Amsterdamse geschiedenis in woord en beeld Pannes IIja Ehrenburg in de Pravda" aangevallen UITGAAN IN HAARLEM® DE PROGRAMMA'S Activiteiten van de Van Looy-stichting Deze week nog bespreking tussen N.T.S. en N.T.B. Nederlands Studenten orkest gaat weer op tournee Vioolpedagoog Oskar Back overleden Telstar leeft weer Kunstenaars ontwerpen schoolplaten Orgelconcert door Piet Kee Recital van Hans Henkemans NEGEN MUZEN NIEUWE UITGAVE VAN EEN 17e EEUWS GRACHTENBOEK VRIJDAG 4 JANUARI 1963 6 UA MCA r handen nabeschouwingen /Meisje van buiten" 11 MUZIEK TONEEL BALLET EN CABARET TENTOONSTELLINGEN DIVERSEN LEZEN EN LATEN LEZEN J. Damshuizer KRO-tv-mbriek voor zelfdoeners De radio geeft zaterdag 7 elevisieprogramma GOED NIEUWS voor minnaars van het oude grachtenschoon van Amsterdam en verzamelaars: bij de stadsdrukkerij van de gemeente Amsterdam is verschenen een herdruk van het beroemde grachtenboek, dat in 1768 door de kunstplaatsnijder Caspar Philips Jacobszoon in opdracht van boekverkoper Bernardus Mourik werd vervaardigd. Het waren twintig platen, voorstellende alle gevels van de Keizers- en Herengracht, een fraai getuigenis van de grootste visie van de toenmalige stads bestuurders bij de stadsuitleg in de zeventiende eeuw, een bron van eeuwenlange schoonheid en bewondering. (Van onze Amsterdamse redacteur) BERNARDUS MOURIK bracht 260 exemplaren van het grachtenboek in de handel. Het duurde tot 1922 eer een nieuwe druk verscheen. Dit was te danken aan het initiatief van de toenmalige hoofdin specteur van bouw- en woningtoezicht te Amsterdam, de heer E. van Houten, die het boek van een uitvoerige inleiding voor zag. In 1930 was er opnieuw een herdruk, toen verzorgd door het genootschap Am- stelodamum. Reeds voor de oorlog wa ren alle exemplaren van het grachtenboek uitverkocht en het was met name de heer van Houten, die zich sindsdien steeds voor een herdruk heeft beijverd. Deze herdruk, waartoe de gemeente raad in 1960 besloot, is dezer dagen van de pers gekomen en dit boekwerk kan men tevens zien als het levenswerk van de heer van Houten. Immers, behalve de afbeeldingen van Caspar Philips Jacobs zoon, is er een bijlage met geschied- en bouwkundige beschrijvingen van de hand van de heer van Houten, die bij alle 1400 op de Keizers- en Herengracht staande huizen een uitvoerige toelichting geeft. Hiermee is het grachtenboek waarvan de officiële naam nog steeds luidt „Ver zameling van alle de huizen en gebouwen langs de Keizers- en Heerengrachten" een waardevol dokument geworden. 0 HET GRACHTENBOEK is om een twee de reden een belangwekkende verschij ning. Enkele jaren geleden ontdekte na melijk mr. C. A. van Swigchem, thans werkzaam bij de Rijksdienst voor Monu mentenzorg, in de bibliotheek van de Ko ninklijke Nederlandsche Akademie van Wetenschappen in Amsterdam de origine le tekeningen van Caspar Philips Ja cobszoon, die reeds lang verloren waren gewaand. Voor de nieuwe uitgave konden deze tekeningen worden gereproduceerd. Het grachtenboek bevat dus de 20 pla ten van de oorspronkelijke uitgave plus de uitvoerige beschrijving van de heer van Houten. In 1768 moest bij intekening 24 stuivers worden betaald en voorts voor elk van de platen 12 stuivers. Het is een prijs die in de twintigste eeuw niet meer mo gelijk bleek. Het grachtenboek, prachtig gebonden in een houten omslag, zal 60.- gaan kosten. Het boek, dat in een oplage van slechts 1000 exemplaren is vervaar digd, zal binnen enkele weken in de boek handel verkrijgbaar zijn. De Stichting Het Huis Van Looy, die tot doel heeft de nagedachtenis aan Jacobus van Looy als schilder en schrijver levend te houden, heeft volgens haar jongste jaar medewerking aan tentoonstellingen in den lande verleend door schilderijen en teke ningen van Van Looy uit haar verzame ling beschikbaar te stellen. Laatstelijk was werk van hem te zien op de tentoon stelling „Breitner en tijdgenoten" te Al melo en op de expositie „De tweeling- muze" in het Goois Museum. Voor het litteraire werk van Van Loov werd in 1962 aandacht gevraagd door een druk-bezochte lezing te Haarlem van God fried Bomans uit en over de trilogie „Jaapje-Jaap-Jacob".Aan die avond werd ook meegewerkt door de 13-jarige Maria Peeters uit Rotterdam, wier opstel over Jacobus van Löóy kort tevoren was bekroond in een door het Rijksmuseum uitgeschreven wedstrijd voor schoolopstel len over kunst. Evenals in vorige jaren werd opnieuw een veertigtal exemplaren van „Jaapje" uitgereikt aan die leerlin gen van middelbare scholen, gymnasia en kweekscholen in Haarlem en omstreken die bij hun eindexamen het beste resul taat in het vak Nederlands behaalden. De bibliotheek van de stichting werd verrijkt met exemplaren van de zeldzame eerste drukken van „Meinacht" (vertaald door Van Looy) en „Gekken", beide uit 1892. Nog deze week zal er een bespreking zijn tussen de Nederlandse Televisie Stich ting en de bonden, waarin de musici zijn georganiseerd. Er zal dan, zo ligt in de lijn der verwachtingen, ook de kwestie ter sprake komen van de weigering der bij de Nederlandse Toonkunstenaarsbond aan gesloten musici, om voor de N.T.S. of een televisiesectie te spelen. Uitdrukkelijk is van de zijde van de N.T.S. verklaard dat deze ontmoeting niet geschiedt onder druk van de omstandighe den. Hët is de logische voortzetting, aldus een woordvoerder van de N.T.S., van de vorig jaar gehouden besprekingen over een overeenkomst tussen de bonden en de N.T.S. inzake onder andere de honorering van voor de t.v. spelende musici. De situatie is overigens wel enigszins verward geworden vooral nu is gebleken dat twee andere toonkunstenaarsbonden niet achter de N.T.B. staan. Bij de om roepen zelf is er een vrij groot optimisme ten aanzien van een oplossing. Zo heeft de K.R.O. gisteren nog verklaard geen di recte repercussies van de weigering te ondervinden. Men vertrouwde daar dat al les vóór de Teddy Scholten-show in orde zou zijn. Bij de AVRO wordt volgende week normaal woensdag begonnen met de repetities voor Music-hall; enkele contrac ten zijn al terug gekomen, enkele andere schijnen bij de bond te zijn gedeponeerd. Ook daar blijft men optimistisch. Overi gens, dat gisteren in het t.v.-programma van de AVRO de Symfonie in C (ballet) moest vervallen, heeft niets met deze kwestie uitstaande. De AVRO heeft deze telerecording even uitgesteld omdat de N.C.R.V. op vrijdagavond iets dergelijks zal uitzenden. Eén van beide omroepen moest dus het programma omzetten en de AVRO meende moreel verplicht te zijn dat te doen omdat de N.C.R.V. haar program ma het eerst had samengesteld. Advertentie ruw of schraal HAMEA.ftFmiTub.95or De „Vrienden en het Huis Van Looy" ontvingen deze keer als blijk van erkente lijkheid voor hun steun een kunstrepro ductie van Van Looy's bekende pastel „Studie van een maaier". Op 23 januari concert in Haarlem Het Nederlands Studentenorkest zal op 17 januari zijn elfde concerttournee be ginnen in Bergen, waar van 4 tot 17 janua ri onder leiding van Jan Brusse de repe tities worden gehouden. Op het program ma staan werken van Purcell, Mozart, een in opdracht gemaakt compositie van Ma- rius Flothuis en het tweede pianoconcert van Sains Saens, waarbij Jan Wijn solist is. De tournee, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het Nederlands Studen tensanatorium en het Universitair Asyl- fonds, is als volgt samengesteld: Bergen, 17 januari; Rotterdam 18 januari; Enge land 19 januari; Den Haag, 21 januari; Utrecht 22 januari; Haarlem 23 janari; Groningen 24 janari; Arnhem 25 janua ri; Eindhoven 26 januari; Heerlen 28 ja nuari; Heerlen 28 januari; Nijmegen 29 januari en op 30 januari in Amsterdam het gala-slotconcert. Op 83-jarige leeftijd is gisteren te Brus sel overleden de vioolpedagoog Oskar Back. Oskar Back, van geboorte Hongaar, bezocht het conservatorium te Wenen en het Koninklijk Conservatorium te Brussel. Daarna werd hij leraar en in 1919 hoofd leraar aan het Muzieklyceum te Amster dam. In 1935 nam hij in Rotterdam de lei ding op zich van het Toonkunst Conser vatorium; eveneens in dat jaar werd hij genaturaliseerd. De heer Back is slechts eenmaal als solist in een concert opge treden: op 17 januari 1908 in Schevenin- gen met het Residentie Orkest onder lei ding van Henri Viotta. OSKAR BACK heeft bekende Nederland se violisten opgeleid dan wel de hogere nascholing gegeven, zoals Jo Juda, Wil lem Noske, Theo Olof, Herman Krebbers en Jean-Louis Stuurop. Ook heeft hij een groot aantal concertmeesters opgeleid. De heer Back heeft vele malen zitting gehad in internationale jury's. Bij zijn 75e ver jaardag werd een Oskar Back Fonds in het leven geroepen om de studie van jon ge onbemiddelde bekwame musici moge lijk te maken. Bij zijn 80e verjaardag tra den zijn leerlingen Willem Noske, Theo Olof, Herman Krebbers en Jean-Louis Stuurop in een concert als solisten op. De Amerikaanse communicatiesatelliet „Telstar", die sinds 23 november als ge volg van straling buiten werking is ge weest, heeft donderdag weer gereageerd op van de grond af gezonden signalen. Na dit bemoedigende succes is besloten om heden via de „Telstar" een perscon ferentie over deze kunstmaan uit de Ver enigde Staten naar de Europese grondsta tions uit te zenden. De uitzendingen is vastgesteld op 15.00 uur Nederlandse tijd. DONDERDAG IS IN DE Haagse Gevan genpoort een tentoonstelling geopend van de eerste serie van twintig schoolprenten, die in opdracht van het ministerie van O. K. en W. zijn vervaardigd door bekende grafische kunstenaars ter decoratie van kweekscholen en u.l.o.-scholen. Het rijk volgt hierin het voorbeeld van de gemeen te Den Haag, die reeds vele jaren ge leden dergelijke prenten liet maken door Haagse kunstenaars. In beide gevallen ging het initiatief voor deze opdrachten uit van de schilder Jan van Heel, zoals het hoofd van de onderafdeling beeldende kunsten van het ministerie, mr. J. F. M. M. Jansen meedeelde in zijn openings woord. VOOR DEZE SERIE maakten de twintig kunstenaars ieder een prent, waarvan 60 afdrukken zijn gemaakt, zodat 1200 platen voor distributie in de scholen beschikbaar kwamen. Dat is natuurlijk niet veel, maar het is dan ook maar een eerste begin. De ze keer kwamen de 90 kweekscholen in ons land het eerste aan de beurt en daar na de u.l.o.-scholen in de drie noordelijke provincies, die elk zes platen kunnen krij gen. In volgende jaren komen weer ande re scholen in aanmerking. De verschillende stromingen die in de hedendaagse kunst voorkomen, zijn zoveel mogelijk vertegenwoordigd, en zo vindt men naast sterk geabstraheerde composi ties van Harry van Kruiningen, Ru van Rossem, Jef Diederen en Frans Nols ook figuratieve werken, zoals het beminnelijke balletmeisje van Kurt Lob, het mooie duin landschap van Metten Koornstra of de Deltawerken van Toon Wegner. Een fantastische sprookjessfeer heb ben Catharina Goeting en Nico Wijn berg in hun decoratieve composities. De meeste kunstenaars hebben kleur in hun litho's, hout- en linosneden toegepast en sprekende kleuren zijn in een wandplaat natuurlijk ook wel aantrekkelijk De opbrengst bestemde de jarige voor het Rudolf Mengelberg Fonds. Oskar Back was officier in de orde van Oranje Nas sau. De crematie zal plaats hebben op maan dag. 7 januari te Westerveld, na aankomst trein 14.31 uur, halte Driehuis-Westerveld. In het Gemeentelijk Concertgebouw zal op donderdag 10 januari 1963 van 20-21 uur, de organist Piet Kee optreden. Hij speelt van Johan Sebastian Bach (1685-1750), Pas torale, Prelude, musette, air, gigue, Prelu dium en fuga in f kl. t.; van Olivier Mes- siaen (geb. 1908), Appartion del'église éter- nelle, uit „Les Corps Glorieux" a. Force et agilité des corps glorieux, b. Joie et clarté des corps glorieux, c. Le mystère de la Sainte Trinité; van Hendrik Andriessen (geb. 1892), Sonata da Chiesa. Thema met variaties en Finale; van Seth Bingham (geb. 1882), The rhythmic trumpet; van Petr Eben (geb. 1929), Musica Dominicalis. De pianist Hans Henkemans zal op vrij dag 11 januari aanstaande een recital ge ven in het Gem. Concertgebouw te Haar lem. Het programma vermeldt werken van Mozart, Beethoven (sonate op. 10 nr. 2 en de sonate op. 109) en Debussy (twee de boek Préludes). Enige uren na het persbericht over het ontslag van de president-directeur van de K.L.M., de heer v. d. Beugel, zond de AVRO een t.v.-documentaire over de ge schiedenis van de luchtlijn Amsterdam- Djakarta uit. Door een toeval kwamen ons dus, in fel contrast met elkaar, het nogal miserabele heden en het grote verleden van onze nationale luchtvaartmaatschap pij voor ogen. Wat pioniers als v. d. Hoop, van Weerden Poelman, Koppen, Generaal Snijders, Frijns, Smirnoff en niet te ver geten Albert Plesman voor de totstandko ming van deze lijn (de „levensader" van de KLM) deden werd ons door de goede aanpak van samensteller Roelof Kiers weer eens extra duidelijk. Een beter plei dooi voor de sanering en het behoud van Plesman's levenswerk had op deze voor de KLM zo dramatische dag niet gehou den kunnen worden. De Pravda, het orgaan van de Russische communistische partjj, kritiseert de schrijver Ilja Ehrenburg wegens het verdedigen van westelijke invloeden op de Russische kunst. De aanval op de 71-jarige Ehrenburg vormt een onderdeel van de huidige campagne om alle „burgerlijke ideologische subversie" uit te bannen uit de Russische cultuur. Het artikel in de Pravda is van de hand van Alexander Laktionow, een vooraanstaand schilder uit de sociaal-realistische school. Hjj verweet Ehrenburg „onze kunst naar de afgrond te duwen, vanwaar zij gemakkelijk zou kunnen neer storten in een waarlijk gebrek aan cultuur". „ALS WIJ DE STEM van laat ons zeg gen I. Ehrenburg zouden volgen zouden wij reeds lang onder het vaandel van het formalisme hebben gestaan, onze liefde voor de Russische realistische kunst heb ben opgegeven en verliefd zijn geworden op de verschillende ismen, voornamelijk van Franse herkomst." Ehrenburg, die lange tijd in het Westen heeft doorge bracht als journalist, heeft herhaaldelijk aangedrongen op nauwere culturele ban den met het Westen. In zijn comfortabele flat in het hart van Moskou heeft hij ori ginele werken van zijn vriend Pablo Pi casso en van andere westelijke schilders. In de dagen van Stalin verdedigde hij het regime op handige wijze. Later werd hij een leidende figuur in de na-Stalin-perio- de, die bekend werd onder de naam van de in 1954 verschenen roman van Ehren burg „De Dooi". Hij zou zich hebben uit gesproken tegen de officiële campagne te gen de abstracte kunst, Amerikaanse jazz en westelijke invloeden in litteratuur, mu ziek en film. LAKTIONOW DEED ook een aanval op Joeri Nagibin, een 42-jarige schrijver, die deel uitmaakt van de beweging van jon geren die het recht van de abstracte schilders verdedigt om zich zo te uiten als zij willen. Het artikel schijnt een nieuw symptoom te zijn van de poging van het bewind de controle over de critici op de cultuurpolitiek te herwinnen. Voor het eerst in de geschiedenis van de Sovjet- Unie hebben deze critici openlijk gepro testeerd tegen de beheersing van het po litieke leven door de partij. In brieven aan Kroesjtsjev hebben zij gesuggereerd dat de maatregelen tegen de moderne kunst doen denken aan stalinis tische methoden. In een van de brieven wordt gewaarschuwd dat dergelijke be perkingen de creativiteit zullen verstikken en de Russische kunst tot de ondergang zullen brengen. LAKTIONOW KRITISEERT ook „men sen met vuile handen" die de jonge Sov jetkunstenaars op verkeerde wegen leiden. Hun activiteiten die tot een verwijdering van het sociaal-realisme hebben geleid, noemde hij een „dreigend verschijnsel". Ook klaagt hij dat tentoonstellingscom missies en commissies van deskundigen hebben toegelaten dat „formalistische kunst" aan het publiek is getoond. Dit moet worden gecorrigeerd door het uit breiden van deze commissies met verte genwoordigers van de Sovjet-maatschap pij waarmee de schrijver waarschijn lijk mensen bedoeld die de partijlijn door dik en dun volgen en er voor zullen zor gen dat geen kunstwerk dat van de offi ciële norm afwijkt, onder de ogen van het publiek komt. Doris Day populairste. Doris Day heeft de schone Elizabeth Taylor onttroond als de filmster, die bij de Amerikaanse bioscoopeigenaren de meeste populariteit geniet. Dit is gebleken uit de jaarlijkse enquête, die de „Motion Picture Herald" in de kringen der bioscoopeigenaren "hééft gehouden. Zij heroverde de titel, die zij twee jaar geleden aan Liz moest afstaan. Typografieprijzen. De gemeente Am sterdam zal zowel een Frans Duwaerprijs- 1962 als een H. N. Werkmanprijs-1962 voor typografie toekennen. De H. N. Werk- manprijs is bestemd voor het best ver zorgde typografische werk; de Frans Du- waerprijs is bedoeld als aanmoedigings prijs. Elk dezer beide prijzen zijn al naar gelang van de verdiensten van het te bekronen werk vastgesteld op 500, of f 1000 of 1500. Zondag 6 januari, Concertgebouw 14 u.: Concert door het Nationaal Jeugdorkest onder leiding van Nico Hermans. Solist; Max van Egmond, bariton. Programma: H. Andriessen, Vredenburg, Prokofjeff en Schumann. Donderdag 10 januari, Concertgebouw 20 u.: orgelconcert door de stadsorganist Piet Kee. Vrijdag 11 januari, Concertgebouw 20.15 u.: 2e concert in de meesterserie: Hans Henkemans, piano. Kunstzaal „In 't Goede Uur", Nieuwe Kerksplein: Dagelijks klassiek grammo- foonplatenconcert van 2122 uur. Tot en met 6 januari Sol er en Beethoven. Tot en met 13 januari Mozart. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land: Maandag-, woensdag- en vrijdag avond: Klassiek grammofoonplatencon- cert. Vrijdag 4 en zaterdag 5 januari, Stads schouwburg 20 u.: Toneelgroep Ensemble met „Naar het U lijkt" van Shakespeare. Regie: Karl Guttmann. M.m.v. Sigrid Koetse, Julien Schoenaerts, e.a. Zondag 6 januari, Stadsschouwburg 20 u.: Toneelgroep Ensemble met „Een maand op het land" van Toergenjev. Regie: Peter Sjarov. M.m.v. Sigrid Koetse, Ju lien Schoenaerts, Jan Retèl e.a. Maandag 7 januari, Stadsschouwburg 20 u.: Toneelgroep Studio met „Jeugdproces" van Manuel van Loggem. Regie: Peter Oosthoek. M.m.v. Joop Admiraal, Jules Hamel e.a. Maandag 7 januari, Minerva Theater 20.15 u.: Voordracht uit „De parel" van John Steinbeck door Aafje Top. Woensdag 9 januari, Stadsschouwburg 20 u.: Toneelgroep Theater met „We zullen wel zien" van Roland Dubillard. Regie: Ben Groenier. M.m.v. Enny Mols de Leeuwe, Ingeborg Elzevier, Piet Kamer man, Ton Lensink. Donderdag 10 januari, Concertgebouw, 14 en 19.30 u.: Drie koningenspel door de Rudolf Steinerschool. Donderdag 10 januari, Stadsschouwburg 20 u.: Nieuw Rotterdams Toneel met „De Leugenaar". Blijspel van Carlo Goldoni. Regie: Richard Flink. M.m.v. Winnifred Bosboom, Martine Crefcoeur, Richard Flink en Coen Flink. Vrijdag 11 januari, Stadsschouwburg 20 u.: De Nieuwe Komedie met „Don Quichot op de bruiloft van Kamacho" van Pieter Langendijk. Dinsdag 8 januari, Stadsschouwburg 20 u.: Nederlands Danstheater met „Voet bij stuk" van Hans van Maanen, muziek: Howard Brubeck, „Rooms" van Anna sokolov, muziek van Kenyan Hopkins, „Septet" van Benjamin Harkarvy. Mu ziek van Saint Saëns, en „Concertino" van Hans van Maanen, muziek Boris Blacher. Café-chantant „Adam en Eva", Raaamvest: Zaterdag 5 januari, cabaret van Frans en Fiet Koster van 202 uur. 6 en 7 januari gesloten. 8 januari besloten voorstelling. Van 9 januari af iedere avond, behalve maandag, cabaret van 202 u. Nieuw programma: „Pas op voor Eva's" door Frans en Fiet Koster. Met medewerking van Marjan Berk en Han Reiziger. Teylers Museum, Spaarne 16: Schilderijen 19de en 20ste eeuw, tekeningen Holland se, Franse en Italiaanse school 16de tot en met 19de eeuw. Fossielen, historische en natuurkundige instrumenten, mine ralen, 31 toons Fokkerorgel. Dagelijks, behalve maandag van 1115 u. Eerste zondag van de maand van 1315 u. „In 't Goede Uur": Tentoonstelling van tekeningen van Paula Nieuwenhuis- Thies. Dagelijks geopend van 1018 u. en van 2022 u. Kunstcentrum „De Ark": Exposities van schilderijen van J. v. d. Gaag. Tot en met 26 januari dagelijks geopend van 917 uur en tijdens de concerten op maandag, woensdag en vrijdag tevens van 18 tot 20 uur. Museum Het Huis Van Looy, Kleine Hout weg 103: Tentoonstelling van litho's en affiches van Toulouse Lautrec tot en met 15 januari. Dagelijks van 1012.30 u. en 13.3017 u. Zondags van 1417 u. De Vishal, Grote Markt: Selectie uit eigen verzameling. Dagelijks van 10—17 uur. Zondags van 1317 u. Van 21 december tot en met 13 januari tentoonstelling van de vereniging van beeldende kunstenaars „De Groep". Tevens expositie van aan winsten uit 1962 van 't moderne Haar lemse Kunstbezit. Dagelijks van 1017 u. Zondags van 1317 u. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Geopend dagelijks van 10—17 u., zondag van 1317 u. Zaterdag 5 januari, Concertgebouw 20 u.: leerlingenavond en openbare dans- Lijst van door de Stadsbibliotheek aange schafte boeken. Romans: Belcampo, Bevroren vuurwerk, een keuze uit de verhalen. Camus, Koninkrijk en ballingschap. Haasse, De meer min. Laforgue, Hamlet of de gevolgen der kinderliefde. Maclean, Komplot op zee. Mons, Mijn zoon Gerrit. Troost, Nazomer in Toscane. De Vries, Februari, roman uit het bezettings jaar.1941, deel I. De vreemde wet. McCullers, Clock without hands. Sansom, The last hours of Sandra Lee. Sharp, Martha in Paris. Spalk, The prime of miss Jean Brodie. Manzini, Un'altra cosa. Del Valle-Inclan, El ruedo iberico. Deel III. Baza de espades. Ontwikke- lingsboeken: Jung, Archetypen. Bronkhorst, Het concilie en de oecumene. Mönnich, Reidans der heiligen. Gamow, Aarde en heelal. Vogt en Wermuth, Thieme's aquarium- en terra- riumboek. Swaluw en Van der Woerd, Inlei ding tot de TV-service, 3e druk. Priestley, Literature and Western man. Rijpma, Bloem lezing uit de Nederlandse letteren. Walravens Hedendaagse schilderkunst in België. Korf Ne derlandse majolica. Birket-Smith, Ferne Völker Peisson, La route du pöle sud. Baanen. Grau- bünden, Engadin in zomer en winter. Ouwe hand, Naar en in de mooiste natuurgebieden Reisboek voor Overijsel, 5e druk. Pawelke, Der Jemen das verbotene Land. Van Bere- steyn. Genealogisch repertorium. Deel II. (Leeszaal). Tetens, Het nieuwe Duitsland en de oude Nazi's. Landbouwgids 1963. (Inlichtingen) Enkhuizer almanak 1963. (Inlichtingen). demonstratie door de dansschool van de Gebr. v. Aken. Zondag 6 januari, Concertgebouw 20 u.: dansavond. Zondag 6 januari, Brinkmann 20 u.: Dank avond. Dinsdag 8 januari, Krelagehuis, Leidse- vaart 20 u.: Onder auspiciën van de Ko ninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde voor dracht door W. R. van Oudshoorn: „Vas te planten en rotsplanten". Woensdag 9 januari, Brinkmann 20.15 u.: Lezing door Schout-bij-nacht L. E. H. Reeser: „Verrichtingen van de strijd krachten, de zeemacht in het bijzonder, bij de verdediging van Nieuw Guinea", voor de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot", voor de Kon. Ver. „Oost en West" en voor het Algemeen Nederlands Verbond. Jeugdgebouw „Het Baken", Bakenesser- gracht 1417 u.: Iedere zaterdag Haar lemse ruilbeurs. Grote of St. Bavokerk, ingang Oude Groen markt 23: Te bezichtigen van 9—17 u. Stadhuis, Grote Markt: Op werkdagen te bezichtigen van 912.30 u., daarna mel den bij de portier. Zaterdag gesloten. R.-K. Kathedrale Basiliek, Leidsevaart: Voor bezichtiging aanmelden bij portier. Het befaamde en knap gecomponeerde werk van Clifford Odets „The Country girl" („Het meisje van Buiten") heeft ons, mede dank zij de sterke bezetting van de drie hoofdrollen, een avond vai boei end televisie-toneel bezorgd. Een weinig chargement kan dit stuk al, gewijd aan de redding van de acteur Frank Elgin, een onevenwichtige alcoholist en een laffe ko mediant, kapot doen spelen. Dit nu ge beurde gisteravond gelukkig niet. Jan Retèl beeldde meesterlijk en beheerst de figuur van Elgin uit: een zwakkeling die zich koestert in zijn eigen ellende, een karakterloze leugenaar en een groot to neelspeler, ook in het door hem verprutste leven. Bewonderenswaardig was het modern- koele, maar daardoor sterk gespannen spel van Ina van Faassen als de gedesillu sioneerde vrouw van de acteur. Aldus gaf het meisje-van-buiten prachtig partij aan de harde, maar menselijke en nog idealis tische regisseur Bernie Dodd, die alles in het spel zette, om Elgin te redden. Ton van Duinhoven maakte er een prachtige rol van. De beeldkwaliteit van deze t.v.- produktie was weer niet te best, maar kwam daardoor, vreemd genoeg, ten goe de aan de grotendeels miserabele sfeer, waarin dit spel zich ontwikkelde. Overbo dig en dus storend voor de continuiteit vonden wij de uiteraard statische foto's van New York, die alsmaar tussen de speelscènes ingelast waren. Eindelijk zal de K.R.O.-televisie een oud plan kunnen gaan realiseren, name lijk een rubriek voor hobbyisten. Mede werking voor deze rubriek is gekregen van het Bouwcentrum in Rotterdam, van de dienst Gezondheidstechniek van het T.N.O. en van de Koninklijke Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde. Daar door is men eigenlijk van de hobby als zodanig wat verwijderd geraakt. En dank zij de kritische instelling van 't Bouwcen trum is het meer een rubriek geworden over wat men zelf juist niet moet doen bij eventuele bouwplannen. Er zijn zes uit zendingen in voorbereiding, die elk een half uur zullen duren. In het verloop van deze halfuurtjes wordt door een vader voor zijn 17-jarige dochter op een zolder een slaap-zitkamer gebouwd. Er zullen heel wat fouten gemaakt worden. De des kundigen zullen dan echter klaarstaan om vader en de meehelpende dochter te hel pen. HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/S. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte ochtend klanken (gr.) (7.35 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied. 8.18 Lich te grammofoonmuziek. 8.40 Volksdansen (gr.) 8.50 Tips voor trips en vakanties. 9.00 Gymnas tiek voor de vrouw. 9.10 Klassieke grammofoon- kest. VPRO: 10.00 Samen thuis, lezing. 10.05 Hét sp'óor Van zijn komst, lezing (VARA: 10.20 Lichte orkestmuziek (gr.) 10.30 Van de wieg tot het graf, praatje. 10.45 Geknipt voor herhaling. 12.15 Tussen mens en nevelvlek, populair-weten- schappelijke lezing. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Tussen start en finish, actueel sportnieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA- Varia. 13.20 Vers van de pers: nieuwe lichte grammofoonplaten. 13.45 Voor de jeugd. 14.20 Radio Jazzclub. 14.50 Amusementsmuziek. 15.15 Matinee op de vrije zaterdag: Omroeporkest en solist: Klassieke en moderne muziek (in de pau ze: 16.00-16.20 Boekbespreking.) 17.15 Jazztrio en zangsoliste. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Roemeens orkest: lichte mu ziek. 18.45 Instrumentaal ensemble en zangso liste. 10.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Nieuwe Vaart: brievenbeantwoording. 19.45 Ka mermuziek. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Walsorkest. 20.35 Tel uit je winst, wedstrijdprogramma. 21.35 Socialistisch commentaar. 21.50 Lichte grammofoonmuziek. 22.10 Een lichtzinnig heerschap, hoorspel. 22.30 Nieuws. 22.40 Zo maar een zaterdag. in ja nuari, cabaretprogramma. 23.10 Lichte gram mofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/S. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Klassieke grammofoonmuziek. 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Geestelijke liederen. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Djinn, gevarieerd programma. 12.30 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht instru mentaal ensemble. 12.55 Katholiek nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Platennieuws. 13.20 Musicerende dilettanten. 13.45 Franse les. 14.05 Voor de jeugd. 15.00 Operettemuziek (gr.). 15.25 Metropole or kest en zangsolist. 16.00 Als dè dag van gis teren, klankbeeld. 16.30 Lichte grammofoonmu ziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Lichte grammo foonmuziek. 17.30 Boekbespreking. 17.40 Gitaar spel. 18.00 Kunstkroniek. 18.30 Hawaiian ensem ble. 18.50 Praatje voor politieke voetgangers. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.22 Sportpe- riscoop. 19.30 De Oelewappers, gevarieerd pro gramma. 20.00 Populaire klassieken door het omroeporkest en solist. 20.50 Lichtbaken, lezing. 22.00 Populaire grammofoonmuziek. 22.20? 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Wij luiden de zondag in. 23.00 Nouveauté's. 23.55- 24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Amusementsmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.35 Amusementsmuziek. 12.50 Pro grammaoverzicht. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de teenagers. 14.00 Nieuws. 14.03 Filmkroniek. 14.45 De Academie der Discofielen. 16.00 Nieuws. 16.03 Variété-orkest. 16.30 Lichte muziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Liturgische zangen. 17.25 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Koorzang. 18.28 Paardesport- berichten. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gevarieerde muziek. 20.00 Cabaretprogram ma. 21.00 Vlaanderen mijn land: gevar. pro gramma. 21.50 Dwarsfluitensemble. 22.00 Nieuws. 22.15 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Vedetten van binnen- en buitenland. 23.30 Lichte muziek. 23.55-24.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG NCRV: 19.30 Toekomstmuziek: rubriek voor teenagers over beroepsmogelijkheden. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. NCRV: 20.20 Wat verwacht u van een vrouwenprogramma?, interviews. 20.25 Alles draait om moeder, T.V.- film. 20.50 Riedels en fiedels: Nederlands mu ziekprogramma met Nederlandse artiesten 21.20 Attentie. 22.05 Ballet. 22.25-22.35 Wat boeit u het meest in de Bijbel? VOOR ZATERDAG VPRO: 15.00 Voetbal-elite, documentaire film 15.45 Atelierbezoek. 16.05 De vlught van Arle- quin Colombine, of: de bedrooge Doctoor 19e eeuwse Harlekinade (herh. v. 18 november jl 17.00 Voor de kinderen (-17.45). NTS: 18 30 Vol: •eybajwedstrijd Nederland—België te Groningen. VPRO: 19.30 Navigare necesse est, programma over de koopvaardij. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. VPRO: 20.20 Mens durf te leven cabaretkroniek. 21.05 De Judy Garland Show! 21.55 De oude Draaidoos, filmprogramma. 22.30- 22.45 Fleur la bouche, een-akter. Bijbelhandschrift. De universiteits bibliotheek in Jeruzalem heeft van een Newyorkse handelaar een bijbelhandschrift uit 1260, omvattende het oude testament, aangekocht, dat in Spanje geschreven zou zijn door een schriftgeleerde genaamd Abraham Ibn Malik en met illustraties in sefardische stijl is verlucht.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 6