Velsens raad besluit tot aankoop van Rex Theater in IJmuiden-oost EXAMENS Goed nieuws uit Australië Gevonden Zij staan er weer Ere wie ere toekomt OPMERKELIJK CORRECTER PROJECTOREN STOFZUIGERS In Veisen kwam veel goeds tot stand Kerstboom verbranding Nieuwe aanwinsten van Gemeentebibliotheek Verrassend elegant is DONDERDAG 20 DECEMBER 1962 5 Onze collectie costuums - in prachtige tinten - vervaardigd van de allerbeste wollen kamgarens. Exclusief van vormgeving. Prijzen van 98.00 204.00 MARKTPLEIN - TELEF. 4206 Amerikaanse honkbalcoach in IJmuiden „De Rijnmonders" hielden wild-puzzelrit Beha's Gaines Step-ins Corsetten Corselets Faillissementen Diaprojectoren 8 mm-projectoren KENNEMERLAAN 5 (bij de brug) ip| ■«Ml W I S K E R Kennemer Kruimels In zijn laatste openbare vergadering van het jaar heeft gisteravond de gemeen teraad van Velsen met algemene stemmen besloten tot de aankoop van het Rex Thea ter in IJmuiden-Oost. De koopprijs is f 1.033.000, waarbij nog komen de kosten van overdracht ad. 57.000 en die van eerste voorzieningen tot een bedrag van 275.500. Deze kosten, behalve de aankoopkosten van de bijbeho rende woningen Wilgenstraat 44 en 46 ad. 45.000, zullen uit de reserve worden ge dekt. Het theatergebouw zal worden ver bouwd en daartoe zal in de toekomst nog een bedrag van zes ton benodigd zijn. „Rex" de naam zal spoedig worden veranderd, zal worden verpacht en dienst doen als schouwburg en bioscoop. Alle sprekers de heren Roessingh, Ockeloen en Van Os van den Abeelen van de P.v.d.A., Witte, Nuyens en Van Roo- zendaal van de K..VP., Tanis van P.C.G., Van der Kolk van de V.V.D., Kruisman van de C.P.N. en mevrouw Hoek van P.S.P. gaven blijk van hun grote waar dering voor het college en in het bijzonder de wethouder voor culturele zaken, de heer H. de Boer voor het genomen initia tief en de wijze waarop de langdurige on derhandelingen waren gevoerd. Door het besluit van de raad is het plan om een schouwburg te bouwen aan het Advertentie De honkbalvereniging Terrasvogels heeft de bondscoach, de Amerikaan dr. William B. Archer, bereid gevonden om heden avond, donderdag, voor de leden en be langstellenden een causerie te houden. Dit unieke gebeuren zal plaatsvinden in de aula van de Hugo de Grootschool aan de Grahamstraat, aanvang 8 uur. Afgaande op de belangstelling die er was voor de film over de Worldseries, de officieuze we reldkampioenschappen, die het actieve be stuur van genoemde vereniging vorige maand in IJmuiden bracht, mag er ook nu weer op een grote opkomst worden gere kend. De IJmuider automobielclub „De Rijn monders" heeft dinsdagavond een puzzel- rit gehouden, die nu eens was georgani seerd door de echtgenotes van de bestuurs leden. Er waren 21 prijzen, bestaande uit pluimvee. De 56 deelnemers, die dit keer niet in klassen waren onderverdeeld, kregen uiteraard typisch vrouwelijke op drachten. Zo moesten zij onder andere een baby een luier omleggen, een muts maken van kranten, een brandende kaars inleve ren, op de proppen komen met twee post zegels van 4 cent en een arm in een draag- doek doen. Voorts hield de politie snel heidscontrole met de gatsometer. wat ver scheidene rijders strafpunten opleverde. Toch was eike deelnemer bijzonder te spreken over deze originele rit, maar het was niet verwonderlijk dat een vrouw met de eerste prijs ging strijken, en wel me vrouw Engelhart. Plein 1945 in IJmuiden komen te verval len. Wat hiervoor in de plaats zal komen, is nog niet bekend. Er werden verschil lende suggesties gedaan, maar de wethou der voor openbare werken, de heer Ver beek, was het met de heer Van Os van den Abeelen eens, dat men zich hierover zal moeten beraden en in geen geval een overhaast besluit zal mogen nemen. De gemeente zal door deze aankoop in het bezit komen van een schouwburgzaal, welke in het rapport van de Raad voor de Kunst, indertijd uitgebracht aan de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, wordt gekwalificeerd onder de groep A. van goede schouwbur gen. Van de zijde van de Rijksschouwburg commissie is geadviseerd tot deze koop over te gaan. Wethouder De Boer zei, dat er alle re den was om zeer tevreden te zijn: deze schouwburg kan voor Velsen een cultuur centrum van de eerste rang worden. De combinatie schouwburg-bioscoop is nood zakelijk en zal zeer wel mogelijk blijken. Maar dat de zaal ook ideaal zou zijn om als concert-zaal te dienen, geloofde hij niet. Dit is dan ook niet nodig. In de noor delijke IJmondgemeenten zou in de toe komst een concertzaal gebouwd kunnen worden en de realisering hiervan zou ze ker alle steun krijgen van Velsen. De directe omgeving van de schouwburg zal passend worden gemaakt aan het nieu we trotse bezit van de gemeente. Allerlei voorzieningen, als toegangsweg, parkeer gelegenheid, een mooi plein enzovoort zul len worden getroffen, maar beslissingen hieromtrent zijn nog niet genomen. De heer Nuyens merkt op, dat de aan koop van Rex het einde betekende van Velsens reserve. Treurig was hij hier niet om. Hij zei er overtuigd van te zijn, dat die reserve wel, en dan in volle glorie zou herrijzen. Over de wijze waarop, verschil de hij van mening met de wethouder van financiën, de heer De Jong. De wethouder bleek uiteindelijk bereid nader met de heer Nuyens van gedachten te wisselen over deze aangelegenheid. Alvorens het voorstel van B. en W. ten aanzien van aankoop van het Rex Theater en de verpachting van schouwburg-bio scoop werd aangenomen, ging de raad over in besloten zitting. Zulks naar aanlei ding van de wens van de heer Van der Kolk de naam te vernemen van de gega digde die als pachter zal optreden. In de laatste vergadering van Velsens ge meenteraad in het jaar 1962, heeft de burgemeester mr. J. C. Bührmann dank gezegd voor de wijze waarop wethouders en raadsleden de publieke zaak hebben ge diend. Hij betrok daarin ook de raadsle den, die de raad op de eerste dinsdag van september hebben verlaten, en de se cretaris, referendaris, stenograaf, pers en bodes dankte hij voor hun medewerking. De voorzitter constateerde met genoegen, dat de nieuwe leden en hij nu op elkaar Zijn ingesteld. Het afgelopen jaar bracht veel goeds tot stand.en dit stemt tot verheugenis. De voor zitter hoopt het een en ander te releveren in de eerste vergadering van het nieuwe jaar, die op 9 januari zal worden gehou den. Het jaar, dat nu bijna voorbij is, eindig de bewogen. „Wij moesten voor goed af scheid nemen van ons vroeger Hoofd van Staat, Koningin Wilhelmina", aldus mr. Bührmann. In 1961 besloot de voorzitter de laatste vergadering met te wijzen op de zorgwek kende internationale politieke situatie, thans kon hij eindigen met te stellen, dat alles zich bepaald hoopvoller laat aanzien De nieuwjaarsreceptie wordt gehouden op vrijdag, 4 januari, des 's avonds om 8 uur. Het zal een open receptie zijn, waar ieder Velsenaar welkom is. De burgemeester wenste alleen een rijk gezegend kerstfeest en een voorspoedig 1963. De nestor van Velsens gemeenteraad, de heer J. de Groot, beantwoordde de korte rede van de voorzitter. Hij dankte burge meester en wethouders voor de wijze waarop zij hun taak hadden volvoerd en ook hij wenste allen een gezegend kerst feest en een voorspoedig jaar 1963. VELSEN KOOPT EN VERKOOPT GROND De gemeenteraad van Velsen heeft gis teravond besloten tot de aankoop van het pand Wüstelaan 16 te Santpoort en van grond in Velsen-Zuid, ter gezamenlijke oppervlakte van 13, 32 en 70 ha, voor 166.587,50. Deze percelen groenland zijn gelegen in de Meerweiden, ten zuiden van het Noordzeekanaal, nabij de zuidelijke inrit van de Velsertunnel. Voorts ging de raad akkoord met het voorstel van B. en W. om een terrein (500 vierkante meter) aan de Bronsstraat te verkopen aan de heer J. Drijver te IJmui den. Advertentie Wiiiiiiiiii past uw nieuwe japon, als de „FOUNDATION" goed is In onze SPECIAALZAAK bieden wij u een enorme collectie Enwat juist bij de verkoop van deze artikelen zo belangrijk is: onze verkoopsters met jaren lange ervaring, kunnen u DESKUNDIG ADVISEREN SPECIAALZAAK BEHA'S, CORSETTEN en BETERE LINGERIES PLEIN 1945 Waardebonnen voor de afd. dames- en kinderkleding kunnen ook in de WALA-zaak worden besteed. t.m. zaterdag a.s. is onze zaak tot 9 uur 's avonds geopend. De arrondissementsrechtbank in Haar lem heeft op dinsdag 18 december 1962 in staat van faillissement verklaard: C. van Bruinessen, scheepsbouwer, wonende in Zaandam, Czaar Peterstraat 24. Rechter commissaris: mr. H. G. Rambonnet. Cura tor: mr. H. S. J. M. Felhoen Kraal-Otto, advocaat en procureur in Wormerveer. Advertentie Erno Cabin, 100 Watt 89. Noris 150A, 150 Watt 135.— Leitz Prado, 150 Watt 169. Gnome Classic, 150 Wattf 125. Agfa Diamator H, 150 Watt 153. Noris Norimat, 150 Watt 165. Voigtlander Perkeo, 150 Watt f 129.25 Bell Howell 500, 300 Watt f 235. Leitz Pradolux, 100 W./12 Vf 238.— Braun D 20, 100 W./12 V294 Voigtlander Zettomat, 300 Watt 305. Braun Paximat Electric, 300 Watt 315. Noris Triumpf 6/6, 150 Watt 192. Noris Triumpf 6/6, 300 Watt 283. Kodak Brownie Projector incl. koffer 260. Noris 8 Super 50 f 295. Circe Compact 8, lens 1,5 f 315. Circe Compact 8, lens 1,3 325. Eumig P8 Automatic f 344. Grote kollektie foto- en filmcamera's FOTO-FILM-PROJECTIE SPECIAALZAAK Amsterdam. Propaedeutisch examen theologie mej. M. H. Tempelman en mej. M. N. 't Hart (Amsterdam). Kandidaats examen Engels pnej. R. H. Hartstra, mej. T. Schaap en de heer J. Tj. Hofma (Am sterdam). Doctoraal examen economie F. J. Meyer, A. Buchel, C. H. K. J. Boot en M. Cohn (Amsterdam) en met lof voor het doctoraal-examen politieke en sociale we tenschappen J. A. J. de Vries (Den Haag). Leiden. Kandidaatsexamen Franse taai en letterkunde mej. I. D. v. d. Wolf (Den Haag) en R. J. Spelstra (Leidschendam). Doctoraal examen klassieke letteren R. S. P.,Beekes (Oegstgeest). Kandidaatsexamen klassieke letteren M. R. J. Hofstede (Oegst geest). Kandidaatsexamen culturele antro pologie T. J. C. Brasser (Leiden). Docto raal examen geneeskunde mevr. L. J. Zel ling—Fritz (Den Haag), mej. L. Langelaar (Maasland), mej. T. Postma (Enkhuizen) en de heren L. Danielisz (Noordwijk a/Zee), B. Donkers (Den Haag), H. Gelderblom (Nieuwdorp, Z.) J. P. de Haas (Arnhem), J. J. Jansen (Leiden), Th. J. Mulder (Oegstgeest) en W. J. A. Spruijt (Den Haag). Semi-artsenexamen W. I. H. E. Eijgenraam te Leiden en H. Wamsteker te Overveen. Artsexamen B F. van den Bosch (Wassenaar), W. Dekker (Oegstgeest), F. K. van Lamoen (Delft), J. A. Lorinser (Lei den) en S. A. G. J. Witteveen (Lisse). Groningen. Doctoraal sociale weten schappen mevr. C. E. Tanczos (Groningen) en de heer R. Wippler (Groningen). Kan- didaatspsychologie: mej. H. P. Korvet (Emmen) en de heer J. K. ter Voorde (Zwolle) cum laude. Pedagogiek M.O. A. mej. S. van der Kooij (Harderwijk) en G. L. Bos (Oosterwolde, Fr.) en R. Staats (Ap- pingedam). Groningen. Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde de heer F. G. M. van der Helm uit Haren (Gr.) op proefschrift „Hy- drophtalmia and its treatment a gene ral study based on 630 cases in the Nether lands". Den Haag. Examen staathuishoudkunde en statistiek M.O. de heren H. F. Lodewe- ges (Eindhoven), J. B. A. Tijdink (Lichten voorde), J. Voortman (Deventer). Hilversum. Examen boekhouden M.O., pedagogisch didactisch gedeelte, de heren Th. M. M. Kemperman (Nijmegen). A. de Rover (Amstelveen), J. P. van Rijen (Bre da), L. de Wit (Apeldoorn), R. Visser (Den Haag), C. A. Verbeek (Steenbergen). „Toen onze boot de Austra lische wal raakte, zei mijn man: Zo, nu ben ik thuis". Dat gebeurde bijna negen en een half jaar geleden. Nu is mevrouw C. M. KlingeRetz voor het eerst sinds dat tijd stip weer in Nederland, in haar geboorteplaats IJmui oen, voor een bezoek van een paar maanden. Zij heeft haar twaalfjarige dochter meegenomen. Haar andere dochter (vijftien jaar) en naar man zijn in het vijfde werelddeel achtergebleven. De heer J. Klinge (48 jaar) kon namelijk geen vervanger voor zich zelf vinden in zijn zaak. Men hoort tegenwoordig veel, minder gunstige, dingen over en van geëmigreerden. Mevrouw Klinge laat voor verandering een optimistisch geluid horen. „De berichten dat alles in Australië fout en slecht is, zijn beslist niet waar", zegt zij. „Ik voor mij zit tien keer liever in Hol land dan in Australië. Dat ligt niet aan het land of de mensen daar, maar aan het feit dat ik me echt een Hol landse voel". Wat mevrouw Klinge vooral mist in haar nieuwe land, is de gezellig heid en de intieme sfeer. „Overal kan je hier naar binnen kijken. Nergens han gen gordijnen". De heer Klinge begon in Australië met niets, nu heeft hij een prachtzaak in plastic- artikelen, vooral op reclame betrekking hebbende. Hij heeft twee vaste krachten in dienst en tal van mensen die er in hun vrije tijd werken. Er worden ondermeer plas tic-letters en lichtbakken ge maakt. De familie Klinge woont in Perth, de hoofdstad van West-Australië. „Het is eeri geweldig mooie stad", aldus mevrouw Klinge. Er zijn zeer veel Nederlan ders in West-Australië. Me vrouw Klinge heeft er ook verscheidene ex-IJmuidena- ren ontmoet. Haar zuster en een nicht wonen er eveneens. „We gingen er heen zonder Dit is het grote huis van de familie Klinge bij Perth in West-Australië. hoge verwachtingen," vertelt mevrouw Klinge. „Mijn man was hier de laatste ander half jaar vertegenwoordiger van een verffabriek geweest. Zo viel het ons erg mee. Eerst kwamen we in een kamp. Dat was hopeloos. Het eten was prima, maar de verdere verzorging slecht. Na elf dagen kregen we al een huis, samen met een ande~e familie. Vooral in de begin tijd heeft mijn man ontzet tend hard gewerkt. De eer ste twee jaar bij een druk kerij en 's avonds nog ander werk. Toen kon hij voor zich zelf beginnen. Ja, maar u hebt het goed getroffen, wordt dan wel gezegd door mensen die het niet zo best hebben kunnen rooien. Maar ik kan u wel zeggen, als je het niet haalt, ligt het aan je zelf. Niet aan de bevol king, niet aan het land. Men kan zich niet aanpassen. Er zijn zelfs emigranten die goe de jobs hadden, maar die deze door eigen schuld weer kwijtraakten. Ik heb ook veel mensen megemaakt die te ruggingen naar Nederland, maar die later opnieuw naar Australië kwamen omdat zij het in Holland niet konden harden. Het was hun daar te klein en te onvrij geworden." Do dochters van mevrouw Klinge (die nog accentloos Nederlands spreekt, ook haar dochtertje kan zich goed in deze taal uitdrukken), zitten beiden op school. „Voor mij als huisvrouw was het aan vankelijk moeilijk. Met de Vader en moeder Klinge met hun twee dochters. Van 8 tot en met 14 decem ber werden in Velsen de vol gende voorwerpen gevonden: 1 pr kinderhandschoenen, bruine handschoenen, gym- pakje, glacé want, contact sleutel en Lipssleutel, kap- persjas, staaflantaarn, roei boot, rijwielsteun in doos, kinderschoentje, 1 pr heren handschoenen, ijsmuts, rode schoen, diplomatentas, 1 pr wanten, portemonnee met inhoud, jongensrijwiel, zak aardappelen, kinderbril, re servewiel, dameshandschoen, portemonnee met inhoud, dekzeil, ijzeren boodschap- penmandje, baret, herenrij wiel, regenbroek, dameshor loge, herenhorloge, dames schoen, kinderkous, brom fietsbanden, fototoestel met blitzlamp, vulpen, meisjes rijwiel en een basketbal schoen. Over deze voorwerpen kan men dagelijks inlichtingen krijgen aan het hoofdbureau van politie in IJmuiden- Oost. De daar gedeponeerde voorwerpen kan men elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur afhalen. taal ook. Later ging alles goed, prima zelfs. De West- Australiër is een heel goed mens, erg behulpzaam. Je mag de Australiërs niet af kammen, het zijn reuzemen sen". De familie Klinge heeft twee jaar geleden een eigen huis laten bouwen. Een prachtig, bungalow-achtig huis, met een grote tuin er cmheen. Na een verblijf van een jaar in Australië kregen de IJmuidenaren een ge meentewoning. Toen de heer Klinge zelfstandig werd, ging zijn vrouw hem ook helpen. Daarom gingen zij dichter bij de stad wonen. Hun eerste woning stond zestig kilome ter buiten Perth. Dat is voor Australische begrippen slechts een hanestapje, maar het was voor mevrouw Klin ge toch ongemakkelijk, on danks de auto. „We hebben er absoluut geen spijt van. De meeste mensen vinden het klimaat er ook heerlijk. Ik vind het 's zomers wat te warm, maar de rest van het jaar is het lekker. Wij hebben het heel gced getroffen. Je moet wel uitkijken als je daar een weekloontje verdient, maar dat moet je bier ook. Gezin nen met veel kinderen zou ik emigratie naar Australië afraden, tenzij de man goed geschoold is in een bepaald vak". Mevrouw Klinge en haar dochter logeren sinds drie weken bij haar zuster in de Umuidense Scheldestraat. Zij maakten de reis met het Italiaanse schip Roma tot Genua en vandaar met de trein. Wanneer zij terugke ren naar Australië weet me vrouw Klinge nog niet. Mis schien in januari, misschien een maand later. Deze week zijn op verschil lende markante punten van de gemeente Velsen weer grote kerstbomen geplaatst. In deze zeer donkere dagen voor Kerstmis werken zij mee aan het scheppen van een intieme sfeer, vooral in de nieuwe stadsgedeelten, waar elke natuurlijke inti miteit ontbreekt. Een oud-IJmuidenaar schreef ons het volgende: „De moe dige redding van een kind uil het water door de heer Servaas uit Velsen-Noord, doet mij denken aan een zelfde redding op 27 novem ber verricht door de 20-jari- ge E. Stam, wonende in IJmuiden-West, Kanaalstraat 210, waarvan naar mijn we ten in geen enkel dagblad melding is gemaakt. Genoemde E. Stam, teke naar bij het Provinciaal Wa terleidingbedrijf, was tijdens ne terugreis van een terrein meting met een opzichter ge tuige van een autobotsing op de Kruisweg bij de kruising met de IJ weg in de Haarlem mermeer. Een van de wa gens kwam in de kruistocht terecht. De bestuurder wist zich te redden, maar de an dere man kon er niet uit doordat het portier klemzat. E. Stam bedacht zich geen ogenblik, trok zijn jas uit, dook in het ijskoude water en had het genoegen de man, die niet kon zwemmen, aan De jaarlijkse kerstboom verbranding in Beverwijk zal plaats vinden op zaterdag 5 januari aanstaande. De bo men kunnen naar verschil lende terreinen in de stad worden vervoerd. De bomen zullen worden verbrand op een terrein aan de Warande, het Oude Sportpark aan de H. Mandeweg, in Oosterwijk en op de dorpsweide te Wijk aan Zee. wal te brengen met behulp van de opzichter die hem vanaf de wal zoveel mogelijk de helpende hand bood. E. Stam is nu herstellende van een zware verkoudheid, die hij heeft opgelopen door dat hij telang in zijn natte kleren heeft gezeten. Ik vind het maar sneu voor de jongen dat hiervan hele maal geen melding is ge maakt". Wij vinden dat ook sneu. E Stam's moedige daad had bekendheid verdiend, hopen dat zij die door schrijven alsnog krijgt. De Velsense Gemeentebibliotheek kocht de volgende boeken: Nederlandse romans en novellen: Fabricius, Dromen is ook leven: Van der Geest, Plaats on der de zon ;Van Hoogenbent, De hond in het kegelspel: van Isacker: De reis naar Ispahan; Jelsma, Houten getuigen: Ter Kuiie-Scholten. Eliza danst; Lampo, Hermione betrapt; Bell, Een vreemdeling klopte aan; Drewitz, De schok; Ekert-Rotholz, De familie Bonnard; Godden, Het huis van de familie Quin: Gregor, De straat; Hou- gron, Het begon in Saigon; Konsalik, Wankele roem; Korch, De rode paarden; De la Roche, Finch keert terug naar Jalna; West, De vrucht van de stilte; Horatczuk, Een neger in Europa: Michiels, Journal brut; Di Lampedusa, De sena tor en de Sirene. Buitenlandse romans en novellen: Gruhl. Liebe auf krummen Beinen; Gruhl, Ehe auf krummen Beinen; Friedl, Die Visitation; Dickens, The heart of London; Frank, Alas, Babylon; Maclean, The golden rendez-vous; Aycard, Les petits Chinois; Bordier, Les Blés; Estivals, Zoubeïda; Guillot, La fille aux arcs-en-ciel. Studieboeken: Van Leeuwen, Het Christendom en de Islam, Zoals er gezegd is over het paradijs, Zoals er gezegd is over de schepping. Zoals er gezegd is over de vloed en de toren; West, Ho moseksualiteit; Schuh. Tiermutter im Zoo; Wes ter, De mens; Melchior, Van bruidegom tot kraamheer; Fuchs, Het Koninklijk gezin op post zegels; Kröncke, Iets nieuws met pitriet; Salo- monson-Keezer, Soepen, sausen en salades; Del- vigne, Meet- en regeltechniek, lie dl.; Norel, Blauwe boten in de branding: Opfermann, Die neue Ton-Schule: De Bijbel in de kunst: De Vries, Primitieve kunst van vroeger en nu; Wolff, Das kleine Haus; Forman, Blumen der Wüste: Bulthuis. Het moderne poppenspel; Horst. Das Spektrum des modernen Romans; Benoot, Ga- Advertentie Alle goede merken 100 service en garantie MARKTPLEIN TELEFOON 4262 kriel Marcel: Campert, Dit gebeurde overal- Snoek, Richelieu; Brecht, Frühe Stücke: Genet, Les nègres; Sartre, De gevangenen van Altona; Enklaar, Herfstlicht op velden van cultuur: Heer. Balans der Middeleeuwen; Heitling, De Achter hoek; De Vries. Het wilde Westen; Werumeus Bunmg. Woestijnen van water; Zandstra Zwer vend door Nederland, dl. I: Brown. India; Doo- ley. De bamboe-dokter; Steenbergen, Christelijk erfgoed langs 's Heren wegen In Griekenland.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5