Zorin ontheven van zijn post bij de Verenigde Naties Gevechten in Elisabethstad HET WEER Cubaanse gevangenen vrij Europa in de greep van een ijzige kou II Vervanging door soepeler Fedorenko bewust gebaar in vredesoffensief Tier mensen vermoe delijk verdronken Havenarbeiders in Amerika staken Meer dan 400 man al in Miami Elfstedentocht - dit jaar nog - niet erg waarschijnlijk Deel Urker vloot toch uitgevaren Kerstreis van tienduizenden Italiaanse arbeiders ontaarde in totale chaos Prinses Beatrix naar Japan Achtduizendste schip in Amsterdam De zijden draad iff iuy! DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING MAANDAG 24 DECEMBER 1962 Door het ijs gezakt Ijsdagen Strijd tegen automatic treft Atlantische kust - I Casco van „Beira" naar Amsterdam SUËDE DAMES- EN HERENJASJES In de krant van heden: GEMEENTE VELSEN HONDSDOLHEID Strenge vorst Het woord is aan 48e JAARGANG NUMMER 44 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 59 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije MODKOU (Reuter-AP) De perma nente vertegenwoordiger van de Sovjet- Unie bij de Verenigde Naties, Valerin Zo rin, is van zijn post ontheven. In zijn plaats is benoemd Nikolai Fedorenko. De 60-jarige Zorin, die tevens vice-mi nister van Buitenlandse Zaken is, en de minister van Buitenlandse Zaken Gromy- ko golden na de dood van Wysjinsky en de val van Molotov als de hoogste sterren aan de Russische diplomatieke hemel. Omdat geen melding werd gemaakt van een nieuwe functie voor Zorin, neemt men aan dat hij van het eerste plan is verwijderd. Zorin geldt als een norse, moeilijke onderhandelaar. Zijn vervanging door de sopele Fedorenko wordt be schouwd als een weloverwogen stap van welwillendheid in Kroesjtsjevs vredesof fensief van redelijk overleg en vreedzaam naast-elkaar-bestaan. Zorin bekleedde zijn UNO-post sinds 1960. Dit jaar stond hij enige tijd aan het hoofd van de Russische delegatie naar de ont wapeningsconferentie in Genève, doch in augustus werd hij als zodanig vervangen door Koeznetsov. Ter gelegenheid van zijn zestigste ver jaardag, in januari jongstleden, werd Zo rin onderscheiden met de Lenin-orde voor diplomatieke verdiensten. Nikolai Fedorenko, zijn 50-jarige opvol ger, is corresponderend lid van de Russi sche academie voor wetenschappen en professor in de filologische wetenschappen. Hij is sinds 1939 in diplomatieke dienst, was van 1952 tot 1955 hoofd van de af deling Verre Oosten van het ministerie van Buitenlandse Zaken, waarna hij werd benoemd tot vice-minister van buitenland se Zaken. Sinds 1958 en tot voor kort was hij ambassadeur in Japan. In UNO-kringen is men algemeen van ELISABETHSTAD (Katanga) - In Elisa bethstad zijn vanmorgen zware gevechten uitgebroken tussen Katangese gendarmerie en troepen van de Verenigde Naties. De eerste schoten werdep gehoord uit stellin gen by de Union Mininère en de Afrikaan se wyken. Weldra lag er 'n zwaar vuur van geweren en mitrailleurs en kwamen dui zenden Afrikanen uit de buitenwijken naar het centrum van de stad gevlucht. Over de oorzaak van de gevechten zyn geen be richten ontvangen. Het postkantoor van de stad wordt door Europeanen bezet gehouden. Alle werk plaatsen en fabrieken liggen verlaten. De winkels zijn gesloten. Buiten de stad wordt hevig geschoten, maar in het cen trum patrouilleren UNO-troepen ongehin derd door de straten. Nadere berichten ontbreken nog. (AP). Vier schaatsenrijders uit Helium (Gr.) worden sinds gisteren vermist. Men vreest, dat zij zijn verdronken. De vermisten zjjn de elfjarige Lammert Meijer, de twaalf jarige Geert Kleefman, de 42-jarige J. Meijer en de 25-jarige J. Haan. De twee jongeris waren gistermiddag taan schaatsen op de Hellumster Schip- sloot, die uitmondt in het ongeveer 300 hectaren grote Schildmeer. Vermoedelijk hebben zij zich toen op dit meer gewaagd, hoewel het ijs daar slechts twee centime ter dik was en de dag tevoren nog een schip door het ijs was gevaren. Toen het donker werd is de vader van Lammert Meijer er, tezamen met zijn schoonzoon J. Haan en de heer S. van Delden uit Hel ium, op de schaats op uitgetrokken om te zoeken. Zij hadden een zaklantaarn bij zich. Op de plek, waar de Schipsloot uit mondt in het Schildmeer, bleef de heer Van Delden achter om uit te zien naar de jongens. Hij hoorde na de korte tijd hulp geroep en is toen in de richting, waaruit het hulpgeroep klonk, gegaan. Op een ge geven ogenblik kon hij niet verder, maar hij zag verderop een brandende zaklan taarn op het ijs liggen. Hij is daarop hulp gaan halen bij bewoners van een huis aan het meer. Deze zijn met een ladder het ijs opgegaan. Bij de plek waar de brandende zaklantaarn lag, troffen zij een vijf a zes meter groot wak aan. Direct is toen de rijkspolitie gewaar schuwd. Tot in de nacht hebben politie mannen, brandweerlieden en vrijwilligers gezocht, echter zonder resultaat. Nader wordt gemeld dat omstreeks kwart voor elf vanmorgen op het Schildmeer de stoffelijke overschotten gevonden zijn van de heren Meijer en Haan. Verwachting tot morgenavond: Droog en zonnig weer met over dag matige en in de nacht en ochtend op vele plaatsen strenge vorst. Matige tot zwakke wind uit oostelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee ze waarop hij deze zaak moest aanpakken. Ook het feit, dat Zorin vroeger met het stalinisme sympathiseerde heeft volgens waarnemers bijgedragen tot zijn ontslag. Fedorenko, het type van een geleerde, die doctor in de Chinese taal en letterkun de is, zal volgens veler verwachtingen een grote ommekeer teweegbrengen in de toon en wellicht zelfs in de inhoud van de Rus sische argumenten terzake van grote in ternationale kwesties. Zorin's verwijderng van zijn post bij de Verenigde Naties lijkt te passen in de ge bruikelijke Russische handelswijze om be leidswijzigingen te doen vergezellen van mutaties in het diplomatieke korps. Diplo matieke waarnemers te Moskou zullen in de komende maanden wel zorgvuldig letten op tekenen, die kunnen wijzen op een ver vanging van Gromyko. VALERIN ZORIN nors en stug diplomaat uit de oude school, ver vangen door plooibare' geleerde Fedorenko. gevoelen, dat Zorin in ernstige mate zijn gezicht verloor toen hij in de Veiligheids raad pertinent ontkende, dat de Sovjet- Unie raketten op Cuba had opgeslagen en korte tijd later het tegendeel bleek. Vol gens sommige waarnemers werd deze „blunder" vooral in de hand gewerkt door het feit dat Zorin geen duidelijke instruc ties uit Moskou had gekregen over de wij- NEW YORK (Reuter, AFP) Aan de Amerikaanse oost-kust zijn vandaag onge veer 81.000 havenarbeiders in staking ge gaan om kracht bij te zetten aan hun ver zet tegen de wens van de werkgevers om de omvang van de werkploegen te vermin deren van twintig tot zeventien man. Vol gens president Kennedy zal de staking de economie van het land „worgen". Po gingen van hem en zijn minister van ar beid Willard Wirtz om de staking te voor komen, zijn op niets uitgelopen. De reders hadden wel oren naar het voorstel van Kennedy, waar de arbeiders bleken on vermurwbaar te zijn. Het geschil tussen de bond van haven arbeiders, de International Longshoremen's Association (I.L.A.), en de New York Shipping Association, waarbij 135 maat schappijen zijn aangesloten, had er toe geleid dat de arbeiders in oktober het werk neerlegden. Na vier dagen moesten zij echter hun actie op gerechtelijk be vel en in overeenstemming met de arbeids wet van Taft en Hartley voor een „af koelingsperiode" van tachtig dagen hervat ten. Deze periode liep in de afgelopen nacht af. Verzoeken van Kennedy, Wirtz en New- yorks burgemeester Wagner om de onder handelingen voort te zetten, werden door de I.L.A. afgewezen. De werknemers vin den dat de automatie in de havens al te ver gaat. Zij willen niet dat verdere maatregelen in die richting tot werkloos heid leiden. De staking treft alle havens aan de Amerikaanse Atlantische kust en aan de Golf van Mexico. MIAMI (Reuter, AFP) Meer dan vierhonderd Cubaanse vluchtelingen die bij de mislukte invasie t op Cuba van vo rig jaar door het bewiiJd van Castro ge vangen waren genomen, zijn vanochtend vroeg per vliegtuig naar de Verenigde Staten teruggekeerd. De overigen van de in totaal 1.113 gevangenen zouden onver wijld volgen. De Cubanen werden door Castro in vrijheid gesteld in ruil voor medicamenten en kindervoedingsmiddelen ter waarde van in het geheel 53 miljoen dollar. De afspraak was dat de gevangenen mochten vertrekken, zodra een vijfde deel van de beloofde zendjng op Cuba zou zijn aangekomen. Dit was zondag het geval, toen het door het Rode Kruis ge huurde vrachtschip „Arican Pilot" voor een waarde van elf miljoen dollar aan ruilgoederen aanvoerde. Premier Castro bezocht het schip, toen het in de haven van Havana lag. Hij was in een uitste- Het bestuur van de vereniging „De Frie se Elfsteden" heeft nog geen stappen on dernomen ter voorbereiding van een even tuele nieuwe Elfstedentocht. Wel is er tus sen de bestuursleden enig informeel over leg geweest, maar dat heeft alleen geleid tot de conclusie dat men in geen geval weer eenzelfde risico zal lopen als vorig jaar toen de Elfstedentocht te elfder ure moest worden afgelast. Het comité zal daarom ondanks voort durende vorst voorlopig niet vergaderen, terwijl het zelfs niet waarschijnlijk is dat er voor donderdag nog een eerste bijeen komst van het Elfstedenbestuur zal wor den gehouden. De kans dat dit jaar nog een elfsteden tocht zal worden gehouden is dan ook bij zonder klein. De enige datum die daar voor eventueel nog in aanmerking komt is zaterdag, omdat er in principe geen Elf stedentocht op zondag wordt gehouden en ook de oudejaarsdag minder geschikt moet worden geacht. Mocht het K.N.M.I. na de kerstdagen nog op lange termijn vorst verwachten dan zal echter het overleg over de Elfstedentocht na woensdag wor den gehouden. BS- Een deel van de Urker noordzeevloot is er vanmorgen in geslaagd de thuishaven te verlaten. De schepen proberen de ha ven van Harlingen of Den Oever te be reiken. Onmiddellijk na middernacht werd begonnen met- het breken van het ijs in de Urker haven, dat dik genoeg was om erop te kunnen lopen. Na enkele vergeefse pogingen gelukte het vanmorgen een vaar geul open te breken. Het ligt in de be doeling de schepen in ijsvrije havens aan de kant te leggen. De schippers vrezen na melijk dat de vaart naar de visgronden onmogelijk zal worden wanneer de sche pen in Urk blijven liggen. De visserij .wordt na nieuwjaar weer hervat. Het casco van het ca. 10.759 brt. me tende motorvrachtschip „Beira", dat kort geleden te Lissabon te water geladen werd, is naar Amsterdam gesleept door de sleepboot „Gele Zee' van Smit Co's internationale Sleepdienst. De sleep kwam zondagmiddag te IJmuiden aan. Het schip zal bij de Nederlandsche Dok en Scheeps bouw Maatschappij worden afgebouwd voor de Companhia Nacional de Navagacao te Lissabon. Hiermede is een voorbeeld gegeven van internationale samenwerking, waardoor het de Portugese werf Arsenal do Alfeite bij Lissabon, tezamen met de Nederlandsche Dok en Scheepsbouw Maatschappij te Am sterdam, mogelijk zal zijn een mooi vracht schip aan de Portugese handelsvloot toe te voegen. kende stemming en nodigde een deel van de opvarenden uit voor een rondrit door de stad. De regeling is tot stand gebracht door de Newyorkse advocaat James Do novan, die herhaalde malen op Cuba be sprekingen heeft gevoerd. De gevangenen werden opgehaald door vrachtvliegtuigen die op de heenweg ruilgoederen vervoer den. De Cubanen werden naar Miami in Florida gebracht, waar zij in ruil voor hun gevangeniskleding uniformen van de Amerikaanse luchtmacht kregen. De vrij gelatenen werden door een talrijke en opgewonden menigte opgewacht. Vrouwen huilden van vreugde en knielden neer om te bidden. In totaal zijn tot dusver 421 gevangenen in de Verenigde Staten aangekomen. Vrouwen en kinderen van de meer dan duizend Cubaanse gevangenen die door Fidel Castro in vrijheid worden ge steld, wachten in Miami (Florida) met spanning op de thuiskomst van hun verwanten. De eerste vierhonderd mannen zijn al met vliegtuigen van de Pan American Airways aangekomen, de anderen volgen per schip. (Telefoto) BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL- 13439 LEIOSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 (Van onze correspondenten) De lawine die de Sint Gotthardspoor- lijn twee etmalen lang heeft versperd, heeft niet slechts ongerief bezorgd aan toeristen op weg naar de wintersport plaatsen in Noord-Italië en Zwitserland, maar heeft ook het hele treinverkeer tussen Italië en Centraal-Europa in de war gestuurd. In Italië komt geen enkele trein meer op tifd aan. En dat juist op de dag dat uit Duitsland en Zwitser land ongeveer 150.000 Italiaanse arbei ders onderweg waren naar Zuid-ltalië om thuis het kerstfeest te gaan vieren. De meesten hadden na de Italiaanse grens nog 30 uur reizen voor de boeg. Er Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJ mond en Haarlem.2 Beeldverhalen 2, 7 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Sport 5, 11, 12, 13 Feuilleton 7 Puzzel 7, 8 Horen en Zien 9 Kunst 9 Economisch nieuws10 Scheepsberichten 10 Luidsprekers 14 Vit nummer hestrint uit veertien pagina's Eigenaren van honden en katten wor den er aan herinnerd, dat vóór 15 ja nuari 1963 al deze huisdieren ingeënt dienen te z(jn tegen rabies (hondsdol heid). Afhalen en inleveren van formulieren daartoe dagelijks (ook 's avonds) aan een der volgende politiebureaus Hoofdbureau Tiberiusplein 1. IJmuiden (oost); Havenkade 19, IJmuiden (west); Wijkerstraat- weg 54, Velsen (noord); Hoofd straat 210, Santpoort. Spoedig aanvragen van een formulier gewenst, óók als de dieren reeds zijn ingeënt. Na invullen en inleveren van het for mulier volgt een oproep van de G.G.D. Nè 15 januari moet elke hond of kat voorzien zijn van een speciale penning en de eigenaren in het bezit van een geldig certificaat. Kosten 2.— voor een hond en f 1.— voor een kat. waren 120 extra treinen ingelast, elk voor 1200 reizigers, die 's nachts door de Gott- hard-tunnel zouden reizen. Elke tien minu ten zou in de nacht van zaterdag op zon dag een van die arbeiderstreinen in Mi laan aankomen. De eerste 40 zijn behoor lijk doorgekomen. Daarna kwam de lawi ne en bleven 80 treinen tussen Basel en de Gotthard steken. In Milaan wachtten ongeveer 40.000 arbeiders, die in Noord- Italië werken en die eveneens naar het zuiden wilden, tevergeefs op een trein: er waren geen wagons meer beschikbaar. Vele honderden goederenwagens die uit Nederland onderweg waren naar Italië, zijn in Duitsland en Zwitserland blijven steken. Een groot deel is geladen met be derfelijke waar of levend vee. De N.S. ver wacht dat het goederenverkeer tot de jaar wisseling gestremd zal zijn. Door de uitzonderlijk lage temperaturen is het lawinegevaar in Oostenrijk iets min der geworden. Door de vorst wordt de sneeuw harder en komt niet meer zo ge makkelijk in beweging. De temperatuur in de laagvlakten ligt tussen 20 en 14 gra den, op de bergen tussen 31 en 18 graden onder nul. Een ander voordeel van de koude is, dat dé tot nu toe ingesneeuwde en afge sloten gebieden, bijvoorbeeld van Lech en Zürs over de weg weer bereikbaar zijn voor toeristen, maar wanneer zij per trein reizen, moeten zij met enorme vertragin gen rekenen. Door de hoge sneeuw en de strenge kou zijn de wissels namelijk vol komen vastgevroren en kunnen slechts met moeite worden ontdooid. Op het tra ject St. Anton-Innsbruck komen de trei nen slechts met 20 km per uur vooruit. In Duitsland vriest het hard: Neuren berg 22 graden, Miinchen 21 graden, Ber lijn 11 graden. Het leger werd te hulp geroepen voor het sneeuwvrij maken van de spoorlijnen in Beieren. Tsjechoslowakije is vrijwel geheel met sneeuw bedekt. In Warschau was het 20 graden onder nul. Prinses Beatrix zal in het voorjaar van 1963 een bezoek aan Japan brengen. Doordat haar reis door Azië in verband met het overlijden van koningin Wilhel- mina voortijdig moest worden afgebro ken, had zij Japan niet kunnen bezoeken op een manier, zoals zij dat wilde. Na Rotterdam heeft thans ook de Am sterdamse haven een nieuw recordcijfer in het aantal aangekomen schepen be reikt. Zondagmiddag arriveerde het vrachtschip „Pericles" van de KNSM als achtduizendste schip in 1962, een cijfer, dat nooit tevoren is bereikt. In 1961 was men tot een record-totaal van 7.993 schepen gekomen. George Herbert: De hel is vol van goede wensen en bedoelingen. PRETTIG KERSTFEEST Directie, Hoofdredactie en alle mede werkers wensen alle lezeressen en lezers van onze courant een prettig kerstfeest. Het kerstfeest als feest van de vrede heeft dit jaar wel een heel bijzondere be tekenis. Want de wereldvrede, en daarmee het lot van de mensheid, heeft zoals wij deze herfst uitentreuren hebben kunnen lezen en horen tijdens de Cubaanse cri sis aan een zijden draad gehangen. En dus, zo kan men redeneren, is er nu dub bel en dwars reden om Kerstmis maar eens echt vrolijk te vieren. Zo in de trant van „hoera, we leven nog!" En dit dan zo letterlijk mogelijk opgevat. Maar diegenen van ons voor wie Kerst mis niet zo zeer een feest van de maag is als een feest van de ziel, zullen daarbij wellicht niet alleen in dankbaarheid geden ken dat de mensheid in die crisisdagen door het oog van een naald is gekropen; zij zullen zich misschien ook realiseren dat nog altijd niemand precies weet wat de diepste drijfveren zijn geweest die toen tot het behoud van de vrede hebben geleid. Want het is een feit dat de wereld van de mens nog nooit zó dicht aan de rand van de zelfvernietiging heeft gestaan als tij dens de Cubaanse crisis, ook niet verle den jaar toen de „kwestie Berlijn" de mo gelijkheid van een atoomoorlog al schrik barend nabij bracht. En het is evenzeer een feit dat het overal op aarde bijna als „een wonder" werd beschouwd toen de zaak toch nog goed afliep en de rust, vrij wel van de ene dag op de andere, was her steld. Wat was er gebeurd? Had president Kennedy door een adembenemend poker- spel „de vrede gered" misschien wel voorgoed? Had premier Kroesjtsjev uit vrees voor de Amerikaanse atoombommen of uit overwegingen van propaganda-winst de rol van „redder van de vrede" gekozen? Misschien zullen geschiedkundigen er nog wel eens achter komen welke motieven en gedachtengangen ertoe hebben geleid dat er toen géén oorlog is gekomen, maar tot dusver berust de kennis daaromtrent op niet veel meer dan gissingen. En dus weet ook niemand het antwoord op de vraag: wat zou er gebeurd zijn als de uitdaging zou zijn aangenomen, als Kroesjtsjev dus niet had toegegeven en Kennedy zijn dreigementen had moeten waar-maken? Zou de mensheid, en alle le ven op aarde, dan zijn vernietigd? Anders gezegd: is het denkbaar dat de Amerikaan se en Russische leiders, in het volle be wustzijn van hun onmetelijke verant woordelijkheid, het bevel zouden hebben gegeven tot het gebruiken van hun mas samoordwerktuigen? En in algemenere zin: is de mens slecht genoeg om welbewust iets zo misdadigs, iets zo ten- hemel-schreiends te volvoeren? Misschien moet het antwoord op die vraag bevestigend luiden. Hitier en de zij nen hebben immers bewezen dat er, ook in onze zogenaamd „verlichte" tijd, indivi duen kunnen bestaan wier waanzinnige misdadigheid onze verbeeldingskracht te boven gaat en die toch een positie kunnen bereiken waarin zij die misdadige neigin gen kunnen botvieren. We mogen ons niet wijsmaken dat er niet morgen een nieuwe Hitier zou kunnen opstaan, die door waan zin gedreven de wereld opnieuw in bloed zou dompelen. Maar niettemin is er iets dat ons vertrouwen doet stellen in de uit eindelijke overwinning van het gezonde verstand over de waanzin. Een onverklaar baar iets, dat ons ook het gevoel geeft die Cubaanse crisis kón niet anders aflo pen; de zijden draad, waaraan het lot van de wereld toen heeft gehangen, kón niet maar zo naar believen door Kroesj tsjev of Kennedy worden doorgeknipt; de hogere macht, die het leven op aarde heeft doen ontstaan, zal niet gedogen dat hel wordt vernietigd. Dit zou een heel gevaarlijke gedachte kunnen zijn, als ze ertoe zou leiden dat men oorlogsdreigingen en oorlogsvoorbe reidingen dan maar gelaten aanvaardt, ei op rekenende dat die hogere macht op het kritieke moment toch wel weer tussenbei de zal komen. Want zó gemakkelijk kun nen en mogen we het onzelf niet maken Ieder mens heeft immers de zedelijke plicht, al zijn krachten in te spannen om het zijne ertoe bij te dragen dat het col lectieve zelfbehoud wordt gewaarborgd Maar wel kunnen we het vertrouwen, dat nodig is om juist deze taak uit te voe ren, putten uit de gedachte dat wij niet alléén staan als die zijden draad moet worden beschermd. En dat kan ons hel pen, de toekomst van onze samenleving wat minder somber in te zien. a

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1