MARIJKE VAN DER LUGT EEN MACHTIGE BRUNHILDE ,;v DE PROGRAMMA'S Man...man...wat 'n Manchester! Jean Genets „De meiden" 7,2 miljoen Nederlanders volgden „Open het Dorp" Jeugd en muziek in Concertgebouw Staatssecretaris Scholten nodigt protestcomité van schrijvers tot gesprek Geen tweede commercieel t.v.-kanaal in Engeland Kijkers en luisteraars Driekwart gaf een bijdrage Ziekelijk stuk gered door de vertolking w WOENSDAG 19 DECEMBER 1962 13 „Die Walküre" in Antwerpen nabeschouwingen K.R.O. zendt „Louise" niet uit Het Weihnachts-Oratorium De uitvaart van Koningin Wilhelmina TONEEL IN HAARLEM De N. Ph. O.-kwestie 1,1 mil), lucifersdoosjes Damshuizer Edith Piaf op het scherm De radio geeft donderdag T elevisieprogramma ,f Jf 25 jaar: Nationaal Schriftmuseum IN MEI 1963 ZAL het honderdvijftig jaar geleden zijn dat Richard Wagner het levenslicht zag; in oktober daarop valt de honderdvijftigste gedenkdag van Verdi's geboorte. Uiteraard zal het feit, dat de twee heroën van de negentiende- eenwse operakunst, in hetzelfde jaar op het wereldtoneel verschenen, overal ter wereld waar de westerse operacultuur hoog gehouden wordt, het seizoen worden beheerst door deze twee antagonisten. De Nederlandse Opera te Amsterdam heeft op haar jongste persconferentie al het een en ander in het vooruitzicht gesteld, wat er op wees dat aan het Verdi-repertoire mime aandacht zal worden geschonken en dat de Wagnerherdenking zich zal bepalen tot „Der fliegende Hollander", die reeds in voorbereiding is voor het huidige seizoen, plus een van de vier delen van de „Ring des Nibelungen", ofwel „Rheingold" of „Die Walküre". IN DE KONINKLIJKE VLAAMSE Opera te Antwerpen heeft men, zij het dan ook als voorbereiding voor het volgend seizoen, de Wagnerherdenking reeds royaal aangepakt; buiten de traditionele „Parsifal" op Goede Vrijdag, wordt daar in het huidige speelplan reeds de complete Ring gegeven, met het vooruitzicht op een of meer cyclische vertoningen. In deze Wagner-burcht, waar indertijd Urlus triomfen vierde als Siegmund en Sieg fried, mevrouw Judels-Kamphuizen en mevrouw Poolman-Meisner als Briinhilde, Jules Moes als Loge, om slechts deze Hol landse operafiguren te noemen en verder niet te gewagen van de vermaardste Wag- nervertolkers die aan bod waren, was trouwens niets minder te verwachten. Er leeft daar in de Scheldestad een Wagner- traditie die er van lieverlede gegroeid is en, de tegenwind van het oorstrelende bel canto ten spijt, trouw onderhouden wordt. „RIJNGOUD" EN „WALKURE" zijn nu reeds aan de beurt geweest en „Siegfried" is op stapel gezet. Dat gaat daar in hache lijke tempi z'n gang in een „plan de cam pagne" dat maar eventjes ruim dertig werken omvat. Men vraagt zich af hoe men het klaarspeelt en hoe koor en orkest het bolwerken. Ik was in de gelegenheid de laatste van de reeks Walküre-voorstellingen bij te wonen. Voor de Brünhilde-partij was be roep gedaan op Marijke van der Lugt van de Nederlandse Opera, reden waarom wij haar vrijdag te Amsterdam niet als Abi- gaille in „Nabucco" te horen kregen, rol die nu door Antoinette Tiemessen, als doublure met goed gevolg gecreëerd werd. Marijke van der Lugt, die te Antwerpen ook reeds de Kundry in Parsifal zong, heeft me als Brünhilde aldaar haar entree in de Ring gedaan, die in spannende ver wachting doet uitzien naar haar vertol king in „Götterdammerung", waarvoor zij ook geëngageerd is. Want haar Brünhilde- creatie is niets minder dan een evenement; ik wacht mij wel om hier het woord sen satie neer te schrijven, want daar is het te eerlijk voor. Eindelijk weer eens een grote Wagner- zangeres. Wat zij in de grote scène met Wotan in de laatste akte met haar mach tige en toch soepele stem bereikte en met spel en innerlijke bewogenheid waar maakte, was in één woord grandioos. Deze triomf moge de Nederlandse Opera er toe doen besluiten Die Walküre op haar pro programma te nemen en het Nederlands publiek gelegenheid te geven de Brünhilde van Marjjke te bewonderen. DE VERDERE bezetting allemaal leden van de K.V.O. was, op één na, opgewassen tegen de dominerende figuur van mevrouw Van der Lugt. De Sieglinde van Marie-Louise Hendrickx toonde zelfs eigenschappen van vocaliteit, van dictie (geen letter van haar tekst bleef onver staanbaar) en van spel, die voor die der grote vedette, zij het dan in een ander stemgehalte, niet onder deden. En ook de Fricka van Rita Lafout gaf de overtui gende indruk, die in een Wagnerdrama al de rest tot dienende functie maakt. Het Walkuren-octet, samengesteld uit eerste krachten van het gezelschap liet geen wensen onbevredigd. De dramatische bariton Vermeersch is voor de figuur van Wotan tamelijk klein van stuk, maar hij imponeert met zijn machtige stemmidelen. Edward de Dekker was als verschijning en volumineuze basstem een gewenste Hunding. Alleen de Siegmund van Ver- beeck stelde teleur; te week voor deze heldenfiguur. Dit voor de vocale" ver klanking. De Vereniging Jeugd en Muziek organi seert op zondag 6 januari aanstaande in het Concertgebouw te Haarlem een con cert door het Nationaal Jeugd Orkest. Di rigent: Nico Hermans. Solist: Max van Egmond, bariton. Op het programma staan werken van H. Andriessen, Vredenburg, Prokofiev en Schumann. De K.R.O. heeft bekend gemaakt, dat de aflevering „Louise" uit de televisie spionageserie „De Fuik" ni*t zal worden uitgezonden. De K.R.O. zal berusten in het door de president van de arrondissements rechtbank te Amsterdam op 4 december 11. in kort geding gewezen vonnis in de zg. „Zaak-Louise". De K.R.O. heeft het besluit genomen uitsluitend op grond van de practische overweging, dat met een voortzetting van de procedure zoveel maanden gemoeid zou den zijn, dat de zaak haar belang geheel verloren zou hebben. De serie zou tegen die tijd immers reeds tot het verleden be horen. Naar aanleiding van de passage in het vonnis, waarin gezegd wordt, dat de K.R.O. geen blijk heeft gegeven van bereidheid om het oordeel van de gewone rechter af te wachten zegt de K.R.O. er prijs op te stellen in herinnering te brengen, dat hij tevoren wel degelijk officieel heeft aan geboden om de vraag of tot uitzending zou worden overgegaan ter beslissing voor te leggen aan een onpartijdige instantie. De K.R.O. dacht daarbij aan arbitrage, ,mede ook juist met het oog op het be weerde verlangen van „Louise" om ano niem te blijven. Op dit aanbod is echter door de wederpartij nimmer gereageerd. OP HET GEBIED van de regie is men met deze Ring-prestatie van de gevestigde traditie van de K.V.O. afgestapt. De mon tering is in handen gegeven van regisseur Anton van de Velde, die met een per soonlijke kijk op de jongste vernieuwingen inzake de scenische Wagner interpretatie, verrassende aspecten heeft bereikt, die, door het overbodige van het decorum weg te snoeien, de synthese van het werk dienen en de ideële sfeer waarin het zich afspeelt. En waarin kan dit beter gebeu ren dan in dit mythisch spel, waarin de figuren als abstracte wezens stuk voor stuk ideeën vertegenwoordigen. Toch heeft Van de Velde zich voor deze „tragedie van machtwellust en gouddorst" een we reld geschapen, die niet in metrische figu ren en strakke lijnen het groeiproces van de natuur verloochent. Bovendien heeft hij met succes gestreefd naar coïncidenties van spel en groepering, die Wagner's con cepties correct volgen. En verder is het een virtuoos spelen met het ongrijpbare element dat licht heet. De muzikale leiding was in handen van de jonge dirigent Frits Celis, die zich het vertrouwen dat men in hem stelde, waar dig toonde. Jos de Klerk De staatssecretaris van O. K. en W. mr. Y. Scholten, heeft aan het secreta riaat van het actiecomité van de tegen het litteratuurbeleid der regering protes terende 65 schrijvers doen mededelen dat hij bereid is het comité medio janua ri 1963 voor een bespreking op het de partement te ontvangen. Inmiddels zijn bij het secretariaat van het comité zo deelt dit mede een groot aantal adhesiebetuigingen op het manifest der 65 binnengekomen, onder an dere van A. Roland Holst, Hans Andreus, Willem Brandt, Piet Calis, Jacques den Haan, Albert van der Hoogte, Jo Land heer, Rob Nieuwenhuys, Nico Rost, Hans van Straten, Ben Stroman, Ab Visser, Hans Warren en Aya Zikken. Voor de 40ste maal zal Haarlems Ge mengd Koor op tweede kerstdag, 's mid dags om half drie in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem, een uitvoering geven van het Weihnachts-Oratorium van J. S. Bach. Aan dit concert werken als so listen mede: Nelly Groenevelt, sopraan; Wilhelmina Matthès, alt; Gerard Honig, tenor; David Hollestelle, bas. De begeleiding geschiedt door het Noord hollands Philharmonisch Orkest; Klaas Bolt, orgel en Bets Nederkoorn, clavecim- bel. Het geheel staat onder leiding van Anton de Beer. Bij de Uitgeverij W. ten Have te Am sterdam is verschenen een boekje, waar in zijn opgenomen de diensten in de kapel van Paleis Het Loog en in de Nieuwe Kerk te Delft bij de baar van Koningin Wilhel mina. De dienst in het Paleis werd ge leid door de Nederlandse hofprediker, ds. J. F. Berkel en de voorgangers in de dienst te Delfst waren ds. Berkel en pas teur G. I. P. A. B. Forget. In de uitga ve zijn opgenomen de gebeden, de schrift lezingen de gezongen liederen en de pre dikingen. Advertentie De Britse regering heeft dinsdag in een witboek over haar toekomstige radio- en televisiepolitiek te kennen gegeven, dat zij voor het ogenblik niet voelt voor een tweede kanaal voor de commerciële tele visie, opdat deze op gelijke voet kan concurreren met de B.B.C., die tegen 1964 over een tweede televisieprogram hoopt te beschikken. De regering kondigde aan dat het „On afhankelijke Televisie Orgaan" (I.T.A.) dat het toezicht moet houden op de com merciële televisie, voortaan een meer lei dinggevende rol gaan spelen. Wat het tweede kanaal voor de commerciële tele visie betreft is de regering van mening, dat er weinig tekenen zijn die er op zou den wijzen dat het publiek dit tweede kanaal thans wenst. Zij sluit echter niet de mogelijkheid uit, dat er later een tweede kanaal beschikbaar wordt gesteld. Dit besluit komt overeen met de aan bevelingen van de officiële commissie van onderzoek. In de nota van de regering wordt voorts gemeld dat de grote maatschappijen mo menteel een te grote greep hebben op het televisienet. Dit betekent critiek op het be staande systeem waardoor sommige maat schappijen gelijktijdig hetzelfde program ma kunnen uitzenden voor verschillende delen van het land. Er moeten doeltref fende voorzorgsmaatregelen getroffen wor den tegen het risico van te grote concen traties van aandelen in rijke televisie maatschappijen. Dienovereenkomstig werd er in de nota voorgesteld dat in het bij het parlement in te dienen wetsontwerp de ITA gemachtigd wordt tot verbreking van contracten met een maatschappij waar aandelen in kranten „gelegenheid tot mis bruik" scheppen. Op 1 december waren er bij de Diesnt Luister- en Kijkgelden 1.258.241 televisie toestellen aangegeven tegen 1.234.368 op 1 november (t/m 17 december 1.270.318). Er waren op 1 december 1962 2.605.172 geregistreerde radiotoestellen tegen 2.602.885 op 1 november. Het aantal aan sluitingen op de draadomroep bedroeg op 1 december 468.238 tegen 468.562 op 1 no vember. even uitstekend, en soms zeer aangrijpend, als de wat meer sloofse en onderdanige maar niet minder bezeten Claire. De rol van de „mevrouw" was niet ideaal bezet met Diny Sprock, zodat deze zich (èn de rol) nogal moest forceren bij de uitbeel ding van die figuur, maar zij slaagde er toch heel goed in, de betekenis ervan duidelijk te maken. De drie actrices waren bovendien voortreffelijk op elkaar inge speeld, zodat de ensemble-vertolking (af gezien van een soms nogal onduidelijke dictie) de grote winst van deze avond was. JEAN GENET heeft in zijn voorwoord bij de tekstuitgave van „De meiden" uit drukking gegeven aan zijn minachting voor de toneelspeelkunst, waarvan hij zegt: „Men kan niets verwachten van een be roep dat met zo weinig ernst en eerbied wordt beoefend". De voorstelling van gister avond zal velen ervan hebben overtuigd dat Jean Genet als toneelschrijver integen deel zijn redding en zijn bestaan te dan ken heeft aan wat hij noemt de „ver waande, stompzinnige" beoefenaars van die kunst. Simon Koster Ongeveer 7,2 miljoen Nederlanders volg den op maandagavond 26 november via radio of televisie Mies Bouwmans mara thon-uitzending „Open het Dorp". Van elke vier Nederlanders hebben er drie iets bijgedragen aan de inzameling. Meer dan 1,1 miljoen luciferdoosjes met geld zijn die maandagavond via de kruidenier naar de Nederlandse postkantoren ge bracht. Dit blijkt uit een onderzoek dat het Nederlands Instituut voor Publieke Opi nie (NIPO) heeft gehouden naar de be trokkenheid van het Nederlandse volk bij de actie „Open het Dorp". De enquêteurs ondervroegen 398 huishoudens, verspreid over het hele land. In ruim 85 pet der Nederlandse huis houdens werd maandagavond gekeken of geluisterd. Dat betekent dat in bijna 2,6 miljoen huiskamers de radio of de te levisie aanstond. In ruim 14 pet. van de gezinnen werd niet gekeken of geluisterd. Kijken en luisteren was alsvolgt over de media verdeeld: In 38Vi pet van de Nederlandse huishoudens werd naar de televisie gekeken, waarbij gemiddeld drie, Aansluitend op het succes dat de Ameri kanen met hun Venus-verkenner hadden, was de lezing, die prof. dr. Minnaert over de planeten hield, zeer actueel, zeer leer zaam en ook boeiend, al had men slechts twee of drie trucages en een zeer kort en onduidelijk slot-motion filmpje van Mars ter beschikking, om het geheel wat vaart te geven. Het N.T.S.-journaal, dat ere wie ere toekomt gisteravond bijzonder goed was, besteedde ruim aandacht aan de moeilijk heden, die het Noordhollands Philharmo nisch Orkest ondervindt van de zijde van de voogdij van de hervormde kerk in Den Burg (Texel). In deze reportage verklaar de de directeur van het orkest, de heer Mensink, met grote stelligheid dat de or kestleden zich niet misdragen hebben, zelfs niet in geringe mate. Zij hadden dus ook niet in de kerk gerookt. En in deze kerk is meermalen kalk van de muur gevallen, ook wanneer er niet gespeeld werd, zo merkte de heer Mensink nog op. De orkestleden en hun leiding zijn van mening, dat over hun hoofden heen in de kerkvoogdij een strijd wordt geleverd tussen de voor- en tegenstanders van het toelaten van de muziek die het N.Ph.O. brengt. Die mening werd o.i. wel beves tigd door het daaropvolgende vraagge sprek met de president-kerkvoogd, dr. De Boer; deze had het weliswaar ook weer over de neervallende kalk, maar legde in zijn antwoorden 't accent duidelijk op een geheel ander feit. Het feit, dat naar zijn mening het orkest veel te groot is voor deze kerk. Bovendien vond hij het podium, dat voor het orkest gebouwd moet worden, in hoge mate ontsierend. In de rubriek „Achter het Nieuws" moch ten wij kennis maken met de makers van de nieuwe speelfilm „De Overval", Piet Kremer, de leider van de Friese Knokploe gen, die op 8 december 1944 deze levens gevaarlijke overval op de Leeuwarder strafgevangenis uitvoerden, gaf te kennen, dat hij aanvankelijk niet enthousiast was voor dit filmplan, dat overeenkomstig de wensen van scenarioschrijver dr. Lou de Jong het niet kon stellen zonder zijn ad viezen en die van de andere illegale strij ders. Nu toonde de voormalige KP-chef zich bijzonder tevreden over het werk van de filmploeg, die geregisseerd werd door de befaamde Britse cineast Paul Rotha, die te kennen gaf dat dit gegeven, spelend in bezet gebied, hem artistiek gezien, ge grepen heeft. Rotha, die bekend is om de grote zorg die hij aan fotografie en mon tage besteedt liet ten slotte een fragment van zijn Nederlandse film draaien en dat was veelbelovend. Theo Eerdmans mocht gisteravond de trofee van zijn vraag- en antwoordspel „Wereldwijs" uitreiken aan het trio van de Enschedese textielfabriek, dat nu het team van een Friese condensfabriek met groot verschil klopte. De troubadour Gerard Cox trad op in een „lief en snoeperig" decor, dat in het geheel niet paste bij de stad, die hem zo inspireert, Rotterdam. Uit zijn „kleinlied- jes" bleek dat Cox gevoelig en soms zeer origineel reageert op alles wat zich in die dynamische havenstad rondom hem afspeelt. Sommige van zijn chansons (liever een vreemd woord dan zo'n vreemd woord als „kleinlied") hebben ons wel kunnen boei en. Toch lijkt deze nogal poëtische liedjes zanger, met zijn wat sombere, weinig vi tale kijk op de dingen (de liefde uitgezon derd, zo zong hij) ons weinig op zijn plaats in zo'n levenslustige havenstad. Meer dan drie kwartier duurde de uit zending „Het Concilie in Rome en de ver deeldheid der Kerken", die geregisseerd werd door Jack van Belle. In een korte filminleiding werd zeer goed onderstreept, hoe men die verdeeldheid alleen reeds in Hilversum en omgeving kan waarnemen. M.i. niet geheel juist was het, dat men in dit verband ook aandacht besteedde aan Advertentie kijkers aan het toestel zaten; dat waren er in totaal bijna 3,5 miljoen. In 25 pet. der huishoudens werd naar de radio geluisterd, met een gemiddelde radio-bezetting van 2,3; dat levert teza men ongeveer 1,7 miljoen luisteraars op. In 22 pet. van de gezinnen werd „Open het Dorp" zowel beluisterd als bekeken (dit laatste vaak bij anderen); hier gold het gemiddeld 3 personen, hetgeen een totaal maakt van 2 miljoen mensen. Al les tezamen levert dit een radio- en televisiepubliek op van 7,2 miljoen men sen. In 74 pet. van de huishoudens kregen de enquêteurs te horen dat er iets aan „Open het Dorp" was gegeven. Door ruim 38 pet. van de gezinnen is een lucifersdoos je met geld naar de kruidenier gebracht, 12 pet. nam deel aan een inzameling op het werk, 4 pet. aan een inzameling op school, 8 pet. gaf aan straatcollectes, kocht speldjes etc., 7 pet. gireerde een bijdrage, 3 pet. stond een bepaald sala rispercentage of overwerkbeloning af en 11 pet. gaf op- „zonder meer" iets te hebben gegeven. Het totaal van deze percentages ligt boven het „actie-percentage" van 74 pet, omdat in menig huishouden op meer dan één wijze werd bijgedragen. de verdeeldheid op het gebied van onder wijs en radio (de Vara is ten slotte ook een zuil). Het daaropvolgende gesprek, ge leid door H. M. van Randwijk, kenmerkte zich door een gebrek aan evenwicht en een (waarschijnlijk daaruit ontstaan) rom melig verloop. De Jezuïetenpater prof. dr. Creyghton, geschoold in de redeneerkunst en in de theologie was, evenals de Am sterdamse P.v.d.A.-wethouder drs. Den Uyl, ver boven de maat van de twee studenten, die aan de andere kant van Van Randwijk zaten (één van die studenten kon zenuwachtig als hij was, nauwelijks een ronde zin uitbrengen). Het gesprek, dat in het begin uitdrukking gaf aan de overal gesignaleerde verwondering, die tegenstel lingen en meningsverschillen van de 2400 hecht georganiseerde kerkvaders gewekt hebben, week al spoedig van het onder werp af. Van Randwijk, die terecht een ieder het woord wilde geven, was té wei nig leider en té gretig gesprekspartner (en dat wil in zijn geval wat zeggen). Hoe goed hij het ook bedoelde, hoe sympathiek de gesprekstoon ook was, over de ver deeldheid der kerken werd al gauw niet meer gediscussieerd; wél echter over het autocratische („totalitaire") karakter van de rooms-katholieke kerk. Wèl over de verhouding van deze kerk tot de staat, waarbij uiteraard een land als Spanje ook genoemd werd. De heer Van Randwijk, die tal van keren zijn discussiegenoten het woord ontnam, was zichtbaar verheugd, dat deze uitzending zijn einde naderde. Aan de ongeremdheid van de gesprekslei der wijten wij het, dat dit einde de kerst viering betrof en de gevoelens, die de pro testant Van Randwijk in die dagen plegen te beheersen. Enfin, het was allemaal goed bedoeld. Voor de alles-kijkers was het overigens een bijzonder zware avond, want inclusief dit „radio-forum" kregen zij heel weinig te zien, maar uitzonderlijk veel te horen. De V.P.R.O. zendt op 17 januari a.s. het optreden uit van de Franse zangeres Edith Piaf, waarvoor de opnamen werden ge maakt op 14 december j.l. in Nijmegen. Deze uitzending komt onmiddellijk na het journaal (20.20 uur) en eindigt om 21.10 uur. Edith Piaf zingt in dit programma niet slechts alleen, maar ook met haar echtgenoot Theo Sarapo. De regie heeft Thijs Chanowski. HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00- 24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Klassieke gram- mofoonmuziek. 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Grammofoonmu ziek. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Geestelijke liedéren. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Lichte muziek. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Lichte orkestmuziek (gr.). 12.50 actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Licht orkest en zangsolisten. 13.40 Wissewassen licht programma (herh. van zondag jl.). NCRV: 14.00 Koorzang. 14.20 Feest in de flat, Adventsspel. 15.20 Advent- programma: geestelijke muz. 16.00 Kerst feest ten paleize, reportage. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Schoolzang. 17.40 Beursbe richten. 17.45 Theaterorkest en solisten. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Licht orkest. 18.50 Sociaal perspektief, lezing. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Gewijde muziek. 19.30 Radiokrant. 19.50 Politiek klankbeeld van de C.H.U. 20.00 Wij poetsen de plaat: Lichte grammofoonmuziek. 20.20 Recht zo die gaat, hoorspel. 20.30 Samen uit, sa men thuis, gevarieerd programma. 22.00 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespreking. 23.00 Platennieuws. 23.35 Bij het verschij nen van de Nederlandse bodemkaart, le zing. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Klassieke grammofoon muziek. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeids vitaminen (gr.) 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Huishoudelijke zaken, lezing. 11.15 Radio-kamerorkest: klassieke en moderne muziek. 12.00 Licht instrumentaal ensem ble. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Uit het bedrijfsleven, le zing. 12.43 Grammofoonmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, eventueel ac tueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beurs berichten. 13.30 Promenade-orkest: amu sementsmuziek. 14.00 Zangrecital: Interna tionale Kerstliederen. 14.30 Voor de vrouw. 15.05 Zing met ons mee. 15.30 Hoe ver is het concilie nu gevorderd?, vraaggesprek. 15.45 Licht instrumentaal ensemble. 16.00 Van vier tot vijf: radioprogramma in een Notedop. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Pianospel: lich te muziek. 18.30 Sportpraatje. 18.35 De gesproken brief. 18.40 Instrumentaal sex tet. 19.00 Open het dorp. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio-Filhar- misch orkest en solist: Moderne mu ziek. 21.15 Literair gesprek. 21.35 Caba retprogramma. 22.10 Jazzmuziek (gr.). 22.30 Nieuws en mededelingen. 22.40 Ac tualiteiten. 23.00 Sportactualiteiten. 23.10 Nieuwe grammofoonplaten. 23.55-24.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG VARA: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 17.35-17.45 Internationaal jeugdjournaal. CVK/ÏKOR/RKK: 17.45-18.05 Logboek, een programma over de Bijbel voor de jeugd. NCTV: 19.30 Alles draait om moeder. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. NCTV: 20.20 Memo. 20.30 Zoek de zin op, quiz. NTS: 21.00 Bedreigd erfdeel, docu mentair programma. 21.40 De vogelver schrikker, TV-spel. NCRV: 22.20 Samen- VOOR DONDERDAG VARA:' 19.30 Sport. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 achter het nieuws. 20.35 Spiegel der kunsten. NTS: 21.05 Ik zie, ik zie wat jij niet ziet, TV-speL QUIZ WERE.LXW1JS LADYROY GENTIEROY PEAU DE PECHE REAL-HAND- EN ORB1SDRUK KONINKLIJKE TEXTIELFABRIEKEN GEBR. VAN HEEK N.V., ENSCHEDE. VIJFTIEN JAAR na de Parijse première in het Theatre de l'Athenée onder regie van Louis Jouvet is Jean Genets toneel in één bedrijf, „De meiden" („Les bonnes"), voor 't eerst door het Nederlandse beroepstoneel opgevoerd; de Toneel groep Centrum heeft het waagstuk aangedurfd. Vijftien jaar hebben onze toneel leiders huiverend tegen dit stuk aangekeken en het daarna terzijde gelegd, ver moedelijk op grond van de overweging dat een dergelijk produkt van een volstrekt destructieve neurotische fantasie door een Nederlands publiek niet zou worden ge accepteerd. De opvoering door Centrum heeft de afgelopen zes weken in Amsterdam en elders echter wèl publiek getrokken, maar dat behoeft nog niet te betekenen dat het stuk als zodanig geaccepteerd is. Na de vertoning van gisteravond in de Haar lemse Stadsschouwburg ben ik geneigd te veronderstellen dat de vertolkingen van de hoofdrollen de toeschouwers een diepere artistieke bevrediging hebben gegeven dan het werk van de schrijver. DAARBIJ IS „De meiden" nog het minst weerzinwekkende van Genets toneelstuk ken. Weliswaar is ook deze éénakter door trokken van zijn haat tegen de maatschap pij: hij verkondigt voortdurend zijn veraf goding van de misdaad als de weg tot ont snapping uit die verafschuwde menselijke gemeenschap, maar de benadering van het thema is althans minder cru en minder afstotend dan in „Le balcon" en „Les nè- gres". Genet gebruikt ook hier zijn ge liefde methode van toneel-op-het-toneel,dus van illusie in het kwadraat, om zich zo ver mogelijk van de werkelijkheid te dis- tanciëren en een buiten-maatschappelijke droomwereld te scheppen. Maar het is zijn persoonlijke tragedie dat hij niet los komt van het voorwerp van zijn haat, met het gevolg dat de toeschouwer niet werkelijk wordt betrokken in die droomwereld, die per saldo Genets particulier universum van De stichting Nationaal Schriftmuseum viert volgend jaar haar 25-jarig bestaan. In de loop der jaren organiseerde zij nationale schrijf-en tekenwedstrijden voor de leerlingen van alle scholen in Neder land, Suriname, de Nederlandse Antillen en 42 scholen in het toenmalige Nieuw- Guinea; in samenwerking met het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen, de In ternationale tentoonstelling „5000 Jaar schrift en schrijven". Omdat de stich ting volgend jaar haar werk zonder sub sidie zal moeten voortzetten, doet zij een beroep op het Nederlandse volk haar te willen steunen. Dit kan geschieden door middel van een briefkaart met bij plakking van 0,25 tot een maximum bedrag van 1 aan postzegels of door het overschrijven van een jubileumdona tie op de postrekening van het Girokan toor te Amsterdam met de aantekening „ten behoeve van het Nationaal Schrift museum N. 1200". Nadat een voldoende bedrag voor het Nationaal Schrift- seum bijeen is gebracht, zal dit worden gevestigd in een gemeente waar de over heid tot medewerken bereid is. Het adres van het secretariaat van de Stichting is: Corn. Krusemanstraat 39, Amsterdam-Z. de verheerlijkte misdaad blijft. Zonder eni ge twijfel is Genet als schrijver een uit zonderlijk begaafd man die ook op toneel gebied fascinerende dingen kan doen; maar hij misbruikt zijn talent door zich litterair uit te leven als een twintigste-eeuwse pro letarische Donatien de Sade die, zoals in „De meiden", niet uitgepraat raakt over „de lauwerkrans, de luister van de mis daad" en er zelfs de traditionele zweep bij te pas brengt om zijn opvattingen over tuigend te demonstreren. Maar toch niet zó overtuigend dat de toeschouwer wer kelijk gaat meeleven met de dienst bode Claire, die haar eigen vergif inneemt omdat de door haar beraamde moordaan slag op haar „mevrouw" is mislukt en zij nu haar wraaknemeing op de maatschap pij via de illusie van het voor-mevrouw- spelen wil volvoeren. Genet moge dan bezeten zijn van een sociaal-veroorzaakte maar daarom niet minder ziekelijke ver ering voor de misdaad, hij slaagt er niet in deze bezetenheid op het schouwburg publiek over te brengen. En dat betekent dan toch de mislukking van de „zwarte magie" die hij, door veel gesol met zelf bedachte „riten" en „ceremoniën", meent te leveren. NU HEEFT DE regisseur Theo Kling ook niet veel gedaan om dat „ceremoniële" aspect van het stuk naar voren te bren gen. Hij heeft zich niet bekommerd om Genets voorschrift dat het werk moet wor den gespeeld in een stijl die duidelijk maakt, dat de toneelfiguren geen karakter zijn maar symbolen, „metaforen van wat zij moeten voorstellen". Kling heeft het integendeel heel natura listisch en in een zeer burgerlijk decor op het toneel gezet, zodat men op sommige momenten meer de indruk krijgt, met een dramatisering van het huidigedienstboden- vraagstuk te maken te hebben dan met de irreële neurotische wensdroom van een maatschappelijk-uitgestotene. Maar wel licht zag hij dat als de enige mogelijkheid om het stuk voor een Hollands publiek aan vaardbaar te maken; en daar kan hij gelijk in hebben gehad. DE VERTOLKSTERS van de drie rol len hadden het bij dit alles bepaald niet gemakkelijk. Des te meer lof verdienen zij voor hetgeen zij hebben bereikt. Henny Orri gaf prachtig, vlijmscherp-treffend spel als de door haat en hartstocht ver teerde Solange, en Karin Haage was al

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 13