Kennedy ziet nog geen heil in een gesprek met Kroesjtsjev Coördinatiecommissie van concilie samengesteld Geen Amerikaanse steun aan Europese kernmachten Niets gaat boven de glans van goud Het edelste metaal bij uitstek Macmillan verwacht oplossing voor de Skybolt-controverse WERELDNIEUWS Communistische partij in Amerika krijgt boete Betonmassa stort op arbeiders Communisten lezen elkaar de les Lakse Vopo's voor de krijgsraad Nieuwe regering in Zuid-Rhodesië Officieel Belgisch bezoek aan Londen Frans-Westduitse samenwerking Nieuwe grondwet in Monaco Zwitserland in de Raad van Europa toegelaten WITTE KRUIS WITTE KRUIS DINSDAG 18 DECEMBER 1962 Les van Cuba DE £Chtê PIJNSTILLER Gevaarlijk Waarom zoudt u zich zelf niet eens laten verwennen met een KERSTGESCHENK in goud Op de raatótcel 1 Steun van de gezamenlijke Amerikaanse stafchefs Koning en koningin voor drie dagen uitgenodigd Mevrouw Wynne bezocht haar man in Moskou Droit divin" van de vorst afgeschaft Evenwicht tussen progressief en conservatief A udiëntie Lijfarts vertrokken Elias MAAK WARME VRIENDEN MET hmdmuwm). (Van onze correspondent) WASHINGTON. In een onderhoud met de correspondenten van de drie nationale televisiezenders heeft president Kennedy gisteravond vragen beant woord over het eerste en tweede jaar van zijn beleid. Dit gesprek heeft zeer de aandacht getrokken, omdat het zonder precedent is en bovendien een onge dwongen en vrije gedachtenwisseling over de voornaamste zaken van het binnen- en buitenlands beleid was. De president liet zich'zeer openhartig uit over zijn moeilijkheden en zijn beweegredenen bij zware beslissingen, zoals op het gebied van de binnenlandse politiek tegen de prijsverhogingen in de staalnijver- heid en op het gebied van de buitenlandse politiek inzake Cuba. Kennedy verheelde niet dat zijn verhou ding tot de Amerikaanse volksvertegen woordiging uiterst moeilijk is, omdat ook in zijn eigen Democratische partij van conservatieve zijde veel verzet bestaat te gen bepaalde onderdelen van het presi dentiële programma, zoals de onder wijsverbeteringen en de ziekenhuisverple- ging van bejaarden. Hij verwacht ook in de komende zittingsperiode een zware strijd. Een groot deel van het gesprek was ge wijd aan de internationale politiek. De pre sident gaf eén uiteenzetting van de manier waarop, op basis van een stroom inlich tingen en na overleg met hoge adviseurs, zijn besluit inzake Cuba tot stand kwam. Hij meent dat ook de Sovjet Unie uit de Cuba-zaak een les heeft getrokken, name lijk het enorme gevaar van een directe confrontatie van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie met het risico van een gewa pend conflict, met inbegrip van nucleaire wapens en wederzijdse vernietiging. Mos kou weet nu, zo meent de president, dat de Verenigde Staten voor de verdediging van hun vitale belangen moeten vechten en daartoe zonodig bereid zijn. Kennedy legde er herhaaldelijk de nadruk op dat het gevaar ligt in de zucht tot expansie van de Russen. Als het Kremlin zich toe legt op de lotsverbetering van het eigen volk in vreedzame concurrentie zou ieder zijn eigen gang kunnen gaan, maar als de Sovejt-Unie vasthoudt aan het doel van vestiging van een communistische wereld, blijft de toekomst gevaarlijk. De president acht het een gunstig teken dat uit de jongste rede van Kroesjtsjev blijkt, dat deze beseft dat een gewapende confrontatie met de Verenigde Staten geen oplossing brengt, dit in tegenstelling met de Chinezen, die drijven in de richting van een gewapend conflict, omdat ze blijkbaar menen dat hun miljoenen bevolking een nucleaire oorlog zou overleven. De president meent dat economische, po litieke en sociale versterking van de vrije wereld en versteviging van de bondgenoot schappen de juiste weg vormen voor de Verenigde Staten. Hij betoogde dat de Ver enigde Staten doen om bij voorbeeld de Noordatlantische Verdragsorganisatie te versterken. Zij leveren meer dan hun volle aandeel, maar de Europese bond genoten moeten meer doen. Zij zijn daar voor nu welvarend genoeg. Het gaat om de versterking van de conventionele krach ten van de NAVO, zowel numeriek als wat paraatheid betreft. Advertentie Hebt ti griep die zo echt in uw botten is gaan zitten. Jaagt hem eruit met WITTE KRUIS, (poe ders, tabletten of cachets!) De Salicyl-vrije pijn stiller, die géén maag klachten veroorzaakt! WASHINGTON (Reuter) Een federa le jury heeft de Amerikaanse communis tische partij schuldig verklaard aan elf gevallen van nalatigheid zich te laten re gistreren als agente van de Sovjet-Unie, zoals is voorgeschreven in de wet op de controle op ondergrondse activiteit, en voorts aan nalatigheid van het indienen van een verklaring met gegevens over haar leiders, leden en financiële midde len. De partij werd veroordeeld tot de maximum straf van 120.000 dollar (432.000 gulden) boete. De elf gevallen hadden betrekking op de periode van 20 tot en met 30 novem ber 1961. Elke dag van deze periode was de partij in gebreke gebleven zich als Russische agente te laten registreren. De verdediging zal beroep tegen de uit spraak aantekenen. Tijdens het proces hadden de verdedigers aangevoerd, dat de partij de verlangde gegevens over haar operaties niet aan de regering had ver strekt, omdat zij door zulks wel te doen haar leiders en leden zou kunnen incrimi- neren. De partij beriep zich op het be kende vijfde amendement van de grond wet. De rechter' oordeelde echter, dat alleen levende personen, en niet organi saties zich op het vijfde amendement kun nen beroepen. (Het vijfde amendement stelt het individu in staat te weigeren in lichtingen te verstrekken die later tijdens een proces tegen hem gebruikt zouden kunnen worden). TULLAHOMA Bij de bouw van een ondergrondse raketinstallatie op de basis Tullahoma in de Amerikaanse staat Ten nessee, is een aantal arbeiders bedolven onder een hoeveelheid van 840 ton vloei baar, pas-gestort beton, dat zich over hen uitstortte toen één van de bekistingswan- den van een reusachtige, 60 meter diepe gietput bezweek. Vier mannen verdwenen onder de be tonmassa; hun lichamen zijn nog niet ge vonden. Een aantal anderen kon worden gered. Onmiddellijk na de ramp werd het beton vermengd met suiker om hard- worden tegen te gaan. (AP). De Verenigde Staten zuilen niet meewer ken aan de opbouw van een eigen nu cleair vermogen van andere landen. De president acht dit gevaarlijk en te kost baar, en bovendien onnodig omdat het Amerikaanse nucleaire vermogen ruim voldoende is. President Kennedy zei: „Wij voelen niets voor het bestaan van zes of zeven kernmogendheden in Europa, die hun gel den aan kernwapens besteden, zolang de Verenigde Staten over zo'n reusachtig ar senaal beschikken." De president, toonde zich niet erg ingenomen met het aandeel van West-Europa in de verdediging van het westen. Volgens waarnemers heeft pre sident Kennedy nog nooit in zulk kracht bewoordingen gesproken over de in zijn ogen ongelijkwaardige inspanningen van de Verenigde Staten en Europa. Aan het feit, dat dit aan de vooravond van zijn ontmoeting met de premier Macmillan ge schiedde, wordt door waarnemers een spe ciale betekenis toegekend. Berlijn en Duitsland blijven gevaarlijke gebieden, omdat het Westen in Berlijn vi tale belangen heeft en de Russen nauw zijn betrokken bij Oost-Duitsland. Beiden PARIJS (AFP) „Wij moeten vastbe sloten het gevaar onder ogen zien dat de sektarische, bekrompen en dogmatische houding der Chinese kameraden en de pro vocerende en tweedracht zaaiende hou ding der Albanese leiders voor de arbei dersbeweging scheppen," aldus heeft de secretaris-generaal der Franse communis tische partij, Maurice Thorez, vrijdag op een bijeenkomst van het centrale partij comité in Parijs gezegd. In zijn toespraak, die maandag werd ge publiceerd, zegt Thorez nog dat de Chinese en Albanese kameraden zich in feite nooit akkoord hadden verklaard met de stellin gen van het twintigste congres der Rus sische communistische partij, met name met betrekking tot de veroordeling van de persoonsverheerlijking, de vreedzame sa menleving der staten en de mogelijkheid om met vreedzame middelen de macht te verkrijgen. Van onze correspondent) BONN Oostöuitse politiemannen, die een vluchteling laten ontkomen naar het Westen, zullen in de toekomst aangeklaagd worden en zich voor militaire rechtban ken moeten verantwoorden. Dat vertelde gisteren'in Frankfort de 45-jarige Bruno Krajewski, majoor van de Oostduitse grenspolitie, die op 6 december samen met zijn vrouw en zijn dochtertje in een opblaasboot naar het Westen wist te vluch ten. Krajewski is de hoogste Oostduitse officier, die zich tot nu toe in het Westen meldde. Volgens Krajewski komt het veel voor dat de Oostduitse grens- en volkspolitie met opzet onzuiver schiet, als zij een vluchteling ziet. Aan de andere kant ver telde hij, dat op elke Oostduitser, die wer kelijk het Westen bereikt, er zeker tien door de communisten worden gepakt. De laatste tijd is het opvallend, aldus Kra jewski, dat de Oostduitse regering zich beijvert rust aan de muur in Berlijn te bewerkstelligen. Daarmee wil men aanto nen, dat de muur een staatsgrens van Oost-Duitsland is en dat alles daar nor maal toegaat. SALISBURY (Reuter) Premier Win ston Field van Zuid-Rhodesië, wiens par tij bij de verkiezingen van vorige week een absolute meerderheid behaalde, heeft maandag een kabinet van acht ministers bekendgemaakt. Het zijn allen oud-militai ren; vier hunner zijn in Engeland ge boren. Field wil de blanke suprematie hand haven. Hij heeft zich tegen „geforceerde integratie" uitgesproken. willen na de les van Cuba inzake Duitsland en Berlijn kennelijk voorzichtig manoeu vreren. De president acht de wederopbouw van Europa na de wereldoorlog een groot succes van de Amerikaanse politiek. Kennedy ziet geen termen voor het be leggen van een topbijeenkomst op dit ogenblik. De basis daarvoor is in zaken als de ontwapening, de kernproeven en Berlijn nog niet gelegd. Hij meent dat Kroesjtsjev dit ook zo ziet. (Reuter) Over de Skybolt-affaire zei de president, dat afgelasting van verde re werkzaamheden voor deze raket en van die aan de supersonische B-70 bom menwerper aan duizenden hun baantje zou kosten. „Maar we moeten rekening houden, met onze begroting", aldus Ken nedy, die echter niet uitdrukkelijk zei dat het Skybolt-plan ook werkelijk ge sneuveld is. Kennedy zei ook niet te geloven, dat de Verenigde Stat eneen akkoord zouden kunnen bereiken volgens hetwelk inspec tie op Cuba mag worden uitgeoefend. Advertentie b.v. een mooie gouden slavenband, die onmisbaar is bij ieder toilet; een sierlijke gouden ring is een bezit welke u iedere dag met veel genoegen draagt. een modern gouden collier dat altijd zijn waarde houdt en een fijne toon aangeeft. VRAAG EN GEEF IETS IN GOUD. Een nobele collectie toont u Woordenschat In een klein doch hoogfijn gezelschapje opperde iemand de lichtelijk krankzinnige vraag welke vijftig Nederlandse woorden men zou willen behouden, wanneer de hele Nederlandse taal, op vijftig woorden na, zou worden afgeschaft. Wanneer ik daaronder mag verstaan (antwoordde ik), welke woorden op het ogenblik het meest gebruikt worden, dus: zonder welke onze conversatie het 't minst stellen kan, dan kies ik deze: Het huis met het carillon - Grote Houtstraat 49 - Tel. 20049 NASSAU (Bahama-eilanden) (Reuter, AFP) President Kennedy en premier MacMillan beginnen morgen in Nassau, de hoofdstad van de Bahama-eilanden, hun besprekingen. MacMillan, is er maandag avond al aangekomen. De Amerikaanse president arriveerde in de loop van van daag. MacMillan zei voor zijn vertrek op het vliegveld van Londen, dat er een oplossing zal worden gevonden voor de Skybolt- kwestie „in de sfeer van begrip die de betrekkingen tussen Groot-Brittannië en (Van onze correspondent) BRUSSEL Koning Boudewijn en ko ningin Fabiola zullen van 14 tot en met 17 mei 1962 op uitnodiging van koningin Elizabeth een officieel bezoek aan Enge land brengen. Oorspronkelijk zou dit staatsbezoek in juli van dit jaar zijn af gelegd, doch het moest wegens ziekte van koningin Fabiola worden afgezegd. Het zal voor het eerst sedert 1937 zijn dat een Belgische koning naar Engeland gaat voor een officieel bezoek. De betrek kingen tussen beide vorstenhuizen zijn sinds de jongste wereldoorlog nogal koel geweest, omdat Londen het koning Leo pold III heeft verweten, dat hij na de nederlaag van 1940 niet, zoals vele andere Europese vorsten, naar het vrije buiten land is gegaan. Op officiële plechtigheden, zoals de kro ning van de Britse koningin, heeft koning Boudewijn zich door zijn broer prins Al- bert laten vertegenwoordigen. Pas enige jaren geleden, vóór zijn huwelijk, heeft de Belgische koning een informeel bezoek ge bracht aan koningin Elizabeth op Balti- moral Castle in Schotland. Bij zijn huwe lijk heeft zij zich door prinses Margaret doen vertegenwoordigen. Het Belgische koninklijke paar zal op Buckingham Palace verblijven. (Van onze correspondent) PARIJS Het tweedaagse Frans-West- duitse overleg tussen de ministers Couve de Murville en Schroder dat gisteren op de Quai d'Orsay besloten werd, heeft het leven geschonken aan een nieuwe com missie, die de bilaterale samenwerking op politiek, militair, economische en cul tureel gebieden tussen beide landen zal coördineren. De commissie, die wederzijds de be trekkingen zal onderhouden met de on derscheiden ministeries zal worden geleid door de Franse ambassadeur bij de NAVO in Parijs, Frangois Seydoux, en van Westduitse zijde door de diplomaat Janssen, de chef van de dienst van Euro pese aangelegenheden op het departement van Buitenlandse Zaken in Bonn. De Frans-Westduitse conferentie had tot taak nadere plannen uit te werken voor een as Parijs-Bonn, die in de tweede helft van januari door president De Gaulle en bondskanselier Adenauer, bij zijn nieuwe bezoek aan de Franse hoofdstad, ter goed keuring zullen worden voorgelegd. Ofschoon over die plannén weinig is uitgelekt, gelooft men in Parijs toch niet dat ze de verlangens van De Gaulle he lemaal, of zelfs voor een overwegend deel, zullen dekken. Zijn huidige positie in Bonn staat bondskanselier Adenauer, zo meent men in Parijs, niet meer toe De Gaulle in zijn wensen naar een Frans- Westduitse hegemonie heel ver tegemoet te treden. Een onvermogen dat ten over vloede nog werd geïllustreerd door de opdracht, waarmee een parlementscom missie in Bonn minister Schroder voor zijn vertrek had belast en die hem dwong in Parijs zijn bezorgdheid uit te drukken over de Franse oppositie, waar door Groot-Brittannië's toetreden tot de Europese Economische Gemeenschap nog altijd belemmerd wordt. MOSKOU (AP) Mevrouw Wynne is na een ontmoeting van een uur met haar man in de gevangenis in Moskou, waar hij wordt vastgehouden onder beschuldi ging van spionage, door de autoriteiten een nieuw samenzijn met haar man ge weigerd. Zij is naar Engeland terugge, keerd. de Verenigde Staten altijd heeft geken merkt". WASHINGTON (Reuter) Een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van Defensie zei naar aanleiding van de opmerkingen van president Kennedy over het Skybolt-project, dat men met de ont wikkeling van deze raket tenminste twee jaar op het schema ten achter is en dat de wapens niet voor 1966 beschikbaar zou den kunnen zijn. Welingelichte kringen te Washington zeiden echter, dat de gezamen lijke stafchefs van mening zijn, dat men de problemen rond dit project te boven kan komen en dat er een zeer grote kans bestaat, dat de Skybolt-raketten toch nog op de voornomen datum eind 1964 operationeel kunnen worden. De gezamenlijke stafchefs zouden hun standpunt hebben gegrond op het argu ment, dat Skybolt-raketten in de Verenig de Staten en Groot-Brittannië de Sovjet- Unie zouden dwingen een kostbare lucht verdediging op peil te houden. Als de noodzaak daartoe wegvalt zou de Sovjet- Unie het daardoor vrijgekomen kapitaal kunnen gebruiken voor de opbouw van een grotere intercontinentale ballistische ra ketmacht. (AP) De adviseur van president Ken nedy in buitenlandse aangelegenheden, McGeorge Bundy, heeft in een televisie uitzending verklaard dat Washington niet verplicht is Londen te voorzien van een alternatief voor de Skybolt-raket. Amerikaanse defensiedeskundigen twij felen eraan of bommenwerpers die de raket vervoeren, door de Russische lucht- defensie kunnen heendringen tegen de tijd dat zij klaar is. (Van onze correspondent) PARIJSIn het raam der stille re volutie, die op Franse aandrang sinds enige maanden in Monaco wordt doorge voerd, heeft het prinsdom gisteren ook een nieuwe grondwet gekregen. Door de ze nieuwe grondwet, die door twee libe rale Franse staatsrechtgeleerden is op gesteld, is nu ook in Monaco de vrou wen actief en pastief kiesrecht gegeven, terwijl de doodstraf is afgeschaft. Het dagelijks bestuur van het dwerg staatje blijft echter in handen van een Franse staatsminister, die door een raad van adviseurs wordt bijgestaan. De pro clamatie van de nieuwe constitutie heeft in Parijs een gunstige indruk gemaakt en men vermoedt, dat de wederzijdse be trekkingen spoedig genormaliseerd zullen kunnen worden. (Reuter) De grondwet kan, in te genstelling tot de vorige, die van 1911 dateerde, niet meer door de vorst wor den geschorst of gewijzigd, tenzij met instemming van de nationale raad (par lement). De scheiding der machten en der erfelijke monarchie worden gehand haafd, maar Prins Rainier III doet af stand van het beginsel van het „godde lijk recht" („droit divin"). De nieuwe grondwet, waarin onder meer het recht van vereniging, vakvereniging, staking en andere sociale rechten worden gegaran deerd, is door het parlement goedgekeurd. Prins Rainier schorste de grondwet in 1959 en hij ontbond het parlement na dat dit-had getracht, meer macht te ver krijgen. De prins nam de macht over en benoemde later twee organen van twaalf leden die de taken van het gekozen par lement op zich moesten nemen. In maart 1962 herstelde hij de grondwet en het ge kozen parlement en beloofde kiesrecht voor vrouwen. (Van onze correspondent) ROME. Maandagavond is de samen stelling bekend gemaakt van een speciale commissie, die de paus heeft gevormd voor de coördinatie der werkzaamheden van het concilie in de maandan, die verlopen zul len tussen de eerste zittingsperiode en de tweede, die begint in september 1963. Zo als reeds bekend was, wordt de voorzit ter van deze commissie de kardinaal staatssecretaris Cicognani. Als leden zullen er deel van uitmaken de kardinalen Liénart, bisschop van Rijs- sel (Frankrijk), Spellman, aartsbisschop van New York, Urbani, partriarch van Ve netië, Confalonieri, secretaris van de Hei lige Congregatie van het Consistorie, Döpfner, aartsbisschop van München en Bad Feisingen, en Suenens, aartsbisschop van Mechelen en Brussel. Het secretariaat wordt gevormd door de secretaris-generaal van het concilie monseigneur Felici en de onder-secretarissen, die hem zijn toege voegd. De samenstelling van* deze commissie is buitengewoon harmonisch en evenwichtig. Kardinaal Liénart staat bekend als waar schijnlijk de meest progressieve van alle kardinalen. Spellman, de aartsbisschop van New York, als een der meest conser vatieve. De partriaych van Venetië is een vriend van de Paus, die men tot de gema tigd-progressieven kan rekenen. Hetzelfde geldt voor kardinaal Confalonieri. De Westduitse en de Belgische kardinalen zijn beiden min of meer van de progressieve richting. Daarentegen is de voorzitter, dus kardinaal-staatssecretaris, zeer zeker een matigend element, hoewel men hem geenszins conservatief mag noemen. De Paus heeft zondagmorgen in audiën tie ontvangen de koning van Boeroendi, Mwambutsa IV. De Osservatore Romano, het officieuze blad van het Vaticaan, wijdt buitengewoon veel aandacht aan de nieu we staat Boeroendi, waarvan ongeveer de helft van de bevolking rooms-katholiek is. De gezondheid van de Paus schijnt vol gens personen, die tegenwoordig waren bij de audiëntie veel beter te zijn dan de laatste tijd. Daarentegen houden de zorg wekkende berichten, die uit het buitenland komen, nog wel degelijk aan. Maar toen de lijfarts van de Paus, professor Gasbar- rini, die zaterdag in Rome was aangeko men en zondag weer naar Bologna terug keerde door een journalist werd gevraagd of het waar is dat de Paus aan een kan kergezwel lijdt, ontweek de geneesheer de ze vraag, door te zeggen: ik kan u alleen maar zeggen dat de Paus het goed maakt. Een gunstig teken is naar onze mening dat professor Marozzi, die gedurende ruim drie weken dag en nacht in het Vaticaan aanwezig was, is vertrokken en dat er blijkbaar dus niet meer een voortdurende controle op de gezondheid van de Paus nodig is. ik had sector leugen jij u niveau employé hij nog vlak rijk zij 'wat status niets inclusief gehad ergens doctorandus exclusief willen vitamine chef complex hebben absoluut vakantie burgerlijk wagen veel tévé gulden zaak hernia prul hoogste fiscus beslist genie laagste duur modern miljoen beste nieuw cultuur meeste infarct waarheid Wanneer het zou gaan (zei ik) om de woorden, die ik het liefst in de Neder landse taal zou behouden, dan zou ik u heel wat anders oplepelen. Maar dat doe ik niet. Ik zou mij zelf te zeer verraden. En ik weet zeker dat u mij dan nooit meer in uw kring zoudt vragen. M ij n belangrijkste woorden zijn heel andere dan de uwe. Men zweeg. Ik kreeg de indruk dat ik toch niet meer gevraagd zal worden. PARIJS (AFP) Het ministers-comi té van de Raad van Europa heeft be sloten Zwitserland toe te laten als ze ventiende lid van de Raad. Zwitserland zal zes zetels krijgen in de Raadgeven de Vergadering, de parlementaire assem blee van de Raad van Europa. Het was reeds door waarnemers in deze verga dering vertegenwoordigd. Het Zwitserse parlement heeft zich de vorige week voor toetreding uitgesproken. De ministers zijn hun vergadering in Parijs begonnen met de ondertekening van een drietal conventies die technische zaken regelen: de verantwoordelijkheid van hotelhouders voor eigendommen van hun gasten, een regeling ten behoeve van oorlogsinvaliden en een toepassingsrege ling van de Europese conventie inzake internationale commerciële arbitrage. Het comité van ministers heeft beslo ten een speciale commissie voor juri dische samenwerking .ia .lë stellen_ gjj£ een uitbreiding van de activiteit op ju ridisch gebied moet ontwerpen. De com missie zal in het bijzonder voorstellen moeten formuleren voor wederzijdse in formatie over de ontwikkeling der natio nale wetgeving en voor unificatie van de opvattingen en beginselen die de basis van het recht vormen. Advertentie HAARLEM: GR. HOUTSTRAAT 52 AMSTERDAM - DEN HAAG D Geneesmiddelen. De Italiaanse politie heeft opdracht gekregen in het hele land bij de apotheken een onderzoek in te stellen naar de aanwezigheid van ver boden farmaceutische producten. Ruil. Cuba is bereid 1200 gevangenen, ge maakt tijdens de mislukte Amerikaanse invasie van april 1961, te ruilen voor een scheepslading medicijnen en babyvoe ding, zo wordt in New York vernomen. In zee gestort. Door het in zee storten van een Piper-vliegtuigje bij Key West in Florida zijn vier vrouwen en een man om het leven gekomen. Bende. De politie op Sicilië is tussenbeide gekomen in een strijd tussen twee ben den. Er zijn 35 personen in staat van beschuldiging gesteld wegens acht moor den en vier pogingen tot moord in de afgelopen vijf jaar. Efficiency. Een persoonlijk door koningin Elisabeth gelast efficiency-onderzoek in het Buckingham Palace is op moeilijkhe den met de vakbeweging gestuit. Vuurwerk. In Aveiro (Portugal) is door on voorzichtigheid een lading vuurwerk ont ploft waarbij twee mensen de dood von den en 23 werden gewond. Men was be zig met de uitdeling van vuurwerk on der de dorpsbewoners. Treiterbussen. Burgemeester Willy Brandt van West-Berlijn heeft verzocht om 70 bussen en 500 chauffeurs om te helpen bij de boycot van de stadsspoorweg, die communistisch eigendom is. De boycot berooft Oost-Duitsland van belangrijke inkomsten in Westduits geld. De boycot is van kracht sedert de bouw van de muur in augustus 1961. Tientallen West- Duitse steden zijn West-Berlijn eerder met bussen en personeel te hulp geko men, maar het merendeel daarvan is in middels teruggetrokken. Aan de 30 West- Duitse chauffeurs die nog in Berlijn zijn, is een receptie aangeboden. Waterstofbom. Volgens het Britse conser vatieve dagblad Daily Mail zal Frank rijk binnen de komende twee jaar in de Stille Oceaan 'n waterstofbom laten .ont ploffen. Franse deskundigen zouden reeds op eilanden in de omgeving van Tahiti naar een geschikte plek zoeken om de bom tot ontploffing te brengen. Onlusten. In het mijndistrict Oroya in de Zuidamerikaanse staat Peru zijn maan- dat een arbeider en twee politieofficieren om het leven gekomen toen stakende ar beiders van een mijnbouwmaatschappij probeerden zich meester te maken van de koper- en zinkraffinage-installaties. Er ontstond een vuurgevecht tussen de po litie en stakers, die oprukten naar de stad Oroya, waar zij vijf grote brand stofopslagplaatsen in brand staken, die la ter in de lucht vlogen. De stakers heb ben de weg tussen Lima en Oroya en ook de spoorweg geblokkeerd. Er zijn omvangrijke versterkingen naar Oroya gezonden om de orde te herstellen. Gestoord. Een geestelijk gestoorde vrouw heeft haar vier jonge kinderen in een kanaal geduwd nabij de Belgische plaats Denderleeuw. De kinderen verdronken. De vrouw sprong haar kinderen na, doch kon worden gered. Brand. In de Franse stad Colmar zijn zondagavond bij een brand in een woon huis zes mensen om het leven geko men. Feestgangers verrast. Drie Oostenrijkse alpinisten zijn zondag op de hellingen van de Traunstein bij Linz door een lawine verrast en om het leven geko men toen zij terugkeerden van een feest je in een berghut van de plaatselijke alpinistenclub. Duikvlucht. Een Amerikaans straalver- keersvliegtuig met 70 passagiers moest zaterdag boven Arizona een steile duik vlucht maken om een botsing met vijf straaljagers te ontken,": Vriidng ge beurde hetzelfde met ^ste! waar in 34 passag es zat;-n.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3