HET WEER Pumps die helpen Enige overlevende Nautilus vertelt verhaal scheepsramp Machtsstrijd tussen premier en president in Senegal Minister Stikker liet telefoon van collega Sassen afluisteren H uizing Oud-minister Hofstra benoemd verklaard tot Tweede Kamerlid Economische koers vormt de inzet Minister Korthals betuigt deelneming Ook mr. dr. E. Verkerk uit Tweede Kamer Accountant vermist, auto gevonden Man, die broer zou hebben gedood, voor de rechter EEG-ambtenaar in Nederland het slechtst af NEEM EENS IJS VOORAF! DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG 18 DECEMBER 1962 Vrouwen van India stó'MORRIS "ieforeyou iiuyl FALCON REGENJASSEN Meer wind In de krant van heden: Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's -* Het woord is aan Brand in Luik kost twee mensen het leven Grondwetswijziging VERZOEK AAN ONZE WEEKABONNEES Achtergrond der crisis voor u i 4 S e JAARGANG NUMMER 39 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije In India worden bijeenkomsten van allerlei aard gehouden om de bevol king te doordringen van de ernst van het conflict met communistisch China. In Calcutta beloofden vorige week duizenden vrouwen, die uit alle delen van de staat Bengalen naar de hoofd stad waren afgevaardigd plechtig „elk offer te brengen tot de laatste Chinese indringer uit het land zal zijn ver dreven". De vrouwen vormden een in drukwekkende stoet toen zij zich door de stad naar de bijeenkomst begaven. In het jaar 1949 heeft de toenmalige minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, telefoongesprekken laten afluisteren, die dr. L. J. M. Beel, Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in In donesië, voerde met de minister voor Overzeese Gebiedsdelen, mr. E. M. J. A. Sassen, en de fractievoorzitter van de K.V.P. in de Tweede Kamer, prof. dr. C. P. M. Romme. Het was in de periode, dat de tweede politionele actie niet het succes bleek te hebben opgeleverd dat men er van had verwacht. De Veiligheidsraad had ingegre pen, en nu trachtten dr. Beel en mr. Sassen buiten het kabinet om tot een soort ultimatum aan Amerika te komen: de Verenigde Staten zouden met Nederland moeten samenwerken of Nederland zou het overzeese gebiedsdeel zonder meer verla ten. In het bij de Arbeiderspers verschenen boek van mr. dr. C. Smit: „De liquidatie van een imperium; Nederland en Indo nesië 1945-1962" word verteld hoe mr. Stikker de telefoongesprekken liet afluis teren en later schriftelijk ter kennis van de minister-president, dr. W. Drees, liet brengen. In het boek blijkt dit uit de volgende passage: „Het aftreden van Sassen maakte een einde aan „een duister interregnum". De verhouding tussen Stikker en Sassen was allengs van zodanige aard geworden, dat zij niet meer met elkaar wensten te spre ken. Sassen had zijn ambtenaren verboden nog langer bezoeken te brengen aan het de partement van Stikker en hij wilde geen gebruik meer maken van tussenkomst van dit departement om telegrammen naar Batavia te seinen. Dit geschiedde sedert dien door het departement van Marine. Overigens wist Stikker nog altijd midde len te vinden om op de hoogte te blijven van hetgeen aan de overkant van het Plein voorviel. Daartoe bracht onder anderen een ambtenaar van Overzeese Gebiedsde len eens 's nachts om 3 uur Stikker op zijn departement een bezoek. Verder liet Stikker de telefoongesprekken, welke Beel met Sassen en Romme voerde, afluisteren en droeg hij zorg dat de aldus verkregen inlichtingen schriftelijk ter kennis werden gebracht van Drees. Dezi bestempelde be doelde inlichtingen later als „uitgelokte no tities". BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIOSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of natte sneeuw en hier en daar mist. Ongeveer dezelfde temperatu ren. Overwegend matige wind tussen west en noordwest, langs de kust van Holland en Zeeland tijdelijk krachtig, maar in het noordwesten van het land aan vankelijk zwakke zuidelijke wind. Volledige weerrapp-orten op pagina twee Leonard Frei Ik greep hem en wikkelde hem een paar maal om mijn pols. Dat werd mij nader hand verteld, want ik was me er niet meer van bewust. Twee man, hoorde ik later, sprongen van de Gretchen von All- wörden af en bonden me aan de lijn. Toen werd ik aan boord gehesen." Aan boord van de kustvaarder werd Leo nard Frei op verhaal gebracht. In IJmui den werd hij naar het Antoniusziekenhuis gebracht. Vanmiddag is hij naar zijn woonplaats Bunde in Oost-Friesland ge gaan, verslagen, maar vol dankbaarheid over de wijze waarop men hem heeft be handeld aan boord van de Gretchen von All worden en in het ziekenhuis. „Wat de artsen en zusters hier voor me hebben gedaan, zal ik nooit vergeten", zei hij. (Zie verder pagina 4 onder „dodenlijst") Weerrapporten I, 2 Agenda van ljmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Beeldverhalen2, 9 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Topsy 6 Economisch nieuws7 Beurs 7 Scheepsberichten 7 Feuilleton 9 Horen en Zien11 Kunst 11 Sport 13 U wordt ondraaglijk moe of krijgt rugpijn van uw pumps? Geen wonder, ze hou den geen rekening met u. Pumps kunnen dat wel. als er aandacht aan besteed is. Steunende pumps zijn niet minder elegant. Met wat meer ruimte kunnen ze nog wel leuk zijn. Hoe elegant kunt ze hebben Kom het zien bil 1 speciaalzaak voor juiste schoenen Kruisweg 42 Haarlem - Tel. (02500) 12637 Verduistering. Een 37-jarige bankbe diende uit Amsterdam, penningmeester van de Amsterdamse federatie van ama teurtuinders, heeft tegenover de politie be kend in de afgelopen twee jaar tien tot dertienduizend gulden te hebben verduis terd ten nadele van de federatie. Tot lid van de Tweede Kamer is be noemd verklaard de heer H. J. Hofstra te Wassenaar, oud-minister van Financiën en thans vice-president-directeur van Verol- me N.V. De heer Hofstra is benoemd in de vacature ontstaan door het overlijden van het kamerlid mr. A. J. Schouwenaar te Bilthoven (P.v.d.A.). De heer Hofstra vertoeft op het ogen blik in Brazilië. Het is nog niet bekend of hij de benoeming zal aannemen. Thomas Fuller: De wetenschap wint het meest aan die boeken, waaraan de uitgevers ver liezen. BRUSSEL (ANP) Twee inwoners van Luik hebben in de afgelopen nacht de dood gevonden bij een brand in hun woning. In paniek sprongen zij van de derde verdie ping naar beneden. Andere bewoners van het pand konden zich in veiligheid stellen. Met toonloze stem vertelde matroos Leo nard Frei, enige overlevende van het zon dagmorgen ondergegane Duitse schip Nau tilus, ons vanmorgen het verhaal van het vergaan van zijn schip, voor zover hij dit van de rederij mocht doen. DAKAR. In de Afrikaanse republiek Senegal is een machtsstrijd uitgebroken tussen premier Mamadou Dia en presi dent Leopold Senghor. Op bevel van premier Dia trok politie en gendarmerie gisteren het gebouw van de Nationale Vergadering binnen, waar de afgevaar digden op het punt stonden een motie van wantrouwen tegen de regering aan te nemen. Iedereen moest de zaal ver laten; vier afgevaardigden werden ge arresteerd. De politie bezette ook het gebouw van de radio in de hoofdstad Dakar. De verbindingen met de buiten wereld werden onder censuur gezet, gesteld of verbroken. Daarop kwam de Nationale Vergadering echter in buiten gewone zitting bijeen in de woning van haar voorzitter, waar de regering-Dia met overweldigende meerderheid werd afgezet. Zeven ministers waren afgetreden om aan de stemming te kunnen deelnemen. President Senghor had, overeenkomstig de grondwet, vergunning gegeven voor de buitengewone parlementszitting. De presi dent is een politiek tegenstander van pre mier Dia. Hij heeft het bevel over de strijdkrachten op zich genomen en tijde lijk bijzondere volmachten aan zich ge trokken. Gisteravond zag het er naar uit, dat de parachutisten zich onder het commando van de president hadden gesteld terwijl de politie en gendarmerie gehoor gaven aan de orders van premier Dia. President Senghor zou gisteren de be volking over de radio toespreken, maar zijn stem verdween na enkele minuten uit de ether. De toestand in Dakar is zeer verward. Veel gebouwen worden bezet ge houden door de politie en omsingeld door de parachutisten. Er is niet gevochten. De verblijfplaats van premier Dia is niet be kend. europese landen, nam hij maatregelen om agrarische coöperaties een grotere rol in het economische leven te laten spelen. De aanhangers van Dia menen, dat pre sident Senghor, die sterk op Frankrijk is georiënteerd en het particuliere initiatief zoveel mogelijk de vrijheid wil laten, de maatschappelijke ontwikkeling van het land remt en de hogere standen bevoor deelt. Senghor is een bekend dichter. Hij wordt als een gematigd politicus be schouwd. De republiek Senegal is voormalig Frans gebied, dat in augustus 1960 onafhankelijk is geworden. Senegal is een tijdlang lid geweest van de Mali-federatie. Het land telt iets meer dan 2,5 miljoen inwoners. De ministerraad bestaat uit 15 leden en de Nationale Vergadering uit 80 afge vaardigden, die in democratische verkie zingen zijn gekozen. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat de Nationale Vergadering morgen zal bijeenkomen, ter bespreking van een grondwetsherziening. Deze zou bestaan uit het instellen van een presidentieel systeem op Amerikaanse leest en het afschaffen van het ambt van premier. Voor grond wetswijziging is een drievijfde meerder heid nodig. De 48 van de 80 afgevaardig den die de regering van premier Dia gis teren ten val brachten, zouden haar juist kunnen aannemen. (AFP-AP). „Ik lag te kooi", zei hij. „En om onge veer zes uur in de morgen kwam er iemand naar beneden. Hij schreeuwde dat we naar boven moesten komen. De luiken van ruim I waren eraf geslagen en de toestand was kritiek. Het schip had toen al zijn koers verlegd in verband met het slechte weer. De Nautilus maakte slagzij over bak boord en zware zeeën sloegen over het dek. We konden alleen de stuurboords sloep vieren, de sloep aan bakboord kon den we niet uitzetten van wege de slagzij. Ik ging in de boot, met ongeveer vijftien anderen. Maar weldra sloeg de boot in de hoge golven om en dreef ik af. Ik zag een schip, maar het verdween, zonder mij te hebben gezien. Ik zag dode kameraden drijven en klampte mij vast aan een sto ker. Die was ook dood. Weer kwam er een schip in de buurt en weer werden we niet gezien. Ook hoorde ik een vliegtuig. Ik zag het niet. Het zoute water verblind de mijn ogen. Ik schreeuwde en zwaaide. Steeds zag ik lijken drijven. Het werd me teveel na enkele uren. Ik verloor de moed. Op het ogenblik dat ik mijn zwemvest wil de losmaken, om maar sneller te verdrin ken, hoorde ik geschreeuw boven mij. Een lijn kwam naast me in het water terecht. De minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals, heeft in een telegram aan zijn Duitse ambtgenoot ,dr. ing. H. C. Seebohm, zijn deelneming betuigd over het vergaan van de Duitse kustvaarder „Nau tilus". Dit schip verdween zondagochtend tijdens een vliegende storm voor de Ne derlandse kust in de golven. Slechts een van de 24 bemanningsleden kon worden gered. Gezien de korte innings-periode ge durende de Kerstweek, verzoeken wij onze week-abonnees in de week van 17 december t/m 22 december ook te betalen voor de week van 24 december t/m 29 december. DE ADMINISTRATIE Ondanks de toch grote oplage die wij voor onze lezers beschikbaar hadden, is het FOTOBOEK WILHELMINA in één dag UITVERKOCHT Een nieuwe oplage is thans ter perse. Binnen enkele weken, in ieder geval in de maand januari, zullen wij deze nieuwe druk ontvangen en verkrijgbaar stellen. Nadere aankondiging daar over zal tijdig in ons blad verschijnen DE DIRECTIE De crisis in Senegal, die al enkele maanden in de lucht hing, is niet zozeer een gevolg van spanningen tussen Dia en Senghor persoonlijk, als wel tussen beider groepen aanhangers. De volgelingen van Senghor menen, dat premier Dia te ver is gegaan met zijn sociale hervormingen. Na een reis door Rusland en de Oost- Ir. F. H. van der Linde van Sprank huizen, de nieuwe voorzitter van de A.N.W.B., die met ingang van 1 janu ari a.s. in functie zal treden. Het centraal comité van Anti-Revolutio naire Kiesverenigingen heeft van mr. dr. E. P. Verkerk bericht ontvangen, dat deze voornemens is zijn plaats in de Tweede Kamer voor de volgende parlementaire periode beschikbaar te stellen. Sinds vorige week vrijdag wordt een inwoner van Leiden, een accountant, ver mist. Hij is vrijdagavond per auto ver trokken en sindsdien heeft men niets meer van hem vernomen. Gisteravond vond de Wassenaarse poli tie de auto, welke op slot was, gepar keerd staan langs 't Marktplein in Wasse naar. Van de accountant, die in over heidsdienst is, onbrak echter elk spoor. T er beschik kinsstelling geëist Mr. dr. E. P. Verkerk is 63 jaar en bur gemeester van de gemeente Boskoop. Hij maakt sinds 1946 deel uit van de Tweede Kamer. Us, ais het betrouwbaar is, vormt een prima begin voor 'n gezellig etentje buitenshuis. Bind uw schaatsen eens af bij een knus cafétje of een leuk restaurant. Rust uit, Iaat u ver wennen en geniet dan volop van de schaarse echte winter dagen. U weet toch, dat u met Horeca-cheques kunt betalen. Zend ƒ10.- of 25.- aan het Bedrijfschap Horeca. Koningin negracht 58-59, Den Haag (giro 63.53.00; vermelden: Cheque boekje) en u ontvangt 'n cheque boekje in coupures van 2.5 waarmee u in elk Nederlands I Horecabedrijf kunt r uft! betalen. q^ecj Een ambtenaar, die van zijn pensioen gaat genieten in Nederland, zal slechts 86 percent van het hem toekomende pensioen kunnen toucheren en 95 percent in West- Duitsland. Hierbij dient nog de vierenhal ve percent van de revaluatie van de gulden en de mark te worden gevoegd. In de an dere vier EEG-landen zal hij recht kunnen doen gelden op de volle 100 percent. De officier van justitie bij de rechtbank te Alkmaar heeft tegen een 33-jarige mon teur-lasser uit Krabbendam opneming in een gesloten afdeling van een psychiatri sche afdeling en terbeschikkingstelling van de regering geëist. De man wordt er van verdacht zijn broer opzettelijk van het leven te hebben be roofd door hem met een buks de schedel in te slaan. Tijdens het vooronderzoek is gebleken dat het hier de daad betreft van iemand die onder psychose en onder invloed van hallucinaties handelde. De verdachte zei een ingeving te hebben gehad. Toen zijn broer dood was hoorde hij een stem die zei „Het is gebeurd" en hij nam aan dat dit de stem van God was. De minister van Verkeer en Water staat, drs. Korthals, heeft de rand weg om Amersfoort opengesteld. Het doorgaande verkeer behoeft zich nu niet meer door de nauwe straten van de oude Keistad te wringen. BRUSSEL De hoogte van het pen sioen van een ambtenaar van de Europe se gemeenschappen zal ondermeer afhan gen van het land, waar hij zich na zijn pensionering gaat vestigen. Dit is de con sequentie van een besluit van de minister raad van de EEG.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1