Conferentie van Macmillan en Kennedy met een dag verlengd Oplossing voor het geschil over de Skybolt verwacht HET WEER N.S. verwacht miljoenentekort KDFFIE HAE Vers brood op 2e Kerstdag Lesvliegtuig neergestort Rijvergunning voor bromfietsers van 16 en 17 jaar Wilt u kip eten M. KOELEMIJ HAZENBERG Terug uit Moskou Dr. E. van Konijnenburg verlaat de K.L.M. 1963 beter door tariefsverhogingen Wettelijke maatregelen tegen Radio Veronica Wielenslijper krijgt geen straf voor „spookrit" Nieuwe regering in Senegal Luchtramp in Polen kost 33 levens Minister Cals antwoordt de Eerste Kamer Minister Korthals kondigt aan Na 1968 geen bromfietsen in het verkeer die ouder zijn dan vijf jaar Nader overleg over Air Union m De brandstoffenhandel (kolenhandel) 48e JAARGANG NUMMER 41 DONDERDAG 20 DECEMBER 1962 DAGBLAD VOOR VE L SE N-IJ M U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING sJee MORRIS "ieforetjou êuy! rLük KOFFERS TASSEN B/OUX Zachter Om particuliere redenen VOOR MENSEN coffeïnevrij VAN NU Von Hinckeldey tot een half jaar veroordeeld Het woord is aan In de krant van heden: Mammoetwet Rijscholen MEVROUW V Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 59 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije NASSAU (AP) President Kennedy en premier Macmillan hebben gisteravond be sloten hun conferentie op de Bahama eilan den met een dag te verlengen en de be sprekingen niet vandaag maar morgen te beëindigen. De Amerikaanse president en de Britse premier vorderen beslist in de richting van een oplossing van hun geschil over de Skybolt-kwestie. Maar de onder handelingen verliepen langzamer dan was verwacht en daarom werd besloten om de conferentie met een dag te verlengen. In een uitleg van de noodzaak tot ver lenging van de conferentie, heeft Pierre Salinger, perssecretaris van Kennedy ver klaard, dat de agenda ongetwijfeld te uit gebreid was om in twee dagen tijd afge handeld te worden. Het is niet alleen de Skybolt, maar ook alle defensie-aangele genheden van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie. Er valt niet anders te zeggen dan dat wij goede vorderingen maken", aldus Salinger. Naar verluidt bestaat er kans dat de twee staatslieden een compromis zullen be reiken „dat beide partijen bevredigt". Een woordvoerder zei dat er geen impasse be staat. Er moet nog worden gesproken over de nasleep van de Cubaanse crisis, het Indisch-Chinese conflict, de ideólogische strijd tussen Moskou en Peking en daar mee verbonden problemen, het Nabije Mevrouw Sheilla Wynne, die maandag haar man in de Loebiankagevangenis in Moskou mocht bezoeken, kwam gistermiddag op Schiphol aan op de terugreis naar Londen. De 42-jarige Condense zakenman Greville Wynne werd in Hongarije gearresteerd en uit geleverd aan de Sovjet-Unie. Hij wordt beschuldigd van spionage. Wynne hield zich bezig met het in richten van Britse handelstentoon stellingen in Oost-Europa. BARtÉuSrISSTR™ HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES BARTfLJÖRISSTR 16 HAARLEM LUXE KERSTGESCHENKEN Verwachting tot morgenavond: Stijging van temperatuur bij ma tige tot krachtige, aan de kust aanvankelijk krachtige tot harde wind, ruimend van zuid naar west. Zwaar bewolkt met voor al aanvankelijk enige regen, in het oosten en noordoosten van het land vanavond mogelijk voorafgegaan door sneeuw of ijzel. Later enkele opklaringen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Oosten en Jemen en de Europese Econo mische Gemeenschap. Nucleaire proble men, de Skybolt en de kansen op een nieu we crisis in Kongo hebben het grootste deel van de tijd van de twee staatslieden gevraagd. Dr. E. van Konijnenburg, onderdirecteur en hoofd van de Dienst Buitenlandse Sa menwerking der K.LM, zal om particu liere redenen per 1 januari 1963 de KLM verlaten. De heer Van Konijnenburg zal echter in overleg met de K.L.M.-directie begin januari naar Djakarta gaan om met de Indonesische autoriteiten besprekingen te voeren over het verkrijgen van lan dingsrechten voor de K.L.M. in Djakarta. De heer Van Konijnenburg is ongeveer een week geleden uit Djakarta terugge keerd, waar hij de overdracht van de K.L.M.-dochtermaatschappij op Nieuw- Guinea, „De Kroonduif" aan de Indone sische „Garuda" heeft geregeld. De Nederlandse Spoorwegen verwachten over 1962 een tekort van enkele tiental len miljoenen guldens. Als gevolg van de verliessituatie heeft het investeringspro gramma van de N.S. voor de jaren 1962 tot en met 1964 beperkingen ondergaan. Naast deze sombere vooruitzichten ver wacht minister Korthals, die dit in zijn memorie van antwoord op de begroting van verkeer en waterstaat voor 1963 op merkt, dat de gunstige invloed van de per 1 september van dit jaar ingevoerde verhoging van de goederentarieven zich over 1963 zal doen gelden. En met betrekking tot de aanleg van een spoorlijn Amsterdam-Schiphol-Leiden Den Haag is een voorstel van de directie van de N.S. ontvangen, waarover de mi nister zich thans beraadt. De mogelijkheid van een spoorlijn van Amsterdam door de zuidelijke IJsselmeerpolders vormt nog een onderwerp van studie. In het Botlek- en Europoortgebied verloopt de aanleg, resp. de voorbereiding van spoorwegverbindin gen voor goederenvervoer parallel met de gehele ontwikkeling ter plaatse. vol aromatisch dubbel veredeld Goed nieuws! Gestegen verbruik., blijvende prijsverlaging.Grootpak f2.20 Een uitkomst: Finnbrod, het krokant brood dat maandenlang knappend-bros blijft. Want Finnbrod wordt in speciale ovens 'van binnen uit' diepdoorbakken, .waardoor het krokant is èn blijft! Finn brod is voedzaam, maar houdt slank! Met boter en normaal beleg is het een ge zond ontbijt, een heerlijke lunch. Ja, dit krokantbrood hoort bij elke broodmaal tijd. Neem een pak in huis kersvers brood tijdens de kerstdagen. De mogelijkheid van een compromis over de Skybolt werd aangestipt door Harold Evans, de persadviseur van Macmillan. Hij zei dat er voortgang was geboekt, maar nog geen overeenstemming bereikt. Evans zei dat beide staatslieden vastbe sloten zijn een oplossing te vinden. De Britse woordvoerder zei dat de staatslie den hun deskundigen nieuwe gegevens had den gevraagd, die zij vandaag zullen be studeren. Volgens hem kon men echter wel spreken van een zekere mate van vooruitgang. Opmerkelijk was wel dat de Britse woordvoerder zelf de naam Skybolt ver meed te noemen, doch steeds sprak van „de westerse defensiepolitiek en haar nu cleaire aspecten". Op de eerste dag zijn daarvoor nog geen tastbare resultaten be reikt. Van Amerikaanse zijde zou echter begrip zijn getoond voor Groot-Brittannie's verlangen een onafhankelijke kernmogend heid te blijven. Wettelijke maatregelen tegen omroep- uitzendingen buiten het nationale territoir zijn in voorbereiding. Hierover wordt nog overleg gepleegd met het ministerie van Justitie. Mede in verband hiermede acht de minister van Verkeer en Waterstaat het bezwaarlijk thans mededelingen te doen omtrent de termijn, binnen welke zo danige maatregelen kunnen worden tege moet gezien, alsook omtrent de aard van deze maatregelen. Deze mededeling staat te lezen in zijn Memorie van Antwoord op de begroting voor 1963. KARLSRUHE. De Westduitse kolonel van de generale staf Von Hinckeldey is veroordeeld tot zes maanden gevangenis straf, waarvan drie maanden voorwaarde lijk, met aftrek van de drie maanden voorarrest. De kolonel komt dus direct op vrije voeten. Von Hinckeldey had in argeloosheid ge heime defensiestukken ter inzage verstrekt aan de voormalige Wehrmachtgeneraal Feuehtinger, die de gegevens doorgaf aan de Russische geheime dienst. (DPA). Een straallesvliegtuig van het vliegveld Woensdracht, een Lockheed T. 33, is in Westdorpe, anderhalve kilometer ten oos ten van Sas van Gent, neergestort. De beide vliegers, die zich in het vlieg tuig bevonden, konden dit tijdig verlaten. Zij kwamen ongedeerd terecht in Zuiddor- pe, dat op enige kilometers van Westdorpe ligt. Het toestel was op een instructievlucht in formatievliegen. Het geraakte in een „spin" (tolvlucht) en de vliegers konden hier niet tijdig meer uitraken. Er bestond korte tijd vrees, dat de vlie gers in de Schelde terecht zouden zijn ge komen, omdat men wel de tijding had ont vangen dat de piloten het toestel hadden verlaten, maar daarna niets meer van hen had vernomen. Aan alle schepen op de Schelde werd daarom verzocht scherp uit te zien naar de vliegers. Ook steeg van het vliegveld Valkenburg een helikop ter op om naar de vliegers te zoeken. Later werd echter bericht ontvangen, dat de vliegers in veiligheid waren. Het verongelukte toestel is bij het neer vallen geheel uit elkaar gesprongen. Het kwam terecht in een bouwland op grote afstand van de bebouwde kom van West dorpe. De twee inzittenden van het verongeluk te toestel waren de eerste luitenant E. Motshagen, 26 jaar, en de instructeur, sergeant-majoor G. E. Veldhuyzen, 37 jaar. Beiden zijn gehuwd en afkomstig uit Woensdrecht. De rechtbank in Amsterdam heeft de 48-jarige wielenslijper van de Amster- demse gemeentetram vrijgesproken van de hem ten laste gelegde grove schuld aan de wonderlijke rit, die een onbemande Am sterdamse tram op 2 juli vanuit de remise aan de Havenstraat door een druk stads deel maakte. Deze „spookrit" eindigde op de Amstelveenseweg met een botsing tegen twee stilstaande trams, tengevolge waar van een conductrice en een bestuurder let sel opliepen. De rechtbank overwoog dat de wielenslijper weliswaar een fout heeft gemaakt maar dat, gezien de omstandig heden, deze fout niet als grove schuld in de zin der wet kan worden aangemerkt. De wielenslijper had in de remise de stroom op de bovenleiding ingeschakeld, waardoor een tram, waarvan de rij kruk op maximumsnelheid stond, onbemand de remise was „uitgespoten". Een bijzondere omstandigheid was, dat de beveiligings automaten, die dit hadden moeten voor komen, niet hadden gewerkt. Eliot: De grootste armoede der armen is, dat zij niet geven kunnen. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen2, 15 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws3 Kennemer Kruimels5 Uit stad en omgeving5, 6, 7 In de Vishal en op zee6 Beurs 7 Scheepsberichten 7 Topsy 9 Horen en Zien13 Kunst 13 Feuilleton 15 Sport 19 Luidsprekers 9 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's DAKAR (AP) President Senghor van Senegal heeft een nieuw kabinet gevormd om zijn door een crisis gegane land te leiden naar een gematigd socialisme in sa menwerking met het westen. De 56-jarige president-dichter wordt ook premier. Abdoulaye, een van de bittere vijanden van de afgezette premier Dia, wordt mi nister van Binnenlandse Zaken, ook be last met leger en politie. Thiam krijgt de portefeuille van Buitenlandse Zaken. De Fransman André Peytevin de enige blanke minister gaat die van Financiën beheren. De afgezette premier Dia en een handvol van zijn volgelingen blijven onder arrest. Zij zullen wellicht terechtstaan wegens hoogverraad. Frankrijk draagt ongeveer 180 miljoen gulden per jaar bij aan de Senegalese be groting van 432 miljoen gulden. Amerika draagt ongeveer 11 miljoen gulden per jaar bij, in hoofdzaak voor het onderwijs. Senegal wordt beschouwd als het contact punt tussen de verschillende nationale blokken die streven naar Afrikaanse een heid. De minister van Maatschappelijk Werk, mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé heeft vandaag een bezoek aan de pro vincie Noord-Holland gebracht. Des morgens werd zij bij aankomst voor het Provinciehuis in Haarlem begroet door de commissaris der Koningin, dr. M. J. Prinsen. WARSCHAU (Reuter) Een Viscount van de Poolse luchtvaartmaatschappij L.O.T. is gisteravond kort voor de landing op de luchthaven van Warschau ontploft en brandend neergestort. Alle 33 inzitten den, 28 passagiers en 5 bemanningsleden, kwamen om het leven. De ramp gebeurde toen het vliegtuig zich op een hoogte van ongeveer 100 meter bevond. Familieleden van omgekomen Poolse passagiers, die op het vliegveld wachtten, zagen het vliegtuig brandend neerstorten. De weersomstandigheden wa ren goed. Uit opmerkingen van de Eerste Kamer over de Mammoetwet blijkt, dat zich geen veranderingen in de opvattingen van de politieke groeperingen hebben voorgedaan. De minister van onderwijs, mr. Cals, ver wijst in zijn antwoord vaak naar hetgeen reeds in de Tweede Kamer is gezegd. De minister handhaaft zijn opvatting dat de brugklas in zeer vele opzichten aan de behoefte aan doorstroming naar voor leerlingen geschikte schooltypen zal kun nen voldoen. Het toepassen in de brug klas van goede selectiemethoden zal het africhten van leerlingen van lagere scho len, met het euvel van veel „weetjes en kunstjes", op het toelatingsexamen over bodig maken. Met behulp van de brug klas hoopt de minister het zittenblijven in latere jaren te verminderen. De grote ongelijkheid in de opleiding van docenten maakt een punt van studie uit. De mi nister hoopt geleidelijk verbetering in de ze situatie te kunnen brengen. Over het uitvallen van Grieks in de gymnasium-bèta-opleiding meldt de mi nister, dat dertig percent van de bèta- eindexaminandi in 1962 een onvoldoende voor een van de klassieke talen had. Het zou beter geweest zijn wanneer die leer lingen hun aandacht aan een van de ta len zouden hebben besteed, aldus de mi nister. Het Grieks zal bepaald niet ge compenseerd worden door andere vakken. Differentiatie in de bèta-opleiding zal kun nen leiden tot betere selectie van de stroom leerlingen, die zich voor deze rich ting meldt. Anderzijds zullen vele be gaafden, die door het huidige zware pro gramma worden afgeschrikt en hbs-b volgen, naar gymnasium-bèta worden ge trokken. De minister van Verkeer en Waterstaat, drs. Korthals, zegt in zjjn memorie van antwoord op de begroting 1963 dat het in het voornemen ligt om in eerste instantie een rijvergunning in het leven te roepen voor bromfietsers van 16 en 17 jaar. Ditzelfde geldt ook voor bromfietsers die ouder zijn dan 60 jaar. Van de laatstgenoemde catego rie zal tevens een geneeskundige verklaring worden verlangd. Het is de bedoeling do rijvergunning zonder voorafgaand examen uit te reiken, behalve indien de rij bevoegdheid zou worden ont2«gd. In dat geval zal wèl een examen vereist zijn voor het verkrijgen van een nieuwe rijvergunning Binnenkort kan een wijziging van het Wegenverkeersreglement worden verwacht waarbij de „oude" bromfietsen hun sta tus tot 1 januari 1968 zullen behouden. Het gaat hier om het uit de circulatie ne men van bromfietsen, die ouder zijn dan vijf jaar. De proeven die dit jaar met het instel len van maxiumsnelheden buiten de be bouwde kom op bepaalde drukke dagen zijn genomen, hebben in het algemeen ge sproken aan de verwachtingen voldaan, zegt de minister. Het verkeersbeeld op de betreffende we gen was rustiger dan in de voorafgaande Nadat de ontwikkeling met betrekking tot Air Union geruime tijd had gestag neerd, kan thans op grond van verkregen informaties worden aangenomen dat nader overleg over de totstandbrenging daarvan mag worden tegemoet gezien, aldus minis ter Korthals in zijn memorie van ant woord. Hieruit mag intussen niet worden geconcludeerd dat tussen de partijen, die tot dusverre het overleg hebben gevoerd, reeds volledige overeenstemming zou zijn bereikt. Aangezien van Nederlandse kant aan dit overleg niet is deelgenomen, is het niet mogelijk over het resultaat daarvan inlichtingen te verstrekken. De staats secretaris heeft met de verkeers-ministers van de betrokken landen overeenstemming bereikt over de procedure volgens welke de Nederlandse regering bij een nader overleg zal kunnen worden betrokken. Verwacht mag worden dat in aansluiting daarbij ook op maatschappij-niveau nader overleg over een eventuele participatie van K.L.M. in Air Union zal kunnen wor den geopend. jaren en het aantal ongevallen was niet onbelangrijk lager. De minister bevordert nu de spoedige totstandkoming van een wijziging van het Wegenverkeersreglement, waarin de moge lijkheid tot het instellen van maxium-snel- heden buiten de bebouwde kom in bepaal de perioden of waar de situatie dit wenselijk maakt voor langere tijd of zelfs permanent wordt geopend. De minister heeft besloten om volgend jaar op enkele wegvakken proeven te ne men met verschillende types van midden bermbeveiliging. De constructies zullen wor den aangebracht op plaatsen, waar zij naar verwachting het meeste nut kunnen hebben, waardoor de kans dat op deze wijze ervaringen worden opgedaan het grootst is. Teneinde enig inzicht te verkrijgen in de maakt haar geachte clientèle bekend, dat op maandag 24 en maandag 31 december geen brandstoffen bezorgd worden. Wèl wordt bezorgd op zaterdag 22 en zaterdag 29 december. Bestelt vroegtijdig dan bent u verzekerd van gezellige feest dagen. Gezamenlijke Brandstoffenhandel, Gemeente Velsen, bezuiden Noordzeekanaal omvang van het vervoer van arbeiders met busjes of daarmede overeenkomende motorrijtuigen welk vervoer zonder ver gunning kan geschieden heeft de minister gegevens doen verzamelen in die gebieden, waar dit vervoer de grootste omvang heeft. Deze gegevens zijn verkregen op grond van op toegangswegen naar de Rot terdamse agglomeratie gehouden tellingen en uit een in West-NoordBrabant inge steld onderzoek. De tellingen hebben uit gewezen, dat dagelijks ongeveer 1400 bus jes en andere personenauto's worden ge bruikt voor het vervoer van arbeiders naar en van Rotterdam en omgeving, waarvan het grootste deel afkomstig is van West-NoordBrabant. Naarmate meer rijschoolhouders en in structeurs het VAMOR-examen afleggen, zal daarvan stellig een sanerende invloed uitgaan, zo meent minister Korthals, die verwacht dat het publiek wel tot het in zicht zal komen dat men er verstandig aan doet om les te nemen bij erkende en ervaren instructeurs. De mening dat de bestaande situatie in het autorijschoolbe- drijf een voortdurende bedreiging van de verkeersveiligheid vormt, kan de minister in haar algemeenheid niet delen, want on voldoend opgeleide kandidaten slagen niet voor het rijexamen en komen dus niet op de weg. Bestelt u dan s.v.p. vroegtijdig KIP in roomboter gebraden 2.25 KENNEMER AUTOMATIEK Velserduinweg hoek Lange Nieuwstr. Telefoon 8402 Geeft u ons s.v.p. de tijd alle zorg te besteden aan onze produkten door TIJDIG te bestellen. Puddingen - Polonaises - Salades Hors d'oeuvres - Pasteitjes Kerstgebak - Kerst petit-fours Kersttaarten - Kerstkransen Hazelnoottaarten - Weihnachtsstollen TELEFOON 6479

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1