Frankrijk weet geen raad met de Polaris-raketten Nog geen akkoord over passen voor de Westberlijners Parijs verscherpt maatregelen tegen toenemend banditisme WERELDNIEUWS Taxa xyöaBO caMO KaH to h3totbh Parijs staat op een eigen kernmacht Sneeuwruimer erft adellijke titel Huisvesting van Hoogoven-personeel Bulgaarse piloot vrijgelaten Castro zou Amerikaanse Cubanen laten gaan Religieus fanatisme in Israel Indonesische marine verhoogt paraatheid rondom Broenei Uitkering voor minder validen verhoogd Voetgangers opgepast ^^Praatótccl VRIJDAG 4 JANUARI 1963 Met recht op een zetel in het Brits Hogerhuis Levenslang geëist tegen een voormalige SS-er Bonn verwacht niettemin dat Oostduitsers voor verleiding van een krediet zullen zwichten Groots gebaar? In Italië vrijgesproken van spionage Gevaarlijke OAS-ers versterken het gangsterdom De Gaulle mikpunt Op ds l Kort nieuws M. Mok Bescherm u tegen PARIJS (AP) Frankrijk zal voort gaan zijn eigen kernmacht op te bouwen niettegenstaande het aanbod van presi dent Kennedy van Polaris-raketten, zo heeft de Franse regering meegedeeld. De minister van Voorlichting, Alain Peyrefit- te, legde deze verklaring gisteren af na een kabinetszitting in het Elysée waaraan president De Gaulle deelnam. Frankrijk, aldus Peyrefitte begrijpt het aanbod van president Kennedy niet goed. Hij wees er op, dat zijn land geen onder zeeboten heeft die uitgerust kunnen worden met Polaris-raketten en het heeft ook geen kernladingen voor de Polaris. Onder deze omstandigheden, zo zei hij, is er voor Frankrijk geen reden zijn eigen kernpro gramma te laten vallen. Het is nog niet bekend wat het antwoord van De Gaulle zal zijn op het Amerikaan se aanbod, maar Peyrefitte legde er de nadruk op dat Frankrijk sterk hecht aan het principe van een onafhankelijke ver dediging. Peyrefitte deelde mee, dat de president zelf het Franse standpunt op 14 januari door aan de pers zal uiteenzetten. De minister van Defensie, Pierre Mes- smer, deelde mee, dat een in Frankrijk gebouwde raket, die op vaste brandstof werkt, tien dagen geleden met succes be proefd is in de Sahara. Hij liet doorsche meren dat deze raket geschikt is voor het vervoer van eigen kernladingen. WASHINGTON (Reuter, AFP, AP) President Kennedy heeft van president De Gaulle een brief ontvangen, waarvan de inhoud nog niet bekend is gemaakt. Vol gens officiële kringen in Parijs zou De Gaulle daarin het Amerikaanse Polaris- aanbod aangenomen noch verworpen heb ben. De Franse ambassadeur in Washington Hervé Alphand heeft gisteren een onder houd met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk gehad. Na afloop zei hij niet gesproken te hebben over een mogelijk bezoek van De Gaulle aan Washington. Advertentie Bij winterse kou..* tèch een mooie gave huid (Van onze correspondent) BONN Kerstmis 1962 betekende voor vele Westberlijners een grote teleurstel ling: evenmin als vorig jaar mochten de bewoners van de westelijke sector van de stad bezoeken brengen aan hun vrienden en familieleden in het oostelijke stadsdeel. De reden daarvan was dat hierover geen overeenstemming kon worden bereikt tus sen de vertegenwoordigers van West- en Oost-Duitsland, in het orgaan van de in terzonale handel. De man uit Bonn, Leo pold, poogde de kwestie van de pasjes voor de Westberlijners te koppelen aan de kredietbesprekingen inzake de handel tus sen Oost- en West-Duitsland. Het komt erop neer dat Bonn de com munisten 400 miljoen mark krediet wil ge ven als Ulbricht daarvoor in ruil de mo gelijkheid wil scheppen dat Westberlijners naar Oost-Berlijn mogen. De Oostduitsers lijken in principe bereid tot deze handel, maar zij weigeren de kwesties zonder meer aaneen te koppelen. Zij eisen dat een overeenkomst inzake het krediet met hun handelsman Behrendt wordt afgeslo ten, maar -de afspraak over het verkeer in Berlijn wordt gemaakt met de plaats vervangende Oostduitse minister van Bui tenlandse Zaken Wandel. Daarmee pogen de communisten Bonn weer eens te dwingen tot feitelijke erken ning van het bestaan van een Oostduitse staat, want wie onderhandelt met de plaatsvervangende minister, erkent impli ciet dat de regering, waarvan deze minis ter deel uitmaakt, bestaat. In deze door zichtige val wil Bonn, zijn principes van niet erkenning van Oost-Duitsland getrouw, niet trappen. Het blijft erbij dat het alleen met Oost-Duitsland wil praten binnen het kader van het interzonale handelsorgaan. En daarmee was de kans op pasjes voor de Westberlijners met Kerstmis verkeken. Van onze correspondent) LONDEN Een 61-jarige sneeuwrui mer, verbonden aan de gemeentelijke dienst van parken en plantsoenen van Southend, heeft de titel geërfd van de graaf van Buckinghamshire, die woensdag op 56-jarige leeftijd overleed. De nieuwe peer is Vere Frederick Cecil Hobart-Hampden, die al twaalf jaar ge meente-arbeider is en op het ogenblik deel uitmaakt van de sneeuwploeg. De nieuwbakken negende graaf van Buckinghamshire, heett bekendgemaakt dat hij eerst een tijdje zal uitrusten van het straatvegen voor hij zijn plaats in het Hogerhuis zal gaan innemen. Inplaats van de sneeuw in de straten van Southend te vegen rustte de 61-jarige graaf uit met een sigaar en een glas sher ry en zei: „Ik zal de titel aannemen en zelfs een kroon dragen als ik dat moet." Mijn ervaringen in het buitenland zouden soms nuttig kunnen zijn in het huis, zo zei hij. „Ik zou graag deelnemen aan de batten over Buitenlandse Zaken." Hij is wel van plan aan het werk te blijven, 's Zomers werkt hij aan het on derhoud van een boulevard en s winters helpt hij bij het vegen van de straten voor 10 guineas (96 gulden) per week. „Ik heb mijn hele leven gewerkt", zei hij, „en ik kan er nu niet mee ophouden." Of hij geld of bezittingen zal erven van zijn schatrijke familielid is nog niet be kend. De nieuwe Peer is een verre neef van zijn voorganger, die hij nimmer had ont moet. Hij is ongetrouwd. Hobart-Hampden is dertig jaar in Australië geweest waar hij schapenboer was en in de wolhandel werkte. Hij diende in de Australische luchtmacht en is een afstammeling van de bekende zeventiende-eeuwse staatsman John Hampden. Ook heeft hij een vice- president van de Verenigde Staten, een adjudant van koning Willem III, een vice- admiraal en verscheidene Ambassadeurs onder zijn voorouders. De overleden Peer, die ook vrijgezel was, maakte tot 1947 deel uit van de contro le-commissie voor bezet Duitsland. Hij was een gezien lid van hét Hogerhuis. BONN (DPAl Tegen een voormalige SS-er. de 53-jarige Martin Fellenz, heeft de rechtbank in Flensburg levenslange ge vangenisstraf geëist. Fellenz heeft in de oorlog aan de moord op veertigduizend jo den meegewerkt en eigenhandig vier joden neergeschoten. Hoogovens heeft zich de afgelopen jaren in toenemende mate ingespannen om de werknemers die van buiten het reisge- bied kwamen, een woning te bezorgen in de omgeving van het bedrijf. De steeds stijgende kosten van de woningbouw en de toeneming van het personeel maken dat zeer aanzienlijke bedragen voor dit doel aan de bedrijfsmiddelen onttrokken moeten worden. Indertijd is aan migran ten bij de aanneming mededeling gedaan over het huurpeil van de woningen die zij in de toekomst zouden gaan betrekken. In verschillende gevallen is gebleken dat op het moment waarop de huizen gereedkwa men, de huren hoger waren geworden dan aanvankelijk kon worden voorzien. Er is toen bepaald dat de betrokkenen voorlo pig een lagere huur zouden betalen; met ingang van 1 juli 1963 zal de huursom op het thans geldende peil worden gebracht. evenwel dat Ulbricht aan alle Westberlij ners pasjes zal uitgeven is gering. Op zijn best moet men rekenen met een uiterst beperkte uitgifte van doorlaatbe- wijzen. De communisten zullen niet willen riskeren dat Westberlijners bij tienduizen den tegelijk in Oost-Berlijn op bezoek gaan waardoor wellicht oproer onder de Oost- berlijnse bevolking zou kunnen ontstaan. Bovendien zou massaal Westberlijns be zoek opnieuw de mogelijkheid scheppen door het vervalsen van pasjes vluchtelin gen uit het arbeidersparadijs te smokke len, zoals ook gebeurd is in de eerste tijd na de oprichting van de muur, toen West berlijners nog achter het ijzeren gordijn mochten komen. Op het ogenblik kunnen alleen de inwoners van West-Berlijn niet naar het communistische deel van de stad. Westduitsers en buitenlanders mogen op vertoon van paspoorten of doorreisvisa Oost-Berlijn wel binnen. (AP) Tijdens de feestdagen hebben dagelijks zesduizend Westduitsers Oost- Berlijn bezocht, zo bericht het Oostduitse persbureau ADN. Toch ziet het er naar uit dat de onder handelingen zullen voortgaan en eens tot een resultaat zullen leiden. De Oostduit sers zijn kennelijk happig op Westduitse leningen en zij zullen dus wel een weg zoeken om die te krijgen. Verre van denk beeldig acht men in Berlijn de mogelijk heid dat de Oostduitsers ten slotte de uit gifte van pasjes helemaal niet afhankelijk zullen stellen van het krediet, maar dat zij als een groots gebaar er plotseling mee over de brug zullen komen. Een goed tijdstip daarvoor zou zijn de weken voor afgaande aan de verkiezingen in West-Ber lijn op 17 februari. De Oostduitsers zouden met een derge lijk gebaar dan meteen steun kunnen ge ven aan de communistische partij, die in West-Berlijn aan de verkiezingen deel neemt. Het gewenste Westduitse krediet zou in dat geval waarschijnlijk zonder meer verleend kunnen worden. De kans BARI (Reuter/AFP) Miloesj Sola- kov, de 23-jarige tweede luitenant van de Bulgaarse luchtmacht die in januari 1962 met een migstraaljager dicht bij een ra ketbasis van de NAVO in de buurt van Bari een mislukte noodlanding maakte en door de Italiaanse autoriteiten onder verdenking van spionage gevangen werd gehouden, is gisteren in vrijheid gesteld. Hij vertrok per trein naar Rome, waar hij aan de Bulgaarse legatie werd over gedragen. De rechter van instructie achtte geen grond voor de beschuldiging van spiona ge aanwezig. De openbare aanklager heeft tegen dit besluit beroep aangetekend. Kort na de landing verklaarde de Bulgaarse regering in een nota aan de Italiaanse regering, dat Solakov een onervaren vlie ger was, die niet op een militaire missie was, doch tijdens een oefenvlucht de koers was kwijt geraakt. In een ver klaring van het Italiaanse ministerie van Defensie werd destijds gezegd, dat het vliegtuig fotomateriaal en wapens aan boord had en dat deze omstandigheid, evenals het verhoor van de vlieger alle aanleiding gaven tot de veronderstelling dat sprake was van een poging tot luchtspio- nage. De rechter van instructie stelde dat het toestel niet voldoende brandstof had om naar Bulgarije terug te keren. Hij besliste dat het wrak van het toestel aan de Bulgaarse regering teruggegeven dient te worden. Volgens de autoriteiten heeft Solakov verzocht onmiddellijk naar Bulgarije teruggestuurd te worden. „Ik ben blij dat de waarheid gezegevierd heeft en dat ik tenslotte in staat ben naar huis terug te keren", zo verklaarde So lakov in het Italiaans op het station van Bari bij zijn vertrek naar Rome. Tijdens zijn gevangenschap heeft Solakov Ita liaans geleerd. Nadat hij neergestort was verklaarde het ministerie van Defensie dat hij politiek asiel zocht. WASHINGTON (AP) Van de zijde van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken wordt vernomen, dat 250 Cubanen, die aanspraak maken op het staatsburgerschap der Verenigde Staten, wellicht binnenkort toestemming zullen krijgen zich naar de Verenigde Staten te begeven. De onderhandelingen over de evacuatie van deze groep hebben geen betrekking op de 23 Amerikanen in Cubaanse gevangen schap en evenmin op de duizend verwan ten van de mannen, die in april 1961 een inval op Cuba gewaagd hebben en al een week op evacuatie-toestemming van de re- gering-Castro wachten. (Reuter) De besprekingen tussen Ame rikaanse en Russische gedelegeerden over de kwestie-Cuba zijn woensdag in New York voortgezet. Het voornaamste punt, waar het bij deze besprekingen om gaat, is controle op het terugtrekken van Rus sische raketten uit Cuba, in ruil voor een belofte van de Verenigde Staten om geen invasie tegen Cuba te ondernemen. Na af loop der bijeenkomst zei een Amerikaan se zegsman, dat men dicht bij het einde (Van onze correspondent) PARIJS De nieuwe vlaag van bandi tisme, die zich vooral in Parijs de laatste weken in de vorm van diefstallen en ge wapende overvallen dagelijks steeds dries ter manifesteert, heeft gisteren ook in de Franse ministerraad onderwerp van be zorgdheid en van discussie gevormd. De regering heeft besloten de politie in staat te stellen doelstreffender tegen het gang sterdom te treden. Zo wil de regering- Pompidou, naar Amerikaans voorbeeld, van de G-men een gespecialiseerd korps in het leven roepen die met de modernste middelen van anti-terreur zullen worden uitgerust. De omstandigheid, dat heel Parijs slechts over een dozijn gespecialiseerde inspec teurs beschikt, is officieel als oorzaak er kend van de geringe resultaten die de po litie in haar strijd tegen de gangsters de laatste tijd heeft mogen boeken. Van de diverse overvallen die de jongste maand werden gepleegd en waarbij miljoenen francs uit banken en winkels zijn geroofd, is nog niet een dader gepakt. Niettemin treden de Parijse gangsters steeds dries ter op en schrikken ze er geenszins meer voor terug op klaarlichte dag soms in de drukste straten van de binnenstad hun slag te slaan. Weergaloos orutaal, nemen ze echter toch wel de nodige voorzorgen in acht. Zo opereren ze uitsluitend gemas kerd en met handschoenen aan en plegen ze tijdens die hold-ups die gewoonlijk door een gedegen voorstudie ter plaatse werden geprepareerd, al hun persoonlijke papieren toe te vertrouwen aan de chauffeur van de auto die de bende voor de plaats van de overval staat op te wachten. In de kringen der Parijse politie wordt die verhoogde brutaliteit van de kant der bandieten vooral ook wel toegeschreven aan de clementie waarop ze bij de rech ters bij voorbaat menen te kunnen reke nen. De politie zou dan ook wel graag zien dat de rechterlijke macht haar lank moedigheid reserveerde voor delinquenten wier handen althans niet met bloed zijn bedekt. De minister van Binnenlandse Zaken, Roger Frey heeft gisteren tegenover zijn collega's als zijn overtuiging uitgesproken dat het merendeel der bendeleden, die Pa rijs onveilig maken, gerekruteerd moet zijn uit de rijen van de O.A.S. Nu de gehei me legerorganisatie als massale bedrei ging voor de openbare orde is uitgescha keld, zetten deze politieke terroristen vol gens de minister hun acties voort met het uitsluitende doel hun eigen kas te spek ken. Minister Frey verklaarde dat ruim zeventien percent van deze nieuwe lich ting van bandieten tot de O.A.S. behoort. De hele techniek en strategie wijst in de zelfde richting van deze oorsprong. In te genstelling met de klassieke gangsters schuwen ze het gebruik van vuurwapens helemaal niet. Ofschoon de geheime legerorganisatie haar actieveld voor een ruim deel van de politieke naar de normale misdaad zou hebben verlegd, waarschuwde de minister toch met nadruk tegen onderschatting van het O.A.S.-gevaar in de vroegere zin van dat woord. Zo verzekerde de bewindsman over de aanwijzingen te beschikken dat de topleiders der O.A.S. hun hoop de pre sident der republiek, generaal Charles De Gaulle, uit.de weg te kunnen ruimen, npg altijd niet hebben opgegeven. JERUZALEM (AP) De Israëlische politie heeft donderdag zeven leerlingen van een Yeshiva (Talmoed- en Thora- school) gearresteerd. Samen met 50 ortho- dox-ioodse inwoners van Jeruzalem wbr- den zij verdacht van aanvallen op de centra van enkele christelijke missies in de stad. Van een school van de Finse missie ging een aantal ruiten aan scherven. Deze school wordt bezocht door christen- en joodse leerlingen. De orthodoxe extremis' ten en hun handlangers keerden zich ver der tegen de hoofdzetel van de zionistisch christelijke missie. Hier wierpen de zelo ten een automobiel omver. De vergader plaats van de Israëlisch-Hebreeuwse chris telijke bijbelvereniging was eveneens een doelwit van de extremisten. Hoewel niemand gewond werd bij deze onverwachte uitbarsting van geweld, ne men de Israëlische autoriteiten de inciden ten hoog op. DJAKARTA (AP) De Indonesische marine heeft voor haar eenheden in de wateren rondom Borneo een verhoogde paraatheid afgekondigd, in verband met de opstand in Broenei. De opstand, die op 8 december uitbrak in Broenei en delen van Serawak en Noord-Borneo, werd enkele dagen later door Britse troepen de kop ingedrukt. Thans proberen deze troepen de resten van de rebellenstrijdmacht, die in de richting van Indonesisch Borneo vlucht, te om singelen. Een functionaris van Soekarno's Natio nale front heeft onlangs te Soerabaja op een massabijeenkomst verklaard, dat hon derdduizenden Indonesische guerillastrij ders bereid zijn aan de opstand deel te nemen. Verder heeft de Indonesische rege ring een Britse nota verworpen, waarin de regering-Soekarno werd verzocht om garanties, dat Indonesië niet tussenbeide zou komen in Broenei. Azahari, de leider van de opstand in Broenei en minister-president van 'n staat die Broenei, Noord-Borneo en Serawak zou moeten omvatten, heeft 'n vertegenwoor diger in Djakarta benoemd. Bij beschikking van de minister van Maatschappelijk Werk, zijn de uitkeringen op grond van de tijdelijke bijstandregeling voor mindervaliden met ingang van de uit- keringsweek 31 december-5 januari voor personen van 21 tot 30 jaar verhoogd tot 23,25 en voor personen van 30 jaar en ouder tot 32,55. De regeling geldt voor meerderjarige ongehuwden, die bij hun ouders inwonen en geen regelmatige arbeid kunnen verrichten. Onder dit laatste wordt arbeid verstaan in normaal dienstverband of in het kader van de sociale werkvoor ziening, waarvoor door 21- tot 30-jarigen netto 34,90 meer per week wordt ont vangen en 30-jarigen en ouderen 48,80. Inkomsten uit arbeid of bedrijf worden bij de vaststelling der uitkeringen voor twee derde gekort. De uitkeringen kunnen ver- meederd worden met de premies voor vrijwillige en aanvullende ziekenfondsver zekering. De Nederlandse vereniging bescherming voetgangers vestigt de aandacht erop dat de voetganger er bij deze weersgesteldheid terdege rekening mee dient te houden dat de afstand welke een voertuig nodig heeft om tot stilstand te komen veelal tien maal groter is dan normaal en dat slipgevaar voor de hand ligt. Anderzijds verzoekt de vereniging het rij verkeer de zebra met nog grotere aandacht te naderen dan anders. De IJmuidense trawler Um 72 „Bea trice" is, zoals we al eerder hebben ge meld, naar Canada verkocht. Het vaartuig is nu onderweg naar zijn nieuwe bestemming. Een hele onder neming, onder de huidige weersom standigheden, die verre van ideaal zijn, zelfs voor grotere schepen op de Atlantische Oceaan. Bejaarden wordt aangeraden het huis niet dan met grote noodzaak te verlaten daar kans op ongevallen met de jaren stijgt. Mond- en klauwzeer. Wegens nieuwe gevallen in Overijsel van mond- en klauwzeer bij varkens heeft de minister van Landbouw een verbod tot vervoer van varkens ingesteld voor het gebied ten oosten van de IJsel. Ook varkensmarkten, keuringen, tentoonstellingen e.d. zijn in dit gebied alsmede in Meppel verboden. Twee jaar. De rechtbank in Breda heeft een 19-jarige jongen uit Middelbeers wegens diefstallen in Eindhoven, Oirschot en Breda veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf. De jongen was al 28 maal met de justitie in aanraking geweest. Tuberculose. In de Oost-Brabantse gemeente Erp is bij enkele mensen die in de dorpen Keidonk en Boerdonk wonen open tuberculose geconstateerd. In de ge hele gemeente zal een massaal bevolkings onderzoek worden gehouden. Burgemeester. Aan de heer J. Duker is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van de gemeente Barra- deel (Friesland). Ouder worden Enige jaren geleden heb ik kennis ge maakt met een boek dat over de psycho logie van de ouderdom ging. Daarin kwam, onder heel veel andere uitspraken, ook de ze voor: „Ouder worden is iets negatiefs en wordt steeds aldus ervaren." Anders gezegd: men wordt zich ervan bewust dat men iets niet meer kan of doet. Met de werkelijke oude dag hoeft dat weinig of niets te maken hebben. Een achtjarige knikkert graag, een achttienjarige heeft het knikker stadium al lang achter de rug, zonder zich daarom in het minst oud te voelen. Anders wordt het wanneer men dingen waarvoor men als volwassen mens warm kon lopen, nog slechts met een glimlach of zelfs met volmaakte onverschilligheid over zijn kant laat gaan. Dan kan men zeggen dat de jaren op het gemoedsleven hebben ingewerkt en het zo niet verarmd, dan toch ingrijpend gewijzigd hebben. Overigens: of er van verarming of verrij king sprake is, valt moeilijk uit te ma ken. De jongeren zullen de berusting van de latere jaren met een verachtelijk schou derophalen afdoen, de ouderen daarente gen zullen liever spreken van rijpheid en bezonkenheid, termen die duidelijk van waardering getuigen. Misschien ben ik nog niet oud genoeg om in dezen nadrukkelijk partij te kiezen, al ben ik op mijn levensweg wel zover gevorderd dat ik dingen die eertijds felle reacties bij mij wekten, nu belangstellend registreer en ze een plaatsje in mijn we reldbeeld tracht /te geven. Een rechtge aarde jongere zal dit een saaie, verwer pelijke bezigheid vinden. Ik, van mijn uit kijkpost, reageer daarop door saaiweg ook deze opvatting in de ruimte van mijn be grip onder te brengen. Indien zo'n jongere echter meent dat ik me in een onaantastbare vesting heb verschanst, is hij abuis. Het is zijn ves ting die onaantastbaar mag heten, voor lopig althans. De tand des tijds knaagt er aan, maar zo langzaam dat de jeugdige vestingbewoner zich nog jaren in zijn sterk te kan vermeien. Mijn fortificaties echter zijn gesloopt. Ik mag over zoveel parti culiere zekerheden beschikken als ik wil, allerlei schijnbaar onwrikbare standpunten zijn mij ontvallen. Zwart en wit zijn niet altijd meer absolute tegenstellingen. Ik heb weet van geringe verschuivingen die een zaak plotseling in een ander licht kunnen stellen. Mijn geestesoog is zodanig veranderd dat het niet meer in de eerste plaats naar de scherpe contouren zoekt, maar naar de bijna onmerkbare overgan gen. Ik bedacht dit alles nadat mij vandaag een tijdschrift van jongeren was thuisbe zorgd, een pak papier met veel merk waardige en kennelijk als onthutsend be doelde uitingen. Die jongelui kunnen niet nalaten, naar aanstoot te streven, ik kan niet nalaten door hun wildheid ongeër gerd te blijven. Ik neem haar in mij op als een natuurverschijnsel dat mij als le vend mens wel raakt en waarbij ik dus betrokken ben, doch dat geen enkele es sentiële invloed op mij heeft. De schrijver van dat boek had inder daad gelijk: ouder worden is iets nega tiefs. 'h ent Advertentie J Advertentie (Bulgaars) (Wat Kan kan kan Kan alleen) I. KAN juwelier - herloger BARTELJORISSTRAAT 2 - HAARLEM - TELEFOON 13004 Reclame-aanbieding. Aan de Oostzee kust van Sleeswijk-Holstein zijn honder den plastic zakken aangespoeld met communistisch propaganda-materiaal uit Oost-Duitsland. Vierling overleden. Donderdag is ook het laatste kind van de zondag in Philadel phia geboren vierling overleden. De ba by's, drie jongens en een meisje, wa ren te vroeg geboren. Het meisje en twee van de jongens stierven binnen elf uur. Het echtpaar heeft geen andere kin deren. Verslaggevers. Een Britse en twee Ame rikaanse verslaggevers zijn woensdag in een Katangese grenspost bij Rhode- sië door Kantangese soldaten mishan deld en beroofd. Een hunner, de Ameri kaan Weldom Wallace, moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Intercontinentale dut. Een passagier van een vliegtuig van de BOAC, die een kaartje had van Madrid naar Frankfort, versliep zich in zijn gemakkelijke vlieg- tuigstoel en werd op een Israëlisch vliegveld gewekt door de politie. Elektrische stoel. De 30-jarige neger Joe D. Sneed is in Huntsville (V.S.) op de elektrische stoel gestorven. Hij had in juni 1960 een blanke vrouw vermoord. Communistische klanken. Aan het Nana- cek-kwartet uit Praag, dat een tournee door de Duitse Bondsrepubliek wilde maken, zijn door Bonn visa geweigerd. Leiderschap. Mevrouw Kennedy deelt de eerste plaats op de Amerikaanse lijst van de best geklede vrouwen ter wereld dit jaar met de bankiersvrouw Loei Gui- ness. Mevrouw Kennedy werd beschre ven als „het symbool van leiderschap op het gebied van de mode voor de ge middelde vrouw in de hele wereld." Marsmuziek. Saoedi-Arabië heeft de alge mene mobilisatie afgekondigd in ver band met „de voortdurende, opzettelijke agressie in de lucht en op zee" door Egypte en Jemen. Na de bekendmaking van het mobilisatie-bevel werd door ra dio-Mekka de gehele avond marsmuziek gespeeld. Belangrijk. De staat Californië is de staat New York gepasseerd en met 17,4 mil joen inwoners de Amerikaanse staat ge worden met de grootste bevolking. Gou verneur Brown gewaagde in een toe spraak van de belangrijke plaats die Ca lifornië inneemt op het terrein van na tionale verdediging, ruimtevaart, onder wijs, landbouw, nijverheid, kunst, socia le voortuitgang, recreatie en waterwer ken. Spoedoperatie. De dokter in Modena (Ita lië) hield strak en stijf vol, dat de vier jarige Maria Christina Bertoni aan een flinke griep leed, maar haar ouders stonden op een röntgenonderzoek. Na een blik op de röntgenfoto's werd de kleine in allerijl naar het ziekenhuis gebracht voor een spoedoperatie. Zij maakt het uitstekend nadat een elektrisch lampje uit haar long werd verwijderd. Gezond. Finland heeft thans vijftien inwo ners van meer dan honderd jaar oud en in de loop van dit jaar zullen het er, ver wacht men, tweeëndertig worden. Uitbarsting. Bij een uitbarsting van de vulkaar Gamalama op het Oostindonesi- sche eiland Ternate zijn op oudejaars avond vijf mensen omgekomen. Drie personen zijn ernstig gewond en twee worden vermist. Het leger verleende bij stand bij de evacuatie van 3000 mensen naar de hoofdstad van het eiland. De marine voerde voedingsmiddelen en me dicamenten aan.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3