Parijs verwacht spoedig een ontmoeting tussen De Gaulle en Kennedy Thant weigert verder te overleggen met Tsjombe Vorst Wegeninformatiedienst KNAC een winterse bijenkorf Mannen van Rijkswaterstaat hebben het druk gehad Witte Huis hoopt - met Kremlin - dat Frankrijk van kernwapens zal afzien Acht helikopters neergeschoten in Zuid-Vietnam Rapport over de ontgroening in Eindhoven Landlust in Polen UNO-troepen op weg naar Jadotstad DONDERDAG 3 JANUARI 1963 4 Voet bij stuk Vijf arbeiders gedood bij stakingsonlusten in Peru Een Amerikaan gedood en drie anderen gewond I Naar IJ muiden? Voedsel genoeg IJzel bedreiging Geen elektrische kachel bij bevroren ruiten Washington beperkt duur van officiële bezoeken Douglas moet drieduizend Skybolt-werkers ontslaan V er schroeide aarde Amerikaanse hulp Felle brand in Utrecht (Van onze correspondent) PARIJS De nieuwe Amerikaanse am bassadeur in Parijs, „Chip" Bohlen, heeft gisteren, terwijl de president der republiek, generaal De Gaulle, op het Elysée de ge lukwensen voor het nieuwe jaar in ont vangst nam zijn opwachting gemaakt bij de minister van Buitenlandse Zaken, Cou- ve de Murville, op de Quai d'Orsay. Of schoon de ambassadeur die alvorens zich op zijn nieuwe post te vervoegen, de laatste dagen aan de zijde van president Kennedy in Florida had doorgebracht geen formele uitnodiging van het Amerikaanse staatshoofd aan diens Franse ambtgenoot bij zich had, neemt men in Parijs toch wel algemeen aan dat het op vrij korte termijn onvermijdelijk tot zo'n ontmoeting zal komen. Alles wijst erop dat De Gaulle het Ame rikaanse aanbod van Polaris-raketten in de oorspronkelijke vorm zeker niet zal aanvaarden. Dat de generaal voor een ge wijzigd voorstel in dezelfde geest gevoe lig zgl zijn, staat eveneens wel te bezien. Zeker is daarentegen dat Kennedy, na Kroesjtsjevs capitulatie op Cuba en de ver betering der verstandhouding met het Kremlin, in het trotse bewustzijn van Amerika's herwonnen prestige vast beslo ten is het leiderschap in de westelijke we reld daadwerkelijk in handen te nemen, zonder al te lang meer te blijven stil staan bij de diverse bezwaren en tegen werpingen van zijn Europese bondgenoten. Niet minder twijfelachtig is echter dat De Gaulle, die zich eveneens op enkele daverende overwinningen wenst te beroe men, geenszins bereid is het gelauwerde hoofd te buigen voor de Amerikaanse pre sident, die hij toch nog altijd geneigd blijft als een debuterend broekje op het toneel der internationale diplomatie te beschou wen. Diens zienswijze deelt hij in elk ge val allerminst. De Gaulle blijft in het diepste van zijn patriottische ziel van oor deel dat geen financiële en andere offers te hoog kunnen zijn om Frankrijk in staat te stellen zich zo nodig, zelf met kernwa pens te verdedigen. Kennedy is er op grond van de rappor ten zijner adviseurs en van zijn minister van Defensie MacNamara in het bijzonder niet minder van overtuigd dat Frankrijk zijn achterstand bij de supermachten van de nucleaire club financieel en technisch nooit meer zal kunnen inhalen. Het moge dan waar zijn dat de Fransen, zoals in Pa rijs dagelijks verzekerd wordt, tegen het jaar 1970 een eigen arsenaal en zelfs een eigen luchtvlootje van de befaamde Mira ges IV zal bezitten om de kernbommen te transporteren. Niettemin zien de Fransen ook zelf wel in dat ze met die middelen nog ver onder de maat der supergroten zullen moeten blijven, zodat met het Fran se kernzwaard wel een conflict uitgelokt doch nooit een oorlog gewonneh zal kun nen worden. Tegen dat gevaar van het ontketenen van een kernoorlog door een derde par tij zijn de Amerikanen en de Russen nu juist besloten zichzelf en de rest van de wereld te beschermen. Daar ligt dus de fundamentele controverse tussen Washing ton en Parijs. Het was misschien te voorzien dat het feit, dat Groot-Brittannië zich bij deze nieuwe situatie in de internationale ver houdingen wel heeft neergelegd, De Gaul le er toch niet toe verleiden zou dat voor beeld voetstoots te volgen. Verschillende tekenen wijzen er nu echter op dat De Gaulle nog meer voet bij stuk wenst te houden dan oorspronkelijk in Washington al werd gevreesd. President Kennedy heeft dezer dagen tegenover de pers al zijn scepticisme uitgesproken over de ont vangst die zijn voorstellen in Parijs zou worden bereid. Er staat ook voor Washington echter toch te veel op het spel dan dat Kennedy niet LIMA (Reuter) In Noord-Peru zijn troepen ingezet tegen drieduizend stakende arbeiders in de suikerindustrie, die fabrie ken en suikerrietvelden in brand hebben gestoken. Bij gevechten tussen stakers en werkwilligen zouden vijf arbeiders om het leven zijn gekomen. De schade van de branden wordt geschat op rond 3l/j mil joen gulden. De eigenaars van de plantage die bij de kuststad Chiclayo ligt hebben de re gering gevraagd de grondwet buiten wer king te stellen als een middel om de sta king te breken. SAIGON (Reuter/AP) Acht Ameri kaanse hefschroefvliegtuigen, die ongeveer 65 kilometer ten zuidwesten van Saigon, bezig waren met het aanbrengen van Zuid- vietnamese infanterie, zijn woensdag door met automatische wapens vurende com munistische guerillastrjjders neergeschoten Veertien van de vijftien helikopters wer den getroffen, doch zeven toestellen waren in staat op eigen kracht naar hun basis terug te keren. Een Amerikaanse militaire woordvoerder heeft meegedeeld dat een kapitein van het Amerikaanse leger dodelijk werd ge troffen, terwijl drie andere Amerikaanse militairen werden gewond. De Zuidvietna- mezen verloren ongeveer vijftig man. Vijf beschadigde hefschroefvliegtuigen moesten worden achtergelaten. De beman ningen wisten zich, onder dekking van uit de lucht en door Zuidvietnamese in fanterie, in veiligheid te stellen. Op de plaats waar dit geschiedde wordt hevig gevochten. een laatste poging wagen zou De Gaulle in een persoonlijk onderhoud van zijn vastberadenheid te overtuigen. Speciaal ook van Amerika's vastbeslotenheid waaraan in Parijs openlijk getwijfeld wordt zelfs een kernoorlog te riskeren indien Europa door de Russen opnieuw mocht worden bedreigd of aangevallen. Wanneer zo'n ontmoeting tot stand mocht komen dan schrijft de diplomatieke traditie en hoffelijkheid voor dat De Gaul le zich naar Washington zal begeven. Voor het laatste en eerste onderhoud dat beide staatslieden hebben gehad, is Kenne dy in 1961 naar Parijs gekomen. Natuurlijk liggen de kaarten die De Gaulle en die Kennedy in handen heeft nog geenszins open, zodat het ogenblik voor een voorspelling over de afloop van dit Frans-Amerikaanse pokerspel nog rij kelijk vroeg moet worden genoemd. Niet temin ziet het er naar uit, dat de zwaarste zorgen die Washington de komende maan den te verwerken zal krijgen, minder door Moskou dan wel door Parijs zullen worden veroorzaakt en dat de internationale span ningen zich derhalve in de naaste toekomst binnen het westelijke kamp tussen die bei de hoofdsteden gaan concentreren. PARIJS (Reuter) Tijdens een nieuw jaarsreceptie voor Franse en buitenlandse journalisten heeft president De Gaulle woensdagavond gezegd, dat het Ameri kaanse aanbod van Polaris-raketten aan Frankrijk langdurige bestudering zal ver eisen. „Dit is het soort probleem waar diplomaten gewoonlijk tien jaren over doen," zo zei hij. De president kondigde aan de Polaris- kwestie in zijn persconferentie op 14 ja nuari ter sprake te zullen brengen. WASHINGTON (Reuter) Kennedy heeft nog geen definitieve plannen voor een ontmoeting met De Gaulle, maar hij houdt de mogelijkheid hiertoe open, zo hebben Amerikaanse functionarissen in Washington gezegd. Hij heeft er echter geen haast mee, zoals in sommige Parijse berichten wordt gesuggereerd. De presi dent hoopt ook Japan te bezoeken zodra de toestand een langere afwezigheid van Kennedy toelaat. Een commissie van onderzoek, welke door de rector magnificus van de techni sche hogeschool in Eindhoven was inge steld naar aanleiding van onregelmatighe den, die gedurende de groentijd in Eind hoven zouden zijn voorgekpmen, heeft thans rapport uitgebracht: De commissie geeft de rector magnificus in overweging één student tuchtrechtelijk te berispen. Deze student gaf een noviet een draai om de oren, tengevolge waarvan diens trommelvlies scheurde. De commis sie geeft voorts curatoren en senaat in overweging, de erkenning van een studen tenvereniging te binden aan het invoeren en handhave door de studentenvereniging van richtlijnen voor de groentijd, welke richtlijnen aan curatoren en senaat moe ten worden voorgelegd. Over de moeilijkheden tijdens de groen tijd merkt de commissie op dat deze zijn opgetreden gedurende verplichte sociëteits avonden, waarop grote aantallen studen ten in beperkte ruimten verzameld waren en waarbij de „lichamelijke ontgroening'' niet achterwege is gebleven. Een enkele maal is het voorgekomen dat opdrachten werden verstrekt waarbij ge vaar voor lichamelijk letsel niet denkbeel dig was De commissie meent, dat het aanvaarden van een tijdperk van „ver plichte kennismaking op voet van ongelijk heid" tot de eigen verantwoordelijkheid van een vereniging behoort, en tot de per soonlijke beslissing van aspirant-leden. Voorts geeft de commissie in ernstige overweging alle lichamelijke ontgroenings maatregelen, zoals het „kikkeren", het slaan, de vecht- en duwpartijen, de gedeel telijke ontkleding, alle handtastelijkheden te doen verbieden en op de uitvoering van deze maatregel streng toezicht te doen houden. Op de nieuwjaarsreceptie in het Kremlin te Moskou waren niet alleen president Leonid Brezjnev en premier Kroesjtsjev aanwezig, maar ook de vier Russische ruimtevaarders. Van links naar rechts tijdens een „ruimte lijke" toost: Gherman Titov, Joeri Gagarin, Pavel Popovitsj en Andrian Nikolajev. Vervolg van pag. 1 Op de grote rivieren begint men nu ook meer van de aanhoudende vorst te mer ken: zo komt veel drijfijs voor op de Lek, het Hollands Diep, het Zijpe, de Beneden Merwede, de Noord en de Dordtse Kil. Vandaag zullen zeven schepen het opstop pende drijfijs op het Hollands Diep en de Beneden Merwede te lijf gaan. IJsbrekers zullen het ijs op het Volke rak breken. De IJsel is dichtgevroren van de Ketelmond tot Zutphen. Een groot aan tal veren is gestremd of vaart onregel matig. Tussen Schiermonnikoog en Ameland enerzijds en de vaste wal anderzijds wordt nu een luchtbrug onderhouden. Met Ter schelling, Vlieland en Texel is er, zo goed en zo kwaad als het gaat, nog een ver binding over zee. Wanneer er geen an dere mogelijkheid meer zou zijn, is men van plan de passagiers over de Noord zee naar IJmuiden te vervoeren. Het treinverkeer heeft thans in het al gemeen een vertraging van gemiddeld twintig minuten. Een optimistisch geluid heeft de mi nister van Landbouw en Visserij laten horen: de voedselvoorziening verkeert niet in gevaar. Een andere opgewekte klank komt uit de Bommelerwaard, waar de autobuson derneming „Onze Tram" tot heden nog steeds alle diensten heeft uitgevoerd zon der noemenswaardige vertraging. Trou wens, hetzelfde geldt voor de NZH op de lijnen van de Hoogovens en Beverwijk naar IJmuiden en van IJmuiden naar Haarlem. Een opgewekt geluid ook voor het wild: ■met ingang van 4 januari wordt- de ^japht Op alle soorten wild gesloten. Zestig af delingen van d,e Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging gaan van de jacht over op het voederen van de watervogels. Vanmorgen is de ijzel langzamerhand een bedreiging geworden voor de wegen. In de provincies Utrecht, Noord-Brabant, Zee land en Limburg werden de hoofdwegen zeer glad door regen, die op de weg is ge vallen, terwyl ,de weg een temperatuur had van min zeven graden. Ervaringen bij vorige perioden van strenge vorst, leveren grond op voor de waarschuwing bevroren winkelruiten niet door middel van een elektrische kachel te ontdooien. Door het plaatsen van een elektrische kachel op korte afstand van de bevroren ruit wordt deze plaatselijk te sterk verhit. De Nederlandse organisatie van glasassu radeuren geeft het advies bevroren winkel ruiten te ontdooien, respectievelijk bevrie zing te voorkomen door middel van ven tilatoren, die zo nodig ook 's nachts werk zaam blijven. De Nederlandse basketbalkampioen Land lust komt komende zondag in Krakau uit tegen de Poolse kampioen Wislaw. Deze ontmoeting is de returnwedstrijd in de eerste ronde van het toernooi om de Euro pese beker. De eerste wedstrijd eindigde in een 76-67 zege voor de Polen. Het team van de Amsterdammers, dat morgen in Breslau nog een wedstrijd te gen Broclaw zal spelen, is als volgt sa mengesteld: Jan Driehuis, Ger Kok, Wim Seppenwolde, Peter van Rijswijk, Hidde van de Ploeg, Rob Sterker en Rob Gross man. Als coach fungeert de heer Rob de Wit. In het kleine kamertje, waarin de we geninformatiedienst van de Koninklijke Nederlandse Automobielclub KNAC zit opgepropt, gonzen van 's morgens vijf tot 's avonds elf uur stemmen en rinkelen telefoonschellen. In de druktste uren van de dag worden daar zo'n driehonderd vijftig tot vierhonderd telefoongesprek ken gevoerd op zeven toestellen. Het is al gebeurd, dat de P.T.T. deze woord- en beicascade tien minuten stop moest zet ten, omdat de centrales te zeer overbe last werden. Al van voor Kerstmis af is zes-veertien- twee-eenenveertig Den Haag een onbetwis te kampioen in de telefoonwereld. Het be gon met de normale informaties over voornamelijk buitenlandse routes ten be hoeve van de wintersport. De informaties daarvoor kwamen voornamelijk via de F.I.A., de fédération internationale des automobilclubs in Parijs en voorts via de radionieuwsdiensten van Duitsland, Frank rijk, België, Oostenrijk, Zwitserland en Engeland. Zodra echter de zware sneeuwstormen over Nederland woedden, verschoof de „cliëntèle" de belangstelling naar het bin nenland. Zo'n vijf tot zevenduizend vra gen per dag over de situatie op de Neder landse wegen zijn tamelijk normaal. Officieel draait de dienst van zes uur Van zondagmiddag twee uur af heb ben mannen van de Rijkswaterstaat, ar rondissement Haarlem, zich onafgebro ken ingespannen om de wegen zoveel mogelijk sneeuwvrij te krijgen. Terwijl de meeste inwoners van onze provincie de jaarwisseling vierden, stonden zij op sneeuwploegen en vochten een hevige strijd uit tegen de steeds weer aanstui vende sneeuw. Met acht sneeuwploegen, drie bulldozers en een laadschop deden de dertig mannen hun werk en zij kun nen met voldoening constateren, dat ze het er goed hebben afgebracht. Rijksweg 9 door de tunnel), rijksweg 8 (naar Ben- nebroek), rijksweg 5 (Haarlemmermeer- Amsterdam) en rijksweg 4 en 4A (Am- sterdag-Den Haag over het aquadukt) zijn sneeuwvrij. Vooral op Oudejaarsavond heeft men het zwaar gehad. Speciaal bij de Velsertunnel, waar de sneeuw met stormkracht over de muren vloog en het werk zo zeer bemoei lijkte. Men heeft zich er niet tevreden mee ge steld een minimumbaan vrij te maken. Men heeft de volledige breedte van de weg pet ■parkeerstroken vrij gewraakt,„'omdat mdrf bij' 'êeri "nièuive-' hanval Htét rndt !eéö" handicap wil beginnen. De grootste last heeft? imerrvWT Van? de stuiJtettteuwcdite-uit de polders komt. Ze is zo droog dat al les onmiddellijk opwaait, zodat men con stant aan de gang moet blijven. Dankzij het onmiddellijk reageren heeft men het zo goed kunnen klaren. Waar men na oudejaarsavond aan de slag is gegaan kwam men voor veel grotere problemen te staan. WASHINGTON (Reuter/AP) Buiten landse hoogwaardigheidsbekleders zullen een staatsbezoek of een officieel bezoek aan de Verenigde Staten moeten gaan beper ken tot ten hoogste twee dagen in Washing ton en acht dagen daarbuiten, zo heeft het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken bekendgemaakt. President Kennedy heeft een te druk bezette agen da, aldus de bekendmaking. In 1962 heeft Kennedy 23 buitenlandse leiders voor officiële bezoeken ontvan gen, gemiddeld een bezoek voor elke veer tien dagen dat de president in Washing ton was. Verder heeft Kennedy een groot aantal buitenlandse hoogwaardigheidsbe kleders ontvangen die geen officieel be zoek brachten. Men heeft in de Haarlemmermeer drie, in Bennebroek één, in dè Velsertunnel twee en op de weg Amsterdam-Den Haag twee sneeuwploegen ingezet. Maar al spoe dig moesten er bulldozers worden bijge haald. Men huurde deze bij de firma Roos uit Abbenes, die van onschatbare hulp is ge weest. De directeur van dit bedrijf kwam persoonlijk zijn mensen aflossen en zorgde voor het vervoer van de bulldozers per trailer naar de meest bedreigde punten. Dankzij de snelle inzet van zoveel moge lijk materiaal heeft men de verbindings weg Schiphol-Rijksweg 4 weer spoedig kunnen openbreken en in de Velsertunnel beide buizen weer vrij kunnen krijgen. Dat moest ook wel, want de oude pontweg zat bij Limmen geheel dicht, zodat de tunnel de enige route vormde. De westelijke parallelweg werd vrij ge maakt, met de oostelijke is men nog be zig. De mannen kunnen nu even stoom af blazen, en dat hebben ze ook wel ver diend. 's morgens tot negen uur 's avonds. Dat betekent dat het ongeveer twintig man sterke personeel om vijf uur 's morgens al met het inwinnen van inlichtingen moet beginnen en dat de laatsten 's avonds om elf uur huistoe kunnen gaan. Met roodom- rande ogen en schorre stemmen van ver moeidheid. 's Nachts neemt een magne tische band de taak der zwoegers over. Daarop staan dan de voornaamste gege vens over de toestand van de wegen. Over twee lijnen blijft de KNAC-wegen- informatiedienst in doorlopend contact met tweehonderd eigen posten, bestaande uit tal van „strategisch" gunstig gelegen ben zinestations, autobusbedrijven en taxibe drijven. Daarnaast verlenen de geweste lijke bureaus van de rijkspolitie, die in mobilofoon-verbinding staan met hun sur veillancewagens en technische patrouille wagens, enorm veel goede diensten. Ook tal van ambtenaren van de provinciale en de rijkswaterstaat, kantonniers en andere ambtenaren van deze grote „wegbeheer- der" verstrekken tal van inlichtingen. Zo wordt gepoogd van uur tot uur de toestand op de rijks- en provinciale wegen zo goed mogelijk bij te houden. Aangezien het hier afstanden van vele duizenden ki lometers betreft de rijkswegen zijn sa men al bijna drieduizend kilometer lang, waarvan vijfhonderd kilometer autosnel weg is dat bij vorst en stuifsneeuw geen geringe opgave. Temeer omdat som mige stukken van de wegen goed berijd baar zijn en andere weer niet. Iedere windvlaag kan de situatie bovendien in tien minuten tijds veranderen. Men doet echter zijn uiterste best om bij de tijd te blijven, wetende, dat vele duizenden mannen met machines en spa den bezig zijn de wegen in enigszins bruikbare staat te houden. Alleman neemt deel aan de slag tegen de zwaarste wa pens van koning winter. Een op heden schier eindeloze slag met het ontmoedi gende vooruitzicht van meer wind en stuifsneeuw en wellicht ook nog meer ver se sneeuwval. Deze slag wordt op de voet gevolgd door de wegen-informatiedienst van de KNAC, dag in, dat uit. Voor de personeelsleden zijn speciale maatregelen genomen om ze van huis te halen, thuis te brengen en te ravitailleren. Ook dat is geen sinecure gebleken SANTA MONICA (Reuter) De Douglas- vliegtuigfabrieken hebben aangekondigd binnen een maand ongeveer vierduizend arbeiders te zullen moeten ontslaan, als gevolg van het stopzetten van het Skybolt- programma. Dit is ongeveer tien percent van de gehele personeelsbezetting van de ze fabriek. NEW YORK (Reuter/AFP) Secre taris-generaal Oe Thant streeft absoluut niet naar hervatting van de onderhande lingen over Katanga, zo heeft een UNO- woordvoerder in New York gezegd. Hij gelooft dat het daarvoor nu te laat is. In de verklaring worden verdere bestands overeenkomsten met de Katangese gen darmerie verworpen, omdat de ervaring leert dat deze „niet worden gerespecteerd". „In het licht van de gebeurtenissen van afgelopen week in Elisabethstad is het de vraag of deze strijdmacht nog onder ver antwoordelijk en daadwerkelijk bevel staat", aldus de verklaring. De UNO- troepen zullen zich echter beperken tot terugvuren wanneer op hen wordt gescho ten. De verklaring is uitgegeven ter verdui delijking van d" verklaring van Oe Thant, waarin deze president Tsjombe verzocht het herenigingsplan te helpen uitvoeren. „Oe Th' nt probeert niet Adoela en Tsjom be opnieuw bijeen te brengen, en ziet geen noodzaak van verdere besprekingen behalve op technisch niveau", aldus de woordvoerder. Oe Thant had Tsjombe „veertien dagen of daaromtrent" de tijd gegeven zijn troepen bij het Kongolese leger te voegen, vertegenwoordigers naar Leopoldstad te sturen om de verdeling van de opbrengst van Katanga te bespreken en om aan functionarissen van de UNO en de centrale regering bewegingsvrijheid in Katanga te garanderen. Diplomatieke waarnemers menen dat Oe Thant bij zijn weigering om met Tsjombe te onderhandelen is uitgegaan van de veronderstelling dat Katanga ook zonder Tsjombe's instemming met de rest van Kongo kan worden herenigd. Welingelichte kringen in Londen zeggen dat Tsjombe aan Oe Thant verzocht heeft om een onmiddellijke bijeenkomst tussen een UNO-afgevaardigde en hemzelf te ar rangeren. Hij zou ook aan de Amerikaan se, Britse en Belgische consuls verzocht hebben hem op te zoeken bij de spoor brug over de Loefira-rivier, ten zuidoos ten van Jadotstad, om zijn veilige terug keer naar Elisabethstad te garanderen. De centrale regering heeft ondertussen heftig geprotesteerd tegen de toestemming van Oe Thant voor Tsjombe's terugkeer naar Katanga zonder voorafgaand over leg met de centrale regering. Tsjombe heeft verklaard d,at zijn troe pen zich tot het einde zullen verzetten tegen de UNO-soldaten, die optrekken in de richting Jadotstad. Volgens een radio bericht zullen zonodig alle installaties van de mijnouwmaatschappij „Union Minière du Haut Katanga" worden vernield. Een pantservoertuig van de UNO- strijdkrachten in Kongo baant zich een weg door de Lukutwe-vallei tijdens de opmars door het oerwoud naar Jadotstad in Katanga, een van de beide bolwerken van president Tsjom be in het zuiden van de afgescheiden Kongolese provincie. (Telefoto) Indische UNO-troepen zijn de rivier Loe- fira overgestoken. Tot nu toe zijn onder de Indiërs en Ieren vier doden en 19 ge wonden gevallen. In Elisabethstad is een groep functionarissen van de centrale re gering aan het werk gegaan. In Brussel werd bekendgemaakt dat experts van de „Union Minière" naar Leopoldstad ver trekken om bij besprekingen over de op brengst van de export van Katanga aan wezig te zijn. Tsjombe heeft in een bood schap zijn aanvaarding van het hereni gingsplan Oe Thant bevestigd. De UNO- troepen hebben twee „huurlingen" gevan gen genomen, een Belg en een Hongaar WASHINGTON (Reuter) Officële Ame rikaanse kringen hebben medegedeeld, dat de Verenigde Staten voornemens zijn der tig vrachtauto's, zes gepantserde wagens voor troepentransport en uitrusting voor het opruimen van mijnen naar Katanga te zenden, ten behoeve van de UNO-strijd- krachten. Verder zullen in Leopoldstad 3 transportvliegtuigen en een tankvliegtuig worden gestationeerd, als steun voor de UNO-operaties. Vanmorgen heeft een hardnekkige brand gewoed in twee grote loodsen van 10 bij 80 meter van de CO-OP Nederland aan de Kanaalweg in Utrecht, waarin grote voorraden verpakkingsmateriaal waren opgeslagen. De brand werd omstreeks halfnegen ontdekt door een timmerman, waarna personeel probeerde, met snelblus- sers de vlammen te doven. De inmiddels gealarmeerde Utrechtse brandweer nam deze taak over, maar ondervond veel hin der van de enorme rookontwikkeling. En kele brandweerlieden raakten bedwelmd en moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht.Nadat de spuitgasten waren voorzien van persluchtmaskers konden zij de loodsen met de brandende papiermas sa's binnengaan. Er werden gaten in het dak gehakt, waardoor de rook kon ontwij ken. Tegen tien uur was het vuur vrijwel bedwongen, maar het duurde nog vele uren voordat de smeulenede hopen pakpa pier en ribkarton uiteengehaald waren. De gehele voorraad verpakkingsmateriaal die een waarde van ongeveer twee miljoen had, is waarschijnlijk door vuur en bluswater waardeloos geworden. Ook de loodsen lie pen veel schade op. De oorzaak van de brand is nog niet vastgesteld. In Blaricum is de boerderij van de we duwe H. de Jong aan de Kerklaan geheel door brand verwoest. Het vee kon worden gered, behalve een kalf, dat door de rook gestikt was. Ook het huisraad kon worden gered. De uitzet van een dochter die bin nenkort in het huwelijk zal treden, ging echter verloren. De brand is ontstaan doordat een klein zoon van de eigenares met vuurwerk had gespeeld. Het vuur woedde zo hevig dat de Blaricumse brandweer assistentie van de brandweer uit Huizen moest vragen. De boerderij was slechts laag verzekerd. De schade 'wordt op ongeveer een ton geschat.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4