Onderwijzersvereniging sprak over het stakingsverbod Waddeneilanden op Texel na geïsoleerd 3 RANDY SPÉCIAL KABOUTER DRIFTKOP LL P o 11 e, Pelli en PinMo Kort en bondig AGE GROEN Co 1 OSRAM VIEUX Hoofdbestuurslid bepleit verbetering van het georganiseerd overleg Militaire bakkerij in Amsterdam wordt opgeheven Nog geen nieuwe gemeenteraad in Huissen Geen benzine-stop voor parate troepen Brand op Nederlands schip met dynamiet Prinses Marijke met vriendinnen naar Tirol Vonnissen in Utrechtse zedenzaak Drie doden in het verkeer De militaire dienst is primair, niet de bewegingsvrijheid Giften voor „Wij komen" tot 5000,- vrij van schenkingsrecht Nog niet telefoneren met Indonesië Vorst neemt toe Fa. B. J. VAN LIEMT Haarlem li VRIJDAG 28 DECEMBER 196 2 Aa-Be 195 x 145 PLAIDS Zaalberg 100% WOL 41.75 Haarlem Velsen-IJ muiden Centrale verwarming Duiker oliebranders Trein rijdt tegen lorrie Secretaris-generaal wordt rechter Soedan wiist Nederlandse geestelijken uit Een brandy met speciale smaak-sensatie. Dat ontdekt u als u deze drank proeft. Vraag dus steeds uitsluitend BOOTZ Brandy Spécial. lampen Minister Visser: SCHRIJF - REKEN - TELMACHINES SS 32. Dat hier moet de zogenaamde moderne kunst zijn, waar je haast niet zien kan wat het eigenlijk voor moet stellen. Ja, de kleuren zijn wel erg mooi". „Stil....- sttt.dat is beslist te ziekenkamer. Oh wat zijn ze zwaar gewond. Zij dragen zo dik verband. Sttt!" „We hadden eigenlijk bloemen moeten meenemen, maar laten wij nu maar chocola hier neer leggen. Dat vinden de zieken beslist erg fijn!" Het bestuur van de Nederlandse Onder wijzers Vereniging (N.O.V.) kreeg donder dag in de algemene vergadering in het Kurhaus te Scheveningen de opdracht na te gaan of het stakingsverbod voor amb tenaren en daarmee gelijkstaanden moet worden gehandhaafd of opgeheven. De stu die dient in samenwerking met andere or ganisaties te gebeuren. Het voorstel hiertoe was ingediend door de afdeling Leeuwarden van de N.O.V. Het hoofdbestuur ging er graag mee akkoord De overige vier voorstellen met betrek king tot het stakingsverbod voor over heidspersoneel 'wees het bestuur af. Deze kwamen van de afdelingen Zaandam, Hoogwoud, Meppel, en Aalsmeer-Uithoorn. Het daarin vervatte ging het bestuur te ver. „Stakingsrecht of geen stakingsrecht, het georganiseerd overleg zal in elk geval •zodanig moeten worden gereorganiseerd, dat het inderdaad voor honderd percent georganiseerd overleg is. Een werkelijk goed werkend en goed geregeld overleg gaat boven machtsmiddelen." Dit had het hoofdbestuurslid de heer W. Boswinkel in een inleiding over het stakingsrecht ge zegd. Staking, zei hij, is een pressiemiddel om bepaalde eisen ingewilligd te krijgen of on recht af te weren zonder de dienstbetrek king te beëindigen. Het is dan noodzake lijk te beschikken over voldoende financië le middelen om een staking te kunnen uit zingen. Een grote solidariteit onder de werknemers zal er eveneens moeten zijn. Bovendien moet een staking een ontwrich ting in het economische, maatschappelijke leven te weeg brengen. Hij was er vast van overtuigd, dat het woord stakings recht nimmer op het N.O.V.-congres zou zijn gevallen, als het overleg naar beho ren had gefunctioneerd. Nu dit niet zo is worden gevoelens van onlust en wrevel en opstandigheid bij de onderwijzers gewekt. Het overleg dient te worden veranderd. Bij alle vraagstukken moet een beleidsfi- guur met ruime bevoegdheden leiding aan het overleg geven. De ambtenarenorga- nisaties dienen van meet af aan bij de vraagstukken te worden betrokken. Het overleg moet geen maanden en maanden duren voor er resultaat uit de bus komt. De regeringsdelegatie dient een grotere onderhandelingsbevoegdheid te krijgen, teneinde niet elk ogenblik te moeten teurg- vallen op de raad voor de Burgerlijke Rijksdienst of op het hele kabinet, aldus de heer Boswinkel. „U stelt u op een verkeerd standpunt, als u de ouders alleen ziet als leveran ciers van uw leerlingen". Dit zei donder dagavond de voorzitter van de N.O.V., de heer Jac. Lootsma, ter verdediging van de opvattingen, die het hoofdbestuur koestert ten aanzien van de taak en de bevoegd heden van oudercommissies, ouderraden Advertentie oh Grote Houtstraat 62 en 67 Tel. 10657 12839 en schoolraden voor het openbaar onder wijs. Dit onderwerp was door de afdelingen Delft en Velsen aangesneden. Er werd tot laat in de avond over gediscussieerd. De heer Lootsma constateerde, dat ook bij de nieuwe organen alleen het gemeentebe stuur zeggenschap heeft en dat de ouders inderdaad verantwoordelijkheid dragen Hij hield de onderwijzers voor zich niet te verbeelden, dat zij de enigen zijn, die verstand hebben van het onderwijs in Ne derland. Met algemene stemmen besloot het con gres tot opheffing van 't pedagogisch cen trum als instelling van de vereniging. Al le werkzaamheden worden per 1 januari overgenomen door het Algemeen Pedago gisch Centrum, waarin ook de N.O.V. ver tegenwoordigd is. De vergadering sprak op voorstel van de afdeling Velsen haar afkeuring uit over het regeringsbeleid betreffende de ambte narensalarissen. De vergadering was algemeen van oor deel, dat de gemeenteclassificatie op zo korte termijn dient te worden afgeschaft. Een opdracht om met andere organisaties daarvoor een grote landelijke actie te voe ren, achtte het hoofdbestuur echter niet ge wenst. Op alle Nederlandse vaarwegen komt thans ijs voor, behalve op de grote rivie ren en de vaarwegen in Zeeland. De vaart op het IJselmeer en op de vaarwegen in de noordelijke provincies is geheel ge stremd, met uitzondering van het Eems- kanaal. Het Amsterdam-Rijnkanaal en het Noordzeekanaal zijn normaal bevaarbaar. Als gevolg van de vorst zijn Ameland, Schiermonnikoog, Terschelling en Vlieland nu ge'isolooerd. Op Ameland brengen tientallen een on vrijwillige vakantie door. Zij wilden slechts de kerstdagen op het eiland verblijven, maar kunnen het al drie dagen geïsoleer de Ameland niet meer verlaten. Ook de luchtbrug is door mist nog niet begonnen. Deze is overigens alleen voor noodgeval len bestemd. De rijksveerboot „Brakzand" slaagde er ondanks de hulp van een kleine ijsbreker niet in van Oostmahorn uit Schiermonnik oog te bereiken. De omstreeks dertig pas sagiers op Schiermonnikoog en een zieke in een ambulancewagen wachtten ver geefs. Volgens de dokter moet de vrouw, een hartpatiënte, in een ziekenhuis worden opgenomen. Dat met.radar uitgeruste sch.ep.ep toch met de in een dikke mist 'gehulde Wadden zee kunnen bevaren van. Harlipgen naar Terschelling en Vlieland komt doofdat men uit vrees voor ijsgang de lichtboeien en andere tonnen in veilige haven heeft gebracht. c Stadsschouwburg, zaterdag 20 u.: To neelgroep Centrum met „Moórdkans" van Philip Mackkie. Regie Walter Kous. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Ser geants 3", 14 j. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „De zoon van Captain Blood", 14 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „De ijzervreter", a.l. Zaterdag 23.30 u.: „Huwelijk zonder moraal", 18 j. Luxor, 14 en 20 u.: „Boccaccio '70", 18 j. Minerva, zaterdag 19 en 21.15 u.: „Paniek in Rome", 18 j. Rembrandt, 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De overval", a.l. Roxy, 14.30, 19 en 2J.15 u.: „De terugkeer van Lemmy Caution" 14 j. Studio, 11 u.: „Doornroosje", a.l.; 14, 18.45 en 21.15 u.: „Eclips", 18 j. Monopole (Zandvoort), 20 u.: „Afspraak je in september", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Hals Museum (Gr. Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse School van de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks geopend van 1017 u„ zondag van 13 17 u. Vishal (Grote Markt): Tentoonstelling van moderne kunst en van leden van de Haarlemse Vereniging van beeldende kun stenaars „De Groep". Dagelijks geopend van 1017 en zondag van 1317 uur. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen, gouaches en reisschetsen van Wam van Dam en Jan Hoogervorst. Dagelijks ge opend van 917 u. en tijdens de klassieke grammofoonplatenconcerten op maandag, woensdag en vrijdag van 1820 uur. Tot en met 28 december. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Expositie i tekeningen en aquarellen van Rudolf Bruyn. Tot en met 31 december. Dagelijks geopend van 1018 uur en van 2022 uur. Klassiek grammo- foonplatenconcert van 2122 uur: Corelli Teylers Museum (Spaarne 16): Tekenin gen Hollandse, Italiaanse en Franse School 16de tot en met de 19de eeuw. Schilderijen uit de 19de en 20ste eeuw. Dagelijks (be halve maandag) geopend van 1115 uur. Eerste zondag van de maand 1315 uur. Museum Het Huis Van Looy (KI. Hout weg 103): Tentoonstelling van litho's en affiches van Toulouse Lautrec. Dagelijks geopend van 1012.30 en 13.3017 u. en zondag van 1417 u. Tot en met 15 januari. De Waag (Spaame/Damstraat): Wissel tentoonstelling van werken van leden van het Goudse Kunstcentrum „Burgvliet". Geopend van 2022 u. en zaterdag van 1417 u. Tot en met 28 december. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva", vrijdag, zaterdag en zondag van 202 uur: Caba ret door Fiet en Frans Koster en Han Rei ziger. VRIJDAG 28 DECEMBER City, 20 u.: „Doorbraak". Rex, 20 u.: „Cape Fear". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag). 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. ZATERDAG 29 DECEMBER City, 19 en 21.15 u.: „Doorbraak". Rex, 20 u.: „Cape Fear". Advertentie BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 De militaire bakkerij in Amsterdam, die geheel zou moeten worden herbouwd, zal over enige tijd worden gesloten. Nader zal worden bezien of ook de militaire bak kerij in Deventer zal gaan verdwijnen. Dit heeft de minister van Defensie, ir. Visser, geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer G. Ritmees ter (V.V.D.) De militaire bakkerij in Vught zal wor den gemoderniseerd. Er wordt overleg ge pleegd met deskundigen uit bakkerijkrin gen over de broodvoorziening van de krijgsmacht, aldus de minister. De installatie van de nieuwe gemeente raad van Huissen zal op 2 januari geen doorgang kunnen vinden. Het niet terugke rende raadslid G. J. Timmermans heeft bij G.S. van Gelderland een bezwaarschrift ingediend, omdat hij meent dat er nog geen opheldering is verkregen inzake de gepleegde onregelmatigheden bij de eerste op 30 mei gehouden raadsverkiezingen. Hangende de beslissing van G.G., die voor 11 januari uitspraak moeten doen, moet de oude raad, die in september 1958 zijn entree maakte, voorlopig nog aanblij ven. Voor de onderdelen der parate troepen is in december geen benzine-stop van kracht. Dit heeft de minister van Defen sie, ir. Visser, meegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Couzy V.V.D. De minister verklaart dat de voor dit jaar aan het eerste le gerkorps toegewezen hoeveelheid benzine dreigde te worden overschreden door in tensief oefenen; De bevelhebber der land strijdkrachten heeft deze toewijzing toen met het geraamde tekort verhoogd, om de noodzakelijke opleidingen en oefeningen te laten voortgaan. De legerkorpscomman dant heeft, om het verbruik tot een mi nimum te beperken, enkele onderdeels oefeningen afgelast. Hierdoor wordt de geoefendheid niet noemenswaard en de paraatheid in genen dele aangetast aldus minister Visser. In Vesme Sulcis (Sardinië) is brand uit gebroken aan boord van'het Nederlandse motorkustvaartuig Erasmussingel". Het vierhonderd ton metende schip was gela den met driehonderd ton dynamiet. Het schip is eigendom van de rederij P. A. van Es en Co N.V. in Rotterdam. Na drie uur strijd tegen het vuur had men de brand onder controle. Volgens brandweerlieden is de brand ontstaan in de voorsteven. Er werd niemand gewond. Bij de Koegrasbrug tussen Den Helder en Anna Paulowna is de trein uit Den Hel der donderdagavond op een lorrie van de spoorwegonderhoudsdienst gereden. De lorrie liep uit de rails en versperde het spoor. De reizigers van Den Helder naar Anna Paulowna moesten per bus worden vervoerd. Tegen middernacht was het spoor weer vrij gemaakt. Tot rechter in da rechtb nk in Den Haag zijn benoemd mr. A. H. C. Gieben, secretaris-generaal van het ministerie van Vsr|£§£..en Waterstaat m ■efer-endaris brj het ministerie van Jus titie, reeds rechter-plaatsvervanger in deze rechtbank: Vier r.k. geestelijken, onder wie pater Meyer uit Amsterdam en pater Kok uit Hoorn, zijn in Nairobi aangekomen uit Soe dan. De regering van Soedan had hun mee gedeeld dat zij 27 december moesten ver trekken. De andere twee missionarissen zijn een Ier en een Engelsman. Alle vier zijn negen jaar lang in Soedan geweest. Volgens de Engelse pater zouden reeds ruim vijftig missionarissen en klooster zusters zijn uitgewezen. Advertentie Advertentie BOOTZ »A VIEUX i HAND f SPECIAL t Prinses Marijke is naar Tirol vertrok ken om daar van de wintersport te genie ten. Zij wordt vergezeld door twee vrien dinnetjes en door mej. L. J. Ingen Housz, die destijds verzorgster was van de jong ste twee prinsessen, alsmede door een re chercheur van de veiligheidsdienst van het Koninklijk Huis. De reis ging met het KLM-lijntoestel naar München. Vandaar reisde het ge zelschap naar Tirol. Het gezelschap wordt over"twee weken in Nederland terug verwacht. Tot twee jaar gevangenisstraf heeft de rechtbank in Utrecht een 40-jarige verte genwoordiger veroordeeld wegens het ple gen van ontuchtige handelingen met een groot aantal jonge meisjes, onder wie ver schillende minderjarigen. Zijn medeplich tige. een 43-jarige chauffeur, in wiens huis „feestjes" met jonge meisjes werden ge houden, werd veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf en voorwaar delijke terbeschikkingstelling van de rege ring. De jongste verdachte, een 24-jarige jongeman, die door zijn welbespraaktheid en knap uiterlijk als lokvogel voor de meisjes fungeerde, werd veroordeeld tot twee jaar en voorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering. 12-13. O, o, wat stelde die kabouter Drift kop zich aan Hij zwaaide met z'n armen en stampte woedend op de grond. Maar de andere kabouters kenden zijn rare driftbuien al; ze stonden om hem heen en lachten hem vierkant in z'n ge zicht uit. Nu was kabouter Driftkop wel gauw nij dig. maar even later schaamde hij zich dan weer en had hij spijt van z'n driftbui. Zo ging het ook nu. Met gebogen hoofd droop hij af, om het spottend lachen van zijn makkers niet meer te horen Op de weg Halle-Lichtenvoorde is me vrouw G. Roenhorst met haar fiets aan gereden door een personenauto. Haar drie jarig dochtertje, dat bij haar achterop zat, is om het leven gekomen, zelf werd ze zwaar gewond. Op de rijksweg in de gemeente Deil in Gelderland zijn de 70-jarige radiohande laar J. van Gink en zijn 57-jarige echt genote mevrouw Van Gink-Musterd uit Rotterdam met hun auto geslipt. Zij kwa- trièn op de andere .weghelft en werden daar aangereden door een vrachtauto. Bei den waren op slag; dood, In het algemeen zal, behalve voor door de bevelhebber der landstrijdkrachten na der vast te stellen categorieën, geen com pensatie verleend kunnen worden wanneer militaire onderdelen of bepaalde militairen diensten moeten verrichten op de voor hen bestemde dagen van bewegingsvrijheid. Dit zegt de minister van Defensie, ir. Vis ser, in antwoord op vragen van het Twee de Kamerlid de heer Couzy (V.V.D.). Niet de bewegingsvrijheid maar de dienst wordt primair gesteld. Het nationale hulpfonds „Wij Komen" te Naarden, dat dringende reizen van emi- grantenouders, die onbemiddeld zijn, mo gelijk maakt, heeft van het ministerie van Financiën bericht gekregen dat de stich ting wordt gerangschikt onder die instel lingen van algemeen maatschappeltjk be lang, waarvoor geen schenkingsrech be taald hoeft te worden voor schenkingen en legaten die f 5000 niet te boven gaan. In tegenstelling tot eerdere berichten, waarin werd gesproken over hervatting van het Post-, Telegraaf- en Telefoonver keer met Indonesië, deelt P.T.T. mede, dat haar uit inmiddels ontvangen nadere me dedelingen is gebleken, dat deze hervatting uitsluitend het post- en telegraafverkeer betreft, doch nog niet van toepassing is op de telefoonverbindingen. o o o Straatrovers. De rechtbank te Am sterdam heeft een 19-jarige loodgieter uit Hilversum en een 18-jarige leerling-met selaar uit Heerlen ieder veroordeeld tot een jaar en zes maanden jeugdgevangenis. Het tweetal had in Hilversum enkele vrouwen op straat van tasjes beroofd. Ridderkerk 30.000. Op tweede kerst dag is Ridderkerks dertigduizendste inge zetene geboren. Het is Elizabeth Godefrida Pieternella van Driel, het derde kind in het gezin van de 26-jarige heer H. van Driel. Elf jaar geleden telde Ridderkerk 20.000 inwoners. Donaupont in dok. De Donaupont, die de verbinding over het Noordzeekanaal bij de Hembrug onderhoudt, wordt op 2 janu ari voor drie weken uit de vaart genomen voor de jaarlijkse dokbeurt. De pont wordt vervangen door een stoompont, zodat de capaciteit van het veer wordt verlaagd. Etherpiraat. In de Groningse gemeen te Ten Boer is de klandestiene radiozender „Lord Wanhoop", die ook uitzond onder de namen „Bruintje Beer", „Veronica" en „Doornroosje" opgespoord en in beslag ge nomen. Procesverbaal werd opgemaakt te gen de „exploitant", een 21-jarige radio monteur. Verpleegster beboet. Wegens diefstal van ongeveer veertig blanco receptpapieren van twee Amsterdamse artsen en valsheid in geschrifte heeft de rechtbank te Amster dam een 33-jarige verpleegster veroor deeld tot een boete van honderd gulden. Zij had op de receptpapieren valse recep ten geschreven en voorzien van valse hand tekeningen van de artsen om daarmee be paalde tabletten, waaraan zij verslaafd was, te kunnen krijgen. Eredoctoraat. De rijksuniversiteit In Gent heeft een eredoctoraat in de letteren en wijsbegeerte toegekend aan prof. dr. R. W. Zandvoort, hoogleraar in de Engelse taal en letterkunde aan de rijksuniversiteit te Groningen. Verkeersveiligheid. Het plan bestaat aan de Directie van de Waterstaat van het ministerie van Verkeer en Waterstaat een functionaris te benoemen, die een speciale taak zal krijgen ter bevordering van de verkeersveiligheid. Het ligt in de bedoeling voor deze benoeming voor te dragen de heer B. W. Quist, hoofdinspecteur van po litie en chef van de verkeerspolitie te Utrecht. Advertentie tel. 60114 Boven Zuid-Duitsland heeft zich de laat ste dagen geleidelijk een gebied met ho ge barometerstanden gevormd, waar in zeer strenge vorst voorkomt. Op ver schillende plaatsen werd daar in de nacht van donderdag op vrijdag 20 tot 25 gra den vorst gemeten. Het gebied met stren ge vorst in de nacht strekt zich uit tot in midden-Frankrijk, waar temperaturen van min 12 tot min 17 voorkwamen. Bij zwak ke winden uit zuidelijke richtingen breidt het gebied met strenge vorst zich lang zaam over België naar het noorden uit. In ons land daalde in de zuidelijke pro vincies de temperatuur in de ochtend reeds tot min 7 graden. In de hogere lagen bleef de wind echter nog steeds westelijk, waardoor boven zee gevormde sneeuwbuien nog ver het land in dreven. De eerste 24 uur zal er in de luchtdrukverdeling weinig verandering ko men, waardoor de vorst geleidelijk nog verder zal toenemen. Aanvankelijk zal er daarbij nog veel bewolking zijn waaruit plaatselijk nog wat sneeuw zal vallen. La ter neemt van het zuiden uit de kans op opklaringen toe. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland Neerslag laatste 24 uur Den Heider Ypenburg Viissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Berlijn Frankfort München Zurich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Rome Ajaccio Madrid Mailorca Lissabon S'-'heel bew ozo geheel bew zw sneeuw z motsneeuw zw geheel bew windst. -2 geheel bew zzw -3 regen windst. -3 sneeuw verand. -4 1 -1 -2 -1 sneeuw onbewolkt onbewolkt ?waar bew onbewolkt regen sneeuwbui 'waar bew licht bew onbewolkt onbewolkt onbewolkt sneeuw geheel bew onbewolkt poolsneeuw geheel bew onbewolkt onbewolkt mist licht bew. zwaar bew. zwaar bew. regen regen mist ono -5 nnw -8 windst. -8 wzw nw no zw z no o n -1 2 1 -1 -4 -7 -4 -5 windst. -5 zw -12 ono -8 windst.-13 ono -9 n -6 nw -0 windst. -6 windst. -9 n 18 windst. 7 ono 8 n 3 no 10 no 4 w IS <fi 3 0,2 2 5 0,1 1 0,4 1 1 1 0 0 2 3 6 0,1 5 0 0 0 0 1 0 0 0,1 0 0 0 1 0 0 9 6 34 Zaterdag 29 december Zon op 8.49 uur, onder 16.36 uur. Maan op 10.37 uur, onder 19.30 uur. Hoog en laag water in Mmuiden Vrydag 28 december Hoog water 4.36 en 16.45 uur. Laag water 0.14 en 12.33 uur. Zaterdag 29 december Hoog water 5.13 en 17.26 uur. Laag water 0.52 en 13.12 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2