UNO-troepen bezetten paleis van Tsjombe in Elizabethstad HET WEER Piloot het enige slachtoffer van vliegongeluk bij Rotterdam Musici staken medewerking aan t.v.-uitzendingen Oud en Nieuw luW* VUURWERK aim m wnnvhd Drijfijs op de Rijn nadert ons land ■ft Zandvoortse pier wordt groter dan de Scheveningse Tegen dijk gebotst NTB contra NTS Vele grieven over honoraria en andere arbeidsvoorwaarden Regering streeft naar betere relatie met Indonesië Voor de kinderen vandaag een kleur- wedstrijd op pag. 22 Voor jongere lezers vandaag op pag. 23 Belgische onderscheiding voor P. Leffelaar BANANEN Harde wind MHHaÉUiMaMHHi -f-\ mmËËÊËËÊÊÊtm Exploitatie Mij opgericht Commentaar der NTS Het woord is aan DE DIRECTIE s&eMORRIS "èeforeyou êuij! FALCON TWEEDJASSEN Nieuwjaarsmenu ƒ7.50 Hotel-Café-Restaurant „RUSTHOEK" Schrootjes in div. houtsoor ten voor wandbekleding Douche- en Zitdouchebakken Kasten en Keukens Zaanlandsche Houthandel COIFFURES DE VRIES 'T FEESTPALEIS Trompstraat 22 IJmuiden-O. 48e JAARGANG NUMMER 47 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant ZATERDAG 29 DECEMBER 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 59 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Hoofdredacteur; Simon Koster Adj. Hoofdredacteur! Jos L. Lodewijks Red.^hel te IJmuiden. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie; P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (AFP/Reuter) UNO-strijdkrachten zijn vrijdag in actie gekomen om hinder lijke wegversperringen op te ruimen die de Katangese gendarmerie rondom Eli- sabethstad had opgericht. UNO-militai- ren bezetten het paleis van president Tsjombe in de Katangese hoofdstad. Volgens berichten die op het UNO- hoofdkwartier in New York zijn ont vangen, verlopen de operaties in Elisa- bethstad „tamelijk vlot". De operaties zouden ten doel hebben de Katangese wegversperringen om de stad op te rui men. De UNO-militairen zouden niet veel verzet ontmoeten. Een UNO-sol- daat zou zijn gedood en zeven gewond. In Albertstad, ten noorden van de Ka tangese hoofdstad, zijn ongeveer duizend Indonesische parachutisten aangekomen die zich gereed makeh om de hoofdstad binnen te trekken. Het burgerpersoneel van de UNO is opgedragen Elisabeth- stad te verlaten. Het post- en telefoonkantoor, het paleis van president Tsjombe, het spoorwegsta tion en het gebouw van radio-Katanga zijn thans in handen der VNO-troepen, aldus de UNO-woordvoerder. Vanmorgen was het rustig in Elisabethstad, doch aan het bur gerverkeer zijn beperkingen opgelegd. Be richten afkomstig van andere bronnen ma ken melding van de bezetting van de ge hele Afrikaanse wijk aan de rand van de Katangaanse hoofdstad. Daarin ligt ook het hoofdkwartier der gendarmerie. Volgens de laatste berichten van het VN-hoofdkwartier in Leopoldstad ontvan gen, zijn de gevechten in Elisabethstad in de afgelopen nacht enigszins geluwd. Dit wil echter niet zeggen, aldus een UNO- woordvoerder, dat zij afgelopen zijn. Tal van Katangese gendarmes verlieten tijdens de strijd hun post en verdwenen, na het lossen van enkele schoten, in het bos. De eerste uit Elisabethstad geëvacueer de burgerfunctionarissen van de UNO zijn in Leopoldstad aangekomen. SALISBURY (Reuter) Volgens in Sa lisbury (Zuid-Rhodesië) opgevangen radio berichten waren vanmorgen ten zuiden van Elisabethstad. hevige gevechten gaan de tussen Katangese troepen en UNO- strijdkrachten. In Elisabethstad waren vrijdag enkele winkels open. De meeste huisvrouwen hebben al eerder grote voorraden levens middelen ingeslagen. Het UNO-burgerper- soneel wordt geëvacueerd. Omstreeks het middaguur stokte de watervoorziening. NEW YORK (Reuter) Uit welinge lichte UNO-bron is vrijdag vernomen dat de Verenigde Staten waarschijnlijk tien straaljagers aan de UNO zullen afstaan voor haar strijdmacht in Kongo. Ook is overleg gepleegd over de levering van Amerikaanse transportvliegtuigen, maar over het aantal is nog geen overeenstem ming bereikt. Er zullen vermoedelijk geen Amerikaanse piloten naar Kongo worden gezonden. Grote hoeveelheden ijs komen van de bovenloop van de Rijn afzakken. Vrijdag bereikte het drijfijs de dicht hij de Ne derlandse grens gelegen westduitse stad Wesel. Sommige ijsschotsen meten vijftig vierkante meter. De scheepvaart op de Limburgse wa teren ondervindt nu reeds moeilijkheden door drijfijs. Bij Belgisch Eijsden werd gisteravond de eerste stuw reeds gestre ken, Als de temperatuur van het water nog verder daalt, zullen alle stuwen moe ten worden gestreken, waardoor de Maas voorlopig niet meer te bevaren zal zijn. De kanalen, zoals het kanaal van Wes- sem naar Nederweert en het Julianaka- naal waren gisteren alleen nog bevaar baar voor schepen met bijzonder krach tige motoren. Het drijfijs veroorzaakt ech ter bij het schutten in de sluizen veel vertraging. De grintbaggermolens op de Maas en in de grintgaten zijn nagenoeg alle buiten werking gesteld. Ook op de Waddenzee heeft men veel hinder van drijfijs. Gisteren is de veer boot uit Harlingen erin geslaagd Ter schelling te bereiken. In de loop van de middag kon ook Afneland worden be reikt. Om elf uur vertrok de veerboot uit Nes en arriveerde 's middags om drie uur in Holwerd. Normaal duurt de reis drie kwartier. Ongeveer honderd passa giers maakten de reis naar het vaste land mee. Het ijs in en om Amsterdam is onbe trouwbaar omdat het ter voorkoming van wateroverlast in de talrijke polders om Amsterdam noodzakelijk is door spuiïng of bemaling water af te voeren. De wis selende waterstanden, die hiervan het ge volg zijn, maken het ijs onbetrouwbaar en gevaarlijk. Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met enkele ver spreide opklaringen. Geen sneeuw van betekenis. Matige tot krachtige, langs de kust later tijdelijk harde oostelijke wind. Overwegend matige vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. Hoewel de politie het fotograferen op en om het vliegveld trachtte te be letten, wist een onzer fotografen toch deze foto van het verongelukte vlieg tuig te maken, dat met de wielen om hoog in de sneeuw lag. IMUs ^RUPBH De Koninklijke Nederlandsche Maat schappij voor IJavenwerken heeft opge richt de maatschappij tot exploitatie van de Wandelpier Zandvoort N.V. in Zand- voort. Het maatschappelijk kapitaal van ƒ4.030.000, is verdeeld in 4000 gewone en 30 prioriteitsaandelen van 1000. „Havenwerken" neemt deel voor 990 ge wone- en tien prioriteitsaandelen, mr. H. M. van Fenema, burgemeester van Zand voort voor twee gewone aandelen, jonk heer H. A. van Karnebeek, directeur van Stanvac, ir. J. B. G. M. Ridder De van der Schueren, commissaris der Koningin in Overijssel, en de heer J. G. Drabbe, di recteur van „Havenwerken" ieder voor twee gewone- en twee prioriteitsaandelen. Tot directeur is benoemd de heer A. J. Schoof. Nader vernemen wij dat de bouw van de pier wacht op de ministeriële goedkeuring. Na ontvangst hiervan zullen de bestellin gen onmiddellijk geplaatst kunnen worden. Na drie a vier maanden zal dan met de bouw worden begonnen. In de pier zal on geveer l'/s min kg staal en circa 30 min kg cement verwerkt worden. De betonnen kolommen, waarop het wandelhoofd komt te rusten, hebben een doorsnee van 3 me ter. Zij zullen 30 meter uit elkaar in zee komen te staan. De pier wordt ongeveer 350 meter lang en zal dus langer zijn dan die te Scheveningen, aldus de zegsman van Havenwerken. De bouw zal ongeveer 2'/j jaar duren en men streeft naar openstelling van de pier in de zomer van 1965. De liggers hebben elk eerr gewicht van 150 ton. De persfotograaf Th. W. Coersen, foto graaf bij de fotodienst van het ANP, die een plaatje wilde maken van het vliegongeluk op Zestienhoven, zag zich zijn camera ontnomen door een politieman. Een en ander geschiedde uiteraard onder protest van de gedu peerde fotograaf; een collega van hem die dit zag gebeuren, pakte zijn camera, en knipte Het vliegtuigongeluk, dat gisteren omstreeks het middaguur op het Rotter damse vliegveld Zestienhoven is gebeurd, heeft één slachtoffer geëist. De Engel se piloot, de 35-jarige John Tootill, die bekneld zat in de cockpit, waaruit hij pas na een uur kon worden bevrijd, is in het ziekenhuis waarheen hij was ver voerd, overleden. De stewardes, de 24-jarige mej. Katy Wood, liep een hoofd wond op, evenals de boordwerktuigkundige, de 31-jarige heer J. Barton. De 12 passagiers onder wie een in Engeland wonend Nederlands meisje, liepen geen ernstig letsel op. De tweede piloot, de heer R, Riches, kreeg een shock en is in een ziekenhuis opgenomen. Het verongelukte toestel, de „Pont l'Europe" was een „Carvair" een voor het vervoer van passagiers en auto's omge bouwde DC-4. Het toestel vloog tegen de dijk, die de landingsbaan in het noordoos ten scheidt van het polderlandschap. Het is mogelijk, dat de piloot door de sneeuw het hoogteverschil tussen de dijk, die aan het begin van de startbaan ligt, en de startbaan zelf niet goed heeft gezien en daardoor te laag is binnengekomen. De ge volgen van de botsing met de dijk waren zeer ernstig: een lichtmast knapte af en het toestel ging enkele keren over de kop, waarbij het een vleugel en een motor ver- verloor. Ten slotte belandde het onderste boven in de dikke laag sneeuw, die naast DE LEDEN van de Nederlandse Toonkunstenaarsbond NTB hebben vrijdag op een in Hilversum gehouden vergadering besloten, per 1 januari 1963 geen medewerking meer te ver lenen aan opnamen en/of uitzendin gen van de N.T.S. en haar componen ten. Het hoofdbestuur van de N.T.S. staat volledig achter deze actie. Het besluit om geen medewerking meer te verlenen aan televisie-uitzendingen werd, aldus een communiqué van de NTB, genomen nadat bekend was geworden dat het de NTS niet mogelijk is geweest om in de laatste vijf maanden meer dan één be spreking te wijden aan de op 31 december 1962 aflopende tariefafspraak. De grieven van de musici zijn o.a. dat de voorwaarden waaronder wordt gewerkt eenzijdig door de NTS zijn vastgesteld. Er wordt een normale tussen beide partijen gesloten overeenkomst gewenst. Voorts zijn de musici van mening dat de media televisie en radio scherp gescheiden dienen te blij ven. Het z.g. onder geluidsomroepomstan- digheden" voor de televisie optreden wordt door hen resoluut geweigerd. Verder ontbreekt volgens de leden van de NTB een juiste honorering van flitsen, reportages en herhalingen en is de regeling van reis- en verblijfkosten hoogst onvol doende. Ook bestaat er geen enkele rege ling in geval van ziekte. De musici menen dat er, alvorens tot uitbreiding van 't t.v.- medium wordt overgegaan, eerst een over eenkomst dient te komen die de werk nemers recht doet wedervaren. De kans bestaat nu, dat het Songfesti val 1963 niet kan doorgaan en dat ook andere op stapel staande t.v.-programma's zoals de shows van Rudi Carell en Tom Manders, Rondo Symfonico en Avro's Mu- sichall moeten worden geschrapt. Er zal een dringend beroep op het publiek wor den gedaan, om de beslissing van de N.T.B. met zijn sympathie te steunen. De heer M. Ferares, secretaris van de N.T.B. en vice-president van de Fédération Inter nationale des Musiciens, zegde de volledi ge steun toe van de vakbonden van mu sici in de wereld. De persdienst van de NTS heeft het vol gende commentaar gegeven op het besluit van de NTB: „In juli" aldus de NTS, „zijn besprekin gen met alle bonden gehouden over een nieuwe regeling inzake de tv-uitzendingen. Op 7 november j.l. is er overleg geweest met vertegenoordigers van de NTS en de bonden, waarbij volledige overeenstem ming werd bereikt met de betrokkenen over alle punten van de nieuwe regeling. Nadien is wel door de Nederlandse Toon kunstenaars Bond medegedeeld dat er nog één punt was waarover men nader wilde spreken, maar hierbij ging het vooral over de toepassing van de regeling waar de NTS in eerste instantie buiten stond. Namens de NTS is herhaaldelijk medegedeeld dat men bereid was nieuwe besprekingen te houden en deze bereidheid bestaat nog steeds". Intussen heeft het NTS-bestuur in zijn vergadering van 13 december een regeling vastgesteld op basis van hetgeen overeen gekomen was tussen de vertegenwoor digers van de tv-stichting en de bonden. De thans gepubliceerde eisen zijn niet ter kennis gebracht van de NTS. de landingsbaan lag. Vermoedelijk is het aan de sneeuw te danken dat de uitstro mende benzine geen vlam vatte en er dus geen brand uitbrak. De passagiers konden zelf het toestel via een noodluik verlaten, evenals de stewardess en de boordwerk tuigkundige. Onmiddellijk na het ongeluk kwam van alle kanten hulp toesnellen. Op de ver keerstoren zag men de catastrophe aanko men en de sirenes loeiden al voordat het vliegtuig stil lag. De vliegveldbrandweer reed terstond met twee wagens met schuim- en poederblusapparatuur naar de plek van het ongeluk. Een jongen, die vlak bij de plaats van het ongeluk woont, was als eerste bij het toestel. Hij hielp de passagiers het vlieg tuig te verlaten. Het bleek onmogelijk bij de piloot te ko men, die zich in de zeer zwaar bescha digde cockpit bevond. Er werden twee ta kelwagens gerequireerd, waarmee men er ten slotte in slaagde, de cockpit uit el kaar te trekken. Toen kon de piloot, die zwaar gewond bleek te zijn, worden be vrijd. In het ziekenhuis, waarheen hij werd vervoerd, heeft men zijn leven niet meer kunnen redden. In het vliegtuig bevonden zich ook drie auto's, die flink beschadigd waren. De eigenaars hebben Van de luchtvaartmaat schappij andere auto's in bruikleen ontvan gen. De chef-piloot van de British United Airways, waarvan de Channel Airbridge een dochteronderneming is, de heer Robert Langley, is gistermiddag terstond naar Ter gelegenheid van de jaarwisse ling is ons bijvoegsel ERBIJ deze week geheel gewijd aan het thema O u d en Nieuw in de architectuur. Wellicht zal men zich afvragen waarom wjj juist de bouwkunst hebben gekozen als onderwerp van deze actuele tegenstelling. Wij menen dat juist in de bouwkunst de nimmer eindigende strijd tussen ver leden, heden en toekomst niet slechts blijvend gestalte krijgt, maar boven dien van het grootste gewicht is voor het gerief en de schoonheidsbeleving van het menselijk geslacht. De vitaliteit dergenen die onstuimig streven naar de nieuwe vormen en ge dachten welke ons dak van morgen zullen bepalen is even onverzwakt als de vasthoudendheid van hen die terecht de stenen getuigen uit vervlogen eeuwen een eigen plaats in de toekomst willen verzekeren. Over die boeiende botsing der bouw kunstige inzichten laten wij vandaag een aantal prominente figuren uit ar chitectuur en stedebouw aan het woord. Enkele vaste ERBIJ-rubrieken, zoals de litteraire kroniek en de schaak-, dam- en bridgehoekjes, moeten wfl in verband met deze bijzondere bijlage laten overstaan tot volgende week. REDACTIE Zestienhoven gevlogen om zich over de oprzaak van het ongeluk op de hoogte te stellen. Ook van Schiphol ging een com missie van onderzoek van de Rijkslucht vaartdienst naar Rotterdam, vergezeld van enige leden van de Dienst Luchtvaart der rijkspolitie. Daarbij was ook ir. C. A. F. Falkenhagen, vooronderzoeker ingevolge dé Luchtvaartrampenwet. Zie verder pagina 7 onder: Vliegtuigongeluk „Het beleid van de Nederlandse rege ring ten aanzien van de betrekkingen met Indonesië is gericht op een blijvende en wezenlijke verbetering van de ver standhouding. Na een herstel van de di plomatieke betrekkingen zal de regering gaarne zoveel in haar vermogen ligt tot zulk een verbetering actief bijdragen." Dit zegt de minister van Buitenlanse Zaken, mr. Luns, in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. In het voorlopige verslag hadden de Ka merleden gevraagd of het openstaan van de regering voor de verbetering van de betrekkingen met Indonesië een passieve of actieve politiek om toenadering tot stand te brengen betekent. In antwoord op een vraag of de rege ring thans niet de tijd gekomen acht om de republiek der Zuid-Molukken te erken nen, antwoordt de minister, dat het afwij zende standpunt van de regering wat dit betreft nooit verband heeft gehouden met haar beleid ten aanzien van Nieuw-Gui- nea. Er is dus geen reden te veronderstel len dat de overdracht van Nieuw-Guinea wijziging zou brengen in het standpunt van de Nederlandse regering. De eerste Nederlandse journalist die na het Nieuw-Guineaconflict Indonesië be zoekt, de oud-Haarlemmer H. Martinot, heeft naar „Het Parool" bericht, een on derhoud gehad met de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken Soeban- drio. Deze heeft verklaard dat hij zich voorstelt de diplomatieke betrekkingen met Nederland in de eerste drie maanden van 1963 te herstellen door uitwisseling van zaakgelastigden. Het Indonesische verlan gen om tot goede betrekkingen met Ne derland te komen is oprecht, maar er moet niet overhaast te werk worden ge gaan. „Ik geloof dat het verstandig is als we voorlopig niet te veel van elkaar ver wachten. Wij zijn ontegenzeggelijk van el kaar vervreemd en hernieuwd contact moet met overleg en beleid tot stand ko men", aldus dr. Soebandrio. De Indonesische minister zei verder, dat Indonesië bereid is te blijven bij de vast gelegde datum van overdracht van be stuur over Nieuw-Guinea, 1 mei 1963. Vroe gere overdracht is een wens van de Pa poea's, die hiertoe niet door Indonesië zijn geïnspireerd. Het herstel van de diplomatieke betrek kingen behoeft niet te wachten op de be- stuuroverdracht aan Indonesië. Schadeloosstelling aan genationaliseerde Nederlandse ondernemingen is een van de laatste onderwerpen die Soebandrio in het hoofd heeft. „Bovendien hebben wij door de Irian-kwestie echt meer geleden dan Nederland", zei hij. In Indonesië wordt nog één Nederlander gevangen gehouden. HoseaBallou: Haat is zelfkastijding iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini De bezorging van onze courant B(j de huidige weersomstandigheden van toenemende koude, sneeuw en soms ook mist is de taak van onze bezorgers zeer zwaar en de tijdige bezorging wordt daardoor beïnvloed. Wij verzoeken onze lezeressen en lezers vriendelijk begrip voor deze moeilijk heden. DE DIRECTIE Op maandag 31 december a.s. zijn de kantoren van dit blad na 16 uur gesloten. De onderscheiding van ridder in de orde van Leopold II is toegekend aan de heer P. Leffelaar, oud-Haarlemmer, directeur van de Stichting Singer Memorial Foun dation te Laren. De versierselen van deze onderscheiding werden de heer Leffelaar uitgereikt door de consul-generaal van België te Amster dam in tegenwoordigheid van de letter kundigen Gabriël Smit en Karei Jonck- heere, de kunstschilders Jacob en Willem Dooijewaard en de cultureel attaché bij de Belgische ambassade, de heer C. Clerckx. BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 DINSDAG 1 JANUARI Wilde duiven soep Tong Picasso Kabinetpudding Mocca Reservering aanbevolen. Bloemendaalseweg 141 - 143 - Bl'daal Telefoon 57053 (Q2500) Zie onze etalage Wijk a. Zeeërweg 4 Telefoon 7543 Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1