Eén man overleeft ramp met Duits vrachtschip „Nautilus" 23 opvarenden kwamen om in kokende zee HET WEER Minister Klompé bezoekt IJmond en Kennemerland ttentie ctie Peek Cloppenburg Storm over West-Europa Mariner II zendt onverdroten door Kunstkring Texel stelt zich achter het N.Ph.O. Dr. Bruins Slot keert niet terug in de Tweede Kamer Fabrikant brak drie keer in bij concurrent kWMORRIS 'éefore you Suy! AUT0C0ATS hartverwarmend Lichte vorst Heftruck botste tegen Finnair-Caravelle Gegevens over Venus van 60 miljoen km afstand VERZOEK AAN ONZE WEEKABONNEES nieuwe collecties in VOORDELIGE PRIJZEN 48e JAARGANG NUMMER 38 MAANDAG 17 DECEMBER 1962 TT M JL Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Kantoor: Lange Nienwstraat 427, IJmuiden. I I -R V 1 /N TjP I 1 T V Tl I Abonnement p. week 59 c„ p. kwartaal 7,65, Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. I fTl I I I 1 M V V IJ li I U I I L franco per post 8,15. Losse nummers 12 et Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. X KJ XXX \X X V-A W X X V* Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V„ Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der je SUEDE DAMES- EN HERENJASJES Het woord is aan In de krant van heden: Weerrapporten 12 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen2, 9 Buitenlands nieuws 3 Op de Praatstoel 3 Uit stad en omgeving4, 5 In de Vishal en op zee5 Kunst 7 Horen en Zien 7 Topsy 3 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Beurs H Scheepsberichten 11 Sport 13, 14, 15 Luidsprekers 3 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's 1 GEZELLIGE MENSEN STOKEN BARTELJOrIsSTfT HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Langs de gehele Nederlandse kust en in een groot deel van West-Europa heeft zaterdag en zondag een zware storm gewoed. Vele schepen ztfn in moeilijkheden geraakt, enkele z\jn ge zonken. Van het Westduitse vrachtschip Nau tilus kon slechts een van de 24 opva renden worden geied. Elders in dit blad treft men berichten over schepen in nood. In het binnenland heeft de storm wei nig schade aangericht. Duizenden Nederlanders hebben tij dens de storm op het strand van de Noordzee het woeste geweld gadege slagen. De enige overlevende van 24 op varenden van het zondagmorgen in de Noordzee, op vijftien mijl ten noord westen van het lichtschip Texel vergane Westduitse, 3.218 brt metende en veer tig jaar oude vrachtschip Nautilus, is gisteravond te kwart voor acht in IJ- muiden aangekomen. Hij is de 26-jarige, uit Munde in Ost-Friesland afkomstige matroos Leonard Frei. Frei werd, na ruim vijf uren in het ijskoude zeewater te hebben gedreven, door middel van een lijn gered door de bemanning van het Westduitse kustvaartuig Gretchen von Allwoerden, die hem naar IJmuiden bracht. De geredde matroos werd on middellijk na aankomst per ziekenauto naar het Antoniusziekenhuis in IJmui den vervoerd, waar hij is opgenomen. Hij heeft nauwelijks uitwendig letsel, slechts schaafwonden, opgelopen en liep, na van boord geholpen te zijn, naar de ziekenauto. Een grootscheepse reddingsactie in een kokende zee waaraan, behalve de Gret chen von Allwoerden, hebben deelgenomen de Nederlandse kustvaarder Bangka, de K.N.Z.H.R.M.-reddingboot Prins Hendrik, de sleepboot Holland van Doeksen, een vliegtuig uit Valkenburg van de Neder landse strijdkrachten, een Deense en nog drie Duitse coasters, heeft voor de gezag voerder van de onfortuinlijke Nautilus en 22 van zijn mannen niet mogen baten. De reddingsactie werd gestaakt, nadat zondagmidjag zeventien lijken uit zee wa ren opgehaald, 13 door de Prins Hendrik, en vier door de Bangka. De stoffelijke over schotten zijn te Den Helder aangebracht. Vijf Duitse jongens, van 18 jaar tot even in de twintig, namelijk de matrozen Hel mut Sudo, Erich Stüven, Hans Hoop en Dietrich Wendland, en stuurman Siegfried Urmoneid van de Gretchen van Allwoer den, hebben het leeuwedeel gehad in de redding van hun landgenoot Frei, nadat hun vastberaden gezagvoerder, de 26-jari ge kapitein Von Allwoerden, zijn schip, de zware noordwesterstroom trotserend, Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen en zwakke wind met in de nacht en ochtend op de meeste plaatsen lichte vorst en hier en daar mist. Later meer bewolking met plaat selijk einige regen of sneeuw. Tot matig of krachtig toenemen de wind uit zuidelijke richtin gen en iets lagere middagtempe- raturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. door ontelbare drijvende wrakstukken tot twee mijl van de plaats waar de Nautilus moet zijn ondergegaan, had genavigeerd. De nog zichtbaar onder de indruk zijnde kapitein Von Allwoerden wenste gister avond niets over de redding mede te delen. „Ik heb de Nautilus met gezien, ik weet niet hoe het schip ten onder is gegaan. We hebben ons best gedaan", was alles wat hij wilde vertellen. De vier eerder genoemde jonge matro zen waren spraakzamer, ofschoon ook zij blijk gaven weinig behoefte te hebben om uitvoerig te zijn over hun activiteiten. Ook deze jongelui hadden moeite hun emotie te verbergen toen wij hun over het ge beurde vragen stelden. Met een stevig touw aan elkaar vastge bonden, zich nauwelijks staande kunnende houden door de woedende golven die over het voordek van de Gretchen von Allwoer den sloegen, wierpen zij, geleid door hun stuurman, een drijvend mens in een zwemvest, een lijn toe. De drenkeling slaagde er in, zij het met grote moeite, de lijn te bemachtigen. Maar het heeft daarna nog geruime tijd geduurd, alvorens men hem aan boord had. Herhaaldelijk werd Leonard Frei, zoals naar later bleek, dat de drenkeling heette, door de golven opgenomen en rakelings langs de mannen van de Gretchen geworpen. Maar uitein delijk slaagden twee hunner Frei te grij pen. Frei was een volkomen uitputting na bij. Op deskundige wijze werd hij in de ka- De Duitse kustvaarder „Gretchen von AUwörden" heeft de enige Duitse zee man gered, die de ramp met de „Nau tilus", het Duitse schip dat bij Texel in de storm is vergaan, heeft over leefd. Hier wordt hij aan wal gebracht in IJmuiden, waar hij in een zieken huis is opgenomen. Zondagavond is een vorkheftruck van de K.L.M. op het platform van Schiphol tegen een vleugel van een Finnair-Caravelle ge reden. Eén van de vleugelkleppen werd beschadigd. De Caravelle was met 55 pas sagiers uit Tenerife (Canarische eilanden) op weg naar Helsinki. Zij moesten tot één uur 's nachts wachten op een nieuwe Cara velle, die uit Helsinki kwam. De motorreddingboot „Prins Hendrik" uit Den Helder heeft de stoffelijke overschotten van veertien bemannings leden van het Duitse vrachtschip „Nautilus" uit zee opgehaald, nadat de „Nautilus" bij Texel in de storm was vergaan. Een der slachtoffers wordt aan wal gebracht. piteinshut bijgebracht. Een cognacgrog bracht hem uit zijn verdoving. De eerste woorden die hij sprak waren: „Waar zijn de anderen?" De Gretchen von Allwoerden is na de redding van Frei vrijwel onmiddellijk naar IJmuiden opgestoomd. De kustvaarder, die met een lading gezaagd hout op weg was van Kristineham naar Brussel, had, wor stelende tegen de meedogenloze noordwes terstorm, vrijwel zijn gehele voorraad brandstof verbruikt. Er was nauwelijks genoeg over om IJmuiden te halen. Matroos Frei werd omstreeks elf uur zondagmorgen door de mannen van de Gretchen von Allworden aan boord gehe sen, nadat hij ruim vijf uren in het ijskou de water van de Noordzee had gedreven. De reddingboot van de Nautilus, die zwaar gehavend was aan de boeg en dreigde te kapseizen, waarin Frei met nog enkele an dere collega's wilden springen, sloeg kort na de tewaterlating om. Terwijl de Gretchen von Allwoerden IJmuiden naderde, werd daar, na radio grafisch contact, alles in gereedheid ge bracht om de geredde matroos Frei op te vangen. In het Antonius Ziekenhuis werd een kamer gereserveerd. De ziekenauto van Kloosterhuis' ongevallendienst werd gewaarschuwd, evenals de politie, die zorg zou dragen voor een zo snel mogelijk ver voer naar het ziekenhuis. Aanvankelijk zou de Gretchen von All woerden in de Haringhaven, tegenover de vismeelfabriek De Toekomst, meren Daarheen heeft de loods het schip danook eerst gedirigeerd. Ter plaatse bleek ech ter, dat de kustvaarder te lang was voor de nog beschikbare kaderuimte. Het schip is toen naar de overkant, tegen de grote bunker, gevaren, waar het vlot kon wor den vastgemaakt. Binnen een kwartier zat matroos Frei, gehuld in warme dekens, een wollen doek om het hoofd, in de ziekenauto, die on middellijk daarop pijlsnel, onder politie- escorte naar het Antonius Ziekenhuis reed. De Nautilus behoorde aan de rederij Ar nold Thijselius te Bremen. De inhoud van het schip was 3218 bruto register ton, net to 1785 ton, het draagvermogen was 4836 ton. De langte over alles was 100 meter, de breedte 19,98 m., holte 6.26 m. Het schip had een motor van 1250 pk. Het schip werd in 1922 gebouwd bij Ch. Navigation Frangais te Blainville en heette oorspronkelijk Lieutenant Robert Mory. Later werd het herdoopt in Capitaine Hen ri Kollier. De sleepboot Friesland, van het Bureau Wijsmuller in IJmuiden, was zaterdag avond uitgevaren om de Groningse kust vaarder Denzo, die 32 mijl west van IJmui den in moeilijkheden verkeerde, te assiste ren, maar behoefde geen hulp te bieden, daar het schip op eigen kracht de reis kon voortzetten. De Friesland is zondagmorgen naar de Nautilus gevaren, maar kreeg halverwege order van zijn rederij om naar IJmuiden terug te keren. Volgens de laatste berichten, maakt ma troos Frei, de enige overlevende van de Nautilus, die in het Antonius Ziekenhuis te IJmuiden werd opgenomen, het goed Voor nadelige gevolgen van hetgeen hem overkomen is, wordt niet gevreesd. Terug uit Nieuw-Guinea. Aan het eind van deze week zullen in de marinehaven in Den Helder drie schepen van de konink lijke marine binnenlopen, de laatste die uit Nieuw-Guinea zijn vertrokken. Donderdag zullen de jager „Overijssel", en het opne mingsvaartuig „Luymes' binnenlopen. Op vrijdag 21 december zal het voorraadschip „Pelikaan" arriveren. Robert J. Parks, directeur van een laboratorium in de Amerikaanse staat California, toont met trots de eerste gegevens, welke door de „Mariner II" naar de aarde zijn doorgeseind. Alles is nog lang niet bewerkt, doch vast staat reeds, dat de gegevens van zeer grote waarde zijn. De minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, brengt op donderdag 20 december een bezoek aan de IJmond en Kennemerland. Dat bezoek begint in Haarlem, waar in het provincie huis een gesprek plaats heeft met G.S. en het bestuur van de Stichting Noord-Hol land van het provinciaal opbouworgaan. 's Middags zullen, tijdens een bijeenkomst in het provinciaal ziekenhuis „Duin en Bosch" in Bakkum, IJmond-problemen worden besproken. Na het gesprek in Haarlem rijdt de mi nister naar Velsen, waar nieuwbouw, de vissershaven en het oude gedeelte worden bezocht. Dan brengt de minister een be zoek aan huize „Casa Nostra" van de Pe- regrinus-stichting in Beverwijk. In Bakkum worden zes korte inleidingen gehouden over problemen in en van het IJmondgebied door de heren J. A. van Leeuwen, wethouder van sociale zaken van Velsen; J. G. S. Bruinsma, burge meester van Beverwijk (of E. Gerritse, wethouder van Sociale Zaken van deze ge meente); H. Nielen, burgemeester van Heemskerk; A. M. Boelen, directeur van de stichting Opbouw Katholiek Kennemer land; ir. W. Semeins, voorzitter van Hu- manitas in Beverwijk en ds. N. O. Steen beek, voorzitter van het bureau IJmond van de Ned. Herv.-Stichting in Noord-Hol land te Alkmaar. Deze inleidingen worden gevolgd door een discussie. Daarna keert de minister terug naar het provinciehuis in Haarlem, waar zij een gesprek zal hebben met de heer A. v. d. Veldt, wethouder van Sociale Zaken in Haarlem, en mevrouw M. v. d. Wall- Duyvendak, secretaresse van de stichting Bijzondere Sociale Zorg en Maatschappe lijk Buurtwerk in Haarlem, waarvan de heer V. d. Veldt voorzitter is. Bij dat ge sprek zal onder meer ook de burgemees ter van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cre- mers, aanwezig zijn. De voorzitter van de Kunstkring Texel, dr. H. Schalkwijk, heeft naar aanleiding van de mededeling van de kerkvoogdij van de Nederlandse Hervormde Kerk in Den Burg, dat het Noordhollands Philhar- monisch Orkest niet meer ir de kerk mag concerteren, verklaard, dat het bestuur van de kunstkring het unaniem niet met de geuite beschuldigingen eens Is. Er is, aldus het bestuur, geen enkel exces en geen enkel geval van ondisciplinair ge drag bij de orkesleden waargenomen. Het bestuur van het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest heeft medegedeeld met teleurstelling het bericht te hebben vernomen dat het orkest niet meer zou mogen musiceren in de Nederlandse Her vormde Kerk in Den Burg op Texel. Ook de wijze, waarop het besluit van de kerkvoogdij deze gemeente gemotiveerd wordt, heeft bij het bestuur teleurstelling gewekt. Het bestuur heeft onmiddellijk contact opgenomen met de burgemeester van Texel en met het bestuur van de Kunstkring Texel, onder wier auspiciën de concerten gegeven worden. Op Texel neemt men aan dat een arbeider bij de opbouw of afbraak van het in de kerk opgestelde podium een peuk van een sigaret heeft weggeworpen. De heer Henri Arends, dirigent van het Noord-hollands Philharmonisch Orkest, heeft aan het bestuur meegedeeld dat hij zich wegens gebrek aan ruimte in de kerk verkleed heeft in de woning van de koster Tijdens een gesprek zou de koster geklaagd hebben over het loslaten van kalk in de pas gerestaureerde kerk. Hij had nog kort geleden veel kalk opgeveegd. In Haar lem neemt men dan ook niet aan dat het loslaten van de kalk aan het optreden van het orkest geweten kan worden. Het bestuur is verbaasd dat er pas nu een reactie komt op het optreden, dat op 22 juni heeft plaatsgehad. Het bestuur be treurt de onjuiste wijze van voorstelling van zaken door de kerkvoogdij van de Her vormde Gemeente in Den Burg; „er is niets gebeurd dat aanstoot gevend ge noemd kan worden." WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse ruimtevaartuig, Mariner II bevond zich zondagavond reeds meer dan een mil joen kilometer voorbij Venus, nog immer bijzonderheden over deze planeet naar de aarde seinend. Volgens het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NA SA) vangen zijn stations in Californië, Zuid-Afrika en Australië nog steeds duide lijke radioseinen van de Mariner op, die voortaan elke vierhonderd dagen een baan om de zon zal maken. Het ruimteschip blijft onverstoorbaar in formatie van zestig miljoen km. afstand naar de aarde zenden. De gegevens, die thans ontvangen worden, hebben betrek king op kosmische stof dat met deeltjes geladen is, zonneplasma en magnetische velden. Sinds de lancering op 27 augustus volgden de stations de Mariner II dag en nacht. Nu het ruimteschip Venus gepas seerd is en in een baan om de zon te recht komt, zal dit werk tot dertien uur per dag beperkt worden. (AP) Russische geleerden verheugen zich over het succesvolle Amerikaanse experiment met de Mariner II, zo heeft radio-Moskou gemeld. De Russische ge leerde Marov Jazovoy van het astronomi sche instituut van de Sovjet-Unie verklaar de: „De tijd is nu voor de mens gekomen om zich verder van de aarde te bege ven, wij moeten nu doordringen in de diepten van het heelal. Het is zeer belang rijk nu ruimtestations in te richten voor een expeditie naar de Maan en naar Ve nus. Zulke ontzaglijke projecten zijn ech ter ontzettend duur. Wij moeten onze krachten bundelen om dit belangrijke werk beter te kunnen verrichten". Dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot zal een nieuwe kandidatuur voor de Tweede Ka mer niet meer aanvaarden. Hij ziet zich op medisch advies genoodzaakt een einde te maken aan het gelijktijdig vervullen van het lidmaatschap der Tweede Kamer en het hoofdredacteurschap van het dag blad „Trouw". Dit heeft dr. Bruins Slot medegedeeld aan het centraal comité van de Anti-Re volutionaire Partij. Het centraal comité van deze partij be treurt het, dat dr. Bruins Slot werd ge noodzaakt tot deze keus. Het geeft uiting aan zijn waardering voor hetgeen de heer Bruins Slot als lid en als voorzitter van de A.R.- Tweede Kamerfractie heeft ver richt. Gezien de korte innings-periode ge durende de Kerstweek, verzoeken wij onze week-abonnees in de week van 17 december t/m 22 december ook te betalen voor de week van 24 december t/m 29 december. DE ADMINISTRATIE Deze week voor heren, dames en jongens De rechtbank in Breda heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen een Hilversum- se visdobberfabrikant die bij een Breda se concurrent twee maal een inbraak pleegde om achter bepaalde fabrieksge heimen te komen. Hij werd veroordeeld tot acht weken gevangenisstraf, waarvan zes weken voorwaardelijk. Een plaatsge noot, die bij de tweede inbraak assisteer de, werd veroordeeld tot acht weken ge vangenisstraf voorwaardelijk en een boe te van 100. Een derde man, die vroe ger werkzaam was in de Bredase onder neming, trad bij de inbraken op als gids. Daarvoor werd hij gestraft met een maand gevangenisstraf voorwaardelijk en 60 boete. H a y d o n Hoe moeilijk valt het de mensen, te geloven dat iemand handelt uit be langeloosheid.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1