wiel 1 Bonn is danig geschrokken van de brief van Kroesjtsjev Hertog van Windsor reageert op Duitse documenten stej** AEG PLASTIC MOTOR IN BOUWDOOS LANGS DE WEG GEVONDEN DUITSE AUTOWEGEN NIET BEREKEND VOOR TAAK POMP AANGEDREVEN DOOR AUTOMOTOR *1 Vliegtuigongeluk Minister bemiddelt in het Amerikaanse havenconflict India en Pakistan onderhandelen in januari verder India laat zijn energiebronnen onderzoeken „DONALD RIJDT TE VOORZICHTIG" ZATERDAG 29 DECEMBER 1962 7 Mevrouw Tonia Campbell: d Kort nieuws Mr. Stikker weer in functie Aten kan er niet voldoende woorden voor vinden Over het algemeen een verkeerde indruk stijl, standing en in Uw huishouding! Ook met volautomatische wasmachines In de lente van het jaar 1963 zal het Australische leger op de zoutvlakten van het Lake Eyre in dat werelddeel beginnen met de aanleg van een weg ter lengte van 72 kilometer, stevig genoeg om de vier ton wegende Blue bird van de Engelse racemaniak, Donald Campbell te dragen. In dat jaargetijde zal Campbell namelijk voor de tweede maal trachten het wereldsnelheidsrecord te land te verbeteren. Een poging, die de eerste maal op de Bon neville zoutvlakten van Amerika op een catastrophe uit liep, toen zijn experimentele wagen bij een snelheid van ruim 500 kilometer per uur slipte en over de kop sloeg. Campbell werd hierbij ernstig gewond. In zijn geheel verbouwde wagen, er is een verticale staartvin aange bracht, zal hij nogmaals trachten het oude record, dat sinds 1947 met een snelheid van 631 kilometer per uur staat op naam van wijlen bonthandelaar John Cobb, te verbeteren. Er zijn hiertoe vele voorzieningen getroffen op de Australische zoutvlakte, nabij het Woomera proef- terrein voor raketten. Zo heeft het Postmasters General Department een uitgebreide verbindingsapparatuur ge ïnstalleerd die het mogelijk maakt de tocht van Campbell bij wijze van spreken op de voet te volgen. Een is er al thans overtuigd van de goede kans, die Donald Campbell maakt. Dat is zijn vrouw Tonia Campbell, Belgische van geboorte, die onlangs in een interview verklaarde: „Do nald is een groot coureur, maar hij is te voorzichtig. Ik heb geleerd mijn gevoelens te beheersen. Ik heb vele malen op het punt gestaan flauw te vallen, maar dat is tot dusver nog niet gebeurd. Ik geloof ook niet, dat het in Australië zal gebeuren. Er zijn misschien wel spanningen, maar een huwelijk met Donald is nimmer vervelend". Zij vertelde nog meer: „Sommigen van zijn vrienden zeiden, dat ik onmenselijk ben om hem niet van deze pogingen af te houden. Maar ik houd te veel van hem om te pogen zijn aandacht ergens anders op te richten. Natuurlijk ben ik bang, maar hij heeft mij beloofd, dat hij niet in de wagen zal stappen voordat hij er zeker van is, dat hij zo wel als de wagen, voor honderd percent in orde is". Tot zover zangeres Tonia Campbell, die hier nog aan toe voegde, dat hij indien zijn poging succes heeft de eerstvolgende vijf jaar ophoudt met deze recordpogingen, tenzijiemand anders nog sneller rijdt dan hij. Intussen is men bezig zijn afgietsel te plaatsen in het museum van Madame Tussaud. Donald CampbelJ. (links) met in zijn handen het wind tunnelmodel van de Bluebird. Rechts chef-mecanicien Leo Villa. Aan de reeks produkten die de fabrikanten van bouw dozen ons hebben voorgeschoteld is nog lang geen einde ge komen. Werden er al bouwpakketten van miniatuur autos en motorboten op de markt gebracht, kon men bij wijze van spreken zijn gehele ameublement verpakt in een kartonnen doos kopen, thans bereikte ons uit België het bericht, dat men reeds een automotor in een bouwdoos kon krijgen. Men heeft er in het geheel geen technische kennis voor nodig om deze motor, geheel van plastic, in elkaar te lijmen. Integendeel, zit het geval eenmaal zoals het behoort in elkaar en is het aandrijvingsmechanisme in werking gesteld, dan kan de bezitter van het plastic model spelenderwijs leren hoe een automotor functioneert. Krukas en nok'kenas draaien rond, de zuigers gaan op en neer en op het juiste moment toont een lichtflits van de namaakbougie aan, dat de ontsteking op tijd verloopt. De bouwdoos bevat een enorm aantal plastic deeltjes. Het gehele motorblok, in werkelijkheid een groot gietstuk, dient uit honderden plastic deeltjes in elkaar te worden gezet en er is niets nagelaten om dit motormodel als voorbeeld diende een zescylinder Chrysler-motor zo natuurgetrouw mogelijk na te maken. In Milaan worden thans aan automobilisten nummer platen van synthetische stof uitgereikt, die op den duur de gewone metalen platen geheel zullen vervangen. Over drie jaar zal men in Zweden rechts verkeer gaan invoeren. Om de kosten die met deze verandering in het wegverkeer gepaard gaan te kunnen dekken, zal de Zweedse automobilist de komende jaren een extra be lasting moeten betalen. De DAF-fabrieken hebben op de autosalon in Parijs de „Coupe de l'Automobile Club de France" toebedeeld ge kregen, voor de onderzoekingen die deze fabriek verricht ter perfectionering van de seriecabines. Volgens de automobielbladen is het vrijwel zeker, dat de Duitse N.SU..-fabrieken op de komende tentoonstelling in Frankfurt de Sportprinz uitgerust met de Wankel motor zullen exposeren. Een Weense firma, die bouwstenen vervaardigt, liet dit voertuig maken, speciaal voor het vervoer van ste nen. Het probleem van laden en lossen wordt op deze manier aanzienlijk vereenvoudigd. De Duitse „autobanen", die vroeger vaak voor wonder werken van de techniek werden uitgemaakt, berokkenen thans de verkeersdeskundigen en vooral de automobi listen vaak meer verdriet dan plezier. Op de trajecten met zeer dicht verkeer, zoals Frankfort-Heidelberg en Keulen Diisseldorf kent men reeds onafgebroken ver keersopstoppingen. Ook de meeste andere trajecten ver dienen, vooral tijdens het weekeinde en de vakanties, in geen enkel opzicht hun naam van „snelweg" meer. Grote stukken krijgen een nieuw wegdek. Er zijn op dit ogen blik minstens zestig trajecten, Waar op een gedeelte het verkeer uit twee richtingen stapvoets moet rijden of via allerlei wegversmallingen. Het gevolg zijn massale ket tingbotsingen. Steeds meer automobilisten beginnen de autosnelwegen te mijden en zelfs minister Seebohm, de Westduitse minister van Verkeer heeft dit de automobi listen aangeraden. Geen wonder dus, dat het ministerie door de Duitse organisatie van automobilisten en wegge bruikers voortdurend met klachten en bezwaarschriften wordt gebombardeerd. De minister van Financiën wil echter de begroting van de minister van Verkeer die 13 miljard D.M. bedraagt met 3 miljard D.M. korten. „Goede wegen", zeggen echter deskundigen „brengen op lange zicht altijd hun geld op en zij kosten uiteindelijk minder dan slechte wegen". De ontevreden automobilisten krijgen van het Duitse ministerie van Waterstaat en Verkeer te horen, dat nie mand na de oorlog en zeker niet 30 jaar geleden toen men begon autobanen te bouwen de geweldige ontwikkeling van het autovervoer kon voorzien. Over tien jaar zullen naar raming de vijf miljoen auto's die thans in West- Duitsland rijden verdrievoudigd zijn. Men wil een aantal trajecten ontlasten door een derde rijbaan. Het gehele net van autobanen kan echter zijn taak alleen vervullen wanneer het door een wijd net van uitwijk- en snelwegen wordt ontlast, alsmede door goede op- en afritten en door de steden lopende wegen voor doorgaand verkeer. Ondanks alle gebreken, zijn de autobanen toch nog al tijd het beste snelwegen-net in Europa. Men getroost zich veel inspanning en kosten om dit wegennet te verbeteren. De bondsrepubliek, die vorig jaar zes miljard D.M. voor de wegenbouw uitgaf volgt hierin de Verenigde Staten op de voet. Tot 1945 hadden de autobanen een lengte van 2100 kilometer. Tot eind 1962 zal de totale lengte van de auto banen 3000 kilometer bedragen, tot 1966 op 4000 zijn ge bracht, en in 1970 wel 5000 kilometer omvatten. Dan zal naar alle waarschijnlijkheid ook de Europese Economische Gemeenschap in volle omvang verwezen lijkt zijn. Een dicht net van veilige snelwegen moet dan het goederen- en personenvervoer tussen de landen ver zekeren. West-Duitsland spant zich in zijn aandeel te le veren. Deze zomer werd de „Hafraba" voltooid de eerste kruisingvrije autosnelweg van Hamburg via Frankfort naar Bazel, die tevens een deel is van de Europaweg 4 de grote Noord-Zuid-verbinding van Tornia in Finland via Kopenhagen Genève Avignon Madrid tot Lissabon. Van grote betekenis voor het trans-europese verkeer zijn ook de autobanen Mannheim-Neurenberg (als deel van het traject Parijs-Praag) en Hersfeld-Würz- burg-Stuttgart- Meer van Konstanz. Beiijle projecten wil men tot 1970 voltooien. Het is de bedoeling, dat de Hansa- linie Bremen-Osnabrück-Munster-Hamm en vlak daar na de trajecten Dortmund- Giessen en Wuppertal-Keulen- Trier-Straatsburg door het verkeer in gebruik kunnen worden genomen. Daarnaast wordt nog een dicht net van zogenaamde secundaire snelwegen gebouwd. Een Engels bedrijf heeft een pomp ontwikkeld waarmee het mogelijk wordt, met als aandrijvingsmechanisme de motor van de wagen, banden, luchtmatrassen en rubber banden op te pompen. De werking van deze pomp be rust op de aanzuig en compressie-slagen van de motor, waardoor zuivere lucht (het aanzuigen van het benzine luchtmengsel wordt voorkomen) wordt uitgestoten. Verrassing. Het Leger des Heils te Amsterdam was bijzonder verrast toen het bij het ledigen van de kerstpotten twee bankbiljetten van 1.000 aantrof. De drie daagse actie heeft dit jaar totaal 14.359,45, 700 meer dan vorig jaar, opgebracht. Officier in beroep. De officier van Ju stitie bij de rechtbank te Arnhem is in be roep gegaan van het vonnis van de recht bank tegen de twee jongemannen uit Maasdriel, die met hun auto de douanier R. Spin bij de grenspost Wyler hebben meegesleurd. De rechtbank had de beide 21-jarige jongens tot drie jaar gevangenis straf veroordeeld wegens een poging tot doodslag. De officier had acht jaar geëist. PARIJS (Reuter) Mr. D. U. Stikker, secretaris-generaal van de Noordatlanti- sche Verdragsorganisatie, zou vandaag zijn werkzaamheden weer beginnen. Mr. Stik ker heeft enige maanden geleden in Wash ington een ernstige operatie ondergaan en heeft daarna nog enige tijd in Italië rust gehouden voor volledig herstel. Vervolg van pag. 1 Er was tot dusverre op Zestienhoven, dat in 1957 werd geopend, geen vliegtuigonge luk gebeurd. Het thans verongelukte vlieg tuig, een „Carvair" is een type toestel, dat de aan de British United Airways ge lieerde British United Air Ferries (ont staan door fusie tussen de Channel Air Bridge en Silver City) heeft ontwikkeld voor het gecombineerde vervoer van pas sagiers, vracht en auto's. Het is een omge bouwd DC-4 toestel, waarvan de oorspron kelijke cockpit-ruimte boven op het toestel is geplaatst en de neus openklapbaar is ge maakt, waardoor auto's gemakkelijk naar binnen kunnen rijden. Elk toestel kan 5 a 6 auto's en 22 passagiers vervoeren. Er hebben zich na het ongeluk enkele incidenten voorgedaan, omdat de politie geen journalisten en fotografen op het vliegveld wilde toelaten. Zij beriep zich op een beschikking van 1953, die in 1961 is aan gevuld, volgens welke het volgens de politie verboden is foto's te maken van veronge lukte vliegtuigen. Een fotograaf van ANP-foto nam op de openbare weg die langs het vliegveld loopt, enkele foto's van het wrak. Zijn ca mera werd hem door de politieman ont rukt. Een collega, voorzitter van de Com missie Persfotografie van het Bedrijfschap Fotografie, die zich op het vliegveld be vond, onderging hetzelfde lot. Ook zijn ca mera werd hem afgenomen. Beiden protesteerden tegen deze maat regel, maar hadden geen succes. Later op de middag gaf de politie de camera's vrij, doch toen weigerden de beide eigenaars deze in ontvangst te nemen zonder deug delijke contflole. Ook journalisten werden op last van de luchthavenmeester aanvankelijk niet toe gelaten tot het vliegveld of tot het restau rant. Ook telefonische inlichtingen werden geweigerd. Een der verslaggevers zag kans met een brandweerwagen op het vliegveld te komen, maar werd weer ver wijderd. Van een collega, die eveneens op het vliegveld wist te komen, werd de bloc note in beslag genomen. Een taxichauffeur, die een Journalist ver voerde en bij de ingang van het vliegveld stopte om zijn passagier gelegenheid te geven een inlichting in te winnen, zag zijn rijbewijs in beslag genomen. De journa list wist het weer „los te praten". Pas toen de wachtende journalisten burge meester Van Walsum zagen aankomen en zijn interventie inriepen bleek het mogelijk ruim anderhalf uur na het ongeluk, gege vens over het gebeurde van de luchtha venmeester te krijgen. BONN (Reuter/DPA) De Westduitse regeringswoordvoerder, Karl Günther von Hase, heeft op een persconferentie de jongste brief van premier Kroesjtsjev aan bondskanselier Adenauer lasterlijk en kwetsend genoemd. Een der „meest gro teske, absurde en kwetsende beschuldigin gen die ooit jegens de kanselier en de regering uit die hoek zijn geuit" is de bewering dat de Westduitse politiek tot een Duitse burgeroorlog zou kunnen leiden, al dus de woordvoerder. Adenauer heeft in een interview met NEW YORK (AP) De Amerikaanse minister van Arbeid, Willard Wirtz, heeft een dringend beroep op de havenarbeiders en de reders gedaan hun onderhandelin gen in het nationaal belang te hervatten. De Internationale federatie van havenar beiders (ILA) heeft echter verklaard dat slechts een nieuw voorstel van de reders de impasse kan doorbreken. De voornaam ste onderhandelaar van de ILA zei te be twijfelen dat er spoedig een einde zou ko men aan de staking die al zeven dagen duurt. In Florida gelastte een gerechtshof de havenarbeiders om 12.000 bananenstammen uit een Nederlands vrachtschip te lossen. Het hof baseerde zijn beslissing op een contract dat tot 10 januari liep en waarin een niet-stakingsclausule is opgenomen. De economische gevolgen van de staking zullen ernstiger zijn dan alleen prijsver hogingen. In New Orleans hebben twee plaatselijke afdelingen van de ILA onge veer 3.700 leden, maar volgens een haven autoriteit heeft de staking daar 14.000 ar beiders, die om en bij de haven werken, werkeloos gemaakt. Kapiteins zeggen dat het een reder onge veer duizend dollar per dag kost als een schip in de haven blijft. In New Orleans, (Louisiana) alleen liggen ongeveer 21 schepen voor hnker in de Mississippi, die de haven niet voor het begin van de sta king hebben kunnen verlaten. Zesendertig hebben tijdig kunnen uitvaren. het Westduitse blad „Politisch-Soziale Korrespondenz" Kroesjtsjevs beschuldi ging, dat hij (Adenauer) getracht had een gewapend conflict tussen de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie om Cuba te doen ontstaan als „onzinnig" van de hand ge wezen. Cuba heeft volgens Adenauer het bewijs geleverd dat de politiek van vast beradenheid en paraatheid van het Wes ten juist is „en heeft opnieuw het belang van de NAVO duivelijk gemaakt". Burgemeester Brandt van West-Berlijn heeft gezegd dat de brief van Kroesjtsjev duidelijk aantoont dat men geen illusies moet koesteren. Brandt sprak ten stellig ste tegen dat de Westberlijners verstandi ge voorstellen van de Oostberlijnse rege ring Ovèr het herenigen van gescheiden gezinnen in Berlijn had verworpen, en zei graag aan Kroesjtsjev de schriftelijke be wijzen te willen verschaffen. WASHINGTON (AFP) Een woordvoer der van 't Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft verklaard, dat het te betreuren valt, dat Kroesjtsjev „voor zijn al eerder gedane propaganda-uitlatin gen een tijdstip heeft gekozen, waarop be paalde mogelijkheden aanwezig schenen te zijn voor een vermindering van de in ternationale spanning." RAWALPINDI (Reuter) Pakistan en India hebben besloten de onderhandelin gen over het geschil om Kasjmir op 16 en 17 januari in New Delhi op ministerieel niveau voort te zetten. In Indische delegatiekringen zei men dat tijdens de besprekingen goede vorderingen waren gemaakt. In Pakistaanse kringen was men piinder geestdriftig maar men verklaarde dat het overleg zou voortduren. Later zal overleg tussen premier Nehroe en president Ajoeb Khan volgen. TOKIO (AR) Het „Volksdagblad" te Peking heeft verklaard, dat de grensover- eenkomst met Pakistan een voorlopige is. De overeenkomst zal door een formeel verdrag vervangen worden, zodra het ge schil om Kasjmir tussen Pakistan en India geregeld is, aldus het blad. (Van onze correspondent) LONDEN Ifl Londen windt zichi slechts een enkel populair blad op over de zojuist gepubliceerde Duitse documen ten uit de nazi-periode volgens welke de tegenwoordige Hertog van Windsor in het jaar dat hij koning Eduard VIII was zich zou hebben uitgesproken ten gunste van een bongenootschap met Hitier terwijl hij tevens de mening van zijn eigen re gering aan z'n laars zou hebben gelapt. „Wie is koning hier, Baldwin of ik?" zou hij hebben uitgeroepen tegen de Duit se hertog van Coburg die een neef was van zijn overleden vader koning George V en een broer van de tegenwoordige prinses Alice, de gravin van Athlone. Coburg zou door Ribbentrop naar Lon den zijn gestuurd om de jonge koning te polsen en te beïnvloeden.. PARIJS (Reuter) De hertog van Windsor heeft gezegd dat het rapport van de hertog van Coburg aan Hitier, waar in deze onder meer vermeldde dat hij als koning Edward VIII een alliantie tus sen Duitsland en Groot-Brittannië een „dwingende noodzaak" vond, is „ver draaid om bij Hitler in de gunst te ko men". De hertog van Windsor zegt dat het rapport „over het algemeen een ver keerde indruk" geeft. In een door het secretariaat van de hertog in Parijs uitgegeven verklaring wordt het rapport absurd genoemd. „Hoe wel er in deze berichten veel onjuisthe den voorkomen, moet er aan worden her innerd dat de hertog, met de meerder heid van het volk aan wie het belang van Groot-Brittannië ter harte ging, streefde naar enig onderling begrip met Duitsland, ondanks het feit dat Hitier aan de macht was, om de ramp 'van een tweede wereldoorlog te voorkomen, aldus de verklaring. Miss Margaret Lambert, die de docu menten heeft geredigeerd noemde de do cumenten grondstof voor de geschiedenis, die op zich zelf niet als bewijsmateriaal kunnen worden beschouwd. Volgens ande ren zijn ze een typisch staaltje van nazi- propaganda. Miss Lambert noemde de hertog Van Co burg een man met een berucht karakter. Hij was de enige onder de nazi's, die in Eton op school was gegaan. Zowel de her tog van Coburg als Ribbentrop probeerden Hitier wijs te maken dat zij deskundigen waren op het gebied van Engelse aristo cratie, waarvan volgens hen vele leden gunstig tegenover het nazi-regime zouden staan. De historicus A. J. P. Taylor waar schuwde vrijdagavond in een televisie-in terview dat de oude hertog van Coburg niet anders dan als een hoogst onbetrouw bare amateur-reporter moet worden be schouwd. Het weergeven van gesprekken is niet ieders werk en in vele historische De zeemeeuwen worden door de koude gedwongen Steeds verder landinwaarts hun voedsel bijeen te garen. De schuwheid van deze vogels wordt over wonnen door de honger die zij lijden. Hier een foto genomen op de oude St. Servaasbrug in Maastricht, waar een wandelaar de meeuwen voedert. ÏJS5 v - 'ij,t'. jw\ .i ;rj 'tfvr4 - f# Mt&sï'- 4m documenten zijn gesprekken in overeen stemming met het denken van degene, die ze opschreef. Coburg heeft blijkbaar alge mene opmerkingen van de koning, ge maakt in een informeel gesprek met iemand die ten slotte nog tot de familie behoorde, als zoete koek opgevat. Taylor zei ook dat talrijke mensen, die Edward VIII zijn abdicatie niet vergeven, deze gelegenheid aangrijpen om hem te besmeuren. Advertentie wereldconcern 76 fabrieken 125.000 werknemers NEW DELHI (AP) Deskundigen van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië Frankrijk, België en India, zullen vandaag een studie beginnen van de behoeften van India aan energie en hulpbronnen voor de volgende vijftien tot twintig jaar. Het onderzoek dat tegen het einde van 1963 voltooid moet zijn, zal kolen, olie, gas, elektriciteit en kernenergie omvatten Vol gens een woordvoerder van de Indische regering zal de studiegroep de behoeften aan energie van India op lange termijn onderzoeken, om een evenwichtige econo mische ontwikkeling te verzekeren. PEKING (Reuter) Het Chinese minis terie van Buitenlandse Zaken heeft de regering van India beschuldigd van „wrede vervolging van ordelievende vreedzame Chinese burgers in India" en massale arrestaties van Chinezen, die in „concentratiekampenwerden geworpen-

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 7