VN-troepen bezetten Jadotstad, Katangese eenheden gevlucht Ralph Butiche naar Katanga wegens coördinatie-lacune DANSSCHOOL T. GRIEK - DE BEURS - Nieuw loonstelsel brengt zekere risico's mee Europoort-vraagstuk snel tot oplossing brengen Tsjombe steeds machtelozer - geen verschroeide aarde Discontoverlaging verraste niemand Directie Goodrich Zilver weer duurder Meer industrieterrein voor Rijnland" Geen prijsstop voor gedistilleerd Verbetering Hagelinger- weg in Santpoort Brand op lijnschip Toetreding Engeland tot EEG van allergrootste belang SCHEEPVAARTBERICHTEN Burgemeester Van Walsum VRIJDAG 4 JANUARI 1963 9 Schitterende actie Engeland Ernstige lacune Voorzitter K.v.K.: Kort economisch nieuws Dit jaar besluit over de weg Heemstede-Uithoorn JAARREDE VOORZITTER S.E.R. Provinciale konijnen en pluimvee-expositie WALL STREET: FLINKE WINSTEN Snellere verbindingen met Schiphol mogelijk LEOPOLDSTAD Troepen van de Verenigde Naties zijn gisteren de be langrijke Katangese mijnstad Jadotstad binnengetrokken. Er werd nauwelijks een schot gelost. Groepjes Europeanen stonden de UNO-troepen in de straten op te wachten. Blanke huurlingen en Katangese troepen waren tevoren weg getrokken in de richting Kolwezi, de vermoedelijke verblijfplaats van presi dent Tsjombe, die met weinig succes op roepen tot een politiek van verschroeide aarde blijft uitgeven. In Jadotstad vielen de installaties van de Union Minière vrijwel onbeschadigd in handen van de UNO. Functionarissen van de mijnbouwmaatschappij hadden de Ka tangese soldaten, die de fabrieken wilden opblazen en de stad wilden evacueren en in brand steken, weten over te halen deze terreur achterwege te laten. De troepen trokken weg onder medeneming van enke le onmisbare bedrijfsonderdelen. Het werk in de mijnen ligt stil. De bevelvoerende UNO-officier heeft vriendschappelijke besprekingen gevoerd met de burgemeester van Jadotstad en met vertegenwoordigers van de Union Minière, over voortzetting van het norma le leven in de stad. In New York heeft een UNO-woordvoer- der de troepen van de volkerenorganisa tie geprezen om de „schitterend uitgevoer de actie". Hij betreurde dat militaire mid delen moesten worden gebruikt, maar meende dat er geen andere keus was ge weest. Hij wees erop, dat Tsjombe gewei gerd had zijn overeenkomst na te komen om de UNO-troepen vrijheid van beweging in Katanga te geven. De UNO-strijdmacht beheerst thans Eli- sabethstad, Kipoesji, Kamina en Jadot stad. Daarmee heeft zij een belangrijke greep op de verbindingswegen in Zuid-Ka- tanga en is de weg geopend naar Kolwezi (Van "onze correspondent) LONDEN Nadat de vakbewegingslel- ders er een dag van tevoren nog met klem op hadden aangedrongen, heeft Maudling, de Britse kanselier van de schatkist, gisteren zoals reeds gemeld, het disconto van 4% tot 4 percent verlaagd. Sinds april van het vorige jaar was het bankdisconto onveranderd, maar het is de zesde verlaging in anderhalf jaar. In die periode is het van een recordhoogte van 7 percent geleidelijk gedaald. De maatregel kwam allerminst als een verrassing, want de verlaging werd aller wegen noodzakelijk geacht als één van de vele maatregelen om het stagnerende be drijfsleven weer enigszins op gang te bren gen en werkgelegenheid te scheppen voor de meer dan een half miljoen werklozen. Het disconto is mede verlaagd om teveel zogenaamd „heet geld", dat aangetrokken zuiver nationale aangelegenheden gaat, zo veel mogelijk worden „uitgehold". Dat het hiertoe uiteindelijk komen zal, mag men wel aannemen en men kan het van harte toejuichen, mits het op de juiste tijd en volgens het juiste tempo geschiedt. Prof. Verrijn Stuart merkte op zich van harte te zullen aansluiten bij alle voor stellen en maatregelen die erop gericht "ouden zijn de coördinatie te intensive ren en de nakoming van de coördinatie- plicht beter te waarborgen. Dat impliceert \i. echter niet dat anderen beslissingsbe voegdheid zouden moeten krijgen over de ■raag of voor de handhaving van econo misch en sociaal evenwicht in ons land het accent op monetair, budgettaire dan wel op loon- of prijspolitieke maatregelen moet vallen, mits wij anderen met de do sering van onze maatregelen niet nodeloos n de wielen rijden. „Dit moeten wij voor lopig nog zelf kunnen beslissen en wij zul len ook moeten kunnen uitmaken welke organen wij hiervoor nodig achten." Per 31 december 1962 is de heer E. R. Mckee in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afgetreden als directeur van de N.V. Nederlandse BF Goodrich Maatschappij. Tot zijn opvolger is benoemd de heer W. A. Beek, tot dus ver plaatsvervangend directeur. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier, geldend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10,06 10.16, Amerikaanse dollar 3,573.61. Canadese dollar 3,30—3,35. Franse frank (100) 73,20—73,70, Belgische frank (100) 7,20—7,25. Duitse mark (100) 89 6590.15, Zweedse kroon (100) 68,90—69,90, Zwit serse frank (100) 83,20—83.70, Italiaanse lire (10.000) 57,00—59,00, Deense kroon (100) 51,60—52.60, Noorse kroon (100) 49,85—50,85, Oostenrijkse schilling (100) 13,95—14,05, Portugese escudo (100) 12,55—12,70, Spaanse peseta (100, grote coupures) 5,92'/!—6,07'/!. De zilvernotering is, blijkens een op- ~ave van de firma Drijfhout te Amster- 'am opnieuw verhoogd en wel met 0,50, "dat deze thans bedraagt: 140,50 146,per kg fijn. De goudnoteringen zijn wederom onver- 'erd gebleven te weten veredelingsgoud i1004.150 en binnenlands goud 4.250 beide per kg fijn. De informatie- rsen voor gouden munten luiden als "t: Tientjes 29,00—30,00 (onv.), pon- i 34,00—38,00 34,00—37,50), 20 Napoléons 30,50f 32,50 30,25 32,25), 20 fr. Vrenelis 32,0034,00 -en 20 Belgische franks 29,00— 00 (onv.). de luchtbasis van de Katangezen. De Katangese ministers hebben hun ten ten opgeslagen in Mokambo, vlak bij de grens met Noord-Rhodesië. Kort na de inneming van Jadotstad be sloot het UNO-hoofdkwartier in New York om de UNO-ondersecretaris, de Ameri kaanse neger dr. Ralph Bunche, naar Ka- tanga te sturen. Een UNO-verklaring deed mededeling van een „ernstige lacune" in de verbinding en coördinatie tussen het hoofdkwartier in New York en de troepen in Kongo tijdens de operatie tegen Jadot stad. Men krijgt de indruk dat de bezet ting van de stad een eigen initiatief is geweest van de UNO-bevelhebber ter het in plaatse. Oe Thant heeft zich er bij UNO-hoofdkwartier in Leopoidstad scherpe termen over beklaagd, dat hij niet in alle fasen van de operaties in Katanga op de hoogte is gehouden. Thant heeft zijn voorgenomen reis naar Jamaica uitgesteld. In Brussel heeft de Union Minière mee gedeeld, dat zij een missie naar Leopoid stad heeft gezonden om te bespreken hoe de opbrengsten in buitenlandse valuta van de maatschappij kunnen worden verdeeld tussen de centrale Kongolese regering en Katanga. Verwacht wordt, dat de bespre kingen zullen beginnen zodra de Katange se gedelegeerden Leopoidstad hebben be reikt, aldus de maatschappij. De Belgische gemeenschap in Elisabeth- stad heeft een nieuwjaarsboodschap ge stuurd aan de Belgische minister Spaak, waarin wordt gezegd: „Door uw lafheid is in Katanga een derde oorlog begonnen. U zal worden gestraft door de wetenschap van de tonelen van verkrachting en moord, die u eeuwig zullen vervolgen. Wij hopen dat uw verziekte hersens nooit meer rust mogen kennen. (Reuter-AP) Advertentie Zijlweg 49 - Telefoon 14441 - Haarlem Aanmelden van nieuwe leerlingen voorjaarscursus beginners en gevorderden dagelijks - Speciale Jivecursus, Z.A. dansen. - Privéles volgens afspraak 17 In zijn Nieuwjaarsrede heeft de voorzit ter van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland ir. J. J. G. van Hoek vandaag zijn ernstige bezorgdheid uitgesproken ten aanzien van de voor de ontwikkeling van de industrie aanwezige plaatsruimte. Het district is, zo zei hij, gunstig gelegen voor toeleveringsindustrie en distributie tussen Europoort en IJmond, maar dan is het noodzakelijk dat meer industrieterrein wordt geschapen. Het reeds jaren geleden opgerichte in tergemeentelijke industrieschap „De Grote Polder" dient metterdaad tot leven te ko men, opdat er ruimte ontstaat voor uit breiding van de bestaande bedrijven en verplaatsing uit te saneren gebieden. De heer Van Hoek acht een intensiever con tact tussen de Kamer en de gemeentebestu ren noodzakelijk om de noodzakelijke sa menwerking uit te breiden. De prijs van gedistilleerd mocht met in gang van 1 november j.l. worden verhoogd met f 0,05 per literfles, als gevolg van ho gere kosten. Verscheidene fabrikanten hebben echter de prijs van jonge klare, van citroenjenever, van de zogenaamde „vieux" (Hollandse cognac) en van de brandewijn met 0,20 oer "ter verhoogd. Deze verhogingen zijn op advies van de slijtersorganisaties nog eens verhoogd met 10,05, zodat de consument 0,10 resp. ƒ0,25 per liter meer moest betalen dan hem in oktober j.l. in rekening werd ge bracht. Van de 3*4 pet. Nederlandse Staatslening 1955 I zal op 1 februari 1963 aflosbaar worden gesteld l/33ste deel van het op die datum uitstaande be drag van deze lening, zijnde 14.942.000 of zoveel meer of minder als uit het systeem van uitlo ting op eindcijfers van de nummers van de schuldbewijzen en afronding van de aflossing op de inschrijvingen in het schuldregister zal voort vloeien. Uitgeloot zullen worden 25 reeksen schuldbewijzen. De aflossing op de inschrijvin gen in het schuldregister van deze lening zal naar evenredigheid geschieden. Tegen het sluitingsuur van de Scheveningse pier op 31 december 1962 werd vastgesteld, dat er sinds de opening op 20 mei 1961 3.859.699 en treebewijzen zijn uitgegeven. Het aantal uitge geven entrees in het jaar 1962 beliep 1.625.144, een cijfer dat tengevolge van de weersomstandighe den in de afgelopen zomer enigszins beneden de ramingen bleef. De KNSM heeft wederom opdracht gegeven tot de bouw van een tweetal motorvrachtschepen elk metende 499 b.r.t. en met een waterverplaat sing van 1770 ton Beide eenheden worden ge bouwd bij E. J. Smit en Zonen Scheepswerven n.v. te Westerbroek. Als gevolg van de sterk toegenomen ver keersintensiteit voldoet de Hagelingerweg te Santpoort niet meer aan de eisen, die daaraan in hét belang van de veiligheid en de vlotte afwikkeling van het verkeer moeten worden gesteld. Ten einde hierin verbetering te brengen, hebben B. en W. van Velsen een plan doen ontwerpen voor het herprofileren van deze verkeersader. Het plan voorziet in de aanleg van een tweebaansweg met twee rijstroken. De breedte van elke baan varieert van 5.75 m. tot 6.50 m. Ze worden gescheiden door een plantsoenstrook van 3 m. breedte. Waar voldoende ruimte is, zullen tevens parkeerhavens worden aangelegd. B. en W. stellen zich voor, de verbrede Hagelingerweg te voorzien van een asfalt- verharding zoals ook is geschied met de andere hoofdroutes in de gemeente. Vorig jaar hebben zich op deze weg der tien ongelukken voorgedaan. Ten aanzien van het tracé van een nieuw aan te leggen provinciale weg wordt in de memorie van antwoord beho rend bij de begroting 1963 van het provin ciaal wegenfonds meegedeeld door G.S. dat zij van mening zijn dat zowel aan een tracé ten noorden als aan een tracé ten zuiden van Aalsmeer (aantasting van de Westeinder plassen) bezwaren zijn ver bonden. Er zijn volgens G.S. zowel verkeers-, agrarische en stedebouwkundige belangen in het geding als belangen van de recrea tie, in het bijzonder die van de watersport. G.S. zijn van oordeel dat deze belangen zeer zorgvuldig tegen elkaar dienen te wor den afgewogen om tot een verantwoorde keuze van het tracé te komen. Zij menen te mogen verwachten dat dit overleg, dat thans gaande is met de provincie Utrecht en met de gemeente Aalsmeer, in de loop van 1963 zal kunnen worden beëindigd. Ook de provincie Zuid-Holland, de overige bij de nieuwe weg betrokken gemeenten en Rijkswaterstaat (in verband met de kruising met het ontworpen tracé voor Rijksweg 3) zullen bij het overleg wor den betrokken. ONGEANIMEERDE STEMMING De stemming voor de internationale waarden is gisteren reeds onmiddellijk na de opening ongeanimeerd geweest. Alle hoofdfondsen bewogen zich beneden het voorgaande slotniveau. De lagere koersen waren mede het gevolg van gebrek aan affaire. Er werden weinig zaken tot stand gebracht. Philips gaf op 138.80 de gehele koerswinst van woensdag prijs. Unilevers konden zich vrij goed handhaven op f 138. AKU en Hoogovens twee punten lager op LONDEN (AP) Het 45.000 ton meten de lijnschip Canberra met 2.230 passagiers aan boord, driijft door brand stuurloos rond in de Middellandse Zee op 250 km van Malta. De brand was in een uur bedwongen, maar het schip kan de voornaamste ma chines niet gebruiken doordat het grote schakelbord is vernield. Een ander schip van de Londense P. and O.-Maatschappijde Stratheden, is in de buurt en zal de Canberra op sleeptouw ne men naar Malta. Van meer belang dan het landbouw vraagstuk, de kwestie der nul-rechten, de financiële en institutionele problemen is dat van Engelands toetreden als zodanig, op welke voorwaarden dan ook. Dit zei de voorzitter van de Sociaal-Economische Raad, prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, in zijn heden in het gebouw van de S.E.R. in Den Haag gehouden nieuwjaarsrede. Intussen, zo merkte hij voorts op, de mis lukking van de toetredingsonderhandelin gen zit er nog altijd in. „Van beide zijden zijn er naast constructieve ook ontbinden de krachten aan het werk. Men kan niet anders doen dan er het meest constructie ve van te hopen, maar de tijd gaat drin gen." Engeland erbij of erbuiten, in elk geval is de tijd rijp om de gehele opzet van de Westeuropese gemeenschappen weer eens op de helling te zetten, zo meent de voorzitter van het toporgaan van het georganiseerde bedrijfsleven. Hoe onvol komen ook, de E.E.G. is niettemin een springlevend geheel. Zelfs als men de za ken van de meest sombere kant beziet is er alle reden de E.E.G. hoog te blijven aanslaan. Veel aandacht schonk prof. Verrijn Stuart aan het nieuwe systeem van loon vorming dat zekere risico's meebrengt. Het nieuwe stelsel maakt geen inbreuk op het systeem der georiënteerde economie dat prof. Verrijn Stuart reeds zo vaak met warmte heeft verdedigd. Geen beleid is mogelijk zonder zorgvuldige afweging van risico's. In het onderhavige geval be staat het risico in het falen van het be drijfsleven bij de uitoefening van de taak die het zelf heeft begeerd. Zou het falen, dan is dat zeer te betreuren, maar nog geen onoverkomelijke ramp, omdat dan de overheid kan en zal ingrijpen. De S.E.R. heeft op verantwoorde wijze een bijdrage geleverd bij het doorhakken van een sociaal-economische knoop die an ders zeer hinderlijk had kunnen blijven. Uit een oogpunt van conjuncturele ontwik keling en uit dat van de betalingsbalans is er reden tot waakzaamheid. Daaruit be hoeft geen argument tegen het nieuwe loonsysteem te worden geput. Uitvoerig besprak prof. Verrijn Stuart het werkpro gramma voor de tweede etappe der E.E.G. en in het bijzonder de beleidsontwikkeling, gemeenschappelijk beleid en coördinatie. Bij gemeenschappelijk beleid is er wel overdracht van souvereiniteit, bij coördi natie niet. De Europese commissie wil reeds in de tweede etappe een stap verder komen dan het verdrag van Rome voorschrijft: de sociaal-economische bevoegdheden van de lid-sta ten moeten, voor zover het niet om door de hoge interest op korte termijn naar Londen vloeide, af te stoten, omdat een te grote hoeveelheid daarvan in fi nancieel opzicht ongezond is. Maar hoofd zaak is aanmoediging van allerlei indus trieën om zich in de economisch zwaar getroffen gebieden te vestigen, namelijk in Noord-Engeland, Schotland, Wales en Noord-Ierland. Een woordvoerder van de Bank of Eng land deelde gisteren mee, dat de verla ging in overeenstemming is met de alge mene krachtige positie van het pond ster ling op de wisselmarkten. Na de bekend making steeg de dollarkoers van het pond sterling op de Londense wisselmarkt van 2,8033 a 2,8036 tot 2.8030 a 2.8033. In Aalsmeer wordt van donderdag 10 tot en met" zaterdag 12 januari een provincia le tentoonstelling gehouden van konijnen, hoemders, sier- en postduiven, cavia's, sier- en watervogels en kleine vogels in café-restaurant Bloemenlust, Oosteinder- weg 247. De burgemeester van Aalsmeer, de heer G. G. Loggers, zal deze tentoon stelling openen op donderdag 10 januari 's avonds om 19.00 uur. De tentoonstel ling wordt georganiseerd door de Aals- meerse Konijnen- en Pluimveevrienden, secretariaat Zwarteweg 31, tel. 5546- 2977 Aalsmeer. Dodeiyke val. Op het terrein van de Shell aan de Vondelingenweg in Rotter dam is de 34-jarige pijpfitter P. J. van Bergen uit Rotterdam van een vier meter hoge stelling gevallen. Hij was op slag dood. Aagtedijk 3 v. Brisbane n. Port Pirie. Abida 8 te Trinidad verwacht. Acmaea 5 te Curacao verwacht. Acteon 6 te Abadan verwacht. Adrastus 28 v. Hongkong n. Yokohama. Alamak 3 v. Karachi n. Djibouti. Alchiba 3 v. Suez n. Djeddah. Algol 3 ten anker rede Genua n. Genua. Alioth 3 te Santos. Almdijk 3 te Kuwait. Alnati 3 v. Las Palmas n. Antwerpen. Ameland 4 te Curagao verwacht. Amstelmeer 3 te Suez. Amstelsluis 3 rede Suez. Amstelveld 3 v. Singapore n. Fremantle. Area pass. 3 Weser vuurschip n. Nordenhamn. Archimedes 3 te Rotterdam. Arendskerk 4 te Manilla v. Shanghai. Ares 5 te Callao verwacht. Argos 4 te Oran verwacht. Arkeldijk pass. 2 Mona Passage n, Antwerpen. Atys 3 te Rotterdam. Balong 3 v. Suez n. Djeddah. Banda 3 270 m. n.o. Socotra n. Bahrein. Bawean 3 105 m. n. Porto Rico n. Duinkerken. Borneo 3 v Penang n. Port Swettenham. Bovenkerk 3 v. Mombasa n. Tanga. Caltex Amsterdam pass. 3 Kp. Finist. n. R dam. Caltex Delft pass. 3 Ras Al Hadd n. Bombasa. Caltex Leiden 3 500 m. z.z.w. Bombay n. Bahrein. Caltex Madrid pass. 3 Kp. St. Vincent n. R'dam. Caltex Naples 3 56 m. n.n.w. Lissabon n. Bahrein. Cait. Pernis 3 65 m. z.w. Comoro eil. n. Bahrein. Calt Rotterdam 3 30 m. n.n.w. Muscat n. R'dam. Caltex The Hague 3 v. "Vizagapatnam n. Madras. Calt Utrecht 3 60 m. n.n.w. Muscat n. Tamatave. tainerounkust 3 v. A'dam n. Bordeaux/W -Afrika Camphuys 3 v. Lorenzo Marques n. Beira. Castor 2 te Famagusta. Celebes 3 v. Beyrouth n. Port Said. Charis 2 te Punta Cardon. Cinulia 7 te Rotterdam verwacht. Cradle of Liberty 2 v. Isle of Grain n. Port Said. Crania 2 v. Cardon n. Manchester. Dahomeykust 3 240 m. z.z.w. Finisterre n. A dam. Dalerdijk 4 te Cristobal verwacht. Daphnis pass. 3 Vlissingen n. Antwerpen. Delft 2 370 m. z.w. Flores n. Aruba. Diogenes 2 100 m. n. Guadeloupe n. Curapao. Dorestad 3 180 m. n.n.w. Finisterre n. Curagao. Doris 3 250 m. n.o. Azoren n. Bridgetown. Echo 3 60 m. n.o. Bon n. Londen. Eemland 3 v. Paranagua n. Sao Francisco. Eos 3 60 m. z. Lissabon n. Piraeus. Esso Amsterdam 4 te Bombay verwacht. Esso Rotterdam pass. 3 eil. Maslrah n. Rotterdam. Fina Nederland 3 v. Chittagong n. Abadan. Forest Hill 4 te Banias verwacht. Gaasterdijk 3 te Antwerpen. Gaasterkerk 3 v. Cadiz n. Antwerpen. Ganymedes 3 v. Los Vilos n. Antofagasta. Giessenkerk 3 480 m. z. Cocos eiland n. Aden. Graveland 3 240 m. n.o. Madeira n. Tenerife. Grebbedijk pass. 3 Landsend n. Le Havre. Groote Kerk 4 te Brisbane verwacht. Guineekust 3 te Freetown. Gulf Hollander 3 137 m. n.w. Djeddah n. Mena. Gulf Italian 3 160 m. n. Benghazi n. Mena. Hector 3 150 m. z.w. Patras n. Patras. Hecuba 3 v. Barranqullla n. Europa. Heemskerk 3 v. Rotterdam n. Londen. Hera 3 te Chalkis v. Kiuluh. Hermes 3 v. Hamburg n. Bremen. Hilversum 4 te Antwerpen. Hollands Diep 4 te Singapore verwacht. Inca 3 100 m. o.n.o. Kreta n. Marseille. Irazu 4 te Balboa. Izalco 3 v. Buena Ventura n. Guayaquil. Jason 3 te Rotterdam. Johannes Frans 3 115 m. w.n.w. Bahia n. Balboa. Kalydon 4 te Boston verawcht. Kara 4 te Curaqao verwacht. Karakorum 3 v. Beyrouth na Port Said. Katelysia 3 v. Yorktown n. Maracaibo. Kerkedijk 4 te Rotterdam. Kermla 3 200 m. z.w. Lissabon te Rotterdam. Khasiella 7 te Heysham verwacht. Kieldrecht 4 te Aden verwacht. Kloosterdijk 3 v. Hamburg n. Bremen. Kopionella 4 te Curasao verwacht. Koratia 4 te Curasao verwacht. Korenia 14 te Curasao verwacht. Korovina 3 te Rotterdam. Kosicia 7 te Montevideo verwacht. Krebsia 3 te Pernis. Kreeft 3 ten anker Narvik. Kryptos 4 te Thameshaven verwacht. Kylix 3 120 m. z. Mona n. New York. Laarderkerk 3 v. Hamburg n. Rotterdam. Laga 3 te Antwerpen. Leersum 3 rede Port Said. Lelykerk 3 75 m. z.w. Kreta n. Antwerpen. Liberiakust 4 te Rotterdam. Liberty Bell 3 70 m. z.w. Finisterre n. Port Said. Lombok 3 v. Mombasa n. Djibouti. Lycaon pass. 3 Finisterre n. Liverpool. Maasdam 3 v. New York n. Cobh. Maaslloyd pass. 3 Straat Messina n. Genua. Mainlloyd 3 v. Mount Maunganui te Napier. Medon 3 700 m. z.w. Azoren n. Europa. Meerkerk 4 te Bremen verwacht. Meliskerk 3 te Basrah'. Merseylloyd 3 te Antwerpen. Minos 4 v. Amsterdam n. Mantyluoto. Modjokerto 3 v. Marseille n. Rotterdam. Montferland 4 te Rio de Janeiro verwacht. Munttoren 2 v. Abadan n. Mombasa. Naess Commander 4 te Ummsaid verwacht. Naess Lion 3 v. Rastanura n. Suez. Naess Tiger 3 dwars Lissabon n. Bremen. Neder-Rijn 3 100 m. w. Malta n. Port Said. Nestor 3 v. Beyrouth n. Lattakia. Nijkerk 3 te Istanbul. Oberon 3 te Bridgetown v. Amsterdam. Oldekerk 3 te Port Sudan v.. Aden. Ommenkerk 3 600 m. o. Ascencion n. Dakar. Ondino pass. 3 Ras Fartak n. Kharg eiland. Onoba pass. 3 eil. Mashira n. Suez. Ootmarsum 3 te Balboa. Oranje 3 v. Melbourne n. Sydney. Oranje Nassau 3 te Aruba. Osiris 4 v. La Guaira n. Maracaibo. Peperkust 3 v. Bremen n. Hamburg. Pericles 3 te Esbjerg. P. G. Thulin 3 te Quentero. Philidora 5 te Thameshaven verwacht. Philine 3 v. Suez n. Mena. Philippia 3 400 m. w.z.w. Bombay n. Mena. Polydorus 4 te Singapore verwacht. Poseidon 4 te Hamburg. Prins Fred. Willem 3 v. Barcelona n. Valencia. Prins Johan Willem Friso 3 v. Istanbul n. Haifa. Prins Willem III 130 m. z.z.w. Ouess. n. Valencia. Prins Willem V 3 te Rotterdam. Prinses Margriet pass. 3 Kp. Finisterre n. Haifa. Pygmalion 3 te Tripolis. Radja 3 164 m. n. Port Sudan n. Suez. Raki 31 v. Columbia rivier te Tacoma. Reza Shah the Great 3 500 m. n.o. Puerto Rico naar Rotterdam. Rondo 2 v. Singapore n. Bangkok. Rotte 3 210 m. z.o. San Jose n. Vancouver. Rijnkerk 3 te Suez. Sabang 3 te Singapore. Sarpedon 2 v. Cumana n. Port of Spain. Scheldelloyd 3 515 m. n.w. Nieuw-Caledonië naar Napier. Schelpwijk 3 30 m. z.z.w. Mozamb. n. L. Marques. Scherpendrecht 3 170 m. w. Penang n. Hongkong. Schiedijk 6 te New York verwacht. Schielloyd 3 310 m. w. Finisterre n. Cristobal. Senegalkust 3 270 m. w. Casablanca n. Dakar. Sepia 3 120 m. o. Kp. Dondra n. Mena. Sigli 3 te Labuan. Socrates 3 te Callao. Stad Den Haag 3 150 m. w. Azoren n. Rotterdam. Statendam 3 v. Teneriffe n. Casablanca. Statue of Liberty 2 13 m. n. Bizerta n. Rotterdam. Steenkerk 4 te Rotterdam. Straat Banka 3 360 m. z. Ceylon n. Singapore. Straat Clement 3 v. Fremantle n. Mauritius. Straat Colombo 3 v. Penang n. Durban. Straat Cumberland 3 v. Beira n. Zanzibar. Straat Lombok 3 750 m. z. Maurit. n. Melbourne. Straat Magelhaen 3 v. Santos n. Montevideo. Straat Rio 3 330 m. z.w. Sabang n. Mauritius. Straat Singapore 4 te Melbourne verwacht. Tamara 3 in Cheasepeakbaai n. Baltimore. Tamo 3 140 m. o. Madeira n. Rio de Janeiro. Telamon 3 te Petitgoave. Tero 3 v. Rotterdam n. Antwerpen. Theron 3 v. Georgetown n. La Guaira. Tjibantjet 6 te Hongkong verwacht. Tjinegara 3 v. Brisbane n. Sydney. Triton 3 860 m. w.z.w. Landsend n. Hamburg. Van Cloon 4 te Auckland verwacht. Van Neck 4 te Manilla verwacht. Van Spilbergen 3 660 m. z.z.o. Maurit. n. Durban. Van Waerwijck 3 v. Tema n. Conakry. Vasum 3 60 m. o. Azoren n. Portland Maine. Viana 5 in Suezkanaai verw. n. Mena Al Ahmadi. Videna 3 v. Punta Cardon n. San Francisco. Vitrea 3 37 m. z.o. Malaga n. Mena. Vivipara 6 te Mena Al Ahmadi verwacht. Vlieland 3 400 m. n.\y. Finisterre n. Cura^a.o Vlist 3 v. Kaapstad n. Boston. Waibalong 3 v. Mogadiscio n. Mukallah. Waingapoe 3 rede Famagusta. W. Alton Jones 3 200 m. w. Kreta n. Port Said. Waterland 3 v. Amsterdam eil. n. Zuid-Amerika. Westertoren 3 te Aden v. Abadan. Willem Ruys 3 v. Southampton n. Port Said. Willemstad 3 te Funchal. Woltersum 3 te Le Havre. Wonogiri 3 v. Cristobal n. Los Angeles. Woronato 3 180 m. n.n.o. Marcus n. Los Angeles. Wonosari 3 v. Hamburg n. Bremen. Zafra pass. 3 Kuria Muria n. Gibraltar. Zaria 3 180 m. n.w. Djeddah n. Mena. Zeeland 3 290 m. w.z.w. Kp. v. Diemen n. Auckl. Zonnekerk 3 120 m. n.w. Perim n. Akaba. KLEINE VAART Aeneas pass. 3 Ouessant n. Gibraltar. Ank T. 2 op Wenermeer n. Zaandam. Appingedam pass. 3 Goeree n. Rotterdam. Areas 3 15 m. z.z.o. Portsmouth n. Rotetrdam. Bab T. 29 te Norrköping. Batavier-1 3 in Washbay n. Rotterdam. Beekbergen verm. 3 v. Sete n. Londen. Binnenhaven verm. 4 v. Duinkerk, n. Casablanca. Borculo pass. 3 Goeree n. Rotterdam. Carnissesingel 3 dw. Kp. Silleira n. Huil. Coccinelle verm. 4 v. Rouen n. Casablanca. Corrie Broere 3 dwars Terschelling n. Delfzijl. Diligentia 3 v. Immingham te Poole. Dongeborg 3 op Humber n. Rotterdam. Elsa 3 te Owers n. Bordeaux. Fiducia 3 te Haisborough n. Goole. Fiducia-2 3 in Washbay n. Maassluis. Flevo 2 40 m. z. Toulon n. Livorno. Gouweborg 3 op Thames n. Sas van Gent. Gramsbergen verm. 3 v. Rotterdam n. Plymouth. Heemskerk 2 v. Genua n. Livorno. Heerengracht 3 v. Shoreham te Nantes. Hontestroom 3 6 m. z. Kentishknoch machine- schade, sleepboten Friesland en Ebro onderw. Hoogland 3 v. Rotterdam te Stettin. Kaap Falga 2 v. Aarhus n. Kopenhagen. Keizersgracht 28 v. Hamina n. Helsinki. Lauriersgracht 3 v. Rotterdam te Hamina. Lingestroom 3 dw. Hoek v. Holl. n. Amsterdam. Marianne 3 v. Rouen n. Flins. Marie Christine 3 dw. Hk. v. Holland n. Stettin. Merwehaven 3 v. Duinkerken n. Casablanca. Midas 3 v. Aalborg te Aarhus. Nassauborg 3 60 m. w. Sevilla n. Sevilla. Orartjeborg 3 dwars Kp Vincent n. Londen. Oranjepolder 3 te Tongue n. Rotterdam. Pasteursingel 3 te Valencia n. Italië. Rtjsbergen 3 60 rq. w. Bonifacia n. La Spezir. Spolesto pass. 3 Goeree n. Rotterdam. Steenbergen verm. 4 v. Hamburg n. Le Havre. Statenlaan 3 te Trevose n. Cardiff. Stella Antares 3 te Catharinapoint n. Hamburg. Stella Polaris 3 4 Om. o. Gibraltar n. Antwerpen. Swift 3 v. Rouen te Kopenhagen. Urkersingel 3 op Thames n. Middlesbro. Vechtstroom 3 dwars Folkestone n. Plymouth. Walenburg 3 op Gironde n. Bordeaux. Wilpo pass. 2 Humbre n. Gyon. Zevenbergen 3 dwars Sevilla n. Barcelona. SLEEPVAART Ebro en Friesland 3 naar Hontestroom in Tha- mesmonding (machineschade). Humber pass. 3 Vlissingen n. Antwerpen. Oceaan 3 Ote St. Michaels. Oostzee 1 te Cobh. Utrecht 31 v. Londen op zoek naar Capella en Islandia, losgelaten door sleepboot Marinia. xioooooooononnnnrrxyiooaxxxxxYxxxxxYDooooonooonooooooooooi WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. 8 DE ADMINISTRATIE "OOOQOOOOOOOOOOOOOOOCXXXXXXXXXIüOQOOOCXXXXXXXXXXXXXXXXX» respectievelijk 402 en 558. Kon. Olies min een gulden bij een notering op 155.50, later 156. Aandelen Kon. Olie liepen later op tot 156. Spaarnestad van 778 op 780 b. VERHANDELDE FONDSEN 3 jan. 2 jan. Totaal 473 431 Hoger 209 (44,2%) 252 (58,5%) Lager 157 (33,2%) 110(25,5%) Gelijk 107 (22,6%) 69 (16,0%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U405—409 gl Kon. Olie157,50—158,20 Philips 139,30—141,50 Unilever f 139,20140,80 Hoogovens 561569 gl Stemming vast. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U408—410 gl 408% Kon. Olie158 gb-158,50 gl 158,30 Philips 141,80—142,30 142,20 Unilever 141 gb141,20 141,10 Hoogovens 569570 571 Vorige slotkoers A'dam Rubber. 104% H.V.A 125% A.K.U 403 Deli Mij 145,10 Hoogovens 556% Philips Gem. Bez. 138,90 Unilever 138,— Dordtsche Petr. 708 K. Ned. Petr. Mij. 156,05 Holl. Am. Lijn 117 K.L.M 44,20 K.N.S.M 136% Ned. Stoomv. Mij. 131 Ommeren Phs. v. 230 Scheepv. Un. Ned. 127% 186,50 208,— Unitas f 494,— Ver. Bezit v. 1894 123,— Amsterd. Bank 392% Ned. Handel Mij. 378 Rotterd. Bank.... 388 Twentsche Bank. 330 Albert Heijn 590% Amstel Brouwerij 447 Berkel's Patent 264 899 Biihrmann Papier 744 411 Ford 901 Gelder Kon. Pap. 247 Gist Spir.f. Kon. 348 Van der Heem 288 Heineken's Bier 455 Hoogenbosch Sch. 271 ïndola 469% Kon. Zout-Ketjen 733 Müller Nat. Bezit 316% Ned. Kabelfabr. 473 Philips Pref 54,90 Stokvis 170% Thomassen Dr. 700 Ver. Machinefabr. 182 Wessanen 360 Wilton Fijenoord 273 Zwanenberg-Org. 895 Billiton Mij. II 474% Aluminium Ltd... 23 American Motors 16% Anaconda 42% Bethlehem Steel. 30*7,8 Cities Service 56% General Motors.. 57% Kennecott Copper 67% Republic Steel 36% Shell Oil 36 U.S. Steel 45 Gedane noteringen. (Verstrakt door de Amsterdamsche Bank) Bij een actieve handel gaf de beurs van New York gistermorgen een vrij krachtige stijging te zien. Er was een ruime meer derheid van winsten tot een punt of hoger. De toon werd aangegeven door de spooraandelen, terwijl auto-, staal-, che mische en oliewaarden zich ook in de gunst van de beleggers mochten verheu gen. De markt sloot met winsten tot on geveer vier dollars. De omzet beliep 4.570.000 shares tegen 2.540.000 shares woensdag. De Dow Jones indices: Industrie 657.42 10.63), openbare nutsbedrijven 130.27 1,08) en spoorwegen 146.06 4.02). G.S. van Noord-Holland zijn van oor deel, dat in de behoefte aan snelle ver bindingen tussen Schiphol en de voor naamste plaatsen in de provincie in vol doende mate zal zijn voorzien, zodra de zuidelijke randweg van Amsterdam, waar van de aanleg reeds door het Rijk ter hand is genomen, is voltooid. Dit wordt meegedeeld in de memorie van antwoord behorend bij de begroting 1963 van het provinciaal wegenfonds. „Een vraag is of de last. die Rotterdam op de schouders heeft genomen niet te zwaar zal blijken te zijn. Deze vraag wint aan actualiteit naarmate enerzijds het tijdstip nadert waarop de overschotten van het havenbedrijf in tekorten zullen veranderen en anderzijds de speelruimte binnen het raam van de nieuwe financiële verhouding tussen het rijk en de gemeen ten voor Rotterdam geringer wordt". Dit heeft de burgemeester van Rotterdam mr. G. E. van Walsum gisteren gezegd in zijn Nieuwjaarsrede, waarmee hij de vergade ring van de Rotterdamse gemeenteraad opende. De heer Van Walsum zei voorts, dat wanneer de havenexploitatie voor langere tijd onrendabel zou blijken en een niet te aanvaarden druk op het gemeentelijk bud get zou gaan uitoefenen, er niets anders op zit dan dat het rijk Rotterdam te hulp komt om deze overgangsperiode te over bruggen. Eerder in zijn rede had mr. Van Wal sum reeds gezegd, dat zij die Rijnmond niet veel armslag willen geven, maar wel het havenbeheer toedachten, zich moeten realiseren, dat het havenbeheer voor alles besluitvaardigheid en snel en flexibel han delen eist en dat het beheer van een grote haven in handen behoort te zij van een krachtige corporatie, die zijn levensvat baarheid heeft bewezen. t Het is van het allergrootste belang, dat het vraagstuk van de nieuwe toegang tot de Nieuwe Waterweg en de Europoort te zamen zo snel mogelijk tot een oplossing wordt gebracht. Rotterdam heeft er recht op te weten waar het aan toe is, aldus de burgemeester Van Walsum. Bovendien: een langdurig uitstel van deze beslissing is een gevaar voor de Rotterdamse haven, omdat het de indruk moet wekken dat men aan de mogelijkheden, die men in het vooruitzicht heeft gesteld, is gaan twijfelen. In de tweede plaats behoort er met na druk op te worden gewezen, dat indijking van de Maasvlakte een optimum aan ha ven- en industrieterrein dient op te leve ren, niet alleen omdat aangenomen mag worden dat men er behoefte aan zal blij ken te hebben, maar ter wille van een zo gunstig mogelijke exploitatie.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9