Engeland heeft in principe als nucleaire mogendheid afgedaan Conclusie van conferentie van Kennedy en Macmillan HET WEER Ghoerka's op patrouille in Ladakh Zeventiende zitting van UNO-Assemblee gesloten Bijlmermeer-standpunt van minister vindt weinig steun in Kamercommissie HAZENBERG Kersttoespraak van de koningin Nota-Draadtelevisie is op komst Garages eisen contante betaling Dr. Van Konijnenburg nu als „vrij man" naar Djakarta Bewogen oproep van Zafroella Khan Scherpenzeelse arts krijgt acht maanden Nieuw kabinet moet van de dwaalweg van zijn voorganger terugkeren" Eichmanns memoires blijven geheim PATISSERIE DEKKERS Evenwicht s&eMORRIS "éeforeyou êuy! FALCON REGENJASSEN Morgen kortste dag Minder wind In Amsterdam SStfS m ;i 5 >1 -: - - - ..J 1 V- KERSTKRANSJES WEIHNACHTSTOLLEN KERSTKRANSEN KERSTSTAVEN KERSTGEBAKJES KERST PETITFOURS VAN BREUKELEN Het woord is aan In de krant van heden: Accountantskantoor H. KERKKEIDE ROOMBOTERKERSTKRANS of HAZELNOOTTAART met kerstidee 48e JAARGANG NUMMER 42 VRIJDAG 21 DECEMBER 1962 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 59 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) LONDEN. Premier Macmillan heeft op de Bahama Eilanden, ondanks de verhitte gemoederen thuis, bakzeil moe ten halen. De Verenigde Staten vinden de Skybolt-raket te duur en overbodig. Voor de Britten alleen gaat de Sky- bolt boven hun draagkracht. President Kennedy heeft het benarde Groot-Brit- tannië niet voor het hoofd willen stoten met de onwelwillende boodschap, dat het als kernmacht zou hebben afgedaan. Hij laat dat over aan de historische ont ij ia wikkeling. Hij heeft Macmillan de Po- laris-raket in het vooruitzicht gesteld, hoewel het tot omstreeks 1970 zal duren voordat Groot-Brittannië dit wapen operatief zal kunnen gebruiken. Mo gelijk is de Polaris tegen die tijd al weer verouderd, omdat de Polaris-onderzee- boten hun betrekkelijke onkwetsbaarheid grotendeels zulen verliezen door de ont wikkeling van de Russische onderzee bootjagers. Daarom weet niemand of Kennedy's nieuwe belofte aan Groot- Brittannië, evenals in het geval van de Skybolt een illusie zal blijken. Intussen zullen de Britten zich voorlo pig jnoeten redden met hun vliegende Blue Steel-bommen van eigen makelij, waarvan het bereik echter nog geen duizend kilo meter is. Het ziet er somber uit voor het roemruchte Bomber Command van de Ro yal Air Force, omdat de Blue Steel ze ker tegen 1965 of 1966 verouderd zal zijn. Dit betekent dat er gedurende drie of vier jaar een gaping zal ontstaan in de Britse defensie. De grote vraag blijft echter of het niet te duur wordt. Het is te voorzien dat de kosten van een nucleaire macht na 1970 moeilijk meer door landen als Groot-Brit tannië kunnen worden gedragen omdat de economische basis ervoor ontbreekt. De oppositie wil daarom dat de Britse rege ring de knoop doorhakt en de nucleaire wapens overboord zet en zich geheel toe legt op conventionele strijdmiddelen, op welk gebied Groot-Brittannië een flinke achterstand heeft. Er zijn vooraanstaande Britse commen tators die Kennedy's standpunt delen dat, zoals uit Cuba bleek, de vrede het beste kan worden gediend door het tweepolige machtsevenwicht tussen Moskou en Was hington. Duplicatie betekent volgens Ken- Koningin Juliana zal zich op eerste kerstdag om XI uur via beide zenders in een kersttoespraak tot het Nederlandse volk richten. BARTHJORISSTR™ HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 (Van onze weerkundige medewerker) Morgen, 22 december, is het de „kortste dag", 's Morgens om kwart voor negen be reikt de zon het winterpunt op de eclip tica. Hoe dichter bij de noordpool, hoe korter de dag. Zelfs in ons kleine land is dit merkbaar. In het noorden is het 's avonds ongeveer een kwartier eerder don ker dan in het midden van het land. Ver leden jaar hadden wij rond de kortste dag een vorstperiode, die bijna op een Elfste dentocht was uitgelopen. Thans koersen wij met onbestendig en regenachtig weer naar de kerstdagen. Of het een witte kerst zal worden? Uitgesloten is het niet, als de oceaandepressies, die nu de vorst weer hebben verdreven ,de remmen aanzetten, zodat de koude lucht uit Scandinavië naar ons land kan stromen. Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met enkele op klaringen, hier en daar mist en aanvankelijk nog plaatselijk een bui. Zwakke tot matige wind. Iets lagere temperaturen en in het noordoosten van het land lichte vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. nedy verkwisting. Het grote wrijvingspunt tussen Frankrijk en Groot-Brittannië ener zijds en de Verenigde Staten anderzijds is, dat de beide Europese landen nog al tijd de vrees koesteren dat Washington er voor zal terug deinzen hen op het beslis sende ogenblik te hulp te komen. Daar om willen zij door het bezit van een eigen kernmacht, voorkomen dat een agressor zich laat verleiden zich in de verwachting dat de Verenigde Staten zich afzijdig hou den op hen te werpen. Londen wil boven dien, ondanks zijn verzwakte positie, blij ven meespreken in de wereldpolitiek en beschouwt zijn kernwapens nog altijd als het onmisbare toegangsbewijs voor top conferenties. Desondanks is het in Nassau gevallen besluit uitstel van executie en komt het einde van de Britse zelfstandigheid op militair-nucleair gebied in zicht. Het lijdt geen twijfel dat Kennedy Groot-Brit tannië als de eerste kandidaat beschouwt voor een eventuele collectieve met de Ver enigde Staten verbonden Europese kern macht. Deze moeilijke kwestie is, gezien de wee-spannigheid van president De Gaul le, nog niet actueel. De verwachting is echter dat de Fransen tegen 1970 onder een nieuwe president, tot de slotsom zul len zijn gekomen dat ook zij een kern macht onmogelijk kunnen bekostigen. Ook Macmillan verzet zich nog tegen een collectieve kernmacht, omdat ook de Duitse Bondsrepubliek daarbij op den duur zou moeten worden betrokken. Toen Ken- Nadat minister Korthals over het in voeren van draadtelevisie overleg zal heb ben gepleegd met het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, zal hij de Tweede Kamer een nota over dit vraagstuk aanbieden. Hij zei dit gister avond bij de behandeling van de PTT- begroting voor 1963 in de Tweede Kamer, die deze zonder hoofdelijke stemming aan nam. Aan de heer Krebbers uit Deventer kan aldus de bewindsman niet worden toegestaan dat hij met gebruikmaking van zijn omvormapparaten buitenlandse t.v.- programma's in Nederland uitzendt. In het Nederlandse bestel vormen de uitzendingen een zaak van de Nozema. nedy daarover een balletje opgooide heeft Macmillan als zijn grote bezwaar geopperd dat in zulk een geval er helemaal geen kans meer zou zijn op overeenstemming met Moskou. In elk geval heerst er in Londen bij alle teleurstelling en wrok toch wel voldoening dat Macmillan niet met lege handen naar huis is gestuurd en dat Kennedy de Brit ten duidelijk ontzien heeft. Het opgeven van de Skybolt is niet, zoals sommige fanatici het voorstellen, een list geweest om Groot-Brittanië in een hoek te dringen. De Verenigde Staten hebben er zeker geen belang bij anti-Amerikanisme aan te wakkeren. De specifieke moeilijkheden van het ogenblik zijn niet een symptoom van Groot-Brittannië's ondergang maar van een universeel en pijnlijk aanpassingspro ces dat voornamelijk een militair-tech nisch en economisch karakter draagt en Groot-Brittannië's algemene functie van overbrugging tussen Europa, het Gemene best en de Verenigde Staten, in wezen on aangetast laat. In deze onderlinge afhan kelijkheid, welke allang door Macmillan is verkondigd, zijn de politieke ondogma tische en daardoor altijd soepele Britten, vaak gemakkelijker dan anderen, bereid hun nationale trots of wat daar voor door gaat, op te offeren. De Amsterdamse garage-bedrijven heb ben aangekondigd dat zij van 2 januari af contante betaling eisen voor onderde len, reparatie en benzine. Deze maatregel is genomen op advies van het districts- bestuur van de BOVAG. Gebleken is, dat bij 30 grote garage-bedrijven in totaal 19 miljoen gulden uitstond aan uitstaande re keningen die veelal maanden oud zijn. Dit betekent dus een half miljoen gul den uitstaande rekeningen per bedrijf. Vol gens de BOVAG heeft deze crediet-verle- ning zodanige vormen aangenomen, dat de meeste bedrijven in financiële moeilijk heden dreigen te komen. Het is niet voor het eerst dat Amsterdam se garage-houders een dergelijke regeling invoeren. In het verleden kon de maat regel niet worden gehandhaafd omdat men klanten kwijt raakte aan bedrijven die een uitzondering op de regel maakten of om dat het onmiddellijk uitschrijven van de rekeningen te tijdrovend bleek. De BOVAG te Amsterdam verwacht dat vele automobilisten in het begin wellicht hun reparaties zullen uitstellen, doch dat zij na enige tijd aan het „boter-bij-de-vis- systeem" zullen zijn gewend. i - 1- '.'i Het bericht, dat dr. E. van Konijnenburg met ingang van 1 januari ontslag neemt als onderdirecteur van de K.L.M., heeft verbazing gewekt. De K.L.M., waarbij dr. Van Konijnenburg een kwart eeuw werk zaam was, heeft zich tot de mededeling bepaald, dat particuliere redenen hebben geleid tot het ontslag. Inmiddels is ons ge bleken, dat dr. Van Konijnenburg, die be hoorde tot de zogenaamde Groep-Rijkens en in die kwaliteit contacten met Indone sië onderhield, ook toen de Nederlandse re gering heel duidelijk te kennen gaf daarop geen prijs te stellen, reeds een half jaar geleden zich trachtte vrij te maken van de K.L.M. Dat was toen de noodzakelijke financiële steun van de Nederlandse rege ring het nog moeilijker maakte om op de licate wijze eigen wegen te bewandelen en toch niet in strijd te komen met de op vattingen van de regering, in het bijzonder met die van minister Luns. Het is echter niet uitgesloten, dat de aan vankelijke waardering voor het werk van dr. Van Konijnenburg als onderhandelaar bij de verkoop van „De Kroonduif" aan Indonesië, enigszins bekoeld is toen bleek, dat de geruchten over het opnieuw instel len van de route Amsterdam-Djakarta als een onmiddellijk gevolg van de verkoop van „De Kroonduif" niet bewaarheid werden. Het feit, dat dr. Van Konijnenburg be gin januari opnieuw naar Djakarta gaat, uitsluitend om te onderhandelen met de Indonesische autoriteiten over landings rechten voor de K.L.M. in Djakarta schijnt er op te wijzen, dat dr. Van Konijnenburg er op vertrouwt tot zakendoen te komen en daarbij volkomen vrij wil staan van de regering. v'■■•■■V NEW YORK (AFP) Vanochtend om half vijf (Nederlandse tijd) heeft voorzit ter Zafroella Khan van Kakistan de zeven tiende zitting van de UNO-Assemblee ge sloten verklaard. De zitting werd op 18 september geopend. De Assemblee zal in het voorjaar van 1963 een buitengewone bijeenkomst beleggen om de financiële toe stand van de UNO onder de loep te ne men. Met de sluiting van de zeventiende zit ting lag de Assemblee bijna vierentwintig uur voor op het schema, waarnaar het bij de aanvang van de zitting geenszins had uitgezien omdat men de langste agenda had die ooit was voorgekomen. Zafroella Khan sloot de zitting met een bewogen op roep tot een aanval op alle fronten tegen de honger, de ziekte en de onontwikkeld heid in de wereld. De wereld staat bijna op de drempel van universele vrijheid, zo zei hij, maar men moet er zich bewust van zijn dat het niet zo door kan gaan, dat een kwart van de mensheid genoeg te eten heeft en driekwart honger lijdt, dat een kwart gezond is en driekwart ziek, dat een- tiende zich koestert in het licht van de kennis terwijl negentiende in het moeras van onontwikkeldheid ploetert. De afgelopen zitting heeft zich geken merkt door het feit, dat de ontwikkelings landen niet zozeer hebben aangedrongen op grotere economische en technische steun, maar zich op het standpunt heb ben gesteld dat zij uit het oogpunt van recht evenveel faciliteiten moeten krijgen als bij de handel onder de welvarende lan den het geval is. Zafroella Kahn, die een staande ovatie kreeg, zei dat de staten die grondstoffen voortbrengen, eisen dat de prijzen van hun produkten op een zodanig peil wor den gestabiliseerd, dat hun een rechtmatig aandeel in de rijkdom die uiteindelijk aan hun produkten te danken is wordt verzekerd. Goed uitgerust tegen de bittere koude, is een afdeling van de geharde Ghoer ka's op patrouille in het niemandsland in Ladakh, 20 kilometer van de Tibe taanse grens, in het noorden van India. De Ghoerka's kijken scherp uit naar de Chinese troepen, die door een verrekijker kunnen worden waarge nomen op de berghellingen in de verte. De foto van deze vooruitge schoven Indische post, werd gemaakt tijdens een persexcursie van 12 tot 15 december. rijk met amandelen bestrooid 1.30 p. 250 gr. met zuivere amandelspijs 2.25, 3.25, 4.25 100 roomboter 100 amandelen le KLAS BANKETBAKKERIJ LAGERSSTRAAT 13 - TELEFOON 5462 Op het strand van Texel is het wrak aangespoeld van een der sloepen van de Duitse vrachtvaarder „Nautilus", die zondagmorgen in een zware storm is vergaan en waarbij 23 opvarenden om het leven kwamen. J. Clarke: Ik heb alles verloren en mijzelf ge vonden. De rechtbank in Utrecht heeft een 54- jarige Scherpenzeelse arts veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden, waarvan vier voorwaardelijk, wegens het herhaaldelijk beschikbaar stellen van ver dovende middelen voor andere dan medi sche doeleinden. De gehuwde arts onderhield sinds het begin van het vorig jaar een relatie met een gescheiden vrouw, die hij tot het ogen blik van zijn arrestatie regelmatig voor zag van een verdovend middel (methadon) waaraan de vrouw verslaafd was geraakt. Hij kon in zijn hoedanigheid van arts ge makkelijk aan dit verdovend middel ko men. Ook zijn eigen vrouw verschafte hij methadon. De officier van justitie had een gevange nisstraf van acht maanden gëeist, waarvan drie voorwaardelijk. Nagenoeg eenstemmig heeft de vaste commissie voor Binnenlandse Zaken uit de Tweede Kamer als haar mening uitgespro ken, dat de beslissing omtrent de gemeen telijke indeling van westelijk Weesper- karspel niet langer kan worden uitgesteld met het oog op de huisvesting van Am sterdamse ingezetenen in dat gebied. Slechts enige leden van de commissie wa ren van oordeel, dat onder het huidige ka binet een definitieve beslissing moet wor den aangehouden. Zij stellen zich op het standpunt dat onder het huidige kabinet de huns inziens enige juiste oplossing, toevoe ging van het Bijlmermeergebied aan Am sterdam, niet verwezenlijkt zal kunnen worden. Daarom bepleiten zij uitstel, om de mogelijkheid open te houden dat het in 1963 nieuw optredende kabinet „op de dwa ling zijns voorgangers weegs" zou terug keren. Het verlies van de daarmee ge moeide enkele maanden zou dan volgens deze leden op langere termijn ruimschoots worden goedgemaakt. Dit blijkt uit het nader voorlopig verslag van de commissie over het vraagstuk van de Bijlmermeer. Over de zienswijze van minister Toxo- peus dat niet kan worden voortgegaan de grenzen van de grote steden steeds ver der op te schuiven, zeggen vele leden dat vergroting van het grondgebied van Am sterdam niets anders betekent dan aanpas sing van de oppervlakte aan het huidige inwonertal. De mening van de bewindsman, „dat de met de bouw van een nieuwe stad ver band houdende administratieve en techni sche arbeid van het gemeentebestuur naar omvang relatief gering is," had bij deze leden bevreemding gewekt. Zij vroe gen zich af „of de minister met deze uit spraak niet de indruk had gevestigd eer der een vreemdeling te zijn in het ambte lijk Jeruzalem dan diegenen, die de vrees hebben geuit dat de uitvoering van de zwa re taak op de ontoereikende apparatuur van een nieuwe gemeente Bijlmermeer zou stranden." Deze leden drongen er met de grootst mogelijke klem op aan dat de mi nister alsnog van zijn plan zou afzien. Vele leden stelden als voorwaarde voor de vorming van een nieuwe randgemeen te, dat in deze gemeente op voldoende wij ze en tijdig voorzien wordt in de woonbe hoefte van de Amsterdammers, die zich als gevolg van de sanering in Bijlmer meer moeten vestigen. Vele leden merken op dat als een niew te vormen gemeente het bouwtempo (2750 woningen per jaar) niet zou halen, dit een vergroting van het woningtekort in Am sterdam tot gevolg heeft. „Wenst en kan Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Beeldverhalen2, 15 Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Uit stad en omgeving4, 5, 8 Films 6 In de Vishal en op zee6 Knipselkrant 9 Horen en Zien13 Kunst 13 Topsy 14 Uitgaan in Haarlem15 Feuilleton 15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Medische verzorging 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Luidsprekers14 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's de regering dit risico aanvaarden?", vra gen zij. Deze leden menen, dat na opheffing van de gemeente Weesperkarspel en toewijzing van de Bijlmermeer aan Amsterdam, de gemeenten Diemen en Ouder-Amstel in geen enkel opzicht zullen worden geschaad, terwijl het bij de vorming van een sterke randgemeente tegen de zin van Ouder- Amstel onzeker is, dat de belangen van Amsterdam in die mate behartigd zullen worden als de precaire toestand van de hoofdstad het nodig maakt. De bevolking van de gemeenten Ouder-Amstel en Die- men wordt in het geheel niet gehinderd door een eventueel niet of langzaam op gang komende woningbouw. Uitsluitend de Amsterdamse bevolking zal hiervan de last dragen. Deze leden vrezen dat een nieuw te vormen gemeente geen tijd zou krijgen „om het vak te leren." De nieuwe gemeente zou direct het tem po van Amsterdam moeten overnemen, tenzij de minister een niet te verantwoor den benadeling van de belangen van de Amsterdamse bevolking aanvaardt, dus een deel van die bevolking onder ontoelaat bare omstandigheden laat wonen. Deze le den menen, dat de minister er niet in ge slaagd is aannemelijk te maken dat een nieuwe gemeente Bijlmermeer voldoende goedkope woningen kan bouwen. JERUZALEM (Reuter/AFP) De me moires die Adolf Eichmann tijdens zijn ge vangenschap in Israel heeft geschreven, zullen op last van de Israëlische premier, David Ben Goerion, niet aan de open baarheid worden prijsgegeven. Het manuscript zal in het staatsarchief worden opgeborgen. Eichmann, die zoals bekend in juni werd terechtgesteld wegens zijn aandeel in de moord op zes miljoen joden in de oorlog, heeft niet minder dan 2700 bladzijden volgeschreven. 1.60 0.34 0.23 5.50 1.48 0.48 4.00 3.20 Kerstgebakjes, per stuk Kerst-petit-fours Boterkransen, 500 gram Kerstkransjes, 250 gram Slagroompolonaises, p. stuk Ijstaarten, 8 personen Weihnachtstollen Salades - Pasteitjes Chipolatapuddingen en Tulbanden 1e KERSTDAG GESLOTEN 2e KERSTDAG Is de automatiek normaal geopend. CENTRUMGALERIJ - TELEF. 4302 Administraties - Vermogensbeheer Belastingzaken OOSTERSTRAAT 50 - HAARLEM-N. Tel. 0 2500 - 56396 BESTELT UW bij TELEFOON 6479

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1