Stedebouwkundige mogelijkheden groter dan architectonische TWEE GEMEENTEN SAMEN EEN MET EEN OPDRACHT: STAD BOUWEN Nederlands vierledige opgave r Praktijk laat in IJmond-N. te wensen over L ZATERDAG 29 DECEMBER Erbij PAGINA ACHT Het Streekplan voor Dmond-noord houdt een ernstig gevaar in. Daar het in de eerste plaats is gericht op de huisvesting van het omstreeks 1980 te verwach ten inwonertal van 150.000 zielen, voornamelijk be horende tot de gezinnen van de werknemers van de zware industrie, dreigt een grote sociale eenzijdig heid welke het aspect van de streek niet ten goede zal komen. In deze industriestad, hoofdzakelijk bewoond door de betrokken arbeiders en de bijbehorende nering doende middenstand, is geen ruimte beschikbaar voor villawijken. Men kan dan ook constateren dat de beter gesitueerden, directeuren en leidinggevend personeel van het industriegebied, woonplaats kie zen in Zuid-Kennemerland of verder ten noorden van de IJmond, tot in de Berger duinstreek toe. Het gaat om een zeer massaal effect, want voor die 150.000 zielen zullen in 1980 veertigduizend wo ningen nodig zijn met de gebruikelijke voorzie ningen voor verkeer, onderwijs, sport en andere ont spanning, godsdienstige en culturele acitiviteiten en dergelijke. Men zal dus zuinig met de ruimte moeten omspringen en de wijze van bebouwing is daarbij een factor van betekenis. fe* - >- Ton Spook li Eigen plan 1 Onbevredigend Onzekerheid R. Haak t Sociale eenzijdigheid bedreigt toekomstige staalstad I Het Streekplan voor IJmond-Noord heeft hierover de volgende richtlijnen opgesteld: Het aantal benodigde arbeiders woningen (driekwart van het totaal) zal voor 40 percent uit eengezinshuizen en voor 60 percent uit een bebouwing van twee- of drie woonlagen bestaan. Het kwart gedeelte middenstands woningen uit 40 percent eengezinshui zen, 10 percent in twee en 50 percent uit drie of meer woonlagen. Interessant is hierbij de theoretische benadering van het hiervóór gestelde, dat ca. 63 percent van de toekomstige bewo ners van IJmond-Noord op de begane grond zal wonen en dus de beschikking krijgen over een aansluitende vóór- en achtertuin. Dit lijkt al niet erg gunstig, gezien de nog steeds begeerde wooncultuur in Nederland, maar wordt nog bedenke lijker wanneer hierbij in aanmerking genomen wordt dat een groot deel van dezö tuinen voor de 60 percent meer gelaagde woningbouw gemeenschap pelijk benut gaat worden, zoals wij reeds bij het merendeel van de huidige flatbebouwing aantreffen. Het Streek plan heeft bij deze te verwachten ont wikkeling van het woongebied, bepaalde gebieden aangewezen. Allereerst vindt men de ruimte voor uitbreiding door de „afronding" van de bestaande woon kernen van Velsen-Noord en Bever wijk, waarin reeds wordt voorzien door de bestaande uitbreidingsplannen dezer gemeenten. Het het oog op een te verwachten uit breiding van de bestaande industrie aan de westzijde van Beverwijk, heeft men hier een reeds in uitvoering zijnde uit breidingsplan, de Waranda, stopgezet. Dit om te voorkomen, dat hier in de toekomst een ontmoeting van indu strie- en woonwijk nadelige gevolgen zal hebben. Verder zal de ruimte tussen Heems kerk en Beverwijk, en wel ten westen van de spoorbaan in de toekomst be-, stemd blijven voor een intensieve be bouwing. Beverwijk ziet hierin terecht een mogelijkheid om uit te groeien tot een flink centrum van grootsteedse allure. De plannen hiervoor zijn reeds in een vergevorderd stadium gekomen. Eén van de gevolgen van deze alge mene opzet is, dat het centrum van deze 'v*:- gemeente zich gaat verplaatsen in noordoostelijke richting. Men denkt hier dan ook aan een omvangrijk nieuw winkelcentrum. Het noordelijker ge legen Heemskerk heeft rondom, maar vooral naar het zuiden grote uitbrei dingsmogelijkheden, waardoor een ont moeting met Beverwijk ontstaat. Over twintig jaar zal deze opzet zijn verwezenlijkt, indien er zich geen ab normale gebeurtenissen tussenvoegen. Dit is geen gewone groei meer, maar een grote stapt naar iets wat in het verleden in een drievoudig tijdsbestek tot stand zou komen. Dit heeft wel het voordeel dat men zich direct kan aanpassen ,bt) allerlei andere factoren welke mede hun ontwikkeling ondergaan zoals verkeer, recreatie en dergelijke. Hier moet men gaan zeggen: we maken het zo, dat het voor langere tfjd zal voldoen, zonder weer te moeten gaan saneren, verbre den of verleggen zoals dit momenteel in oud stadskernen het grote probleem is. Uniek in Nederland en de kans voor de belanghebbende gemeenten om een vrijwel open terrein hiervoor te kunnen benutten. Als niet-ingewijde wat betreft het stadium der in bespreking zijnde plan nen van de gemeenten Beverwijk en Heemskerk, maar wel met interesse deze toekomstbeelden beschouwend, kom ik tot enkele mijns inziens voor de hand liggende gedachten. Is het wel zo aantrekkelijk om als toekomstig werknemer in deze streek, een woon gelegenheid toegewezen te krijgen, uit sluitend omringd door eigen collega's. Het Streekplan spreekt van de arbei dersstand (75 percent van het totale inwonertal). De rest zal bestaan uit de z.g. middenstand, voornamelijk uit de verzorgende sector, dus winkeliers. Men dient zich hierbij een stad voor te stel len, niet veel kleiner dan het huidige Haarlem. Hier komen onherroepelijk sociale problemen om de hoek kijken, waarvan de oplossing vooruit moet worden bestudeerd. Gezien de finan ciële mogelijkheden in de arbeidende klasse, zal de bebouwing hier onver mijdelijk van een sobere kwaliteit gaan worden. Stedebouwkundig kun nen hier tot op zekere hoogte de meest ideale plannen ontstaan, wat betreft het wegenplan, de wijkgedachte met de recreatiemogelijkheden en derge lijke. Dit alles kan en zal dan ook, ge- >-■ 's x -.V - zien de reeds hieraan werkzaam zijnde belangrijke bureaus op stedebouwkun dig gebied, gaan voldoen aan de mo dernste eisen. Maar hierna zal de uiteindelijke reali sering, het detail, in de hand gehouden moeter worden. Gegeven de beperkte mogelijkheden om het geheel toch een aangenaam karakter te geven, zal de taak van de particuliere architect en gemeentelijke diensten, lang niet licht zijn. pezen zijn dan direct gebonden aan een reeks beperkingen op het ge bied van stichting skosten, huurop brengst enz. Daarbij dringen de in ons land nog steeds in hopeloze staat ver kerende voorschriften van de Bouw- en Woningtoezichten nog een beperking op en de fut is er uit. Subsidiëren en aller lei toeslagen verstrekken is dan nog een noodklep. Mijns inziens ontstaat hier het gevaar dat de noodzaak om duizen den onder dak te krijgen tot een schrale architectuur zal leiden. Om de algehele opzet van het streekplan te doen slagen, zal men ervoor moeten zorgen dat de mens zich hier prettig kan voelen en geen vheimweekrijgt naar vroegere woongelegenheden of zich op een te grote afstand van de werkgelegenheid gaat vestigen waar hij zich wel tevreden voelt, maar daarbij de ordening verstoort. Een opmerkelijke toestand op be stuurlijk gebied doet zich hier ook voor. Beide gemeenten, Beverwijk en Heemskerk, zijn er hevig op gesteld een zo belangrijk mogelijk deel mee te happen aan de grote toekomst taart. Men ziet dit gebied op de land kaart dan als één grote vlek, aange geven als bebouwd terrein. Ergens mid dendoor, van West- naar Oost, blijft nog steeds een grens bestaan. Reeds met de grote ontwikkeling voor ogen, bouwden beide betrekkelijk nog kleine gemeenten, een prachtig moderne riool waterzuiveringsinstallatie. (waar Haar lem nog niet aan toe is) m gg|jg^g$|§g| Twee middelgrote steden met een bevolkingsaantal van zestig- tot zeventig duizend in de noordelijke IJmond of een grote stad met een bevolking van Hierbij drukken wij het streekplan voor de IJmond-Noord af. Het streekplan is onlangs gewijzigd en goedgekeurd door Provinciale Staten. De wijziging omvat een vergroting in westelijke richting van het Hoogoventerrein en een bestemming van agrarische grond bij Heemskerk voor stadsbebouwing. In het streekplan is de hoofdopzet het bouwen van een stad-IJmond-Noord. (Vervolg van pagina 6 Planologisch perspectief.) DE DERDE VRAAG is welk sociaal element eigenlijk essentieel is voor de metropolitaine ontwikkeling en daarop zou ik willen antwoorden: de metropo litaine recreatie-oppervlakten zijn de grote, groene bufferzones tussen de ste den in en de randzones langs deze ste den. Hieraan een mooie en trotse vorm te geven kan een van de fraaiste sym bolen worden van het gezamenlijke me tropolitaine leven. Dat is buitengewoon nodig omdat juist in het westen er op dit gebied niets anders is dan wat rafe lige snippers. Ik werk deze gedachten in dit korte krante-artikel natuurlijk verder niet uit, maar ik zou nog wel iets over de vorm zelf willen zeggen. Er zijn ver schillende urbanisatiepatronen denk baar. En het is niet gepast binnen het kader van dit artikel daarvoor een keuze te doen. Het is denkbaar, dat wij de metropo litaine ontwikkeling van ons land zien als uiteenvallend in een aantal delen. De Amsterdamse ligt thans in een kruisvorm, nl. in een band Haarlem- IJmond, langs het Noordzeekanaal, via Amsterdam in de richting Leliestad, ge- kruisd door een noord-zuid band, be ginnende even ten noorden van de Zaanstreek en eindigende bij het Gooi. De Rotterdamse metropool heeft een gelijksoortige vorm. Deze heeft een noord-zuid band beginnende bij Leiden, via Den Haag - Delft - over Rotterdam naar Dordrecht met een oost-west band beginnende ongeveer bij Gouda - via Rotterdam langs het Waterweg-gebied. Het is ook denkbaar dat deze twee meer gescheiden worden gezien maar als één grote. IK DENK ME DIT zeker niet als één volkomen stenen stad. Groenzones zul len de fraaie geledingen vormen. Ik zou deze groenzones bijvoorbeeld twee tot vier kilometer dik willen maken en wanneer zij groter worden zou ik in eens daartussen een agrarisch gebied willen leggen van tenminste 20 kilome- gemeenten, waarover het in ons geval gaat: Beverwijk Heemskerk. „Oh, ja", zal de man buiten de rokerige IJmond zeggen, „dat zijn die gemeenten die de minister van Binnenlandse Zaken wilsamenvoegen". Inderdaad, dat zijn ze, Beverwijk en Heemskerk. De één een stad met bijna 40.000 inwoners, de ander een dorp met meer dan 14.000 zielen. Beverwijk wil Heemskerk er graag bij hebben, maar in Heemskerk zeggen ze allemaal: „Niets daarvan, we kunnen best onze eigen boontjes doppen". En in dat laatste hebben ze nog gelijk ook, aangezien Heemskerk één van de belang rijkste agrarische gemeenschappen ten noorden van het Noordzeekanaal is. De vraag twee middelgrote steden of een grote stad, genaamd IJmond-Noord (het streekplan spreekt hierover ook steeds) heeft dus in de allereerste plaats de stedebouwkundigen bezig gehouden. Een voorstander van één stad ten noorden van het kanaal is ir. jhr. J. de Ranitz, die Beverwijk als stedebouw kundig adviseur heeft aangetrokken. De heer De Ranitz vindt dat door de ont wikkeling als gevolg en in opdracht van het streekplan de bebouwing van Beverwijk en Heemskerk elkaar zo dicht naderen, dat er duidelijk een ge heel zal ontstaan. Een bebouwing die duidelijk ook een kern van node zal hebben. „De verantwoorde bouw van een stad, eist de samenvoeging van de twee ge meenten", heeft de minister vorig jaar gezegd toen hij zich ontevreden be ll Foto boven: Of het nu Groot-Bever wijk of Groot-Heemskerk wordt, de volkswoningbouw ziet er overal eender uit. Hiernaast: Hoogbouw in de IJr--nd. IIIIIIIIIIIIIIIIIIHUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllllllllllllllllll toonde over de onharmonische opbouw van die stad. Want wat is gebeurd; Beverwijk neet't zich aan de opdracht van het streekplan gehouden, Heems kerk niet. Want toen de plannen van de minister om de gemeenten samen te voegen bekend werden, heeft Heems kerks gemeentebestuur een eigen stedebouwkundige in de arm genomen, te weten de heer D. Zuiderhoek uit Baam. Deze heeft in zijn tekenkamer een geheel op Heemskerk Afgestemd ont wikkelingsplan opgesteld. Het gehele plan is opgehangen aan een mogelijke toekomstige route van een weg die van Hoogovens leidt naar rijksweg nr 9 en de aansluiting op de toekomstige Coen- tunnelweg. De Baamse afrchitect pro jecteerde de weg voor Heemskerk zó, dat op de kaart een duidelijke schei dingslijn tussen Beverwijk en Heems kerk valt te constateren. Opgemerkt zij dat de heer Zuider hoek zich wel heeft gehouden aan de opdracht van het streekplan voor de IJmond-Noord onder meer met betrek king tot de aantallen percenten hoog- en laagbouw. Volgens zijn plan, dat in Heemskerk met gejuich is ontvangen, kan Heemskerk zich zelfstandig ontwik kelen, de eigen dorpskern vergroten en uitgroeien tot een middelgrote stad met ongeveer zestig- tot zeventigduizend in woners in 1980. Blijkens de plannen van de Heemskerkse stedebouwkundige kan Beverwijk dat dan ook! Een dergelijke stad is net nog „be stuurbaar" voor het gemeentebestuur, zo wordt betoogd. Maakt men een stad te groot, dan wordt de afstand tussen burger- en gemeentebestuur te groot. In Heemskerk wil men wel degelijk deelnemen aan de groei van de noorde lijke IJmond men kan immers niet anders maar men wil het oorspron kelijke karakter zoveel mogelijk be houden door Heemskerks toekomstige rol die van een tuinstad te laten zijn. Dit is de hoofdgedachte in Heemskerk en hiernaar streeft het gemeentebestuur in dit geval volledig gesteund door de raad. dan ook. Maar ook in de „tuin stad" ontkomt men niet aan vier-ver- diepingen-bouw. Beverwijk heeft een gans tegenover gestelde mening. Hjer betoogt men steeds dat de noordelijke IJmond één stad moet krijgen, overeenkomstig het streekplan. Inderdaad laat het streek plan voor de IJmond-Noord en ook het gewijzigde duidelijk één aaneen gesloten bebouwing zien op het grond- ter, opdat dit ook weer op zichzelf kan gaan functioneren. DE NEDERLANDSE OPGAVE op dit moment is dus deze: 1. Opdracht dient te worden gegeven voor gericht onderzoek waarop een goed metropolitain, stedebouwkundig ontwerp kan steunen. 2. In samenwerking met het hierboven genoemde onderzoek dient het urba nisatiepatroon voor ons land te wor den bepaald, opdat duidelijk zij waar de verstedelijking wèl en waar zij niet mag voortschrijden. 3. Er zal een bestuursstructuur moeten worden ontworpen voor deze metro politaine zones en natuurlijk ook voor de grote agrarische gebieden, omdat als het ware ook daar in wezen zich hetzelfde probleem gaat aandienen. Drie taken moet het metropolitain be stuur hebben: een transportbeleid, een economisch beleid en een recrea tief beleid. Al het overige ware over te laten aan de besturende lokalitei ten. 4. Aansluitend aan dit alles moet een budgetaire basis worden geschapen voor deze metropolitaine verbanden en voor de steden daarin. Dit kan niet meer op basis van de huidige ge- dachtengang, op basis van de huidige financiering die in principe gebaseerd is op een voortdurend uitbreiden naar inwonertal. EVENMIN ALS WIJ thans reeds toe laten dat iedereen een huis bouwt waar hij zelf maar wil of een industrie ves tigt waar hij zelf wil, zelfs binnen de gemeentegrenzen of zelfs binnen de provinciale grenzen, evenmin zullen wij kunnen toelaten, dat iedere gemeente of zelfs iedere stad maar uitbreidingen kan aanbrengen die zij vanuit het eigen raadhuis wenselijk en mogelijk acht. Dit moet worden gebracht binnen groter verband wil er niet een totale chaos op dit gebied gaan ontstaan. Jhr. ir. J. de Ranitz gebied van beide gemeenten. De on harmonische opbouw van deze stad, waar in 1980 (ook alweer volgens de prognose in het streekplan) circa 150.000 mensen zullen wonen, is Beverwijk een doom in het oog. Maar is er ook werke lijk sprake van onharmonische opbouw, zal de lezer zich terecht afvragen. Het antwoord is bevestigend. In de nieuwe wijken Oosterwijk en Meere- stein is dit duidelijk te zien, en waar lijk niet alleen aan het wegdek. Wat dat wegdek betreft zij opgemerkt dat een door Beverwijk aangelegde weg in plan- O os ter wijk geasfalteerd is, maar bij de grens tussen de gemeenten overgaat in klinkers. Onder het wegdek is de situa tie iets beroerder, doordat Beverwijk rioolbuizen van andere doorsnee in de grond stopte dan Heemskerk. Verschil van mening? Wellicht, maar de feiten liggen zo. Voorts is bekend dat Heems kerk de woningbouw in het plan- Meerestein heeft afgeremd. Nu bouwt Beverwijk daar snel de eens zo goede tuingrond vol, maar op het Heemskerk- se deel van dit uitbreidingsgebied ge beurt niets. Het zijn slechts enkele voorbeelden, die duidelijk illustreren welke moei lijkheden zich kunnen voordoen wan neer twee gemeenten samen een (boven- gemeentelijk) plan moeten uitvoeren. Natuurlijk, de gemeenten hebben de be voegdheid zelf uitbreidingsplannen te maken, maar die moeten niet in strijd zijn met de hoofdopzet van het streek plan, in ons geval het streekplan voor de IJmond-Noord. De opdracht luidt: een stad te bouwen voor de toekomstige grote bevolking van de IJmond-Noord, als gevolg van de verdere uitbreiding van de basisindustrie. Het is op deze plaats geenszins de be doeling blijk te geven van partijdigheid. Het is voor een gemeente nooit prettig opgeheven te worden, maar in het ver leden is duidelijk gebleken dat de in woners het op de keeper beschouwd niet veel kan schelen, of ze nu tot de ene, dan wel tot de andere gemeente be horen. De kleinere gemeente Heems kerk heeft in het jongste verleden een enorme prestatie geleverd. Er is van alles gebouwd, niet alleen woningen, maar ook scholen, verenigingsgebou wen, kerken enzovoort. „We zijn wel degelijk voor onze taak berekend", zegt burgemeester H. Nielen. Dat is inderdaad waar. Heemskerk heeft binnen tien jaar een enorme be volkingsaanwas kunnen opvangen. Ruim tien jaar geleden woonden er im mers nog maar 6.000 mensen, nu al 14.000. Beverwijk heeft eveneens een grote prestatie geleverd. Hier is men bijna volgebouwd. Er is een duidelijk verschil in stede bouwkundige opzet te zien op de Heemskerkse en de Beverwijkse grond. In Beverwijks Meerestein ziet men bre de wegen met veel hoogbouw ter weers zijden. Thans is een dertien verdiepin gen hoog gebouw in aanbouw en verder komen er drie hoge gebouwen van negen verdiepingen bij met een flink aantal winkels. Het „Lijnbaantje" van Beverwijk, noemt men het. In Heems kerk is de opzet der wijken heel anders, veel knusser, >zijn wij geneigd te schrij ven. Maar toch zijn hier ook flatge bouwen op de akkers verrezen. Niet alleen huizen dus worden er ge bouwd in de IJmond-Noord. Samén die nen Beverwijk en Heemskerk een stad te bouwen, althans volgens het streek plan. Samen dienen ze zich dan nu te beraden over de stadskern. Maar dit is helaas niet geschied. Beverwijk heeft een plan voor een stadskern met win kels, theaters enzovoort gereed, omdat het op Beverwijks grondgebied is ge pland. Heemskerk is niet bij het plannen maken betrokken geweest. De gehele situatie, zoals wij die hier boven in het kort hebben uiteengezet, is verre van bevredigend te noemen. Beide gemeenten zouden het op prijs stellen indien hieraan een einde zou komen. Daaraan kan pas een einde ko men, indien de minister van Binnen landse Zaken zijn wetsontwerp regelen de de bestuurlijke indeling van de IJ mond-Noord eens in de Kamer zal brengen. Aanvankelijk was gesteld dat Beverwijk en Heemskerk op 1 januari aanstaande zouden worden samenge voegd. Maar daarvoor is het wat kort dag....

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 20