Ijr irifii HET WEER Bonn wil een vinger in de pap van Europese kernbewapening Koude brengt chaos teweeg in vele Europese landen Zwembaden voor Beverwijk en Heemskerk Rijkssteun voor verre visserij VUURWERK Franse kolenvoorziening dreigt spaak te lopen M':-S Duits-nationale trots gekrenkt door Amerikaans aanbod van Polaris- raketten aan Londen en Parijs Geen vers brood in Haarlem en omgeving Voetbalprogramma (betaald en amateur) is al afgelast Cubanen defileren voor Kennedy Haarlem binnenkort weer garnizoensstad? Opnieuw gevechten in Elisabethstad Hogere uitkering aan invaliden ■Hl !pÉ<* MhSifcr fflf.wip 'r 8?- EipKElïlpii éeëMORRIS"ieforeyou (my! FALCON REGENJASSEN Vorst houdt aan Het woord is aan In de krant van heden: Redenen te over Op oudejaarsdag: Prestige-kwestie Accountantskantoor H. KERKHEIDE Eenzaam Vrijheidsbeeld Vij fling in Argentinië VOOR OUDEJAARSAVOND Speciaal aanbevolen: HAZENBERG - TELEF. 6479 'T FEESTPALEIS Trompstraat 22 IJrriuiden-O. OUDEJAARSAVOND OPGEMAAKTE SCHOTELS Patisserie DEKKERS Verkeer ontwricht 48e JAARGANG NUMMER 46 VRIJDAG 28 DECEMBER 1962 Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmniden. I 8 g "S" Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. 8 8 1 J fcaaB si^ H 3 1 a jT J| I Abonnement per week 59 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M U 1D E N, SANTPOO RT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije dji mill. T 1 k' 't. I,S,:.. V iii -,k - «Ai. »%-ir V .j. "C-J» 1 - v V 1 BARTEUORISST^ HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN).AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk nog zwaar be wolkt met plaatselijk wat sneeuw, later opklaringen. Overwegend zwakke wind uit zuidelijke richtingen. Matige tot strenge vorst. Bacon: Wraak is zout in eigen wonden. \V eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem.2 Uit het Binnenland2 Beeldverhalen 2, 9 Buitenlands Nieuws3 Op de Praatstoel 3 Medische verzorging 5 Uit stad en omgeving 5, 6, 7 Films 6' In de Vishal en op Zee6' Feuilleton 9 Economisch nieuws13 Horen en Zien 10 Uitgaan in Haarlem 10 Kunst 10 Puzzel 10, 11 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Topsy 14 Sport 15 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Vierenvijftig lange, bange uren heeft de 59-jarige Josef Zgraggen, een in woner van het Zwitserse dorpje Bris- ten in het kanton Uri, diep onder de sneeuw bedolven gezeten nadat een lawine de vijf huizen en zes schuren van het dorpje weggevaagd had. Bristen is gedurende de wintermaan den verlaten; alleen Zgraggen woonde er nog. Na een grootscheepse reddings poging werd hij bevrijd, ongedeerd op enkele kleine verwondingen na. Hier is hij gefotografeerd bij het gat in de ruïne van zijn huisje, waar hij uit gegraven werd. (Van onze correspondent) BONN Steeds duidelijker wordt de ongerustheid in Bonn over de resultaten van de besprekingen tussen president Kennedy en premier Macmillan op de Bahama's. Niet alleen Adenauers brief aan Washington, waarin nader ophel dering wordt gevraagd over het aanbod aan Londen van Polaris-raketten, ge tuigt van deze ongerustheid. Dan doen ook de aanstaande reizen van Adenauer naar president De Gaulle in de loop van januari en van de minister van Buiten landse Zaken Schroder naar Macmillan en Lord Home op 7 januari. Bij deze gelegenheden hopen de politici uit Bonn duidelijk te maken, dat zij in het Europese concert niet van plan zijn genoegen te nemen met de rol van tweede viool, een rol die de consequentie is van Kennedy's Polaris-aanbod. Want wat bete kent de levering van deze raketten aan Londen en Parijs, onder de voorwaarde dat de Fransen en Britten zélf zorgen voor kernladingen en dat zij met de Polaris samen met de Verenigde Staten een eerste stap zetten op de weg naar een nuclaire strijdmacht van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie anders dan de Duitsers geen nationale zeggenschap over kernwa pens krijgen, noch medezeggenschap over een NAVO-kernwapen. Het betekent voorts dat de Britten en Fransen ozveel geld zullen moeten beste den aan de kernwapens, dat zij de con ventionele bewapening voornamelijk aan Bonn zullen moeten overlaten. En tenslot te houdt het in, dat De Gaulle's oude denk beeld van een directorium van drie leden (de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk) binnen de NAVO werkelijkheid dreigt te worden. De West-Duitsers hebben dus alle reden om ongerust te zijn. Als Kennedy dê Brit ten al zo weinig ontziet dat hij rustig hun De georganiseerde bakkerij van Haar lem, Heemstede, Zandvoort, Bloemen- daal, Santpoort en Velsen (tot de zuid zijde van net Noordzeekanaal) heeft be sloten op Oudejaarsdag (maandag 31 decmber) geen brood te bakken en te bezorgen. De winkels blijven echter ge opend. De georganiseerde bakkerij heeft deze maatregel genomen om het personeel van de broodbakkerij en de -bezorging, dat in deze periode toch al zo zwaar belast is, soelaas te geven en de banketbakkerij in deze dagen de gelegenheid te bieden zich te ontplooien. kernwapentroetelkind Skybolt overboord werpt en hen dwingt enorme kosten te gaan maken voor de vorming van een slechts multinationale kernmacht, hoe zal hij dan met ons omspringen als puntje bij paaltje komt?, zo vraagt men zich in Bonn af. Men herinnert zich dat Adenauer bij zijn laatste bezoek aai Washington- wel veel eerbewijzen kreeg, maar dat de oude staatsman niet kon vermijden dat hij Ken nedy toezeggingen moest doen over een verhoging van de Westduitse conventione le bewapening. Natuurlijk zijn er nog mogelijkheden voor de politiek van Bonn. In de eerste plaats kan men pogen via de NAVO-raad druk uit te oefenen op Washington en Lon den om van de kernstrijdmacht een wer kelijk multinationale zaak te maken. In de tweede plaats zal Adenauer pogen zijn vriend De Gaulle af te houden van aspira ties in de richting van een directorium van drie. Want mocht dit laatste ooit werkelijk heid worden, dan kan men er zeker van zijn dat het uit is met de „eeuwig duren de vriendschap tussen West-Duitsland en Frankrijk". In de derde plaats zal Schro der in Londen wel proberen de Britten onder druk te zetten met toezeggingen in zake toetreding tot de E.E.G. Wie weet zal men Macmillan steun in allerlei kwes ties, die cje toetreding nu bemoeilijken, aanbieden, indien hij toezegt te zullen aansturen op Westduitse politieke mede zeggenschap in het gebruik en beheer van de kernwapens, bijvoorbeeld als lid van een multinationaal beheersorgaan. De hele kwestie maakt één ding duide lijk. West-Duitsland wil louter uit prestige overwegingen een vinger aan de nucleaire trekker hebben. Die waren de achtergrond van het streven naar kernwapens voor het bondsleger en bepaalden de houding van Bonn ten aanzien van een NAVO-kern- strijdmacht. Franz-Josef Strauss, de kampioen van een bondsrepubliek met kernwapes, is af getreden. Zijn strategische conceptie, die Administraties - Vermogensbeheer Belastingzaken Oosterstraat 50, Haarlem-N. Telefoon 0 2500 - 56396 Het Vrijheidsbeeld rijst op boven het Newyorkse havengebied, dat beroofd is van het gebruikelijke drukke scheep vaartverkeer als gevolg van de sta king van de havenarbeiders, die de gehele oostkust van 'de Verenigde Staten heeft getroffen. Op de achter grond de wolkenkrabbers van Man hattan met links de Hudson-rivier, die uitmondt in de baai van New York op de voorgrond. De Amerikaanse minister van Arbeid Willard Wirtz heeft vandaag de vertegenwoordigers van de reders ontvangen. Morgen zal hij een onderhoud hebben met de lei ders van de ILA, de vakbond van de arbeiders. Havenarbeiders die donder dag ondanks het stakingsparool te Galveston (Texas) een bananenboot losten, werden beschoten. Een van hen kreeg een schotwond aan de voet. weinig aandacht schonk aan conventionele bewapening, kwijnt. Maar zijn gevoel van Duits-nationale trots blijkt met zijn aftocht niet uit de bondsrepubliek te zijn verdwe nen. Men kan er dan ook op rekenen dat de regering in Bonn, en zeker Strauss' con servatieve opvolger Von Hassel, hemel en aarde zal pogen te bewegen om te voor komen dat de bondsrepubliek militair ge reduceerd wordt tot een tweederangs mo gendheid, met alleen conventionele wapens en geen enkele zeggenschap over de be slissende wapens in een eventuele oorlog: nucleaire raketten. Alle landen in Europa, die in de afgelopen eeuw geleden hebben onder de „eersterangs mogendheid Duits land" hebben echter reden te hopen dat Bonn met deze pogingen geen succes zal hebben De KNVB heeft alle voetbalwedstrijden voor morgen en zondag zowel bjj de ama teurs als de semi-profs afgelast. Het gehele amateur- en betaalde programma wordt opgeschoven naar 6 januari. De inlevering van de formulieren van de sporttoto kan nu eventueel een week later geschieden. MIAMI (Florida) (Reuter-AFP) Pre sident Kennedy zal zich morgen van zijn vakantieverblijf in Palm Beach per hef- schroefvliegtuig naar Miami begeven, waar in het stadion de 1.113 vrijgelaten Cubaanse gevangenen voor hem zullen de fileren. Gisteren heeft de president een on derhoud gehad met Jose Perez San Ro man en vier anderen, die in april 1961 het invasielegertje op Cuba leidden. Naar wij van betrouwbare zijde verne men bestaat in - hoge legerkringen het voornemen binnen afzienbare tijd twee voormalige garnizoenssteden, te weten Leiden en Haarlem, op grond van mi litaire traditie en belangrijkheid als zoda nig in ere te herstellen. Het zou in de bedoeling liggen dit eer herstel omstreeks 1 maart te doen plaats hebben. De minister van Financiën heeft zijn fiat gegeven aan de door de minister van Land bouw en Visserij vastgestelde financiële steun ten behoeve van proefreizen op het gebied van de verre visserij. Dit betekent dat Nederlandse trawlers in 1963 rondom IJsland de visvangst zul len gaan beoefenen. BRUSSEL Blijkens in Brussel ontvan gen berichten uit Noord-Rhodesië, zijn in Elisabethstad opnieuw zware gevechten uitgebroken tussen UNQ-troepen en Katan- gese soldaten. De vijandelijkheden begon nen gisteravond op de terreinen van Union Minière in de buitenwijken van de stad. UNO-troepen bleven tot twee uur 's nachts schieten met 75 mm geschut. Vanmorgen werd opnieuw hevig gevuurd. De minister van Volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft de bouw van een verdekt zwembad in Beverwijk goedge- eurd. De bouwplannen voor dit vijftig meter- bad zijn nagenoeg gereed. Het zwembad zal worden gebouwd op een terrein aan de Wijk aan Duinerweg bij sportschool De Lange. Dok Heemskerk krijgt een zwembad De bouw van het openluchtzwembad „De Vaterakkers" te Heemskerk is na onder handse aanbesteding gegund aan de aan- ■emings Mij. Noord-Holland te Haarlem voor ƒ438.414. Met de bouw wordt volgend aar begonnen. ratuur ligt om het vriespunt. Alleen in het centrum van Midden-Engeland, dat hél verste van de verwarmende invloed van de zee verwijderd is, vriest het enkele gra den. Er wordt nog meer sneeuw verwacht. Gedurende de kerstperiode van zes da gen zijn er 114 doden op de weg gevallen. Dit is minder dan bij de vijfdaagse kerst periode van vorig jaar, toen er 127 perso nen bij verkeersongelukken om het leven kwamen. Tien mensen werden gedood en 97 ge wond bij ongelukken op de grote weg tij dens de kerstdagen in de republiek Ier land en Noord-Ierland. De interimwet Invaliditeitsrentetrekkers treedt met ingang van 1 januari in wer king. De interimregeling beoogt de uitkering aan degenen die tussen tachtig en honderd percent invalide zijn te brengen op 3924 gulden per jaar en voor degenen die van zesenzestig-twee-derde tot tachtig percent invalide zijn op 3186 gulden. De hoogste invaliditeitsrente bedraagt tot nu toe 2046 gulden, exclusief de huurcompensatie. De uitkeringen op grond van de interimwet zijn waardevast. De kosten van de rege ling, waarvan ongeveer tachtigduizend Ne derlanders zullen profiteren, worden op 260 miljoen gulden geschat. Het rijk zal hiervan 75 miljoen voor zijn rekening ne men. De rest zal door het bedrijfsleven bijeengebracht moeten worden. CORDOBA (AFP) In Cordoba in Ar gentinië heeft mevrouw Manuela Quintana donderdag het leven geschonken aan vier jongens en een meisje. Huzarensalade p. p. 50 ct. en 1. Zalmsalade p.p. 2. Russische eieren p.p. ƒ2. Hors d'oeuvre p.p. 5. OUDEJAARSAVONDSCHOTEL 2—3 pers. 5. 46 pers. 10. Saucijzebroodjes 35 ct. Pasteitjes, ongevuld 25 ct. Pasteitjes, gevuld 65 ct. Echte kalfsvleescroquetten 35 ct. Oliebollen 9 voor 1.00 Sneeuwballen met slagroom 35 ct. Appelflappen 30 ct. Appelbeignets 30 ct. Appelbollen 40 ct. Zoute koekjes Zoute noten Bitterschotels 3.50 Kaas- en hamsoesjes en hartige hapjes, per 100 gram1 Ziet de etalage Appelbollen 35 ct. Appelflappen 27 ct. Sneeuwballen, rijk gevuld 35 ct. Appelbeignets 27 ct. Ananasbeignets 35 ct. Saucijzebroodjes 18 en 35 ct. Gevulde pasteitjes 65 ct. Pasteitjes, ongevuld 35 ct. Kaas- en Hamsoesjes, 100 gr. 95 ct. Russische eieren 50 ct. Kleine salades 25, 75 en 1.00 Kroketten 25 en 35 ct. Bitterballen 15 ct. Hors d'Oeuvre, vanaf 3.50 Huzarensalade p. p. 1.00 Russisch elp. p. 1.50 Uitgebreide Huzarenschotel p. p. 1.50 Zalmsalade p. p. 2.00 Schotel Populair, 6 pers6.00 Onze automatiek is oudejaarsdag GEOPEND tot 6.00 uur n.m. Centrum Galerij - Telefoon 4302 Natuurlijk alles met roomboter bereid (Van onze correspondent) PARIJS De konde, de sneeuw en de vorst zijn ook in Frankrijk het gesprek van de dag, terwijl ze bovendien op aller lei terreinen steeds meer en moeilijker problemen opwerpen. Nadat in het begin van de week het treinverkeer in de cen trale departementen al lelijk ontwricht was, kwamen gisteren berichten binnen van tientallen toeristen, die bij de Spaan se grens waren ingesneeuwd, zodat ze in hun auto's moesten overnachten. De gletsjerpiloot Henri Giraud uit Gre noble heeft donderdagmiddag de missiona rissen van het Notre Dame de la Salette- sanctuarium, op een hoogte van 1800 meter in het gebergte van Pelvoux, van voedsel voorzien. Dit gebouw, waar tachtig missio narissen wonen, is door de zware sneeuw val geïsoleerd. Giraud, die dichtbij kon landen, bracht 45 kilo vlees en zal van daag voor groente zergen. Donderdag kwam een gezelschap van twee missiona rissen, tien studenten en een dertigtal Ne derlandse toeristen de nacht in het gebouw doorbrengen. Slachtoffer van het felle winterweer wa ren deze week ook de leden van het Ne derlands ballet, die wegens de vertraging van hun trein hun eerste voorstellingen in Zuid-Frankrijk een dag moesten uitstellen. Terwijl de felle kou die de barometer soms tot 30 graden onder nul doet dalen de prijs van groenten en fruit met ten minste evenveel eenheden doet stijgen, is ook de kolenvoorziening in sommige gro te steden in de knel geraakt. De regering heeft echter de als geruststellend bedoel de mededeling gedaan dat de kolenvoor- raad in Frankrijk ruim voldoende is om aan een langdurig winteroffensief het hoofd te kunnen bieden. Transportproble men wegens het massale reizigersvervoer tijdens de feestdagen, zouden de enige re den zijn dat in verschillende grote steden waaronder Parijs, de kolenleveranciers hun klanten niet terstond kunnen bedie nen. In Oost-Frankrijk is de scheepvaart op de Rijn en de Marne stil gelegd. In Frankrijk zijn al elf mensen aan de koude bezweken en negen mensen door ko lendampvergiftiging om het leven geko men. LONDEN In Midden- en Zuid-Enge- land is het verkeer op de doorgaans smal le, bochtige en heuvelachtige wegen volko men ontwricht. Duizenden automobilisten, na urenlang te hebben voortgekropen in ki lometerslange opstoppingen bij een po ging om Londen te bereiken, moesten het donderdag opgeven en naar huis terugke ren. Bussen en vrachtwagens hadden de grootste moeite om de gladde hellingen te nemen Honderden auto's gleden van de weg. Het verkeer op de Londense lucht haven, dat aanvankelijk was lamgelegd, kon na het gebruik van sneeuwruimers la ter op de dag weer vrij behoorlijk func tioneren. In Zuid-Engeland sneeuwde het donder dag onafgebroken. Op vele wegen lag de sneeuw dertig centimeter dik. De tempe-

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1