Ontslag uit leger geëist tegen beroepsofficier r^ï Kodak VIEUX 1st O RAN DY SPÉCIAL Geen fraude, wel slordigheden bij Haags Polio-comité Vier ex-generaals schrijven gezamenlijk hun memoires Zes jaar geëist wegens poging tot moord Senaat akkoord met hulp aan boeren Wegens mishandeling van soldaat De troonopvolging in de grondwet Geen strafvervolging tegen F. Krebbers Haagse politie wenst de jeugd prettige vakantiedagen Ex-generaal was geheim agent Met de nieuwe penningmeester werd het Paard van Troje ingehaald Geschiedenis van Algerije-putsch wordt in de gevangenis te boek gesteld Begrotingsbehandeling uitgesteld Ongeluk bij opening nieuw station Driebergen WOENSDAG 19 DECEMBER 1962 11 DOET U HET JUISTE GESCHENK „AAN DE HAND" Directeur gemeentewerken in Den Haag gaat heen Die gezellige „donkere" dagen zijn dank zij flitslicht en Kodak Films- niet te donker voor uw camera! voor mensen van nu! voor mensen, als u! Inderdaad'. BOOTZ Brandy Spécial! Een B randymet speciale smaak - sensatie! Dat ontdekt U, zodra Udeze Bootz-drank proeft. Voortaan vraagt U - waar dan ook - naar BOOTZ Brandy Spécial! Kolonel met teveel aan eerbied staat terecht Magie Amsterdamse Italiaan houdt drie jaar Negen doden in het verkeer „Een gedrag, een officier volkomen on waardig", heeft de president van het hoog militair gerechtshof te Den Haag gezegd tegen een 25-jarige beroeps twee de luitenant uit Rotterdam. De advocaat fiscaal ging in zijn requisitoir nog ver der: „Methoden die de Duitse politie macht zich permitteerde tegenover Ne derlanders in de oorlog". Dit was er gebeurd: de luitenant had ais officier van piket in een kazerne in Venlo, een in niet al te frisse staat van een „avondje uit" terugkomende soldaat geschopt, geslagen en heen en weer ge sleurd. Daarna het gebeurde in het wachtlokaal had hij hem persoonlijk naar een cel getransporteerd („belache lijk, zoiets doet een officier niet", zei de president), de soldaat in de cel weer mishandeld en hem vervolgens weer op gewacht, toen hij naar het privaat moest Toen de soldaat daaruit kwam, had de luitenant hem laten exerceren en straf oefeningen laten doen, om hem vervol gens weer in de cel te zetten. De volgende dag, bij een „huishoude lijk onderzoek", had hij de soldaat weer geschopt en hem, inplaats van hem te verhoren, strafexercitie en strafoefenin gen laten doen. Een vaandrig, die daar bij tegenwoordig was, had de scène in de steek gelaten „om maar niet teveel te zien. De luitenant had er, zo zei hij van morgen, wel spijt van. De krijgsraad in Den Bosch had hem veroordeeld tot een maand gevangenisstraf en ontslag uit mi litaire dienst. Tegen dat laatste was de luitenant in hoger beroep gegaan, omdat het „zijn leven zou ruïneren". De advo caat-fiscaal, mr. J. Zaayer, had geen me delijden: „een beschamende zaak. Niet eens een plotselinge woede of het ver liezen van zelfbeheersing maar een voort durende, systematische mishandeling. En dat tegen een soldaat met een gebrek- Advertentie HAARLEM: GR. HOUTSTRAAT 52 AMSTERDAM - DEN HAAG In het verleden is het streven naar een nationaal koningschap in het bijzonder tot uiting gekomen bij de grondwetsherziening van 1922. Toen is de mogelijkheid van vererving van de Kroon in verschillende zijlinies vervallen en is de troonopvolging beperkt tot de afstammelingen van konin gin Wilhelmina en tot de bloedverwachten van de laatstoverleden koning tot in ten hoogste de derde graad. Dit streven zal met de herziening, die thans aan de orde is, een zekere afronding verkrijgen, zegt de regering in haar me morie van antwoord aan de Tweede Ka mer inzake het wetsontwerp tot verande ring in de grondwet van de bepalingen in zake de troonsopvolging. Enerzijds wordt het beginsel gehuldigd, dat vreemde invloeden moeten worden ge weerd, anderzijds leeft de wens de per soonlijke vrijheid van de leden van het Koninklijk Huis terzake van de huwelijks keuze zoveel mogelijk te eerbiedigen. Dit leidt tot de opvatting, dat in geval van een huwelijk door een lid van het Konink lijk Huis buiten overleg met de Staten-Ge- neraal of buiten bij de wet verleende toe stemming, daaraan geen ingrijpender rechtsgevolgen mogen worden verbonden dan strikt noodzakelijk is met het oog op het staatsbelang. In verschillende opzichten, die in dit verband van belang zijn, wordt de positie van de vrouw door een huwelijk meer be- invloed dan die van de man, temeer wan neer het geldt het huwelijk met iemand van vreemde nationaliteit. Men kan hierbij denken aan kwesties van domicilie, natio naliteit, echtelijke verplichtingen en vreemd erfrecht. De regering merkt op, dat zowel bij het huwelijk van koningin Wilhelmina als bij het huwelijk van koningin Juliana de aanstaande prins-gemaal vóór het huwe lijk werd genaturaliseerd tot Nederlander. De aanzienlijke verandering, die optreedt in de rechtspositie van de vrouw ingeval van een huwelijk, maakt het noodzakelijk in artikel 17, tweede lid van de Grondwet aan een huwelijk voor de vrouw verder gaande rechtsgevolgen te verbinden dan voor de man. De mening van zeer vele Kamerleden, dat deze verdergaande rechts gevolgen ook aan het huwelijk van de man verbonden dienen te worden kan de regering, gelet op de aan het artikel ten grondslag liggende opvatting in verband met de eerbiediging van de persoonlijke vrijheid van de leden van het Koninklijk Huis terzake van de huwelijkskeuze, geens zins onderschrijven. De officier van Justitie te Zutphen heeft het proces-verbaal, dat tegen de radio en t.v.-technicus F. Krebbers uit Deventer was opgemaakt wegens overtreding van de telegraafwet, geseponeerd. Enige tijd geleden experimenteerde hij met een ap paraat op een hoge silo te Deventer om het de bezitters van normale t.v.-toestel- len mogelijk te maken het tweede Duitse programma zonder extra kosten te ontvan gen. De heer Krebbers verwacht dat hij bin nenkort in 't buitenland in de gelegenheid zal worden gesteld te tonen dat zijn ideeën juist zijn en dat het voor de t.v.- bezitters mogelijk is zonder zware kosten meer uit hun toestel te halen zodat hoge en dure antennes overbodig zijn. kige geestelijke ontwikkeling, een jongen die later is afgekeurd. Deze man moet uit het officierenkorps worden verwijderd Mr. Zaayer vroeg bevestiging van het vonnis. De verdediger bepleitte clementie. Hij vertelde, dat de staat van dienst van de luitenant, die „een geweldige hekel heeft aan slapheid en lamlendigheid", uitste kend is. De soldaat was, zo vond hij als slachtoffer helemaal niet zo zielig als wordt voorgesteld, want hij had zich. voor hij in de kazerne kwam, op straat misdragen. „Door schade en schande wordt men wijs, ook als jong officier. De vraag is maar: binnen welke grenzen kan dat als officier in het Nederlandse leger", zo be sloot hij zijn pleidooi. Uitspraak op januari. Het Bureau Voorlichting van de Haagse politie heeft de jeugd van de lagere scho len in de residentie in een briefje opge wekt de kerstvakantie nuttig te beste den. „Laat moeder ook eens vakantie heb ben en help haar in het huishouden. Ruim je eigen kamer eens op, of maak eens 'n fietstocht door de duinen of een strand wandeling. Geniet van je vakantie en zorg er voor, helemaal uitgerust en uitgewaaid strak weer op school terug te komen. Zorg er ook voor, dat je je niet gaat verve len. Dan ben je alleen maar jezelf en anderen tot last", zo schrijft het Bureau Voorlichting van de politie. Het briefje eindigt met de wens: „Prettige vakantie, prettige feestdagen en een gelukkig Nieuw jaar". De Haagse politie houdt op 29 december de hele dag rondleidingen door het hoofd bureau. Er zullen ook enige films worden vertoond. De achtergrond van deze circulaire aan de Haagse jeugd is dat de weken van de kerstvakantie altijd een top van baldadig heid vertonen. Het college van B. en W. van Den Haag is ingegaan op een suggestie, die de di recteur van gemeentewerken, de heer J. G. W. Bolomey, aan de wethouder van openbare werken en verkeersaangelegen- heden had gedaan, namelijk om uiteen te gaan op basis van het artikel der zoge naamde „incompatibilité d'humeur", om dat de inzichten terzake van het voeren van het directeursbeleid te zeer uiteenlo pen voor een goede samenwerking. Dit be tekent dat de heer Bolomey ontslag uit de dienst is gegeven met behoud van sa laris. De heer Bolomey, die gedurende zestien jaar de dienst van gemeentewerken heeft geleid, is voorzitter van het instituut van directeuren van gemeentelijke diensten en bedrijven. Bovendien is hij voorzitter van het Nederlandse Instituut voor Documen tatie en Registratuur (NIDEN) en voorzit ter van de stichting voor materialenkeu- ring (K.O.M.O.). Advertentie f®1 Kodak Plus-X PAN Film Kodak Verichrome Pan Film ROLFILMS Advertentie A VIEUX IKrandy! V SPÉCIAL (Van onze correspondent) BONN In Karlsruhe is gisteren (dins dag) het proces begonnen tegen kolonel Carl-Otto von Hinckeldey van de generale staf in het bondsleger. Hinckeldey wordt ervan verdacht sinds zijn intrede in de Bundeswehr in 1957 geheim militair mate riaal te hebben verstrekt aan de commu nistische spion Feuchtinger, die luitenant- generaal was in het Hitler-leger en onder wie Hinckeldey aan het einde van de tweede wereldoorlog diende. Feuchtinger stierf in 1960. Na zijn dood meldde zich een zekere Kuhn bij Hinckel dey met de mededeling dat hij de nieuwe communistische contactman was. Daar Hinckeldey niet wist dat Feuchtinger een spion was en hij het militaire materiaal aan zijn voormalige chef had gegeven in verband met een plan tot het schrijven van een gemeenschappelijk oorlogsdagboek, waarschuwde hij onmiddellijk de geheime dienst, die Kuhn, maar later ook Hinckel dey arresteerde. De kolonel, die nu vijftig jaar is en de indruk maakt van een cor recte officier, wordt officieel beschuldigd van landverraad uit onachtzaamheid. Hinckeldey bestreed gisteren voor het bondsgerechtshof dat hij aan Feuchtinger ooit strikt geheim materiaal heeft gegeven. Het waren meestal artikelen uit militair wetenschappelijke tijdschriften geweest en persoonlijke aantekeningen van Hinckel dey over de organisatie van het bondsle ger. Volgens de kolonel waren alle gege vens, die hij Feuchtinger toespeelde, be kend geweest aan alle officieren van het bondsleger. Interessant was, dat bleek dat Hinckel dey tot zijn onachtzaamheden was geko men omdat hij in Feuchtinger nog steeds zijn chef had gezien. Hij had de man die eerst in smeermiddelen handelde en later een baan had bij de Thyssen-Hütte, nog altijd met generaal aangesproken. De hoge raad heeft een cassatieberoep van een 24-jarige Italiaan verworpen, die in de nacht van 20 op 21 april een 31- jarige chauffeur in Amsterdam bij een ru zie heeft doodgestoken. In hoger beroep had het Amsterdamse hof de man wegens mishandeling de dood tengevolge hebben de veroordeeld tot drie jaar gevangenis straf met aftrek. De oud-wethouder van Sociale Zaken en Volksgezondheid van Den Haag, de heer C. H. P. W. van den Oever is benoemd tot voorzitter van de Haagse afdeling van het Prinses Beatrix Poliofonds. Hij volgt de journalist G. W. van Westering op, die tien jaar deze functie vervulde. In samen werking met de secretaresse, mevrouw A. Th. Hajes-Wagenaar, heeft de heer Van Westering tonnen gelds ingezameld voor poliopatiëntjes. De heer Van Westering en mevrouw Hajes hebben hun functies be schikbaar gesteld. Als redenen daarvoor zijn bestuursgeschillen opgegeven, die zich toespitsten nadat op 1 september van dit jaar de kandidaat-notaris H. P. Schotanus het penningmeesterschap had overgenomen. „Met deze nieuwe penningmeester werd een Paard van Troje binnengehaald," ver klaarde gisteren de Commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, in zijn functie van lande lijk voorzitter van het Prinses Beatrix Po liofonds. „Van fraude is beslist niets ge bleken, wel van slordigheden." Naast de heer Van Westering en me vrouw Hajes maakten nog zes Hagenaars deel uit van het Haagse comité. Deze zes hebben het vertro1 en in de voorzitter en de secretaresse opgezegd, nadat de nieu we penningmeester de puntjes op de i was gaan zetten. Het Haagse comité za melde de laatste jaren rond honderddui zend gulden per jaar in. Men vermoedde dat er onregelmatighe- (Van onze correspondent) PARIJS Daar het traditie is gewor den dat legerleiders, zodra zij hun uni form aan de kapstok hebben gehangen, hun vrije tijd besteden aan het te boek stel len van hun herinneringen, lag de ver wachting voor de hand dat ook de ver schillende Franse generaals, die vanwege hun politieke activiteiten in de gevangenis een gedwongen rust is opgelegd, wel spoe dig naar de pen zouden grijpen. Voor de gangmakers van de putsch in Algerije is dat moment nu klaarblijkelijk aangebro ken. Van de vier ex-generaals Salan, Jou- haud, Challe en Zeiler sedert kort weer Een 31-jarige kantoorbediende uit Rot terdam, die ervan wordt beschuldigd op januari in de Merwedestraat in Den Haag zijn echtgenote met een bijl te heb ben neergeslagen, heeft voor de rechtbank in Den Haag wegens poging tot moord zes jaar gevangenisstraf en terbeschikking stelling van de regering tegen zich horen eisen. Het huwelijk van het echtpaar gaf vele moeilijkheden, waardoor de vrouw met haar kind naar Den Haag was gegaan. Op de bewuste dag omstreeks vijf uur kwam ze haar echtgenoot in de Merwede straat, waar ze woonde, tegen. Volgens de man wilde hij het kind zien maar de vrouw zou het hebben weggetrokken: Daar over maakte hij zich kwaad. Hij greep de bijl en sloeg daarmee op de vrouw in. Ze bracht er weliswaar het leven af maar is gedeeltelijk verlamd en lijdt aan geheu genverlies. Aanvankelijk had verdachte verklaard: „ik wilde haar in elkaar timmeren en ben daarom naar Den Haag gegaan". Voor de rechtbank kwam hij op deze verklaring terug en zei, dat hij de bijl in een winkel in Rotterdam had gekocht om er houtjes mee te hakken en een kip in stukken te verdelen. Verdachte verklaarde, dat hij Brahmaan is en afkomstig uit Suriname. Hij zou voor priester hebben gestudeerd. „Het hoogste in ons geloof is de vrouw als moeder van het kind. Het is ook niet toegestaan om meer vrouwen te bezitten". President: „maar u hebt toch een kind bij een andere vrouw". Verdachte: „Dat is wel mogelijk. Hij zèi bereid te zijn, indien zijn vrouw dat toelaat, om voor haar en het kind te blijven zorgen. De officier van justitie, mr. van der Poll, constateerde aan de hand van de eerste verklaringen van verdachte, dat hij het voornemen had gehad zijn vrouw te doden. Het rapport van de psychiater kan geen zekerheid geven omtrent Ce toekomst van verdachte. Er is een dubieuze prog nose. Ter bescherming van de openbare orde achtte de officier naast gevangenis straf ook verwijdering van verdachte uit de maatschappij (ter beschikking stelling) noodzakelijk. De verdediger, mr. W. G. Peekens, be streed dat verdachte het voornemen had zijn vrouw te doden en bepleitte clemen tie. Hij vroeg zijn cliënt in elk geval niet ter beschikking van de regering te stel len. verenigd in de gevangenis van Tulle is bekend geworden, dat zij gezamenlijk de geschiedenis van hun mislukte ^lgerijn se avontuur zullen beschrijven. Zij willen hun herinneringen de vorm ge ven van een collectief geschrift, waarin zij de balans van hun acties zullen op maken. Zodra het ogenblik van een alge mene amnestie is gekomen en naar hun eigen verwachting zal dat niet zo heel lang meer duren, zullen zij hun gezamenlijke pennevrucht, die in de Franse uitgevers wereld al een kleine oorlog heeft ontke tend, prijsgeven aan de openbaarheid. Het idee voor het gedenkboek moet vooral zijn uitgegaan van °x-generaal Challe, voormalig opperbevelhebber in Algerije en van de.: Atlantische strijd krachten in West-Europa. „Toen het dui delijk werd dat de putsch in april tot mislukkig was gedoemd, heb ik me, zo heeft Challe zich dezer dagen tegenover een bezoeker uitgelaten, ter beschikking gesteld van de justitie van mijn land. Salan en Jouhaud meenden echter de strijd onder andere omstandigheden voort te zetten. Onze overwegingen waren dus verschillend, doch onze gevoelens stem den nauwkeurig met elkaar overeen. Wij willen nu uiteenzetten hoe ieders gedra gingen door diezelfde drijfveren werden gedicteerd. Wij moeten, zo besloot Challe, ernstig beginnen te denken aan de plaat sen, die in de geschiedenisboeken later voor ons zullen worden ingeruimd. De vier chefs van de Algerijnse rebel lie zijn in de gevangenis van Tulle on derworpen aan het z.g. politieke regime, dat hun een betrekkelijk grote vrijheid van beweging laat. Zij mogen veel be zoek ontvangen, kunnen hun menu's, die door hun eigen koks worden bereid, zelf samenstellen, ontvangen alle Franse kran ten en hebben de beschikking over ra dio en televisie. Die verschillende privileges heeft de Franse regering onthouden aan de voor malige penningmeester van de O.A.S., Canal, die net als Jouhaud onlangs krach tens een gratiebesluit van het staatshoofd zijn doodstraf in levenslang gewijzigd zag. Canals advocaten hebben een pro test bij de minister van Justitie inge diend, met het doel dat ook hun cliënt verder als politiek gevangene zal worden behandeld. De 70-jarige Brit Charlie Luke uit Fraddon in Cornwall is de bezitter en de maker van de meest merkwaardige bromfiets van het Britse gemenebest: Gedurende tien jaar verzamelde hij op schroothopen en sloperijen alles waar van hij maar dacht het te kunnen gebruiken en na uren noeste vlijt is het driewielige vehikel klaar. Het motortje drijft een staaf afkomstig van een tuinhek aan, waarover een kurken bol schuift. Deze bol drijft weer het achterwiel aan. De berijder heeft de keus uit 17 overbrengmgs-verhoudin- gen! De verlichting is afkomstig van de ponywagen van Luke's vader en is bijna honderd jaar oud. Het geval rijdt óók nog De gemeenteraad van 's Hertogenbosch heeft de behandeling van de begroting moeten uitstellen. Vooraf moest namelijk worden gespro ken over een voorstel tot het invoeren van een brandweerbelasting ter dekking van het tekort van 215.000,- dat de begroting vertoonde. Over dit voorstel staakten na een debat van meer dan drie uur de stem men met zestien tegen zestien. Na het staken van de stemmen deelde burgemeester mr. R. Lambooy mede dat herstemming eerst in de volgende verga dering in januari 1963 kan geschie den krachtens een voorschrift in de ge meentewet. Omdat het voorstel ten nauwste met de begroting verbonden is, kon ook de behandeling daarvan geen doorgang vinden en is zij eveneens tot januari uitgesteld. den waren bij de Haagse afdeling, toen in de zomer van 1962 het verslag aan de Haagse Sociale Raad veel opmerkingen ontlokte. Deze raad wenste een onderzoek en adviseerde het gemeentebestuur het Haagse comité geen vergunning te verle nen voor het houden van een collecte. Een nieuwe penningmeester werd ge vonden in de heer Schotanus, die spoedig tot verwondering van de heer Van Weste ring (die hem zelf had aanbevolen) met een hele reeks opmerkingen kwam, die ten slotte tot het conflict in het comité leidden. Zes bestuursleden zegden het vertrouwen in- de overige twee op. Mr. Klaasesz wees met nadruk op de grote verdiensten van de heer Van Wes tering en mevrouw Hajes, waarbij hij verwees naar het vele geld dat werd in gezameld. Van de beide ex-bestuursleden zei mr. Klaasesz, dat zij het vuur uit hun sloffen hadden gelopen voor het polio fonds. Hij prees hen voor het feit, dat zij all^ vrije tijd ervoor beschikbaar stel den. Hij bewonderde hun werkkracht hun vindingrijkheid voor acties en was enthou siast over de goede financiële resultaten. Volgens mr. Klaasesz waren echter de men sen die de straat opgingen „in hun tome loze ijver" slordig met de verantwoording van de gelden. De meerderheid van het Haagse comité wil thans dat de activitei ten meer naar boekhoudkundige regels ge regeld worden. Onregelmatigheden, in de zin van fraude, zijn volgens mr. Klaasesz zeer beslist niet voorgekomen. Bij de opening van het nieuwe station van de Nederlandse Spoorwegen te Driebergen-Zeist, waarvoor tientallen autoriteiten waren uitgenodigd, is een ongeluk gebeurd, waardoor de 43-jarige heer F. F. F. Bos uit Rotterdam is over leden. Het ongeluk gebeurde, toen tegen vijf uur de trein uit Arnhem, richting Utrecht, het station binnenreed. Bij het vertrek van deze trein zouden de burgemeesters van Driebergen en Zeist bij wijze van officiële openingshandeling een antieke bel luiden. De echtgenote van de heer Bos sprong bij het naderen van de trein op een over looppad, dat door het stationspersoneel ge bruikt wordt om van het ene perron op het andere te komen. Zij bezeerde zich aan hoofd en hahden, maar stond weer op. De heer Bos sprong daarop eveneens op de overloop en kwam onder de trein. Le vensgevaarlijk gewond moest hij naar het ziekenhuis in Zeist worden gebracht, waar hij later overleed. Zijn vrouw die tussen de sporen was terechtgekomen, werd met lichte verwondingen en een shock in dit ziekenhuis opgenomen. De spoorwegrecherche, die samen met de rijkspolitie een onderzoek instelt, staat voor een raadsel. De heer en mevrouw Bos behoorden niet tot de genodigden. Ver der Vas er op de plaats, waar het echt paar stond, ook geen gedrang. De ope ningsfeestelijkheden werden terstond afge last. Op de ringbaan-zuid te Tilburg is de 76- jarige mevrouw M. Petit-Edihoven uit Til burg bij het oversteken door een perso nenauto aangereden. Zij werd in ernstige toestand naar het St. Elisabethsziekenhuis te Tilburg vervoerd, waar zij enkele uren later is overleden. In een ziekenhuis te Breda is overleden de 83-jarige P. Hopstaken uit Hoeven. Hij was gisteren zwaargewond, geraakt, toen de auto waarin hij zat op de rijksweg Breda-Tilburg in botsing kwam met een tegenligger. In Leeuwarden is de 52-jarige chauffeur monteur S. Dusselaar uit Leeuwarden aan gereden door een personenauto en ernstig gewond naar het Diakonessenhuis gebracht waar hij is overleden. In Wateringen is de 65-jarige heer J. Janknegt bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Hij werd aangereden door een personenauto toen hij midden op de weg van zijn fiets was gestapt. De 56-jarige bloemenkoopman C. K. Buis man, die vorige week zaterdag in de Jan van Galenstraat te Amsterdam met zijn fiets in aanrijding met een vrachtauto kwam en met een schedelbasisfractuur in het Wilhelminagasthuis werd opgenomen, is daar aan zijn verwondingen bezweken. Een personenauto, bestuurd door de 42- jarige gehuwde koopman L. van Zuiden uit Amersfoort is te Zeist tegen een langs de weg stilstaande vrachtauto gereden. De heer Van Zuiden werd bij de botsing op slag gedood. In een ziekenhuis in Zwolle is de 24- jarige landbouwer A. Mokken uit de Vin- kenbuurt op de grens van Ommen en De- demsvaart overleden. De heer Mokken was met zijn brommer over de kop ge slagen toen hij een boomtak tussen de wie len kreeg. De 80-jarige Leeuwarder L. van Tuinen, die vorige week plotseling in Leeuwarden overstak en werd aangereden door een tractor, is aan de gevolgen van de opge lopen schedelbasisfractuur overleden. In de tweede week van januari zal een begin worden gemaakt met de verstrek king van renteloze voorschotten aan ge mengde bedrijven op de zandgronden, zo heeft minister Marijnen in de Eerste Ka mer meegedeeld. De voorschotregeling werd met weinig enthousiasme ontvangen. Desondanks werd ze onder hoofdelijke stemming goedgekeurd, doch de fractie van de C.H.U. wilde aantekening dat zij geacht wenste te worden te hebben te gengestemd. De kritiek op de regeling er is op de landbouwbegroting van 1962 een ex tra bedrag van 25 miljoen gulden voor uitgetrokken spitste zich toe op de on toereikendheid van deze hulp en op het feit dat er in de Nederlandse landbouw niet veel eerder een structuurpolitiek is gevoerd. Als dit laatste wel was geschied zouden de huidige moeilijkheden zich niet hebben voorgedaan, merkte de C.H.- woordvoerder ir. Geuze op. De sprekers van andere fracties won den er ook geen doekjes om: jhr. mr. Schorer (P.v.d.A.): „te weinig" de heer Mertens (K.V.P.):lapmid del"..., de heer Haken (C.P.N.), die niet temin voorstemde:... „de hulp had moe ten worden verdubbeld. Met de terugbetaling van de voorschot ten door de landbouwers wil de minis ter coulant zijn. Hij zal het van geval tot geval bekijken en geen dwang opleggen. De landbouwnota zal hij volgende week bij de Tweede Kamer indienen, tegelijk met de memorie van antwoord op de landbouwbegroting 1963.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 11