Subsidie van een miljoen voor tien verre visserij-trawlers Vijf schepen uit IJmuiden gaan er aan meedoen Niet veel belangstelling bij kerstboomverbrandingen KERKELIJK LEVEN SPEEL PLAATS m Leidse wollen STOUTENBEEK woninginrichting Beverwijk Minister Marijnen gaat naar Dieppe Verzending van zeepost Televisie experiment Internationale jeugduitwisseling Open avondmaal Heidelbergse Catechismus dekenS nü extra DONDERDAG 3 JANUARI 1963 7 -« ,7 - - V;vV': ,v v i j P Kapitein J. Beijer plotseling overleden Minder visaanvoer maar hogere prijzen in afgelopen jaar Kort nieuws Wederopbouwwet overtreden Contact met Indonesië Bart L. Joris voordelig bij Vijf trawlers uit IJmuiden, drie uit Katwijk en uit Scheveningen en Vlaardin- gen elk een trawler zulllen dit jaar deelnemen aan de verre visserij, in coöpera tief verband en met een toeslag per vaardag voor elk schip, waarvoor het rijk in 1963 een totaal bedrag van een miljoen gulden beschikbaar stelt. De tien schepen moeten tot zoveel mogelijk rederijen behoren. Elk schip moet in een jaar ten minste vijf maal op de verre visserij gaan en drie reizen dienen opeenvolgend te worden ondernomen. Er is een proefperiode van drie jaar vastgesteld. Wat de toeslag betreft, deze zal elk jaar opnieuw onder ogen worden genomen. De deelnemende reders zullen, om de Noordzeevisserij niet in de wielen te lopen, een minimum prijsregeling vaststellen. In betrokken visserijkringen is men zeer verheugd over het besluit van de minister, waarin een ernstig streven van de overheid wordt gezien om de Nederlandse zeevisserij daadwerkelijk steun te verlenen. Het plan waarbij overigens geen spra ke is van de exploitatie van een fabrieks- schip voorziet in een coöperatieve vorm van samenwerking. De deelnemers kiezen een voorzitter, die belast is met de cen trale leiding en die zijn richtlijnen ont leent aan de besluiten van een wekelijkse ledenvergadering. Gedacht wordt aan deel neming door 10 schepen, zo mogelijk behorende tot 10 verschillende rederijen. Ieder schip moet in een periode van 12 maanden tenminste vijfmaal ter verre vis serij varen, waarvan drie reizen opeenvol gend dienen te worden ondernomen. Deze opzet opent zo denkt de minister de mogelijkheid de proef met de verre visse rij voldoende breed te kunnen opzetten, teneinde het gewenste inzicht te verkrij gen in de aan deze visserij verbonden problematiek, alsmede in de mogelijkhe den die zij biedt. Met de uitvoering van dit plan zal voor het eerste jaar naar globale raming onge veer een miljoen gemoeid zijn. Zodra uit het nader overleg met het bedrijfsleven is komen vast te staan, in welke omvang van deze mogelijkheid gebruik zal worden ge maakt, zullen de nodige suppletoire voor zieningen worden getroffen. liggen? De uitwerking van deze grondsla gen zal aldus de minister dienen te geschieden binnen het raam van internatio naal overleg. In het komende overleg zul len de uitgangspunten voor een gemeen schappelijk beleid dienen te worden gevon den in de voorwaarde van gelijke concur rentieverhoudingen, in de valorisatie van visserijprodukten en in een marktbeleid, dat een evenwichtige ontwikkeling van de markt in iedere lidstaat waarborgt. Oesters en mosselen Als de aanleg van het proefbassin in het Veerse Meer overeenkomstig de plannen wordt uitgevoerd, mag worden aangeno men, dat de eerste oesters in de kweek- kanalen in het voorjaar van 1965 zullen kunnen worden uitgezaaid. Iedere vertra ging in de voorbereidingen zal echter tot een uitstel tot het voorjaar van 1966 moe ten leiden, wat de totale termijn voor de proefnemingen ontoelaatbaar verlengd. De afwerking van de proefinstallatie voor het kunstmatig verwateren van de mosselen zal op z'n vroegst in het najaar van 1965 zover gereed zijn, dat de eerste proeven kunnen worden genomen. Artsenstaking. De doktoren in alle Italiaan se ziekenhuizen hebben gisteren een uur gestaakt. De korte staking was bedoeld om kracht bij te zetten aan hun eis van het parlement om pensioenen een pen sioengerechtigde leeftijd van 65 jaar voor medici in staatsziekenhuizen in het leven te roepen. Gedurende de afgelopen maanden hebben de doktoren enkele sta kingen van een dag gehouden. ï'SÏ.is> v' As I*.- W' "q <i V 'r Y'jy "/i'vi'.-T. uj.: 'i 'i ">i t 'h' 'r* •ji "J REIS NAAR AFRIKA Visserij in de EEG In principe is in Nederland het naoor logse overheidsbeleid voor de visserij erop gericht door middel van onderwijs, voor lichting, research, handelspolitiek en marktordening, het visserijbedrijf in staat te stellen zich zoveel mogelijk op eigen kracht te handhaven in de Nederlandse economie. Van dit principe uitgaande en als logisch gevolg hiervan streeft de re gering naar een Gemeenschappelijk inter nationaal beleid, waarin de bemoeiingen van de nationale overheden met de visse rijen zodanig worden geharmoniseerd, dat concurrentie-vervalsing door verlening van subsidies, wordt voorkomen. Dit sluit ech ter niet uit, dat onder bijzondere omstan digheden ook het verlenen van overheids hulp voor bepaalde activiteiten van het bedrijfsleven zelf in overweging kan wor den genomen. De Europese Commissie van de E.E.G. poogt met betrekking tot verschillen in op vatting over de te volgen procedure voor een visserij-conferentie tot een aanvaard baar voorstel te geraken. In verband met de aanzienlijke steun, die enkele landen aan de visserij verlenen en de doorwerking van de invloed hiervan op de Nederlandse markt tengevolge van de geleidelijke af schaffing van invoercontingenten en in voerrechten in het handelsverkeer tussen de lid-staten, verheugt het de minister, dat een spoedig begin van de besprekingen over een gemeenschappelijk visserijbeleid thans in uitzicht is. Welke principes aan een Europees be leid in visserij zaken, bezien vanuit Neder lands oogpunt, ten grondslag behoren te De traditionele verbrandingen van kerst bomen, die tijdens de voorbije feestdagen in alle pracht en praal en voorzien van kaarsjes of electrische gloeilampjes in de huizen hebben geschitterd, hadden woens dagavond op het terrein tegenover het Marktplein, aan de Gildelaan in Vel- sen-Noord en in het Burgemeester Weert- plantsoen in Santpoort maar een matige belangstelling, en dan nog in hoofdzaak van de jeugd. De ijzige koude had blijkbaar vele ou ders bewogen hun kinderen te adviseren hun bomen niet naar de brandstapel te brengen, want er waren dit jaar in tegen stelling tot voorgaande jaren ook veel min der kerstbomen. Hoewel af en toe na ze ven uur gisteravond nog meer bomen, groot en klein van formaat, tijdens het verbranden in IJmuiden en Velsen-Noord werden aangevoerd, was het totale aantal per stapel zeker niet meer dan ruim hon derd. Precies zeven uur werden de vuren ont stoken onder het toeziend oog van perso neel van de dienst Openbare Werken van brandweerpersoneelen de politie Wel was het nog een prachtig gezicht in de vrieskou een fontein van vonken op de oostenwind te zien afdrijven. Het aan tal bezoekers bleef wegens de hevige kou de ook beperkt tot misschien een honderd tal. In Santpoort was de oogst minimaal, zeker niet meer dan een twintigtal bomen. De foto toont de brandstapel in IJmui den. Op een vergadering van de Afrikaanse Nationale Unie van Kenya in Nairoba is het tot een treffen gekomen tussen twee stromingen in de partij, namelijk de tegenstanders van partijsecretaris Tom Mboya, uit Kanoe en de aan hangers van Mboya. (Foto) De politie moest met traangas de rel de kop in drukken. De tegenstanders van Mboya vroegen om nieuwe verkiezingen in het district Nairoba waar Mboya voor zitter is. De Afrikaanse Nationale Unie is de partij van de roemruchte Jomo Kenyatta. Kapitein J. Beijer, gezagvoerder van het vrachtschip van de Koninklijke Rotter- damsche Lloyd „Wonisobo", is plotseling aan boord van zijn schip in de haven van Genua aan een hersenbloeding overleden. Kapitein Beijer was 47 jaar. Kapitein H. van Manen van de „Over ijssel", die met zijn schip eveneens in Genua lag, heeft het commando van de „Woncsobo" overgenomen. Kapitein J. Ko- min is uit Rotterdam naar Genua gereisd om het commando van de „Overijssel" op zich te nemen. Het stoffelijk overschot van de heer J. Beijer zal met de „Maas-Lloyö" van Ge nua naar Rotterdam worden overgebracht. De minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Marijnen, gaat in het Fran se kustplaatsje Dieppe enkele onderschei dingen uitreiken aan havenautoriteiten. „Dieppe is in de donkere dagen voor Kerstmis de verzamelhaven voor de Ne derlandse kanaalvissers", vertelde de be windsman, die via Parijs naar Dieppe reist. „Daar ligt in de winter ook ons hos pitaalkerkschip De Hoop en daar krijgen de haringvissers altijd iedere hulp van de autoriteiten." Het lag in de bedoeling van de minister er voor Kerstmis heen te gaan, doch het overlijden van Koningin Wilhelmina gaf hem aanleiding de reis uit te stellen. In Dieppe zal de minister de voorzitter van de Kamer van Koophandel, de heer L. Delaporte, mededelen dat hij is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau en hem de daarbij behorende versierselen uitreiken. Voorts worden de heren Mayor- ne en Laporte, twee andere vooraanstaan de figuren van Dieppe, door de minister onderscheiden. De eerste is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau en de tweede krijgt de gouden medaille. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten: ss „Rijndam" (6 jan.) en ss „Kerkedijk" (9 jan.). Argentinië: ms „Cap San Marco" (9 jan.). Australië: ms „Delphic" (8 jan.), ss „Wa terman" (9 jan.) en ms „Tourcoing" (10 jan.). Brazilië: ms „Anne Christina" (7 jan.) en ms „Louis Lumière" (9 jan.). Brits-Oost-Afrika: ms „Jean Laborde" (7 jan.) en ss „Europa" (10 jan.). Canada: ss „Rijndam" (6 jan.), ms „Lea- mitra" (9 jan.) en ms „Svanefjell" (10 jan.). Chili: ms „Buchenstein" (10 jan.). Ned. Antillen: ms „Prins der Nederlan den" (8 jan.). Nieuw-Guinea: ss „Peleus" (9 jan.); Su riname: ms „Jason" (9 jan.). Rep. van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: ms „Athlone Castle" (6 jan.) en ms „Wono- sari"' (9 jan.). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. De aanvoer van vis te IJmuiden is in 1962 aanzienlijk minder geweest dan in voorgaande jaren. De aanvoer daalde van 101.000.000 kilogram in 1061 tot ongeveer 86.000.000 kilogram in 1962. De opbrengst voor deze aanvoer steeg echter aanzienlijk: de aangevoerde 101.000.000 kilogram vis leverde ruim 62.000.000 op, de 86.000.000 kilogram iets meer dan 68.000.000. Een en ander wordt vooral verklaard door het feit, dat aanzienlijk meer tong is aangevoerd, waarvan de doorsneeprijs hoog lag en dat aanmerkelijk minder haring en makreel aan de markt is gebracht. Kuur. Om zich tijdens de feestdagen bui ten het bereikt van alcoholische verlei ding te houden, had een 42-jarige flat bewoner in Turijn zich in vrijwillige ge vangenschap begeven door zich met een paar handboeien aan een radiator van de centrale verwarming te ketenen. Vei ligheidshalve wierp hij het sleuteltje een eind de kamer in. Spoedig bleek hem echter dat de ongemakken van zijn „kuur" groter waren dat hij zich had voorgesteld. Vier dagen lang riep hij toen om hulp, alvorens van vakantie te rugkerende buren hem hom-den. De poli tie bracht toen de verlossing. De economische politierechter in Gronin gen heeft wegens overtreding van de We deropbouwwet een coöperatieve kartonfa briek te Oude Pekela veroordeel- tot een boete van 15.000 gulden. De directeur kreeg 3.000 gulden boete en de architect 1.000 gulden boete. De aannemers werden ieder met 100 gulden beboet. Hun was ten laste gelegd dat de bouw van een nieuwe papierfabriek te Oude Pekela was ge schied in afwijking van de ministeriële voorwaarde, dat de kosten niet meer moch ten bedragen dan de opgegeven bouwsom. De opgegeven bouwsom bedroeg 800.000 gulden. De totale bouwkosten beliepen ech ter in werkelijkheid rond 2.500.000 gulden. De bij vele Haarlemmers bekende ds P. J. Mackaay, secretaris van de Raad voor de Zending in Oegstgeest, is on langs teruggekeerd van een reis naar Afrika. Op 13 september is hij daarheen vertrokken om de gebieden te bezoe ken, waar zendingsarbeiders van de Hervormde Kerk werken. Tevens zou hij dan tijdens zijn bezoek de Neder landers in en om enkele grote plaatsen daar geestelijk kunnen verzorgen. Dat laatste is dan ook geschied in Lagos, de hoofdstad van de federatie Nigeria en in Port Harcourt, zowel op de uit reis als vlak voor de terugreis, toen hij in Lagos nog de sacramenten kon be dienen, een huwelijk inzegende en op verzoek van de ambassade een herden kingsdienst leidde naar aanleiding van het overlijden van prinses Wilhelmina. Ook van zijn verdere bevindingen vertelde ds. Mackaay dezer dagen. Hij gaf een beeld van de twee landen die hij bezocht, Nigeria en Kameroen, waar zoals in alle nieuwe staten politieke, maatschappelijke en kerkelijke proble men liggen. In Nigeria worden pogin gen ondernomen om op kerkelijk gebied tot een eenheid te komen. Daaraan wer ken mee de anglikanen, de methodisten en de presbyterianen, kerken die voort gekomen zijn. uit het zendingswerk van verschillende landen. Met het voor beeld van de kerk van Zuid-India voor ogen tracht men hier eenheid te vin den. In Nigeria zijn niet zo veel Neder landse zendingsarbeiders. Van hen moet vooral genoemd worden dr. W. A. Bijleveld, die zich daar gevestigd heeft voor het contact met de Islam en die in 1963 een instituut hoopt op te richten voor de bestudering van dé Islam, waar vooraanstaande theologen gedu rende enige tijd in de gelegenheid ge steld zullen worden om zich intensief voor te bereiden op hun werk temidden van moslems. In Kameroen, dat deels Frans- en deels Engelssprekend is (met van vroe ger ook nog Duitse invloeden) werken de Eglise Evangélique, voortgekomen uit de zending van Parijs, de Eglise Presbyterienne, voortgekomen uit de Amerikaanse zending en in het Engels sprekende deel de Presbyteriaanse kerk, voortgekomen uit de Bazelse zending. Er zijn daar de nodige tegenstellingen, door dat de Franssprekenden vrij arm zijn en de Engelssprekenden over ruimere geldmiddelen beschikken. Te midden van een bevolking, die nog lijdt onder de gevolgen van de revolutie, waarbij wel 15.000 (of volgens andere opgaven 60.000) slachtoffers zijn gevallen en ruim 400 kerken e.d. werden verwoest, zijn daar in het Bamileke-gebied, waar de krachtigste volksstam van het land woont, een dertiental zendingsarbeiders werkzaam vanuit de Nederlands Her vormde kerk, predikanten, artsen en een vroedvrouw. De Eglise Evangélique had eigenlijk om meer werkers gevraagd, maar de zendingsleiding in Oegstgeest moest wél enige beperking doorvoeren bij het in willigen van de aanvragen, omdat men steeds hoopte op meer mogelijkheden in Indonesië. Het ziet er naar uit, dat de ze mogelijkheden thans dichterbij ko men. Via contacten' in de Wereldraad De Culturele Commissie van de Pro vinciale Kerkvergadering in Zeeland heeft een brief gericht tot de hervorm de kerkeraden over de verhouding van kerk en cultuur op het platteland en de mogelijkheden om discussies in ge- sprekskringen te voeren. Bij de voorbe reiding is men op de gedachte geko men om hierbij bepaalde televisie-uit zendingen in te schakelen. In verband met de T.V.-programma's van de V.P.R.O., de N.C.R.V. en" de KRO in het eerste kwartaal van 1963 wil men stimuleren, dat bijbel- of gesprekskrin- gen gezamenlijk kijken naar een toneel stuk op 23 januari (V.P.R.O.), dat een tweetal forums op 5 februari en 5 maart (N.C.R.V.) gezamenlijk worden gevolgd door de kerkeraden en dat oecumeni sche jongerengroepen e.a. een drietal documentaires op 30 januari, 27 februa ri en 27 maart (KRO) zien en dat hier uit in de verschillende kringen gesprek ken ontstaan. Zowel van de kant van de kerken als van de omroepverenigin gen heeft men grote belangstelling voor de ervaringen die met deze proef zullen worden opgedaan. Mr. F. L. S. baron van Tuyll van Se- rooskerken, de algemeen secretaris van het Nederlands Bijbelgenootschap is naar Djakarta vertrokken in verband met de regeling van verschillende aan gelegenheden met het Indonesisch Bij belgenootschap. Onder andere komt aan de orde de overdracht van het N.B.G. te Biak en de samenwerking tussen beide genootschappen in de toe komst. Ook zullen internationale zaken in het kader van de Verenigde Bijbel genootschappen besproken worden. van Kerken verwacht men binnenkort een verzoek van de Indonesische kerken aan de gezamenlijke Nederlandse ker ken om steun, ook in personeel. Daar om is het goed, dat men de hulp aan dë kerk in Kameroen niet steeds maar meer heeft uitgebreid, hoewel daar veel werk te doen is. De ziekenhuizen hebben een enorme taak: veel zieken aan wie naast de medische behandeling ook diaconaal werk moet worden ge daan en waartoe tevens de gemeenten moeten worden opgevoed. En verder is daar de opleiding van predikanten en evangelisten voor de kerk, waarvoor op het ogenblik zijn uitgezonden van her vormde zijde prof. dr. E. Jansen Schoon hoven en van gereformeerde zijde dr. Y. Feenstra. Bij de sectie Internationale Jeugduit wisseling van de Oecumenische Jeugd raad (Janskerkhof 15 te Utrecht), kan men inlichtingen vragen of zich opgeven voor het programma van de interna tionale jeugduitwisseling voor de ko mende studiecursus. Reeds vijf jaar is dit programma lopende en zo gaan er ieder jaar een aantal jongeren uit Euro pa naar Amerika, al of niet in ruil voor een Amerikaanse jongere, die hier een jaar komt doorbrengen. Liefst ziet men deze uitwisseling geschieden door een kerk of een jeugdgroep. De kandidaten moeten tussen 16 en 19 jaar oud zijn bij de uitzending. Het diploma van een middelbare school is niet verplicht, maar, in verband met de taal, wel ge wenst. De liefhebbers moeten ook bereid zijn een jaar in een Amerikaans gezin door te brengen, aan het kerkelijk leven en het plaatselijk jeugdwerk deel te ne men, naar een highschool te gaan en kleine diensten te verrichten in het ge zin. Alle kandidaten passeren een selec tie De kosten zijn f 1700.- per persoon voor de overtochtskosten heen en terug. Zo nodig is een beurs mogelijk, ook in dien het niet een tweezijdige uitzending kan zijn. Een drietal leden van het House of Laity van de Church of England, waar in dus de leken in de kerk hun stem kunnen laten horen, hebben een enquê te gehouden onder de geestelijken van de kerk over het al of niet toelaten van niet-anglicanen tot de bediening van het avondmaal in hun parochies. Van de 1300 gevraagde geestelijken antwoord den er 650, van wie meer dan 600 te kennen gaven, dat zij vóór open avond maal waren. Een van hen verklaarde, dat hij niet in het ambt wilde blijven, vastgesteld voor de toelating van leden van andere kerken, die de apostolische geloofsbelijdenis aanvaardden. Anderen hadden geen bezwaar tegen een zekere beperking in de zin van toezicht door de bisschop of een andere instantie. De resultaten van de enquête zijn doorge zonden aan de aartsbisschoppen van York en Canterbury. Daarbij spraken de initiatiefnemers de hoop uit. dat er geen restricties zouden worden vastge steld in deze tijd waarin de gemeen schap tussen de christenen zozeer be vorderd wordt. Op zaterdag 19 januari zal het 400 jaar geleden zijn, dat de keurvorst van de Paltz, op wiens last de Heidelbergse Catechismus tot stand kwam, de voor rede voor de eerste druk dateerde. Om het feit te herdenken dat vier eeuwen geleden dit troostboek van de kerk, zo als de Heidelberger genoemd wordt, voor het eerst van de pers kwam, heeft zich in de kringen van de vrijgemaakte gereformeerde kerken een landelijk co mité gevormd dat de herdenking stimu leren wil. Daarin hebben elf vrijge maakte predikanten zitting genomen, één uit elke provincie. Het ligt in de bedoeling om op 19 januari te Amers foort een herdenkingssamenkomst te houden waarbij gesproken zal worden over het dogmatisch-confessionele en het historisch-pastorale aspect van de cate chismus. Ook andere kerken, die deze catechis mus als een van hun belijdenisgeschrif ten kennen, zullen aan dit 400-jarig be staan aandacht schenken. Eveneens in verband hiermee is prof. dr. H. Berkhof, theologisch hoogleraar aan de universiteit van Leiden, naar de Verenigde Staten vertrokken om daar een reeks gastcolleges te geven op uit nodiging van diverse theologische semi naries. De generale synode der Nederlands Hervormde Kerk verzoekt in een rond schrijven aan alle hervormde predikan ten en kerkeraden aan dit jubileum aan dacht te schenken onder andere door een kerkdienst op 20 januari, zo moge lijk gemeenschappelijk met andere ker ken die deze catechismus aanvaarden als belijdenisgeschrift. Nadat ik onlangs schreef over de sane ringsplannen van Haar lems binnenstad ontving ik van een inwoonster uit het Rusthuis „Dui- nendaal" een lange brief. Ik schrijf er enkele pas sages domweg uit over. In het gemeente lijk doorbraak- en ver beteringsplan voor de binnenstad van Haar lem. werden wel par keerplaatsen voor auto's aangegeven, maar helaas komt daar geen enkele speelruimte voor kinde ren in voor. Nu het spe len op straat levensge vaarlijk is geworden, mag daaraan toch wel eens worden gedacht. Vooral de kinderen uit de oude binnenstad ko men aan speelruimte zo veel te kort. Ik denk in dit verband aan de speel plaatsen bij de scholen, die na vier uur eigenlijk altijd ongebruikt liggen Bij slecht weer zouden deze kinderen in een van de lokalen kunnen zitten om daar onder deskun dig toezicht wat knutsel werk te doen. Wanneer er gewacht moet worden tot er genoeg „dure" clubhuizen zijn gebouwd, kunnen we wachten tot Sint Juttemis. Ik geloof dat het echt wel tijd wordt, dat onze gemeen telijke overheid meer aandacht aan dit pro bleem gaat schenken Twee onderwerpen dus in deze brief. Het ene: projecteer in de nieuwe binnenstad ook ruimte voor de jeugd. Het an dere' haal nu al het maximale rendement uit bestaande ruimten en lo kaliteiten om de jeugd van de onveilige straat te houden. Vooral met de aanstaande kerstva kantie weer in het ver schiet. Jk heb nogal wat ge zworven over deze aard bol en ik heb vrijwel nergens gezien, dat de overheid iets deed voor de spelende kinderen. Het is dus een universe le kwaal. Alleen was er op mijn tochten één uit zondering: Buenos Aires. Daar had de overheid speciale kinderstadjes gebouwd, iets buiten het grote stadsgeraas en daarnaast lagen hele speelcomplexen met mi niatuur sportvelden. Het was wel allemaal heel erg model, zo model zelfs dat je je afvroeg: zit hier niet iets te veel (Pero- nistische) propaganda achter. Maar het idee (van mevrouw Perón) om eens wat te doen voor de aller jongsten was zo gek niet. Het is vreemd dat dictaturen altijd zuinig zijn op de jeugd, een beetje apen liefde vaak, omdat men aanhang en desnoods goede soldaten wil kwe ken. Maar zo nonchalant wij in onze democratie- en met kinderen om springen, is toch wel raar. Waar komen de flatcomplexen met kin dercrèches op het dak, lekker in de (toch al zo schaarse) zon? Welke bouwvereniging projec teert om of bij de hui zenkazernes een kinder speelplaats? Zonde van de dure grond. Liever garages, die weer lekker verkocht kunnen wor den. Op elke tien Ne derlanders zijn er, als ik me goed herinner nu twee met een auto. Maar van elke tien Nederlan ders zijn er vier nóg kind Zou het niet logi scher zijn, dat er dan eerst voor hen werd ge zorgd? Dat zo'n aanne mer of architect de ge biedende opdracht krijgt om op elke x-honderd huizen ook een clublo kaal of een ravotruimte te maken, vooral nu te genwoordig de kamer tjes in de huizen zo klein zijn dat er nauwelijks gespeeld kan worden. We hoeven niet zo ziekelijk te zijn met on ze kinderen, zoals de La tijnen dat plegen, te doen, die vaak eerder een kind mesten dan op voeden. Maar dat we en dan bedoel ik: onze gemeenschap wat meer doen dan op het ogenblik, lijkt me be slist nodig. En weet u wat ik nu zo plezierig vind, van dit alles: dat dit protest kwam uit een rusthuis Advertentie

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7