li ii i r dbunnn IN DE VISHAL+EN OP ZEE SPECIALE DEKEN VERKOOP NEEM ER NU DEKENS BIJ VAN dohyfral N Partijaanbieding MOHAIR-SJAALS 1 I Smits J* Herenhoeden van bont De Rooy Alléén vrijdag en zaterdag: flanellen babypyjama's zes-luiers aan-één ris wollen tricot pantalons §50 i/ ii i n o p i is n h Twee sleepboten op weg naar kustvaarder J. P. Kruseman treedt uit KNSM-directie Het heengaan van dr. Bruins Slot SSSWïSattSSilBög! Goede zorg kost tijd! Kom, kijk en profiteer! DONDERDAG 3 JANUARI 1963 b 9 m&wË Wmsmmm Geen weekmarkt in IJmuiden vandaag Verdachte van oplichting in Velsen ingesloten Met verduisterd geld schulden afbetaald ZUIVER WOLLEN DEKENS 1-persoons 29.75 2-persoons 57.50 Adverteert in dit blad Directrice „De Westen burg" nam afscheid Fietser brak enkel compleet Wilt u lat wij uw advertentie zo goed aiogelijk verzorgen Zorgt u er dan voot dat uw advertentie zo vroeg nnc«*»«sjk in ons bezit is «I voor DAMES en HEREN brengt 't L, De nieuwe mode. Desgewenst met oorkleppen. BONT MODES Plein 1945 Telefoon 4074 ïfiïJ*ï: H Sx - Vi^P8» <.v - .0 - i< .- v .J'J V Heel wat Rijnschippers hebben naar andere bezigheden moeten zoeken nu hun schepen in het ijs zijn blijven steken. In Sint Goarshausen hakken schippers, onder wie Nederlanders, bijten in het ijs om, al wachtende op dooi, een visje te verschalken. Op ongeveer zes mijl ten zuiden van het lichtschip „Kentish Knock" heeft de Ne derlandse kustvaarder „Hontestroom" van nacht omstreeks drie uur in de zware noord-oosterstorm op de Noordzee machi- neschade opgelopen en om assistentie ge vraagd. De 500 ton metende „Hontestroom" is eigendom van de N.V Hollandse Stoom bootmaatschappij te Amsterdam. Twee Nederlandse zeesleepboten, de „Friesland" en de „Ebro", zijn naar de „Hontestroom" in de Theemmonding onderweg. Zij zouden het schip omstreeks 8.00 uur in de morgen bereiken. Om acht uur hedenmorgen seinde de „Hontestroom", dat men er zelf in ge slaagd was de machineschade te herstel len, waarop het schip de reis heeft voort gezet. Door het slechte weer kon vandaag geen weekmarkt in IJmuiden worden gehouden. Het Marktplein zelf is bedekt met een dikke laag sneeuw en ijs. Wèl zijn pogin gen gedaan om het schoon te maken, maar door de harde wind werd sneeuw toch weer op hoge hopen geblazen. Een 51-jarige loodgieter uit Haarlem is ingesloten in het hoofdbureau van po litie te IJmuiden-Oost, omdat hij van op lichting wordt verdacht. Ten nadele van een inwoner van Velsen zou hij 300,- hebben los gepraat. De loodgieter gaf voor in dienst te willen treden van de Velsenaar. Hij vroeg vast een voorschot van 300,om enige belastingschulden te voldoen. Nadat hij het geld had gekregen, ging hij er-* vandoor. In een woensdag gehouden nieuwjaars toespraak tot vertegenwoordigingen uit al le geledingen van het KNSM-personeel heeft de heer J. P. Kruseman, een der di recteuren van deze rederij, afscheid geno men wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. In zijn toespraak ver geleek de scheidende functionaris o.m. de positie der KNSM op het moment van zijn indiensttreding in 1914 met de huidige si tuatie: het aantal vlooteenheden in 1914 be droeg 60 met een totaal deadweight van 163.000 ton en een vervangingswaarde van enkele tientallen miljoenen gulden. Thans zijn deze cijfers: 89 eenheden, 33.000 ton en 525 miljoen gulden. Voorts vermeldde spreker dat binnen een tijdsverloop van twee a drie jaar het gehele Rotterdamse bedrijf van deze rede rij van de Lekhaven zal worden overge plaatst naar het nieuwe aan te leggen Eemhaven-gebied. De heer Kruseman heeft de hoofdstede lijke KNSM meer dan 48 j^ar gediend. Hij werd op 1 januari 1897 te Amsterdam ge boren. Op 1 september 1914 trad hij in dienst en wel bij een der dochteronderne mingen: de Nieuwe Rijnvaartmaatschap pij N.V. In januari 1919 werd hij opgeno men in de staf van het overzeese perso neel en uitgezonden naar Paramaribo. Een half jaar later volgde zijn overplaatsing naar Port au Prince op Haiti waarna hij in 1921 te werk werd gesteld op het hoofd agentschap te Curasao. In augustus 1923 keerde de heer Kruseman naar Nederland terug alwaar op 1 september van dat jaar werd aangesteld als chef van de toenma lige afdeling General Affairs. Op 1 sep tember 1945 werd de heer Kruseman be vorderd tot adjunct-directeur en op 9 mei 1947 volgde zijn benoeming tot directeur waarmee voorzien werd in de vacature ont staan door het aftreden _van de heer H. Hudig. De heer Kruseman heeft niet alleen de belangen van de KNSM en die van haar personeelsleden gediend maar ook die van de Nederlandse koopvaardij in het alge meen o.m. als buitengewoon bestuurlid van de Nederlandse Redersvereniging, als lid van verscheidene commissies zoals de Commissie Zeerecht, de Commissie Sche penwet/Schepenbesluit, als lid van het Cen traal Orgaan voor Economische Betrek kingen met het Buitenland, de Nederlandse Vereniging voor Zeerecht en het Neder landse Comité van Bureau Veritas. De heer Kruseman bekleedt nog ver scheidene functies, hij is o.m. curator van het Reactor Centrum Nederland, lid van de Raad van Bestuur van de Stichting Fun damenteel Onderzoek der Materie, voorzit ter van de Stichting Kernvoortstuwing van Schepen, ondervoorzitter van de Centrale Organisatie Toegepast Natuurwetenschap pelijk Onderzoek, voorzitter van het Voor- lichtings Instituut Het Atoom en voorts be stuurslid van verschillende organen en or ganisaties. In 1958 werd de heer Kruseman benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. DOOR KOU BEVANGEN Een 48-jarige nachtwaker is vannacht door de kou bevangen. De man kwam ver kleumd aan op het politiebureau in Vel- sen-Noord. De politie gaf de man gelegen heid zich door te warrften en'bracht hem daarna naar zijn woning. In het jaar 1963 zal Nederland zijn nieu we volksvertegenwoordigers kiezen. Eén ding staat nu al vast: men zal de fractie voorzitters niet opnieuw hun plaatsen zien innemen. Van geen van hen is het af scheid zo veelbesproken geweest als van de fractievoorzitter van de A.R., dr. J. H. A. J. S. Bruins Slot, de hoofdredacteur van. „Trouw". Vrij Nederland schreef hier over: -, dat de antirevolutionaire frac tie-voorzitter, dr. Bruins Slot de rekening die hij moest verwachten wegens zijn in belangrijke mate beslissende interventie in de Tweede Kamer tijdens de reeks van Nieuw-Guinea debatten van voorzomer en zomer, ook gepresenteerd heeft gekregen. Het moge waar zijn, dat de gezondheids redenen die zijn aangevoerd als rechtvaar diging voor zijn besluit om zich niet meer voor de Tweede Kamer verkiesbaar te stel len, niet alleen maar dienst doen als de bekende formule waarachter men een pijn lijke ingreep verbergt. Maar er is alle re den om de oorzaak van de gezondheids moeilijkheden vooral te zoeken in het con flict in de ARP, dat in volle omvang is herleefd door de houding, die Bruins Slot in de beslissende fase van de parlemen- taire debatten over Nieuw-Guinea heeft aangenomen." HET VRIJE VOLK meent, dat het heen gaan van dr. Bruins Slot het einde kan betekenen „van wat is genoemd de revo lutie in de A.R." „Sinds hij. dr. Jan Schouten opvolgde als voorzitter van de Tweede Kamer-frac tie is dr. Bruins Slot de kritiek in eigen kring, vooral onder de jongeren, nooit be spaard gebleven. Maar de laatste tijd was die kritiek zelfs georganiseerd in een groep „verontrusten." De groep „verontrusten" maakte de laatste weken duidelijk stemming tegen hem met de bedoeling, dat hij niet kan didaat zou worden gesteld voor de Twee de-Kamerverkiezingen van 1963. Dit alles zal de kwetsbare gezondheid van de 56- jarige dr. Bruins Slot niet hebben bevor derd." „Geen sprake van diplomatenziekte' zegt het ALGEMEEN DAGBLAD. „De situatie bij de anti-revolutionairen gaf hem hier bovendien geen aanleiding toe. Prof. Scholten, een van de groep der „verontrusten," heeft nog onlangs in een interview in ons blad gezegd: Dr. Bruins Slot is niet onze grootste tegenstander. Hij is zelfs door een van „onze" mensen weer kandidaat gesteld. Toch zou het ons niet verwonderen als de kritiek op zijn beleid mede van invloed is geweest op het besluit van dr. Bruins Slot. Dat zijn houding in bijvoorbeeld het debat over Nieuw-Guinea zo veel weer stand in zijn partij heeft opgeroepen, moet hem geestelijk toch wel zeer hebben be last." Het blad meent dat de „verontrusten psychologisch toch wel winst hebben ge boekt. Dit vindt ook het DEVENTER DAGBLAD. Ongetwijfeld zou het lijsttrekkerschap van een gestadig „afwijkende" Bruins Slot de A.R. partij veel behoudende stem men hebben gekost. Omgekeerd echter zal het ontbreken van zijn naam op de a.s. kandidatenlijst wellicht een aantal pro gressieve christen-jongeren doen aarzelen bij het bepalen, straks, van hun kiezers- St6Tïl." Redding of vlucht?" vraagt de LEEU WARDER COURANT zich af. Het blad noemt dr. Bruins Slot een man, die de ban en achterban in zijn partij vér vooruit is, hetgeen hem nu zijn nek kost. Verjonging, verfrissing van de Kamers is gewenst, maar niet door middel van de vlucht. Daardoor immers worden anderen licht meegesleept en dat kan onze demo cratie niet verdragen." ELSEVIER'S WEEKBLAD betreurt het heengaan van dr. Bruins Slot. In de eerste plaats omdat een van de krachtigste Nederlandse partijen door een breuk wordt bedreigd die haar zeker geen electorale winst zal opleveren. In de twee de plaats om dr. Bruins Slot zelf. Wij zijn het bijna nooit met hem eens geweest. Wij hebben menigmaal aanvallen op hem ge daan. Nóóit hebben wij getwijfeld aan de integriteit van deze man die misschien te emotioneel was voor zijn functie. Ook emo tionaliteit is in de politiek onmisbaar. In dr. Bruins Slot verlies de Kamer niet al leen een man die zich in het verzet een ereplaats heeft verworven, ook iemand die uit eerlijke bewogenheid de toorn van ve len opwekt." Het weekblad vindt dat geen gering compliment. DE WAARHEID wijdt ook een stukje aan het heengaan van de heer Bruins Slot: Volgens de- opinie van zowat alle Ne derlandse bladen is de slechte gezondheid van de heer Bruins Slot slechts voorwend sel geweest voor zijn bedanken als frac tie-voorzitter van de A.R. partij. Men is algemeen van oordeel dat het optreden van de groep-Scholten hem ertoe gedwon gen heeft. De heer Berghuis schrijft echter in Trouw, dat de vergadering van het Centraal Comitee „er onder verslagen was, dat de heer Bruins Slot met zijn grote po litieke kwaliteiten niet meer deel zou kunnen uitmaken" van de Kamer. Tot het Centraal Comitee behoort ook de groep- Scholten... Een geval van vreugdvolle verslagen heid, om zo te zeggen." En wat zegt dr. Bruins Slot zelf? In TROUW verklaart hij zijn stap aldus: „Christelijke politiek heeft oude begin selen, die blijven. Maar in een wereld, die totaal anders is geworden dan wij tot 1940 dachten, die zich gaat integreren, moet de Christelijke politiek zich van de oude sche ma's, waarin zij heeft geleefd en gefunc tioneerd, ontdoen. Want zij staat voor een andere taak. Het zich richten op de we reld en niet op volksdelen of op klassen of op volken is aan de orde. Het Europa-pro bleem is een integratievraagstuk. Het con flict Oost-West is juist als voluit principië le tegenstellen een integratie-vraagstuk. Met het dekolonisatie-vraagstuk is het het zelfde. En daarbij komt dus dat gebod: Maakt alle volken tot mijn discipelen, onmiddel lijk aan de orde. Daar moeten wij poli tiek wakker voor worden. Want wij moe ten er met dat gebod als Christenen bij zijn. Daar gaat het om. Dat heb ik in de Ka mer bepleit. Anderen zullen dat daar blij ven doen. Daar kan men van op aan. Ze gaan daar niet naar de schema's van de vorige eeuw terug. Maar ik wil dat dan nu vooral in de krant blijven doen. Daarom hebben wij haar indertijd tijdens het verzet opgericht. Daar willen wij in de krant de klok voor blijven luiden. Want de krant reikt verder en dringt dieper door dan een Kamerre de. Vandaar mijn keuze." Woensdag De aanvoer van vis in IJmuiden be droeg woensdag: 27 kisten tong en tarbot; 4 kisten heil bot; 1 kist tongschar en schartong; 14 kis ten schol; 936 kisten haring; 2 kisten ma kreel; 62 kisten schelvis; 360 kisten wijting; 60 kisten kabeljauw en gul; 6 kisten leng; 136 kisten haai; 3 kis.ten ham; 2 kisten poon; 17 kisten koolvis; 10 kisten diversen. De prijzen waren woensdag: Per kg: Heilbot 3.803.60; grote tong 5.705.10; grootmiddel tong 54.80; klein- middel ton 5.405; tong I 5.505; kleine tong II 4.80—4; tarbot I 4.20. Prijs 50 kg: Schartong 45; kleine schol II 5448; verse haring 4137; makreel 65; grote schelvis 5351; grootmiddel schelvis 53; kleinmiddel schelvis 5453; kleine schelvis I 5452; kleine schelvis II 6141; wijting 4839; grote gul 6057; middel gul 57; kleine gul 5045; kleine l.ng 4Q; kleine haai 2012; ham 17288; poontjes 47. Per 125 kg: Grote kabeljauw 260132; gx-ote koolvis zwart 132; grote leng 114. De besommingen waren woensdag: IJm 4 2650.—; IJm. 11 1870.—; IJm 7 2620.—. Visafslag uur later In verband met de toestand van de we gen zal de visafslag te IJmuiden tot nader order niet om zeven uur maar om acht uur 's ochtends beginnen. Aanvoer van donderdag Een gering aantal schepen verzorgde hedenmorgen in IJmuiden een kleine aan voer. Er waren aan de markt 900 kisten geladen haring uit Ierland, 5 kisten gul, 80 schol en 4.000 kilo tong. Besommingen van donderdag Te IJmuiden werden hedenmorgen de volgende besommingen genoteerd: KW 106 2670, VD 25 7910, HL 55 3170, IJM 48 3620. Op zee Gisteravond meldde de IJM.82 „Rotter dam" aan de „Beatrice", die op weg is naar Canada, dat het schip ter hoogte van dé Canarische eilanden was en dat alles wel aan boord was. De ,,'s-Gravenhage" meldde gisteren een aardig nieuwjaarsdagje te hebben ge had, maar gisteren was er weinig gevan gen. Uit Vlaardingen en Scheveningen zijn gisteren wat schepen vertrokken met be stemming Ierse zee. Alvorens daar te gaan vissen, zal men eerst zijn geluk nog beproeven bij Dieppe. De SCH 5 „Guus" zal naar zee gaan onder de nieuwe schipper Arie Kaal, die voorheen schipper was op de „Deining". Schipper E. de Groot van de „Guus", wordt schipper op de IJM.15 „Emma". De VL.121 is met een nieuwe schipper naar zee vertrokken, namelijk Nico Pronk, die zijn vader opvolgt. Vader Klaas Pronk zal toezicht houden op de nieuwbouw. Onderscheidingen Gisteren, is uit Scheveningen hst hospi- taallkèrkscnip „De Hoop" vertrokken met De rechtbank te Amsterdam heeft een 44-jarige autohandelaar uit de hoofdstad wegens verduistering van ongeveer hon derdduizend gulden ten nadele van een financieringsbank te Middelstum veroor deeld tot 12 maanden gevangenisstraf waarvan zes maanden voorwaardelijk. De man had een contract met de bank, die de aankoop van auto's voor hem finan cierde. Hij moest de opbrengst van dé wagens die hij verkocht binnen 24 uur aan de bank afdragen, maar had dit niet gedaan. De dagvaarding vermeldde een totaal van 62 auto's. De handelaar had met het geld een deel van zijn speel schulden en leningen afbetaald. Zijn totale schuld bedroeg ongeveer een kwart mil joen. Met zijn gezin was de man naar Spanje gegaan, maar bij was later naar Nederland teruggekeerd en had zichzelf bij de justitie gemeld. tUUc MARKTPLEIN - IJMUIDEN TELEFOON 4206 bestemming Dieppe. Het schip heeft een aantal afgevaardigden van de verschillen de vissersplaatsen in ons land aan boord alsmede een vertegenwoordiger van de visserijinspectie. Het ligt in de bedoeling in Dieppe een aantal onderscheidingen uit te reiken aan havenautoriteiten, wat, zo als men elders in dit blad kan lezen, zal geschieden door minister Marijnen. Slechts één schip vertrok Gisteren is uit IJmuiden slechts één schip vertrokken, te weten de SCH.126 Eerder was dit schip van Scheveningen vertrokken. Dik onder het ijs was het in IJmuiden aangekomen. Een ander schip had last van zoveel ijs, dat gevaar be stond voor kapseizen. Een watertank werd leeggepompt en de olie van stuur- naar bakboord gepompt. Verder bleef men zo dicht mogelijk onder de kust varen. Volkshogeschooldag De volkshogeschooldag 1963 voor de de tailhandel in vis is gepland voor 22 of 29 april te Wageningen in het Huishoud kundig Instituut. Het is de bedoeling met deze plaats het bezoek van deelnemers uit het oosten van het land te stimuleren. In de ochtenduren zal men het insti tuut bezichtigen. Tevens is gedacht aan een forum, waarin ook vertegenwoordi gers van de huisvrouwen zitting zullen hebben. In de namiddag zal het bakken van vis worden behandeld door ir. van Mame ren en zijn medewerkers. Hierbij zal dan worden aangesloten bij de onderzoekingen die op initiatief van het ProduktiViteits- centrum voor het Visbedrijf, Sector De tailhandel in Vis, op dit terrein worden gedaan door T.N.O. IJmuiden. De directrice van het Ned. hervormde be jaardentehuis „De Westenburg" in Bever wijk heeft gisteravond afscheid genomen van bestuur, personeel -en inwonenden. Zij is met ingang van 1 januari jongstle den gepensioneerd. Mevrouw N. de Ko ter-Root heeft het tehuis zeventien jaar geleid. Haar man, de heer W. de Koter, is administrateur van het tehuis. Hij zal dit werk blijven doen. De directrice is opgevolgd door mejuffrouw H. Roothart, die medewerkster van het Roode Kruis- ziekenhuis in Beverwijk is geweest. Mevrouw De Koter ontving van bestuur, personeel en inwonenden als afscheidsge schenk een theewagentje. Haar man werd ook in de hulde betrokken. Het echtpaar gaat een woning in de torenflat aan de Warande betrekken. Een 41-jarige los arbeider uit IJmuiden is gisteren nabij de spoorwegovergang bij het station IJmuiden-West met zijn fiets uitgegleden. Een hem tegemoetkomende personenauto remde wel, maar gleed door waardoor de fietser werd geraakt. Hij brak een enkel. De man werd opge nomen in het Antoniusziekenhuis. Klapsigaretten. De autoriteiten in Aden hebben de bevolking gewaarschuwd te gen het roken van sigaretten die van een explosieve lading zijn voorzien en door Egyptische vliegtuigen in het door de royalisten bezette gebied van Oost-Je- men zijn afgeworpen. Uit een onderzoek met x-stralen in Aden is gebleken dat twee pakjes, die een gewonde Jemeniet bij zich had, enige sigaretten bevatten met genoeg explosieve stof om de ro ker te doden of ernstig te verwonden, aldus een officiële verklaring. 10 vitaminen 12 mineralen: Nu: voordelige gezinsflacon met 200 dragees tOO dragees 3.65 PraduhtNV. PH1IPS-0UPHU Wij kochten voordelig een grote partij heer lijk warme MOHAIR-SJAALS, o.a. in de kleuren hardrood, groen en prachtige ruit- dessins SERIE I SERIE II VELSERDUINPLEIN 5 TELEFOON 8065 jp|j «MDIÜfc Wat een schattige pyjama-tjes: warme flanel, bedrukt met allerlei leuke figuurtjes in kleur! Kies uit diverse dessins... Tot 21/2 jaar. Slechts 2 dagen: 450 Coupons voor 6 grote luiers (70 x 70) in hydrofiel of piké - prima absorberende kwaliteit! Door zelf knippen en zomen spaart u vele guldensl Per coupon van 6 stuks: Voor baby en kleuter: parmantige "lange broek" van prima zuiver wollen tricot - heerlijk warm en... sterkI Diverse kleuren, tot 21/2 jaar. Slechts 2 dagen: HAARLEM/DEN HAAG

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 6