De pluimgraaf zorgt voor de dieren LOF EN MISPRIJZEN Planken voor de ramen Steinitz-ploeg beschikte over sterkste eindsprint in eigen toernooi schaakclub Kijk Uit STOFZUIGERS Voor Ver. ter Bestrijding van t.b.c. was 1962 een goed jaar Velsen gaat huisvuil storten in Beverwijk R.-k. jongeren stichten Jan Janmaatfonds Havenberichten IJmondverenigingen vandaag en morgen In de greep van de kou Ijzer maken, maar ook schilderen DONDERDAG 3 JANUARI 1963 Resultaten W 1 S K E R Het afgelopen jaar is voor de Vereni ging tot Bestrijding van Tuberculose in de gemeente Velsen een bevredigend jaar geweest. Alle patiënten konden de vereiste verpleging en steun worden verleend. Er is een prettige samenwer king geweest tussen plaatselijke artsen, bestuur der vereniging en de gemeente lijke dienst voor sociale zaken. Er wer den, om een indruk te geven van de om vangrijkheid van het werk, niet minder dan 322 zittingen gehouden en 11.672 consulten verstrekt. Benoemingen in Raad voor de Scheepvaart Hogere tarieven voor huur schoollokalen Geringe aanvoer van groenten 900 jaar Heemskerk Kennemer Kruimels De IJmuider schaakclub Kijk Uit heeft rond de jaarwisseling de spanning rond bonds- en onderlinge competities even verbroken met het spelen van een gezellig toernooi voor de eigen leden. Men had de leiding in handen gegeven van wedstrijd leider Hölscher en hij moest dan maar iets op touw zetten. Hij kwam op de gedachte teams van drie spelers te maken die onder ling van ongeveer gelijke kracht mochten worden geacht. Elk team kreeg de naam van een schaakgrootheid uit het verleden. Voor de zes geformeerde ploegen waren de namen van Aljechin; Andersen; Capa- blanca; Lasker; Morphy en Steinitz in de herinnering geroepen. Het bleek een goede vondst. In een dub- belrondige competitie bestreden de „gro ten" elkaar'in bliksempartijen van 5 minu ten. Het team van Steinitz (Walda, C. Bakker en Slager) leidde op de helft van het toernooi met twee punten voorsprong op Lasker (Wolters, Aaarts en Van Alfen). Een halve punt hierachter lagen Aljechin (Kistemaker, Koomen en Wolthuizen) en Capablanca (Wijdoogen, Lanser en De Niet) op gelijke hoogte. Met vier punten achterstand op Steinitz was Morphy (De Jong, Van Niekerken en Oldenmark) vrij wel kansloos op de eindzege terwijl Ander sen (De Haas, Vis en Dijker) meer sprook jes vertelde dan punten scoorde. In de tweede turnus kwam Capablanca plotseling snel opzetten waar een 30 zege op Steinitz niet vreemd aan was. De „Cubaanse" ploeg kwam zelfs even aan de leiding, maar Steinitz beschikte toch over de sterkste eindspurt en finishte met een halve punt voorsprong. De overige ploegen kwamen toen reeds lang niet meer in het stuk voor. Voor de terugval van Lasker was opvallend. De eindstand werd: Bord 2: Lanser l1/?', Aarts 5V2', Koomen 5; C. Bakker 4Vis 4 en Van Nieker ken 3. Bord 3: Slager 9; Wolthuizen 71/ïOlden mark 5De Niet 5; Van Alfen 2 en Dijker l1/». Het winnende team en de beste persoonlijke prestaties werden met een prijs gehonoreerd. Drukke nieuwjaarsrecepties in Beverwijk en Heemskerk Zowel in het stadhuis van Beverwijk als het raadhuis van Heemskerk hebben de respectieve burgemeesters gisteravond nieuwjaarsreceptie gehouden. Velen kwa men de burgemeesters en hun echtgeno ten de hand drukken. Onder hen waren hoofden van diensten en bedrijven, verte genwoordigers van het bedrijfsleven, ver enigingen en organisaties. In Beverwijk ontvingen burgemeester Bruinsma en diens echtgenote de gasten in de raadzaal, waar een strijkje aanwezig was, dat voor stemmige muziek zorgde. Steinitz Capablanca Aljechin Morphy Lasker Andersen 19 Va pnt. 19 pnt. 15 pnt. 14 pnt. 13 pnt. 9x/2 pnt. (10 V? pnt.) 8 pnt.) 8 pnt.) 6V2 pnt.) 8V2 pnt.) 3V2 pnt.) De tussen haakjes vermelde punten ge ven het totaal aan op de helft van het toernooi. De uitslagen waren: AndersenAljechin 12 en 21; MorphyCapablanca l1/? 11/2 en 12; SteinitzLasker 21 en 21; AljechinLasker 21 en 12; CapablancaSteinitz 12 en 30; Anders- sen—Morphy 1—2 en 1—2; Morphy—Alje chin I1/*11/i en 1—2; Steinitz—Anders^ sen IV/2IV2 en 3—0; Lasker—Capablanca 2—1 en 0—3; AljechinCapablanca IV2— IV2 en 21; AnderssenLasker 03 en 21; MorphySteinitz 03 en 12; Steinitz—Aljechin 2—1 en 2—1; Lasker— Morphy lVi—IV2 en V?—2Vi; Capablanca— Anderssen 30 en 21. De beste persoonlijke prestaties waren Bord 1: Wijdoogen 6V2; Walda 6;- De Jong en Wolters 5V2; De Haas 4 en Kiste maker 2 ï/a. Advertentie Alle goede merken 100 service en garantie MARKTPLEIN TELEFOON 4262 Velsen kan zijn huisvuil in Beverwijk kwijt. Er is een overeenkomst gesloten tussen beide gemeenten om het Velsense huisvuil op de vuilstortplaats in Beverwijk te storten. Het vuil zal in Beverwijk kun nen dienen voor de verwezenlijking van het plan Aagtenbos. De reden waarom Velsen het vuil in Beverwijk gaat storten is echter een finan ciële. De aannemer die het huisvuil van Velsen per schip afvoert naar een plaats in Broek in Waterland is genoodzaakt de tarieven belangrijk te verhogen. Deze prijs is voor het Velsense gemeentebestuur on aanvaardbaar genoemd, aldus in een voor dracht aan de raadsleden. Tegen lagere ta rieven kan Velsen nu het huisvuil in Be verwijk kwijt, wat een besparing van 22.000.impliceert. Er dienen tevens enkele vuilniswagens te worden verbouwd. Bovendien moeten nog tien vuilnislaadbakken worden aange schaft. Ook moet er een tweede heftruck auto komen. Voor het op de juiste wijze afvoeren van rioolslib dient een tank wagen te worden gekocht. Alles met el kaar kost het ruim 150.000.waarvoor de raad krediet wordt gevraagd. De internationale organisaties aangeslo ten bij het K A J-wereld verbond vieren zon dag 6 januari de Internationale Dag. Deze dag is bedoeld als een bezinningsdag voor het probleem der onderontwikkelde ge bieden. De KAJ zendt dus o.m. jongeren uit de eigen organisatie naar deze gebie den uit. Zo is uit IJmuiden in juli Jan Janmaat voor twee jaar naar Tanganyika vertrokken. De afdeling waarvan hij een tijdlang voorzitter is geweest wil zelf zijn terugkomst financieren. Voor dit doel is er een fonds gesticht, het Jan Janmaat fonds, dat beoogt de benodigde 1.500.- bijeen te brengen. De afdeling IJmuiden-Oost van de KAJ heeft van het nationale bestuur toestem ming verkregen om alle gelden, die ver kregen zijn uit nationale KAJ-akties be treffende de ontwikkelingslanden en door IJmuiden zijn ingezameld, voor het Jan Janmaatfonds aan te wenden. Momenteel wordt de Uurloonaktie ge voerd, die ook 6 januari afgesloten wordt. Alle jongeren in IJmuiden-Oost zullen een uurloonzakje krijgen. Vanwege de weers omstandigheden is er enige stagnatie in de toezending van deze zakjes ontstaan. Het bestuur van de KAJ afdeling IJmui- den-Oost verzoekt allen, die niet de gele genheid gekregen hebben hun uurloon bij te dragen, dit te doen op gironummer 340336 ten name van Jac. Zuurbier, Tuin dersstraat 126, IJmuiden-Oost met vermel ding „voor Jan Janmaatfonds". Ter gelegenheid van de Internationale Dag en de afsluiting van de Uurloonak tie organiseert de KAJ IJmuiden-Oost verschillende festiviteiten op 6 januari. 's-Morgens om 9 uur draagt de distriktaal- moezenier de weleerwaarde heer Hoger- vorst een intieme h. mis op in het KAJ- Jongerencentrum „het Trefpunt". Deze plechtigheid en het daarop volgende ont bijt is wegens ruimtegebrek alleen toegan kelijk voor leden. Iedereen is welkom om 10 uur 's morgens als de jonge missionaris Gerardo Kurvers uit Bolivia met zijn cau serie „De Latijnsamerikaanse levensom standigheden" afgewisseld met dia's ei volksmuziek begint. 's Avonds organiseert deze KAJ-afde ling een groot afsluitingsbal in de ver sierde zaal van het Patronaat aan de Zee weg. Muzikale medewerking wordt ver leend door het populaire kwintet Domini que met zang van Elias Glas. Voorver koopadressen zijn. Radio DISCO, Plein 1945 nr. 4. (tel. 6561); en Muziekhandel UNIKEN, Wijk aan Zeeërweg 45 (tel. 7127) H. A. Weber. Willemsbeekweg 40 en Jac Zuurbier, Tuinderstraat 126 (tel. 8990). In dien kaarten voorradig zijn begint de ver koop aan de zaal om 19 uur. Ook de baten van deze avond zijn bestemd voor het Jan Janmaatfonds. De samenstelling van het bestuur bleef ongewijzigd. Van het personeel vertrok zuster Fortuin in verband met een benoe ming elders en zij werd opgevolgd door zuster Melgerd. Met blijdschap constateert het bestuur dat zuster A. M. H. van Seters gelukkig is hersteld van het haar in 1959 overkomen ongeval.. Zij kan in april haar werk hervatten. Waarneemster was zuster Lievendag. Het ledental bedroeg einde 1961 in to taal 1838. (IJmuiden-West 916, IJmuiden- Oost 346, Velsen 116, Driehuis 134, Sant poort 204, Velsen-Noord 82, Beverwijk 31, Heemskerk 9) en blijft gestadig stijgen. Ook de organisatie van de Emma-Bloem- collecte leverde gunstige financiële resul taten op. De propagandiste is steeds paraat als er voordelen voor de vereniging te be halen zijn. De huisbezoeksters legden in de uitge strekte gemeente Velsen 2196 bezoeken af en dit huisbezoek, gepaard gaande met vele werkzaamheden op hertoTisUltatie-bureaü, geeft de zusters een drukke werkkring. Het genoeiryde bureau bleek ook in 1961 in een dringende behoefte' të vóórzien. De vereniging bemiddelde in de uitzen ding van 17 patiënten naar sanatoria en 1 naar ziekenhuis. Door 11 patiënten werd thuis gekuurd. Op verschillende gronden wordt door de medisch leider van het bu reau, blijkens zijn verslag, de voorkeur ge geven aan sanatoria-verpleging. Op 1 janu ari 1962 vertoefden 10 patiënten in een sa natorium. Het toezicht der vereniging strekte zich op 1 januari 1961 uit over 235 gezinnen met 266 patiënten. In de loop van het jaar werden ingeschreven 33 gezinnen met 34 patiënten. Afgeschreven werden 51 gezin nen met 68 patiënten. Op 1 januari 1962 stonden dus onder toezicht van de vereni ging, 217 gezinnen met 232 patiënten. De woningtoestand dezèr gezinnen was in 176 gevallen „goed", in ruim 20 geval len „voldoende" en in 6 gevallen „onvol doende". Bij de heersende woningnood in Velsen is het moeilijk verbetering te ver krijgen. Zoals gebruikelijk kwam in 1961 het be stuur maandelijks met de huisbezoeksters en de propagandiste bijeen om de vereni- gingsbelangen en die der patiënten te be hartigen. Bij K.B. zijn voor het tijdvak tot en met 31 december 1966 in de Raad voor de Scheepvaart benoemd tot: voorzitter: prof. mr. Ch. J. Enschede, hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam; eerste plaats vervangende voorzitter: mr. G. A. Schreu- der, vice-president van het Gerechtshof te Amsterdam; tweede plaatsvervangend voorzitter: mr. E. J. Rosen Jacobson, rech ter in de Arrondissementsrechtbank te Rot terdam; secretaris: mr. L. M. Schoorel, oud-advocaat en procureur te Djakarta; plaatsvervangend secretaris: mr. W. L. Bessem, hoofd personeelszaken der Scheep vaart Vereniging Zuid te Rotterdam. De tarieven die de gemeente Velsen in rekening brengt iroor het huren van gym nastieklokalen en klasselokalen door der den, zullen belangrijk moeten worden ver hoogd in verband met stijging van lonen en prijzen. In tegenstelling met het oude tarief, dat dateert van november 1952, kent het nieu we geen onderscheid in het gebruik van gymnastieklokalen met of zonder toestel len. De verhoging van de tarieven zal een verhoging van uitgaven van vereni gingen ten gevolge hebben, maar hierin kan worden tegemoetgekomen door de sub sidie te verhogen. Volgens de nieuwe ta rieven is verschuldigd voor het gebruik van een gymnastieklokaal gedurende een uur per week per jaar 105. Voor een klasselokaal is dit 34. Bjj de eerste veilingen in het nieuwe jaar te Beverwijk, heeft men met een aan tal moeilijkheden te kampen gehad. In de eerste plaats waren de aanvoeren gering door de soms onbegaanbare wegen. Bjj het oogsten heeft de tuinder ook al moeilijk heden. Bij hoge uitzondering kunnen de groenten nog van het land gehaald worden. De bloemenkwekers zien hun bloemen nauwelijks groeien. Het gevolg van de geringe aanvoeren was dus een prijsverhoging op d'e veilin gen. Degenen die erwtensoep willen eten, zullen een beste prijs moeten betalen. Prei kon men niet beneden de 1,50 per kilo kopen. Ook de selderijknollen liepen sterk in prijs op, namelijk tot. f 0.72 per kilo. Boerenkool noteerde nog 0.85 per kilo. De spruiten liepen op tot f 1,80 per kilo. De van goede kwaliteit zijnde peensoorten werden tegen flinke prijzen verhandeld. Het is te hopen dat de winter niet voor verdere vertraging in de aanvoer van groenten zal zorgen. De aanvoer van bloemen was op de eer ste veiling in dit jaar ook al gering. Er waren slechts ruim tien wagens met bloe men. De tulpen, die hoofdzakelijk aan de markt kwamen noteerden tot f 2,50 per bos. De exporteurs waren de grootste af nemers. Narcissen kwamen tot 1,50 per bos. De hyacinten waren van tweede kwa liteit De kwekers zien niet veel resultaat van hun werk. Tonnen brandstof worden verstookt. De noteringen aan de Beverwijkse vei lingen waren gisteren: andijvie 92145; prei 150196; selderijknollen 3872; was- peen 45—73; spruiten 130—180; boerenkool 5086; groene kool 2843; winterpeen 6—20. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Dunkwa van Takoradi; Auguste Schulte, Liverpool; Basse Indre. Mors. voor IJmuiden: Velsk, Kalmgrad. coils voor IJmuiden; Henriette B„ Newport, coils voor IJmuiden: Axel Schulz Heik, Le Leque, bij legger IJmuiden; Anno, Dunmore, haring voor voor IJmuiden: Antarctica, Gent, bijlegger IJ muiden: Eemstroom, Shoreham; Budjadingen, Helsinki; Theano, Dublin; Willemyn, Liverpool bijlegger IJmuiden; Baden, Arendal; Jean E. Londen; Alkmaar, Dundee. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Bari van Stettin; Swift, Londen; Philetas, Rotterdam: Draco, Rotterdam Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Julia Ma ry naar Londen: Vliestroom, Londen; Alderd L., Rotterdam; Energie, Londen: Ilwa Lee (ex Mo- lenkerk), Hamburg; Belgia, Antwerpen; Hinde Londen; Andalien, Anvers; Harrogate, Goole Vechtstroom, Plymouth; Luise Schupp. Emden (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BEVALLEN: M. W. Blinkhof—Jansen, d., Elzenstraat 2, IJmuiden-O.; J. C. Poppe Scholder, d., Planetenweg 253, IJmuiden; H. E. VoetelinkKleinhout, z„ Amster damsevaart 54, Haarlem; A. J. de Jong Ros, z„ Alexander Bellstraat 67, IJmuiden; A. E. SchortemeijerLoggen, d., Orionweg 80, IJmuiden; C. VerhagenBorst, z., Ce pheusstraat 3, IJmuiden; M. A. den Besten van den Enden, z„ Duinvlietstraat 20, Velsen-N.; W. M. DuineveldHulsebosch, d„ Overbildtweg 32, Santpoort; E. M. SchoppinkRooijmans. z., Velserbosstraat 2, Velsen-N.; H. C. MaasBervoets, d„ J. P. Coenstraat 79, IJmuiden; A. de Ruiter Schadé, d„ Trompstraat 166, IJmuiden-O.; D. A. van LeeuwenBos, d„ Ahornstraat 38, IJ muiden-O.; A. G. Prak—van der Veen, z„ Andromedastraat 5, IJmuiden; J M. Willemse—Wiering, d., Raadhuisstraat 1, Haarlem; E. A. Kist de Ruijter—Been, z., Lijsterlaan 19, IJmuiden-O.; E. Trimp Bloem, d., Jacques Perklaan 50 I, Haarlem J. M. A. Rijneveld—Sciarone, d„ Spaarn damseweg 648, Haarlem; P. E. C. Opdam Roijers, d., Vincent van Goghlaan 38 Haarlem. OVERLEDEN: D. Schut, 83 j., weduwn van E. T. Schildwacht, Kerkweg 135, Sant poort; P. Donkersloot, 76 j., weduwn. van W. de Feber, van der Zwaagstraat 2, IJ muiden-O.; J. Buter, 66 j., weduwe van K de Boer, Bonekampstraat 2, IJmuiden-O. P. Roodnat, 84 j., echtgenoot van H. Hart, Kennemerlaan 206, IJmuiden; C. E. Buk man, 88 j„ weduwe van G. Bosman, Ter- rasweg 78, Santpoort; M. P. Smits, 75 j echtgenote van J. H. Reedijk, Geweerstr, 35, Haarlem; H. Scholder, 68 j„ echtgenoot van N. Druif, Snelliusstraat 32, IJmuiden. DONDERDAG 3 JANUARI Openbare leeszaal en R.k.-leeszaal, mid dag en avond gesloten. Vergaderlokaal, Abeelenstraat, 20 uur Jaarwisselingsbijeenkomst P.v.d.A. VRIJDAG 4 JANUARI Openbare leeszaal, Plein 1945: 10 tot 12.30, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur bovenzaal „De Brulboei", Kanaalstraat 228c 16 tot 18 en 19 tot 20.30 uur; filiaal Wijker- straatweg 77, Velsen-Noord: 14 tot 17 en 19 21 uur; filiaal Wüstelaan 79, Santpoort: 19 tot 21 uur. R.k.-leeszaal, Willemsbeekweg: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 uur; Jozefhuis Banjaert- straat, Velsen-Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur; filiaal Wüstelaan 79: 19 tot 21 uur, Raadhuis Velsen, 11 tot 12 uur: Spreek uur wethouder van financiën; 20 tot 22 uur: Nieuwjaarsreceptie burgemeester. Kennemer theater, Beverwijk, 20 uur: Lezing voor Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Dat de dieren het in deze strenge winter niet gemak kelijk hebben, weet iedereen. Gelukkig zijn de beesten die nu aan de zorgen van de mens zijn toevertrouwd, zoals de dieren in parken en kin derboerderijen. In Beverwijk, waar wij even een kijkje hebben genomen in en om „Ankie's Hoeve" aan de Vel- serweg, zagen wij twee her ten. Zij rilden van de kou. De meeste herten zoeken echter de beschutting van de boerderij op, onder het af dak. Des avonds haalt de pluimgraaf, de heer Nic. Da vidson alle dieren naar bin nen. In de stal is het lekker warm. Varkens, biggen, twee ezeltjes en de herten brengen hier de nacht door en nu het zo koud is, ook een groot deel van de dag. De heer David son heeft het daarom extra druk. De verzorging van de die ren is een dagtaak, die hij met grote kennis van zaken verricht De héér Davidson heeft jaren een veeboerderij gehad aan de Creutzberg- laan in Beverwijk, waar hij zich vooral op het fokken van varkens had toegelegd. Nu is de pluimgraaf in dienst van de stichting Hertenkamp Beverwijk. Hij doet zijn werk met groot plezier. Hij is ook een groot kindervriend. Nu het vriest dat het kraakt, moet hij elke dag toch nog voor wat open water zorgen. In de vijvers hakt hij grote gaten, zodat de eenden en ganzen hier water kunnen drinken. De dieren die zonder een pluimgraaf zitten, hebben het heel wat moeilijker. En nu we het daar toch over heb ben, willen wij graag nog eens de aktie van de Neder landse Vereniging tot Be scherming van Dieren aanbe velen. Zoals men weet be ijvert de afdeling Velsen- Beverwijk_zich met het inza melen van oud brood en an dere eetbare waar. In Velsen kan men het voer naar het Kerbert-asiel brengen, in Be verwijk bij de heer Van Wa- geningen. Bogaardlaan 10. De beheerder van het Kerbert- asiel, de heer Dijk, zorgt dan wel voor distributie onder de dieren. „Ze eten gewoon uit mijn hand", vertelde hij. Laat de dierenvrienden zorgen dat de heer Dijk steeds een ge vulde hand heeft. In het Belgische Visserij blad stond het volgende in gezonden schrijven naar aan leiding van de stranding van 't radiopiratenschip „Uilen spiegel" en de redding van de bemanning deels bij Zee- brugge, deels bij Cadzand'; „Het ligt niet in mijn bedoe ling kritiek te voeren op de handelwijze van een of an dere dienst, laat staan een Staatsdienst. Toch moet er mij een zaak van het hart, en wel de wijze waarop de opvarenden van de piraten zender „Radio Uilenspiegel" ontvangen werden door de reddingsdiensten te Zee- brugge. Welk een hemels breed verschil li git er tussen de handelswijze van onze eigen reddingsdiensten en die van onze noorderburen. Een heel goede kennis van mij, die tot de bemanning van het ongelukkige vaar tuig behoort, werd opgeno men door de reddingsdien sten te Zeebrugge. Ware het niet dat ik deze persoon als een zeer geloofwaardig mens ken, ik zou zijn verhaal niet geloofd hebben. Thans ech ter durf ik garanderen dat het hiernavolgende strookt met de volle waarheid. Toen de geredde zeeman, en zijn collega's, ze waren met vier, binnengebracht werden waren zij overge lukkig, dat zij niet het slachtoffer waren geworden van het woeste zeegeweld. Hoe groot was echter hun ontgoocheling toen zij, eens binnen gebracht in het ver blijf van de reddingsdien sten, niet de minste verzor ging kregen. Van verwarmde en droge kledij was er geen sprake, evenmin van een warme drank. Een deken werd over hun schouders geslagen en zij dienden zich zelf te verwarmen bij de centrale verwarming. Het kwam zelfs zover dat naar hun huisvrouwen ge telefoneerd werd, met het verzoek droge klederen en voeding mede te brengen. Het kon waarlijk niet slechter. Hoe schril staat dit in tegenstelling met de be manningsleden die op Neder lands grondgebied gered werden en door de Neder landse reddingsdiensten ver zorgd werden. Alles werd her, terstonds verschaft, van droge klederen, warme dran ken, voeding, rust enz. Het komt mij voor dat der gelijke feiten zich toch niet zouden mogen voordoen. Het is inderdaad zo dat het ge vaar voor erge ziekten niet denkbeeldig is, en het een vereiste was om de ongeluk kige en verkleumde drenke lingen toch minstens een droge kledij te verschaffen, en een verwarmde drank". Heemskerk zal dit jaar het negenhonderdjarig bestaan feestelijk gaan vieren. Hoe precies, is nog niet be kend, maar er zal wel een speciale commissie worden geïnstalleerd om het alle maal voor te bereiden. De naam Heemskerk komt reeds voor op een oorkonde, gemaakt in het jaar 1063, om precies te zijn op 28 decem ber van dat jaar. De oor konde, in Keulen opgemaakt, luidt als volgt ..Willem I, bisschop van Utrecht, erkent het recht van de abdij van Echternach on de helft van verschollende kerke (ondermeer Heems kerk) door Karei Martel aan St. Willibrord geschonken, en welke door de graven Diederik III en IV en Floris I wederrechtelijk in bezit wer den gehouden". Heemskerk wordt in de oorkonde genoemd als „He- mezenkyrica" en later als „Imazankerka". De planken zitten voor de ramen. Het zijn de groene en gele deuren, die van binnen komen. Niemand spijt het overigens dat de planken er voor zitten. Het betekent het einde van een lange periode van noodbewoning. Vlak na de tweede wereld oorlog werden de woninkjes daar in Velsen-Noord neer gezet, opgetrokken uit afge- bikte stenen, die op hun beurt weer waren opgepikt uit de hoge bergen puin. Ja, Velsen moest toen wel om de grote nood te lenigen. Velsen had immers in de oorlog 4300 huizen verloren. De noodwoningen in Vel sen-Noord waren gauw ge bouwd, maar het heeft lang geduurd eer de eerste wo ningen konden worden ge sloopt. In totaal zijn er 150 woningen gebouwd. Enkele jaren geleden moesten er al veel worden afgebroken in verband met het uitvoeren van Rijkswaterstaatplannen. Waar nu de derde Rijksbin nenhaven is, waren eerst noodwoningen. Meer en meer mensen kun nen nu geholpen worden aan nieuwe betere woningen el ders in de gemeente. In af wachting van de moker, heeft men de ramen maar met deuren dichtgetimmerd, temeer daar anders de jeugd alle ruiten zou ingooien. Ten noorden van de spoorlijn BeverwijkHoogovens staan nu enkele tientallen noodwo ningen leeg. Of de bewoiners die deze huizen op den duur allemaal moeten verlaten, ook zo blij zijn met de ge dwongen verhuizing, staat te bezien. De huren zijn name lijk uitzonderlijk laag ge middeld 4,per week. En voor een flat moeten nu een maal meer duiten worden neergeteld. Toch kan Velsen blij zijn dat de „doorn in het oog van velen" langzaam verdwijnt, al is het dan pas achttien jaar na de bevrijding... In de IJmuider vissershaven werden de schepen gisteren weer gereed gemaakt voor de visserij. Dat was een koud karweitje, maar voor degeen die alleen maar hoef de te kijken boden de be sneeuwde schepen een schilderachtige aanblik. Acht grote Nederlandse bedrijven, waaronder ook Hoogovens, organiseren met een weekblad een schilder wedstrijd voor amateurs. Daartoe zijn behoorlijke geldprijzen beschikbaar ge steld. De directie van Hoog ovens heeft een extra prijs van honderd vijf tig gulden uitgeloofd voor de beste in zending van het bedrijf. Het is wel de bedoeling dat uitsluitend amateurs aan de wedstrijd deelnemen. Wat niet inhoudt, dat niet-ama- teurs de penseel niet ter hand zouden mogen nemen. Ook zij kunnen inzenden, maar buiten mededinging. De schilderijen moeten na 1 januari 1962 zijn vervaar digd. Voor 24 mei van dit jaar moeten zij ingeleverd zijn. De beste inzendingen van de acht bedrijven, die bij elkaar alleen al 280,000 per soneelsleden hebben, zullen in kleuren in het weekblad worden gepubliceerd. De kans bestaat dat de in gezonden schilderijen als reizende tentoonstelling door het land gaan trekken. De jury bestaat uit Pierre Jan sen, kunstcriticus, drs. H. van Haaren, conservator, C. A. B. Bantzinger, schilder tekenaar, C. F. van Dam oud chef propaganda-afde- ling Hoogovens en Hans Roest, kunstredacteur.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5