UNO is vastbesloten om heel Katanga te bezetten Westers beroep op Tsjombe om tot rede te komen éemmtënw êüyf HET W Mr. Lieftinck: KLM-rapport had geheim moeten blijven Plan voor een academie te Haarlem De KJL.M« ;adord „Rode Deken" legt zijn ambt neer Nog geen bevestiging van officieuze berichten over voornemens Nieuwe CAO voor confectie-industrie Hoogleraren bepleiten vrijlating nazi's Coaster met man en muis vergaan PEUGE0T-SK0DA J tSsftfe Tsjombe blijft koppig Plaatselijk mist Twee Belgische vrouwen Het woord is aan Twaalf zeelieden vermist Weer vergadering COIFFURES DE VRIES In de krant van heden: 48e JAARGANG NUMMER 52 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant ZATERDAG 5 JANUARI 19 6 3 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93,Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H.C. vande1_ LEOPOLDSTAD De Verenigde Naties zijn niet van zins hun opmars naar de Katangese luchtbasis Kolwezi te staken. Het is de enige belangrijke plaats in Ka- tanga die nog niet door de UNO wordt be heerst en het laatste bolwerk en uitwijk- oord voor president Tsjombe en zijn man nen. Volgens in Salisbury opgevangen be richten waren UNO-troepen en Katangese gendarmerie gistermiddag met elkaar slaags op de weg van Jadotstad naar Kol wezi. Spoorbruggen en wegtunnels werden opgeblazen door de terugtrekkende Katan- gezen. De uit New York naar Leopoldstad over gekomen UNO-ondersecretaris Ralph Bun- che verklaarde gisteravond, dat de UNO haar taak in Katanga slechts kan voltooi en als haar bewegingsvrijheid in heel Ka- tanga is verzekerd. Behalve Kolwezi noemde Bunche als verdere doelen de luchtbais Sakania, aan de grens met Rho- desië, en Dilolo in het uiterste westen, aan de grens met Angola. De regeringen van Amerika, Engeland en België staan in druk overleg met el kaar en proberen president Tsjombe over te halen om naar Elisabethstad terug te keren, zijn politiek van verschroeide aar de te laten varen en in overleg met UNO en centrale Kongolese regering mee te werken aan de uitvoering van het UNO- herenigingsplan voor Kongo. De aanmaningen van de drie landen lij ken echter vooralsnog hun uitwerking te missen: via Brazzaville (voormalig Frans Kongo) richtte Tsjombe gisteren een KASALI IVU TANGAN Albertstad Kabato TJIKA KATANGA V-, Kommaf •Bukama;) ft Kommaf »E Elisabethstad ANGOLA Uranium- 0 km 300 5 RH0DESIE BRUSSEL De Union Minière heeft al haar mijnbouw- en verwerkingsactiviteit in Katanga moeten staken bij gebrek aan elektriciteit, zo deelt de maatschappij in Brussel mee. Vrijdagavond voerden Amerikaanse Globemasters transportmaterieel voor de UNO-strijdmacht op het vliegveld van Eli sabethstad aan. Daaronder bevonden zich pantserwagens en amfibitanks. SALISBURY Ongeveer 10.000 negers uit Katanga hebben gepoogd Noord-Rhode- sië binnen te komen. De vluchtelingen wer den echter door Rhodesische troepen te ruggestuurd. CANTERBURY (Reuter) Dr. Hewlett Johnson, Deken van Canterbury en popu lair bekend als de „rode deken", heeft zijn ambt neergelegd. De Kroon heeft zijn ontslagaanvrage ingewilligd. De 88-jarige dr. Johnson verwierf zijn bijnaam door zijn linkse sympathieën. Eind 1959 bracht hij op uitnodiging van het Chinese Comité voor de vrede, met zijn vrouw een bezoek aan Communistisch China. Hij reisde toen via Moskou. In 1954 verklaarde dr. Johnson onder ede voor de Amerikaanse ambassade in Londen geen lid van de communistische partij te zijn. In 1956 werd van verschil lende zijden op zijn aftreden aangedron gen naar aanleiding van het Russische op treden in Hongarije. Zijn bewondering voor het communisme heeft hem dikwijls in conflict met kerke lijke autoriteiten gebracht. Dr. Johnson is sedert 1931 in functie geweest. Als deken was hij de voornaamste bestuurder van de kathedraal van Canterbury, de zetel van de aartsbisschop. Hij werkt nu aan zijn levensbeschrijving, die hij zo goed als voltooid heeft. N.V. GARAGE VERBEEK Bloemendaalseweg 1 - 9 - Bloemendaa) Telefoon 52301 BARTÊUORISSTR™ HAARLEM TEL 13439 LËIOSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 FALCON TWEEDJASSEN Vandaag geen ERBIJ De slechte toestand van de wegen, spe ciaal in de buitenwijken, heeft het nood zakelijk gemaakt de omvang van de krant van heden zoveel mogelijk te beperken, teneinde de bezorging van de krant te vergemakkelijken. Het bijvoegsel ERBIJ moest daarom vandaag vervallen. Het spijt ons deze maatregel te hebben moe ten nemen, temeer omdat wij weten dat onze lezers grote prijs stellen op onze weekend-bijlage. Anderzijds weten wij dat onze lezerskring begrip heeft voor de buitengewone omstandigheden van het moment. DE DIRECTIE Verwachting tot morgenavond: Bewolkt met plaatselijk mist, maar ook verspreid voorkomen de opklaringen en geen neerslag van betekenis. Zwakke tot ma tige wind draaiend naar noorde lijke richtingen. Temperaturen om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. boodschap tot het volk van Katanga, waarin hij opriep om „op het eerste teken een strijd tot het einde te beginnen". „Ik ben in uw midden; als het nodig is zal ik mijn bloed voor onze zaak vergieten", zei Tsjombe. Hij deed een felle aanval op de Vernigde Staten, die hij beschuldigde van neo-kolo- nialisme. Bij het binnentrekken van de UNO-troe pen in Jadotstad zijn twee Belgische vrou wen en hun chauffeur om het leven geko- komen. Zij probeerden met hun auto te ontsnappen door een colonne UNO-mili- tairen, die bevel gaven te stoppen. Toen de auto doorreed openden de Indiërs het vuur. Het was spoedig duidelijk dat het een nodeloos bloedvergieten was geweest, maar de situatie dwong de UNO-militairen tot schieten. Zij waren zeer onder de in druk van het tragische gebeuren. Oe Thant heeft minister Spaak zijn diepe spijt over het voorval betuigd. In zijn laatste uitwijkplaats Kolwezi, waarheen de UNO-troepen nu onder weg zijn, staat president Tsjombe als een veldheer gebogen over een kaart van zijn Katanga. De enige vorm van leiding die hij echter nog vermag te geven is die van brallende oproepen tot een politiek van verschroeide aarde. Maar ook daar wordt weinig gehoor aan gegeven. De Union Minière vindt het behoud van haar mijnbouwinstal- laties van groter belang dan het steun blijven verlenen aan een man wiens heerschappij nu wel voorgoed lijkt te zijn gebroken. De beheerstheid die de troepen van de Verenigde Naties bij hun bezetting van Katanga aan de dag leggen, kon niet verhinderen dat zich bij hun binnen trekken in Jadotstad een gruwelijk incident afspeelde. Twee in paniek geraakte Belgische vrouwen trachtten met hun auto te ontsnappen door een UNO-colonne en negeerden een bevel tot stoppen. Daarop openden de Indi sche UNO-militairen het vuur. Toen de chauffeur van de auto zwaar ge wond naar buiten strompelde om uit te leggen dat hij niets kwaads in de zin had gehad, was het te laat: de vrouwen lagen dood in de auto, de chauffeur bezweek later aan zijn kwetsuren. De Indiërs waren diep onder de indruk van de achteraf nodeloos gebleken schietpartij. Oe Thant heeft minister Spaak zijn leedwezen betuigd over het gebeurde. Goethe: De oorlog is een ziekte waarbij de sappen, die tot gezondheid en behoud dienen, gebruikt worden om iets vreemds en onnatuurlijks te voeden. I V'-' I WÊÊti I :.v V. «U 4 w - V M „Onvoorstelbaar en ontoelaatbaar heeft prof. mr. P. Lieftinck, commissaris van de KLM, bet genoemd dat een aan de directie van de KLM uitgebracht ge heim rapport is uitgelekt. Hij doelde op het rapport van het Amerikaanse be- drijfs-economische bureau Mac Kinsey, dat na maandenlange studie en onder zoek vorig jaar is uitgebracht over de interne situatie bij de KLM. Prof. Lieftinck achtte het onjuist gede tailleerd in te gaan op de vergadering van de raad der commissarissen. „Er is een communiqué verschenen en er is een tweede in uitzicht gesteld", zo zei hij. Prof. Lieftinck onderschreef ten volle dat de stroom van geruchten op Schiphol over komend ontslag van vele andere top figuren (met name de directeuren mr. J. van der Wiel, J. C. van der Kloot en mr. L. H. Slotemaker) en over massaal ont slag aan andere personeelsleden het lo gisch gevolg hebben, dat de stemming on der het KLM-personeel bijzonder onzeker begint te worden. Hij verwachtte echter dat het voor de volgende week in uitzicht gestelde tweede communiqué voldoende klaarheid over de stand van zaken zal brengen. De geruchten zelf bevestigde noch ontkende hij. Of in het rapport inderdaad inkrimping De onderhandelingscommissies van het -sociaal werkgeversverbond voor de con- i'ectie-industrie en de drie werknemersor ganisaties „De Eendracht", „St. Lamber- tus" en „Unitas", zijn onder voorbehoud van goedkeuring door de respectieve be sturen tot overeenstemming gekomen over een nieuwe C.A.O. voor de confectie-in dustrie, die zal gelden voor het jaar 1963. Als belangrijkste punt werd voor de on der de C.A.O. vallende werknemers een loonsverhoging overeengekomen van 0.06 per uur, voor de werknemers van 23 jaar en ouder en voor de jeugdigen een ver hoging naar rato. In deze loonsverhoging is de verplichte per 1 januari 1963 in gegane compensatie voor de A.O.W. premieverhoging begrepen. Daarnaast, zo wordt in een gezamenlijk communiqué van de vier organisaties verder medege deeld, is een uitbreiding van de vakantie tot vijftien dagen overeengekomen, wat in 1963 zal resulteren in veertien werkdagen. Voorts zegt het communiqué dat met be trekking tot de verhouding tussen vrou wen- en mannenlonen aandacht is ge schonken aan de E.E.G.-resolutie van 30 december 1961. Het resultaat van de onderhandeling zal nadat de toestemming van de betrok ken besturen is verkregen op de kortst mogelijke termijn aan de toetsende in stantie ter goedkeuring worden voorge legd. Prof. mr. W. P. J. Pompe en prof. J. van Bemmelen hebben in het Nederlands Ju ristenblad gepleit voor het verlenen van gratie aan de 4 Duitse oorlogsmisdadigers, die in Nederland nog hun levenslange ge vangenisstraffen uitzitten. De vier, Lages, Fischer, Kotalla en Aus der Fuenten zitten nu zeventien jaar De schilders Kees Verwey en Ger Lataster en de beeldhouwers Mari Andries- sen, W. Couzijn, Nic. Jonk'en Theo Mulder hebben zich in principe bereid ver klaard als docent op te treden in een vrije academie te Haarlem, welke in juni aanstaande reeds met een zomeracademie zou beginnen in enkele ruimten van de Koudenhornkazerne te Haarlem. Dezer dagen zal te Haarlem de akte verleden worden van een stichting, in welker bestuur enkele zeer vooraanstaande Neder landers zitting hebben genomen. Het doel van de stichting is om op experimentele basis, zonder bestaande Nederlandse onderwijsvormen te dupli ceren, een gelegenheid te scheppen waar beeldende kunst-aspiranten in sa menwerking met een aantal docenten de kortste weg naar hun talent kunnen vinden. De docenten zijn niet gebonden aan een met onderwijsdoelstellingen samenhangend normenstelsel. Zij zijn vrij in de wijze waarop zij met de leer lingen wensen te werken; bovendien zal die werkwijze in belangrijke mate me- PENZANCE (Reuter) Op de Scilly- eilanden, ter hoogte van Cornwall aan de Engelse zuidkust, is vrijdag een zwaar beschadigde sloep van de 1.074 ton meten de Britse kustvaarder „Ardgarry" aange spoeld. Dit schip, dat een bemanning van twaalf koppen telde, werd vorige week zaterdag het laatst waargenomen. Sinds dien wordt het schip vermist. De Britse kustwacht vreest thans dat de „Ardgarry", die met een lading steen kolen een reis van Swansea (Zuid-Wales) naar Rouaan maakte, met man en muis is vergaan. de bepaald worden door de leerlingen. De laatstgenoemden zijn vrij hun docent te kiezen. Een belangrijk onderdeel van het project beoogt in de academie tevens een teken- en hoetseerschool voor ama teurs te vestigen, een soort zaterdagse academie. (Zie voorts pagina 6) van de directie tot een driehoofdige lei ding, namelijk een bedrijfseconomische directeur, een economische en een tech nische, al of niet onder leiding van een president-directeur, wordt aanbevolen, wil de prof. Lieftinck niet zeggen, wel echter sprak hij er direct daarop zijn verbazing over uit, dat dit geheime rapport was uit gelekt. Op 24 januari zal prof. Lieftinck, die tegenwoordig verbonden is aan het Inter nationaal Monetaire Fonds en de Wereld bank in New York, opnieuw naar ons land komen ter bijwoning van een tweede ver gadering van de raad van commissaris sen der KLM. Hij vertrok gisteren met 26 uur vertraging wegens de stagnatie op Schiphol. Vanmiddag om één uur zou de vergade ring van gedelegeerde commissarissen van de K.L.M. opnieuw bijeen komen om zich te beraden over de verschillende stappen, die genomen moeten worden om op korte termijn beslissingen te kunnen nemen die niet minder beogen dan het al of niet voortbestaan van de K.L.M. Niet alleen zou het college vanmiddag vermoedelijk reeds kunnen mededelen op welke wijze in het directoraat wordt voor zien, maar ook hoe op elk terrein en deze laatste drie woorden in de meest let terlijke betekenis bezuinigd kan wor den. Opnieuw zou de vraag aan de orde ko men of de huisvesting in het grote gebouw aan de Plesmanweg gehandhaafd moet blijven en of dit gebouw geen andere be stemming kan krijgen. Gedacht wordt aan de huisvesting van een ministerie, bij voorbeeld dat van Sociale Zaken, waar omtrent reeds eerder plannen hebben be staan. De heer Van der Beugel heeft zich gis teren met zijn volledige instemming laten opnemen in een ziekeninrichting, waar hij volledig geïsoleerd is van de problemen rond de K.L.M. en tot rust kan komen. Zie onze etalage Wijk a. Zeeërweg 4 Schrootjes in div. houtsoor ten voor wandbekleding Douche- en Zitdouchebakken Kasten en Keukens Zaanlandsche Houthandel Telefoon 7543 Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Weerrapporten1, 2 Uit het Binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem2 Beeldverhalen 2, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands Nieuws3 Op en om het Binnenhof3 Kerkdiensten4 Uit stad en omgeving4, 5 Scheepsberichten 5 T aal-laria 5 In de Vishal en op Zee5 Horen en Zien6 Kunst 6 Feuilleton 7 Puzzel7 Topsy 8 Economisch nieuws9 Beurs 9 Sport 11 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Het aftreden van drs. Van der Beugel als president-directeur van de KLM heeft wel onmiskenbaar duidelijk gemaakt dat onze nationale luchtvaartmaatschappij door de ontzaglijke moeilijkheden, waarmee zij te kampen heeft, in een kritieke periode van haar bestaan is gekomen. Dat die moeilijkheden er waren was al lang geen nieuws meer; ook was het al geruime tijd bekend dat zij innerlijke spanningen en controversen in de leiding van de onder neming hadden doen ontstaan; het heen gaan van dr. Van Konijnenburg als lid van de directie is daar een symptoom van geweest. Dat nu zelfs een zo voortvarend, vasthoudend en begaafd man als de heer Van der Beugel zich niet in staat acht die moeilijkheden te overwinnen, toont dat de situatie nog veel ernstiger is dan menig buitenstaander had gedacht. Het rapport van het Amerikaanse effi ciency-bureau MacKinsey, waarin de be vindingen van een grondig bedrijfsonder- zoek zijn vastgelegd, schijnt hoogst ernsti ge kritiek op het directiebeleid en de or ganisatie van de K.L.M. te bevatten. „Schijnt", moeten wij zeggen, want wat daaromtrent bekend is geworden berust op onofficiële en uiteraard onvolledige in lichtingen. De officiële woordvoerders van het bedrijf hebben tot dusver angstvallig gezwegen over de inhoud van het Mac- Kinsey-rapport omdat dit slechts voor „in tern gebruik" zou zijn bestemd. Met deze opvatting kan men akkoord gaan voor zo ver het detailkwesties betreft; maar wat de hoofdzaken aangaat lijkt die zwijg zaamheid ons onjuist omdat we hier te maken hebben met een nationale onder neming waarin de staat eén aanzienlijk financieel belang heeft (bijeengebracht uit belastinggelden) en waarmee het Neder landse volk sedert vele jaren ook een sterke gevoelsbinding heeft. Om deze bei de redenen zou er naar onze mening alles te zeggen zijn voor de grootst mogelijke openhartigheid van de KLM-leiding jegens het publiek. Vooral in eén kritiek stadium als het huidige dient de openbare mening zich immers te kunnen vormen op grond van zakelijke en volledige inlichtingen uit bevoegde bron, niet op de basis van het geen men zo hier en daar met moeite te weten kan komen. Overigens vallen er, ook los van het MacKinsey-rapport, wel een aantal exter ne oorzaken van de huidige moeilijkheden aan te wijzen, oorzaken die trouwens bij tal van andere luchtvaartondernemingen soortgelijke problemen hebben geschapen: de overcapaciteit op de luchtvervoers- markt, de stagnatie in de groei van het transatlantische luchtverkeer, de protec tionistische politiek van vele regeringen die leidt tot grote financiële steun aan de eigen ondernemingen en tot weigering van landingsrechten aan buitenlandse, enzo voort. Sommige van deze oorzaken, en met name de laatstgenoemde, waren reeds lang te voorzien geweest; dat dit niet in voldoende mate gebeurd is, is een verwijt dat voornamelijk moet worden gericht tot de KLM-topleiding zoals deze enige jaren geleden was samengesteld. Het nu min of meer uiteengevallen directorium heeft daarvan echter de wrange vruchten moe ten plukken. Een zeer belangrijke beleidsfout is het naar onze mening geweest dat de KLM vier jaar geleden tijdens het regime van de heer Aler weigerde deel te ne men aan de creatie van een Europese luchtvaart-gemeenschap, de Air Union, samen met de Belgische, Franse, Italiaan- se en Westduitse zusterondernemingen. Het ging de KLM toen nog goed en zij zat hoog te paard, want de vier andere maatschappijen waren er veel slechter aan toe; de florerende KLM liet hen enigszins minachtend in de kou staan. Zij voorzag toen niet dat er wel eens een tijd kon komen waarin zij die andere vier even hard nodig zou hebben als deze haar toen nodig hadden en dat Europese inte gratie, op elk ander gebied reeds als een noodzaak erkend, ook voor de burgerlucht vaart op lange termijn de enige uitweg bood om de Europeanen internationaal een sterke positie te laten behouden. La ter heeft de KLM nog gepoogd (naar het slechte voorbeeld van Engeland en de Europese Vrijhandels-Associatie, maar op nóg kleinere schaal!) tot samenwerking met de Scandinavische en Zwitserse lucht- vaartmaatschappijen te komen, maar zo als de EVA mislukt is moest ook dit plan wel mislukken; alleen is het gelukkig eer der ingezien. (Lees verder op pag. 3 onder: „De K.L.M.")

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1