Ideologie Moskou en economie binden tijdelijk de handen Kroesjtsjevs interne actie zal de wereld rust geven RANDY SPECIAL Macmillan staat voor een politieke krachtproef Skybolt slaagt na doodvonnis Massabetoging in Djakarta eist steun aan Azahari margriet WERELDNIEUWS VIEUX OOST EN WEST NA CUBA II Spiegel-redacteur Ahlers vrijgelaten De Gaulle besprak voorstel-Kennedy Britten kunnen afhankelijkheid van Washington moeilijk verkroppen SnuiPen wrijf •7:1 Rahman beschreven als Britse beul Kroesjtsjev naar Joegoslavië <=~Praatótoel Anti-Hollandse pamfletten in Hollandia Bemanning sliep... i -J MAANDAG 24 DECEMBER 1962 3 Avontuurlijk beleid Flat 500 D 3.450,- Fiat 600 D 4.150,- Fiat 1100 5.700,- Fiat 1300 7.600,- Fiat 1800 9.850,- Fiat 2300 11.850,- Te hoog gemikt Trotzkisme, revisionisme Rust voor de wereld InderdaadBOOTZ Brandy Spécial! Een Brandy met speciale smaak - sensatie! Dat ontdekt U, zodra Udeze Bootz-drank proeft. Voortaan vraagt U - waar dan ook - naar BOOTZ Brandy Spécial! Onafhankelijk »><i 1 Albanië vierde als enige Stalins geboortedag „Keus voor ontwapening en vrede" Op de I Elias t (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) GENEVE Het verlangen naar vrede, waarvan de mensheid zich omstreeks Kerstmis altijd sterker bewust is dan anders, heeft sinds 1948 geen concreter basis gehad dan nu. Twee maanden na dat de volken met klamme handen de confrontatie van Russische schepen met de Amerikaanse vloot voor de Cubaanse kust afwachtten een confrontatie die van de wereld een rokende radio-actieve puinhoop had kunnen maken ziet het re naar uit, dat zelfs de Westberlijners voorlopig rustig kunnen slapen. Men heeft de neiging om te vergeten, dat de Cubaanse crisis slechts een gevolg en geen oorzaak was van het gecompli ceerde ontwikkelingsproces in het Sovjet blok, dat men gemakshalve de stalini- satie noemt. Dat proces zet zich voort: de verzoening met Tito en Ulbricht's verklaring dat niet de Berlijnse kwestie maar de economische opbouw de eerste taak van de Oostduitse republiek is, zijn weer twee stappen op een lange en geenszins rechte weg, die evenzeer aan gename als onaangename verrassingen voor het westen kan opleveren. De ang stige oktoberdagen behoorden tot die on aangename categorie. Het belang van de Cubaanse crisis ligt overigens niet zo zeer in de vraag waarom Kroesjtsjev zijn raketten terugtrok. Waar om zond hij ze er héén? Geleidelijk be gint er in de analyses van de officiële en niet-officiële experts in Sovjet-zaken een grootste gemene deler op te doemen, die daar een antwoord op geeft. Kroesjtsjevs regime mag het leven van de Russische burgers hebben veraange naamd, het heeft het wereldcommunisme niet de positieve resultaten gebracht, die ervan werden verwacht. En in tegenstel ling tot Lenin, voor wie een aangenaam leven voor de Russische burgers nooit een punt van overweging was, maar die de macht van de Sovjet-Unie opbouwde en die macht nooit in conflicten op lange af stand riskeerde, heeft Kroesjtsjev een avontuurlijk beleid gevoerd om succes te forceren. Dat beleid werd gekenmerkt door wat marxisten een innerlijke tegenstrijdigheid zouden moeten noemen: binnenslands werd gestreefd naar de materiële lotsverbete ring der Sovjet-burgers (ook noodzakelijk om van de Sovjet-Unie een pool van poli tieke aantrekkingskracht te maken), bui tenslands werd gestreefd naar spectaculai re politieke successen. I Maar het zoeken van de laatste door het aanhaken bij de anti-koloniale revolu ties, door de Russische eisen inzake Ber lijn, door het Westen in de wielen te rij den waar dat mogelijk was riep inter- Advertentie sunroof Export Geheel compleet, inel. verwarming, defrosters, ruitensproeiers e.d. Importrice: J. Leonard Lang's Automobielbedrijven N.V..Amsterdam Van onze correspondent) BONN Zaterdag is Spiegel-redacteur Conrad Ahlers uit de gevangenis ontsla gen. Alleen Spiegel-uitgever Rudolf Aug- stein, redacteur Hans Schmelz en kolo nel Alfred Martin zullen met Kerstmis wegens de aanklacht van landverraad nog achter slot en grendel zitten. Ahlers' vrijlating betekent niet dat hij is ontslagen van rechtsvervolging. Integendeel De rechter van onderzoek besliste name lijk zaterdag, dat tegen Ahlers en tegen kolonel Martin een gerechtelijk vooronder zoek zal worden geopend. Of dat ook te- ~m Rudolf Augstein zal gebeuren, zoals ■-■-zocht is door het Openbaar Ministerie nog niet vast. ""middels is ook het verzoek ingediend ren dergelijk onderzoek te beginnen te dr. Josef Augstein, Rudolf's broer, —ik medeplichtigheid aan landverraad, - 'o-"m Paul Conrad, wegens .hulpver- "3 bij dit misdrijf. Ahlers heeft sinds 20 r' in d° gevangenis gezeten. Hij werd ir. bpanje gearresteerd. nationale spanningen op, die eigen mili taire inspanningen ten gevolge hadden. En aan het oude alternatief „kanonnen of boter" heeft ook de ambitieuze Kroesjt sjev niet kunnen ontkomen. Zijn buiten landse initiatieven gingen ten koste van de Russische economie. Kroesjtsjevs gebrek aan imperisch suc ces werd urgent, omdat binnen het com munistische kamp de kritiek van de Chi nezen en hun aanhangers steeds luider werd en daar buiten het nucleaire over wicht van de Amerikanen steeds groter. Die situatie heeft hem er vermoedelijk toe gebracht raketten op Cuba te stationeren, niet als wapens voor een directe militaire agressie, maar als een psychologische, een politiek-militaire troefkaart. Tot Kroesjt sjevs ontegenzeglijke moed behoort ook zijn moed om te bluffen. Het is inmiddels gebleken, dat die moed nog een ander facet heeft: de durf om voor de werkelijkheid te buigen. Alles wat hij sinds de Cubaanse ontknoping heeft ge zegd en gedaan, wijst daar op, al gaat het vaak verborgen onder een dikke laag ideologisch jargon. Zijn toenadering tot de ketter Tito, zijn order aan Ulbricht om de economische opbouw van Oost-Duitslan voorrang te geven boven de Berlijnse am bities, zijn verdediging van het compromis, duiden erop dat Moskou voorlopig zijn bui tenlandse initiatieven zal laten rusten en zich zal wijden aan de hoognodige reor ganisatie van de economie van de Sovjet- Unie en van het Sovjet-blok, omdat het heeft ingezien dat het niet op twee stoelen tegelijk kan zitten, dat het nog de kracht ontbeert voor én binnenlandse èn buiten landse successen. Het is vanwege die voortijdige poging dat de Chinezen Kroesjtsjev hebben be schuldigd van twee tegenstrijdige doodzon den: trotzkisme en revisionisme. Uit doc trinair standpunt gezien, hebben zij daarin gelijk. Kroesjtsjevs Cubaanse escapade was een „avontuur", een aan Trotzki her innerende poging om het tempo van de wereldrevolutie te forceren. Zijn buigen voor het Amerikaanse ultimatum en zijn economische modemiseringsplannen zijn revisionistisch", en een aanpassing aan burgerlijke werkelijkheden. In Kroesjtsjevs revisionisme nu, ligt in derdaad een basis voor hoop op vrede. Vooral omdat het niet een plotselinge om mezwaai na de Cubaanse crisis is. De eco- nomiscbBrr^noderniseringsplannen in de Sovjet-Unie waarop ik later zal terug kopen werden opgesteld in dezelfde tijd WèariiOcfe^ Inode stappen in Cüba werden beraamd. Kroesjtsjev bereidde zo een po sitie voor om op terug te vallen. Het is dié visie die in Washington aan vankelijk de hoop deed ontstaan, die er nu snel een serie Oost-West-akkoorden zou kunnen worden bereikt. De bre'uk in het communistische kamp heeft die hoop on gedaan gemaakt. De Sovjet-Unie kan zich niet permitteren om in een periode van ideologische concurrentie binnen het blok akkoorden te sluiten, die vergaande con cessies zouden inhouden, omdat zij op het ogenblik niet uit positie van kracht kan onderhandelen. Dat de hoop op vrede nog niet in Oost- West-overeenkomsten kan worden verwe zenlijkt, is geen reden tot wanhoop. Het merendeel van de internationale spannin- (Van onze correspondent) PARIJS Alvorens naar zijn buitenre sidentie in CoIombey-les-deux-Egiises te vertrekken voor de feestdagen, heeft pre sident De Gaulle de belangrijkste leden van de regering, premier Pompidou, en de ministers van Buitenlandse Zaken en van Oorlog, Couve de Murville en Mess- mer, bij zich ontboden voor het eerste overleg inzake het Amerikaanse voorstel, samen met Groot-Brittannië toe te treden tot de nieuwe nucleaire club, tot welks op richting Kennedy en Macmillan vorige week op de Bahama-eilanden besloten hebben. In officiële Franse ogen heeft het voor stel zeker wel enkele aantrekkelijke zij den, omdat het, althans formeel, beant woordt aan de verlangens, die De Gaulle sedert 1958 niet moe was te formuleren. Frankrijk voelt zich nu in elk geval op hetzelfde plan als Groot-Brittannië ge plaatst. De vraag is echter of die gelijk stelling alleen op rekening van een degra datie van Groot-Brittannië of ook nog op een promotie van Frankrijk mag worden geschreven. In het eerste geval zal De/ Gaulle vermoedelijk wel passen voor de Niettemin lijkt het wel onmiskenbaar, dat deze officiële invitatie zich bij de Anglo-Amerikanen aan te sluiten, door De Gaulle als een niet geringe overwinning op het diplomatieke plan kan worden be-, schouwd, een overwinning die zijn per soonlijke gevoel van eigenwaarde dan ook niet weinig zal hebben gevleid. Men heeft de indruk, dat het voorstel- Kennedy geen definitief karakter heeft en eerder als basis is bedoeld voor gedetail leerde onderhandelingen, die dan ook ze ker nog wel wat voeten in de aarde zullen hebben. Men voorziet in Parijs op korte termijn een ontmoeting tussen Kennedy en De Gaulle, als complement op het overleg, dat de Amerikaanse president met premier Macmillan heeft gevoerd. De veronderstelling, die in Parijs is ge uit, dat met de Franse medewerking het nieuwe plan zou staan of vallen, is van Amerikaanse zijde stellig tegengesproken gen is door Russische eisen ontstaan. Wan neer de Sovjet-Unie nalaat de vervulling van die eisen na te streven, is ontspanning daar een automatisch gevolg van. Zij zal voorlopig moeilijk anders kunnen doen: de economische opgaven en het ideologisch conflict zullen tot vrijwel onvermijdelijk gevolg hebben dat het „vaderland van de socialistische revolutie" zijn activiteiten naar binnen richt inplaats van naar buiten. Hieruit zal voorlopig alleen een tijdelij ke ontspanning voortvloeien. Ik hoop in volgende artikelen uiteen te zetten, dat het merendeel van de experts in Sovjet-aan gelegenheden in dat interne proces welis waar geen zekerheid, maar toch een kans zien om de tijdelijke ontspanning in een modus vivendi. tussen Oost en West te be stendigen. Advertentie BOOTZ ,1 Üi A VIEUX 1 Hjhandï! O 03 (Van onze correspondent) LONDEN Premier Macmillan maak te, onder het spervuur van 'e critiek, een tevreden indruk toen hij gisteren van zijn ontmoeting met president Kennedy op London-airport terugkeerde. Hij legde over de besprekingen een lange van opti misme en vertrouwen getuigende verkla ring af, die in schrille tegenstelling stond met de opgewonden publieke opinie over het loslaten van de Skybolt-raket. Mac millan zei, dat hij gelukkig was over het genomen besluit, ondanks het succes van de Skybolt-proef van zaterdag. Hij zei, dat Groot-Brittannië profijt zal trekken van de 800 miljoen dollar, die de Verenigde Staten hebben uitgegeven aan wetenschappelijk onderzoek en de produk- tie van de Polaris-raketten. De Polaris hééft zijn bestaansrecht bewezen en zal ze ker wel een generatie mee kunnen. In de fensietermen betekent dit ongeveer tien jaar. Macmillan zei, dat een klein eiland als Groot-Brittannië beter gediend is met Po laris-raketten dan met de Skybolt. Er is geen sprake van, dat de bereikte overeen komst op losse schroeven is komen te staan, zoals werd gesuggereerd, gaf Mac millan ten antwoord op een vraag over het succes van de Skybolt. Macmjllan /.ei nog dat -het Groot-Brittan nië honderd miljoen zou hebben gekost, in dien het de* Skybolt voor eigen rekening £op moetgn qntwikkelen. >fr óo Macmillan, die grote moeite zal hebben zijn volgelingen mee te krijgen in de aan vaarding van de ommekeer, nu Groot-Brit tannië zich in het grote geheel moet voe gen, probeerde dan ook zoveel mogelijk te maken van het minimum aan strategische onafhankelijkheid, dat Groot-Brittannië heeft behouden. Hij onderstreepte, dat het slechts de raket behoeft te kopen, daar het zelf de kernladingen kan leveren. De nieu we nucleaire onderzeeboten, waarvan Groot-Brittannië er al twee bezit, zijn dus puur Brits. Er zal geen sprake van kun nen zijn, dat de Verenigde Staten Polaris- raketten aan West-Duitsland aanbieden, want levering van Amerikaanse kernladin gen is volgens de Amerikaanse wet taboe. Macmillan juichte Kennedy's besluit toe om Polaris-raketten aan Frankrijk te leve ren, indien dit land van een onafhankelijke kernmacht wilde afzien. In dat geval zou den de Verenigde Staten de Fransen bij staan in de produktie van kernladingen. Macmillan prees Kennedy's staatsman schap, waardoor het mogelijk zal zijn dat Groot-Brittannië in het nationale belang zonodig onafhankelijk over de Polaris zou kunnen beschikken. Wat dit laatste pre cies betekent valt in de huidige situatie moeilijk te omschrijven. Het wordt dan ook meer als een doekje voor het bloe den beschouwd. Groot-Brittannië heeft nooit precies de rol beschreven van zijn onafhankelijke kernbommenwerpers, al kent men de theorie, dat strategische zelfstandigheid op het gebied van kern wapens noodzakelijk is om een agres sor, die Groot-Brittannië tegen de Ver enigde Staten zou willen uitspelen, te weerhouden. Het is in elk geval een be langrijke stap vooruit, dat Macmillan on derstreepte dat Groot-Brittannië voor al les een nucleair deelgenootschap wil en geen voordeeltjes boven anderen. Ook Britse functionarissen hebben tijdens de ontmoeting met president Kennedy op de voorgrond gesteld, dat de Britse rege ring alles gelegen is aan gemeenschap pelijke defensie van West-Europa. De wa- Advertentie Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met TIRANA (AFP) Als enig communis tisch land heeft Albanië vrijdag de geboor tedag van Stalin gevierd. Volgens het Al banese persbureau zijn talrijke bloemstuk ken neergelegd voor het monument van Stalin in Tirana, waar jonge pioniers de wacht hielden. Albanese schrijvers lazen gedichten voor, gewijd aan de nagedachtenis van Stalin. In 't Lenin-Stalin-museum is een fototen toonstelling geopend over Stalin. Nieuwe breuk Albanië heeft de communistische raad voor economische hulp officieel meegedeeld, dat het al zijn betrekkingen met de organisatie verbroken heeft, zo meldt het officiële Joegoslavische persbureau Tan joeg. penkeuze, de Skybolt of de Polaris, was daarbij van ondergeschikte betekenis. Macmillan staat voor een zware poli tieke krachtproef. Degenen, die hem een vernederende overgave aan Washing ton verwijten en juichen dat de ironie van het lot gewild heeft dat, toen de pre mier zijn hielen in Nassau lichtte tot diens schande Skybolt zijn doel bereikte, geloven dat de tijd is aangebroken dat de premier na deze zoveelste tegenslag zal moeten plaatsmaken voor een andere figuur. Anderen zijn van mening dat het nu voorgoed gedaan is met de Conserva tieve regering. In het Conservatieve Lager huisfractie gist het. Vanzelfsprekend briest ook de oppositie, die al twee jaar geleden gewaarschuwd heeft dat de Britse regering door op de Skybolt te speculeren een kat in de zak kocht. George Brown, de plaatsvervangen de oppositieleider, zei zondag dat Macmil- lans beslissingen op defensiegebied alle fout zijn gebleken. De Polaris betekent verhoging van de Britse defensiekosten. De prijs ervan zal over een aantal jaren worden uitgespreid. De totale rekening komt op driehonderd miljoen pond sterling. De Skybolt heeft Groot-Brittannië echter reeds twintig mil joen pond gekost omdat de kernladingen voor de bestelde honderd Skybolts al ge l-eed waren. CAPE CANAVERAL (AP) Na zijn doodvonnis heeft de Skybolt-raket zaterdag voor een schitterend succes gezorgd. Het was de eerste maal dat een raket ooit met succes vanuit een vliegtuig gelanceerd en op eigen kracht en met eigen besturing zich volledig van zijn taak kweet. Een functionaris van de luchtmacht zei dat dit succes bewees dat het zeer ingewikkelde projectiel, dat reeds vijf mislukte lancerin gen op zijn naam heeft toch goed kan func tioneren. De luchtmacht en Douglas Co, de hoofd aannemer van Skybolt, hadden gehoopt de raket te kunnen lanceren tijdens de conferentie van Macmillan en Kennedy in Nassau, omdat zij er van overtuigd wa ren dat een succes invloed op de bespre kingen zou hebben. Uit politieke overwe gingen werd echter besloten met de lan cering te wachten tot na de conferentie. De basis, welke reeds voor het kerstverlof gesloten was, moest heropend worden en de honderden mensen die voor de lancering in de weer waren hebben recht op extra betaling. Ondanks dit succes biedt de Brits-Ame rikaanse overeenkomst van Nassau de best mogelijke verdediging voor het Wes ten tot in de zeventiger jaren, zo heeft Pierre Salinger, de perssecretaris van pre sident Kennedy verklaard. De Amerikaanse onderminister van De fensie Gilpatric heeft gezegd dat het suc ces geen wijziging brengt in het besluit van het Pentagon de verdere ontwikkeling van de raket stop te zetten. Hij gaf te verstaan dat-van aanvullende proeven- ztal worden afgezien. DJAKARTA Meer dan 10.000 mensen hebben gisteren op een massabetoging in Djakarta volledige Indonesische steun aan de opstand in Brits-Borneo geëist. Waar nemers oordelen dat de betoging vooruit loopt op een beslissing van de Indonesi sche regering, die tot dusver alleen more le steun aan de opstand verleende. De menigte uitte luide bijval voor de vijf eisen van het pas opgerichte comité voor solidariteit met Kalimantan Oetara (Noord-Borneo), waarin 160 massa-organi saties en politieke partijen zijn vertegen woordigd: BELGRADO (Reuter/AFP) Premier Kroesjtsjev en zijn echtgenote hebben een uitnodiging van president Tito om een be zoek aan Joegoslavië te brengen, „dank baar" aanvaard. De datum van het be zoek zal nader worden bekend gemaakt. In Belgrado wordt het komende (derde) bezoek van Kroesjtsjev, hoewel het als een „vakantie" werd aangekondigd, be schouwd als een verdere consolidatie van de hernieuwde vriendschap tussen de Sov jet-Unie en Joegoslavië. Joegoslavische leiders zeggen en Joego slavische kranten schrijven dat Tito met de vaste overtuiging uit Moskou is terug gekeerd dat Kroesjtsjev definitief „voor vrede en ontwapening" heeft gekozen. Er wordt op gewezen dat de Russische leider moest kiezen uit twee mogelijkhe den: aanvaarding van de stelling van Mao Tse Toeng c.s., die een oorlog op leven en dood tegen de „imperialisten" willen en die van hemzelf en zijn politieke om geving, namelijk dat de communistische staten in een vreedzame internationale sa menleving met het Westen moeten wed ijveren, teneinde t e bewijzen dat hum maatschappelijke stelsel het beste is. Het eerste doel hierbij moet dan zijn dat Rus land de westerse mogendheden, die het verst zijn gevorderd op de weg der indus triële ontwikkeling, nabij streeft. Volgens de Joegoslavische leiders heeft Kroesjt sjev ondubbelzinnig zijn keus op de twee de mogelijkheid bepaald. De Joegoslavi sche leiders verwerpen ook de opvatting, dat Kroesjtsjev, na de Cubaanse crisis, een adempauze zou willen hebben, om dan weer in het offensief te gaan. Het antwoord hierop luidt: „Cuba heeft Kroesj tsjev de ogen geopend. Hij zal geen" ver gissing meer begaan, die tot oorlog zou kunnen leiden." Er wordt tevens gewezen op het grote werk, dat de Russische eco nomie nog wacht en dat onverenigbaar is met een grootscheepse oorlogsinspanning. 1. Volledige steun aan de revolutie van opstandelingen-premier Azahari. 2. Veroordeling van Britse wreedheden en van de Maleise premier voor zijn steun aan de Britten. 3. Onmiddellijke erkenning van de rebel lie en actieve steun aan haar. 4. Een beroep op UN O-secretaris-gene' raai Thant om Azahari toe te staan zijn zaak in New York te verdedigen. 5. Steun van het Indonesische volk aan alle maatregelen die het comité zou ne men. Voor de sprekers was de Maleise pre mier Abdoel Rahman, die Noord-Borneo en Singapore in een Maleise federatie wil, een gemakkelijke prooi. Hij werd beschre ven als een Britse beul. Een boycot van Engelse schepen en vliegtuigen werd voor gesteld. Een afbeelding die „het kolonialisme' symboliseerde werd plechtig verbrand. De Indonesische minister van Defensie, generaal Nasoetion, heeft gezegd, dat In donesië niet van plan is aanspraken te maken op Brits Noord-Borneo, maar slechts het volk steunt in zijn strijd voor vrijheid. KOELA BELAIT Meer dan 300 men sen uit Broenei hebben verzocht om uit reisvisa sedert het begin van de opstand twee weken geleden. Aangezien ook vele werknemers zijn aangehouden, vreest men voor een ernstig tekort aan arbeidskrach ten. Veel Chinese inwoners worden nu te- gesteld. (AFP-Reuter-AP). En Vlieland? EERLIJK IS EERLIJK: als iets mij ooit is tegengevallen dan is het Broenei. Ik heb altijd gedacht: in Broenei ge beurt niets; er kunnen op de hele wereld revoluties, oorlogen en allerhand andere narigheden uitbreken, maar Broenei blijft rustig; van Broenei kunnen we zeker zijn; Broenei blijft kalm temidden der woelige baren; wat wij ook allemaal voor narig heid beleven, er blijft altijd een vredig plekje op aarde en dat dat is Broenei. Als je altijd in gezelschappen waar ze het hadden over de ontevredenheid en de opstandigheid die de mensheid teisteren, glimlachend hebt zitten denken: Laat ze maar praten, laat ze maar klagen, maar we hebben altijd nog dat vreedzame, zon nige Broenei achter de hand dan is het toch wel een heel bittere teleurstel ling als die steun en toeverlaat je ont valt, omdat plotseling blijkt dat zelfs Broe nei je in de steek laat.dat ze daar ook aan het revolteren slaan en dat ze het ook daar die lieve Engelsen lastig gaan maken; een heel miserabele teleurstelling, lieve mensen. Je wordt er zo wantrouwig van. Je gaat het geloof in de ogenschijnlijke rust en stilte, die hier en daar op aarde (nog) aanwezig zijn, verliezen. Die paar stille plekjes, die ons, na Broenei, nog resten zou dat niet die spreekwoordelijke stilte zijn die aan de storm vooraf gaat? Ik vertrouw na Broenei de Sey chellen ook niet meer; en Sint-Helena en Brits Honduras en New Foundland zijn mij ook te rustig om te geloven dat daar niets broeiende is. Ja zeker de Ghurka's, die engerds met baarden, zijn naar Broenei gekomen en als u de perscommuniqués geloven wilt, heb ben zij die situatie in, de hand. Ik ken dat: liever een half Broenei dan een lege dop in de hand. Maar dat gelooft u toch ook niet meer. Al dat neerslaan van op standigheid heeft op den duur nooit iets geholpen. Dan blijft het ogenschijnlijk een kort ogenblik rustig, maar ten slotte komt her er altijd toch van: dan presenteren diezelfde Ghurka's het geweer bij het hij sen van de vlag en het spelen van het volkslied van het Onafhankelijke Broenei. Nu moet u eens goed op mijn woorden letten: op Sint-Helena gaat ook wat gebeu ren en ik durf er een lief ding om te ver wedden dat ze, -op ditzelfde ogenblik, in Brits Honduras zitten samen te zweren en plannetjes maken tot samenvoeging bij de republiek Honduras. Leer mij de Brits Hondurezen kennen. Overal lopen stiekeme deugnieten met on deugende plannetjes rond en daar zijn op den duur alle Ghurka's van de wereld niet tegen opgewassen. Eerlijk is eerlijk: Wat denkt u van Vlie land? 'Advertentie :oO de grote maten-specialist; maten 42 t/m 57 Gen. Cronjéstraat 96 - Telefoon 63944 HOLLANDIA (AP) In Hollandia zijn 's nachts pamfletten aangeplakt, waarop in de Indonesische taal wordt geëist, dat de Nederlanders vóór 31 december Nieuw- Guinea zullen verlaten. Het rooms-katholieke weekblad „Tifa", dat tot nu toe in twee talen (Nederlands en Indonesisch) werd uitgegeven, zal met ingang van 1 januari nog alleen in het Indonesisch verschijnen. Tifa was het laatste blad in Nieuw-Guinea dat nog in het Nederlands verscheen. ELLESMORE PORT (Reuter) De zeskoppige bemanning van het Neder landse schip Hilda (250 ton), dat in Elles- more Port gemeerd lag, werd zondagoch tend door een loods gewekt omdat het schip zinkende was. Het water was reeds tot de hutten van de bemanning doorge drongen. In de machinekamer stond an derhalve meter water. De Hilda was zaterdag bij dikke mist twee keer op de oever van het Kanaal van Manchester gestoten, maar van een lek had men toen nog niets gemerkt. J Gevecht in Gele Zee. Twee Zuidkoreaanse Journalisten. De ongeveer 11.000 jcurnalis- matrozen zijn om het leven gekomen en vier gewond tijdens een vuurgevecht tus sen een patrouillevaartuig van de Zuid koreaanse marine en een Noordkoreaan- se oorlogsbodem. Het gevecht vond plaats in de Gele Zee, even ten zuiden van de militaire demarcatielijn. Vleugels verloren. De piloot van een Bra ziliaans passagiersvliegtuig is omgeko men nadat hij een buiklanding had ge maakt, waarbij het toestel beide vleu gels verloor en vervolgens 180 meter op de buik verder gleed. Alle 35 passagiers en de andere vier leden van de beman ning brachten er het leven af. U-2 vlucht. De Noordkoreanen hebben bij de wapenstilstandscommissie een klacht ingediend, dat een Amerikaans U-2 ver kenningsvliegtuig op 2 december bij* a twee uur lang boven Noordkoreaans grondgebied heeft gevlogen. Portugal en Europa. De ministerraad van de EEG heeft Portugal uitgenodigd om op 11 en 12 februari in de vergadering van de ministerraad zijn verzoek om hechte samenwerking met de Euro- markt-landen te komen toelichten. ten in Italië hebben een overeenkomst bereikt met de werkgevers. De mini mumsalarissen worden per 1 januari met 20 pet verhoogd. De werkweek is vast gesteld op 36 uur. Een voorgenomen sta king van vijf dagen is nu afgelast. Eer der was drie dagen gestaakt. Gij zult niet stelen. De heer Gordon Man tle, boekhandelaar te Louisville (V.S.), heeft zijn bijbels achter in de zaak moe ten plaatsen omdat... er zoveel werden gestolen. Politieke kerstkaarten. In Zuid-Afrika zijn duizenden kerstkaarten met foto's van de voorzitter van het verboden Afrikaanse Congres en vijf andere Afrikaanse lei ders verkocht. De kaarten dragen de boodschap „Afrika zal herrijzen." Uit de koers. Een groot Russisch passa- giersvlieguitg. dat op weg naar Havana ongeveer 100 kilometer uit de koers was geraakt, heeft de radarposten in Ameri ka gealarmeerd en Amerikaanse straal jagers doen opstijgen om het toestel te onderscheppen. De Toopoelev zette na koerscorrectie zijn reis voort.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3