Mr. Delprat: Investeringen moeten op hoger niveau - DE BEURS - Omloop van bankbiljetten weer met f 95 min omlaag Toespraken voorzitters K. v. K Staalproduktie in KSG daalde tot niveau van 1960 Holl. Signaal verwacht marine-opdracht Verkoop „Bendien1' is bevredigend Stakers bij bontweverij weer aan het werk Mooie order voor Grasso Vlisco weer 6 pet Krachtige groei bij Nederlanden van 1845 Vorstenlanden plaatst 8.8 min aandelen Newyorkse kranten zouden ondanks de staking uitkomen Weekstaat Ned. Bank „De Staatsmiioen gaat het slecht" SCHEEPVAARTBERICHTEN Ned. Lloyd boekte record inkomen Djakarta weigert Britse nota over Broenei Mond- en klauwzeer- bestriiding kostte 44 miljoen DONDERDAG 3 JANUARI 1963 11 Twente en Salland Westelijk Nrd-Brabant West-Friesland Midden-Zeeland l n «.p, rijdt 1 té A&. -tl O VER VEEN - TEL. K 2500-55602- 11123 Pres.-directeur Rottier B edrijfsnieuws Van Leeuwen „De netto-investeringen van overheid en bedrijfsleven tezamen bedroegen in de laatste jaren rond 20 percent van de na tionale bestedingen, waarvan ruim de helft in bedrijven. Desondanks is het aan twijfel onderhe vig of Nederland daarmee op basis van het huidige investeringspatroon uit zal ko men boven een toeneming van het natio nale produkt met 50 percent in tien ja ren, zoals dit is aangegeven in de mini mum raming van de E.E.G." Dit wat pessimistisch geluid viel giste ren te beluisteren in de nieuwjaarsrede van de voorzitter van de Amsterdamse Kamer van Koophandel en fabrieken, mr. D. A. Delprat. Hij achtte het voor aile betrokkenen van belang om na te gaan op welke wijze in Nederland het economisch perspectief voor 1970 kan worden verbe terd. Voor de versterking van de produk- tiestructuur zag hij drie mogelijkheden: 1. het aanwenden van een groter deel van het nationale produkt voor investerin gen. 2. het beter benutten van het voor in vesteringen beschikbare kapitaal. 3. het aantrekken van investeringskapi taal uit derde landen, welke kapitaalim port echter niet zou mogen leiden tot het innemen van sleutelposities. Tevoren had mr. Delprat de welvaarts positie van ons land, vergeleken met de omringende landen, ongunstig genoemd. Het inkomen per hoofd van de bevolking ligt belangrijk onder dat van andere E.E.G.-landen, met als enige uitzondering Italië. Zelfs bij een berekening per hoofd van de beroepsbevolking blijft Nederland nog op de voorlaatste plaats staan. Mr. Delprat verwacht niet dat een verdere correctie van de kosten van levensonder houd in de betrokken landen deze ongun stige plaats op de ranglijst zal wijzigen. De Nederlandse katoen-, rayon- en lin nenindustrie, waarvan vele bedrijven in Twente gevestigd zijn, had in 1962 wat de afzet van verscheidene artikelen be treft, te kampen met een zekere stagna tie. De doekafleveringen op eigen nationa le markt waren in het eerste kwartaal van 1962 wat betreft hoeveelheid 6,4 per cent lager dan in dezelfde periode een jaar tevoren. De export van weefsels liep van januari tot en met oktober vergeleken met die periode in 1961 met 3 percent terug. De katoenspinnerijen, die gewoonlijk het eerst de gevolgen van een recessie on dervinden, moesten hun produktie in de eerste tien maanden met 4,7 percent te rugbrengen, eveneens in vergelijking met die periode in 1961, aldus in Hengelo de voorzitter van de Kamer van Koophandel en fabrieken voor Twente en Salland, de heer H. van Heek Hzn, in zijn jaarrede. Hij wees er op dat de felle concurrentie die met name de laatste tijd in de West- Europese katoenindustrie de overhand heeft, het prijsniveau in ongunstige zin be- invloedde. De jongste statistische gege vens duiden z.i. op een kentering ten goede. Algemeen wordt in textielkringen verwacht dat de kentering in de marktsi tuatie van de katoenindustrie in het ko mende jaar.zal doorzetten. De heer Van Heek gaf uitdrukking aan de ongerust heid die er in kringen van de katoenindus trie leeft over de onderhandelingen met Engeland over de toetreding tot de E.E.G. Hij drong er met klem op aan dat de zware hypotheek, die de Britse regering willens en wetens voor haar eigen katoen industrie op zich heeft genomen met be trekking tot de gecreëerde handelspolitie ke relatie binnen het akkoord van Ottawa met de gemenebestlanden India, Pakis tan en de kroonkolonie Hongkong, niet over te nemne voor de E.E.G. De textiel industrie, aldus de heer Van Heek, acht het haar plicht erop te wijzen dat het door een wijs omgeven onderhandelingsspel met Engeland niet mag leiden tot het op offeren van een deel van de Nederlandse industrie die gebruiksgoederen vervaar digt en die een belangrijke bijdrage le vert in het over het algemeen te zwakke exportpakket. is van de slechte toegangsweg via Buik sloot en Nieuwendam tot de brug bij Schellingwoude en de rest van Nederland. Hij verwachtte niet dat door de Coen- en Y-tunnel de verbinding via Schellingwou de sterk zal worden ontlast. Dankbaar was de voorzitter voor het gereedkomen van het rapport „verkeersverbindingen in en met Noord-Hollands noorden," dat werd opgesteld door een commissie uit de streekorganen uit Noord-Holland boven het Noordzeekanaal. Tal van wensen en verlangens, die er in dit gebied leven ten aanzien van de Oost-West en Noord-Zuid verbindingen, zijn in dit rapport neerge legd. Wanneer deze verbindingen gereali seerd zijn zal er een nieuw gebied zijn gevormd, dat, gelegen op korte afstand van het Noordzeekanaal, uiterst gunstig zal zijn als woon- en werkgebied. Hij be treurde het, dat hiermee nog geen reke ning wordt gehouden met de woningtoe wijzingen. Ieder akkoord tussen Nederland en Bel gië inzake de Schelde-Rijnverbinding dat niet de mogelijkheid inhoudt dat Brabant aan de Wester- of Oosterschelde een in dustrieterrein met binnenhavens èn een zeehaven krijgt, zal op de meest krach tige tegenstand stuiten en door Noord-Bra bant worden verworpen, aldus de voorzit ter van de Kamer van Koophandel en fa brieken voor Westelijk Noord-Brabant, mr. G. E. F. M. v. d. Schrieck in zijn nieuwjaarsrede te Breda. West-Brabant is naar de mening van mr. v. d. Schrieck het meest gebaat bij een Schelde-Rijnverbinding, die tot de Oosterschelde zoveel mogelijk oostelijk loopt en dan zou omvatten het Beneluxka- naal (van de haven van Antwerpen naar de Oosterschelde), een vaargeul door de Oosterschelde van dit kanaal naar de verbrede Eendracht en doorsteking van het schiereiland Sint Philipsland. De voorzitter van de Kamer van Koop handel en fabrieken voor West-Friesland, de heer F. M. H. van der Ven, heeft in zijn vandaag in Hoorn gehouden nieuw jaarsrede met betrekking tot de ontslui ting van het gebied der Kamer geconsta teerd, dat nog geen verbetering in zicht Door de bouw van de brug over de Oos terschelde za' het insulaire karakter van Zeeland in 63 tot de voltooid verleden tijd behoren. Door de korte (ongeveer 85 km) wegverbinding met de randstad Hol land zal dit gebied dan een goede toekomst tegemoet gaan. Dit zei gisteren te Goes de heer C. A. Kammeraad, voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Midden- en Noord-Zeeland te Middelburg, in zijn nieuwjaarsrede. De produktie van ruw staal heeft in de KSG-landen in 1962 ongeveer 72.8 miljoen ton bedragen tegen 73.2 miljoen ton in 1961. Hiermee is de totale produktie van de gemeenschap teruggevallen tot het peil van 1960. De ontwikkeling in de verschillende le den-landen was uiteenlopend. De produk tie in West-Duitsland en Frankrijk ver toonde een kleine daling, terwijl zij in Ita lië, België en Nederland (van 2.0 tot 2.1 miljoen ton) in geringe mate is toegeno men. Uit voorlopige cijfers en ramingen voor de laatste werkdagen van het jaar blijkt, dat de produktie van steenkolen in de KSG-landen in 1962 226.8 miljoen ton heeft bedragen, een daling van 3.2 miljoen ton of 1.4 pet in vergelijking met 1961. In alle landen van de gemeenschap is de produktie het vorige jaar gedaald, het sterkst in West-Duitsland (van 142.7 mil joen in 1961 tot 141.0 miljoen ton vorig jaar) en in Nederland (van 12.6 miljoen tot 11.6 miljoen ton). BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier, geldend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10,06 —10,16, Amerikaanse dollar 3,57—3,61, Canadese dollar 3,30—3,35, Franse frank (100) 73,20—73.70, 1 Belgische frank (100) 7,20—7,25, Duitse mark (100) 89,7090.20, Zweedse kroon (100) 68,8069,80, Zwit serse frank (100) 83,25—83,75. Italiaanse lire (10.000) 57,0050,00, Deense kroon (100) 51,5052.50, Noorse kroon (100) 49.75—50,75, Oostenrijkse schilling (100) 13,95—14,05. Portugese escudo (100) 12,55—12,70, Spaanse peseta (100, grote coupures) 5,92Vs—6,07'/i. De Hollandse Signaal Apparaten (onder deel van het Philips-concern) verwacht binnenkort van de Marine een opdracht voor radar- en vuurleidinginstallaties voor nieuw te bouwen fregatten van de Van Speijk-Klasse. Deze schepen zijn van Brits model, maar worden op Nederlandse wer ven gebouwd. In de plaats van het Britse radar- en vuurleidingmateriaal te verkie zen zijn er volgens de directie van Signaal aanwijzingen dat de marine zal besluiten deze schepen uit te rusten met materieel dat door Signaal wordt ontwikkeld. Mo menteel werkt men in Hengelo, behalve aan licentieproduktie van Amerikaans ma terieel voor Hawk (een geleid projectiel) en Starfighter aan een opdracht van de landmacht. Deze omvat een belangrijk aantal vuurleidinginstallaties, op het ogen blik nog te gebruiken voor geschut, doch in de toekomst geschikt te maken voor geleide projectielen. Bendien's Confectiefabrieken hebben in 1962 goed gewerkt. De verkoop was zeer bevredigend, aldus heeft directeur Tjeerd Bendien. in een nieuwjaarsrede verklaard. Boven de herenkledingindustrie komen echter wolken, doordat de invoer uit Duits land en Belgie steeds groter wordt. De import neemt sterker toe dan de export. De herenkledingbranche zal in de toe komst vooral nadruk moeten leggen op kwaliteit. Dit geldt voor de hele tak van industrie. Het kwaliteitsniveau is vergele ken met andere landen in E.E.G.-verband het zwakke punt. Een bij de bontweverij „De Batavier" te Winterswijk uitgebroken staking is gis teravond geëindigd. Nadat de ochtend- en de middag-ploegen uit protest tegen het uitblijven van een winstdelingsregeling niet aan het werk waren gegaan, heeft de avondploeg om 6 uur het werk hervat. Dit gebeurde nadat een districtsbestuur der van de algemene textielarbeidersbond „De Eendracht" in een vergadering van ongeveer 250 stakers had meegedeeld, dat de bond de staking niet kan steunen daar het bondsbestuur zich nog moet beraden over de te nemen maatregelen. Van in vloed op het besluit van de stakers om het werk te hervatten, is tevens geweest de veronderstelling, dat de directie van De Batavier tegenover de districtbestuur der zekere toezeggingen heeft gedaan. De directie van Grasso's Koninklijke machinefabrieken N.V. rrieent dat, on danks de moeilijke situatie in de scheeps bouw een sterke intwikkeling in de richting van gekoeld veetransport is te constate ren. Dit blijkt uit de recente opdracht van een Engelse rederij, de British Common wealth Group, aan een Schotse werf, Greenock Dockyards Ltd. te Greenock, voor de bouw van drie zee grote koelsche- pen van elk ca. 500.000 cuft. De N.V. P. F. van Vlissingen en co's Katoer.fabrieken zal over het boekjaar 1962 de navolgende interim-dividenden uit keren: op de gewone aandelen 6 percent (onv.), op de preferent-winstdelende aan delen 9 percent is tevens slotdividend (onv.). Overeenkomstige interim-divi denden zullen worden uitgekeerd op de certificaten van aandelen. In totaal werd over 1961 18 percent divi dend uitgekeerd. In de gebruikelijke nieuwjaarsboodschap heeft mr. P. Heering, hoofddirecteur van de Nederlanden van 1845, uiting gegeven aan zijn goede verwachtingen als gevolg van de fusie met de Nationale Levensver zekering-Bank, waartoe eind 1962 werd be sloten. Het gunstige economisch klimaat leidde tot een voortgezette krachtige groei der zaken. De nieuwe produktie bij de leven maatschappij van naar schatting bijna f 800 miljoen, overtrof opnieuw die van het vorige jaar 726 miljoen). Het totaal verzekerd bedrag steeg tot rond 4.8 (v.j. 4,3) miljard, zodat het passeren van de 5 miljard-grens in 1963 te verwachten is. Ook in de schadeverzekeringssectoren waren zowel de nieuwe produktie als de tijding van het totale premie-inkomen zeer bevredigend. Ondanks hogere sterfte in de levensector, een onmiskenbaar stijgend schade-percentage bij de ongevallen- en autozaken en niet te vermijden hogere kosten over de gehele lijn, kan van het binnenlandse bedrijf een bevredigend re sultaat worden verwacht. Bij het buitenlandse bedrijf overweegt eveneens een krachtige groei, met name in Australië en Canada, in dit laatste ge bied in het bijzonder in de schadeverzeke ringssector. Het gemiddelde rentepercen tage der beleggingen zal ook over 1962 bevredigend zijn. De Vereenigde Vorstenlandsche Cultuur Maatschappij heeft op 28 december nomi naal ƒ8.771.000 aandelen „Vorstenlanden", tegen inbreng van onroerende goederen, geplaatst. Deze aandelen zullen delen in de resultaten over 1963 en volgende jaren. Beursnotering zal worden aangevraagd. De raad van bestuur van de N.V. Exploi tatie Maatschappij Scheveningen deelt mee dat op 31 december onderhands nominaal 1 miljoen aandelen „EMS" zijn geplaatst tegen de koers van 350 pet. Deze aandelen zijn ex bonus en bovendien ex dividend over 1962, zodat zij voor het eerst zullen meedelen in de resultaten over 1963. Het ligt in het voornemen voor deze aandelen te zijner tijd beursnotering aan te vragen. HET DAMRAK ZETTE GUNSTIG IN Het Damrak heeft de eerste beursdag van het nieuwe jaar ingezet met een gun stige stemming bij de opening voor de internationale waarden. De handel ver liep in alle hoeken zeer rustig. Philips had door gebrek aan affaire enige moeite om een openingskoers tot stand te brengen. Uiteindelijk werd f 140.50 gedaan, tegen een vorige slotnotering van 138.90. Uni levers openden dertig cent hoger op 138.50. Kon. Olie veertig cent beter op 157.30. AKU boekte een koerswinst van 4 punten op 405, terwijl Hoogovens bijna vijf punten beter in de markt lagen bij de notering op 561. De Dortmund Hoerder, waarin de Hoogovens zeer grote belangen hebben, verwacht een bevredigende be zetting. Boeke en Huidekoper van 203 g en b op 199; Boom Ruygrok van 167 op 167 b, Spaarnestad van 780 g en b op 778 en Nefo van f 106 op 106.50. NEW YORK (AP) Een woordvoerder voor de dagbladuitgevers van New York heeft er op gezinspeeld, dat wellicht ge tracht zal worden de dagbladen te laten verschijnen zonder gebruik te maken van de diensten van de stakende drukkers. De negen Newyorkse dagbladen zijn al 26 dagen lang als gevolg van deze druk kersstaking niet verschenen. De onderhan delingen tussen beide partijen zijn woens dag afgebroken zonder dat er enige wijzi ging in de impasse is ingetreden. De voorzitter van de onderhandelings commissie der uitgeversvereniging, H. Bradford heeft verklaard, dat „nieuwe be sprekingen alleen maar valse hoop zullen wekken, tenzij de drukkers hun standpunt wijzigen". „Inmiddels zullen de uitgevers, die zich bewust zijn van hun verplichtinge jegens de gemeenschap en hun overige personeel, blijven zoeken naar mogelijke methoden om hun uitgaven te hervatten' Het meest in het oog lopende aspect van de cijfers van de eerste Weekstaat in 1963 van de Nederlandsche Bank is het feit dat voor 95 miljoen aan bankbiljetten aan de circulatie is onttrokken. Zoals bekënd, had de circulatie onder invloed van de salaris betalingen, gratificaties, kerstuitgaven, enz. een recordbedrag bereikt van f 5853 miljoen. Tussen Kerstmis cn Nieuwjaar is dus reeds een flink bedrag aan biljetten teruggekeerd, waardoor de chartale geld- omloop gekomen is op f 5758 miljoen. On getwijfeld mag in de komende weken een verdere vermindering vah de circulatie worden verwacht, waardoor geleidelijk kan worden teruggekeerd naar een nor malere situatie. In kringen van de geldmarkt acht men een verruiming zeker te verwachten, ge zien deze terugkeer en verder te verwach ten terugkeer van bankbiljetten. Evenwel houdt men terdege rekening met de te rugbetaling per 7 januari van het door de banken bij de centrale bank gestalde schat kistpapier tot een hoeveelheid van onge veer 280 miljoen. Men heeft echter ver- A fh''Prtc>'ntjp hoofd-agent ,.r .-asxrvuw*. ■'ïm/.iïA - .tv U. «^Haarlem trouwen dat deze operaties een normaal verloop kunnen hebben en meent, dat zij de verruiming van de geldmarkt niet in de weg behoeven te staan. Het blijkt echter wel dat voor de ban ken de jaarultimo niet zonder moeilijkhe den is verlopen. Zij hebben dan ook kras se maatregelen moeten nemen om de moeilijkheden te overwinnen. Deze maat regelen betroffen in de eerste plaats ge bruik maken van de door de centrale bank geopende mogelijkheid om schatkistpapier te „stallen", en in de tweede plaats het opnemen van geld in de vorm van „dure voorschotten" bij de Nederlandsche Bank. Van deze laatste mogelijkheid hebben de banken gebruik gemaakt, althans in de af gelopen week, tot een bedrag van 52 mil joen. Het normale bedrag der voorschoten is ongeveer 8 miljoen. Men kan dus aan nemen dat voorschotten zijn opgenomen tot een totaal van 65 miljoen. Deze zul len uiteraard zo spoedig mogelijk dienen te worden teruggestort. Na deze voor de banken moeilijke pe. riode verwacht men enige verlichting, waartoe kan bijdragen dat gisteren papier is vervallen, coupons en aflossingen zijn betaald tot een totaal bedrag van circa f 170 miljoen. Wat de circulatie betreft, daarvan moet nog tussen 350 en 400 miljoen terugkomen. Overigens zijn de mutaties van deze weekstaat beperkt. Goud is onveranderd, deviezen zijn circa 10 miljoen lager, de schatkist is versterkt met f 96 miljoen waarschijnlijk door be. iastingbetalingen, en de banken hebben hun positie met f 46 miljoen weten te ver beteren waardoor zij weer vrijwel op ni veau zijn gekomen. „Onze onderneming moet voor bepaal de onderdelen op de helling, wil zij niet als geheel op een hellend vlak geraken. De problemen zijn nu nog overkomelijk. Aarzelen wij echter in te grijpen, dan zullen zij onoverkomelijk worden". Met deze waarschuwing besloot de president- directeur van de Staatsmijnen in Lim burg, drs. A. C. J. Rottier, zijn nieuw jaarsrede, uitgesproken tijdens een bijeen komst van Ondernemingsraad en Ringen in het Maurits-Casino. De bedrijfsresultaten zijn in 1962 sterker gedaald dan de directie had verwacht, namelijk met bijna 75 percent en in 1963 dreigen zij nog verder te dalen. De oor zaak hiervan is een daling van de kolen- produktie in het afgelopen jaar met 10 percent van ruim 7.7 miljoen ton tot on geveer 7 miljoen ton. Deze daling is zich in de loop van 1962 steeds duidelijker gaan aftekenen en zij heeft in de sector van de vaste brandstoffen tot aanzienlijke verliezen geleid. Dit is ook geschied in de cokes- fabrieken, waar onvoldoende eigen kolen beschikbaar kwamen om op volle capa citeit te kunnen werken en dure kolen van derden moesten worden bijgekocht, hetgeen met hogere kosten gepaard ging. Bij de regering is er op aangedrongen maatregelen te treffen, die de concurren- tiepostie van de Limburgse mijnen verbe teren. De sociale en fiscale '-sten moeten worden verlaagd, zodat de Limburgse mijnen wat hun kosten betreft in gelijke omstandigheden komen te verkeren als hun concurrenten in de K.S.G. waar deze las ten voor de mijnen duidelijk geringer zijn, aldus drs. Rottier. Abbekerk 2 v. Bremen, 3 te Hamburg. Ablda 8 te Curapao verwacht. Achilles 2 te Callao v. Ilo. Aclla 14 te Ango Ango verwacht. Acmaea 5 te Curagao verwacht. Acteon 2 130 m. z.o. Socotra n. Abadan. Aegis 3 te Bermuda verwacht. Algol 2 ten anker rede Genua. Alioth 2 rede Santos. Alkmaar 2 te Amsterdam. Almdijk 2 80 m. n.o. Port Sulan n. Suez. Alphard 2 500 m. n.o. Fern. Noronha n. Santos. Ampenan 2 v. Rastanura n. Kuwait. Amstelmeer 2 300 m. z.o. Suez n. Port Said. Amstelsluis 2 300 m. z.o. Suez n. Bremen. Angolakust 2 v. Lagos n. Port Harcourt. Area 2 v. Rotterdam n. Nordenham. Arendskerk 4 te Manilla verwacht. Ares 2 v. Matarani n. Ilo. Artemis pass. 2 Algiers n. Bremen. Attis 2 te Trinidad. Atys 2 te Rotterdam. Banda 2 200 m. n.w. Socotra n. Bahrein. Bengkalis 3 te Kohsichang verwacht. Blitar 2 te Dar Es Salaam v. Beira. Breda 2 te La Salinas. Burl S. Watson 2 200 m. n.n.w, Finist. n. Slagen. Caltex Dellt 2 35 m. w. Little Quoin n. Mombasa. Calt. Eindhoven 2 78 m. z.w. Kuria Muria n. Suez. Caltex Leiden 2 96 m. z.o. Minicoy n. Bahrein. Caltex Madrid pass. 2 Kp. De Gata n. Rotterdam. Caltex Pernis 2 85 m. z.z.w. Puerto Mozambique naar Bahrein. Caltex Rotterdam 2 165 m. w. L. Quoin n. R'dam. Caitex utrecht 1 v. Bahrein n. Tamatare. Carrillo 2 te Cristobal. Castor 31 te Beyrouth. Charis 2 te Puerto Ordaz. Cinulia 5 te Rotterdam verwacht. Congokust 2 te Abidjan. Cradle of Liberty 2 v. Isle of Grain n. Port Said. Crania 2 v. Punta Cardon n. Manchester. Dahomeykust 2 300 m. z.w. Lissabon n. A'dam. Dalerdijk 4 te Cristobal verwacht. Daphnis 2 v. Rotterdam n. Antwerpen Delft 1 95 m. w. Flores n. Aruba. Dinteldijk 3 te Lievrpool. Dorestad 2 v. Brest n. Curacao. Drente 2 240 m. w. Okinawa n. Yokohama. Eenhoorn 2 v. Mersin n. Antwerpen, Eos 2 40 m. w. Oporto n. Piraeus. Esso Amsterd. 2 80 m. n.n.o. Muscat n. Bombay. Esso Rotterdam 2 100 m. o.n.o. Ras Fartak naar RRastanura. Forest Hill 4 te Banias verwacht. Forest Lake 2 te Piraeus v. Porto Marghera. Friesland KRL 2 500 m. n.w. Kaapst. n. Kaapstad Gaasterdijk 2 v. Rotterdam, 3 te Antwerpen. Gabonkust pass. 2 Las Palmas n. Dakar. Ganymedes 3 v. Los Vilos n. Antofagasta. Garoet 2 te Kaapstad verwacht. Geestland 2 v. Preston n. Barbados. Geeststar 2 v. Barbados n. Dominica. Gemma 31 600 m. n.n.o. Belem n. Montevideo. Gooiland 2 v. Cartagena n. Antwerpen. Grote Dijk 3 te Rotterdam. Guineekust 2 145 m. n.w. Freetown n. Freetown. Hector 2 v. Malta n. Patras. Hera 2 v. Kiuluk n. Chalkis. Hermes 2 te Hamburg. Hilversum 2 v. Hamburg n Antwerpen. Inca 1 90 m. n. Alexandrië n. Marseille. Isis 3 te Amsterdam. Ivoorkust 2 te Port Harcourt. Jagersfontein 2 v. Tenerife n. Southampton. Kabylia 2 te Honolulu n. Curapao. Kalvdon 5 te Searsport verwacht. Kat'sedijk 2 te Vera Cruz. Kerekdijk 2 te Antwerpen. Kermia 2 500 m. z.w. Gibraltar n. Rotterdam. Khasiiella 7 te Heysham verwacht. Kieldrecht 3 te Aden verwacht. Kopionella 4 te Curapao verwacht. Koratia 4 te Curacao verwacht. Korenia pass. 2 Wight n. Curapao. Korovina 2 te Rotterdam. Kosicia 7 te Montevideo verwacht. Krebsia 3 te Rotterdam verwacht. Kreeft 2 120 m. n. Trondheim n. Narvik. Kylix 2 v. Punta Cardon n. New York. Leersum 2 150 m. w.n.w. Port Said n. Port Said. Liberty Bell 2 100 m. w.n.w. Ouessant n. Mena. Lombok 3 v. Mombasa n. Djibouti. Loosdrecht t.m. 3 te Chittagong. Lycaon pass. 2 Lissabon n. Liverpool. Maaslloyd 2 50 m. z. Kreta n. Genua. Madisonlloyd 2 v. Hongkong n. Singapore. Matnlloyd 3 v. Mount Mangnui te Napier verw. Mataram 2 v. Hsingkang, 8 te Tandj. Mani verw. Medon 2 1000 m. n.o. Guadeloupe n. Europa. Meerdrecht t.m. 4 te East-London. Memnon 31 v. Port Au Prince n. Santo Domingo. Moh. Reza Shah 2 10 m. z. Perim n. Landsend. Moordrecht 2 v. P. Cardon n. Portsmouth U.S.A. Mijdrecht 5 te Paulsboro verwacht. Naess'Commander pass. 2 Masira n. Ummsaid. Neder-Elbe 2 200 m. z.w. Yap n. Cristobal. Neder-Rijn 2 40 m. w. Algiers n. Port Said. Nieuw Amsterdam 1 te New York. Oldekerk 2 v. Aden n. Port Sudan. Ondina pass. 2 Aden n. Kharg eiland. Onoba 2 75 m. z.o. Little Quoin n. Suez. Ootmarsum 3 te Balboa verwacht. Oranje verm. 3 v. Melbourne n. Sydney. Oranje Nassau 3 te Aruba verwacht. Ossendrecht t.m. 5 te Baltimore. Pacaya 2 v. Cristobal n. Vera Cruz. Pendrecht 6 te El Palito verwacht. Peperkust 3 v. Bremen n. Hamburg. Pericles 3 te Esbjerg. P G. Thulin 3 te Quintero verwacht. Philidora pass. 2 Cadiz n. Thameshaven. Philippia 2 140 m. w.z.w. Mangalore n. Mena. Poseidon 2 v. Antwerpen n. Hamburg. Prins Maurits 1 v. St. John n. Bordeaux. Pr. Willem III 2 20 m t n.o. Casquets n. Valencia. Prins Willem V 2 v.e Londen n. Rotterdam. Prinses Margriet 2 50 m. n.o. Ouessant n. Haifa. Purmerend 3 te Delaware City verwacht. Pygmalion 3 te Tripolis. Riouw 2 v. Durban n. Lourenco Marques. Rossum 2 te Guanillo. Rotte 2 v. Balboa n. Vancouver. Rijnkerk 2 140 m. z. The Brothers n. Suez. Saloum 2 180 m. w.z.w. St. Vincent n. Dakar. Sarpedon 2 te Cumana v. Aruba. Schelpwijk 2 227 m. z.o Mombasa n. L. Marques Seherpendr. 2 100 m. z.z.w. Micobaren n. H'kong Schiellovd 2 160 m. z.w. Ouessant. n. Cristobal. Schouten 2 460 m. o. Seychellen n. Kaapstad. Senegalkust 2 113 m. w.z.w. Lissabon n. Dakar. Sepia 2 300 m. w. Sabang n. Mena. Slamat verm. 5 v. Singapore n. Pt. Swettenham. Sliedrecht 17 te Kawasaki verwacht. Stad Alkmaar 2 te Narvik. Stad Amsterdam 2 rede La Goulette. Stad Rotterdam 3 rede Catania. Stad Vlaardingen 3 te Baton Rouge v. R'dam. Statendam 2 te Tenerife v. Madeira. Statue of Liberty 7 te Rotterdam verwacht. Steenkerk 2 v. Zeebrugge te Antwerpen. Stentor 31 v. Santo Domingo n. Port of Spain. Steven pass. 2 Villano n. Hamburg. Straat Banka 2 720 m z.w. Ceylon n. Singapore. Straat Colombo 2 v. Singapore n. Penang. Straat van Diemen 3 te Singapore verwacht. Str. Lombok 2 660 m. z.z.w. Maurit. n. M'bourne. Straat Madura 2 v. Zanzibar n. Mombasa. Straat Mozambique 2 v. East-London n. Durban. Streefkerk 4 te Hongkong v. Kobe. Tahama 14 te Hamburg verwacht. Tamara 3 te Baltimoer verwacht. Tjikampek 3 te Mombasa. Tjimanuk 2 te Port Louis verwacht. Triton 1 1530 m. w.z.w. Landsend n. Hamburg. Van Cloon 4 te Auckland verwacht. Van Heemskerck 2 v. Penang n. Singapore. Van Spilbergen 2 900 m. z.o. Mauritius n. Durban. vasum 2 260 m. n. Madeira n. Portland Maine. Viana 2 v. Genua n. Mena Al Ahmadi. Videna 2 te Punta Cardon. Vitrea 2 25 m. w.n.w. Lissabon n. Mena. Vivipara pass. 2 Aden n. Mena Al Ahmadi. Vlieland 2 70 m. z. Ierland n. Curagao. Waardrecht 2 te Antwerpen verwacht. Waikelo 2 v. Djeddah n. Aden. W. Alton J?ones 2 v. Augusta n. Port Said. Westertoren 3 te Aden. Willem Ruys 2 v. Rotterdam n. Sydney. Woltersum 2 150 m. w. Ouessant n. Le Havre. Wonosobo 2 80 m. z. Rome h. Port Said. Zaankerk 2 rede Genua. Zaanland 2 te Amsterdam. Zafra 2 30 m. n.n.w. Ras Al Hadd n. Gibraltar. Zaria 2 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Zeeland 5 te Auckland verwacht. Zonnekerk 2 v. Aden n. Akaba. Zuiderkerk 2 90 Om. z. Colombo n. Adelaide. KLEINE VAART Adine 2 dwars Finisterre n. Lissabon. Alcetas 2 v. Amsterdam te Gothenburg. Appingedam 2 te Doevr n. Rotterdam. Areas 2 65 m. n.o. Ouessant n. Rotterdam. Ardeas 2 80 m. v. Kp. San Antonio n. Cartagena Binnenhaven verm. 3 v. Duinkerk, n. Casablanca. Bonafide 2 v. Port Talbot te Dublin verwacht. Borculo 2 te Sandetti n. Rotterdam. Coccinelle verm. 3 v. Rouen n. Casablanca. Daje Böhmer 2 20 m. n.w. St. Catharina n. Bougi. David 2 dwars Zeebrugge n. Antwerpen. Dido 2 30 m. z.w. Lissabon n. Rotterdam. Diligentia 2 te South-Goodwin n. Poole. Driebergen verm. 2 v. Livorno n. Ipswich. Eemstroom 2 8 m. w. Wandelaar n. Amsterdam. Fiducia 2 v. Rotterdam n. Goole. Geestdam 2 40 m. w. Hoek v.t Holl. n. Maassluis. I Gramsbergen 2 v. Svelgen te Rotterdam verw. Groningen 2 30 m. z.w. Lizard n. Stavanger. Heerengracht 1 v. Shoreham n. Nantes. Houtman 31 v. Les Quineaux n. Gent. Huybergen verm. 2 v. Antwerpen n. Belfast. Leonidas 2 15 m. z.w. Toulon n. Genua. Leuvehaven verm. 4 v. Kopenhagen n. R'dam. Lingestroom 2 25 m. w.z.w. Gris Nez n. A'dam Maarsbergen 2 150 m. o. Londonderry (bestem.). Manto 2 20 m. w.z.w. Casquets n. Antwerpen. Marianne 1 v. Amsterdam te Rouen. Mathilda 24 v. Malaga te Freetown. Meidoornsingel 2 te Landsend n. Liverpool. Merwehaven verm. 3 v. Duinkerk, n. Casablanca Midas 2 v. Hamburg te Aalborg. Nashira 2 33 m. o.n.o. Adrolos n. Savanna. Nassauborg 2 50 m. z.o. Kp. St. Vine. n. Sevilla. Nassauhaven verm. 4 v. R'dam n. Kopenhagen. Phidias 2 50 m. w. Hafia n. Rotterdam. Plato 1 v. Amsterdam te Gdynia. Sheratan verm. 2 v. Antwerpen n. Savona. Spolesto 2 20 m. z. Dover n. Rotterdam. Statenlaan pass. 2 Wight n. Cardiff. Steenbergen 2 v. Lorient te Bremen. Stella Antaris pass. 2 Ouessant n. Hamburg. Stella Polaris 2 30 m n.o. K. Palos n. Antwerpen. Stella Prima 3 v. IJmuiden te Genua verwacht. Trito verm. 3 v. Dublin n. Drogheda. Twee Gebroeders 1 v. Valencia n. Cartagena. Ubbergen verm. 2 v. Rotterdam. Walenburgh 2 30 m. w. Belle eil. n. Bordeaux. Wilpo 2 op Humber n. Gyon. IJsselhaven 2 90 m. z.zw.. Finisterre n. Rouen. VERHANDELDE FONDSEN 2 jan. 28 dec. Totaal 431 618 Hoger 252 (58,5%) 238 (38,5%) Lager 110(25,5%) 225 (36,4%) Gelijk 69(16,0%) 155 (25,1%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U402—403% Kon. Olie156 gb156 Philips 138,80—139,70 Unilever 137,50 Hoogovens Stemming: Ongeanimeerd. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U401—403 400 Kon. Olie155,70—156 gl 156,— Philips 138,50—138,70 138,60 Unilever 138, Hoogovens 556558 De Nederlandsche Lloyd heeft in 1962 in de schadebranche een premie-inkomen geboekt van 70 miljoen tegen 60 mil joen in 1961. Dit is de grootste vooruitgang in de geschiedenis van de maatschappij. De toeneming van het verzekerde kapitaal bedroeg voor de levenmaatschappij meer dan 50 miljoen. Verwacht wordt dat de winst van Lloyd Leven niet veel zal af wijken van die in 1961. Dit is meegedeeld door de directeur de heer I. P. Almekinders tijdens zijn nieuwjaarstoespraak. De omzet van P. van Leeuwen Buizen- handel te Zwijndrecht is in 1962 met on geveer 8 percent gestegen. De winsten kon den door lagere verkoopprijzen echter geen gelijke tred houden met de hogere omzet. Vorige slotkoers A'dam Rubber 105% H.V.A 127 A.K.U 404 144,90 Hoogovens 560 Philips Gem. Bez. 140,15 138,10 Dordtsche Petr. 713 V* K. Ned. Petr. Mij. 156,65 Holl. Am. Lijn K.L.M f 43,10 K.N.S.M 139% Ned. Stoomv. Mij. 132 Ommeren Phs. v. 229 Scheepv. Un. Ned. 129% Interunie 186,50 208,- Unitas 495, Ex Ver. Bezit v. 1894 ƒ123,— Amsterd. Bank 388 Ned. Handel Mij. 378 Rotterd. Bank 385 Twentsche Bank. 331 Albert Heijn 590 Amstel Brouwerij 446 Berkel's Patent 205 Bols 901 Bührmann Papier 732 415 Ford 900 Gelder Kon. Pap. 246% Gist Spir.f. Kon. 345 Van der Heem 280 Heineken's Bier 455 Hoogenbosch Sch. 271 Indola 471 Kon. Zout-Ketjen 740 Müller Nat. Bezit 314 Ned. Kabelfabr. 475 Philips Pref 55,— Stokvis 172 Thomassen Dr. 704 Ver. Machinefabr. 183 Wessanen 359 Wilton Fijenoord 273 Zwanenberg-Org. 917 Billiton Mij. II 473 Aluminium Ltd.. 22% American Motors 16% Anaconda 42..^ Bethlehem Steel. 29% Cities Service.... 56% Gerièral Motors.. 58 Kennecott Copper 65% Republic Steel 36% Shell Oil 38 U.S. Steel 45 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) WALL STREET: Flinke verliezen Bij een betrekkelijk kalme handel zette Wall Street gisteren het nieuwe jaar in met flinke koersverliezen. De markt was ver deeld bij het begin, maar werd in het eer ste uur lager. Deze daling zette zich tot op het laatst voort. Tegen de trend in liepen staal-, spoorweg- en openbare nutsfondsen wat op. Lager waren vooral de prima aan delen, de meeste auto- en oliewaarden en de chemische fondsen De omzet beliep 2.540.000 shares tegen 5.420.000 shares maandag. Dit was de laagste omzet sinds 12 oktober '62 toen 2.202.000 shares van ei genaar verwisselden. De Dow Jones indices: industrie 646.79 5.31); spoorwegen 142.03 (+0.99) en openbare nutsbedrijven 129.19 0.04). DJAKARTA (Reuter) Het Indonesi sche ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een Britse nota over Broenei verwor pen en geweigerd. Volgens een woordvoer der bevatte de nota „grove, aan het adres van Indonesië gerichte woorden". Verleden week heeft Groot-Brittannië Indonesië opnieuw een verzekering ge vraagd, dat het de rebellen in Broenei (Brits Noord-Borneo) geen steun zal ver lenen. De bestrijding van de mond- en klauw- zeerepidemie in het afgelopen jaar heeft 43.279.368 gekost, terwijl naar schatting nog financiële verplichtingen lopen tot een bedrag van een miljoen gulden. De totale kosten zullen dus ongeveer 44 miljoen gul den bedragen. Deze kosten komen ten laste van het rijk. De kosten van de nor male preventieve enting van de runderen tegen mond- en klauwzeer worden door de veehouders gedragen. Minister Marijnen deelt dit mee in zijn memorie van ant woord aan de Tweede Kamer over de Land bouwbegroting 1963. De overheid zal financieel bijdragen in de georganiseerde varkensziektehbestrij- strijding. Ook is financiële medewerking verleend aan de versterkte bestrijding van de varkenspest. De financiering van de be strijding der besmettelijke dierziekten run- dertuberculose en abortus Bang geschiedt geheel door de veehouders. Automarkthandelarcn. In een verga dering in Apeldoorn is besloten tot op richting van een landelijke bond van markt- handelaren in auto's. Er werd een uit vijf personen bestaand voorlopig bestuur ge kozen, bestaande uit de heren F. Keyzers, J. Zantinga en B. Burghout uit Apeldoorn' H. van Slooten uit Nunspeet en W. Altena uit Hilversum. Op 8 januari zal in Utrecht een definitief bestuur worden gekozen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11