r K Vijftienjarig meisje redt kleine jongen uit wak in Westergracht HET WEER Barre kerstdagen eisten een hoge tol: 45 slachtoffers Achttien mensen door ijs gezakt'en verdronken Wat doet u met steunzolen? Vier bejaarden Rotterdam door brand in omgekomen D. Zweerus op bezoek bij de prins Gasverstikking eist zes levens in Waalwijk VUURWERK ft Pensioen grafici gaat met 15 percent omhoog Boter vier cent goedkoper H u izi n g Kerkje uitgebrand IJs in Haarlem is zeer onbetrouwbaar 48e JAARGANG NUMMER 45 DONDERDAG 27 DECEMBER 1962 „Mam, ik heb een goeie daad gedaan Vorst blijft na sneeuwdepressie Het blijft vriezen jonge Zes woningen afgebrand tó'MORRIS 'ieforeifou êitij! SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES Twee Belgische arbeiders bevrijd uit steengroeve Het woord is aan In de krant van heden: 'T FEESTPALEIS Trompstraat 22 IJmuiden-O. Kort nieuws Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 59 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije „Ze was zo gewoon. Ze zei, mam ik l.nK onn «rnaSo rlaarl crod^nn Wal dan 4? -èttüf Ze was zo gewoon. Ze zei, mam ik heb een goeie daad gedaan. Wat dan, vroeg ik. Ik heb een kind uit het water gehaald, zei ze." Dit vertelde vanmorgen mevrouw Pruissen uit de Haarlemse Ein- denhoutstraat en in enkele regels vatte ze daarmee het avontuur samen, dat dochter Alma vijftien jaar oud op de middag van de tweede kerstdag be leefde. Alma zit aan de andere kant van de ronde tafel in de achterkamer wat naar buiten te kijken. Maar ze vertelde: „Ik was net aan het schaatsen op de Westergracht. Ik schaats daar anders nooit, maar mijn vriendin had me uitgenodigd. Bij de brug over de Leid- sevaart was de zijkant open, een jonge tje ging onder de brug door. Hij liep te veel aan de kant. Hij liep zo in het wa ter. Eerst schrok ik. Ik was er niet ver vandaan. Op mijn buik kroop ik erheen. Het jongetje gilde. Zijn hand gepakt en eruiet getrokken. Hij is niet onder ge weest. Hield zich zo {demonstreert even met een hand om de tafelrand) aan het ijs vast. Hij had geen schaatsen onder. Alleen mijn benen waren nat en mijn jack een beetje. Er lag een bootje in het ijs. Daarop heb ik wat uitgerust. Evenmin als elders in het land heeft de jeugd in Haarlem geaarzeld de schaatsen onder te binden. Buiten en binnen de stad vond zij de plaat sen waar het ijs gelegenheid bood de schaatssport te beoefenen. Hier een opname van de Schotersingel in Haarlem die op zijn bevroren rug tientallen schaatsters en schaatsers droeg. De bomen en de huisjes vorm den bij dit winterspel een vriende lijk decor. De uitkeringen van het pensioenfonds voor de grafische bedrijven zullen per 1 januari voor het technisch personeel met 15 percent worden verhoogd. De pensioen rechten van de nog werkende grafici zul len in dezelfde mate stijgen. Bovendien zal de ziekengelduitkering belangrijk worden verbeterd. Vanaf 1 januari zullen de zieken het eerste jaar het volledige loon ontvan gen, de twee volgende jaren 90 percent van het brutoloon en het vierde en vijfde jaar van de ziekte 80 percent van het brutoloon. Het resultaat van de laatste voorzienin gen zal zijn dat de ziekengeldregeling voor de grafici gunstiger is dan in welke andere Nederlandse bedrijfstak dan ook. Tot nu toe kreeg het technisch personeel in de grafische bedrijven gedurende één jaar het volledige loon en daarna nog twee jaar tachtig percent. De CAO-onderhandelingen voor de grafici zijn nog niet afgerond. Op 19 januari zullen de partijen weer aan de tafel gaan zitten. Met ingang van vandaag is de prijs van de verse boter door de coöperatieve zuivel- verkoopverenigingen in ons land met 0,16 per kilogram verlaagd Dit betekent dat elk pakje thans weer 0,04 goedkoper is ge worden. Met deze prijsverlaging is de ver hoging van onlangs weer geheel teniet gedaan. (Van onze weerkundige medewerker) Met 1938 en 1961 is kerstmis 1962 de koudste van deze eeuw geworden met dinsdagmorgen 12 C als laagste tempe ratuur in Twente en gistermorgen 13 C op het vliegveld Eelde. Overdag bleef het zelfs kouder dan in 1938. Het hogedrukgebied brak tijdens de feestdagen in tweeën. Eén centrum kwam boven West-Rusland te liggen, het andere bij Ierland. Er tussendoor zag een lage drukgebied kans via de Noordzee naar het zuiden te trekken. Dit ging de laatste 14 uur met een sneeuwval gepaard. In de kustgebieden kwam bij wind van zee het kwik hier en daar boven het vriespunt. In enkele provincies bedroeg de sneeuw val meer dan 5 cm. Bij IJsland ligt een nieuw hogedrukge bied, dat zich naar Noorwegen uitbreidt. Hierdoor zal de wind achter de sneeuw- depressies weer naar noord tot noord oost draaien. Tijdens de opklaringen is boven de gevallen sneeuw in de komende nachten weer matige vorst te vënvachten. Een einde van de vorstperiode is niet in zicht al is het tijdelijk, vooral in de kust provincies, belangrijk minder koud ge worden. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele sneeuwbuien en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en zuid. Lichte, in de nacht en ochtend plaatselijk matige vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. De kerstdagen hebben een zware tol geëist: 45 mensenlevens zijn verloren gegaan. Het verkeer eiste dertien doden, het ijs achttien. In Waalwijk kwamen zes, in Rotterdam twee mensen door een gasverstikking om het leven. In Rot terdam eiste een felle brand het leven van vier bejaarden. Een schipper ver dronk, in Amsterdam stikte een baby in de wieg. dronken zondagavond in het Scnildmeer. De slachtoffers zijn de 11-jarige Lam mert Meijer, diens 42-jarige vader, de heer J. Meijer, een 25-jarige zwager, de ïeer J. Haan, en de 12-jarige Geert Kleefman, allen uit Helium (Gr.). De beide volwassenen waren de jon gens gaan zoeken, toen die van een schaatstocht niet waren teruggekeerd. Een derde man, die hen vergezelde maar niet op het ijs was gegaan, sloeg al4rm toen hij de beide mannen om hulp had toren roepen. Na een grootscheepse speurtocht werden de stoffelijke over schotten van beide mannen geborgen. 's Middags heeft nog een vliegtuig v,n de basis Leeuwarden aan het opsporings werk deelgenomen. Gisteravond en van morgen zijn de lichamen van de beide jongens gevonden. Allen zijn verdronken na op het Schildmeer door het ijs te zijn gezakt. Bij het rctaatsen op een leemput te Bosschenhoofd nabij Roosendaal is de 29-jarige heer Alberts uit Rucphen door het ijs gezakt en verdronken. Het slacht offer laat een vrouw en een kind achter. Proberen In gewone schoenen? Dat wordt niets. In de kast laten liggen? Had dan de dokter niet om baat ge vraagd. Met steunzolen gaat u naar de speciaalzaak. Voor de juiste schoenen, die u fit en opgewekt doen zijn - hierin zit uw echte charme. Voor de juiste, en daarbij zo leuk mogelijke schoenen naar speciaalzaak voor juiste schoenen Kruisweg 42 - Haarlem - Tel. (02500) 12637 Bij het schaatsen in een wak in het zo genaamde Diaconieven te Oisterwijk is de twaalfjarige A. van Elderen verdronken. Op eerste kerstdag in^de namiddag is de elfjarige Hans dé' Bóer"mt Béémster op het Noord-Hollands kanaal bij Purmer- end al schaatsend tussen losliggende schotsen terecht gekomen en verdronken. De achttienjarige jongen J. Roos uit Soest is in Loosdreclit in een wak gere den en verdronken. In Rotterdam is de zestienjarige leerling- schilder F. van Splunter uit Rotterdam door het ijs van de Bergseplas gezakt en verdronken. De achttienjarige Popke de Jong uit Scharsterbrug (Doniawerstal) heeft een van zijn broers, de 22-jarige Piet de Jong, voor zijn ogen zien verdrinken in een wak op de Witte Brekken, een meer tussen Sneek en Lemmer. Een andere broer, de zestienjarige Herman heeft hij weten te redden. De 22-jarige verpleger J. W. Buiten uit Echten (gem. Ruinen) is in een wak ge reden en verdronken in de Hoogeveertse Vaart bij Echten. De dertienjarige Ronny Kolk uit Oter- leek is bij het schaatsen op de ringvaart in zijn woonplaats in een Wak gereden en verdronken. Zijn elfjarige broer wist zich te redden. In Anna Paulowna is de 24-jarige Johan Visch uit Heiloo bij het schaatsen op de Van Ewijcksvaart in een wak gereden en verdronken. Op het Kagermeer is de negentienjari ge jongeman J. Griekspoor uit Nieuw-Ven- nep bij het Vossenhol verdronken. Hij was in een wak gereden. In de Koudekerksepolderkreek in Hoek (Zeeuws-Vlaanderen) zijn twee kinderen verdronken, de negenjarige Jan de Kraker en zijn vriendje Piet Verstraeten, beiden uit Hoek. De jongens waren in een wak geraakt. De rijkspolitie te Bergum (Fr.) heeft in samenwerking met de politie te water uit het Prinses Margrietkanaal bij Bergum de In het dorp Elim in de gemeente Hooge- veen is de gereformeerde kerk afgebrand. Men vermoedt dat kortsluiting de oorzaak is. Het houten gebouwtje, dat 250 personen plaats bood, stond er van 1942 af toen het in Amsterdam werd gekocht. In de Jan van Riebeeckstraat te Den Haag zijn drie voor de sloop bestemde wo ningen afgebrand. Vermoedelijk hebben kwajongens een vuurtje gestookt. Op Tho- len zijn in de Hoogstraat twee huizen door het vuur vernield. De brand is daar ont staan door het omvallen van een petro leumkachel. In Hengelo is een boerderij uitgebrand, vermoedelijk door kortsluiting. Slachtoffers waren er in deze drie gevallen niet. Wel in Baarlo, waar bij een brand 6500 vierweekse kuikens om het leven kwamen. De brand ontstond door een sto ring in de oliestookinstallatie. stoffelijke overschotten opgedregd van de veertienjarige Harke en de vijftienjarige Hendrikus de Vries uit Suameer. De jongens werden sedert de avond van eerste kerstdag vermist na een schaats tocht op de kanalen rond Bergum. De strenge vorst veroorzaakte veel on gemak. Het ijs nam op de kanalen sterk toe, ook in het westen en zuiden van het land. Op het Amsterdam-Rijnkanaal en het Noordzeekanaal komt nog geen ijs voor, het Noordhollandskanaal is voor sterke schepen wel bevaarbaar. De bootdienst Nes (Ameland)Holwerd werd gestaakt. Een luchtbrug is nog niet ingesteld. Wegens ijsgang werd ook de veerdienst EnkhuizenStaveren gestaakt. Op de trajecten ten noorden van Zwolle veroorzaakte stuifsneeuw de spoorwegen enige overlast. De treinen hadden vertra gingen van 10 tót 25 minuten. Een Augusta Bell-helicopter van de ma rine luchtvaartdienst heeft levensmiddelen gebracht naar twee binnenvaartschepen, de „Zwaluw" en de „Pax", die in het IJsel- meer zijn ingevroren. Het Leger des Heils heeft bij alle vuur torens langs de Nederlandse kust een kerstpakket laten bezorgen. Ook in de Italiaanse Alpen is een dik pak sneeuw gevallen. Op de foto een ingesneeuwde autobus in Cervinia aan de voet van de berg Cervino (Matterhorn). Alma Pruissen in de tuin van het huis aan de Eindenhoutstraat. Daarna verder gaan schaatsen met mijn vriendin". Wij vroegen: „Waren er ande ren in de buurt", „Ja". .Hebben zij nog iets gedaan?" „Jawel, nadat ik hem eruit had ge trokken hebben ze hem naar huis ge bracht". Alma, leerlinge van de Haarlemse M.M.S. heeft geen nadelige gevolgen van dit avontuur ondervonden. Ze is een beet je verkouden, maar dat was ze al, vol gens haar moeder. „Je doet zoiets vanzelf" voegde Alma aan het verhaal toe. Maar vandaag blijft ze toch maar liever binnen. Als een vrien dinnetje komt vragen of ze gaat schaat sen zegt mevrouw Pruissen, dat haar dochter zo moe is van het schaatsen van gisteren. Als wij weg gaan, zegt ze nog „Alma is altijd al bereidwillig geweest". BAREST HAARLEM TEL. 13439 LE1DSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Een brand, die bliksemsnel om zich heen greep, heeft op kerstavond in Rot terdam aan vier bejaarden het leven ge kost. De slachtoffers zijn het echtpaar A. Spruyt-Rademaker, bewoners van de bel etalge van het pand Heemraadplein 18a, en hun bezoekers, de 81-jarige H. A. Roth- meijer en zijn 71-jarige huishoudster J. M. G. Broeze. De heer Rotlimeijer heeft, toen de uitgang van het huis door de brand versperd bleek, nog gepoogd zich via een raam te redden. Hij kwam zo ongelukkig terecht, dat hij een zware schedelbasis- fractuur opliep. In het Dykzigtziekenhuis is hij overleden. De overige bewoners van het pand, de 67-jarige H. Wittebol, die op de eerste etage kamers had gehuurd, konden res- pectievelijk via de normale uitgang en het dak in veiligheid komen. Van het hoge smalle pand brandden het souterrain en de beletage geheel uit. De eerste etage liep lichte brandschade op, De tweede verdieping bleef gespaard. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Hij moet zijn ont staan in het kantoor van de in het sou terrain gevestigde handel in elektrische apparaten. TAILFER-LUSTIN (België) (AP) Twee Belgische arbeiders, die gisteren door een instorting in een steengroeve van de buitenwereld werden afgesneden, zijn van morgen vroeg door reddingsploegen be vrijd. De 26-jarige Raymcnd Botron werd met een bevroren been in het ziekenhuis opge nomen. Shakespeare: Het gekroonde hoofd rust niet ge makkelijk. Weerrapporten I, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem.2 Uit het Binnenland2, 4 Beeldverhalen 2, 11 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3, 4 Uit stad en omgeving5, 7 Topsy 3 In de Vishal en op Zee7 De Kleine Wereld 3 Horen en Zien9 Kunst 9 F euileton 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Sport .....••..••••••••"••..14, 1 -5 Scheepsberichten 13 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's De Zwanenburgse chauffeur D. Zweerus is met zijn vrouw op bezoek geweest by prins Bernhard. Op paleis Soestdyk heeft men by een kopje koffie nog eens nage praat over de aanryding, waardoor de prins indertijd ernstig werd gewond. De prins vertelde nogmaals, dat het voor hc:.i nu wel zeker is, dat de heer Zweerus, die met een zandauto de hoofdweg bij Diemen opreed, niet schuldig was aan de aanrijding, die volgde, toen de prins tegen deze wagen opreed. „Het was net alsof we bij familie op be zoek waren", vertelde mevrouw Zweerus. „We werden met een hofauto van huis ge haald en later weer teruggebracht. Het is wel fijn, dat we het nu eens helemaal hebben kunnen uitpraten". In Amerika is het boek van Alden Hatch over prins Bernhard nog niet uitgebracht. Daar zal de beschrijving van het auto ongeluk voor de verschijning worden ver anderd. In Nederland zal dit bij een even tuele tweede druk geschieden. gr. houhtr. 137 In Waalwijk zijn in de nacht van de eerste op de tweede kerstdag zes men sen door verstikking om het leven ge komen. De oorzaak van dit trieste ge beuren was waarschijnlijk dat geduren de de nacht half verbrand gas uit een gevser naar de bovenverdieping stroom de en daar de slaapkamers binnendrong. De slachtoffers zijn de 39-jarige Antho- nius Trimbach, poelier, zijn 36-jarige vrouw Elisabeth Timmers, de drie kinde ren uit dit gezin, te weten Hendrika (10), Theodorus (8) en Adriana (3), en 'n logé- tje, de zeven-jarige Henrika van Daalen uit Kaatsheuvel. Bij het onderzoek is komen vast te staan dat een aftapkraantje van de waterleiding in de WC open was gedraaid, terwijl boven in de douchecel twee waterkranen en in de keuken de warmwaterkraan waren opengedraaid. De hoofdkraan was evenwel niet dichtgedraaid. Het is waarschijnlijk de bedoeling geweest deze af te sluiten om bevriezing te voorkomen. Het water is gaan stromen met het ge volg dat de geyser ging branden zonder dat dit is opgemerkt. Toen in de keuken de zuurstof na enige tijd was opgebruikt (door het branden van de geyser) heeft, naar de mening van de deskundigen, hall verbrand gas de verdieping gevuld, met als gevolg dat allen die op de slaapkamers, waarvan de deuren openstonden, sliepen door verstikking om het leven zijn ge komen. De Haarlemse politie deelt mee dat het ys in de openbare wateren van de stad zeer onbetrouwbaar is. Het wordt dringend afgeraden zich op het ys te begeven. Zwarte kerst I. Zes kinderen uit hetzelfde gezin zijn op eerste kerstdag bij een brand in hun huis te Poughouag in de staat New York in de vlammen omge komen. De ouders waren bij buren op bezoek. Zwarte kerst II. De 50-jarige Herbert Leiche uit Wenen ging met zijn 16-jari- ge zoon op eerste kerstdag een wedden schap aan, dat hij hem een draai om zijn oren kon toedienen, voordat de jon gen een pistool zou kunnen trekken en schieten. De jongen gebruikte een alarm pistool met een afgezaagde loop. Hij dacht dat het wapen ongevaarlijk was. De vader werd in de borst geraakt en stierf. NAVO-Turkije. De directeur en een jour nalist van het Turkse dagblad „Coem- hoerijet" zijn gearresteerd, omdat in het blad een artikel was verschenen, dat al: „communistische propaganda" wordt be schouwd. Het artikel droeg de kop: „H socialisme, de enige goede weg vo Turkije".

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1