6, 19 Op en om het Binnenhof 7 Taal-laria 7 Kunst 11 Horen en Zien 11 Feuilleton 12 Puzzel 12 Erbij13, 14, 15, 16 Economisch nieuws 17 Beurs 17 Effecten en Geldmarkt 17 Scheepsberichten 17 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Staande op een pantservoertuig ■„ergens in de Negev-woestijn" (op de foto links) heeft de Israëlische eerste minister Ben Goerion, Israëlische pantsereenheden toegesproken aan het slot van hun wintermanoeuvres. Tij dens deze toespraak waarschuwde Ben Goerion Syrië, dat Israëlische troepen een actie diep in Syrisch ge bied zullen ontketenen, als de Syriërs doorgaan met hun aanvallen op Israë lische nederzettingen in het grens gebied tussen beide landen. Het ANP meldt: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest zal wegens „vrij ongediscipli neerd optreden" niet meer in de her vormde kerk in Den Burg (Texel) mogen concerteren, aldus heeft de kerkvoogdij aldaar meegedeeld aan de kunstkring „Texel". Het zou gebeurd zijn dat de eerste violist orkestleden tijdens het concert tot de orde heeft moeten roepen. Voorts zouden de musici tussen de bedrijven door gerookt hebben. Na ieder concert zou de koster „talrijke sigarettenpeukjes onder de geïmproviseerde tribune heb ben gevonden". „Er is tenslotte een grens", aldus kerk voogd dr. H. de Boer, die bovendien be weert, dat de orkestleden „zo hard ge speeld hadden, dat de kalk van de mu ren was gebarsten". Op een gegeven moment was er zelfs kalk op het orgel gevallen. De dirigent van het N.Ph.O., de heer Henri Arends, die wij om commentaar vroegen, zei nog niet op de hoogte te zijn Drie takelwagens, drie auto's van de On- gevallendienst in Velsen, waarbij de nieu we rampenwagen, vijf politieauto's en vijf tien leden van de Velsense verkeersbriga- de zijn vrijdagmiddag gedurende ander half uur op volle toeren actief geweest, omdat het verkeer bij de oostbuis van de Velser Tunnel om vijf uur een onvoorstel bare chaos is geweest Dit alles, omdat een truck met oplegger in de tunnelbuis de versnellingsbak ver loor, waardoor de wagen volkomen onbe stuurbaar werd. De zware truck schoot dwars door de tunnelbuis en kraakte in de eerste plaats een personenauto uit Castricum, die zwaar werd beschadigd. De bestuurder hiervan liep lichte verwondingen op. Het verkeer werd hierdoor volkomen ge blokkeerd en er vormde zich een file, die zich bijna tot Haarlem voortzette. In deze file hebben zich ook verschillende kop- staart-botsingen voorgedaan. Een nieuwsgierige automobilist uit Be verwijk, die zijn auto verliet om zich van de situatie op de hoogte te stellen, werd daarbij door een aankomende personen auto geschept, waardoor hij met een her senschudding naar het Antoniuszieken- huis moest worden vervoerd. Een andere personenauto uit Haarlem, waarvan de bestuurder de file te laat had opgemerkt, schoot wegens te krachtig rem men dwars door de middenberm en kwam in botsing met een auto van een vishande laar uit Hulst. De bestuurder werd met ge kneusde ribben en een hersenschudding ook naar het Antoniusziekenhuis vervoerd. gesteld van dit besluit der kerkvoogdij. Indien het waar is, zou de heer Arends het zeer jammer vinden, maar voorshands kon hij zich niet voorstellen dat een en ander zich zo heeft toegedragen. Het orkest treedt tweemaal per jaar (in het voor- en in het najaar) in de hervormde kerk in Den Burg op. De heer Arends herinnerde eraan, dat hij zeer onlangs voor de tele visie heeft verklaard, dat de orkestleden en hij met ongelooflijk veel plezier in de pro vincie werken, in het bijzonder in de her vormde kerk in Den Burg op Texel. De heer W. Mensink, voorzitter van het bestuur van het orkest, was vanochtend niet bereikbaar. Mr. A. Beets, de vice- voorzitter, zei ons, eveneens nog niet op de hoogte gesteld te zijn van het besluit der kerkvoogdij. Informaties bij orkestleden die aan het laatste concert in Den Burg hebben mee gewerkt, onder wie de violoncellist Eduard Biele en de eerste violist Jan Hes- merg, hebben duidelijk gemaakt, dat hier sprake is van een zeer gezochte, onjuiste en belachelijke argumentatie. Wat het „tot de orde roepen" betreft, dit gold enkele kinderen op de eerste rij, die door de heer Hesmerg met een enkel gebaar moesten worden vermaand. De sigarettenpeukjes onder het podium waren waarschijnlijk van de werklieden die dit podium hebben opgeslagen, want de veronderstelling dat orkestleden in de kerk zouden hebben ge rookt, is te enenmale onzinnig. Dat kalk naar beneden is gevallen, is juist, doch dat zal toch moeilijk aan „misdragingen van orkestleden" kunnen worden gewe ten. Op Texel is grote ontstemming over deze houding van de kerkeraad ontstaan. HOLLANDIA (ANP) De Nederlander H. Rusche, die vrijdag werd gewond tijdens een schietpartij tussen de Papoea-politie en een groep Indonesische militairen op het eiland Sorong, blijkt ernstig gewond te zijn. Hij is overgebracht naar Biak, waar hij werd geopereerd. De heer Rusche is werkzaam bij de K.P.M. De tweede Neder lander, M. van den Bosch, werd licht ge wond. Hij is uit het ziekenhuis ontslagen. Van den Bosch is de zoon van de eigenaar van de scheepswerf in Sorong. Zie onze etalage Wijk a. Zeeërweg 4 Telefoon 7543 Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1