Europese economie groeide, maar in traag tempo Effecten - en Geldmarkt STOCK STOCK STOCK Verzekeringswreld over een publikatie in Consumentengids Verolme had een moeilijk, maar goed produktiejaar De ontwikkeling van het N oordzeekanaalgebied P. WILKES Jaar van spanning en ontspanning Leidsche Wol weer 6 pet interim Gist- en spiritusfabriek heeft stabiel resultaat Kolenproduktie in Limburg gedaald Groter beroep op kapitaalmarkt in 1962 Blydenstein-Willink had minder gunstig jaar Eeuwfeest Landré en Glinderman Bruynzeel Suriname had een minder goed jaar Resultaten Riva minder gunstig Zoek niet verder wat geeft 't SCHEEPVAARTBERICHTEN Kent U Italië dan kent U ook prettige dagen en een goed begin heeft 't iiAANDAG 24 DECEMBER 1962 10 Expansie Spanningen Voldoening Export Sparen Opleving BRANDY '84 V.v.s.o.p. APERITIVO ROSSO KOSTER THIJS Overgedragen scheepsruimte beliep 218.850 ton dw Kort economisch nieuws "M otivation Whéffensöhfeï Kort nieuws Breed gezien is 1962 ook voor Europa een goed jaar geweest. En ook deze jaar kring heeft in het teken gestaan van een nog steeds aan invloed winnende Euro markt. Met ingang van de tweede fase van de E.E.G.-overeenkomst op 1 juli jl. gelden thans invoertarieven, die 50 pet. lager zijn dan die van 1 januari 1957, waarop in de jaren 1963/65 nog drie ver lagingen van 10 pet. zullen volgen, zo dat eind 1965 nog slechts een percentage van 20 op de onderlinge invoer van de betrokken landen zal worden geheven. Zo als men weet is de Marshallhulp voor ons werelddeel de springplank geweest naar een aanmerkelijk hoger niveau van industriële activiteit, die zelfs aan de ontwikkeling van het Amerikaanse be drijfsleven (staalindustrie) afbreuk heeft gedaan. Zo is bijvoorbeeld de staalpro duktie in de landen van de E.E.G in de jaren 1961 en 1962 tot ca. 80 miljoen ton gestegen en slechts weinig bij die van de V.S. achtergebleven. Zowel de onderlinge als de buitenland se handel van de E.E.G. landen is sinds 1956 in zeer sterke mate toegenomen en het welvaartspeil is van jaar tot jaar ge stegen. Het inkomen per hoofd van de bevolking ligt thans meer dan 60 pet. hoger dan 1948, hoewel het wegens de nog altijd veel grotere industriële pro- duktiviteit in de V.S. ook nog weinig meer dan half zo groot is als in dat land. De krachtige ontwikkeling in het kader van de E.E.G. en de E.V.A. heeft het mo gelijk gemaakt dat de lonen in de E.E.G. landen sinds 1956 met 16 pet. (België) tot 39 pet (West-Duitsland) konden stij gen en de werkgelegenheid dermate toe nam dat in sommige landen, met name in West-Duitsland en ons land, een per soneelsschaarste is ontstaan, die ten aan zien van de loon- en prijspolitiek span ningen heeft veroorzaakt, die ditmaal bij de jaarwisseling als een van de voornaam ste knelpunten in de nationale economie moeten worden beschouwd. Ons land heeft in de industriële ont wikkeling binnen het raam van de E.E.G een flink aandeel gehad. Sinds 1958 is onze industriële produktie met 30 pet. vooruitgegaan, de totale buitenlandse han del met 38 pet. en terwijl deze in 1958 slechts voor 42 pet. op de E.E.G.-partners betrekking had, is dat thans voor nage noeg 50 pet. het geval. Voor geen gering deebis deze economische expansieve dan ken aan de Vele en omvangrijke inves teringen bij de industriële ondernemin gen, waartdè de ruime tvinsten éa^ de eveneens doorgaans ruime kapitaalmarkt hen in staat stelden. Nog onlangs heeft minister de Pous er op gewezen dat die investeringen de taakstelling voor 1956/ 65 met 15 pet. hebben overschreden en de grondslag vormen voor een verdere groei van de Nederlandse economie. Dat na de geweldige expansie van de laatste jaren in 1961 een ook in 1962 nog voortdurend vertragingsproces is ingetre den, kan niet al tezeer verwonderen. Nog lang na de oorlog is de produktie bij de vraag naar goederen en fabrikaten achtergebleven en dat zich sinds enige tijd een zekere verzadiging voordoet is niet meer dan een natuurlijk verschijn sel dat weliswaar nieuwe problemen op roept, maar op zich zelf niet verontrus tend is. vrediging. nationaal gezien echter zijn de besparingen in ons land zodanig dat zij de mogelijkheid tot nieuwe investeringen ruimschoots scheppen. Bij de spaarbanken zal het tegoed ook dit jaar vermoedelijk weer met ca. 1 miljard stijgen, waar door het totaalbedrag zich op rond 12 miljard zal stellen. Ook de levensverzeke ringsmijen kunnen dit jaar weer op een grotere produktie wijzen, waardoor hun belegd vermogen van ca. 9 miljard tot 10 miljard zal toenemen. Houdt men voorts rekening met de groei van het Al gemeen Burgerlijk Pensioenfonds en vele bedrijfspensioenfondsen, dan behoeft er niet aan te worden getwijfeld of ook in 1962 zal de besparingsquote boven 20 pet. van het nationaal inkomen uitgaan. Bij de handelsbanken is het tegoed in de vorm van deposito's en crediteuren in de loop van dit jaar opnieuw toegenomen, evenals de spaartegoeden, terwijl voorts de beleggingsfondsen in ons land het to taal van hun beleggingen in belangrijke mate hebben kunnen uitbreiden. De industriële produktie, die in 1960 nog een stijging van 8 pet. en in 1961 van 4 pet. vertoonde, is in het achter ons lig gende jaar in mindere mate gestegen, hoewel de tot dusver gepubliceerde cijfers toch altijd nog zeer bevredigend zijn. Wat vooral voldoening schenkt is wel dat met name de z.g. diepte-investeringen niet zonder resultaat zijn gebleven en tot een grotere produktiviteit hebben geleid, waar door de uiteraard nadelige invloed van loonsverhogingen en vrije zaterdag bij ve le ondernemingen kon worden opgevan gen. Zo kan er op worden gewezen dat de omzetten in de Nederlandse industrie gedurende de eerste negen maanden van het jaar 1962 rond 1 miljard groter zijn geweest dan in die periode van het voorgaande jaar, maar het aantal arbei ders met ca. 1000 is verminderd. Hoewel ook de export groter is geweest dan in 1961, heeft de afzet van goederen en produkten zich toch in toenemende ma te op het.binnenland gericht en nog altijd bewegen de consumptieve bestedingen in ons land zich in opgaande richting. Naar de waarde is het indexcijfer op basis van 1953 100 van 168 in 1960 tot 177 in 1961 en 189 in 1962 gestegen, naar de hoeveel heid van resp. 141 tot 146 en 154 en per hoofd van de bevolking van 129 tot resp. 132 en 137. Evenals in West-Duitsland heeft het toenemend binnenlands verbruik han dels- en betalingsbalans in sterke mate be ïnvloed, zodat deze laatste wat ons land betreft, dit jaar slechts een paar honderd miljoen als overschot zal aanwijzen, ter wijl het voordelig saldo in 1960 1.3 mil jard en in 1961 ruim 700 miljoen bedroeg. Loons- en salarisverhogingen, ook de be lastingverlaging per 1 juli jl. zijn oorzaak dat er wat men noemt meer geld onder de mensen komt en als er in bepaalde opzichten van een behoefteverzadiging kan worden gesproken, zorgt de reclame er wel voor dat telkens nieuwe behoeften worden gewekt en bevrediging zoeken. Nu is het gelukkig tot dusver niet zo dat deze behoeftenbevrediging gaat ten koste van de besparingen. In sommige gezinnen zal zulks zonder twijfel wel het geval zijn en ook de grote produktie van de finan- cieringsmijen is tot op zekere hoogte een aanwijzing voor overspannen behoeftebe- Als er bij de jaarwisseling van 1961-'62 van spanningen moet worden gesproken, hebben deze dan ook geen betrekking op de besparingen, maar op de voor de eer ste tijd te wachten vermindering van de industriële investeringen, die een van on ze belangrijke bronnen van welvaart zijn Een gedwongen beperking is er van over heidswege door verminderde fiscale faci liteiten, zomede door gebrek aan perso neel, een vrijwillige beperking is er als gevolg van de bij de bedrijven dalende winstmarges, die de rentabiliteit van de nieuwe investeringen twijfelachtig maken Hoewel als gezegd vele ondernemingen dit jaar nog met een bevredigend winstcijfer afsluiten, blijkt toch uit de tussentijdse mededelingen dat de bedrijfsvoorwaarden, mede als gevolg van een verscherpte con currentie moeilijker worden. Dat in dit stadium voor 1963 opnieuw tot loonsverhoging is besloten en ter wille van een verdere bezitsspreiding voor een ruimere winstdeling aan de werknemers wordt gepleit, is in het licht van de in het recente verleden bereikte resultaten niet al te bevreemdend, maar het is wel zeker dat hieruit in de naaste toekomst nieuwe spanningen zullen Ontstaan. De roep van een goedkoopte-eiland zijn we langzamerhand al kwijtgeraakt en het blijkt meer en meer dat tegenover de on getwijfeld aanwezige voordelen van de Euromarkt en de uitbreiding daarvan tot Engeland en andere landen ook nadelen staan, die nog niet zijn te overzien. Blij kens de eerste conjunctuurtest van de E.E.G. zal de industriële produktie voor eerst nog wel blijven stijgen, maar valt er thans een verminderde vraag van het buitenland te constateren, die bij sommi ge bedrijven reeds tot een vergroting van de voorraden heeft geleid. Er moge in dit verband worden herinnerd aan de maat regelen, door Philips en de DAF, zomede door andere- grote--concerns -genomen om een te grote voorraadvorming te voorko men en de winstmarges op een zodanig peil te handhaven dat ze nieuwe inves teringen wettigen. Veel zal er in dit verband ook afhangen van de conjunctuurontwikkeling in de om liggende landen en in zoverre is het ver blijdend dat uit West-Duitsland, onze grootste handelspartner, weer een indus triële opleving wordt gemeld, terwijl ook in Frankrijk de conjunctuur zich op het verhoogde peil weet te handhaven. Hoezeer het Nederlandse bedrijfsleven zich daarvan bewust is, blijkt wei uit de voortgaande concentratie en fusie van on dernemingen teneinde tot een sterkere po sitie tegenover het buitenland te geraken. De Nederlandse ondernemer is zich be wust dat hem geen gemakkelijk jaar wacht en al is er gelukkig geen reden tot verontrusting, zeker is wel dat èn de re gering, èn de werkgevers èn de werkne mers wijsheid en bedachtzaamheid nodig zullen hebben om op het economisch vlak in 1963 voor teleurstellingen bewaard te blijven. Advertentie f. 13.- p*r 3/4 litar. f. 8.50 per liter. Amsterdam Levering via de handel. De Leidsche Wolspinnerij stelt een on veranderd interim dividend van zes per cent over het boekjaar 1962/1963 betaal baar. In totaal werd over 1961/1962 twintig percent in contanten uitgekeerd. De omzetten van de N.V. Koninklijke Ne derlandse Gist- en Spiritusfabriek te Delft in het binnenland konden worden gehand' haafd, zij het ook dat voor de prijzen van de farmaceutische produkten onder in vloed van de voortschrijdende maatrege len in E.E.G.-verband, in sterk toenemen de mate een dalende trend voelbaar wordt De exporten namen toe, vooral in de far maceutische en chemische sector, even eens echter tegen lagere opbrengstprijzen De sterk gestegen kosten voor lonen en salarissen konden dankzij de toegenomen omzetten en een aantal bezuinigingsmaat regelen dit jaar nog worden opgevangen Bij verdere stijging van de kosten kunnen prijsverhogingen niet uitblijven. De in komsten uit dochterondernemingen in bin nen- en buitenland zullen waarschijnlijk ongeveer gelijk zijn aan die van het vo rige jaar. De geheel vernieuwde fabrieken in België en Portugal naderen haar vol tooiing. De bedrijfsresultaten zullen onge veer gelijk zijn aan die van het vorige jaar. CURACAOSCHE HANDEL In de buitengewone algemene vergadering van de Curapaosche Handel-Maatschappij N.V. is met algemene stemmen tot commissaris per 1 januari 1963 benoemd de heer J. van der Velden. De heer P. J. van Driel werd tot directeur van de vennootschap benoemd. Tevens werd met algemene stemmen de heer F. E van Binsbergen benoemd als tijdelijk bestuur der. De Nederlandse export- en importbelan- gen van de vennootschap worden per 1 januari 1963 in een afzonderlijke vennootschap (de Curapaosche Handel-Maatschappij Nederland N.V.) ondergebracht, waarvan de directie door de moedermaatschappij zal worden gevoerd Naar aanleiding van een publikatie over het verzekeringsbedrijf in het december nummer van „De Consumentengids" deelt de voorlichtingsdienst uit het levensverze keringsbedrijf het volgende mee: „Kort na de oorlog bleken de bedrijfskosten bij het levensverzekeringsbedrijf te zijn gestegen tot een peil. waarop de oude tarieven niet waren berekend. Een aanpassing van de tarieven kwam tot stand toen duidelijk was, dat blijvend met een sterk verhoogd kostenpeil moest worden gerekend. Ook bieek de ontwikke ling ten aanzien van de verbetering der levenskansen in sterke mate door te zetten, waaruit het bedrijf in 1955 de conclusie trok, dat de tarieven voor verzekeringen bij-leven moesten worden verhoogd. In beide gevallen is het levensverzeke ringsbedrijf er bepaald niet „als de kippen bij geweest"' om de tarieven te verhogen, maar heeft het uit een reeds jaren tevoren waarneembare ontwikkeling tenslotte de consequenties getrokken. Daarna heeft echter ook enkele malen tariefsverlaging plaatsgehad. In de rentewinst laten de levensverzeke. ringsmaatschappijen niet alleen de houders van collectieve contracten delen door een eigener beweging aangeboden kortings systeem, maar ook individuele verzeke ringnemers. Deze genieten immers op koopsommen eveneens een korting, die verband houdt met de rentevyinst. Boven dien is het meer en meer gebruikelijk ge- li maatschappijen geniet men die automa tisch. Door verruiming van de verzekerings- worden individuele verzekeringen winst rechten toe te kennen: bij onderlinge Te voorzien valt, dat de Limburgse net t.o-kolenproduktie dit jaar ongeveer tien percent lager zal liggen dan de produktie van 1961. De produktie over de eerste 47 weken van dit jaar heeft 10.408.000 netto- ton bedragen tegen 11 411.000 ton in de zelfde periode van 1961. Dit komt neer op een produktievermindering van onge veer elf percent. De oorzaken zijn het per soneelstekort, het groeiende ziekteverzuim de moeilijker wordende geologische omstandigheden. Door de werving van bui tenlanders is intussen de ondergrondse be zetting weer boven de 26.000 man geko men. De kolenvoorraden bedragen thans 588.000 ton tegen 627.000 ton verleden jaar. Het Verolme-concem liet dit jaar 182.850 ton dw. aan scheepsruimte te water en droeg 218.850 ton dw. over aan de ver schillende opdrachtgeefsters. „In een tijd van consolidatie mag 1962 dan ook, wat de produktie betreft, een moeilijk maar goed jaar worden genoemd," zo staat in het jaaroverzicht van de heer C. Verolme, dat werd gepubliceerd in het personeelsorgaan van zijn concern. De heer Verolme legt in zijn artikel de nadruk op de noodzaak van een betere efficiency in zijn bedrijven, vooral voor zijn buitenlandse werven, die mede door de ongeschooldheid van de arbeidskrach ten in een moeilijke concurrentiepositie zijn. Over Ierland zegt hij: „De bouw van de eerste schepen op een werf is niet gemakkelijk. Het was op uitdrukkelijk ver zoek van het Ierse gouvernement, dat wij ons hier hebben gevestigd; het Ierse gou vernement moet dan ook begrip hebben voor de moeilijkheden in de aanloopperio de." En over Brazilië: „De levertijd is verre overschreden, wat o.m. te wijten is aan transportverbindingen en veel te late leveringen door de plaatselijke onderleve ranciers. Wanneer Brazilië een eigen scheepsbouwindustrie wenst te behouden, dan zal men ook van gouvemementszijde de nodige medewerking moeten blijven ge- De algemene produktie-index (basis 1953 ls 100) heeft, blijkens het C.B.S., voor oktober een ge middelde opgeleverd van 187 tegen 162 ln sep tember 1962 en 171 in oktober 1961. Het bestuur van de motorenfabriek Pluvier n.v. in Rotterdam is uitgebreid met een tweede directeur, ir. H. G. van der Ben, tót dusverre onder-directeur. ven." De werf in Noorwegen ten slotte geeft het concern de meeste zorgen, wat veroorzaakt wordt doordat deze werf slechts een capaciteit heeft voor minder grote schepen, die nu door Noorse reders in Spanje worden besteld. Plannen tot uit breiding van deze werf zijn geheel naar de toekomst verschoven. Veelzeggend is de passage: „Onze acti viteiten zullen zich in de toekomst ook in andere richting gaan ontwikkelen. Daar om werd dit najaar een oriëntatiereis naar Zuid-Afrika gemaakt. Ook andere Afri kaanse landen staan voor een bezoek op het programma." Het beroep op de Nederlandse kapitaal markt in 1962 via openbare emissies is groter geweest dan in 1961. Dit blijkt uit de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Inclusief een emissie van Philips ten bedrage van 731 miljoen, waarvan minder dan de helft op de Nederlandse kapitaalmarkt werd opgenomen, werd in totaal in het openbaar geëmitteerd voor (alles in miljoenen guldens) 2003,4. In 1961 was dit 1662,1, een stijging derhalve van 341,3. Hiervan was in de overheidssector 302,7, van Nederlandsche gemeenten 292,2, in de particuliere sector (inclusief Philips) 1178,9 en buitenland 229,6. In 1961 was de verdeling als volgt: overheid 652,9, ge meenten 247,9, particulier 224,7, buitenland 536,6. voorwaarden bij gelijkblijvende tarieven is de laatste jaren verscheidene malen een aanmerkelijke uitbreiding gegeven aan de risicodekking, die het ievensverzekerings- bedrijf heeft. In feite betekenen deze wij zigingen in de voorwaarden even zovele tariefsverlagingen". De reclamecampagne 1963 van het bedrijfschap Horeca zal gericht zijn op een mededeling op de openbare verga dering van Horecabestuur. Het is de bedoeling te werken op het schuldbe sef dat de man moet krijgen „als hij zijn vrouw verwaarloost of zijn gezin tekort doet". Een onderdeel van de campagne, die via de dagbladen en door middel van affiches gevoerd zal worden, is het verschijnen van een grammofoonplaat, „maak van je vrouw geen assepoes". Deze plaat zal over alle Horeca-bedrijven in ons land wor den verspreid. Deze aanpak ij het slot van een drie jarige campagne, waarvoor in totaal anderhalf miljoen gulden beschikbaar is geweest. In het eerste jaar heeft men getracht de drempelvrees voor de Ho recabedrijven te overwinnen, daarna werd de nadruk gelegd op tfe gezellig- heiasfactör. De slagzin voor Ï963 luidt:' „Uit"- goed voor u". Blydenstein-Willink N.V. te Amsterdam is er tengevolge van de algemene recessie in de Westeuropese textielindustrie gedu rende het afgelopen boekjaar, waarbij vooral het derde kwartaal teleurstelde, nieit in geslaagd de afzet op een peil te bren gen, dat noodzakelijk zou zijn om de steeds stijgende kosten te compenseren. Door de gedeeltelijke omschakeling op kunstvezels in enkele van de belangrijke artikelgroepen en door de aanloop van nieuwe machinerie gaf de produktie een lichte teruggang te zien. De produktie ligt thans weer op een hoog peil. Kjjkers. Het comité Zeeuws thuisfront heeft tijdens de in Middelburg gehouden reünie van de ruim tweehonderd Zeeuwse militairen die in Nieuw Guinea hebben ge diend aan elk van hen een verrekijker met foudraal aangeboden. Steekvlam. De 71-jarige koopman H. Verhoef uit IJselstein is in een ziekenhuis te Utrecht overleden ten gevolge van de brandwonden, die hij opliep, toen hij tij dens reparatiewerkzaamheden aan zijn auto door een steekvlam werd getroffen. In antwoord op de vraag, of er geen aanleiding bestaat aan het rijk een uit spraak te vragen hoe van die zijde de ver dere ontwikkeling van 't Noordzeekanaal- gebied economisch en planologisch wordt gezien, zeggen G.S. dat de Rijksdienst voor het Nationale Plan in 1959 een on derzoek naar de functies en de perspec tieven van de Nederlandse havenbekkens in Westeuropees verband heeft laten in stellen. Voor het havenbekken van het Noordzeekanaal werd dit onderzoek opge dragen aan de Stichting voor Economisch Onderzoek aan de Amsterdamse universi teit. Dit onderzoek is nog niet afgesloten In afwachting hiervan zullen G.S., zo wordt in de -memorie van antwoord aan gaande de begroting 1963 meegedeeld, de verantwoordelijkheid van de provincie met betrekking tot de coördinatie van de eco nomische belangen en de planologische ontwikkeling, ook in verband met de aan grenzende gebieden, met zorg overwegen Over de aard van de werkgelegenheid bestaat nog geen zekerheid, aldus G.S. Er zijn verschillende veronderstellingen mo gelijk. Bij een betrekkelijk arbeidsintensie ve ontwikkeling zou de capaciteit van de nieuwe woongelegenheid die daaruit voort vloeit, voldoende moeten kunnen zijn voor een half tot driekwart miljoen inwoners. Advertentie de fijne Franse keelpastille ontsmet-verzacht verfrist Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de vennootschap heeft Lan dré en Glinderman N.V. te Amsterdam groothandel in machines, werktuigen, enz.) een boekje „honderd uit" laten ver vaardigen, dat gaat over „de eeuw die ging en de tijd die komen gaat". Ter gelegenheid van het eeuwfeest stelt de directie zich voor een receptie te hou den op donderdag 3 januari in Amsterdam (van 15.00 tot 17.00 uur in de Glazenzaal van het Raigebouw). Zij stelt de mogelijk heid open om het eventueel aan bloemen te besteden bedrag te storten op een bankrekening. De op die rekening ontvan gen gelden zullen dienen als stichtings kapitaal van een op te richten stichting „honderd jaar L en G" met als doel de PARAMARIBO (ANP) Voor de Bruynzeel Suriname Houtmaatschappij was 1962 „een jaar van ups en downs". Over het algemeen moet worden ge constateerd, dat de verkoop van triplex op de buitenlandse markten in het afgelopen jaar moeilijker verliep door toenemende buitenlandse concurrentie van Japan, Euro pa en Israel. Voor 1963 is in de triplexfa- briek het devies: opvoering van de produk tie, kostprijsverlaging en verbetering van de kwaliteit. De zagerij/schaverij en de spaanpla- tenfabriek hadden met tegenslagen te kampen. De totale bedrijfsresultaten over 1962 ten opzichte van 1961 liggen belang rijk lager. Bruynzeel Suriname Houtmij. N.V. breidt echter nog steeds uit, omdat zij vertrouwen op de toekomst heeft. Tram duurder. De nieuwe tarieven van het gemeentevervoerbedrijf in Am sterdam worden op 1 januari van kracht. Een enkele rit gaat 35 cent kosten, een vierrittenkaart 1.10, een reductiecoupon 15 cent en een reductierittenkaart 1, Ook de tarieven van week en vastrecht- kaarten zijn verhoogd. Nieuw is de tien- rittenkaart, die 2,65 gaat kosten. Komen er kapitaalsintensieve bedrijven waarin het werk zoveel mogelijk wordt ge rationaliseerd en gemechaniseerd, dan zou woongelegenheid voor een kwart miljoen mensen misschien voldoende zijn. G.S. stellen zich voor, zodra de menings vorming voldoende ver is gevorderd, een nota aan te bieden over hun taak t.e.v. de zich hier voltrekkende ontwikkeling, on der meer betrekking hebbend op het be vorderen van het vormgeven aan en het tot stand brengen van de nodige planologische maatregelen. G.S. menen het van de uitkomst van de te verrichten studies te moeten laten afhangen of het voorkeur zal verdienen nog een afzonderlijk streekplan voor het Noordzeekanaal in ontwerp aan de sta ten aan te bieden. Riva N.V. deelt mede, dat de gang van zaken zich in het lopende jaar gekenmerkt heeft door een sterke kostenstijging. Daar om is het ondanks een hogere omzet in de afdeling verkoop automobielen niet mo gelijk geweest een zekere teruggang in het bedrijfsresultaat te ontgaan. In hoe verre deze inkrimping van de winstmarge op het uit te keren dividendpercentage van invloed zal zijn, valt nog niet met zeker heid te zeggen. Over 1961 werd 15 percent dividend uitgekeerd. Voor 1963 mag een verdergaande stijging der omzet verwacht worden gezien de introductie van de Opel Kadett op de Nederlandse markt. Van het totaal was, volgens het C.B.S. geëmitteerd in aandelen voor 810,0 (geheel in de particuliere sector) en in obligaties 1193,4 als volgt verdeeld: overheid 302,7, gemeenten 292,2, particulier 368,9, buiten land 229,6; in 1961 werd in aandelen ge- emitteerd 134,0 (in de particuliere sector) cn in obligaties 1528,1 als volgt verdeeld: overheid 652,9, gemeente 247,9, particulier 90,7, buitenland 536,6. De emissies betreffen reële bedragen volgens stortingsdatum inclusief het deel dat vooraf onderhands op inschrijvings- voorwaarden is geplaatst. Verkoop van pandbrieven over de toonbank is niet in de emissies verwerkt. De cijfers van 1962 dragen een voorlopig karakter. Advertentie wenst u en uw hele gezin Gaarne wilden wij ook het ko- fnöTtde jaar er naar streven om ook dat seizoen weer de beste service té geven. Klant is koning en zijn wil is wet. Daarom hebben wij ook het vol gend jaar op de inkoop van de Deste artikelen gelet.... en u weet het I Ged. Oude Gracht 11 - Haarlem Telefoon 19981 - 20061 Abbekerk 23 te R'dam. Acmea 23 aank. Barry. Aalsum 22 New Bedford n. Punta Cardon. Adara 22 R'dam n. Las Palmas. Aevrdijk 22 pass. Lissabon n. Duinkerken. Alchiba 22 New York n. Port Said. Algol 22 vertr. Antwerpen n. Marseille. Algorab 23 v. R'dam n. Hamburg. Ali 22 Otterbacken n. Hasselt. Ali-S 22 Londen n. Dordrecht. Alletta 22 Terneuzen n. Delfzijl. Alphard 22 R'dam n. Las Palmas. Aludra 22 aank. Santos v. Paranagua. Arctic 22 Genua n. Las Palmas. Argonaut 22 Cagliari n. Boston. Arie-S 22 Lissabon n. R'dam. Arnhem 22 Marseille n. Casablanca. Asterope 23 te R'dam Aventi 22 Hamburg n. Ipswich. Banda 22 vertr. Beirut n. Port Said. Banka 22 Londen n. R'dam. Batavier 3 22 Gothenburg n. Delfzijl. Beninkust 23 verw. Port Alexander v. Luanda. Berkhout 22 Aviles n. Duinkerken. Bianca 21 Bayonne n. Bohus. Bovenkerk 25 verw. Mombassa. Bussum 23 v. R'dam n. Caribische Zee. Caltex Arnhem 22 Kobe n. Bahrain. Caltex Eindhoven 22 Suez n. Bahrain. Caltex Leiden 22 New Castle n. Bahrein. Caltex The Hague 22 Bahrain n. Singapore. Caltex Utrecht 22 v. Port Said n. Bahrain. Castor 22 Algiers n. Pireaus. Cities Service Valley Forge 22 n. Marsa Elbrega. Cornells B 2 22 IJsland n. Hamburg. Corrie Broere 22 A'dam n. Immingham. Dalerdijk 22 Plymouth n. Bermuda. Dorestad 22 Pernis n. Hamburg. Doris 23 verw. Antwerpen. Duiveland 22 A'dam n. Grangemouth. Eems 22 Rochester n. R'dam. Echo 22 Londen n. Koper. Ellewoutsdijk 22 Swansea n. Marseille. Esso R'dam 22 R'dam n. Port Said. Fes 22 v. Casablanca n. R'dam. Fravizo 23 verw. te Alexandria. Friesland 22 Curasao n. Kaapstad. Geestdam 22 Boston n. Maassluis. Geestland 22 Dominica n. Preston. Geeststar 22 pass. Santa Maria n. Barbados. Gitana 22 IJmuiden n. Basse Indres. Gouwestroom 22 A'dam n. Rouaan. Gulf Hollander 22 Uddevalla n. Scheibier. Gulf Italian 22 v. Mena n R'dam. Hector 22 v. R'dam n. Lissabon. Hera 22 verw. Beyrouth. Hollands Diep 22 Loureco Marques n. Singapore. Hondsbosch 22 Londen n. Wormerveer. Hoogvliet 22 Fowey n. A'dam. Jacob Teekman 22 Lowestoft n. Terneuzen. Jagersfontein 22 vertr. Kaapstad n. Tenerife. Jans 22 Londen n. A'dam. Jason 22 Paramaribo n. A'dam. Jean-E 22 Londen n. A'dam. Karakorum 22 New York n. Tripolis. Keizerswaard 22 ten anker Theems n. Thameshv. Kelletia 23 aank. Kielerkanaal n. R'dam. Kennemerland 22 Cabedelo n. A'dam. Kieldrecht 23 ten anker rede van Bedi. Kleine Beer 22 Sfax n. Stecton. Kloosterdijk 23 te R dam Koninsgwaard (t) 22 v. R'dam n. Lissabon. Kopionella 22 aank. Kiel v. Turku. Koratia (t) 23 v. R'dam. Korenia 22 Port Said n. Turku. Korovina 22 verw. Lissabon. Lagö 22 vertr. Genua n. Nemours. Leendert Broere 22 Middlesbrough n. Dordrecht. Leersum 22 A'dam n. Casablanca. Liberiakust 22 Freetown n. Le Havre. Libertas 22 Tripoli n. Sfax. Liberty Bell 22 Suez n. Thameshaven. Lifano 22 Liverpool n. R'dam. Looiersgracht 22 Grangemouth n. Mntyluoto. Maasdam 21 vertr. New York n. Port au Prince. Maaskerk 22 vertr. Suez n. Muscat. Naess Lion 22 v. Durban n. Perzische Golf. Makkum 22 Lievrpool n. R'dam. Margaretha Smits 22 Safi n. Bari. Marie 22 Harlingen n. Leixous. Markab 22 Venetië n. Las Palmas. Marvan 22 Swansea n. Dordrecht. Maureen 22 R'dam n. Panama City. Meerkerk 22 te R'dam. Mercurius 22 Napels n. Tunis. Merwede 22 Sassandra n. Hamburg. Midas~22 Lissabon n. R'dam. Mitropa 22 Casablanca n. Nantes. Modjokerto 23 verw. aank. te Napels. Muphrid-N 22 Kenitra n. Marseille. Mutuafides 22 Grenaa n. R'dam. My Lady 22 Marseille n. Dakar. Naess Commander 22 Fawley n. Mena. Necton 22 Boston n. Emden. Nestor 22 R'dam n. Tunis. Netta 22 Hamburg n. Grangemouth. Ommenkerk 23 aank. verw. Port Elisabeth. Ootmarsum 23 aank. Callao v. Guayaquil. Ondina 22 R'dam n. Mena. Overijsel 22 aank. Le Havre. Pericles 22 Mayaguez n. A'dam. Philippia 22 v. Yokkaichi n. Singapore. Primus 22 Sevilla n. Casablanca. Prinsenbeek 22 R'dam n. Aio. Prins Alexander 22 vertr. Antwerpen n. Leixoes. Prins Bernhard 22 Huil n. Delfzijl. Prins Frederik Hendrik 23 aank. verw. Tanger Prinses Margriet 22 aank. Antw. v. Le Havre. Prins Willem II 23 v. R'dam n. Le Havre. Prins Willem IV 22 vertr. Emden p. Hevilla. Realta 22 Rouen n. Kopenhagen. Rempang 22 Valencia n. Antwerpen. Risa Paula 22 Hamburg n. Noordhinder. Robox 22 Hamina n R'dam. Rozenburg 22 Plymouth n. R'dam. Rotte 22 Abidjan n. Cristobal. Rijndam 22 te R'dam. Saloum 23 verw. Duinkerken v. Poole. Scherpendrecht 23 verw. Colombo. Schiedijk 23 v R'dam n. New York. Schiekerk 23 verw. aank. Beira. Sirius-S. 22 Bayonne n. Gotheburg. Sloterdijk 22 New York n. Antwerpen. Sommelsdijk 22 v. R'dam n. New Orleans. Spaarnekerk 22 Port Said n. Singapore. Spoorsingel 22 R'dam n. Bayonne. Stad Alkmaar 22 v. Gaevle n. IJmuiden. Stad Delft 22 Nordenham n. Vitoria. Stad Kampen 22 Norfolk n. IJmuiden. Stad Vlaardingen 22 R'dam n. Golf Mexico. Steenwijk 22 v. Las Palmas n. Leith. Straat Chatham 22 aank. te Lagos v. Freetown. Straat Colombo 22 v. Kobe n. Brisbane. Straat Cook 22 vertr. Adelaide n. Fremantle. Straat Cumberland 22 vertr. Mauritius n. Durban Straat Vandiemen 22 v. Durban n. Singapore. Tahama 22 v. Las Palmas n. Apapa. Tamo 22 vertr. Hamburg n. Bremen. Taras 21 Sevilla n. R'dam. Tero 22 Las Palmas n. R'dam. Terschelling 22 Londen n. R'dam. Theano 22 R'dam n. Drogheda. Themis 22 aank. Port au Prince. Tjimanuk 22 vertr. Capetown n. Durban. Tjitarum 22 v. Fremantle n. Durban. Tjitjalengka 22 aank. Hongkong v. Naha. Tubal 22 Aalborg n. Tanger. Tub Tugro 22 Ellsmereport n. Sande. Tweelingen 23 te R'dam. Valbella 22 Bristol n. Rouen. Van Heemskerck 22 Marques n. Singapore. Van Lin§choten 22 aank. verw. Kaapstad. Van Riebeeck 22 Zanzibar n. Durban. Van Waerwyck 22 Kaapstad n. Porto Harcourt. Vasum 22 pass. Aden Bandar Mashur n. Suez. Viana verw. Suez. Vlieland (t) 23 te R'dam. Voco 22 vertr. Antwerpen n. Genua. Waikleo 22 Trieste n. Beyrouth. W. Alton Jones 22 Amuaybay n. Thameshaven. Wartena 22 Par n. R'dam. Westertoren 22 Calcutta n. Abadan. Wieboldbohmer 22 Bari n. nAtwerpen. Wonogiri 22 Lissabon n. New York. Zaanborg 22 Londen n. IJmuiden. Zafra 22 in Suez van Whitegate n. Mena Zaria 22 vertr Le Havre n. Mena. Zeeland 22 v. Bombay n Auckland. Zuiderkerk 22 aank port Said v. Genua. Zuidpool 22 Kristinphamn n. St. Mala, Zus 22 Drogheda n Londen. i i

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 10