Wellicht gaan drie der KLM eveneens directeuren met ontslag IJzel stagneert wegverkeer in grote delen van Nederland Pas laat busverkeer tussen IJmuiden en Haarlem HET WEER Dooi brengt in Engeland mist en wateroverlast ■I (PI Dr. F. 0- den Hollander tijdelijk aan de leiding Dr. Van Konijnenburg weer naar Djakarta Geen asiel voor 32 Russen in Moskou Dr. Adenauer op 21 januari in Parijs Extra „sneeuwcent" voor brood en melk Sportvissers, help de vogels Lenteachtig weer in Zwitserland en in het zuiden van Italië vmx r. rrr Si1ie"t»LS8m°lka7dTiri™5 DAGBLAD VOOR VE LSE N-IJ MUIDEN, S A N TPO O RT, DRIE HU IS, BE VE R WIJK E N OM GE VING G^eleninf IjTtuideT cLant no'. 129288. DRASTISCHE BEZUINIGINGEN GEADVISEERD: Ruim 20 directieleden en 2000 man personeel zou den moeten verdwijnen Het woord is aan 1 Om het vriespunt Negentien doden NZH stopte er mee iieè MORRIS "èefore you êuy! FALCON REGENJASSEN mmmè Mg mm I i - IpMapg» Treinenloop Toestand wegen Hulp van luchtmacht In Noord-Holland In de krant van heden: Accountantskantoor H. KERKS4EIDE 48e JAARGANG NUMMER 51 VRIJDAG 4 JANUARI 1963 Kantnon Lange NUotvstrca. 427 IJmuid.n. T T J i /j V» ITT» f" srüï^z^«7"ivjmuiQer ouu.ru.iii *-p?r Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93,Haarlem Directie. P. W^eereboom^n^Jr^BLGj^n^^^^^ Drie directeuren van de K.L.M., te we ten mr. L. H. Slotemaker, de heer W. F. van der Kloot èn de heer H. van der Wiel, hebben eveneens hun ontslag bij de K.L.M. aangeboden, zo vernamen wij nog gisteravond. De president-commissaris van de K.L.M., dr. ir. F. Q. den Hollander, verklaarde desgevraagd de juistheid van dit bericht niet te kunnen bevestigen of te ontkennen. Het rapport-McKinsey, dat, zoals wij na der vernamen, op verzoek van directie en commissarissen van de K.L.M. is uitge bracht, heeft adviezen naar voren ge bracht, die wel zeer vérstrekkend zijn. Zo zou worden geadviseerd om het college van rond 25 directeuren en adjunct-direc teuren dat op het ogenblik bij de K.L.M. in dienst is, terug te brengen tot een top van drie directeuren. Dat zouden dan zijn een efficiency-directeur. een directeur en een algemeen directeur. Voorts zou wor den geadviseerd de vele neven-bedrijven die de K.L.M. beheert, zoals K.L.M.-bus- dienst, het restaurant (met keuken) op Schiphol e.d. af te stoten, en de omvang der luchtlijnen terug te brengen tot die van bij voorbeeld „Swiss Air". Voorts wordt geadviseerd, dat tweeduizend perso neelsleden dienen te worden ontslagen, onder welk aantal ook tweehonderd vlie gers behoren. Al onze inlichtingen hierover zijn uit zeer betrouwbare bron afkomstig. Omstreeks half negen gisteravond gaf de K.L.M. een sober communiqué uit, waarin werd meegedeeld, dat drs. E. H. van der Beugel gemeend heeft zijn functie van president-directeur en lid der directie van de maatschappij te moeten neerleg gen. De raad van commissarissen, aldus het communiqué, heeft gemeend dit be sluit te moeten eerbiedigen en zal aan de algemene vergadering van aandeelhouders voorstellen het gevraagde ontslag op de meest eervolle wijze per 31 maart 1963 te verlenen. Het ontslag zal voorts verleend worden met bijzondere dank voor de goe de diensten door drs. Van der Beugel aan de K.L.M. bewezen. Voorts is drs. Van der Beugel met ingang van gisteren verlof ver leend voor een periode van rust, die hij op medisch advies in acht moet nemen. De raad stelt zich voor omtrent de sa menstelling der directie volgende week nadere mededelingen te doen. De heer F Q. den Hollander, president-commissaris, zal tijdelijk het voorzitterschap van de di rectievergaderingen op zich nemen. De raad van commissarissen heeft giste ren van ongeveer negen uur voormiddag tot vijf uur namiddag vergaderd. Na de schorsing om vijf uur werd de vergade ring, die leidde tot het uitgeven van het genoemde communiqué voortgezet. De heer Van der Beugel, die voor hij in dienst trad van de K.L.M., reeds een be langrijke carrière bij het ministerie van Buitenlandse Zaken had gemaakt (in het ministerie-Drees was hij staatssecretaris van Buitenlandse Zaken onder minister Luns en reeds op 34-jarige leeftijd maakte hij deel uit van Nederlandse delegaties naar de E.E.G. en de NAVO) werd op 1 juni 1961 president-directeur van de K.L.- M. Hij was toen 43 jaar. Van de eerste dag van zijn optreden als president-directeur is drs. Van der Beu gel, die voor hij het ministerie van Bui tenlandse Zaken verliet, de persoonlijke ti tel had van buitengewoon gevolmachtigd ambassadeur en adviseur was van de mi nister van Buitenlandse Zaken, geconfron teerd met alle problemen, die zich in een bedrijf als dat van de K.L.M. kunnen voor doen. Ds. E. van Konijnenburg, die inmiddels ontslag heeft genomen als onderdirecteur van de K.L.M., zal op 9 januari naar In donesië vertrekken om in Djakarta de be sprekingen over landingsrechten voor de K.L.M. voort te zetten. Een nieuwe brug over het Noorder Bulten Spaarne. Deze langgekoesterde wens is dezer dagen in vervulling ge gaan, zij het dat het hier een nood voorziening betreft. Ten gerieve van het personeel van Stork-Hijsch en de Haarlemse Scheepsbouw Maatschappij heeft men een voetbruggetje over de vaargeul van het Spaarne geslagen. Als het ijs nu maar niet plotseling gaat kruien WASHINGTON (AP) De Amerikaan se ambassadeur in Moskou Foy D. Kohier, heeft niet om instructies gevraagd toen hij de 32 Siberische boeren die asiel in de Amerikaanse ambassade zochten aan de Russische autoriteiten overdroeg, zo meldt het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken. Kohier, zo werd daar aan toegevoegd, handelde in overeenstemming met het principe dat de Verenigde Staten nooit hun steun hebben gegeven aan het verlenen van asiel door ambassades of consulaten. Vandaag is van Russische zijde meege deeld dat de mensen op de terugweg naar Siberië zijn. Een woordvoerder van de Russische regering verklaarde: „Zij heb ben gistermiddag de stad bekeken en gis teravond hebben zij de trein genomen naar hun woonplaats. Functionarissen van de ambassade kon den niet te weten komen tot welk kerk genootschap de Siberiërs, zes mannen, twaalf vrouwen en veertien kinderen be horen en evenmin waaruit hun „geloofs' vervolging" bestaat. Men neemt aan dat het leden van een protestantse sekte zijn, die hier en daar in de Sovjet-Unie voor komen. Toen de groep in een autobus door de Russen werd opgehaald begon een aan tal vrouwen en kinderen te huilen. Een jonge man zei in het Russisch: „Wij wil len nergens heengaan. Zij zullen ons dood schieten." Een oudere man riep: „Er is voor ons in de Sovjet-Unie geen plaats. Wij vragen aan mensen, die in God en Christus geloven: Helpt ons." Volgens een Russische ambtenaar zou de groep naar een hotel in de nabijheid van een spoorwegstation worden gebracht. De plaats Tsjernogorsk, waaruit zij afkom stig is. ligt meer dan drieduizend kilome ter ten oosten van Moskou. BONN (DPA) Bondskanselier Aden auer en president De Gaulle zullen op 21 en 22 januari in Parijs besprekingen voe ren over de belangrijkste grondslagen voor de voorgenomen nauwere samenwerking tussen beide landen. Adenauer zal worden vergezeld door de minister van Buiten landse Zaken Schroder en de nieuwe mi nister van Defensie, Kai-Uwe von Hassel. Gibbon De geschiedenis is eigenlijk niets anders dan de samenvatting van alle misdaden, dwaasheden en ongelukken der mensheid. Met het oog op de door sneeuwval zeer moeilijk begaanbare wegen hebben de mi nisters van Economische Zaken en van Landbouw en Visserij goedgevonden, dat voor brood en melk en melkprodukten, als deze bij de consument aan huis worden be zorgd, één cent per brood van 800 gram, respectievelijk per liter melk en per fles melkprodukten extra in rekening wordt gebracht. In verband hiermede is voor de provin cies waar de Prijsbeschikking Brood 1962 geldt, een afzonderlijke beschikking in de Staatscourant van 4 januari gepubliceerd. De extra cent zal vervallen zodra de wegen weer behoorlijk begaanbaar zijn. De hengelsportclub van artisten, radio- en televisie-medewerkers, de „Club der Honderd" heeft in verband met de nood toestand onder de vogels een oproep ge richt tot alle sportvissers van Nederland. Hun aantal bedraagt ongeveer een mil joen. In deze oproep wekt de „Club der Honderd" alle hengelsportclubs en indivi duele sportvissers op, zich zo spoedig mo gelijk naar hun gebruikelijke visstek te be geven, ditmaal echter niet om er te vissen, maar om de vogels, welke zich daar be vinden, te voederen en vooral ook van wa ter te voorzien, bijvoorbeeld door het hak ken van een gat in het ijs. In de oproep wordt gezegd dat 'n sportvisser, die onder normale omstandigheden zijn ontspanning vindt in de natuur, thans de plicht heeft zijn bijdrage tot de instandhouding van de natuur te leveren door de vogels van een dreigende hongerdood te redden. De „Club der Honderd" heeft op de „Wijde Blik" gisteren de vogels van voer voor zien. De winter heeft Nederland nu weer voor geheel andere problemen gesteld. Was het tot nu toe de sneeuw, die vele wegen onbegaanbaar maakte, sinds gis termiddag is de ijzel een grote vijand van het wegverkeer geworden. Vanmor gen kwamen uit het gehele land be richten binnen over gestaakte busdien sten en onbegaanbare wegen. In Haar lem, IJmuiden en omgeving stonden tal rijke mensen bij de bushaltes vergeefs te wachten. De treinen reden in onze om geving onregelmatig. Er werd evenals de vorige dagen gependeld tussen IJmuiden en Santpoort-Noord. Op dit laatste station verdrongen zich honderden mensen in afwachting van Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met enkele ver spreid voorkomende opklaringen hier en daar neerslag en plaatse- selijk mist. In het noorden van het land lichte vorst, elders lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Aanvankelijk zwakke wind, later zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. Volledige weerrapporten op pagina twee. LONDEN (Reuter, AP) In Groot-Brit- tannië dat een week lang te lijden heeft gehad van zware sneeuwval en ijskoude wind, is vanmorgen de dooi zij het langzaam ingevallen. De wegen zijn nog gevaarlijk, maar de spoorwegen hebben bekendgemaakt dat de treinen vandaag vrijwel normaal zullen lopen. De dooi brengt echter nieuwe gevaren mee, vooral het gevaar van overstroming als het dikke pak sneeuw in water ver andert. De hardbevroren grond zal de eer ste paar dagen nog niet veel water kunnen opnemen. Voor het eerst sedert de sneeuw begon te vallen met kerst melden verscheidene graafschappen in Zuid- en Midden-Enge- land dat alle hoofdwegen weer berijdbaar zijn. In Herefordshire en Schotland viel vanmorgen weer sneeuw. Mist houdt grote gedeelten van de zui delijke graafschappen Sussex, Surrey en Kent in zijn greep. Ook Londen werd wak ker onder een deken van mist, maar de meterologen voorspellen dat de mist de loop van de dag zal optrekken. Als het dooiweer doorzet, kunnen ook de geïsoleer de dorpen in West-Engeland, waar de voedselsituatie krap begint te worden, weer op verse aanvoer rekenen. Twee mannen kregen gisteren in de kou een hartaanval en stierven. Daardoor is het aantal bekende sterfgevallen in de laatste vijf dagen op negentien gekomen. In het noorden en het oosten van Frank rijk vriest het nog. De wegen zijn er glad Elders in dit land heerst lichte dooi. In het noordwesten van Italië viel natte sneeuw, de rest van het land ligt in een gordel van warme lucht. In Rome is het 15 graden boven nul. Ook in Wenen is de temperatuur boven het vriespunt en zijn i sneeuw en ijs in moddermassa's veran derd. In Zwitserland is het lenteachtig. I De Zwitserse autoriteiten hebben moeten optreden tegen het neerschieten van wild, dat door de kou naar de dorpen is gedre- De vorst is in Moskou niet meer zo streng, de temperatuur is tot zeven gra den onder nul gerezen. Het Kattegat tus sen Zweden en het Deense eiland Jutland moet met ijsbrekers van pakijs worden bevrijd, iets wat sinds 1946 niet meer is gebeurd. In geheel Zweden vriest het. Een 70-jarige gepensioneerde in Karls krona, Zuid-Zweden, die had meegeholpen bij het sneeuwvrij maken van een station, is op weg naar huis doodgevroren. In de omgeving van Oslo vroor het donderdag morgen 23 graden, in Oost-Noorwegen on geveer 30 graden. Door het uitvallen van de verwarmingS' installatie in de diergaarde van Barcelo na zijn een rhinoceros, een giraffe, een geit, drie apen en een aantal vogels ge storven. In de Oostenrijkse bergenheeft het flink gerekend. Het lawinegevaar is acuut. In Wenen is veel sneeuw gevallen. In Frankfort sneeuwde en regende het onaf gebroken en buiten de stadsgrenzen is al le verkeer onmogelijk geworden. In Berlijn vriest het vijf graden Celsius. Op de Rijn zijn sinds gisteren grote ijs- brekers in actie om het scheepvaartver keer gaande te houden. In Denemarken zijn tal van wegen door jachtsneeuw ge blokkeerd. In Brussel hebben donderdag geen bussen en personenauto's gereden de ijzel had ze van de wegen verdreven (verlate) treinen naar Haarlem en Be verwijk. Door de koude werden mensen onwel. Ook de goederenwagens van de treinen werden gretig door de passagiers benut. Het ziet er naar uit dat de moeilijkhe den ook morgen voort zullen duren, want het weerbericht vermeldt zowel neerslag en plaatselijke mist als zeer lichte vorst. Het vliegverkeer werd door de ijzel ge stagneerd. Zowel van Schiphol als van Zestienhoven vertrokken geen vliegtuigen. De sneeuwblazer van Schiphol (capaciteit 3700 ton per uur) is nu ingezet bij ver schillende rijkswegen. Nadat men eerst Utrecht-Amsterdam met behulp van dit gevaarte sneeuwvrij had gemaakt, ging men er daarna de sneeuwophopingen tus sen Delft en Rotterdam mee te lijf. Het eiland Texel is voor het eerst ge ïsoleerd. Zieken kunnen in geval van nood per helicopter naar het vasteland worden gebracht. De commandant zee macht Nederland heeft hiervoor materieel van het vliegveld Valkenburg beschikbaar gesteld. De spiegelgladde wegen dwongen de N.Z.H.V.M. gistermiddag omstreeks drie uur alle diensten in Zuid-Holland te sta ken. De diensten van de maatschappij in Noord-Holland werden zo goed mogelijk uitgevoerd. Tussen zes uur en half tien werd weer op de meeste lijnen gereden doch naarmate de avond vorderde werd rijden gevaarlijker. Om half tien werden alle diensten in Zuid-Holland gestaakt en omstreeks tien uur nagenoeg alle diensten in' Noord-Holland. Het stadsverkeer in Haarlem liep toen nog even door, doch ook hier moesten de bussen al spoedig de ga rage opzoeken. Vanmorgen vroeg reed geen enkele bus van de N.Z.H. uit. Omstreeks elf uur werd echter op alle lijnen met uitzondering van de lijn Haarlem-De Glip-Noordwijkerhout- Den Haag gereden. De stadsdiensten in Haarlem en de diensten naar IJmuiden en Beverwijk, begonnen omstreeks negen uur op gang te komen. Bijna alle bussen rijden met vertraging. BAREST HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 .'j&s A-x-:-:-: rw rTf: 7 t -■K4a;p' Mfrf-ys. De spoorwegen hebben op verschillende plgatsen vannacht draadverwarming toe gepast. De enige melding van een draad breuk in de bovenleiding kwam uit Olst, waar in de loop van de nacht de belang rijke lijn Zwolle-Deventer ernstig werd ge troffen. De treinenloop is hier gestremd. Men probeert nu tussen Olst en Deventer bussen te laten rijden. Maatregelen om het treinverkeer te beperken zijn tot nu toe nog niet genomen. Omstreeks negen uur waren volgens de KNAC-wegen-informatiedienst de wegen in Groningen en Friesland en in de Noord oostpolder redelijk berijdbaar. In Fries land komt hier en daar nog wat plaatse lijke gladheid voor. De afsluitdijk is moei lijk te berijden. Op de Veluwe zijn alle wegen glad. In de provincie Utrecht zijn alle wegen, ook de grote wegen, spiegelglad en practisch onberijdbaar. Hetzelfde geldt voor de pro vincies Noord-Holland en Zuid-Holland. In deze drie provincies is de toestand zodanig, dat de KNAC de automobilisten afraadt met hun wagen de buitenweg op te gaan. Ook in steden en dorpen doen zich hier overal ernstige gevaren door ijzelvorming voor. De chef van de luchtmachtstaf stelt luchtmachthelikopters beschikbaar voor het ophalen van ernstige zieken uit ge meenschappen die door de strenge winter volledig zijn geïsoleerd. Deze hulp door de lucht zal uitsluitend bij daglicht kunnen worden verleend, op medisch advies en op die plaatsen, die beslist niet op andere wijze bereikbaar zijn. Voor aanvragen dient men telefonisch contact op te nemen met de luchtmacht staf in Den Haag, tel.: 070-81.43.21, toestel 3073, na 17.15 uur toestel 3140. Voor hulp aan plaatsen in de noordelijke provincies wende men zich tot de commandant van de vliegbasis Leeuwarden, (telef.: 5100 27.5.41). Voorts zal de Koninklijke Luchtmacht waar mogelijk vliegtuigen inzetten om voedsel uit te strooien boven plaatsen waar vogels zich in nood bevinden. Deze hulp geschiedt in overleg met het comité wintervoeding van vogels. De afdeling Amsterdam van de Neder landse vereniging tot bescherming van dieren zal in samenwerking met de Ne derlandse vereniging tot bescherming van vogels, dankzij de medewerking van de Koninklijke Luchtmacht voedseldroppings uitvoeren voor vogels die in de polder^ rondom Amsterdam in voedselnood ver keren. i De Provinciale Waterstaat van Noord Holland deelde om twaalf uur vanmorgen mee dat de provinciale wegen matig tot goed berijdbaar zijn, met uitzondering van de weg Edam-Oosthuizen. Deze weg wordt sneeuwvrij gemaakt. Gisteravond is reeds begonnen met het strooien van zand en hiermee is men in de nacht doorgegaan IJsbrekers zijn donderdag ingezet op het Hollands Diep en de Nieuwe Mer- wede om te pogen het water vrij van een ijsvloer te houden, waardoor drijf ijs van de Waal naar zee kan afvloeien. Op de foto de sleepboten „Turkije" en „Sloe" op de Nieuwe Merwede. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem.2 Uit het Binnenland2 Beeldverhalen 2, 7 Buitenlands Nieuws3 Op de Praatstoel 3 In de Vishal en op Zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Medische verzorging 5 Films 5 Horen en Zien 6 Kunst 6 Uitgaan in Haarlem6 Feuilleton 7 Topsy 8 Luidsprekers 8 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Administratiès - Vermogensbeheer Belastingzaken Oosterstraat 50, Haarlem-N. Telefoon 0 2500 - 56396

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1