Kroesjtsjev schrijft een boze brief aan Adenauer N NATUURLIJKE SIGARET J WERELDNIEUWS Een evenwichtige melange van rijpe zuivergehouden tabakken Hij meent dat de bondskanselier een burgeroorlog voorbereidt Amerikaans-Europese samenwerking in het ruimte-onderzoek? Grote en langzame vliegtuigen Oe Thant verwacht kernproevenverbod Pessimisme in Rawalpindi Staking blokkeert nieuwjaarpost in Frankrijk Ideologie per advertentie UNO trekt troepen samen bij Katanga Russen naar Jemen Ce que Kan peut, personne ne le fait mieux Russische scheikundige Toptsjiev overleden <~Praatótoel Rijdt veilig met M6lk VIJF TWINTIG VOOR ÉÉN GULDEN VRIJDAG 2 8 DECEMBER 1962 3 er gaan van die hard-knappende, krachtig geurende bonen in SMITH'S GOUDBOON KOFFIE Nieuwjaarsboodschap in optimistische toon Mevr. Monod overleden Coudenhove-Kalergi pleit voor vredesconferentie O/o de Cri Stellweg President Soekarno weigert neutraliteit inzake Broenei Advertentie (Van onze correspondent) BONN Dr. Adenauer is schuldig aan de incidenten bij de muur in Berlijn en hij bereidt de Westduitse bevolking stap voor stap voor op een burgeroorlog. Dat schrijft de Russische premier Kroesjtsjev in een brief aan de Westduitse bondskan selier in antwoord op een brief van Aden auer uit augustus. In deze brief deed de bondskanselier een beroep op de Russi sche premier een einde te maken aan de incidenten in Berlijn. Aanleiding hiertoe was toen de schietpartij, waarbij de acht tienjarige Oostduitse vluchteling Peter Fechter het leven verloor. Kroesjtsjev schrijft verder in zijn brief, die op tweede kerstdag door de Russische ambassadeur in Bonn, Smirnov, op het ministerie van Buitenlandse Zaken werd overhandigd, dat Adenauer tijdens de Cuba-crisis heeft gepoogd de Sovjet-Unie in een hoek te drijven om zo een gewa pend conflict te provoceren. Verder zou hij een vruchtbaar gesprek tussen Wash ington en Moskou hebben willen torpe deren. Volgens Kroesjtsjev is het doodschieten van vluchtelingen aan de Berlijnse muur geen misdaad. De bondsrepubliek heeft geen enkel recht op West-Berlijn. De schuld voor de incidenten ligt bij Aden auer, die Berlijn gebruikt als steunpunt voor vijandige acties tegen de Sovjet-Unie, Oost-Duitsland en andere socialistische landen. De reizen van vooraanstaande Westdutise politici naar West-Berlijn noemt de Russische premier provocaties. Bewust bedrijft men spionage, geldspe culatie en provocatie aan de grens, aldus Kroesjtsjev, die ook in deze brief weer pleit voor opheffing van het bezettingssta tuut in West-Berlijn. De troepen van de landen der Noordatlantische Verdragsor ganisatie moeten weg en moeten voor een bepaalde periode worden vervangen door troepen, die in Berlijn onder de UNO- vlag internationale verplichtingen en func ties op zich kunnen nemen. Kroesjtsjev herinnert Adenauer ook aan de toespraken van Paus Joannes: „Gij, die een vurig rooms-katholiek zijt en de geestelijke leiding van de rooms-katholie- ke kerk erkent, moet meer dan wie ook LONDEN (Reuter/AP) „Flight Inter national", een Brits tijdschrift voor de luchtvaart meldt dat de Verenigde Staten overwegen met Europese landen samen te werken bij proefnemingen met kunstmati ge aardsatellieten, waarbij van Ameri kaanse raketten gebruik zou worden ge maakt. Het initiatief hiertoe gaat uit van het Amerikaanse bureau voor de lucht- en ruimtevaart NASA, dat zou willen samen werken met overeenkomstige Europese or ganisaties. Dit zou in hoofdzaak op basis van de drie volgende beginselen moeten geschieden: 1). De proefnemingen zouden uitsluitend moeten dienen ter bevorde ring van burgerlijke doeleinden, 2). De proeven moeten wederzijds van belang zijn, en 3) De NASA wil zich alleen inla ten met organen, waarin een aantal lan den is vertegenwoordigd en niet met op zichzelf staande landen. Groot-Brittannië, Frankrijk en West- Duitsland zijn de belangrijkste landen in de Europese Organisatie voor Ontwikke ling van de Ruimtevaart (ELDO). De plan nen van de ELDO voorzien in de lance ring van een Europese satelliet tegen 1965. Het drietraps lanceringstoestel zou be staan uit raketten geleverd door Groot- Brittannië, Frankrijk en West-Duitsland. Advertentie Prime 1.4S Moeca 1.1 LONDEN (AP) De Britse luchtvaart pionier Lord Brabazon van Tara heeft gezegd, dat de wereld vliegtuigen nodig heeft die langzamer vliegen. Hij meent dat de ontwerpers zich zouden moeten toeleg gen op de bouw van een vliegtuig dat 200 mensen kan vervoeren, maar dat niet snel ler is dan 400 km/u (ruim 500 km/u minder snel dan de moderne straalvliegtuigen). Lord Brabazon meent: „De mensen hun keren naar een veilig vliegtuig voor het vervoer over korte afstand tegen matige prijzen. Een groot vliegtuig dat veilig en goedkoop 200 mensen in betrekkelijk com fort kan vervoeren met een snelheid van 400 km/u, met een landingssnelheid van niet meer dan 100 km/u, zou voor veilig en economisch vervoer kunnen zorgen." Het is fundamenteel verkeerd, dat een vliegtuig een snelheid van meer dan 180 km/u voor het landen en opstijgen nodig heeft, meent de Britse vliegtuigpionier. gehoor geven aan de oproep van de lei der van deze kerk". De bondsregering heeft nog niet officieel gereageerd op de Russische brief. Wel heeft de christen-democratische fractie voorzitter Von Brentano, oud-minister van Buitenlandse Zaken, zich uitgelaten over de politieke verhouding tot Rusland. Voor zichtigheid en vastberadenheid moeten on ze politiek kenmerken, aldus Von Brenta no, die waarschuwt voor de Russische tactiek, door arrangementen op kleine schaal de positie van de tegenstander uit te hollen. NEW YORK (Reuter, AFP) Secretaris generaal Oe Thant van de Verenigde Na ties heeft in zijn eerste nieuwjaarsbood schap verklaard dat de internationale spanning in het afgelopen jaar merkbaar verminderd is. De UNO heeft haar nut, voor de gehele wereld bewezen in de spannende dagen van de Cubaanse crisis, zo zei hij. Het is nu dringend noodzakelijk dat er een einde wordt gemaakt aan alle kernproeven, zo zei hij, als een eerste stap naar ontwape ning. Oe Thant verklaarde nog steeds te geloven dat er „eerlang" overeenstem ming over een verbod op het nemen van kernproeven zal worden bereikt. Naar zijn mening zal de economische en sociale vooruitgang van de ontwikkelings landen leiden tot een vermindering van de spanning in de wereld, zelfs dermate „dat de nutteloze en verkwistende uitgaven aan wapens en kernvoorraden als gevolg daar van in hoge mate kunnen worden vermin derd." RAWALPINDI (Reuter/AFP) Na de eerste dag van het overleg tussen India en Pakistan over hun al vijftien jaar be staande geschil over Kasjmir, overheerst een algemeen pessimisme ten aanzien van een mogelijk akkoord. Het begin van het overleg verliep al niet erg vlot. Reeds na zeventig minuten werd de ochtendvergadering afgebroken, omdat president Ajoeb Khan van Pakistan de de legatieleiders wilde spreken. De middagbijeenkomst werd afgelast President Khan zou de Indische dele gatieleider en eveneens de Britse en Amerikaanse gezanten in Rawalpindi ge fegd hebben, dat de „overeenstemming in beginsel" tussen China en Pakistan over de afbakening van hun grens, waar woens dag in een bekendmaking gewag van werd gemaakt, niet moest worden gezien in het licht van de Indisch-Pakistaanse be sprekingen. De grens tussen China en Pa kistan loopt over 480 kilometer langs het door Pakistan bestuurde gedeelte van Kasjmir. India en Pakistan betwisten el kaar het recht, om geheel Kasjmir onder bestuur te hebben. De reacties van India op de bekendmaking van de Chinees-Pa- kistaanse overeenstemming zijn bijzonder scherp geweest. (Van onze correspondent) PARIJS De Fransen zullen de ko mende dagen beter maar niet al te ze ker op een overvloedige post aan nieuw jaarskaarten moeten rekenen. Terwijl de posterijen in de laatste week van het jaar met de kerstgeschenken en -wensen en nieuwjaarskaarten toch al met meer we ten hoe het hoofd aan al die drukte te bieden, werd voor vandaag tot overmaat van ramp nog een wilde staking aan gekondigd van het P.T.T.-personeel dat met het uitzoeken van poststukken is be last. Nu deze dagen de normale hoeveel heid aan brieven, drukwerken en pakjes van vijf miljoen dagelijks tot tien miljoen verdubbeld is, zullen de traditionele goe de wensen dus zeker niet kunnen worden besteld voor het nieuwe jaar al enige da gen oud zal zijn. WASHINGTON (Reuter) Een groep Amerikaanse zakenlieden heeft ruim 40.000 gulden uitgegeven om Kroesjtsjev van antwoord te dienen in het Franse linkse weekblad l'Express van deze week. Zij hebben de volledige tekst van Kenne dy's televisiegesprek van 17 december als advertentie laten afdrukken over zes pagi na's met de tekst van Kroesjtsjev's rede tot de Opperste Sovjet, gehouden in begin december. PARIJS (AFP) In Parijs is mevrouw Dorina Monod, een van de markantste persoonlijkheden van het protestantisme in Frankrijk, in de ouderdom van 94 jaar overleden. Samen met haar echtgenoot, de predikant en filosoof Wilfred Monod, heeft zij geijverd voor een samengaan van de verschillende kerken. NEW YORK De Verenigde Naties hebben het grootste deel van hun 19.000 man troepen in Kongo overgebracht naar de rijke mijnbouw-provincie Katanga, dat onder leiding van president Tsjombe de hereniging met de centrale Kongolese re gering, die de UNO tot stand wil bren gen, blijft saboteren. Perzië zal de UNO-strijdmacht in Kon go vier straaljagers met piloten en grond personeel leveren. De Philippijnen sturen zeven toestellen. Men neemt aan, dat de UNO op het ogenblik de beschikking heeft over zeven Zweedse straaljagers. Katan ga zou over twintig vliegtuigen beschik ken. In Elisabethstad heeft de Katangese mi nister van Buitenlandse Zaken, Kimba, een persconferentie belegd om te verkla ren, dat de UNO, gesteund door de V.S. het plan heeft om president Tsjombe en al zijn ministers te arresteren en Ka- tanga onder de voet te lopen. (Reuter/ AP). ADEN (Reuter) Het republikeinse bewind in Jemen heeft twee overeenkom sten met de Sovjet-Unie getekend. De Russen zenden landbouwdeskundigen, geo logen en specialisten op het gebied van de ondergrondse watervooraaden. De tweede overeenkomst voorziet in het zen den van deskundigen voor hulp bij indus trialisatie. Jemen heeft laten weten dat zijn leger moderne raketten bezit. Advertentie (Wat Kan kan kan Kan alleen) I. KAN juwelier - horloger BARTELJORISSTRAAT 2 - HAARLEM (Frans) TELEFOON 13004 WENEN (AFP) Graaf Richard Cou denhove-Kalergi, voorzitter van de Pan- europese Unie, heeft in een nieuwjaars boodschap een beroep gedaan op de rege ringen van de Verenigde Staten, de Sov jet-Unie, Groot-Brittannië en Frankr'ik om een vredesconferentie te beleggen van landen van de NAVO en die van het oos telijke blok. De conferentie zou het vol gend jaar in Wenen gehouden moeten worden. „De huidige internationale ontspanning leent zich er toe", aldus zegt Coudenhove- Kalergi in zijn boodschap. Op een topcon ferentie zouden de vertegenwoordigers van de twee „tegenover elkaar staande groe pen" bijeen moeten zijn om het met elkaar eens te worden over de opheffing van het „ijzeren gordijn" en de „Berlijnse muur" en om een einde te maken aan „de bewa peningswedloop". MOSKOU (Reuter/AFP/AP) De grote Russische scheikundige Alexander Top tsjiev, vice-voorzitter van de Russische Academie van Wetenschappen, is op 55- jarige leeftijd in Moskou overleden. Men gelooft dat hij nauw betrokken is geweest bij het Russische ruimtevaartprögramma, maar over zijn feitelijke rol hierbij is niets bekend. In de Russische pers verschenen geregeld artikelen van zijn hand over ra ketten en ruimtevaartuigen. Toptsjiev, die onder meer geijverd heeft voor samenwerking tussen Oost en West bij het onderzoek naar de verschillende toepassingsmogelijkheden van kernenergie, is voor zijn veelomvattende werkzaamhe den meermalen onderscheiden, onder an dere met de Stalin-prijs in 1949 en twee ordes van Lenin. Hij heeft zijn land op verscheidene wetenschappelijke en ruimte vaartconferenties in het buitenland verte genwoordigd. In 1960 stond hij aan het hoofd van de Russische delegatie bij de zesde Pugwash- conferentie. Hij heeft talloze technische werken geschreven, voor het merendeel over hydrocarbonaten en andere organi sche verbindingen. Fluisteren togestaan Winkelend met een jongedochter voelt men na een uurtje of wat zijn jaartjes wegen. We deden samen twee complexen van Le Printemps, een enkele Lafayette en vervolgens namen we, via de grote boulevards, de complete arkaden van de Rue de Rivoli. Gelukkig staan er kerken in Parijs en St. Germain d'Auxerrois was wel zo goed ons een ogenblik op te nemen in haar serene rust; een weldadig bad vol wie- rookgeurige, zachte, grijze stilte, na alle geweld van wiebelende, kwebbelende, fon- dantkleurige winkeljuffers, herfstgetinte uitstallingen, glinsterende fonkeldingetjes in de knusse kleine koopkabines van de Rue Rivoli. Maar al te snel helaas gaan we er weer op los Au Louvre, met witgelakte karretjes vol extra aanbiedingen buiten aan de pui* Ik wijs aarzelend en opvoederig naar de over kant waar het echte Louvre zijn fraai schoongekrabde wanden, roomkleurig en ongewoon, dan volke toont. Museum? O, zegt mijn dochter, wat hebben ze d'r? Al les, zeg ik royaal en vertel van de Venus en de sfinx, met verleidelijke stembuigin gen van die hele sfinx en die beroemde Venus, maar de eerste de beste in zicht komende juffrouw met handsmeed-haar- banden, wint het glansrijk van mij. Venus en sfinx en omdat het hele Parijse uitje ter ere van haar georganiseerd is hinkel ik maar weer mee, nog weer een keer de hele Rue Rivoli. Uiteindelijk komen we dan ook volkomen stuk Le Grand Direc toire binnengedruild. In dit établissement met de voor ons wat geladen naam, liggend in een zijarm van de Rue Rivoli, heerst een marmeren stil te waarin slechts plaats is voor het be heerst getinkel van frankstukken. Andere geluiden worden niet getolereerd, ook niet dat van de menselijke stem, want zo dat toch even opklinkt, wenden onmiddellijk alle blikken zich pijnlijk getroffen en be straffend in de richting waar de onge rechtigheid plaats vond. Vlak om de hoek davert brutaal de straat met lawaai van mensen en motoren maar hier leunen de zacht oranje stoeltjes kwijnend tegen de nog zachter groene bankjes in een onaard se stilte. Er druppelen af en toe wat hoog bejaarde heertjes binnen die, na steun ge zocht te hebben aan een marmeren tafel tje, moedeloos de benen van de rondzwe vende serveuses naogen. Er zit een dame met een, met louter pareltjes bezet netje over de honingblonde kuif, het ene Gau- loisetje na het andere te roken en tel kenmale penseelt ze zich zorgvuldig de lip pen, maar voor wie dan toch? En waar om? Strakjes zal ze immers toch als een hoopje stof onder de tafel liggen en zullen de lichtbenige serveuses haar geluidloos wegvegen...? Onder kristallen stolpen knie zen enkele achttiende-eeuwse broodjes en taartjes, er fluistert iemand iets in een hoorn, achter ons staat een plant van was... en geloof me, waren wij niet intijds weggevlucht met de veroverde inkopen on der de arm, wij waren meegedreven in de collectieve, eeuwige slaap die zeker geval len is over alle bezoekers, het meubilair en de versnaperingen in het stille Grote Directoire daar aan de periferie van het toeterende, twinkelende, tintelende leven van de Parijse straat. Advertentie LONDEN Indonesië heeft geweigerd om de Britse regering te verzekeren, dat het zich onthoudt van steun aan de op standige beweging in Broenei. Londen had om deze verzekering verzocht. De afwij zing van het Britse verzoek kwam na be sprekingen op ambassadeursniveau. DJAKARTA President Soekarno heeft tegengesproken dat Indonesië's houding inzake Broenei wordt beïnvloed door de Indonesische communistische partij, zoals premier Rahman van Malaya had gezegd. „Wij steunen elk land dat voor zijn vrij heid strijdt," zei Soekarno. (Reuter). Mist, gladheid, duisternis. En soms alle drie tegelijk. Man achter 't stuur, denk aan melk. Melk houdt fit, spitst ogen en oren, verhoogt concentratie- en reactievermogen. Drink een glas extra, thuis of onderweg. Is verstandig. Is veilig. Is nog lekker óók. Dronken baby. In een-Canadese kraamkli niek heeft een 27-jarige vrouw die zwaar onder de invloed van alcohol verkeerde, een baby ter wereld gebracht, die zo veel alcohol in zijn bloed had, dat zijn adem naar drank rook. Gedurende zijn eerste 24 levensuren vertoonde het kind „tekenen van dronkenschap". Aldus het tijdschrift van het Canadese medische genootschap. Handig. Krachtens een Russisch regerings decreet zal zondag 30 december een werkdag zijn en worden de volgend'e twee dagen (oudejaarsdag en nieuwjaarsdag) vrije dagen. Dergelijke veranderingen voor feestdagen zijn gebruikelijk in de Sovjet-Unie. Kerken in Berlijn. Van de 110 protes tantse kerken in West-Berlijn zijn er in de oorlog honderd zwaar beschadigd en vijf geheel vernield. Nu zijn 99 van de beschadigde kerken volledig gerestau reerd en er zijn 22 nieuwe kerken ge bouwd. Ongewenste sektariërs. Een aantal Jeho va's getuigen, die drie clandestiene druk kerijen in de Sovjet-Unie exploiteerden, zijn tot gevangenisstraffen veroordeeld, meldt het vakbewegingsblad Troed. Vol gens Troed kregen de Jehova's getuigen instructies van niet-religieuze aard van een centrum van de beweging in Brook lyn. Het blad voegt hieraan toe dat Je hova's getuigen weigeren te dienen in het Russische leger. Geweld aan het loket. De Britse dienst voor sociale zaken experimenteert met asbakken die aan de vloer verankerd zijn, na klachten van de ambtenaren, dat mensen wier aanvragen om steun worden afgewezen, nog wel eens agres sief worden. Gemiddeld komt het 60 tot 70 maal per jaar tot gewelddaden. Russische spelling. De Russische Academie van Wetenschappen werkt aan een her ziening van de Russische spelling. De laatste maal dat dit ingrijpend geschied de was in 1917. Cijfers I. Het bevolkingstal van de Ver enigde Staten is de 188 miljoen gepas seerd. Cijfers II. Parijs en zijn voorsteden tel len gezamenlijk 5.650.000 inwoners. Voor de eigenlijke stad bedraagt het bevol kingsaantal 2.790.000. Britse wetenschap. De salarissen van hoog leraren en wetenschappelijke staf in En geland worden met 10 percent verhoogd. Van deze verhoging zullen 13.800 men sen profiteren. Bella naar Boedapest. Premier Ben Bella van Algerije heeft een uitnodiging aange nomen voor een bezoek aan Hongarije waarvan de datum later zal worden vast gesteld. Feest op Cuba. De Russische kosmonaut Popovitsj zal als leider van een Russische delegatie in Havana deelnemen aan de feestelijkheden bij de vierde gedenkdag van de Cubaanse revolutie.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3