AGENDA ■«■lil Slagroom KABOUTER DRIFTKOP Ttii P o 11 e, Pelïi en Pinöo Slagroom f f Minister hekelt roekeloze rijders Aanranding in Haagse Zuiderpark berecht Minister Marijnen was in Dieppe Vrouw in brand bij het smelten van was Hoge onderscheiding voor prof. J. W. Wolff Het incident met foto grafen in Rotterdam Britten hebben overlast van Russische vissers Vrouw lag een week dood in haar huis Rekenmachine voor de overheid Tussen dooi en vorst Fa. B. J. VAN UEMT VRIJDAG 4 JANUARI 1963 2 Zondagfruit is fruit met Verdeeldheid in Schoorl over een schenking onder voorwaarde Kerkelijk nieuws Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Aa-Be PLAIDS Zaalborg 195 145 100% WOL 41.75 SÈS Nieuwe frankeerzegel van 4 cent met landschap Zondagpudding is pudding met Oo4o°q 37. ,.Wat kunnen die twee goed ballen! Klex gooit goed en zijn vriendje boftdat hij zo'n grappige neus heeft, want daarmee kan hij de bal goed terugslaan". „Prachtig opgevangen! Jullie kunnen wel in een circus gaan optreden. Polle, ik zou graag met mijn verjaardag ook een bal willen hebben". „Zo, laten wij nu maar eens g'ian k'jken of onze wagen er nog is". Zondagtoetje is 'n toetje met Kort nieuws 2 ÏZ „Het is te betreuren, dat vele wegge bruikers zich hun verantwoordelijkheid on voldoende bewust zijn". De minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals, zegt dit onder andere in zijn antwoord op schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer M. A. Geuze (C.H.U.) over maatregelen ter bestrijding van de glad heid op de rijksweg Den Haag-Rotterdam. Het Kamerlid meende, dat op deze weg tot ver in het voormiddaguur van de vijf de december geen of weinig maatrege len ter bestrijding van de gladheid waren getroffen, hoewel vroegtijdig tegen het ge vaar van gladheid was gewaarschuwd. Minister Korthals verklaart in zijn ant woord, dat omstreeks zeven uur 's mor gens, toen een eerste begin van gladheid werd waargenomen, met de daadwerke lijke gladheidsbestrijding werd begonnen. Hiermede is zonder onderbreking doorge gaan tot ongeveer 16 uur daar mist regel matig weer ijs-afzetting op de weg veroor zaakte. V Onder de uitermate ongunstige weers omstandigheden van 5 december heeft het met de gladheidsbestrijding belaste perso neel van de rijkswaterstaat en van de be trokken aannemers zich naar de mening van de bewindsman op een lofwaardige wijze van zijn zeer moeilijke taak gekwe ten. Advertentie Met gesloten deuren heeft de rechtbank in Den Haag onder presidium van mej. mr. Minkenhof de zaak behandeld van vier jongemannen die zich in het Haagse Zui derpark aan een negentienjarig meisje zouden hebben vergrepen. Tegen drie van hen eiste de officier van Justitie, mr. drs. E. A. J. Hillen, een jaar gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk, te gen één negen maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk. In de avond van 29 augustus bood een jongeman het meisje op een rolschaats- baan in het Zuiderpark aan haar op zijn bromfiets naar huis te brengen. Het meis je nam het aanbod aan, doch in plaats van haar naar huis te brengen reed hij haar naar het Zuiderpark. Tevoren had hij enkele vrienden verteld voornemens te zijn het meisje aan te randen, waarop, twee vrienden hem naar het park volg den. Daar werd het meisje aangevallen en door de drie jongemannen verkracht. Op het hulpgeroep van het meisje snelde een negentienjarige slagersknecht toe, die echter in plaats van het meisje te ont zetten aan het verkrachten deel nam. De rechtbank zal op 17 januari vonnis wijzen. Wat het gedrag der weggebruikers be treft merkt minister Korthals verder nog op dat ook op 5 december weer moest worden geconstateerd dat ondanks de plaatselijk zeer dichte mist en ondanks de mogelijkheid van gladde wegen of weg gedeelten op deze weg door velen met on verantwoord hoge snelheden werd gere den. In dit verband wijst de minister er nog op, dat een beijzelde weg, ook nadat deze met zand en zout is afgestrooid, aanmer kelijk minder stroef is dan een droog weg dek zodat bij het berijden ervan steeds extra voorzichtigheid geboden is. De gemeenteraad van Schoorl, die van de Esso Nederland N.V. 50.000 aange boden kreeg onder voorwaarde dat de eerste 25 jaar aan de anderhalve kilo meter lange Laanweg-Damweg, lopende van het dorp naar het Noordhollands ka naal, geen ander benzineverkoopstation zou worden gevestigd, heeft nog niet tot een besluit kunnen komen. De K.V.P.-er R. Dekker, die op ge noemde weg reeds een benzinepomp ex ploiteert, adviseerde de halve ton maar te „pakken". Zo dacht ook zijn partijge noot wethouder C. Kaandorp erover. Deze betoogde dat er ook zonder de toe zegging de eerste 25 jaar geen benzine pompstation meer aan bedoelde wegen zou komen. De raadsleden mr. C. P. Eecen en H. Dorré van „gemeentebe lang" hadden geen zakelijke bezwaren, maar het K.V.P.-raadslid N. Kaag acht te het voorstel om zijn consequenties on aanvaardbaar. De P.v.d.A.-raadsleden W. Koelewaard en W. Pastoor vreesden aantasting van de gemeentelijke autonomie. Zij wilden de voorwaarde, die zij immoreel vonden, niet aanvaarden en gaven B. en W. in over weging de Esso te verzoeken de voor waarde maar te laten vervallen. Ove rigens zal het dorpshuis er ook wel zon der deze schenking komen, vonden zij. De burgemeester, J. Bergh, vond dat er geen sprake was van verkoop van de gemeentelijke autonomie. Ziende dat het voorstel geen meerderheid zou halen be sloot hij de discussie met de toezegging dat het college zich, rekening houdend met de gemaakte opmerkingen, nader op de zaak zal beraden. Eind januari komt het voorstel weer op de agenda van de gemeenteraad. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Haaksbergen (toez.) J. C. v. d. Berg, vicaris aldaar; te Heinenoord (toez.) Jac. de Jager te Amerongen. Aangenomen naar Oosterhout - Slijk - Ewijk A. M. Kalkman, kand. te Neder As- selt; naar Den Dolder P. Hetebrij te Sel- lingen; naar Lisse (toez.) S. Kooistra te Puttershoek. Bedankt voor Tholen B. Haverkamp te Blauwkapel-Groenekan; voor Zwarte- broek-Terschuur B. M. Meyndert te Waar der; voor Krimpen a. d. IJsel (nevenpasto raat overgangsbepaling 235 K.O.) Jac. Koo ien te Reeuwijk. Geref. Kerken Beroepen te Groningen-Zuid (4de pred. pl.) H. J. van Duinen te Zwijndrecht; te Hij ken A. M. Brouwer, kand. te Utrecht. Aangenomen naar Smilde E. Baerends te Anjum. Bedankt voor Middelburg (vac. J. Yts- ma) S. van Bekkum te Monster. c Stadsschouwburg, vandaag en zaterdag 20 u.: Toneeelgroep Ensemble met „Naar het u lijkt" van Shakespeare. Regie Karl Guttman. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Lem- my houdt van dames", 14 j. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „De ver overaar van Corinthe", 14 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Vrouwen in de nacht", 18 j. Zaterdag 23.30 u.: „Liane", 18 j. Luxor, 14 en 20 u.: „Boccaccio '70", 18 j. Minerva, 20.15 u.: „Lolita", 18 j. Zater dag 14.30 u.: „Jerry als piccolo", a.l. Rembrandt, vandaag en zaterdag 16.15, 19 en 21.15 u.: „De overval", a.l. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Duivelsge- neraal Pancho Villa", 14 j. Studio, 11 u.: „Doornroosje", a.l.; 14.15, 19 en 21.15 u.: „Het baantje", a.l. Monopole (Zandvoort), 20 u.: „De straat jongen van Madrid", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Hals Museum (Gr. Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse School van de 16de tot en met de 19de eeuw Dagelijks geopend van 1017 u., zondag van 13 17 u. Vishal (Grote Markt): Tentoonstelling van moderne kunst en van leden van de Haarlemse Vereniging van beeldende kun stenaars „De Groep" en modern Haarlems kunstbezit. Dagelijks geopend van 1017 en zondag van 1317 uur. Kunstzaal „In 't Goede Uur", (Nieuwe Kerksplein), Expositie van tekeningen van Paula NieuwenhuisThies. Tot en met 31 januari. Dagelijks geopend van 10-18 u. en van 20-22 u. Klassiek grammofoonplaten- concert van 21-22 u.: Telemann. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen van J. van Gaag. Tor en met 28 januari. Dagelijks geopend van 917 u. en tijdens de klassieke grammofoonplatenconcerten op maandag, woensdag en vrijdag van 18 20 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Tekenin gen Hollandse, Ital mse en Franse School 16de tot en met de 19de eeuw. Schilderijen uit de 19de en 20ste eeuw. Dagelijks (be halve maandag) geopend van 11—15 uur. Eerste zondag van de maand 1315 uur. Museum Het Huis Van Looy (KI. Hout weg 103): Tentoonstelling van litho's en affiches van Toulouse Lautrec. Dagelijks geopend van 1012.30 en 13.3017 u. en zondag van 1417 u. Tot en met 15 januari. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva", (Raam- vest), zaterdag van 202 u.: Cabaret door Fiet en Frans Koster en Han Reiziger, piano. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" 'n de krant van vandaag). VRIJDAG 4 JANUARI City, 20 u.: „Ursus, de leeuwenkoning". Rex, 20 u.: „Arena der verschrikking". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. ZATERDAG 5 JANUARI City, 19 en 21.15 u.: „Ursus, de leeuwen koning". Rex, 20 u.: „Arena der verschrikking". Pieter Vermeulenmuseum, zie onder vrij dag. VRIJDAG 4 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.t „Dy namite Jack". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 u.: „Ser geants 3". W.B. Theater, 20 u.: „Kogels rond Billy Kid". ZATERDAG 5 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Dy namite Jack"; 23.30 u.: „Strijd tegen ver dovende middelen". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 u.: „Ser geants 3". W.B. Theater, 20 u.: „Kogels rond Billy Kid". Advertentie Orote Boutstraat 82 an 87 - TeL 10857 - 12830 Vim wwwm De minister van Landbouw en Visserij mr. V. G. M. Marijnen, is donderdag de gast geweest van dé Franse havenstad Dieppe, waar jaarlijks vele Nederlandse vissersschepen en kustvaarders binnenlo pen. De minister bezocht, in gezelschap van verscheidene leden van de Nederlandse ambassade in Parijs, de haveninstallaties en het oecumenische centrum, waar de Ne derlandse zeelieden ontvangen worden en mr. Marijnen werd voorts officieel ten stadhuize ontvangen. In het „Grand Casi no" heeft de bewindsman tegenover de autoriteiten van Dieppe de dank van de zeelieden en de Nederlandse bevolking vertolkt. De voorzitter van de Kamer van Koophandel en twee havenfunctionarissen ontvingen een koninklijke onderscheiding. De minister is donderdagavond terugge keerd naar Parijs. De eerstvolgende frankeerzegel van' het cijfertype (ontwerp van Krimpen) die bin nenkort zal worden vervangen is die van 4 cent. De nieuwe zegel is vervaardigd naar een ontwerp van de kunstenaar A. v. d. Vossen te Overveen. De zegel, waar op de koeltorens van de staatsmijnen in Limburg zijn afgebeeld, zal worden ge drukt in de kleur blauw met lichte blauw grijze ondertint. Voordat met de verkoop wordt begonnen, zal de nog op de postin- richtingen aanwezige voorraad van het cij fertype worden uitverkocht. Aan verzoeken van het publeik om verstrekking van de nieuwe zegel zal echter worden voldaan. De zegel is in rasterdiepdruk vervaar digd door Joh. Enschedé en Zonen, Grafi sche Inrichtingen N.V. te Haarlem. In een school te Nijmegen is gistermid dag een 57-jarige werkster levensgevaar lijk gewond geraakt toen haar kleren vlam vatten bij het smelten van boenwas. Zij had een pot boenwas op een gasstel ge plaatst. De was vatte vlam waardoor haar kleding in brand raakte. De vrouw holde gillend naar buiten, waar voorbijgangers de vlammen doofden door haar in de sneeuw te rollen. Zij had ech ter reeds zeer ernstige brandwonden op gelopen en is in een ziekenhuis opgeno men. Donderdag is op Rijksweg 2, Amster dam-Utrecht, een sneeuwblazer van de luchthaven Schiphol ingezet om de weg begaanbaar te kunnen maken. Afscheid van Tropeninstituut Prof. dr. J. W. Wolff, de scheidende di recteur der afdeling Tropische Hygiëne en Geografische Pathologie van het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen te Am sterdam, is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Dit is hem gisteren op een afscheidsreceptie in het instituut medegedeeld door de Amster damse wethouder van Onderwijs, dr. P. J. Koets. Prof. Wolff, die na een ruim 15-jarige ambtsperiode afscheid nam, wordt opge volgd door prof. dr. H. A. P. C. Oomen, die sedert november 1956 als hoofd der on derafdeling Voedingsgeneeskunde aan het tropeninstituut is verbonden. Prof. Wolff heeft als bacterioloog veel gedaan voor de ontwikkeling van het lep- tospiten-onderzoek. Als afgevaardigde voor Nederland heeft hij vele internationale congressen van de Wereldgezondheidsraad bijgewoond. Op de receptie nam tevens de algemeen secretaris, de heer H. Offerhaus afscheid, die van 1946 af aan het tropeninstituut verbonden is geweest. Hij wordt opge volgd door dr. C. Nagtegaal, die laatstelijk directeur was van het kabinet van de gouverneur van Suriname. /lObu Jtlu r De voorzitter van de raad van beheer van het tropeninstituut, prof. dr. V. J. Ko ningsbergen ce,ikte de beide aftredende staffunctionarissen de zilveren legpenning van het tropeninstituut uit, hun verleend voor hun bijzondere verdiensten. Advertentie 2223. Kabouter Driftkop was bezig aan een karweitje. Eén van de stoelen was 'n beetje kapot, en die zou hij wel even her stellen. Met hamer en spijkers ging hij aan de slag. De éne poot van de stoel zat los, die moest dus weer even vastgezet worden. Een klein werkje, dat zo gebeurd kon zijn. Tenminste, als Kabouter Driftkop sloeg er lustig met de hamer op los; en het karweitje zou goed gelukt zijn als hij niet op 'n ogenblik verkeerd gemikt had. Hij gaf een schreeuw, toen hij boven op z'n vingertop sloeg! Over het optreden tegen fotografen bij het ongeluk met het Engelse verkeers vliegtuig op de luchthaven Zestienhoven heeft de Rotterdamse politie het volgende communiqué uitgegeven: „Over de rechtmatigheid van dit optre den het afnemen van camera's van persfotografen en particuliere fotografen is een onderzoek gaande. Dit onderzoek zal van langere duur zijn. De rechtmatig heid van de ministeriële opdracht aan rijks- en gemeentepolitie om fotografen voor het maken van foto's geen toegang te verlenen tot afgezette terreinen, waar een vliegtuigramp heeft plaats gehad, wordt aangevochten door de gedupeerde fotojournalisten, wanneer het de openbare weg betreft. Hierover is overleg noodza kelijk tussen de politie en het departement van Justitie." Zoals bekend is leidde het vliegtuigon geval van 28 december tot moeilijkheden tussen twee persfotografen en de politie. Op grond van een beschikking van 1953, aangevuld in 1961, achtte de politie zich verplicht het nemen van foto's en het pu bliceren van reeds gemaakte foto's te voorkomen. De camera's van twee foto journalisten werden door de Rotterdamse politie in beslag genomen. Later op de middag gaf de politie 'de camera's weer vrij, maar toen weigerden de beide eige naars deze in ontvangst te nemen zonder dat de camera's eerst waren gecontro leerd. Naar aanleiding van deze mededeling heeft één der betrokken fotografen, de heer P. van Breukelen uit Den Haag ver klaard: „De Rotterdamse politie geeft het geschil onjuist weer. De fotojournalisten zijn niet op afgezet terrein geweest. Hun werd door de Rotterdamse politie op een niet afgezette openbare weg het fotogra feren verboden en belet. Zelfs werden hun camera's afgenomen. De in het commu niqué van de Rotterdamse politie bedoelde ministeriële aanwijzingen betreffen afge zette terreinen. Overleg tussen de politie en het departement van Justitie raakt dus het geschil in het geheel niet. Bovendien geven die aanwijzingen geen enkele be voegdheid tot 't afnemen van camera's". Ook de directie van het ANP heeft in een brief aan de hoofdcommissaris van politie te Rotterdam gesteld, dat niet de rechtmatigheid van de ministeriële op dracht wordt aangevochten, maar wel de rechtmatigheid van het in beslag nemen van de camera van een harer fotografen, omdat de fotograaf zich op een niet afge zet terrein op de openbare weg bevond. LONDEN (Reuter) Een groep vissers uit het Engelse graafschap Devon wil vol gende week bij de Britse minister voor vis serij Soames, aandringen op uitbreiding van de Britse territoriale wateren van 4,8 tot 19,3 km omdat zij in de wi teren van Devon de laatste vijf weken overlast heb ben ondervonden van ongeveer zeventig Russische trawlers, die soms de kust tot op een kilometer naderden. Zij zeggen hierbij visgerei ter waarde van driedui zend pond sterling te hebben verspeeld. Een woordvoerder van de vissers zei dat door deze incidenten de kleinere Britse trawlers bang zijn uit te varen wanneer er Russen in de nabijheid zijn. „Zij lopen een goede kans hun visgerei te verliezen of hun tijd te verspillen omdat de Russen enorme hoeveelheden vis wegvangen". De Amsterdamse politie heeft gisteren de 75-jarige alleenwonende mevrouw M. E. Verhaaff dood in haar woning in de Cor- nelis Springerstraat aangetroffen. De vrouw is vermoedelijk al op tweede kerst dag overleden. Buren hadden de politie ge waarschuwd, omdat zij de vrouw al enige dagen niet hadden gezien. Copyright P I B Bo» 6 Copenb ?W o°O0] l Advertentie In het gebouw van de Rijkscentrale voor Mechanische Administratie in Den Haag heeft de minister van Binnenlandse Zaken een elektronische rekenmachire in bedrijf gesteld. Ter demonstratie verstrekte de machine in een ongelooflijk korte tijd aan de minister via een afdrukmechanisme een korte beschrijving van haar mogelijkheden en een schematische opstelling van haar samenstellende delen. De machine is in staat per minuut 1.800.000 logische beslissingen, 600.000 op tellingen en aftrekkingen, 60.000 vermenig vuldigingen en 40.000 delingen uit te voe ren. Zij heeft 1.300.000 gekost en geeft een enorme tijd- en kostenbesparing bij de uitvoering van allerlei administratieve werkzaamheden. Eén van de meest tot de verbeelding sprekende onderdelen is de af- drukeenheid, die maximaal 600 regels per minuut kan afdrukken dank zij een schrijf- mechanisme, bestaan uit een ketting, die zeer snel langs het te bedrukken papier loopt. Op de ketting zijn de 26 letters van het alfabet, de cijfers en speciale tekens aangebracht. Een inktlint is gemonteerd tussen ketting en papier. Hamertjes slaan zeer snel tegen het papier op het moment, dat cfe af te drukken tekens zich voor de gewenste positie bevinden. De Rijkscentrale voor Mechanische Ad ministratie werd in 1950 opgericht. Zij is belast met het verzorgen van ponskaar- tenwerk voor bijna alle departementen en de daaronder ressorterende diensten, staatsbedrijven of instellingen. Ook ge meenten maken gebruik van haar diensten. Zeeman bestolen. De rechtbank in Rotterdam heeft een 37-jarige vrouw ver oordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden wegens diefstal van geld uit de tas van een Noorse zeeman. In een bar had zij de Noor, die in het bezit was van een aktentas met 6.000.leren kennen. De zeeman had kort tevoren, in opdracht van zijn kapitein, dit bedrag bij een Rotter damse bank geïnd. De vrouw had met een aantal vrienden het geld opgemaakt. Het K.N.M.I. deelt mede: Ons land blijft ook morgen in het over gangsgebied tussen de winterkoude in Noord-Duitsland en Scandinavië en de minder koude lucht in Frankrijk. In ver band daarmede blijft het in het noorden van het land overwegend licht vriezen en in het zuiden van het land lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. De kans op neerslag in de vorm van regen of sneeuw neemt tijdelijk af. Intussen na dert een nieuwe oceaanstoring de noord westpunt van Spanje. Deze storing zal op de dag het weer in óns land gaan beïn vloeden, waarbij opnieuw lucht zal wor den aangevoerd van het vasteland. Dooi van betekenis is dan ook nog onwaar schijnlijk. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen 3 g 2 a binnen- en buitenland Neerstag laatste 24 uur cS Den Helder ijsregen o -3 3 Ypenburg ij zei windst. -1 Vlissingen mist z 0 4 Eelde geheel bew. o -3 0 De Bilt sneeuw 0 -1 1 Twente geheel bew. o -3 4 Eindhoven regen windst. -0 10 Zd-Limburg regen zw 0 17 Helsinki zwaar bew zzw -9 0 Stockholm zwaar bew windst. -1 0,1 Oslo poolsneeuw windst.-13 0 Kopenhagen onbewolkt o -0 0 Londen mist windst. 1 6 Amsterdam ijsregen o -2 3 Brussel geheel bew. z 1 10 Luxemburg mist zzw -1 13 Parijs geheel bew. wzw 8 0,2 Bordeaux half bew. zzw 7 19 Grenoble regen windst. 10 1 Nice half bew. wnw 13 17 Berlijn sneeuw o -6 0,1 Frankfort geheel bew. zw -1 3 München regen wzw -2 4 Zürich geheel bew zw 1 2 Genève regenbui zw 5 1 Locarno regen windst. 2 36 Wenen motregen zo 1 3 Innsbruck geheel bew. windst. 4 0 Belgrado onbewolkt ozo 4 10 Athene zwaar bew zo 14 0 Rome half bew zw 16 2 Ajaccio onweer o 14 8 Madrid geheel bew. windst. 8 0 Mallorca onbewolkt zw 13 0 Lissabon mist windst. 14 0,1. Zaterdag 5 januari Zon op 8.48 uur, onder 16.43 uur. Maan op.13.45 uur, onder 3.19 uur. Maanstanden 10 januari 0.09 uur volle maan. 17 januari 21.35 uur laatste kwartier 25 januari 14.42 uur nieuwe maan. Hoog en laag water ir IJmuiden Vrijdag 4 januari Hoog water 10.16 en 22.55 uur. Laag water 5.34 en 18.10 uur. Zaterdag 5 januari Zon op 11.31 uur, onder uur. Maan op 6.52 uur, onder 19.27 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort i.- 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2