Berichtendienst voor verkeer Op en om het Bin oen hof Bij de jaarwisseling De jubilerende Anton van Duinkerken DE PROGRAMMA'S NEGEN MUZEN zijn verzamelde geschriften een levensgetuigenis MAANDAG 31 DECEMBER 1962 9 nabeschouwingen Memo over krot woningellende Friese romanprijsvraag Kerkelijk nieuws H. L. Prenen leest zijn nieuwjaarsfantasie De radio geeft dinsdag De radio geeft woensdag elevisieflrogramma i ZESTIG JAAR geleden werd de zich Anton van Duin kerken noemende Willem Jan Marie Anton Asselbergs in Bergen op Zoom geboren, in het „Jubelstadje, waar de uit gelatenheid aan de gevels als guirlandes, en over de huizen de meigeur van een middeleeuwse nacht hangt", en binnenkort zal het veertig jaar her zijn, dat hij in het Katho lieke maandblad „Roeping" met enkele verzen debuteerde. Sindsdien heeft hij een oeuvre opgebouwd van eerbiedwek kende gedegenheid en omvang, zo „voluminieus" zelfs, dat de zojuist bij Uitgeverij Spectrum verschenen driedelige uitgave van zijn „Verzamelde Geschriften" het niet in zijn geheel kon omvatten, hoewel deze prachtige dundruk-editie zesentwintighonderd bladzijden telt. Veel mist men dus: de uitvoerige standaardwerken over de Geschiedenis van de Katholieke poëzie en Het Tijdperk der Vernieuwing van de Noord-Nederlandse Letterkunde, verder menige niet te ver onachtzamen studie uit vroegere verzamelbundels, de talrijke journalistieke bijdragen en het merendeel van zijn dichtwerk, dat door niet meer dan twintig verzen uit zijn twaalftal dichtbundels wordt vertegenwoordigd. Veel is er ook dat uit de verspreid gepubliceerde geschriften hier voor het eerst bijeengebracht werd. Maar het is niet in de eerste plaats het vele dat respect en waardering afdwingt, het is de eenheid in het veelsoortige: de gelovige in de geleerde, de dichter in VAN DUINKERKEN is geen problema tisch mens, al zijn de problemen waarmee hij kampt vele: de bekommernis om de verscheurdheid van hetChristendom, de beduchtheid voor dogmatische verstar ring, de verburgerlijking van geloofsdie naren, de bedreiging van de continuïteit der cultuur, de verschraling van het le vensgeluk. Steeds is hij op zoek geweest naar het levende in het verleden, het duur- zaam-zinvolle van de traditie, en elke stroom die terugvoert naar de bron heeft hij, of hij over Vondel schreef of over Augustinus, over Dante of A. Roland Holst, over de zin van het Carnaval of in het historisch breed opgezette en briljant ge- styleerde essay over het „Begrip van Ro me", verkend en in kaart gebracht. En steeds heeft hij zich met open vizier te weer gesteld zodra geestelijke stromingen de burcht van zijn godsgeloof te na kwa men: tegen het neo-humanisme van Just Havelaar en Dirk Coster, tegen het vita lisme van Marsman, tegen de strijdbare Forum-geest van Menno ter Braak, „in heldere vijandschap." Noch zijn historisch onderzoek, noch zijn dichtwerk, noch zijn polemiek en kritiek was voor hem ooit doel in zichzelf. Wat zijn hand deed, zijn hart voelde, zijn hoofd dacht was gericht op de grondervaring van zijn leven: de belevenis en ontplooiing de waarmaking van de Verlossing. In dienst daarvan is zijn schriftuur, waar men het opslaat, zuivering, ordening, ge leid door de rede, bezield door de geloofs ijver, opstrevend naar de harmonie, be paald door de finaliteit. Wie zijn werk op andere gronden, op zuiver-literaire of cul tuurhistorische, beoordeelt en waardeert, miskent de eigenheid ervan. Van Duinker ken en dat is kenmerkend voor de in tegriteit van zijn levende en schrijvende persoonlijkheid moet men in zijn ge heel aanvaarden of in zijn geheel afwij zen. Die aanvaarding en waardering be hoeft niet kritiekloos te zijn om, zoals het mij vergaat, te beseffen hoe rijk zijn be gaafdheid, hoe veelomvattend zijn kennis, hoe groot zijn bedrage is tot de instand houding van diè culturele waarden, zonder welke de waardigheid en bezieldheid van het menselijk wezen in de greep van het geatomiseerde en georganiseerde naast- elkaar-leven dreigt te verkommeren tot een zielig bestaan. „HET WINTERT OVER ONZE DA GEN," dichtte Van Duinkerken in „Bo men in september," „en elk staat een zaam". Dat vers werd, meen ik, geschre ven toen de jong-katholieke Gemeen- schapsgroep, waarin Van Duinkerken als oudere een zo levendig aandeel, had, in de vooroorlogse jaren uiteenviel door de incompatibiliteit der ideologieën. Een on- heilsleeé, diè van het nationaal-socialisme in zijn verschillende schakeringen, had de optimistische verwachtingen der eensge- zinden doorbroken en verbroken. Maar de ze eenzaamheid had niets gemeen met de innerlijke ontheemding van wat men het moderne levensgevoel noemt. Het was een sterk alleen-staan, in de zekerheid van een Sartre in Rusland. De Franse schrij ver Jean Paul Sartre en Simone de Beau- voir zijn vrijdag voor een tiendaags be zoek aan de Sowjet-Unie te Moskou aan gekomen, aldus Tass. Toneel in Rusland. Twee Amerikaan se toneelstukken, die met succes op Broadway lopen zijn nu in Moskou in première gegaan en onmiddellijk door publiek en de officiëele propagandamedia toegejuicht. Het zijn „Miracle Worker" van William Gibson en „Witches of Salem" van Arthur Miller. Alexander Shatrin. direc teur van het Ermolova Theater verklaar de dat de „Miracle Worker" een van de grootste gebeurtenissen van het lopende toneelseizoen is. Van dezelfde auteur loopt nu in het Sovremennik (hedendaagse) theater zijn stuk „Two on a seesaw". Mil ler's „The Death of a Salesman", „All my Sons" en „View from the Bridge" worden in een groot aantal schouwburgen in het gehele land gespeeld. Apeldoorn koopt Zadkines. Het is nu zeker, dat de gemeente Apeldoorn twee beeldhouwwerken zal kopen van de Franse beeldhouwer Zadkine. Deze werken, „De drie schonen" en „De grote Orpheus" zijn enkele maanden geleden in Arnhem op de Zadkine-tentoonstelling geëxposeerd. De bedoeling is, dat „De grote Orpheus" te zijner tijd een plaats zal krijgen voor de nieuwe schouwburg in het Loolaanpark. „De drie schonen" zullen bij de vijver aan de Sprengenweg komen te staan. Mona Lisa De Mona Lisa is nog op gesloten in de kelders van de National Gallery of Art in Washington, hoewel alle drie de grote kranten in Washington en vele ingezonden stukkenschrijvers aan dringen op een spoedige tentoonstelling. De Franse regering zou echter vasthouden aan de oorspronkelijke overeenkomst om het werk van Da Vinei niet voor 8 januari te onthullen. Het congres is dan weer in zitting en de tentoonstelling van het werk dat op 19 december in de Ver. Staten is aangekomen, kan dan worden geopend in het bijzijn van vele prominenten, waar onder de president. overtuiging waarmee Van Duinkerken in zijn „Ballade van de Katholiek" de hor den uitdaagde. „Wat is," dichtte hij „uw toekomst zonder ons verleden?" Deze éne versregel vatte zijn doen en laten, zijn schrijven en spreken, als een levensmotto, als de kern van zijn christelijk humanis me, samen. En samenvatten, een critisch behouden,een schiftend bewaren, een be zielend bevestigen, een bezonnen overdra gen van het tijdloze, bepaalde de aard van zijn schrijver- en dichterschap. VERENEN, HèRENEN,- Van Duinker ken is een bij uitstek synthetische geest. Zijn kennis is verkenning, zijn eruditie de desem van de menselijke worsteling met zijn bestemming, zijn historische zin een reanimatie van veronachtzaamde le venskrachten, zijn levensliefde een ant woord op de goedheid van de Schepping. Ook wie zijn confessie niet deelt, moet dat onbevangen kunnen beamen en waarde ren, moet er zich mee kunnen verrijken, moet de kracht der overtuiging, de één- de historicus, de vurig-eerlijke apologeet in de polemiek, de denker in de kritiek, de sociaal-,,geëngageerde" in de bezon nenheid, de vriend in dé strijd der levensbeschouwingen, de redenaar in de schrijver, de Brabander in de kosmopolitische eruditie het is dit alles tezamen dat de voornaamheid van zijn figuur in het Nederlandse geestesleven bepaalt. Men heeft getracht hem te kenschetsen door zijn „bonhommie", zijn Zuid-Nederlandse levensblijheid, zijn gelijkenis met Chesterton, zijn lenige geest, zijn onvergelijkelijke welspre kendheid en wel-schrijvendheid tot in den treure te vermel den. Maar al schuilt er in dergelijke karakteristieken iets waars, het waardevolle ligt dieper, ligt verankerd in zijn in nige geloofsovertuiging. Men kan de uitingen van zijn mens zijn, de vele kwaliteiten van zijn schriftuur, zijn talrijke functies in ons maatschappelijk leven, niet scheiden van het éne, voor hèm fundamentele: zijn belijdenis van het Katho lieke geloof, dat zijn hart bij Sint Franciscus en Sint Bemar- dus doet zijn en zijn hoofd bij Thomas van Aquino. Wil men hem verstaan, dan moet men doordringen tot de kern van zijn confessie, ook als men deze niet deelt. Dan pas begrijpt en acht men de melancholie in zijn levensvreugde, de strijd vaardigheid in zijn mensenliefde, de vurige apologie in zijn beschouwelijkheid, de zelftucht in zijn levensdrift, de dee moed in zijn jubel om het schone en goede der aarde. en ondeelbaarheid van de mens-Assel- bergs die achter het werk staat en zich aan 't werk met hart en ziel en hoofd over geeft, kunnen ondergaan als een standvas tige kracht in deze verstoorde tijd. Deze menselijke algemeenheid van zijn over- moeid bezig-zijn moet Van Duinkerken voor ogen hebben gestaan toen hij schreef dat de katholiek, zonder een „enkel onder deel van een enkel beginsel te verlooche nen," moet beseffen „dat hij tegenwoor dig eerder heeft te zoeken naar de punten van overeenkomst dan naar de punten van verschil. Hij regeert, noch dicht, noch dénkt, noch spreekt, voortaan uitsluitend voor geloofsgenoten. Hij werkt voor Ne derlanders." Dat is zijn oecumenisch stre ven, zijn geest der verbroedering. WIE ZICH ZONDER vooroordeel in de ze drie delen van zijn Verzamelde Ge schriften een monument van zijn le vensgetuigenis verdiept, wie over de grenzen der verdeeldheid kan heenzien, zal in Van Duinkerken, met behoud van eigen levensbeschouwing, een schrijver en denker en dichter herkennen, die uit de volheid van zijn geestes- en zielservaring laat meedelen in het cultuurgoed dat hij met de wichelroede van zijn intuïtie en de scherpte van zijn intelligentie werk na werk overdroeg aan een heden dat, wil het niet aan zijn ontworteling versterven, de terugweg zal moeten vinden naar 't onver gankelijke in het tijdelijke. C. E. Dinaux TANJA KOEN VOORLOPIG NIET OP HET SCHERM Met ingang van het nieuwe jaar zal de televisieomroepster van de NCRV, mevr. Tanja Koen, haar werkzaamheden voor lopig beëindigen, daar zij een baby ver wacht. Advertentie Het eeuwige gezeur der Grote Vier, DE ZUILEN, Brengt ons als fabrikanten Voortdurend aan het huilen. ja Zeg eindelijk eens of zeg desnoods maar nee I Als antwoord op de vraag „Komt er reclatévé Wij willen thans geen blad voor onze mond meer nemen Kies COLLALL plastic lijm voor al uw lijmproblemen Daken, die regen en sneeuw toelaten tot zolders waar mensen onder plastic moe ten slapen; vergane muren met huivering wekkende windgaten; ramen die het glas niet meer kunnen houden; schoorstenen, zo vervallen, dat ze met het oog op brandge vaar onbruikbaar zijn. Deze en vele andere gebreken vertoonde alleen reeds een drie tal van de 1500 krotwoningen van de Haar lemmermeer in de rubriek „Memo", die eraan herinnerde dat men dergelijke wo ningnoodtoestanden 18 jaar na de bevrij ding nog door het gehele land kan aan treffen. Wat een wethouder van de ge meente Haarlemmermeer terzake moest mededelen, zal onze betrokken medebur gers wel niet veel hoop gegeven hebben. De NCRV wees ons in een sterke reporta ge op al die krot-ellende. In de avond-vijfdaagse van pret en ple zier waarmede de Nederlandse t.v. het jaar 1962 afsluit, moest zaterdag de NCRV zich van haar vrolijke kant laten zien. Na het orkest Pi Scheffer, dat in het door Will Hartingsveldt goed geregisseer de programma „Muziek voor U" weer goede, lichte klanken liet horen, kwam Dick van Bommel met de rubriek „Zo zie je nog 'ns wat!", die volgens de aan kondiging vreemde, vrolijke en interessan te zaken zou bevatten. En we kregen ook enige goed uitgewerkte curieuze reporta ges te zien: gribbelen in Rhoden, een Frie se imitator annex neusaccordeonist en het Tilburgse mosterdmannetje. Het waren, zoals ons ook al verteld werd, geen zaken voor de voorpagina van de krant. Ze bo den eerder het tijdverdrijf van het gemid delde weekblad-artikel. Geheel onverwacht had men in dit „Magazine" ook nog een soort van jaaroverzicht opgenomen, waar in Van Bommel weer de beeld- en geluids- olijkerd van vroeger wilde zijn. De goed gemaakte tekenfilmtrucjes en zijn soms wel aardige woordspelingen betroffen ech ter te veel de zoetjesaan oudbakken kari katuren en cliché-karakteristieken van be kende staatslieden. En daardoor was het even weinig vermakelijk als het volgende amusementsprogramma van Albert Mol en Fred Benavente, dat veel weg had van een te haastig georganiseerd artiesten-on deronsje, waarin men zo maar eens wat danste en zong. Dan kan het gebeuren dat men lieve, maar kinderachtige liedjes als „Het lelij ke Eendje" en nog zo iets over het insect Eulalie brengt. Dan kan het ook gebeuren dat artisten als Peter van Hattum en Fred dy Albeck (juist van een buitenlandse tournee teruggekeerd in het land van Het ty Block) juist van die vervelende liedjes zingen. Het warmbloedige optreden' van een Spaanse dansgroep kon dit bleekzuch tige amusement er niet meer bovenop brengen. Tenslotte kwam dan nog Anton Holfath, met overgave gespeeld door Coen Flink, zonder medewerking van animeer-lachers buiten het beeld. De vorige keer een su perieure luiaard, nu een bezeten radio amateur. Naast de typerende trekjes van een dergelijke hobbyist, vertoonde de fi guur een zo ontstellend gebrek aan intel ligentie en verantwoordelijkheidszin, dat het gewoon niet meer leuk was. We be grijpen nog niet, dat Holfath in zijn ge boorteland Engeland zo populair is. Na dit alles behoeven wij nauwelijks te zeggen, dat de NCRV niet zo goed mee kwam in de amusementsvijfdaagse Hoewel het voortbestaan van het man netje Dorus in de serie musicals en ope rettes van Tom Manders wat al te kunst matig is, heeft het luchtige zangspel „Ko ningin van Montmartre" ons wel een ge zellig uurtje bezorgd. In dit onwaarschijn lijke operette-milieu kwamen Dorus. Co- by v. d. Linden en Jan Henderson, mede door aardige zangteksten van Hans v d Bergh, leuk voor de dag Berry Kievits en Gerard Walden speelden heerlijk gechar geerde dubbel-rollen een de aankleding van het geheel was, vooral door toedoen van decorontwerper Fokke Duetz, zeer goed. De grote suprise van dit weekend (en misschien wel een van de grootste t.v.- verrassingen van dit jaar 1962) was wel de vijfde aflevering van „K-WARTAAL", het programma van het Haags Studenten Cabaret. Dit groepje, geleid door de „con ferencier" en tekstschrijver Rinus Ferdi- nandusse kwam met een speciaal voor de t.v. geschreven terugblik over het jaar 1962 op een niveau, waarvoor* een Wim Kan zich niet zou behoeven te scha men Op een ontwapenende manier en in een zeer hoog tempo namen de spitsvon dige Ferdinandusse en zijn medewerkers een vaak vernietigend loopje met zaken als de Morele Herbewapening, de ontgroe- ningspractijken, de oliesheiks van het Mid den-Oosten, Jemen en het zedenbederf in de bioscopen. Bijzonder goed was de „sketch" over de woningbouw en de flat neurose, waarin rake dingen aan het adres van minister van Aartsen werden gezegd In zijn praatjes, stortvloeden van trou vailles en fijne woordspelingen, nam Fer dinandusse trouwens ook de heren Luns en Beerman fijn op de korrel. En de rectores die zo'n bezwaar hadden tegen het zedenbedervende plaatje van Sjouk- je Kijkstra konden het er ook mee doen Dit briljante cabaretje duurde langer dan aangekondigd, veel langer zelfs. Maar dat bleek pas, toen het afgelopen was. Het had op Oudejaarsavond de afwezigheid van een Wim Kan-uitzending kunnen doen vergeten. Damshaizer In samenwerking met de KNAC en de Nederlandse Spoorwegen zal de N.C.R.V. vandaag op de zender Hilversum 1 een bijzondere radio-berichtendienst verzorgen ten behoeve van het verkeer. Om kwart over vijf. acht uur en kwart over tien zul len uit verschillende delen van het land mededelingen over de toestand der wegen en eventuele belemmeringen worden ge daan. Zaterdag is in Leeuwarden op de jaar vergadering van de K.F.F.B. (de Chris telijke Friese Volksbibliotheek) de uitslag bekendgemaakt van de dit jaar door deze vereniging uitgeschreven Friese romanprijs vraag. De eerste prijs, een bedrag van 2400 gulden, werd toegekend aan de heer P. Akkerman uit Marrum voor zijn roman ,.De leste fan de Kampenaers" (De laatste van de Kampenaars) en de tweede prijs, groot 2200 gulden, aan de heer S. M. van der Galien te Ermelo voor zijn roman „Dit kening&bern" (dit koningskind). Beide schrijvers hebben reeds veel ver halend próza gepubliceerd; de heer van der "Galferf óók "fn het Nederlands. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Langerak A. J. Mulder te Eist en Meteren te Leiden (vac. M Otter) A. van Eijk te Bergsenhoek. Geref. Kerken Tweetal te Assen (4de r~ed. pl.) R. J. Beukema te Ermelo en J. Tevel te Zwaag- westeinde. Beroepen, te Genemuiden G. Rikkers te Achlum. Aangenomen naar 's-Gravenhage-Scheveningen (vac. C. W. Keur) L. ,oo°man te Bodegraven, die be dankte oor 's-Gra venhage-Zuid (vac. dr. P. van der Spek). Bedankt voor Delft (7de pred. pl.) J. P. Haspels te Apeldoorn. Het ogenblik is aangebroken om een, overigens heel korte, voorlopige balans op te maken, wat de wetgevende oogst op het Binnenhof aangaat. Bij de intree op 20 dezer van het Kerstreces, dat tot 8 januari slechts zal duren, bestond er, al les tesamen genomen, geen reden om buitengewoon geestdriftig te zijn over de sinds de aanvang van het zittingsjaar verrichte werkzaamheden. Opnieuw zijn er verschillende begro tingshoofdstukken, die nog wachten op behandeling door de Tweede Kamer. Meer dan ooit bestaat er dus aanleiding de hoop uit te spreken, dat men er in 1963-1964, dat wil zeggen in de dan nieuw samengestelde Tweede Kamer, in zal sla gen over de gehele linie tot een snellere afdoening van de begrotingen te komen Want zelfs het feit, dat met de nieuwe procedure althans bij drie begrotingen een proef is genomen, heeft nog geen baat kunnen brengen om in de Tweede Kamer vóór de aanvang van het begro tingsjaar, derhalve vóór 1 januari 1963, schoon schip met de budgetaire arbeid te maken. Bovendien is v/ederom geble ken, dat er onverwacht, ook bii de be sprekingen omtrent op zichzelf niet eens zulke principieel belangrijke wetsontwer pen, tegenvallers kunnen ontstaan. Dat deed zich onder meer met een gemeen telijk annexatie-ontwerp voor en dat ge schiedde laatstelijk insgelijks, toen het louter om een technische herziening van de bioscoopwet ging, waarin de Kamer zelfs is blijven steken. Weinig tijd, groot programma Voordat de Kamerleden de verkiezings- boer op zullen gaan, hetgeen begin april het geval zal zijn. zouden zij, indien het kabinet-de Quay het omvangrijke pro gramma, dat het heeft opgesteld, nor ge heel ten uitvoer gelegd zou krijgen, een geweldige hoop arbeid te verzetten heb ben. Nu moge het denkbaar wezen, dat in het bijzonder de Katholieke Volkspar tij wel bereid zou zijn om het hare bij te dragen tot verwezenlijking van het mi nisteriële verlanglijstje, met meer dan een van de andere groepen in de Ka mer is het zo echter niet gesteld. Want behalve de opoositiepartijen, welke zich van nature niet terstond geroepen achten om ja en amen te zeggen op wat het kabinet voorstaat, zijn er nog wel meer, die voor overhaasting bitter weinig ge voelen. Natuurlijk kan men anderzijds niet verlangen, dat de Kamer gewoonweg tot vlak voor de 15e mei blijft doorwer ken. Het is zowel nodig alsook gewenst, dat de afgevaardigden, en evenzeer de genen, die straks (weer) afgevaardigden hopen te worden, voor en te midden van het kiezerscorps verschijnen. De zin toch van de vierjaarlijkse periodieke verkie zing is zeker ook in belangrijke mate, dat de volksvertegenwoordigers over wat zij in het verleden hebben gedaan, ver antwoording afleggen alsook, dat de naar een Kamerzetel dingende dames en he ren aan de kiezers de gelegenheid ver schaffen hen (haar) aan de tand te voe len. Dit in verband met de ten opzichte van de toekomstige parlementaire perio- in zien hen weer voor vier jaar in te huren. Verder bestaat er binnen meer dan een van de partijen over sommige aftredende Kamerleden ontevredenheid, hetzij op gronden van min of meer per soonlijke aard, hetzij ook wel op zake lijke, zo men wil principiële overwegin gen Daarbij komt dan soms nog, dat deze of gene bij de samenstelling van de candidatenlijsten doo>- een samenloop van factoren lelijk in de klem komt te zitten, misschien wel geheel en al over boord geraakt. Europese afgevaardigden Sinds een aantal Kamerleden niet slechts op het Binnenhof doch eveneens in Europese lichamen een vertegenwoor- de in te nemen gedragslijn. Toen onder voorzitter Bommer de laatste bijeenkomst in 1962 van de Tweede Kamer sloot, had hij er al op gezinspeeld, dat men nog zit te dubieren over de vraag, of er na 25 januari nog een nieuw reces van bij voorbeeld een tweetal weken zal kunnen intreden, dan wel of de Kamer verder maar aan een stuk door zal blijven wer ken tot de aanvang van april. Doet zij dit laatste niet, dan kan de ploeg van ininister de Quay er stellig op rekenen, dat er nog maar een kleine oogst op wetgevend gebied zal zijn binnen te ha len voor het aanbreken van de 15e mei. Verkiezingsperikelen Inmiddels neemt het aantal gevallen toe, waarin men kan aanvoelen of be merken, dat er een vrij vergaande wij ziging in de personeelsbezetting in de Ka mer van honderdenvijftig op komst is. Ten dele speelt daarbij het leeftijdsvraag- stuk een rol, doordat verschillende zit tende leden boven de jaren zijn geko men, waarop zij, of hun partij er veel digende functie te vervullen hebben, is nog lang niet in voldoende mate overal het besef doorgedrongen, van welk een groot belang het is ook daarmee bij de Kamerverkiezingen rekening te houden. Het komt er voor diverse partijen op aan, dat zij figuren naar het Binnenhof afgevaardigd zulle zien, die zowel tegen de taak van deelneming aan de natio nale wetgeving als tegen de arbeid in Europees verband behoorlijk opgewassen zijn. Ik meen dan ook, dat er terecht van de zijde der Europese Beweging bij de politieke partijen op is aangedrongen, in alle opzichten aan de betekenis van het Europese werk indachtig te zijn. Een te verbeteren fout In verband met het bovenstaande zij hier gewezen op een in mijn ogen binnen de gelederen van de V.V.D. tot nu toe be gane fout. Ik heb hier het oog op het feit, dat bij de vaststeMing van de candidaten lijsten door die partij een man als mr. F. G. van Dijk geheel en al is uitgeval len. Wie ook maar iets afweet van de door genoemd Kamerlid op het Bi; nenhof inge nomen plaats, van het werk. dat hij daar heeft verricht, weet - tot welke politieke richting hij ook moge behoren heel goed. dat mr. Van Dijk tot de beste elementen in de Nederlandse volksvertegenwoordi ging behoort. Dit zowel om zijn kennis zijn werkkracht alsook, niet te vergeten, dank zij zijn karakter. Hij geniet in 's land vergaderzaal overal bijzonder gezag en aanzien. Maar dat is niet slechts daar het ge val. Precies hetzelfde gaat op ten aanzien van mr. Van Dijks positie in de raadge vende interparlementaire Beneluxraad en al evenzeer geldt het hier opgemerkte met betrekking tot de door hem in het Europese Parlement ingenomen plaats. Hij behoort daar, ook in de ogen van de andere „Euro peanen'tot de allerbeste krachten. Men zou dus kunnen aannemen, dat de V.V.D. er alleen maar een voordeel in zou zien iemand als een dergelijke figuur op een. naar de mens gerekend, beslist ver kiesbare plaats op de candidatenlijst te brengen. Wonderlijk genoeg is hi echter, tengevolge van allerlei factoren, die niet geheel te beoordelen vallen, zodat ik die maar buiten beschouwing laat. in het ge heel niet candidaat gesteld. Dat nu durf ik, van een standpunt van algemeen lands belang en tevens van een „Europese ge zichtshoek" uit bezien, bepaald een fout te noemen. Gelukkig behoeft het nog niet te laat te zijn voor de V.V.D. om die fout nog zo goed mogelijk te herstellen. De gelegen heid daartoe bestaat namelijk op het op 12 januari 1963 te houden partijcongres. De daar bijeenkomende afgevaardigden van de afdelingen van de V.V.D. kunnen met een meerderheid van twee-derde uitge brachte stemmen, in de candidatenlijsten. zoals zij op het ogenblik luiden, wijziging aanbrengen. Natuurlijk is iets dergelijks verre van gemakkelijk Toch zou mijns inziens de V.V.D. in de eerste plaats zichzelf en te gelijkertijd zowel het landsbelang als het belang van het Europese Parlement een dienst bewijzen door alsnog de mogelijk heden te bevorderen, dat mr. F. G. van Dijk weer zitting in de Kamer, en daar door tevens in genoemd parlement, zou kunnen krijgen. In sociëteit Teisterbant De Haarlemse nieuwjaarsfantasie van H. L. Prenen, „Winter in de Hout", die op nieuwjaarsdag in de Stadsschouwburg wordt voorgedragen door leden van de toneelgroep Centrum, zal door de dichter zelf worden gelezen in de sociëteit Teis terbant op woensdag 2 januari, 21 uur. Hilversum 1 402 m. 746 kc/s. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Klankjuwelen (gr.) 9.00 Groeten van zeevarenden, onderbroken door muziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Populaire klassieke muziek (gr.) 10.30 Voor de kinderen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Amateursprogramma. 11.30 Levenskunst, lezing. 11.45 Zang en piano. 12.00 Toespraak. 12.05 Or- kestenparade* 12.30 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.33 Johan Willem Friso Kapel. 13.00 Nieuws. 13.10 Mededelingen, eventueel ac tueel of grammofoonmuziek. 13.15 Grammo- foonmuziek voor de jeugd. 13.45 Dixieland-or- kest. 14.05 Agenda 63: klankbeeld over de plan nen van Nederland in het komende jaar. 14.45 Radio Filharmonisch orkest en solist: moder ne muziek. 15.35 De geschiedenis van een boek, leterair programma. 16.15 Dansorkest met zang solisten en jazz-trio. 17.00 Sportrevue. 17.15 Voor de jeugd. 17.55 New York calling. 18.00 Nws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Grammofoonmu ziek 18.30 Radio-Volks-Universiteit: Gijsbrecht, door Drs G. J. de Voogd. 19.00 Voor de kin deren 19.05 Paris voor parle. 19.10 Zwerftoch ten door Operaland (gr.). 20.00 Nieuws. 20.05 Klank-Omrankte levens: muzikale biografie. 21.15 Leert uw buurtjes kennen, hoorspel. 22.00 Israëlisch kamerorkest: Klassieke en moderne muziek. 22.30 Nieuws en mededelingen. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Concertgebouw-orkest: amu sementsmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc.S. 8.00 KRO. 9.30 NCRV. 10.00 CONVENT VAN KER KEN. 11.30 NCRV. 12.15-24.00 KRO. KRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Oude muziek (gr.) 8.25 Inleiding hoogmis. 8.30 Hoogmis. NCRV: 9.30 Nieuws en weeroverzicht. 9.45 Massale koorzang. CONVENT VAN KERKEN: 10.00 Ge reformeerde kerkdienst. NCRV: 11.30 Vocaal ensemble met orgelbegeleiding: geestelijke lie deren. 11.45 Kerstoratorium. KRO: 12.15 Klas sieke grammofoonmuziek. 12.50 Een woord ter overweging bij het begin van het nieuwe ka lenderjaar, lezing. 13.00 Nieuws en mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw. 13.10 Medaillon: fragmenten uit het klassieke en romantisch re pertoire. 13.50 Mannenkoor, solist en orgel: geestelijk lied. 14.45 Wat denkt U ervan?, cri- tieken. 15.45 Voor de jeugd. 16.30 Religieuze uitzending. 17.00 Promenade-orkest en koor: mo derne muziek. 17.45 Re£eringsuitzending: Toe spraken door Zijne Excellentie Mr. R. H. Pos, gevolmachtigde Minister van Suriname en Zijne Excellentie W. F. H. Lampe, gevolmachtigde Minister van de Nederlandse Antillen. 18.00 Lichte grammofoonmuziek, afgewisseld met nieuwjaarsgroeten van zeevarenden. 18.30 Lite rair klankbeeld. 19.30 Franse chansons. 19.45 Nieuws. 20.00 Die Fledermaus, operette. (20.45- 21.00 le pauze: grammofoonmuziek. 22.30-22.40 2e pauze: Nieuws). 23.30 Saxofoon kwartet: Mo derne kamermuziek. 23.55-24.00 Nieuws. BLOEMENDAAL. 245,3 m - 1223 kC/S 10.00 ds. G Toornvliet van Bloemendaal. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gevarieerde muziek. 12.50 Programmaoverzicht. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de soldaten. 14.00 Nieuws. 14.03 Operafragmen ten 15.30 Kamermuziek. 16.20 Lichte muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Gevarieerde muziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Symfonische muziek. 19.00 Nws. 19.30 Amesementsmuziek. 20.00 Hoorspel. 20.55 Jazzmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Dansmuziek. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM I. 402 m. 746 kc.S. 7,00 VARA. 10.000 VPRO 10.20 VARA, 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammo foonmuziek (7.35 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied. 8.18 Lich te grammofoonmuziek. 8.40 Orgelspel. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Kookpraatje. 9.15 Klassieke grammofoonmuziek. 9.35 Waterstan den. 9.40 Zangrecital. VPRO: 10.00 Inzicht en Uitzicht: Driekoningen, lezing. 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 En nu. Rotterdam, klein amusement uit de grote stad. 12.00 Voor het platteland. 12.05 Lichte grammofoonmuziek (12.30-12.33 Mededelingen t. b.v. land- en tuinbouw). 13.00 Nieuws. 13.15 Ita liaans ensemble en zangsolist. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Jeugdconcert. 14.45 Volksliedjes en -dansen. 15.00 Het Jaar dat voor ons ligt. toe spraak. 15.10 Voor de jeugd. 17.00 Promenade orkest: amusementsmuziek. 17.30 Tentoonstel lingsagenda. 17.35 Licht instrumentaal ensemble. 17.50 RegerlngsuitzendingGeven en nemen. Tips voor weggebruikers. 18.00 Nieuws en commen taar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Tango-Rumba-or- kest en zangsolisten. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 VARA-Varia en lichte grammofoonmuziek. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Lichte muziek. 20.40 Kaf en koren, weke lijkse notities. 20.50 Omroeporkest, -koor en so list: Operafragmenten. 22.05 Licht instrumentaal kwintet. 22.30 Nieuws. 22.40 Jazzmagazine. 23.15 Weerklank- muziek-revue. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc.S. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-berichten. 7.10 Dag opening. 7.25 Klassieke grammofoonmuziek. 7.45 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammo foonmuziek. 8.45 Volksliederen (gr.). 9.00 Voor de zieken. 9.35 Volksdansen (gr.). 9.40 Voor de vrouw 10.10 Grammofoonmuziek. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Samenzang, geestelijke liederen. 11.15 „Recht zo die gaat, hoorspel (slot). 11.35 Lichte grammofoonmuziek. 12.10 Licht ensemble. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Koorzang 12.53 Grammofoonmuziek, eventueel actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Licht ensemble. 13.35 Gewijde muziek (gr.) 14.35 Oude muziek (gr.) 14.50 Lessen in het muziek beluisteren. 15.20 Pianorecital: Moderne muziek 15.50 Biibel- vertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de 1eugd. 17.15 Eurojazz. 17.40 Beursberichten. 17.45 Licht ensemble 18 05 Mannenkoor. 18.30 Het spectrum, lezingen 18 45 Lichte grammofoonmuziek. 19.00 Nieuws en weerberichten 19 10 Mededelingen of grammofoonmuziek 19.15 Leger des Heilskwar- tier. 19.30 Radiokrant. 19.50 Operettemuziek. 29.20 Licht instrumentaal kwartet. 20.40 Wat zijn de internationale aspecten voor onze landbouw?, lezing. 21.00 Kamerorkest en solisten: klassieke muziek 21.50 Actualiteiten 22 00 Geestelijke lie deren 22.20 Licht vocaal ensemble (gr.). 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Lichte grammofoonmuziek. 23.30 Lichte muziek. 23.55- 24.00 Nieuws. BRUSSEI 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Weer bericht. 12.35 Lichte muziek. 12.50 Beursberich ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Kamermuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Lichte muziek. 14.45 Pianorecital. 15 00 Kinderkoor. 15.20 Symfonische muziek. 15 50 Streekliederen. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberich ten. 16.09 Where's Charley, musical. 17.00 Nieuws 17.15 Kamermuziek. 17 50 Lichte muziek. 18.00 Nieuws 18.03 Klassieke muziek. 18.10 Le- kenmoraal en filosofie. 18.30 Voor de soldaten. 18.50 Radiokroniek. 19.00 Nieuws. 19.40 Liedjes voor de kinderen. 19.45 Discussie. 20.00 Missie klankbeeld. 20.15 Operettefragmenten. 21.20 Amu sementsmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Japanse mu ziek 22 35 De Zeven Kunsten. 23.00 Nieuws. 23 05 Lichte orkestmuziek. 23.35 Dansmuziek. 23 55 Nieuws. 24.00-0.15 Voor de zeelieden. VOOR MAANDAG NTS* 15 3017 30 Eurovisie; IJshockeytoer- nooi om de Spengler Cup te Davos (finale). 19.30 Jaaroverzicht (buitenland). 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.20 Zendtijd politieke par tijen C H U 20 30 Als de tros wordt losgebe- ten. speelfilm 21 25 Waar blijft de tijd?, geva rieerd programma 22.30 Filmintermezzo. 22.55 Jaaroverzicht (binnenland) 23.25 Instrumentaal kwartet: klassieke muziek. 23.50 avondtoespraak. 24.00 Pauze wat Meneer Sonneveld show. Oudejaars- 0.15-1.00 Doe 'ns VOOR DINSDAG NTS: 12.1513.25 Eurovisie: Nieuwjaarscon- ballet. 13.30 Eurovisie: Skiën: direkte repor- cert door de Wiener Philharmoniker m.m v. ballet. 13.30 Eurovisie: Skieën: direkte repor tage van internationale wedstrijden schans springen te Garmisch Partenkirchen. 15 30-16.15 Sport in beeld 1962. AVRO: 19.30 De actuele camera, filmbespreking 20.10 In AVRO's Tele- vizier 20.30 Caterina Valente Show. 21.35-22.20 Ballet. VOOR WOENSDAG KRO: 17.00 Voor de kinderen NTS: 17.35-17.45 De Verrekijker internationaal jeugdjournaal KRO: 19.30 Van onze sportredacteur NTS 20.00 Journaal KRO: 20.20 Actualiteiten. 20 45 Vloek jes bij de thee licht programma 21.00 Piste variété programma 21.40 De grenzen van het le ven. documentair programma (deel 4). 22.20-22 30 Epiloog.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9