VAN DAG TOT DAG Wereldnieuws Kou drijft wolven uit hun schuilplaatsen Italië boekt overwinningen tegen verzetsanalfabeten r Omweg cfiraatótoel Strenge vorst heerst in vele landen Levenslang geëist voor tunnelvlucht Eerherstel Venus heeft geen geheimen Staking in Tunis om lucht te geven aan ontstemming liQXY de ras-sigaret puur voor uw genoegen ZATERDAG 29 DECEMBER 1962 3 Het beste slotakkoorddat bij zo'rt avond hoort Russische UNO-delegatie voldoet belastingschuld Op de Floris Flaneur Vele doden Kort nieuws Mariner II bevestigde slechts vermoedens „Alle landen in Europa, die in de afge lopen jaren geleden hebben onder „de eersterangs mogendheid Duitsland" heb ben reden te hopen dat Bonn geen succes zal hebben." Dit was de laatste zin van een beschouwing, die onze correspondent in Bonn gisteren leverde over de Westduit- se pogingen om een eerste viool te gaan spelen in het „atoomconcert" der grote mogendheden. Deze zinsnede van een journalist die Bonn als zijn woonplaats beschouwt en wiens taak het is nauwlettend de politieke verwikkelingen in de Westduitse hoofdstad te volgen, zou op zich al voldoende zijn om de lezer, voor wie ze bestemd is, een gevoel van groot onbehagen te geven. Een land als West-Duitsland, onvoorwaarde lijk toegelaten tot de Europese en Atlan tische allianties, belangrijke schakel in een veeleisend en kostbaar verdedigings plan dat doelbewust en zeer eenzijdig ge richt is tegen één vermeende vijand, te moeten toewensen dat het niét slaagt in zijn pogingen die het in die allianties in het werk stelt dat is een motie van af keuring en grote achterdocht, waaruit blijkt dat de Westduitse bondgenoot niet als bondgenoot, doch als een gevaar moet worden beschouwd. Misschien is het te sterk gezegd, doch het is voor ons moeilijk aanvaardbaar dat een lid van landengemeenschap tegelijker tijd een gevaar voor die gemeenschap kan zijn. Er zijn lieden voor wie Duitsland al sedert 1914 niet opgehouden heeft een gevaar te betekenen en zij hebben er ook na 1945 voortdurend tegen gewaarschuwd. Doch die lieden zaten niet op de hoogste politieke posten en het was gemakkelijk, hen voor onverzoenlijk en dom, of zelfs voor onbetrouwbaar uit te maken. De „po litiek", waarin de macht der naties van het westelijk halfrond vervat was, heeft na 1945 Duitsland als een welkome part ner en handlanger geaccepteerd. West- Duitsland heeft er in die onverdiende posi tie veel toe bijgedragen om de internatio nale brandhaard aan te blazen en de kou de oorlog te verhevigen. Het is er zelfs in geslaagd, een stuk van zijn vroegere hoofd stad tot inzet van een doodsgevaarlijk spel met het leven der ganse mensheid te ma ken. Het heeft rijkelijke steun in politiek en economisch opzicht van Amerika gekre gen. Het heeft zich tot kampioen in de com- munistenbestrijding geproclameerd en nu is het zover gekomen, dat het gehele de fensieve apparaat van West-Europa en Amerika gericht is tegen de grootste erf vijand van een oppermachtig Duitsland, de Sovjet-Unie, die haar agressieve wantrou wen tegen de belager van haar heilstaat heeft omgeschakeld op alles wat Westelijk is. Ten onrechte maar wat Duitsland betreft zeker begrijpelijk, als men ten minste de zwart-witte geschiedschrijving, of liever de bloedrode, als maatstaf pre fereert boven de vage uitroepen van hek senjagers. De geschiedenis heeft de werkelijke Europese agressor duidelijk genoeg gete kend, daar weet Nederland over mee te praten. Doch ook óns defensieve apparaat bevindt zich nu in 't blok, waarvan Duits land thans de touwtjes in handen tracht te krijgen. Wie praat over christelijke Vergevings gezindheid, heeft zijn heldere kijk op de feiteri verloren. De feiten: dat een opper machtig Duitsland een onherroepelijk ge vaar voor Europa betekent; dat een op permachtig Duitsland zichzelf in handen speelt van politieke stuntmakers; dat in een oppermachtig Duitsland allereerst datgene sneuvelt, dat de oppermacht be knot, namelijk de democratie, en de goede Duitse mens wordt verlaagd tot een ma chine. Daarom hoopt onze correspondent en met hem hopen alle nuchtere en objectieve waarnemers in Bonn hetzelfde dat de pogingen van West-Duitsland niet zullen slagen. De pogingen om in Europa het ge vaar smeulende te houden, bij de gratie waarvan het Duitse prestige bestaat, en bij de gratie waarvan de anderen bereid zijn de Duitse strevers hun zin te geven. Als het ooit duidelijk is geworden waar uit de Duitse revanche zou bestaan na de nederlaag van 1945, dan is dat langzamer hand wel nu, aan de vooravond van 1963. Langs een omweg van bijna 20 jaar heeft het Europa bijna weer opnieuw geleid naar het punt waar Rosenberg het ?ich in 1943 droomde: „Aan de spits der na ties, als het bliksemend zwaard van Euro pa, altijd strijdend en verdelgend in het licht van zijn uitverkoren leiderschap'.' NEW YORK (AP) De Russische UNO- delegatie heeft onder protest een achter stallige belastingschuld over 1960 en 1961 van 32.668,57 dollar betaald voor haar landgoed in Glen Cove op Long Island (New York). De chèque werd gezonden aan de Amerikaanse delegatie, die haar aan de burgemeester van Glen Coye over handigde. De Russische delegatie beweerde dat de residenties van buitenlandse ambassadeurs volgens de internationale wetten belasting vrij zijn. Het landgoed dient de Russische delegatie echter als weekeindverblijf. Als de belastingschuld niet vereffend werd zou het landgoed gedwongen verkocht worden. Goede voornemens Mij dunkt dat het nu, deze week, tijd wordt dat ge u al vast ernstig gaat bezin nen op de naaste toekomst; dat ge uw goe de voornemens voor 1963 nu reeds duidelijk gaat formuleren, opdat ge er na de 31ste welvoorbereid, onmiddellijk en weldoor dacht met alle risico's en consequenties aan kunt beginnen. Zulke ingrijpende aan gelegenheden vereisen degelijke mentale voorbereiding. Er ligt een mooi stuk rechte weg voor u. Met links en rechts in het struikgewas de grote kansen voor 't grijpen. Als u ze maar grijpt. Als u ze maar ziet. Als u ze maar eerder ziet dan de anderen. Daar gaat het om. Rijkdom in overvloed voor wie een vlijmscherpe blik heeft. Er staat altijd een Rolls Royce aan de kant. En een riante bungalow. De gouden tien tjes liggen tussen het gras voor het opra pen. Zorg dat ge ze ziet in het nieuwe jaar. En natuurlijk niet meer roken. Weg die dingen. Niet meer dat nerveuze fromme len aan dat pakje. Dat diepe opzuigen van nicotine, teer en verderf. En vanzelf: geen randje vet, geen krummeltje suiker, geen priemeltje zet meel. Dat spreekt! Dat is het eerste wat u laten moet. Dat zegt de weegschaal u heel duidelijk. En de spiegel. De mensen zeggen het ook, maar: achter uw brede rug: Wat een kwabberig, waggelend, «et terig figuur is dat. Wie een eind wil maken aan alle moor dende schadelijkheid, die doe dit resoluut. Niet één glaasje, maar géén glaasje. U moet maar denken... die paar teugjes., als het op is, is het op... dan is de pret voor bij... doch de verwoestende schade is aan gericht. Kijk maar eens in de spiegel. Die twee waterige oogjes. Die kwabbige wallen. Die paarse weerschijn. Want één glaasje per dag, dat zijn er driehonderd vijfenzestig per jaar! Een lange rij krui ken en flessen. Een laaiende brand in de kanalen, de darmen, de toegangs- en af- voerwegen. De maagwand weet van zulk een golf vuurwater mee te spreken. De nieren. De milt. De lever. De zwezerik. En dat zoekt (vanzelf) een uitweg. Dat slaat naar boven. Naar de grijze hersen massa, die daar op z'n vileinst door wordt aangetast. Heel langzaam. Heel geleide lijk. Het begint met het vergeten van te lefoonnummers en namen, van jaartallen (de Slag bij Nieuwpoort? De vrede van Atrecht? Wanneer leefde Alexander de Grote? Hoe heette de man die met al die olifanten over de Alpen trok?), zelfs van gezichten en huisnummers. Allemaal van dat ene glaasje, dat plakje koek, die snee beboterd wittebrood, die lepel jus over de kruimige patatten. Komaan; ge moogt gerust uw koffie en uw thee. Doch hoedt u voor suiker in 't kommetjeAl die halve schepjes per dag is, van 1 januari 1963 tot en met 31 decem ber van 't zelfde jaar, een baal vol ver dikking en (dus) vertraging van de bloeds omloop. Dit dan voor wat uw lichaam betreft. Dit wat de grondslag moet zijn voor beter-leven in 1963 wat uw lijfelijke aan wezigheid op aarde betreft, waar dan na tuurlijk nog andere nuttige verpozingen bij komen: dagelijks op z'n minst vijf kilometer flink lopen, en de rekstok, en zwaaien over het paard, en vogelnestjes aan de ringen, dat begrijpt ge wel. 'Maar ook het zieltje heeft zijn plichten. Daarover zal ik u binnenkort nog even terdege onderhouden. PARIJS (Reuter/AFP) Men ver wacht dat het in de komende dagen in Frankrijk minder koud zal worden. Volgens de Franse meteorologische dienst zal het vandaag in het gebied van Parijs echter nog ten minste tien graden vriezen. In het zuiden van Frankrijk zal het gaan regenen en in de bergachtige streken ver wacht men sneeuw. In de Westduitse stad Neurenberg vroor het vrijdag 24 graden en in München zakte het kwik tot 21 gra den onder nul. Men verwacht in West- Duitsland nog geen zachter weer. Twee hefschroefvliegtuigen van het Westduitse leger hebben levensmiddelen en post ge bracht naar het Oostfriese eilandje Juist. Schepen kunnen het niet bereiken vanwege het ijs. Op de Rijn ondervond de scheepvaart moeilijkheden door het ijs. In de haven van Straatsburg hebben ijsbrekers een vaargeul gemaakt voor de schepen die in het ijs vastzaten. De Rhone is op verschil lende plaatsen dichtvroren. Het dorp Bonneval in de Alpen is al elf dagen van de buitenwereld afgesloten. De bevolking wordt per hefschroefvlieg- tuig van levensmiddelen voorzien. Skiërs verzorgen de levensmiddelenvoorziening. De koudegolf heeft deze week in Zwitser land al tien menslevens geëist. In Spanje zijn wolven neergeschoten die boeren aanvielen. Drie mensen zijn door de kou omgekomen. In het zuiden heeft men te lijden van overstromingen tenge volge van de dooi. Drie mensen zijn hier verdronken. Door het smelten van de sneeuw en he vige regenval zijn grote delen van Thes- salië in Griekenland overstroomd. Twintig duizend mensen zouden al dakloos zijn ge worden. In Oostenrijk doet zich het merkwaardig verschijnsel voor, dat in het in de dalen kouder is dan in de bergen. Zo vroor het vrijdagmiddag in het dal van Innsbruck 16 graden. In Hafelkar, op een bergtop in de buurt, stond het kwik op 9 graden onder nul. In het begin van de middag vroor het in Innsbruck 27 graden. Het spoorweg verkeer in Tirol en de provincie Vorarl- berg heeft nog steeds veel te lijden van de sneeuw. De directie van de Oostenrijk se spoorwegen heeft een beroep gedaan op vrijwilligers om de door de sneeuw ge blokkeerde spoorlijnen vrij te maken. De Apenijnen zijn weer geteisterd door sneeuwstormen. Te Chieti in de Abruzzen zijn de pilaren en het gewelf van een Romeinse tempel ingestort. Hierdoor kwa men overblijfselen van een aan Miner va gewijde tempel vrij. Troepen hongeri ge wolven zijn uit hun schuilplaatsen in de bergen gekomen. Bij ongelukken op gladde wegen in Italië zijn zes mensen om hét leven gekomen. Een vrouw en drie kin deren zijn in de Londense voorstad West Ham om het leven gekomen bij een brand in een huis, dat bewoond werd door een gezin van twaalf Indiërs. In de poolprovincie van Noorwegen Fin marken is het ongewoon zacht maar 1600 kilometer naar het zuiden beleven de No ren de koudste periode van de winter. In Fiisa, Zuid-Noorwegen daalde het kwik tot 31 graden onder nul. In Oslo vroor het 14 graden. BERLIJN (AP) Tegen de 24-jarige vluchteling, die is gearresteerd bij een verraden tunnelontsnapping, is in Oost- Berlijn levenslange gevangenisstraf geëist voor het Oost-Berlijnse opperste gerechts hof. Seidel maakte deel uit van een groep die een tunnel van 65 meter onder de muur had gegraven om familieleden en vrienden die in Oost-Berlijn waren achtergebleven, naar het Westen te brengen. De wachtende vluchtelingen werden gearresteerd en Vo po's met machinepistolen wachtten op Sei del toen hij door de tunnel naar Oost-Duits- land kroop. Een Oostduitse korporaal is donderdag- form maar zonder wapens. Een negentie- jarige Oostduitse (jongen, die eveneens don derdagavond, de Spree overzwom onder een hagel van kogels, afgevuurd door Oost duitse grenswachten, werd niet getroffen, maar kwam bevangen door de kou in West- Berlijn aan. Over de grens. Twee Hongaren, een van achtien en een van negentien jaaar, zijn tijdens de kerstdagen over de Oos tenrijkse grens gevlucht en hebben in Oostenrijk politiek asiel gevraagd. Zij slaagden erin onopgemerkt prikkeldraad versperringen en mijnenvelden door te komen. Echtscheidingen. Van elke twee huwelijken in Californië in het afgelopen jaar is er bijna een ontbonden. Op 114.000 hu welijken waren 48.000 scheidingen; 5700 huwelijken werden wettelijk nietig ver klaard. Asiel. Zeven bemanningsleden van het Cubaanse vrachtschip Pinar Del Rid (Joggton) hebben politiek asiel in Ma rokko gevraagd. Het schip kwam maan dag in Casablanca aan met een lading stukgoed en zou maar 24 uur in de ha ven blijven. Zeven van de 36 bemannings leden weigerden terug te varen. De handen ineen. De Amerikaanse lucht macht en de Commissie voor Kernener gie zullen voortaan samenwerken om een kernreactor voor ruimtevluchten te ver vaardigen. Tot dusver hebben de lucht macht en de commissie afzonderlijk aan het project gewerkt. Zij zullen nu sa men streven naar de vervaardiging van een kernreactor, die ongeveer veertien maanden lang kan functioneren zonder dat een mens er aan te pas hoeft te komen. Raketten-gekletier. Volgens radio-Sanaa zijn Egyptische raketten ter beschikking van Jemen gesteld. Tijdens 'n parade, in aanwezigheid van hoge Egyptische offi cieren in Sanaa gehouden, werden de ra ketten, die Jemen in het geheim wa ren binnengebracht, meegevoerd. „Wij kunnen thans de vitale centra van de reactionaire landen die onze revolutie bestrijden, bereiken en zowel het paleis van koning Saoed als dat van konipg Hoessein vernietigen", aldus de zender. Leiden en Haarlem hebben, volgens mi litaire opvattingen, hun eer verloren toen hun garnizoen verdween en nu kondigt de militaire overheid aan, dat per 1 maart een eerherstel zal plaatsvinden, „op grond van militaire traditie en belangrijkheid." Dat is een vreemde formulering, waarbij men even met de ogen moet knipperen. Defensie is zeer noodzakelijk en aller minst goedkoop, maar er zijn méér nood zakelijke kwaden op de wereld die men met een blijmoedig gezicht moet aanvaar den. Doch wij hadden gedacht dat die dure en noodzakelijke defensie op efficiency en functionele doelmatigheid was gebaseerd en niet op tradities en stadseer. Men doet alsof het iets heiligs is! Het is helemaal geen eer, als een stad een kazerne of militaire barakken of welke andere militaire vestiging ook bezit. Het is alleen maar de vraag of dat garnizoen daar ter plaatse noodzakelijk en doelma tig is. Wij hebben niets tegen soldaten in het stadsbeeld, al zijn er wel eens peda gogen die een garnizoen een gevaar voor de jeugd noemen. Wij hebben niets tegen een garnizoen in Haarlem, maar waar we wel iets tegen hebben is die valse roman tiek en die zweverige mystiek, waarin het defensieapparaat door sommigen wordt gehuld. Nuchter en zakelijk beschouwd is er veel vóór en veel tégen een garnizoen, maar daar gaat het niet om. Als Haarlem en Leiden uit militair oog punt een garnizoen moeten hebben, voor uit dan maar. Doch de Leidenaars en Haarlemmers zullen er echt niet een soort van zaligmakende genade in zien. STANFORD (Californië) (Reuter, AP) Amerikaanse geleerden hebben de eer ste voorlopige resultaten bekend gemaakt van de gegevens die over miljoenen ki lometers van het ruimtevaartuig Mari ner II naar de aarde gezonden werden over de planeet Venus. Rond deze pla neet zijn geen stralingsgordels aangetrof fen. Het gevaar, dat de Van Allen-gordel om de aarde voor ruimtevaarders vormt, bestaat dus niet voor ruimtevluchten naar Venus. In een rapport wordt voorts gezegd, dat men uit de gegevens, die de Mariner naaf de aarde heeft geseind, niets op zienbarends heeft kunnen afleiden. Wat men op grond van voorgaande experimen ten vermoedde, is door deze gegevens be vestigd. Stromen zeer heet geïoniseerd gas, dat van de zon, die de ruimte ingeblazen worden bekend als zonnewind blij ken de enige dominerende trek te zijn in ons gebied van het zonnestelsel. Schom melingen in de zonnewind kunnen een grote en makkelijk te constateren uitwer king op aarde hebben. Dergelijke wolken zonnewind veroorzaakten magnetisch stor men als zij de aarde bereikten, enkele uren nadat zij de Mariner gepasseerd wa ren. De planeet Venus draait waarschijnlijk om haar as zoals de wijzers van een klok, dus in tegenovergestelde richting als de aarde om haar as. Uit de gegevens van de Mariner heeft men voorts kunnen aflei den dat de massa van Venus 0,81485 maal die van de aarde is. ROME (AP) De regeringsfunctio narissen die de leiding hebben in de strijd tegen het Italiaanse analfabetisme scheppen moed. Voor de eerste keer is het hun gelukt om door de muur van onverschilligheid en vijandigheid van de zogenaamde verzetsanalfabeten zij die niet willen heen te breken. Het analfabetisme is altijd een groot probleem geweest in Italië. Tijdens de fas cistische periode boekte Mussolini voor uitgang met de bouw van vele nieuwe scholen. Maar in de ineenstorting en chaos van de oorlogsjaren ging deze ter reinwinst weer verloren. Sinds tien jaar werken de naoorlogse regeringen met „scuole popolari" volks scholen waar oudere mensen die lager onderwijs hebben gemist leren lezen, schrijven en rekenen. Het vorig jaar is een wet aangenomen waardoor grote uit breiding kon worden gegeven aan de scho len in het zuiden en op de eilanden bij de kust, waar de meeste anafalbeten wo nen. Om de cursussen aantrekkelijker te ma ken, werd het lesrooster aangepast aan de landbouwwerkzaamheden in de platte landsdistricten. Tevens werden lessen thuis gegeven door reizende onderwijzers. In sommige gevallen hebben zelfs kinde ren van de lagere school geholpen in de ze huis-aan-huis campagne. Ook de televisie had haar aandeel met het onderwijsprogram. „Het is nooit te laat", waar het ministerie van onderwijs aan meewerkte. De UNESCO (de opvoed kundige, wetenschappelijke en culturele organisatie van de Ver. Naties) noemde deze tv-methode voorbeeldig. Als resultaat ervan zijn naar schatting 400.000 analfa beten begonnen belangstelling te tonen voor de mogelijkheden om hun levenspo sitie beter te maken door te leren. TUNIS (AP) Winkels en fabrieken bleven gisteren in Tunis gesloten en het openbare vervoer kwam tot stilstand in een korte, door de regering bevolen, „sta king uit verontwaardiging" na de mis lukte samenzwering tegen president Ha- bib Bourguiba. Ambtenaren uit de rege ringsgebouwen en inwoners van de Ara bische wijk stroomden samen op het gro te Kashba-plein, riepen leuzen en luister den naar toespraken. De minister van Defensie, Bahi Lad- gham, sprak de menigte toe. Hij zei dat „sommige broedernaties asiel hebben verleend aan Joessefistische elementen, die rustig in de buurt van Tunesië un- nen blijven en die op alle mogelijke ma nieren trachten wanorde te stichten". De ze „Joessefistische elementen" zijn vol gelingen van Salah Ben Joessef, die ver leden jaar in Duitsland werd vermoord. Bourguiba bleef in zijn paleis van Le Kef, ongeveer veertig kilometer van de Algerijnse grens. Het officiële Tunesische persbureau T.A.P. meldde dat Bourgui ba aan een lichte ongesteldheid lijdt. Elisabeth-ihalers. De Oostenrijkse munt heeft ingevolge een particuliere bestel ling bij gelegenheid van de 125ste ge boortedag van keizerin Elisabeth, de echtgenote van Franz Joseph I, een „Elisabeth-thaler" uit goed en zilver ge slagen waarvan een groot aantal eerst in Duitsland en later in Oostenrijk op de markt zal worden gebracht, overigens zonder waarde als betaalmiddel. Verachtelijk. President Nasser heeft Groot-Brittannië 'n derde-rangsmogend- heid" genoemd waarop de Egyptenaren met verachting en medelijden neerzien. Het staatshoofd verklaarde dit in een re de, waarin hij zei dat de Britse radio hem persoonlijk had aangevallen. Niette min zond Nasser kerstgroeten aan ko ningin Elizabeth evenals aan president Kennedy, de Paus en de staatshoofden van andere landen. „Grap". Het Argentijnse blad „Ultimas Noticias" meldt, dat de berichten, dat in een afgelegen Noordargentijns dorp een vijfling is geboren, blijkbaar een grap zijn ter gelegenheid van de roomskatho- lieke feestdag der Onnozele Kinderen op 28 december. Het ziekenhuis in Cordoba, waarheen de „moeder" en de „vijf" kinderen gebracht zouden zijn, weet van niets. Advertentie

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3