Burgemeester van Beverwijk opende vogeltentoonstelling Cees Lute bleef Coen Niesten twee keer baas in Beverwijk Nog steeds snakken zes miljoen Newyorkers naar hun dagblad Radio en televisie kunnen de kranten niet vervangen met nieuws en advertenties Amateurs in het jaar Volleybalteam van Luxemburg komt niet naar Groningen Semiprofs in het jaar 1962 Havenberichten IJmondverenigingen vandaag en morgen Kampioenschap 71/2 in Eindhoven Wielrenners bonden schaatsen onder Recorduitslag van Rijkskweekschool Nederland komt op zaterdag twee keer in actie Toralf Eugan won in Innsbruck Negen Muzen MAANDAG 31 DECEMBER 1962 Plaatwellers vierden alvast oudjaar STOFZUIGERS Jaarwisseling bij P.v.d.A. in Velsen-Noord DE SPORT IN 1962 Dreigende ondergang V er jonging Strips node gemist VAN OVERAL Niet zo optimistisch Voor de opening van de jubileum-tentoon stelling van de Volièrevereniging „Vogel vreugd" te Beverwijk, was zaterdagmiddag heel veel belangstelling. Een grote zaal van de lagere technische school aan de Brink was geheel gevuld met vertegen woordigers van gemeente, zusterverenigin gen en belangstellenden. De voorzitter, de heer P. Nan, deelde mede, dat het bestuur zeer dankbaar is voor de grote medewer king van verschillende gemeentelijke in stellingen en een flink aantal leden die vele dagen hebben gewerkt om alles voor te bereiden. De heer Nan schetste de grote groei van deze tak van vrijetijdsbesteding en wees er op, dat het voor vele mensen niet mo gelijk zal worden om zich met deze sport langer bezig te houden, door de weinige ruimte in de étagewoningen. Hij vroeg hieromtrent de medewerking van de ge meentelijke instanties. De heer J. Kee, districtscommissaris van Noord-Holland, meende te mogen vast stellen dat de grote saamhorigheid in deze vereniging het mogeliik maakt zulke goe de resultaten te bereiken. De bond telt ruim 20.000 leden. De secretaris van Vogel vreugd, de heer J. Timmer, was vol lof over de hulp en zei dat voor het eerst een klachtenboek is neergelegd vpot hen, die een bepaalde be oordeling van de jury niet begrijpen. Hierna was het woord aan de burge meester J. G. S. Bruinsma. die de opening van de tentoonstelling verrichtte. De heer Bruinsma zei vreugdevol gestemd te zijn over het werk van Vogelvreugd. Geen specialist zijnde in het kweken van vogel tjes. deed 't de burgemeester goed, te mogen vernemen dat door het vakkkundig kwe ken van vogels, het mogelijk is exem plaren te kweken, die zelfs 1500, waard zijn, zoals hem op de tentoonstelling werd aangewezen. Hij meende de voorzitter gerust te moe ten stellen wat betreft het houden van vogels in de flatwoningen. Met goede wil en samenwerking zou veel te bereiken zijn, zo meende hij. Ook had de burge- Traditiegetrouw heeft het bestuur van de personeelsvereniging „De Plaatwellerij" zijn leden in het gemeentelijk ontspan ningslokaal aan de Van Diepenstraat bij eengeroepen voor de afsluiting van 't jaar 1962, aan welke oproep weer velen gehoor hadden gegeven. De heer C. Luttik, voorzitter van de per soneelsvereniging, kon ondanks de minder gunstige weersomstandigheden in het ge- noegelijk verwarmde lokaal weer vele leden en gepensioneerden met hun dames begroeten. Direct werd begonnen met het vertonen van dia's over een verscheidenheid van onderwerpen, waarmede het personeel in het afgelopen jaar werd geconfronteerd; het uitvoeren van verschillende grote op- 'drachten, Zoals grote ketels en installaties, waarvan het transport veel hoofdbrekens „jheeft gekost.- De Plaatwellerij bleek het afgelopen jaar ook niet voor een kleintje vervaard. Daarna kwam het fotografisch vastgelegde zomeruitstapje van het personeel aan de beurt, waarin velen zich herkenden tijdens de prettige uitgaansdag. De terugblik leverde hier en daar geestig commentaar. Wat De Plaatwellerij met haar personeel voor het kindertehuis Oosterweide in Zaandam dit jaar deed met het St. Nico- laasfeest was ook vereeuwigd. Van de fotowedstrijd kreeg men voorts nog een goede indruk door het vertonen van mooie dia's. Na een pauze gingen de aanwezigen over tot de gebruikelijke kienwedstrijd. „EXCELSIOR" JUBILEERT De mandolineclub „Excelsior" gaat maandag 14 januari het veertigjarig be staan vieren met een gezellige bijeenkomst in het Cultureel Centrum. Hoewel het in de bedoeling ligt dit feestje beperkt te houden tot een besloten kring, zal het be stuur deze avond toch gaarne oud-leden en andere belangstellenden begroeten. Advertentie Electrolux, Excelsior, Erres, Holland Electro, Ruton, AEG, Philips enz. VERKOOP - REPARATIE Betaling in overleg VELSERDUINWEG 173 - TELEFOON 4402 Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Aaltje van Londen: Elshout, Jacobstad: Venus, Great Yar mouth: Wiebold Böhmer, Antwerpen; Wartena, Rotterdam, voor IJmuiden: Martha, Rotterdam; Zaanstroom, Londen: Vale. Pepel, erts voor IJ muiden; Atna, Santander; Waterland, Hamburg; Togokust, Freetown; Santo Domingo, Rotterdam, voor IJmuiden; Julia Mary, Londen; Lonn, Rot terdam. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Delian Spint van Isle of Grain: Aldebaran, Rotterdam; Helve tia S.. Bremen; Mille Heering, Riga; Doni, Den Helder; Chemie Tank 1, Hamburg; Oranjefontein, Antwerpen; Nicola, Bremen; Bennekom, Ant werpen; Harrogate, Goole: Sisukas, Topila, hout voor Zaandam; Arkadia, Leningrad, hout voor Zaandam; Duero, Kassa; Thaletas, Kopenhagen: Merchant Royal, Hamburg; Bamse, Rouaan, voor IJmuiden; Fenris, Rotterdam; Ivan Ryabov. Riga, voor IJmuiden; Nero, Aarhus; Garnes, Mohirana, slabs voor IJmuiden; Kara, Leningrad, coils voor IJmuiden; Texelstroom, Huil: Aguila, Leith, voor IJmuiden: Vechtstroom, Le Havre: Diana, Ant werpen; Noordstad, Hamburg, bijlegger IJmui den: Ilse Wullf, Glasgow, bijlegger IJmuiden: Ladon, Antwrepen: Michael M., Bremen. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Carabeka naar Kenitra; Rote, Stockholm, walsmateriaal van IJmuiden; Vesta, Stockholm, bijlegger IJmui den; Senegalkust, Dakar; Bouca, Hamburg; Mar tha Ahrens, Hamburg: Nordfels, Bremen: Hem- rich, Hamburg: Waverstroom, Parr, van IJmui den' Neder-Rijn, Port Said; Jans, Londen; Wasa- land, Gdynia, van Velsen; Nesshorn, Karlstad; Jean E., Londen; Hontestroom, Londen; Eem- stroom, Shorehamn; Swift, Londen; Alstertal, La Geursa; Daje Böhmer, Rotterdam; Peperkust. Bremen; Rijnstroom, Huil; Marsund, Hamburg; Jokufjell, Grimsby: Cornells Houtman, Aalborg; St. Michael, Antwerpen: Bomma, Oslo; Olonetz, Klaipeda; Wexford, Boston, stijfsel van Koog a.d. Zaan: Priozersk, Bremen, van IJmuiden; Inge, Narvik Pacific Comet. Le Havre: Hoogvliet. Caen; Mutua Fides. Honfleur; Doris. Barbados; Gitana, Basse Indre, walsmateriaal van IJmui den; Maria Dolores, Antwerpen. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Graveland naar Las Palmas; Morguera, Rotterdam; Imke, Benghazi; Taras, Kopenhagen; Alcetas, Gothen burg (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). meester respect voor de bijdrage van de mensen van de werkplaats „Palissade", die vogelkooien hadden gemaakt. Het zou wel heel aardig zijn-, zo meende de burge meester, indien in het nieuwe gemeente lijk kantorengebouw, dat in 1964 klaar zal zijn, ook een apart vogelhoekje zou komen. Mogelijk zou het bestuur van de hengelsportvereniging ,,'t Karpertje" hier in aanleiding vinden ook iets te doen in deze geest. Met de wens dat er weinig klachten in het daarvoor bestemde boek zouden ko men, verklaarde de burgemeester de ten toonstelling voor geopend. DINSDAG 1 JANUARI Antoniusziekenhuis, 14 uur: Nieuwjaars receptie. Patronaatsgebouw, Willemsbeekweg, 20 uur: Showavond „De Klavierschippers". WOENSDAG 2 JANUARI Openbare leeszaal, Plein 1945: 10 tot 12.30, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 14 tot 17 uur (jeugd); filiaal Wüstelaan 79, Santpoort: 14 tot 17 uur. R.-K. leeszaal, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 uur; Jozefhuis, Banjaertstraat, Velsen-Noord: 14 tot 17 uur; filiaal Wüste laan 79, Santpoort: 14 tot 17 uur. Raadhuis, Beverwijk, 19.30 uur: Nieuw jaarsreceptie burgemeester. Onder het motto „Op naar het licht" zal de afdeling Velsen-Noord van de Partij van de Arbeid vrijdag 4 januari 1963 in het gemeentelijk wijkcentrum aan de Smidt van Gelderstraat haar gebruikelijke jaarwisselingsbijeenkomst houden. Voor deze bijeenkomst is een afwisselend programma samengesteld waarin mevr. Bakker-Breed uit Schagen medewerking verleent als voordrachtkunstenares en de heer J. Harmsen, lid van Provinciale Sta ten van Noord-Holland zal pogen een blik te werpen op het nieuwe (verkiezingsl- jaar. Een kienwedstrijd zal de bijeenkomst afsluiten. Enkele wereldrecords en kampioenen van 1962 Brazilië veroverde voor de 2e maal het we reld kampioenschap voetbal in Chili Peter Snell vestigde nieuwe wereldrecords opde800m.(1min.44. 3 sekJendemijK 3 min.54.4 sekonden) Sjoukje Dijkstra behaalde als eerste Ne. derlandse het wereld, kampioenschap kuret. rijden op de schaats Nieuw wereldrec.hooc springen van Valeri Brumel(2.27m )en verspringen v.Talyana Schelkonova(6.62m (jw Wielrenner Henk Nij_ dam werd wereldkam. pioen achtervolging Al Oerter vestigde een nieuw wereldrecord discuswerpen met een worp van 62.45m Bokser Sonny Liston werd wereld kampi oen zwaargewicht door zege op Patter son Liston verdiende hiermee 350 OOOgld. DawnFraser kwam op de 100 m. vrije slag voor het eerst in de zwemhistorie onder de minuut.Tijd59.9sek Van 24 tot en met 27 januari zullen in zaal „Hof van Brabant" in Eindhoven de wedstrijden om het nationaal biljart kampioenschap ereklasse anker kader 71-2 worden gehouden. Aan dit toernooi wordt deelgenomen door de Amsterdammers Beekman, Jacobs en Mol, Van Leur en Wijnen (beiden uit Oss), Ligthart (Alk maar), Scholte (Eindhoven) en Vultink (Aalten). De kampioen en degene die als tweede eindigt, zullen door de KNBB wor den afgevaardigd naar de strijd om de Europese titel, die van 21 tot en met 24 februari 1963 zal worden betwist in de grote kantine van de Koninklijke Marine in Den Helder. Op de ondergespoten sintelbaan van het ge meentelijk sportpark „Adrichem" in Bever wijk hebben de wielrenners van het Bever- wijkse „Kennemerland" en die van DTS uit Zaandam elkaar zondagmorgen ontmoet op de schaats. De succesvolle wielrenner Cees Lute uit Castricum, die in het voorbije sei zoen overwinningen behaalde in Enkhuizen, Beverwijk, Zwjjndrecht, Hoorn, Tuitjehorn. Hendrik Ido Ambacht, Bergum en de „klas sieke" Omloop van de Kempen, bleek op de schaats goed uit de voeten te kunnen en zo wel in een afvalwcdstrijd als in 'n rit over onbepaalde afstand bleef hij aan de winnende hand. 8eide keren was Coen Niesten zijn grootste rivaal. In de afvalwedstrijd over 21 ronden (12,6 km.) liet Lute er geen twijfel over bestaan dat hij wilde winnen. Al meteen na de start nam de Castricummer de leiding en die heeft hij niet meer afgestaan. Met twintig meter voorsprong op Coen Niesten ging hij als over winnaar door de finish. De uitslag was: 1 C. Ldte (K'land); 2 C. Niesten (K'land) op 20 meter; 3. C. Duyker (K'land) op 10 meter; 4. H. Schenk (DTS); 5 F Tel (K'land) Meer tegenstand ondervond Lute van Nies ten in een rit over onbepaalde afstand. Beide rijders gaven elkaar daarin geen duimbreed tóe en uas in de eindsprint kon Lute opnieuw de volle winst grijpen. De uitslag was: 1. C. Lute. 2. C. Niesten op 1 meter; 3. C Duyker op 35 meter; 4. H. Schenk; 5. P. de Wit (DTS). De Velsenaar Jan Ook op de tweede dag van het school- basketbaltournooi zjjn de verrassingen niet uitgebleven. De op papier sterke ploeg van het Mendelcollege werd na op de eerste dag voor de winnaarsgroep te zijn uitgescha keld, ook voor de verliezersronde geëlimi neerd en wel door het Lourens Coster- lyceum, overigens eveneens een finalist van vorig jaar. De uitslagen luidden: Jongste meisjes: Marnix-Hildebrand- school 0-6; Klaas de Vries-Ketelaar 4-2; Louis de Coligny-Marnix 2-6; Mr. A. Bruchschool-Haarlemmerschool 12-2; Prin ses Irene-Jac. P. Thijsse 6-7; Lourens Cos- terlyceum-Christelijk lyceum 11-7; Chris telijk lyceum-Lorentz 13-11. Oudste meisjes: Da Costa-Rijkskweek- school 0-6; Hildebrand-MHBS 5-6; J. P. Thijsse-Marnix 6-23; Christelijk lyceum Kennemer streekschool 10-4; Lorentz- Klaas de Vries 8-11. Jongste jongens: Christ, lyceum 2- Marnix 3 3-2; Prinses Irene-Triniteitsl. 8- 16; Klaas de Vries-Ketelaar 28-9; Lourens Coster-Klaas de Vries 15-8; LTS-Christel. lyceum 2 23-6; Marnix 2-Klaas de Vries 2 13-10; LTS-Zwanenburg 3 25-2; Gerhard- school-Mr. Bruchschool 13-6; Bronstee- Ulo-Zwanenburg 20-6; Christ, lyceum 1- Marnix 1 0-32; Gerhardschool-Triniteits 0-5. Oudste jongens: IVO-Christ. lyceum 2- 30; Lourens Coster-J. P. Thijsse 5-21; LTS -Mr. Bruch 15-9; Hildebrand-Christel. lyceum 2 3-7; Triniteits 2-Rijkskweek- school 2-33; IVO-Gerdschool 4-10; Klaas de Vries-HTS 11-9; Klaas de Vries 2- Chr. lyceum 2 9-10; Marnix 2-Triniteits 2 10-14; Gerhard-Ketelaarschool 14-19; Haarlemmermeer lyceum-Prinses Irene 23 -5; Klaas de Vries 2-Louise de Coligny 19-18; Mendel college-Lourens Coster- lyceum 13-16; Da Costa-Marnix 12-14, Badhoevedorp-LTS 14-20; Lourens Coster -Rijkskweekschool 10-26. Timmer kwam in beide ritten ten val. Ook de oud-renner Bert de Reus en Henk Twisk konden zich niet in de prijzen schaatsen Een afvalwedstrijd voor nieuwelingen werd een volledige Zaanse aangelegenheid. Alleen de Heemskerker Jan van Rijn kon zich van de Kennemer schaatsers klasseren. De uitslag luidde: 1. P. Fontijn (DTS); 2. R. Troost ,DTS), S J. van Rijn (K'land); 4. P de' Wit (DTS); 5. L. Visser (DTS). In een rit voor aspiranten over drie ron den (1800 meter) gaven de Kennemerlanders volledig de toon aan. Het resultaat was: 1. Kleijn, 2. Berneveld, 3. Welp, 4. Bobeldijk (allen Kennemerland); 5. Tel (DTS); 6. Mar tens, 7. Van de Outenaar, 8. Brakenhof (allen Kennemerland) Na de wedstrijden vond in het clublokaal „Sport" aan de Alkmaarseweg de prijsuit reiking plaats. (Van onze correspondent) WASHINGTON De langdurige stakin gen bij Jd dagbladen in New York en Cleveland (Ohio) hebben de vraag doen rijzen of het niet tijd wordt in het kranten wezen arbitrage in arbeidsconflicten voor te schrijven. De bij de grondwet gewaar borgde persvrijheid, -^dus redeneren de ze critici, wordt een paskwil als vak bonden in staat zijn de drukpersen stop te zetten en het publiek alle voorlichting te onthouden. Of ze dat doen om goede of slechte redenen of zonder redenen, maakt volgens hen die dit protest laten horen geen verschil. Zelfs de vooruitstrevende Washington Post schaart zich aan de zijde van hen die arbitrage willen en het blad ver wijst met naijver naar landen als Zweden en Denemarken, waar langdurige contrac ten en verplichte arbitrage, aldus het blad, naar genoegen van beide partijen werken. Maar arbitrage, anders dan vrijwillig, staat bij de Amerikaanse vakbeweging niet goed aangeschreven. Dus zal de strijd in New York en Cleveland worden uitgevoch ten. De staking in New York heeft de mees te aandacht getrokken. Daarbij zijn enkele grote wereldbekende bladen als de New York Times en de New York Herald Tri bune betrokken en tevens het blad met de grootste oplaag, de „Mirror". Al weken lang zijn de bijna zes miljoen Newyorkse krantenlezers van hun dagelijkse lectuur verstoken, 's Zondags was de omzet nog groter: dan worden in New York bijna 7,5 miljoen kranten verkocht. New York alleen bedient een tiende deel van Amerika's dagelijkse krantenlezers. Men kan het niet eens worden over de inhoud van een nieuw contract. Het oude liep 7 december af. De kloof tussen wat de vakbonden eisen en de kranten bereid zijn te geven is diep. Het is de minister van Arbeid, Willard Wirtz, ondanks zijn in tensieve bemiddelingspogingen tot dusver re niet gelukt de partijen veel dichter bij elkaar te brengen. Het laat zic' aanzien dat de staking nog lang zal duren. De gevolgen zijn ernstig. Twee van de bladen in New York, waaronder de New York Herald Tribune, dreigen aan de fi nanciële gevolgen van de staking ten on der te gaan. De employés krijgen even eens een gevoelige klap. De rond acht tienduizend man personeel derven wekelijks drie miljoen dollar aan lonen en sala- •rissen.*-Derisleinhandel in New York on dervindt ook grote schade Radio en tele visie kunnen .de leemte in de reclame-mo gelijkheden. die ontstaan is door de kran- tenstakmg. op geen stukken na vullen. Men schat dat in New York alleen al da gelijks een verlies van twee miljoen dollar geleden wordt door winkeliers en maga zijnen. Bloemenhande'aren klager erover dat ze veel minder bloemen verkopen, want doordat er ook geen overlijdensberich- De Kennemerlandse clubs uit 2A, 3A en 4C zien op het achter ons liggende 1962 met gemengde gevoelens terug. Er zijn verenigingen onder her), die aan de hand van de tot dusver bereikte resultaten hoop vol 1963 binnen stappen, doch er zijn er ook, die de toekomst min of meer somber inzien. Tot de eerste categorie behoYen, wat de 2de klasse A betreft, o.m. Vitesse en VVB. Beide clubs hebben in 9 wedstrijden op 12 punten beslag unnen leggen en staan er relatief nog beter voor dan de aan top gaande Zaanse Zilvermeeuwen met hun 13 punten uit 10 wedstrijden. Vooral van Vitesse is dit een goede prestatie, omdat het nog maar drie wedstrijden op eigen terrein heeft gespeeld, tegen VVB zes. Minder gunstig staan Velsen en De Ken- nemers er voor. Wel dreigt voor deze clubs met respectievelijk hun 6 punten uit 9 wed strijden en 5 punten uit 8 ontmoetingen nog geen onmiddellijk gevaar, omdat OVVO met 3 punten uit 9 wedstrijden er toch altijd nog slechter voor staat, maar waakzaamheid blijft toch én voor de Sant poorters én voor de Beverwijkers geboden. Opvallend overigens is het weinige succes, dat beide teams op eigen terrein behaal den, namelijk 2 winstpunten uit 4 ontmoe tingen. In 3A staan twee van de drie Bever- wijkse derde klassers er zeer goed voor, te weten Beverwijk en DEM. Eerstge noemde ploeg bezet met 14 punten uit 9 wedstrijden de eerste plaats en plukt daar mee o.i. de vruchten van de verjonging, welke men het elftal het vorige seizoen heeft doen ondergaan. Merkwaardig zijn de goede resultaten, welke de roodwitten tot nu toe op eigen terrein hebben behaald, namelijk 11 punten uit 6 wedstrijden. DEM begon weinig hoopvol: Na 4 ontmoetingen konden de blauwwitten nog maar op 2 winstpunten bogen. De volgende 5 kracht metingen leverden echter niet minder dan 10 punten op, zodat de ploeg van Stelder thans haar kandidatuur voor de bovenste plaats heeft gesteld. Met Wijk aan Zee is het juist tegenover gesteld gegaan. Bij de badmensen liep het aanvankelijk nog wel 6 punten uit 5 ontmoetingen, maar in de daarop volgen de 5 wedstrijden konden ze geen goed meer doen, zodat ze momenteel met 6 pun ten geducht op hun tellen moeten passen en blij mogen wezen, dat CSV (9-4) en ADO (9-3) er ook nog zijn. Voor de Heems kerkers zien we de toekomst echter het donkerst in. Na het verdwijnen van Waterloo, Kin- heim en Terrasvogels uit de 4de klas deze clubs bezetten thans in de le klas A van de afdeling Haarlem respectievelijk de eerste, zevende en elfde plaats is IEV nog de enige Velsense vierdeklasser. Deze noordelijke Velsenaren bezetten met 14 punten uit 10 wedstrüden de eerste plaats in 4 C, maar worden ernstig be dreigd door Bloemendaal (9-12). Renova (9-11) en ETO (9-11), terwijl NAS (8-9) en St. Pancratius (8-9) toch ook nog wel een vinger in de pap hebben. Doch hoe het ook zij, de IEV'ers mogen tot dusver over hun optreden in hun nieuwe omgeving „dik" tevreden zijn. ten en huwelijksaankondigingen verschij nen weten de mensen niet wanneer be kenden of vrienden sterven of trouwen. De zevende december is een ongelukki ge vervaldag voor een arbeidscontract in de krantenwereld: zo kort voor Kerst mis, als de winkeliers behoefte hebben hun waren te propageren en de kooplust oor de kerstdagen aan te wakkeren, betekent een krantenstaking grote verliezen voor vele duizenden mensen. De klap komt veel harder aan dan anders. Hoever de standpunten uit elkaar lig gen mag blijken uit enkele cijfers. De bond van typografen verlangt een loons verhoging van 18.45 dollar per week, te verdelen over twee jaar. De werkgevers hebben als laatste aanbod 9.20 per week aangeboden, over twee jaar verdeeld. De bond eist een werkweek van 35 uur, de werkgevers willen de geldende werkweek van 36 1/4 uur handhaven. De kranten eigenaars hebben uitgerekend dat inwilli ging van alle eisen van de bond ze op een hogere uitgave van 38 dollar per man en per week zou komen te staan. Want de bond eist ook langere vakanties r we ken per jaar), een verbeterde ziekengeld regeling en hogere beloning vcor nacht werk. De New York Times beweert dat haar jaarlijkse onkosten met 2,5 miljoen zouden stijgen. Zelfs enkele kranten die, zoals ook de eigenaar van de New York Herald Tribune, beweren dat ze een lang durige staking kunnen overleven, houden vol dat ze een vergroting van hun lasten met 38 dollar per week en per man niet kunnen dragen. Inmiddels lijden de kranten gedurende de drukke inkoopweken voor de feestdagen een verlies van naar schatting alleen daar door al zeven miljoen dollar per week. De miljoenen Newyorkers blijven verstoken van hun krantenlectuur. Het is een vreemd gezicht, in de autobussen en in de onder grondse treinen i New York de mensen met lege handen te zien zitten. Ze staren voor zich uit, sommigen hebben zich een exemplaar weten te veroveren van een dagblad van buiten de stad. Deze worden uit nabijliggende steden, zoals Newark, en zelfs uit de veel verder gelegen steden Boston en Philadelphia aangevoerd. Het aantal is echter veel te klein en boven dien zijn alle rechtgeaarde Newyorkers aan hun eigen bladen gehecht, vooral aan de boulevardbladen zoals de Mirror en de Post. Al het andere is voor hen slechts namaak. Eén ding is komen vast te staan: radio en televisie kunnen de dagbladen niet ver vangen, noch wat reclame noch wat nieuwsberichten betreft. De tijd die radio en televisie aan reclame mogen besteden is al geheel gevuld en de contracten daar voor zijn al lang geleden toegekend. De nieuwsuitzendingen zijn uitgebreid en met de meeste feiten op het terrein var de binnen- en buitenlandse politiek worden de luisteraars op de hoogte gehouden. Maar honderden nieuwsberichten vinden in de korte nieuwsuitzendingen geen plaats om nog maar niet te spreken van de toelich tende beschouwingen en critieken, die de dagbladen brengen Wat vele m nsen ook eerlijk bekennen te missen, is de reeks „strips" waarmee de meeste kranten een of enkele pagina's vullen. Luxemburg heeft zich teruggetrokken uit het toernooi voor de voorronden van het Westeuropese volleybalkampioen schap, dat op 4 en 5 januari in Groningen wordt gespeeld. In deze groep blijven dus slechts over de herenploegen van België, Denemarken en Nederland. Het wedstrijd schema heeft hierdoor een wijziging onder- #»an7""" «fsntnoj dMiftma ,i ,i.*=,qr Vrijdagavond 4 januari vindt alleen de ontmoeting België-Denemarken plaats en op zaterdagavond komt de Nederlandse ploeg tweemaal in actie: eerst tegen Bel gië en daarna tegen Denemarken. De winnaar van deze voorronde plaatst zich voor de finale van het Westeuropees volleybalkampioenschap, die half april in Florence zal worden gehouden. Hiervoor komen verder in aanmerking de poulewin naar? van de beide andere voorronden, die in Casablanca en Bern worden gespeeld. Daarbij zullen zich hoogstwaarschijnlijk kwalificeren Frankrijk en Italië. Het Nederlands team voor Groningen zal pas dinsdagavond worden bekendge maakt. De Belgische ploeg bestaat uit: E. Mol (aanvoerder), R. Bruggenhout, G.'Da niels, H. Deleu, J. Deleu, M. de Marque, L. Dirix, V. Ernon, J. Klaps, R. Maes, A. Pieters en G. Verlooy. De wedstrijd voor de eredivisie van de volleybalcompetitie tussen REVA (Am sterdam) en SUES (Assen), die zaterdag avond in Amsterdam zou worden gehou den, ging niet door, aangezien sommige SUES-spelers te grote moeilijkheden zou den hebben met de treinverbindingen. Indien we van semi-prof-voetbalstand- punt bekeken even een terugblik op 1962 werpen, dan kunnen we niet bepaald zeg gen, dat het in alle opzichten een gunstig jaar is geweest. Onze beide betalende ver enigingen zagen immers in het deel van 1962, dat moet worden beschouwd als het einde van seizoen 1961-1962, geen kans om zich in de eerste divisie te handhaven. Zo wel Stormvogels als VSV werd een prooi van de massa-degradatie naar de tweede divisie. Wat nu de vooruitzichten van het sei zoen 1962-1963 betreft, kan ten opzichte van VSV worden getuigd dat de roodwitte pa pieren op de voetbalmarkt momenteel hoog staan genoteerd. Bij het afscheid ne men van 1962 staan de VSV-ers namelijk met 21 punten uit 15 wedstrijden op de bovenste plaats. En nu weten we wel, dat nog maar de helft van de competitie achter de rug is en dat Vitesse, NEC en KFC als zeer ernstige concurrenten moeten worden beschouwd, maar wie VSV heeft zien spe len, weet, dat de IJmuidenaren over een De Noorse skispringer Toralf Engan heeft een tweede zege geboekt in de vierschansen- tournee. Na zijn overwinning in Oberstdorf won hij eveneens in Innsbruck met sprongen van 91 en 85 meter met als waarderingscijfer 231,2 pnt. Voor het eerst namen ook de Oost duitsers en Russen deel. Zijn .sprong van 91 meter betekende een nieuw schansrecord, dat met 89,5 meter op naam stond van de Oostenrijker Willy Egger. De uitslagen waren: 1. Toralf Engan (Noor wegen) -91 en 85 meter, waarderingscijfer 231,2 pnt.; 2. Helmut Recknagel (O.-Did.) 87 en 79 meter, 215,7 pnt.; 3. Torgeir Brandtzaeg (Noorwegen) 84,5 en 85 meter, 214,9 pnt 4. Gerog Thoma (Did) 88 en 82 meter. 214,8 pnt.; 5. Kurt Schramm (O.-Did.) 90,5 en 79,5 meter, 212,1 pnt. Nervi-expositie. In het Bouwcentrum in Rotterdam wordt van 24 januari tot 20 februari een tentoonstelling gehouden Van werk van de Italiaanse architect/construc teur P. L. Nervi. ploeg beschikken, die zeker niet voor bo vengenoemde concurrenten behoeft onder te doen. De voorhoede bezit in André en Faren- horst spelers, die weten, hoe een doelpunt moet worden gemaakt en zo nodig zijn Van Dolder, Belfroid, Versluis en Dikstaal in staat in deze een handje te helpen. De verdediging is er ongetwijfeld één van de goede soort. Een bepaald zwak punt zouden we niet kunnen aanwijzen en daar om kan men o.i. in het VSV-kamp de ver dere verrichtingen met vertrouwen tege moet zien. Ten opzichte van Stormvogels zijn we niet zo optimistisch gestemd. Weliswaar verloren de blauw-witten evenals VSV trouwens nog geen enkele wedstrijd op eigen terrein, maar in de ontmoetingen op de terreinen van de tegenpartijen gespeeld, gingen zoveel punten verloren, dat ze mo menteel zeker niet een ernstige bedreiging voor de hierboven genoemde kopgroep vormen. Of hierin in het nieuwe jaar nog verandering zal komen, daar zijn we nog lang met zeker van. Zou de verdediging door sterk het ac cent op haar defensieve taak te blijven leggen het mogelijk nog wel redden, de produktiviteit van de voorhoede 19 goals in 14 wedstrijden is van die aard, dat de verdedigers zich als ''egel niet of ten hoogste één keer per wedstrijd zouden mo gen laten passeren, wil men in de vorm van een gelijkspel of een overwinning het puntenaantal zien vermeerderen. De Stormvogelsaanval bezit immers geen schutters van klasse, zodat doelrijpe kan sen ongebruikt worden gelaten. Ook ontbreekt het in deze linie aan een leider en daarom hebben we ons wel eens afgevraagd, of het de sterkte en de pro duktiviteit van de Stormvogelsploeg niet ten goede zou komen, als men Siem de Graaf deel liet uitmaken van het binnen- trio van de voorhoede. Mogelijk zou dit een verzwakking van de verdediging be tekenen, maar het komt ons voor, dat de ze tot een minimum beperkt zou kunnen blijven, omdat men toch de beschikking heeft over behoorlijke reserve-verdedigers als Haverkamp, Plug en mogelijk nog an deren. De wielrenner Johan van Dijck werd vijftiende in een in het Belgische plaatsje Boornem gehouden cyclo-cross. AC n««TFW sJOAOTO M> In de tentoonstellingshallen van München heeft het Joegoslavische handbalteam Bo- rac Banj'a Luka een j»root internationaal toernooi gewonnen. In Bulgarije werd de wereldkampioen worstelen Enjo Vulcheff gekozen tot sport man van het jaar. De Belg Marcel Vandewattyne heeft in Rabat een internationale cross gewonnen voor de Marokkaan Bouchta en zijn land genoot Gaston Roelants, Europees kampi oen steeple-chase op de 3000 meter. In de stayers wedstrijd van de grote kerstprijs in Dortmund werd onze landge noot Noppie Koch een matige vijfde met een achterstand van 770 meter op de win naar, de Belgische wielrenner Pol Depaepe. De drie ritten werden respectievelijk ge wonnen door de Duitser Marsell, zijn land genoot Preuss en Depaepe. De Argentijnse bokser Alejandro Lavo- rante, op 21 september j.l. k.o. geslagen in een gevecht tegen de Amerikaan Johnny Riggings, bevindt zich nog altijd in een coma. De Argentijn kan de ogen nog niet openen, maar reageert sedert enige tijd weer normaal en kon gisteren zelfs een speciaal kerstmaal nuttigen. Bij de Hahnenkammwedstrijden in Kitz- bühel op 19 en 20 januari zal voor het eerst een „ski-toto" worden gehouden. Men wordt daarbij in de gelegenheid gesteld de eerste drie van de slalom, reuzenslalom en combinatie in de juiste volgorde te voor spellen. Indien niemand daarin slaagt, worden de prijzen verloot. Om de toto te onderscheiden van o.a. de voetbalpool, worden prijzen in natura uitgekeerd. De Duitse ijshockeyploeg Fussen heeft zich in Davos geplaatst voor de finale van het toernooi om de Spengler-cup. De Duit sers versloegen het Zweedse Forshaga met 8-2 (3-1, 2-0, 3-1). Wereldkampioen zaalhandbal Roemenië versloeg in Boekarest de Joegoslavische herenploeg met 18-12 na een 7-4 ruststand. In een Kopenhaags ziekenhuis overleed de 44-jarige Börge Mathiesen, elfvoudig voetbal international van Denemarken. Het Oostduitse Olympisch Comité heeft het voorstel van het IOC goedgekeurd, volgens hetwelk twee Duitse ploegen zullen deelnemen aan de Spelen van 1964 in Tokio. Bij de tien koppels, die zijn gecontrac teerd, voor de traditionele „1001 maal rond", die zaterdag in Munster wordt ge houden, behoort ook het Nederlands/Lu xemburgse tweetal Post/Gillen. Er bestaat hoop, dat het totale bezoek bij Engelse League-wedstriiden dit seizoen een miljoen hoger komt te liggen dan in 1961/62, tenminste als de ontwikkeling van het bezoekersaantal zo blijft vooruitgaan als dat in de eerste helft van de competitie gebeurde. De pas 24-jarige Engelse profbokser Terry Spin'-s, die in 956 een Olympische ge den medaille won in het v'.ieiggewicht, en later Brits vedergewichtkampioen werd, stopt met boksen De wereldkampioen weltergewicht. Emile Griffith (VS) heeft zich bereid verklaard om in juni van het volgende jaar zijn titel t.e verdedigen tegen de Europese kampioen Duilio Lio (It.).

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 4