Engeland werd getroffen door zware sneeuwstorm HET WEER Sneeuwbanken en gladheid isoleren talrijke delen van Nederland Aantal slachtoffers gering Sneeuwmisère in IJmond Een jaar vol schokken Frans vliegtuig verongelukt Egyptische aanval met bommenwerpers Dierenbescherming voert de dieren Twijfel over vergaan van kustvaarder iijtl tta, dagblad voor velsen-ijmuiden, santpoort, driehuis, beverwijk en omgeving 4.N Echtpaar gestikt in zijn ondergesneeuwde auto EEN BEPERKTE KRANT DOOR SNEEUW EN GLADDE WEGEN éeëMORRIS iefore you êuy! SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES Juli: De Telstar brengt t.v.-con tact Europa-Amerka. Weinig verandering Met 25 inzittenden op Corsica neergestort In de krant van heden: Noord-Holland Het woord is aan Spiegelglad Doodgevroren Ook in Amerika 11 43e JAARGANG NUMMER 48 MAANDAG 31 DECEMBER 1962 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 59 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. ^osle' Acli- H°°fdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije /r~ yV/.Vl. LONDEN (Reuter, AP) De eerste te kenen van een naderende dooi brengen de tot in het merg verkilde Britten enig soe laas. Door de vorst zijn op de Britse eilan den tót dusverre vijf personen om het leven gekomen, terwijl de grote verkeers wegen onbegaanbaar en duizenden huizen onbereikbaar werden. Verwacht wordt, dat een regenzone, die vermoedelijk met zach ter weer vergezeld gaat, later op de dag over Zuid-Engeland zal trekken, waar het leven door bergen jachtsneeuw tot stilstand is gekomen. De sneeuwstormen, die Zuid- Engeland dit weekend geteisterd hebben, zijn de ergste geweest sinds mensenheuge nis. Het verkeer met de grote steden lag vol komen stil. De sneeuw lag zo hoog op de wegen, dat de sneeuwruimers er tenslotte de brui aan gaven. De gehele zondag wa- De „witte hel". Niet in Siberië of aan de Noordpool, nee, in ons eigen Neder land, heel dicht bij huis: op de weg van Haarlem naar Halfweg. De abnormale weersomstandigheden hebben ons doen besluiten, de courant van heden sterk in omvang te beperken. Daardoor hebben wij vroeger dan an ders kunnen drukken en de bezorging eerder doen aanvangen, zodat de be zorgers een zo licht mogelijke vracht zo vroeg mogelijk mede konden krijgen en de kansen op een tijdige bezorging on danks de moeilijkheden zo gunstig mo gelijk lagen en waardoor ook de courant bezorgers op de Oudejaarsdag redelijk vroeg thuis zouden kunnen zijn. De omvangsbeperking heeft ertoe ge leid, dat wij een reeks pagina's met nieuwjaarswensen hebben moeten uit stellen tot de courant van woensdag, in de hoop dat de omstandigheden dan beter zullen zijn. Ook op 2 januari zijn goede wensen nog even goed op hun plaats, geloven wij, en wij vertrouwen dat deze adverteerders, alles in aanmer king nemende, ons standpunt zullen be grijpen, hoewel het ons uiteraard spijt dat dit onvermiidelük was. De enige nieuwjaarswens komt dus heden van ons en al onze medewerkers. Behalve een goede gezondheid en voorspoed wensen wij al onze lezeressen en lezers een jaar met veel goed weer, veel beter dan nu. DE DIRECTIE BArTSstT HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Januari: Treinramp bij Harmeien. Honderdtweeënnegentig doden. Februari: Amerikaan John Glenn cirkelt driemaal rond de aarde. Noordwest-Duitsland getroffen door watersnood, 300 doden. Maart: Algerijnse oorlog voorbij, na 8 jaar strijd en 160.000 doden. April: Indonesiërs landen op Nw.- Guinea. Mei: Amerikaan Carpenter maakt ruimtereis om de aarde. Juni: Grote koersval in Wall- street. Augustus: Twee Russische ruim teschepen maken ruimtereis. Ak koord over Nieuw-Guinea. September: Perzische aardbe vingsramp, 10.000 doden. Oktober: Cuba-crisis. Eerste ge vechten China-India. Ruimtereis van de Amerikaan Schirra. November: „Spiegel-affaire" in West-Duitsland. Luiks softenon- proces. Ontmanteling van Rus sische bases op Cuba. Dood van Koningin Wilhelmina. December: Rotterdam 's werelds drukste haven. Einde grensoorlog India-China. Verwachting tot morgenavond: In het noorden van het land enkele opklaringen, in het zui den overwegend zwaar bewolkt met kans op enige sneeuw. Ma tige tot krachtige, langs de Wad- denkust harde oostelijke wind. In het zuiden overwegend lichte, in het noorden lichte tot matige vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. Nederland komt steeds sterker in de greep van de vorst. Grote delen van het land zijn door sneeuwjachten en vorst geïsoleerd. Het verkeer ondervond grote hinder van de gladheid en ook vandaag valt er geen verbetering te verwachten. In vrijwel alle delen van het land heeft het gisteren flink gesneeuwd. Van echte ijspret kon er in vele gevallen niets ko men doordat het ijs onder een dikke laag sneeuw schuil ging. Diverse bus diensten moesten hun diensten stilleg en en ook de spoorwegen ondervonden ier en daar vertraging. Vooral de grote banken stuifsneeuw vormden een be lemmering voor het verkeer. Dit was met name in Noord-Holland het geval waar de banken soms dertig meter lang en anderhalve meter hoog waren. Het aantal ongelukken is erg meege vallen. Maar weinig mensen waagden zich op de weg en als zij het deden ging het voorzichtig. In Oudehoorne maakte echter de tienjarige Froukje Rozenberg op het ijs een dodelijke val. In Coevor- den zakte de 21-jarige J. Klaassen uit Vossebelt door het ijs met noodlottig ge volg. In het noorden begon de sneeuwjacht pas in de loop van de avond. Daar kon het veer gisteren dan ook lang normaal functionneren. In Limburg had men niet zozeer last van de sneeuw als wel van de ijzel. De trein van Maastricht naar Luik bleef rijden en stopte bij elke bus halte die ze passeerde om reizigers, die daar vergeefs stonden te wachten, op te NICE (AFP) Een „Stratoliner" van de particuliere Franse luchtvaartonderne ming Air Nautique is zaterdag met vijf entwintig inzittenden in het bergachtige ge bied van Mont Renose, tussen Bocognano en Chisoni op Corsica tegen een bergtop gevlogen en verongelukt. Een opsporings vliegtuig vond de wrakstukken van het viermotorige toestel, dat sedert zaterdag middag werd vermist. Men heeft weinig hoop dat er van de 25 inzittenden nog overlevenden zijn. Het vliegtuig was om ongeveer halfeen uit Bastia vertrokken met Nice als eind punt. Het zou in Ajaccio een tussenlanding maken. Daar werd om ongeveer halftwee voor het laatst iets van het toestel ge hoord. Onder de passagiers bevonden zich de leden van een basketball-team uit Bas tia met hun supporters. De bemanning be stond uit drie koppen. Weerrapporten1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem2 Uit het binnenland2, 6, 7 Beeldverhalen 2, 8 Op de Praatstoel 3 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3, 6, 7 Uit stad en omgeving4 Beurs 7 Scheepsberichten 7 Econmisch nieuws 7 Feuilleton 8 Horen en Zien9 Kunst 9 Op en om het Binnenhof 9 Sport 10, 11 Topsy 12 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit twaalf pagir.a's nemen. Overal in Nederland vielen veer diensten uit. Het luchtverkeer in West-Europa on dervond grote moeilijkheden doordat de vliegvelden moeilijk te bereiken waren. Het uitgaande verkeer op Schiphol kwam grotendeels tot stilstand. De waddeneilanden zijn moeilijk of niet bereikbaar. Bij Ameland bijvoorbeeld ligt een compacte ijsmassa langs de zuidkust. De bootdienst Nes-Holwerd moest uitval len en zal waarschijnlijk niet worden her vat. Een militair vliegtuig van de basis Leeuwarden bracht vier passagiers naar het eiland en acht passagiers naar de vaste wal. De verbinding van Harlingen met Terschelling en Vlieland is hervat nu de mist is opgetrokken. Dieren komen door de aanhoudende vorst in grote moeilijkheden. Bij tiental len liggen vogels dood op het ijs. Die renbeschermers doen overal een beroep op het publiek om de dieren in nood met voedsel te helpen. Van zes uur gisteravond af heeft de NACO alle lijndiensten gestaakt. Er was in de loop van de middag al hier en daar een bus gestrand in de sneeuwmas sa's, onder andere bij Den Oever, omdat door de sneeuw de berm niet meer van de weg was te onderscheiden. De bus dienst Alkmaar-Bergen aan Zee kon wor den gehandhaafd doordat de ondernemer zelf met een sneeuwschuiver de weg schoonhield. De NACO wilde in de loop van de dag de diensten hervatten. De autobusdiensten van Maarse en Kroon in het zuidelijk deel van Noord-Holland en Utrecht verliepen gunstig. Er deden zich geen vertragingen voor. De veerdienst Texel-Den Helder onder vond zondag zoveel last van ijsgang en laag water dat slechts twee tochten vice versa konden worden gemaakt. Ook van daag zou sporadisch worden gevaren. Door een technische storing kon de Koegras- brug tussen Anna-Paulowna en Den Hel der gistermiddag niet meer worden ge sloten nadat een schip was doorgelaten. Het treinverkeer werd drie-en-een half uur gestremd. DJEDDAH (AFP) Radio-Mekka meldt dat Egyptische Iljoesjin-bommenwerpers, afkomstig van luchtbases in Jemen, zon dag de oase Najrane, in Saoedi-Arabië, met bommen hebben bestookt. Volgens dit be richt zouden hierbij tal van slachtoffers zijn gevallen, terwijl grote schade werd aangericht. Bij de eerste van de twee uitgevoerde aanvallen zou ook een vertegenwoordiger van 't Internationale Rode Kruis zijn om gekomen. Bijzonderheden omtrent diens nationaliteit werden niet gegeven. Slippend, met de voeten los van de pedalen, zo begaven honderden werk nemers zich gisteren en vanmorgen met hun bromfietsen naar de bedrijven in de IJmond. De wielrijder was de tobber bij uitstek, temeer daar ook zijn licht het meestal niet „deed". Voetgangers gleden uit in de bergen sneeuw, die door ijverige sneeuwschuivers tegen de trot toirbanden waren geduwd. Ondanks alle sneeuwmisère, heeft de mens het dier niet vergeten. In Velsen en Beverwijk heeft de Dierenbescherming heel wat voedsel gedeponeerd. De beheerder van het Kerbert-asiel in IJmuiden-Oost, de heer Dijk, is gisteren een groot deel van de dag bezig geweest met het halen en brengen van oud brood en wat dies meer zij. Van bakker Winkel in Beverwijk kreeg de heer Dijk zelfs twee zakken oud brood. Thuis, in het asiel hebben de beheerder en diens vrouw het in honderden stukjes ge sneden. „Ik heb op twaalf plaatsen gestrooid", vertelde de heer Dijk ons. Hij is met zijn auto door het grote gebied gereden, van en met de Beverwijkse wijken Oosterwijk en Meerestein tot en met Driehuis. Zolang de sneeuw blijft liggen en de vorst aanhoudt, zal Dierenbescherming doorgaan met het deponeren van voedsel voor de dieren. Het bestuur vraagt de medewerking van de dierenvrienden. Wie oud brood of ander voedsel heeft kan dit naar het asiel aan de Heerenduin weg in IJmuiden-Oost brengen. Mocht men het niet kunnen brengen, dan is de heer Dijk bereid het te komen ophalen. De benoorden het Noordzeekanaal woon achtige dierenvrienden kunnen het voedsel brengen naar de heer Van Wageningen Boogaardlaan 10 te Beverwijk. Knipperlichten in de nacht De gehele nacht zijn mannen van de ge meentelijke reinigingsdiensten in de weer geweest met het schoonhouden van de we gen. Reeds gistermiddag kwamen de eerste sneeuwschuivers op straat. Al het mate riaal was voor de strijd tegen de sneeuw ingezet. Daar veel sneeuw in de op- en afritten van de Velser tunnel was gewaaid, konden de automobilisten hier elkaar niet passe ren. De politie heeft inhalen dan ook ver boden en het oranje knipperlicht in beide tunnelbuizen aangezet. De taxibedrijven in de IJmond hebben goede zaken gedaan. De chauffeurs had den zoveel werk, dat sommige klanten lang moesten wachten op de zo begeerde auto. „We konden het niet af. Eigenlijk een strop voor ons dus", zo zei een taxichauf feur uit Beverwijk vanmorgen. Skiën in de Amsterdamse binnenstad dat is iets wat één keer in de vijftig jaar gebeurd. Zondag waren ski's de snelste vervoermiddelen in de hoofdstad. rèn de wegen van Londen met de Kanaal havens Dover en Folkestone onbegaanbaar. Vanmorgen werd er echter weer gereden. Sneeuwploegen hebben de gehele nacht op Londen Airport gewerkt om de startbanen schoon te vegen. Tot de slachtoffers van de sneeuwstor men behoren een melkbezorger die op zijn ronde ineenzakte en overleed, een bus chauffeur, die aan het stuur stierf en een spoorwegbeambte die door een trein ge dood werd toen hij bezig was wissels bruik baar te maken. Te Osmington Mill is een echtpaar in een ondergesneeuwde auto ge stikt. Drie andere inzittenden, onder wie een 29-jarige dochter van het echtpaar, zijn in levensgevaarlijke toestand naar een ziekenhuis gebracht. Er worden voorbereidingen gemaakt voor het afwerpen van voedsel uit heli kopters voor de duizenden hongerige scha pen, pony's en ander vee op de met sneeuw bedekte vlakten in Zuidwest-Engeland. Een groot gedeelte van Europa is dit weekend door zware vorst geplaagd. In Oostenrijk en in Frankrijk stijgt het kwik maar daarmede is rond de drukbevolkte skicentra het gevaar voor lawines ver groot. Lessing: Niets is groot, dat niet waar is. De Duitse Noordzeekust ligt nog in de greep van de vorst en de .eilanden zijn nog steeds onbereikbaar. Zij worden met helikopters bevoorraad. In Zuid-Duitsland zijn de temperaturen echter binnen enkele uren van minus twintig graden omhoogge- schoten tot het vriespunt. De wegen in het Rijnland zijn spiegelglad. Zondagmorgen sneeuwde het ook in Mid den- en Zuid-Zweden. In Stockholm zijn zeshonderd voertuigen ingezet om de stad enigszins sneeuwvrij te maken. De 14.000 bewoners van Aarhus op het Deense eiland Jutland kwamen door het springen van de hoofdbuis van de waterleiding zon der water te zitten. De koffie werd gezet van gesmolten sneeuw. In de Noorse plaats Tynset vroor het zondag 37 graden Cel sius, in de hoofdstad Oslo ongeveer tien graden. De wegen in Noorwegen zijn even eens zeer glad, ernstige ongelukken zijn echter niet gemeld. Hoewel het in grote delen van Frankrijk dooit lijken de meeste wegen op ijsbanen. In West-Frankrijk is het ijs volledig weg gesmolten, maar in Parijs is de regen in ijzel veranderd. De veerdiensten over Het Kanaal van Calais naar Dover werd we gens het slechte weer aan de Engelse kust stopgezet. Ook in grote delen van België waren de wegen bijna onberijdbaar. Bij Oostende zijn veertig verkeersongelukken gebeurd door de sneeuwstorm. Het vliegveld van Brussel zat dicht. In Noord-Italië bleef het sneeuwen, in Tarente is in de nacht van zaterdag op zondag een man doodgevroren. Op de Le- ninheuvels bij Moskou werd geskied. De wintersportcentra in Zwitserland hebben van droogte te lijden, ondanks de diepe sneeuw. In Zürich en Genève moest de brandweer honderden kelders leegpompen, die door het dooiwater waren overstroomd. Duizend gezinnen uit Lalinea de la Con- cepcion, een plaatsje op de grens tussen Spanje en Gibraltar, zijn naar veiliger oor den gebracht. Het plaatsje werd getroffen door stormen en zware regenval, die over stromingen veroorzaakten. Op Sicilië is het echter zo warm dat er in de open lucht werd gezwommen. NEW YORK (Reuter) Ook het ooste lijk deel van de Verenigde Staten heeft onder felle kou en zware sneeuwval te lij den. In de stad New York daalde de tem peratuur zondagavond tot 18 graden Cel sius onder nul, gepaard meT windstoten van omstreeks 100 km/h, die het verkeer van de straten in Manhattan veegden. Voor vandaag wordt geen hogere tempe ratuur dan 10 graden onder het vriespunt verwacht. In het Adirondack-gebergte werd hier en daar een temperatuur van ninus 30 gra den Celsius gemeten. De spoorwegen in de staat New York kregen, door bevriezing van seinen en wissels, vertragingen van in sommige gevallen drie uren. In vele andere gebieden van de Ameri kaanse oostkust en ook in Canada deden zich sneeuwstormen voor. In sommige streken werden daardoor de telefoonver bindingen en stroomvoorziening gestoord. De sleepboot „Utrecht" uit IJmuiden heeft nabij Lizard Point geen aanwijzingen gevonden die erop duiden dat daar zater dag een kustvaarder is gekapseisd en ge zonken. Het Nederlandse schip seinde zon dag in de loop van de ochtend dat het zelfs geen wrakhout heeft gevonden op de plaats waar het ongeluk zou zijn gebeurd. Het radionoodverkeer is toen gestaakt. Zaterdagavond waren berichten ontvan gen over het vergaan van een onbekende kustvaarder in een zware storm. De Ne derlandse kustvaarder „Hollandia" meen de dat het een schip van ongeveer zeshon derd ton was. Het zou volgens de „Hollan dia" plotseling tijdens de zware storm zijn verdwenen. Verscheidene schepen zijn dadelijk gaan deelnemen aan het zoeken naar overleven den, echter zonder resultaat. Later heeft al leen de „Utrecht" het zoeken voortgezet zonder tot nu toe iets te vinden dat op een scheepsramp duidt. Terugblikken op het afgelopen jaar kan wel eens heel mooi zijn, vooral als de zaken zó staan dat men bij het ophalen van die herinneringen tranen van ontroe ring in de ogen krijgt. Maar zo staan de zaken bepaald niet ten aanzien van 1962 en liever dan ons opnieuw te verdiepen in wat dat in hoofdzaak toch moeilijke en sombere jaar ons heeft gebracht willen wij deze keer dus maar eens vooruit kijken. Niet om voorspellingen te doen of wensen te uiten, maar om ons bij benadering en „onvoorziene omstandigheden voorbe houden" voor ogen te stellen wat wij naar menselijke berekening van 1963 zo al mogen verwachten. Dat het in vele opzichten een belangrijk jaar zal worden kan men, ook zonder over koffiedik of een kristallen bol te beschik ken, bij voorbaat vaststellen. Want er zijn in vele delen van de wereld ontwikkelin gen van grote betekenis gaande die in het komende jaar een kritieke fase zullen be reiken: daarnaast staan er op de kalen der van 1963 ook al een aantal concrete punten genoteerd, die zonder twijfel aan de orde moeten komen en die op bepaalde gebieden tot vernieuwingen zullen leiden Om dicht bij huis te beginnen: voor Ne derland wordt 1963 een verkiezingsjaar en er is alle reden om de stembusuitslagen deze keer met bijzondere belangstelling te gemoet te zien. Er is op binnenlands-po litiek gebied immers nogal wat gebeurd en veranderd sedert de vorige parlementsver kiezingen en de algemene verwachting is danook dat er na de volgende kabinetsfor matie verscheidene nieuwe figuren in on ze regering zullen zitten. Ook de Tweede Kamer zal stellig een heel ander aanzien krijgen, want vele bekende en leidende mannen zullen er hoe de verkiezings resultaten ook mogen uitvallen niet in terugkeren, hetzij op hun eigen verlangen of op dat van hun partij. Voor de Neder landse politiek wordt 1963 dus zeker een belangrijk jaar, waarin vernieuwing en verjonging er wellicht toe zullen leiden dat er in ons land, behalve politiek leven, eens wat politieke levendigheid komt. Ook in de ons omringende landen staan er, op politiek gebied, belangrijke dingen te gebeuren. In West-Duitsland zal bonds kanselier Adenauer zijn belofte, in de aan staande herfst af te treden, gestand moe ten doen; zowel ervoor als erna zal dat aftreden ongetwijfeld heel wat beroering bij onze Oosterburen teweeg brengen. De Britse regering gaat eveneens een kritie ke tijd tegemoet, want het kabinet-Mac- millan heeft zowel met economische moei lijkheden (ongeveer 600.000 werklozen) als met politieke tegenslagen (zoals het opge ven van het ,,Skybolt"-project) te kam pen en nieuwe verkiezingen in 1963 zouden voor de conservatieve regering wellicht fa taal kunnen zijn. En daarmee staat of valt dan tevens, althans op korte termijn, het Britse lidmaatschap van de Europese Ge meenschap, een kwestie die anders ook in het komende jaar haar beslag zou moeten krijgen. Trouwens, voor de toekomstige ontwikkeling van die Gemeenschap wordt 1963 in elk geval een jaar van grote be slissingen; daarbij denken we niet alleen aan de eventuele toetreding van Engeland en verschillende andere „sollicitanten", en aan het groeiende aantal aanvragen voor associatie (waarbij die van Spanje en Por tugal), maar vooral ook aan politieke ont wikkelingen zoals het streven naar Frans- Duitse hegemonie binnen de Gemeenschap en De Gaulle's pogingen om die organisa tie te verzwakken tot een „Europa der va derlanden." Nóg wat verder van ons vandaan, maar niettemin ook voor ons van het aller grootste belang: het nieuwe jaar zou wel eens aanzienlijke veranderingen in de Ame rikaans-Russische verhoudingen te zien kunnen geven. De Sovjet-regering is door het steeds feller wordende ideologische ge schil met China, het Chinees-Indische grensconflict en de Cuba-crisis internatio naal in een moeilijk parket gekomen, en Kroesjtsjevs jongste rede heeft de indruk gewekt dat hij als gevolg hiervan meer respect voor Kennedy dan voor Mao Tse- toeng heeft gekregen. In het komende jaar zal moeten blijken of dat gewijzigde in zicht ook tot een koersverandering van de Sovjet-Unie in de internationale politiek zal leiden, en of er dus een historisch keer punt in de koude oorlog in zicht is. Er staan nog heel wat meer belangrijke aangelegenheden op de agenda voor het nieuwe jaar. Maar zelfs zonder die alle maal op te sommen kunnen wij gevoeg lijk constateren dat het ons en onze mede mensen in 1963 hoe dan ook aan belang wekkende evenementen misschien te leurstellende, maar misschien toch ook wel heuglijke beslist niet zal ontbreken. Proficiat! J

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1