m HET WEER Bijslag wegens verhoging van AO W-grens Bos tussen Haarlem en Zij kanaal F Moordpartij in gevangenis Canada wilde Hongaar naar zijn land terugsturen, maar Nederland werkte niet mee I" Navigatie- satelliet om de aarde Willem Oltmans komt drie appeltjes schillen Hofstra niet in Kamer Verontrust Amerika zendt studiegroep naar Kongo Senghor beheerst de situatie in Senegal Russische kernproef Met LunsRij kens en de Telegraaf UNO neemt Britse protectoraten in bescherming Moskou adverteert in Daily Express GARAGE MAARSCHALK DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING WOENSDAG 19 DECEMBER 1962 VERZOEK AAN ONZE WEEKABONNEES dealer voor de gemeente Velsen Hoofdstraat 183 - Santpoort Telefoon 8230 (02560) Tijdelijk neerslag Plan ingediend bij de provincie Presidentieel regime in de maak; Dia in arrest Het woord is aan Kroesjtsjevs uitspraak gelogenstraft In de krant van heden: 'efore you êuyf FALCON TWEEDJASSEN Rede van Kroesjtsjev in extenso afgedrukt 48e JAARGANG NUMMER 40 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 59 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. II. C. van der Mije Deze luchtfoto van K.L.M. Aerocarto n.v. laat duidelijk hoe noodzakelijk de bouw van een tweede Buitenrust- brug over het Haarlemse Spaarne en verbreding van de bestaande brug eigenlijk wel zijn. De huidige verbin ding tussen de nogal brede invalsweg uit liet oosten en het stadscentrum is namelijk veel te eng. Voor een vlottere doorstroming is naast de bestaande Buitenrustbrug een tweede brug ont worpen, die in deze flessehals een ruimere oplossing zal verwezenlijken. Burgemeester en Wethouders van Haarlem hebben een plan ontworpen voor de bouw van deze tweede brug, die eveneens een beweegbaar ge deelte zal krijgen, ten zuiden van de bestaande brug. De huidige brug zal worden verbreed en het beweegbare gedeelte en de bovenbouw zullen worden vervangen. Het plan, waar over wij in ons blad van 7 september uitvoerig bericht hebben, omvat ver der de bouw van aansluitende wal- muren, het aanbrengen van remmings- werken en de aanleg van verkeers- aansluitingen. Beide bruggen zullen op een afstand van twintig meter van elkaar komen te liggen. Met de ver wezenlijking van deze plannen, waar aan de Haarlemse gemeenteraad op 12 december zijn goedkeuring hecht te, zal een bedrag van naar raming 1.660.000 gemoeid zijn. De oud-minister van Financien, de heer H. J. Hofstra, heeft zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer niet aanvaard De vacature, waarin hij was benoemd, ont stond door het overlijden van het Kamer lid mr. A. J. Schouwenaar (P.v.d.A.). De heer Hofstra, thans vice-president- directeur van Verolme N.V., verblijft mo menteel in Brazilië. Gezien de korte innings-periode ge durende de Kerstweek, verzoeken wij onze week-abonnees in de week van 17 december t/m 22 december ook te betalen voor de week van 24 december t/m 29 december. DE ADMINISTRATIE Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met tij delijk neerslag en hier en daar korte tijd mist. In een groot deel van het land temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst, maar in het zuidwesten temperatuur over het algemeen enkele graden boven nul. Zwakke tot matige, tijdelijk krachtige wind in hoofdzaak uit oostelijke richtin gen, in het zuidwesten echter nog geruime tijd uit westelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het College van Rijksbemiddelaars heeft bepaald dat aan werknemers van vijftien jaar en ouder, doch niet ouder dan 65 jaar, door de werkgever een bijslag van 1 per cent van het rechtens geldende loon zal worden uitgekeerd ter compensatie van de premieverhoging voor AOW en AWW. De inkomensgrens voor deze premie is van 8.250 tot 9.000 verhoogd. De bijslag zal niet meer bedragen dan ƒ90,per jaar of 7,50 per maand of 1,73 per week. Aan werkgevers is toestemming verleend aan de werknemers tussen 15 en 65 jaar over het bedrag waarmee hun loon uitgaat boven 8250 per jaar een uitslag uit te keren van 5,6 percent hiervan. Deze bijslag zal niet meer bedragen dan 42,per jaar. (Van onze Amsterdamse redacteur) Een bosgebied, nog groter dan het 400 hectare metende Amsterdamse bos, zal in de toekomst verrijzen tussen Amsterdam en Haarlem om de recreatiemogelijkheden van de bevolking van deze beide steden te vergroten. Dit heeft de nieuwe Amsterdam se wethouder van publieke werken, drs. J. M. den Uyl, zich dinsdagavond laten ont vallen tijdens de begrotingsdebatten in de gemeenteraad. Het bos zal zich uitstrek ken tussen het zijkanaal F. en Haarlem, langs de spoorlijn. Een tweede bos is geprojecteerd aan de noordzijde van de stad in het moerasge bied tussen Oostzaan en Landsmeer. Ten slotte wil men een bos aanplanten tussen het Amsterdam-Rijnkanaal en de oever van het toekomstige IJ-meer. De plannen voor deze drie bossen zijn inmiddels ingediend bij het provinciaal be stuur. Met de aanleg van het Amsterdamse Bos is destijds in 1937 begonnen in het raam van de werkverruiming. Op zomer se zondagen wordt dit bosgebied door cir ca 100.000 Amsterdammers bezocht. BUENOS AIRES (Reuter en AFP) - Bij een opstand in een gevangenis in Buenos Aires zijn 18 gevangenbewaar ders en 19 gevangenen om het leven ge komen. De muiters, die wapens en munitie uit het gevangenisdepot hadden weten te be machtigen, verschansten zich met een der tigtal bewaarders als gijzelaars in de ge bouwen. Als antwoord op een ultimatum van de politie om zich over te geven, wier pen zij de lijken van twee cipiers naar buiten. Later hingen zij een gevangen bewaarder aan een touw gebonden uit het raam, staken hem met messen en sneden vervolgens het touw door. De opstandige gevangenen gaven zich over nadat zij de belofte hadden gekregen, dat er geen represailles zouden worden genomen. Later braken woedende bewa kers echter de cellen open en schoten hun machinepistolen leeg op de gevangenen. In totaal verloren negentien gevangenen het leven. Van de bewakers werden er tien door de gevangenen afgemaakt. De overi gen sneuvelden tijdens langdurige vuur gevechten. In de gevangenis bevonden zich meer dan 2.000 gestraften. De oproer brak uit tijdens het aflossen van de wacht en leek goed voorbereid. Tijdens de gevechten wer den de straten om de gevangenis afgezet om ontvluchtingspogingen te verijdelen. BAHAMA EILANDEN De Verenig de Staten maken zich bezorgd over de ontwikkeling in Kongo. Zij zullen een mi litaire missie derwaarts sturen, om uit de eerste hand gegevens te verzame len over de gang van zaken. Vóór haar vertrek zal de missie op het UNO-hoofd- kwartier in New York overleg plegen naar aanleiding van de Amerikaanse in stemming op Oe Thants verzoek om aan vullende militaire hulp voor de UNO- strijdmacht in Kongo. Op de vraag of de V.S. wellicht ook troepen zouden zen den, weigerde een UNO-woordvoerder commentaar. Aan de Amerikaanse bezorgdheid over Kongo werd uiting gegeven op de Baha ma Eilanden, waar tot veler verrassing werd meegedeeld, dat de daar confere rende Kennedy en Macmillan het Kongo lese vraagstuk met voorrang zullen be spreken. De Amerikaanse missie naar Kongo schijnt met name te moeten nagaan wel ke gebeurtenissen er zijn te verwachten als men Katanga met economische wurg- maatregelen zou trachten te dwingen tot een hereniging met Kongo. De Amerikaanse onderminister van Bui tenlandse Zaken, George McGhee, is in Brussel aangekomen voor „voortgezet overleg" met minister Spaak over Kon go. In Dar-es-Salaam, de havenstad van Tanganyika, zijn 1500 Indonesische mili tairen aangekomen, die per vliegtuig naar Kongo zullen worden gebracht, (Reuter/AFP/AP). Het ministerie van Justitie heeft be slist dat Nederland niet zijn medewer king zal verlenen aan de terugzending naar Hongarije van een Hongaarse vluchteling, waartoe de Canadese re gering heeft besloten. De Hongaar is naar Canada teruggestuurd. De Hongaar, de 32-jarige Mihaly Ker- kes, werd zondag Canada uitgezet. Maan dag kwam hij met al zijn bezittingen sa mengebundeld in één klein koffertje in het lijnvliegtuig van de Canadian Pacific Air lines zonder paspoort op Schiphol aan. In Canada was hem een vliegbiljet gegeven tot aan Boedapest. Hij moest een nacht in Nederland doorbrengen en zou met een lijnvliegtuig van de Hongaarse maatschap pij Malev naar Hongarije doorreizen. „Stuur me niet door naar Boedapest", smeekte hij wanhopig in gebroken En gels, „want daar schieten ze me dood". De koninklijke marechaussee liet hem ver tellen waarom hij zo bang was en bracht hem onder in het passantenverblijf van de kazerne in Badhoevedorp. Intussen stelde men het ministerie op de hoogte èn vroeg wat er met de Hongaar moest gebeuren. De beslissing viel ten gunste van Mihaly uit: niet naar Hongarije, doch terug naar Canada. De opgeluchte vluchteling is in een ander lijnvliegtuig van de Canadian Pacific Airlines aan zijn terugreis naar Canada begonnen. „Ik heb tijdens de opstand niet alleen tegen de regering gevochten", vertelde de Hongaar op Schiphol, „maar bovendien was ik in militaire dienst en wordt dus beschouwd als deserteur." Hem was destijds met andere Hongaar se vluchtelingen in Canada asiel verleend. Hij zette uiteen hoe hij op 31 mei 1957 als ongeschoold arbeider werk had gekre gen bij de Canadese spoorwegen en hoe hij drie jaar lang had geploeterd aan rails ergens tussen Saskatoon en Prince Albert in de provincie Saskatchewan. Daarna was hij wegens dronkenschap opgepikt en opgesloten in het hospitaal voor zenuwzieken van North Battleford. „Ik was echter niet gek," vervolgde hij simpeltjes, „en al gauw moest ik er werk verrichten." Bijna 2V2 jaar lang hield men hem er vast en werkte hij in de grote wasserij- afdeling van het ziekenhuis, totdat hem de vorige week geheel onverwacht werd me degedeeld, dat hij naar Hongarije terug moest keren. Zijn protesten baatten niet: hij werd op de trein naar Edmonton ge zet en moest zich daar aan boord van het C.P.A.-vliegtuig voor Amsterdam be geven. Uit een officiële verklaring van de ge neesheer-directeur van het Saskatchewan- ziekenhuis, die hij bij zich had, bleek dat Mike op 22 mei 1960 in overspannen toe stand was opgenomen doch dat hij thans weer normaal was en zonder bezwaar al leen kon reizen. „Er is geen reden om hem in een ziekenhuis te houden," zo luid de de slotzin van de verklaring. President Kennedy en premier Mac millan zijn in Nassau voor besprekin gen. Op de foto, welke na de aankomst van de Amerikaanse president werd gemaakt, zien we v.l.n.r.: President Kennedy, premier Macmillan en de Engelse minister van Buitenlandse Zaken Lord Home. POINT ARGUELLO (Reuter) Van Point Arguello in Californië is een Ame rikaanse satelliet gelanceerd, die dienst zal doen als navigatie-ster voor de scheep vaart. In de loop van de maand zullen nog drie van dergelijke kunstmaantjes, die onder alle weersomstandigheden een juiste koersbepaling mogelijk maken, wor den gelanceerd. Zij worden van groot nut geacht voor onderzeeboten, die voor het afschieten van hun raketten een nauw keurige koersberekening moeten kunnen maken. De satelliet, die Transit 5a genoemd is, bezit cellen die zonnestraling in elek trische energie omzetten. Hij seint zijn po sitie elke twee minuten. Voor de huidige navigatiemethode op de sterren is een heldere hemel nodig. Een schip dat de informatie van de Tran sit ontvangt kan per radar de afstand tot de satelliet meten en aan de hand daar van nauwkeurig zijn positie bepalen. PARIJS Leopold Senghor, president van de republiek Senegal, oud-minister in verschillende Franse regeringen en dichter van betekenis, lijkt de situatie in zijn land wel weer in de hand te hebben. De voormalige premier Dia, Senghors grote rivaal sedert het onafhankelijk wor den van het land, die maandag zijn rege ring door een staatsgreep poogde te be hoeden voor de gevolgen van een motie van wantrouwen in het parlement, is gis teren op zijn vlucht achterhaald en in zijn huis onder gewapende bewaking geplaatst. Senghor is nu van plan volgens Frans voorbeeld in zijn land een referendum te organiseren, om langs die weg de instel ling van een presidentieel bewind voor te bereiden. De herziene grondwet van De Gaulle's vijfde republiek zal naar alle waarschijnlijkheid wel als model dienen voor de constitutie die Senghor voor ogen staat. De Nationale Vergadering heeft hem gis teren de hoogste uitvoerende macht ver leend. In Dakar is alles rustig. Alle poli tie en militairen hebben zich achter Sen ghor geschaard. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat de chef van de generale staf uit zijn functie is ontheven en door een ander is vervangen. Mihaly Kerkes op Schiphol Shakespeare: Wij weten wat we zijn, maar we weten niet wat wij kunnen zijn. WASHINGTON. De Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie deelt mee, dat de Sovjet-Unie gisteren in de damp kring bjj Nova Zembla twee kernproeven van middelbare kracht heeft genomen. Het waren de 33ste en 34ste proef in een Russische serie, die naar werd aangenomen op 17 november was beëindigd, omdat pre mier Kroesjtsjev begin november op een receptie in Moskou had gezegd, dat Rus land na 20 november geen kernproeven meer zou nemen. (Reuter). Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 11 Beeldverhalen2, 15 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 11 Langs sluizen en havens5 Uit stad en omgeving5, 7 Topsy6 In de Vishal en op zee7 Onder Ons 7 Kunst 13 Horen en Zien13 Feuilleton 15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Bij zijn aankomst op Schiphol heeft de 37-jarige journalist W. L. Oltmans gis teravond verklaard dat hij een kort ge ding tegen minister Luns zal aanspannen en wel omdat de minister discrimineren de maatregelen tegen hem genomen zou hebben. Oltmans werkte in de afgelopen maanden in New York als correspondent van acht Nederlandse bladen en hij kwam speciaal terug naar Nederland „om hier drie appeltjes te schillen": het eerste met minister Luns, het tweede met het dag blad „De Telegraaf" en het derde met dr. Paul Rijkens en een zekere V., beiden naar Oltmans zei van de Rijkens-groep. Hij verkondigde dat het Amerikaanse State Department hem alleen een politie- perskaart mag verstrekken op grond van een officiële Nederlandse verklaring dat hij een bonafide journalist is die voor bonafide bladen werkt. Deze verklaring was hem eind november door de Neder landse persattaché in Washington, de heer J. A. van Houten geweigerd. Deze be riep zich daarbij op instructies van mi nister Luns. Oltmans voelde zich bovendien gegriefd omdat wel alle andere Nederlandse jour nalisten in New York en Washington uit nodigingen kregen voor recepties in de Nederlandse ambassade of de jaarlijkse receptie in het gebouw der V.N., maar hij niet. Dat minister Luns hem uitsloot van zijn eigen persconferenties kon hij nog billijken. „Ik saboteer hem ook zo veel als ik kan, maar als lid van de Nederse journalistenkring meen ik me te moeten verweren tegen andere uitsluitin gen". „De minister zal waarschijnlijk het NEW YORK (Reuter) De UNO-As- semblee heeft met 42 tegen 2 stemmen, en 12 onthoudingen, een resolutie aangeno men waarin Zuid-Afrika wordt gewaar schuwd dat de poging om de Britse pro tectoraten Basoetaland, Beetsjoeanaland of Swaziland te annexeren als een daad van agressie en schending van het UNO- handvest zal worden beschouwd. In de resolutie wordt het recht der be volkingsgroepen op zelfbeschikking en on afhankelijkheid gesteld, terwijl de econo mische en maatschappelijke toestanden in deze gebieden „jammerlijk" worden ge noemd. Groot-Brittannië wordt uitgenodigd de huidige grondwetsbepalingen ten aan zien van de drie protectoraten buiten wer king te stellen, een conferentie over een grondwet voor de gebieden bijeen te roe pen en algemene verkiezingen te doen hou den. Deze conferentie zou een datum voor hun onafhankelijkheid moeten vaststellen. De Assemblee nam voorts een resolutie aan met 54-0 en zes onthoudingen waarin aangedrongen wordt op snelle onafhanke lijkheid voor Nyassaland. standpunt huldigen dat hij in u geen bo nafide journalist ziet en dat hij op grond daarvan niet wenst mee te werken aan het verlenen van faciliteiten voor u. Op welke juridische grond wilt u in dat ge val het kort geding aanspannen?" werd hem gevraagd. Oltmans antwoordde dat zijn raadsman, mr. J. C. S. Warendorf, dat zou uitzoeken. Met deze advocaat gaat hij voorts be spreken wat hij doen kan tegen een hoofdartikel in „De Telegraaf" van 9 augustus, waarin zijn optreden bestem peld wordt met de kwalificatie: „misse lijk" en waarin van hem gezegd wordt, dat hij door de Amerikaanse senaatscom missie zal worden gehoord „in verband met zijn on-Amerikaanse activiteiten in de kwestie Cuba". Oltmans legde een rapport van dit ver hoor, dat inmiddels heeft plaats gehad, over. Daarin stond, dat er van on-Ame rikaanse activiteit geen sprake was. Wel beaamde hij dat de propaganda-chef van de politieke Cubaanse vluchtelingen in de V.S. hem (en een aantal Amerikaanse journalisten) ervan had beschuldigd arti kelen te hebben geschreven, die in het voordeel waren van Fidel Castro. Maar die beschuldiging bleek bij het verhoor op niets gegrond te zijn geweest, aldus de heer Oltmans. BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 LONDEN (Reuter, AP) De Sovjet-Unie heeft woensdag twee pagina's van het Britse dagblad Daily Express gekocht voor de rede, waarin premier Kroesjtsjev op 12 december voor de Opperste Sovjet over de Cubaanse crisis sprak. Deze wijze van pu- blikatie is door de Sovjet-Unie al eerder in Canadese en Amerikaanse bladen toe gepast. De gehele klein gezette tekst is 12.000 woorden groot. In een hoofdartikel vestigt de hoofdredactie de aandacht op de adver tentie. „De Daily Express is van me ning, dat haar kolommen binnen de gren zen, die door fatsoen en laster gesteld wor den, open moeten staan voor diegenen, die bereid zijn het advertentietarief te beta len." „Voor het enige blad dat de Ameri kanen ter zake van Cuba zonder voorbe houd gesteund heeft, behoeft er geen vrees voor misverstand te bestaan." Het is onbekend wat de Russische rege ring voor de advertentie betaald heeft, maar het tarief van de Express bedraagt voor een volle pagina 7.000 tot 10.000 pond sterling (70.000 tot 100.000 gulden). Het slot van de tekst zal in het nummer van morgen geadverteerd worden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1