Nederland bestrijdt vorst met ijsbrekers en tonnen zout Steeds meer wegen worden door ijzel spiegelglad Helpen waar hulp nodig is! HET WEER Woedende sneeuwstorm geselde Engeland Broodprijs niet omhoog Drs. Van der Beugel vraagt ontslag Al 17 mensen om het leven gekomen Boter voor militairen? Twaalf doden bij brand in Philadelphia uur voor Cooper? Zeven doden in Keulen door gasverstikking Weer geen voetbal dit weekeinde P Speciale Aanbieding: Het woord is aan Geysers Af en toe wat sneeuw In de krant van heden: Gezin van zes mensen al voor kerst omgekomen SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Pracht kostuums 79.00 Prima kolberts 27.50 Moderne coats 29.25 wint de wedstrijd om de laagste prijzen oooooooooooooooooooooooooooö 48e JAARGANG NUMMER 50 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DONDERDAG 3 JANUARI 1963 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hooldredacteuri Jos L. Lodewijks Redacltechel te IJimiid.n: J. Konk Uitg.ve. Grrfisch» Bedrijven Dan.i.1. N.V., Grole Houtstraat 93, Haarlem Dm'Cl.f I'. IV-1 eciëljnoin en Mr. H. C. van def M i ,'jfpftti Nu er voorlopig nog geen einde aan de vorst te zien is wordt de toestand in Nederland steeds benauwender. De Waddenzee is één witte massa geworden, het drijfijs in de rivieren neemt gestadig toe. De IJsel kon men vanmorgen al te voet oversteken. IJsbrekers worden vandaag op verschillende plaatsen ingezet. Voor de vogels wordt de situatie kritiek. In Oostelijk Flevoland is men begonnen met de voedering van het waterwild. Op de plaats waar in de toekomst Lelvstad moet verrijzen en waar over een grote oppen lakte zand is gespoten zitten duizen den vogels. De eerste slachtoffers blijken daar al te zijn gevallen. Met name de meerkoeten hadden het te kwaad. In de loop van de morgen werd de ijzel een steeds grotere bedreiging voor het wegverkeer. Regen viel op wegen, die tem peraturen van ver onder het vriespunt hadden. De gladheid rukte steeds verder op in noordelijke richting. Op Schiphol werd het vliegverkeer gestagneerd. Charles Dickens Als wij niet leren onze plicht te doen jegens onze ondergeschikten zullen zij nooit leren hun plicht te doen jegens ons. (Uit: David Copperfield). Bij de Koninklijke Nederlandse Zoutin- dustrie in Hengelo en Delfzijl moet men nu alle zeilen bijzetten om te kunnen vol doen aan de grote vraag naar wcgenzout. Per uur wordt in Hengelo gemiddeld zes tig tot honderd ton afgeleverd. Voor het westen van het land beschikt de Konink lijke Zout in IJmuiden over enorme voor- raadruimten, die in de zomermaanden reeds zijn gevuld. Men heeft een voor raad van 40.000 ton, waarin echter al een behoorlijk gat is geslagen. Enkele jaren geleden heeft de Konink lijke Zout een uitvinding gedaan, waar door het zout wordt gevrijwaard tegen beviezing, hetgeen thans goed te pas komt. De hoofdingenieur bij de afdeling wa terstaat van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, ir. P. C. de Man, is met ingang van 1 januari 'oenoemd tot voor zitter van de commissie gladheidsbestrij- ding. Deze commissie heeft tot taak de verschillende instanties, belast met de gladheidsbestrijding, te adviseren. Het bestuur van de Nederlandse Jeugd gemeenschap heeft alle jongeren in ons land opgeroepen daar waar dit mogelijk is hulp te bieden. De NJG adviseert de jongeren de bejaarden, die door deze weersomstandigheden niet of nauwelijks hun huizen durven te verlaten, te helpen door boodschappen voor hen te doen en dergelijke. Een bijkomend gevaar van de vorst is nu ook duidelijk aan het licht ge treden: het uit elkaar springen van gey sers. In Emmen werd de 33-jarige me vrouw Van der Giessen bij een geiser ontploffing ernstig gewond, in hetzelfde flatgebouw werd even later de bejaar de heer Hofstra door delen van een uit elkaar springende geiser getroffen. Ver moedelijk is de toevoer van het water van de geisers bevroren geweest. Onze oproep tot begrip voor de moei- lijkheden, die velen ondervinden tengevol ge van het slechte weer, heeft een goede weerklank gevonden en van diverse zijden krijgen we berichten binnen dat men op min of meer originele manier probeert elkander te helpen. Een meibezorger vertelde ons, dat hij in een van de wijken aan de stadsrand onderdak met zijn wagen kreeg in een garagebox, waar hij zijn klanten kon be- h^cnAZfb7,T8.hku1d™H« tatevïïi'k™ L»»en die uit de omgeving naar hen, langs de normale afvoerwegen te water toe kwamen. Een mevrouw die in de burnt naar de vuilverbranding in Amsterdam- Van een interlokale bushalte woont, maakt Noord worden vervoerd. Alleen het zoge- zicd verdienstelijk door zich geregeld in verbinding te stelten me, de NZH en d„r worden gebracht. Het wordt nu in de buurt op de wachtenden mededeelt of en hoe laat van de Sloterplas verbrand. de bussen te verwachten zijn. Aan kopjes koffie voor bezorgers is geen gebrek, maar De dorpen Holysloot, Zonderdorp en worden hun ook zelfs thermosflessen Ransdorp aan de noordrand van Amster- er wuluc" j- dam zijn weer over de weg bereikbaar, met een warme drank toegestopt, die ze De sneeuwploegen zijn nog doende Dur- mee kunnen nemen. gerdam en Schellingwoude uit hun isole- Automobilisten die drukke bushaltes pas- ment te bevrijden De Zuiderzeeweg de passagiers mee voor verbindingsweg met Amsterdam-Noord, is seren, nem p in verband met sneeuwverstuivingen ech- zover hun wagenruimte dat toelaat, vooi- ter voor alle verkeer afgesloten. Het ver keer naar Noord kan zich zodoende niet meer afwikkelen via de Schellingwouder- I bruggen, maar moet gebruikmaken van de IJ-ponten. Alle mannelijke inwoners van het Noord hollandse dorpje Zuiderwoude hebben gis teren de gehele dag met de schop ge- De dijk, die het vroegere eiland Mar ken met de vaste wal verbindt, is ge heel ondergesneeuwd. De bewoners nemen nu de vroegere weg over het ijs van de Gouwzee. (Van onze Haagse redacteur) De vierde cent, die 7 januari op de broodprijs zou komen indien de prijs an de bloem niet naar beneden zou gaan, mag niet door de bakkers worden gevraagd. De prijs van de bloem is namelijk met niet minder dan 2.20 per honderd kilo ver laagd. Het brood mag dus niet meer dan drie cent duurder zijn dan op 1 juni 1962 het geval was. De verlaging van de bloemprijs, die per 7 januari is aangekondigd heeft in het bijzonder in bakkerskringen grote verba zing gewekt. Maandag zou de broodprijs opnieuw met één cent per 800 gram wor den verhoogd, indien de bloemprijs niet naar beneden zou gaan. Een daling van de bloemprijs met 1,70 per honderd kilo zou reeds een compensatie van één cent op 800 gram „regeringsbrood" betekenen. Een daling van 2,20 is dus meer dan „nodig" was. Bij informatie in kringen van meelfa brieken werd gezegd, dat de schommelin gen in de bloemprijs gewoonlijk niet bij zonder groot zijn, omdat de vele factoren, die de prijs bepalen, meestal in tegenge stelde richting werken. Dat is nu niet het geval. De tarweprijs is gedaald en tegelijker tijd is de prijs van de tarvve-afvallen om hoog gegaan. Daardoor kan de winstmar ge vergroot worden of de bloemprijs wor den verlaagd. Tenslotte zal ook het maal loon nog iets minder worden. In bakkerskringen staat men sceptisch tegenover deze uiteenzetting. Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met in het noor den van het land nu en dan wat sneeuw en overwegend matige vorst, in het zuiden van het land af en toe wat sneeuw of ijzel en lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Krachtige tot ma tige wind uit oostelijke richtin gen. V'oiledigo wüsrrapporten op pagina twee De president-directeur van de KLM, drs. E. H. van der Beugel heeft vandaag bij de raad van commissarissen „in het be lang der maatschappij" een aanvraag tot ontslag ingediend. De raad zal over het verzoek van de heer Van der Beugel van daag nog beslissen. Verwacht wordt dat tot zijn tijdelijk plaatsvervanger zal wor den benoemd ir. F. Besanqon, tot dusver plaatsvervangend president-directeur van de maatschappij. In de loop van de dag verwachtte de KLM nader bericht te kun nen geven. De heer Van der Beugel is in een ver gadering van aandeelhouders van de KLM in mei 1959 op voorstel van de raad van commissarissen met ingang van 1 januari 1960 opgenomen in de directie van de maatschappij. Bij zijn benoeming destijds de heer Van der Beugel met ingang van gelijke datum aangewezen als plaats vervangend president-driecteur. De heer Van der Beugel trad, om zich op deze functie voor te bereiden, in de loop van mei 1959 reeds bij de KLM in dienst. Hij was toen in de rang van buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur werkzaam ten departemente van Buitenlandse Zaken en bleef die functie vervullen tot op het mo ment waarop hij in dienst trad van de KLM. In mei 1961 volgde hij de heer I. A. Aler op als president-directeur van de KLM, toen de heer Aler met pensioen ging. De heer Van der Beugel is 45 jaar oud. Er gaan allerlei geruchten door Den Haag over de redenen, die drs. van der Beugel tot zijn ontslagaanvrage hebben gebracht. De meest waarschijnlijke moti vering is wel die, welke gebaseerd is op de overweging dat de afwezigheid van de heer Van der Beugel de raad van commis sarissen de vrijheid geeft zoals het meest gewenst lijkt. Zo althans is de verwachting dat de vergadering van commissarissen het ontslag zal motiveren. Dit zou ook de consequentie zijn van het rapport, dat de Amerikaanse firma voor bedrijfsadviezen, M. C. Kinsey heeft uit gebracht. Dit rapport is destijds op ver zoek van de KLM-directie gemaakt met de bedoeling het KLM-bedrijf volledig „door te lichten" en zo mogelijk als ge volg daarvan adviezen aan de directie te kunnen bieden. Het is een intern rapport dat natuurlijk geheim blijft. De consequen ties zijn echter niet geheim te houden. Vermoedelijk zal één der adviezen, te we ten het verkleinen van'het KLM-bedrijf, tot een zo danig omvang, dat het overzich telijk blijft en binnen de financiële moge lijkheden van Nederland, van beslissende betekenis geweest voor het standpunt dat de heer Van der Beugel thans heeft inge nomen. al op de buitenwegen gebeurt dat nage noeg principieel. In de stad hebben veel automobilisten nog geen idee van de tijd, die men vaak bij de haltes in de bittere kou moet doorbrengen. De ANWB heeft nog eens een beroep op automobilisten gedaan, zoveel mogelijk mensen behulp- werkt om "hun dorp weer bereikbaar te I zaam te zijn. Een briefschrijver vestigt maken. De buurtschap Cortenoever bij nadrukkelijk de aandacht op de noodsi- Brummen werd met benulp van een buil- (uatje waarin ouden van dagen verkeren, die niet de deur uitdurven en toch nood- leercL Het vasteland is van Marken uit zakelijke dingen in huis moeten halen, alleen over de Gouwzee bereikbaar. De Hulp van omwonenden is daarbij zeer dringend geboden. De ouden van dagen in de verzorgingstehuizen hebben het iets gemakkelijker, doch ook daar is vaak hulp nodig. Onze briefschrijver doet zelfs de suggestie, dat van gemeentewege een hulpdienst zou worden ingesteld om nood te lenigen waar die het hoogst is. Hij doet het voorstel dat ouden van dagen of alleenwonende zieken door het uitste ken van een vlag of door een andere LONDEN (AP) Het geteisterde Enge land is woensdagavond overvallen door de ergste sneeuwstorm sinds honderd jaar. De sneeuw viel zo dicht dat men de over zijde van de straat niet kon zien. Het aan tal doden als gevolg van deze storm be draagt reeds zeventien. Het weerbureau verwacht voor de volgende week geen ver betering van de weerstoestand. De plaat selijke autoriteiten hebben gewaarschuwd, dat de levensmiddelenvoorraden in de van de buitenwereld afgesneden stadjes en dorpen krap worden. Buitenwegen die gisteren met bulldozers moeizaam waren opengemaakt voor het verkeer, werden door de nieuwe sneeuw val weer afgesloten. Geisoleerde dorpen werden weer onbereikbaar, dikwijls nog voordat er levensmiddelen konden worden aangevoerd. Duizenden stuks vee zijn al in de diepe sneeuw omgekomen. Tussen Londen en de stations in de bui tenwijken hebben vannacht voortdurend lege treinen gereden om de elektrische lei dingen ijsvrij te houden. Ook vandaag brengen helikopters weer voorraden naar afgesneden plaatsen. De industrie heeft het zwaar te verduren. De sneeuw heeft de afleveringen van auto onderdelen aan twee grote autofabrieken in het centrum van Engeland gestagneerd, waardoor bijna tweeduizend werknemers naar huis gestuurd moesten worden. Ern stige ijsafzetting op het elektrische net heeft in de helft van Lincolnshire de stroom doen uitvallen. De groenteprijzen zijn in de Londense winkels, vanwege de slinkende voorraden, enorm gestegen en in het hele land dreigt een tekort aan melk. Engeland heeft het ergste te lijden van de weersom standigheden, die in sommige delen van West-Europa verbeterd zijn. De kou heeft in totaal 140 mensen het leven gekost. Hier volgt een overzicht van het weer op het vasteland'; Motregen en mist in Pa rijs, temperatuur boven het vriespunt. In Italië is het overwegend bewolkt met ma tige temperaturen. Uit Berlijn wordt zonne schijn gemeld. Het kwik stijgt, maar de temperatuur is nog steeds onder nul. We nen heeft zware sneeuwval, die verkeers opstoppingen heeft veroorzaakt, terwijl de temperatuur steeds daalt. In België is de temperatuur onder nul. Alle wegen hebben van het ijs te lijden. Voor vandaag is sneeuw voorspeld. Portugal heeft in het noorden te kampen met sneeuwstormen, uit het zuiden van het land wordt regen en hagel gemeld. In het uiterste noordoosten zijn diverse ge huchten in de bergen door de sneeuw geïso leerd. In de hoofdstad Lissabon hebben stormen bomen ontworteld en diverse da ken doen instorten. De haven van Oporto moest voor de scheepvaart gesloten wor den. Een Duitse gevangene die op nieuwjaars dag erin geslaagd was uit zijn gevangenis in Helmstedt te ontsnappen, kwam in de avonduren in Brunswijk op een politepost vragen of hij naar de gevangenis terug mocht. In de wachtkamer van het station van Brunswijk zaten vier van zijn kame raden rond de kachel te wachten tot de po litie hen naar hun cel zou terugbrengen. Zij hadden alle vijf de tralies van hun cel len tijdens een oudejaarsvuurwerk verbro ken. Het Produktschap voor Zuivel werkt in samenwerking met het Nederlands Zuivel- bureau plannen uit voor de bevordering van het boterverbruik. Er is ook overleg met de militaire instanties gaande over het beschikbaar stellen van boter voor mi litairen. stevige wind maakt de terugtocht ech ter bijna onmogelijk. Men kan eigenlijk alleen maar over het ijs lopen met klom pen met spijkertjes er onder. Vervolg op pag. 4 onder: „Vorst"' Lang weekeinde kost 558 I kenteken te kennen geven, dat zij hulp Ampriknupn het leven aodi§ hebl3en- /imei IKUntn liet teven Dit ig wellicht moeilijk te organiseren, PHILADELPHIA Reuter/AP) Naar doch het is wel duidelijk dat de burger schatting zijn twaalf of meer personen om- zin op het ogenblik een dringende zaak is. gekomen en 47 gewond, van wie vier ern- omwonenden dienen scherp te letten op stig bij een grote brand in de Amen- lle in hun buurt, waar zich dringen- kaanse havenstad Philadelphia. Nadat er 5 reeds acht slachtoffers uit de ruïnes ge- de nood kan voordoen, opdat instanties borgen, en vier anderen gesignaleerd wa- kunnen worden gewaarschuwd of eerste ren, werden door functionarissen van de hulp kan worden geboden. Bepaalde ideeën op dit gebied zijn zeer welkom en zullen voor zover zij uit- De hevige brand heeft rond veertig hui- I voerbaar lijken gaarne worden gepu- zen en een pakhuis van negen verdiepin- bliceerd. gen in de as gelegd. Tweeduizend mensen moesten in barre kou in allerijl hun wo ningen verlaten. Honderden brandweerlie- I den bestreden de brand drie uur lang. De 0 A schade wordt geschat op twee miljoen dol- X\. LII.I11 IC V ad I I V d.11 lar. De grondverdieping van het pakhuis is in de kelder gestort. Men heeft geen hoop op redding van eventuele slachtoffers die in de kelder zaten. WASHINGTON (AP) Het is mogelijk CHICAGO (AP) Het aantal doden bij dat de duur van de volgende Amerikaanse verkeersongelukken in de Verenigde Sta- bemande ruimtevaart wordt uitgebreid ten tijdens het afgelopen weekeinde is la- van 24 tot 34 uur, zo is meegedeeld door ger uitgevallen dan was gevreesd. Toen het een woordvoerder van het Amerikaanse weekeinde ten einde liep waren c 354 do- bureau voor lucht- en ruimtevaart (Nasa). den geteld bij verkeersongelukken; 84 men Hij zei dat het besluit over de uitbreiding sen vonden de dood bij branden en 120 van 16 tot 22 omwentelingen om de aarde personen kwamen bij andere ongelukken volgende week zal worden genomen. E>e Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem.2 Uit het Binnenland 2 Beeldverhalen 2, 9 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld3 Buitenlands Nieuws3 Kennemer Kruimels5 Uit stad en omgeving 5. 6 7 In de Vishal en op Zee6 Knipselkrant 6 Kerkelijk Leven 7 Horen en Zien8 Kunst 8 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Beurs H Scheepsberichten 11 Topsy 12 Sport 13 Luidsprekers12 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's onderneming nog acht vermisten opgege ven. om het leven, totaal 558. KEULEN (DPA) Zeven mensen, ze.\ leden van één gezin: grootouders, ouders en twee dochtertjes en de huishoudster van een bejaarde blinde zijn in hun wonin gen in Keulen vermoedelijk al voor Kerst mis door gasverstikking om het leven ge komen. Buren alarmeerden de politie om dat zij een sterke gaslucht roken. De politie trof de overledenen in bed aan. Het bleek dat er geen voorbereidin gen voor Kerstmis waren gemaakt. Het huis is echter niet op het gas aangeslo ten, zodat wordt vermoed dat bij werk zaamheden een gasbuis beschadigd is waarna het gas het huis is binnengedron gen. De toestand van de zeventigjarige blinde uit het aangrenzende huis is kritiek. Na rijp beraad heeft de KNVB besloten, in verband met de slechter wordende weersgesteldheid, het programma van de semi-profvoetballers af te gelasten. Het programma, zowel van het amateur als het betaalde voetbal, is wederom met een week verschoven. astronaut Leroy Gordon Cooper is in trai- I ning voor de vierde Amerikaanse beman- I de ruimtevaart, die voorlopig in april is vastgesteld. u i/ BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSSSTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 0030000000000000000000000000 KLOOSTERSTRAAT 33-35 BEVERWIJK

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1