Verdeeld oordeel van Eerste Kamerleden over kernenergie AGENDA VEZENO Dwwe Pu rol M. S. Vaz Dias overleden 4 KABOUTER DRIFTKOP n P o 11 e, PeSli en Pinöo Jongedame gearresteerd wegens mishandeling van twee mannen F. H. van der Putten wacht op „achterstallig salaris" Hoge Raad verwerpt beroep van Dr. Scholten Gevangenisstraf en boete voor belastingfraude Stichting van den Arbeid bereidt zich voor op nieuwe taak Amsterdamse persprijs voor Ben Kroon Achterstand bij de girodienst c^Brieven aan de redactie Om het vriespunt ZATERDAG 5 JANUARI 1963 Defensie: „Eerst opgeven wat hij elders verdiende" Aalsmeerse bloemencorso op 7 september Haarlem V elsen-I J muiden Beverwijk ZAANDAM m HUID en HANDEN H <iiMiiiiiiitllllllllUi Machinist van „Con Brio" in Spanje verdronken Belgische onderscheiding voor W. J. Ossewaarde - Vele leden van de Eerste Kamer hebben de indruk, dat o.m. door verrassend grote vondsten van aardgas, in de toekomst bin nen een afzienbare periode geen werkelijke behoefte aan kernenergiecentrales is te verwachten. Zij verklaren dit in het voor lopig verslag van de Eerste Kamer over het ontwerp-Kemenergiewet. Zij vragen de minister van Economische Zaken, wan neer deze verwacht dat de kernenergie noodzakelijk zal zijn om te voorzien in de energiebehoefte in Nederland. Vele andere leden van de Eerste Kamer menen dat er in Nederland wat projecten voor kernener giecentrales betreft, een achterstand be staat. Deze achterstand is, zo zeggen zij, toe te schrijven aan een gebrek aan vol doende daadkracht op dit gebied in ons land, wat hun inziens te wijten is aan een veel te geringe activiteit van de centrale overheid. Over het plan tot het stichten van een experimenteercentrale van 50 megawatt, die, naar de minister van Economische Zaken in de Tweede Kamer heeft ver klaard, gelegenheid geeft om kennis en ervaring op te doen, zeggen deze leden, dat pas bij een kernenergiecentrale van ongeveer 500 megawatt ontwikkelingen te verwachten zijn, die tot kennis op het ge bied van de kernenergie kunnen bijdragen. Het zou huns inziens wenselijk zijn met betrekking tot de elektriciteitsproduktie één centrale beslissingsinstantie in het le ven te roepen. Hiertoe zouden alle elek triciteit-producerende bedrijven moeten worden ingebracht in één nieuw op te richten gemeenschappelijk bedrijf en ver- Een negentienjarige fabrieksarbeidster uit het Peelplaatsje Asten is door de poli tie aangehouden omdat zij ervan verdacht wordt twee jongemannen van 20 en 21 jaar oud tijdens een vechtpartij te hebben mis handeld. Zij zou daarbij een 20-jarige jon geman uit Eindhoven met een zakmes, dat zij in een handtas bij zich droeg, zodanig in de borst hebben gestoken dat waar schijnlijk een long werd geraakt. Het tweede slachtoffer zou zelfs tot driemaal toe door de Astense met het mes in de rug zijn gestoken. Tot haar daad zou ze zijn gekomen toen haar vriend na cafésluiting moeilijkheden kreeg met andere cafébezoekers. Tijdens het handtastelijk meningsverschil tussen de mannen had de verdachte ook een klap gekregen en zij zou daarom het mes heb ben getrokken. volgens zou men ook het bestaande koppel- net alsmede de toekomstige kernenergie centrales in dit op te richten bedrijf moeten opnemen. Dit zou geen concentratie van de distributie van elektriciteit behoeven in te houden. Vele andere leden waren echter geen voorstander van een dergelijke cen trale beslissings-instantie. Zij geven de voorkeur aan instelling van een energie- raad met een adviserende taak. Deze raad zou moeten nagaan in welke mate de ver schillende energiebronnen moeten bijdra gen aan de energiebehoefte. De ex-defensieambtenaar F. H. van der Putten heeft ruchtbaarheid gegeven aan het feit dat Defensie zou weigeren hem achterstallig salaris uit te betalen. Hij heeft vorig jaar een brief ontvangen van Defensie, waarin hem als gevolg van de nietigverklaring van zijn ontslag door de Centrale Raad van Beroep werd mede gedeeld dat hij bij Defensie zijn arbeid zou kunnen voortzetten. Voorts werd in die brief gevraagd opgave te doen van wat hij tijdens zijn „non-actief" had ver diend, opdat dat bedrag zou kunnen wor den gekort op het achterstallige salaris. Aan het verzoek heeft de heer Van der Putten echter niet voldaan. Zijn raadsman, mr. Geleynse, schreef een brief aan Defensie, waarin hij zich op het standpunt plaatste dat een derge lijke opgave niet meer behoefde te wor den gedaan. Hij beriep zich daarbij op een arrest van de Hoge Raad van 1959. Het ministerie van Defensie heeft toen teruggeschreven, dat dit arrest reeds was achterhaald door de uitspraak van de Centrale Raad van Beroep van 1960, dat wat een ten onrechte ontslagen ambtenaar elders verdiend heeft gekort wordt op zijn ambtenarensalaris. De heer Van der Put ten heeft desondanks nimmer opgegeven wat hij verdiend heeft. Daarom wacht hij nu nog op het „achterstallige salaris" van Defensie, aldus heeft een woordvoerder van het ministerie medegedeeld. Het traditionele Aalsmeerse bloemencor so wordt dit jaar op zaterdag 7 september gehouden. Het corso zal echter niet in Hamburg te zien zijn zoals eerst de be doeling was. Uit Duitse kwekerskringen zijn ernstige bezwaren gerezen tegen een dergelijke demonstratieve propaganda voor de Nederlandse bloemen. c Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Toneel groep Ensemble met „Naar het u lijkt" van Shakespeare. Regie Karl Guttman; en zondag 20 u. met: „Een maand op het land" van Toergenjev. Regie Peter Sjarov. Concertgebouw, zondag 14 u.: Concert door het Nationaal Jeugdorkest o.l.v. Nico Hermans. Solist Max van Egmond (bari ton). BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u. en zon dag ook 16.15 u.: „Lemmy houdt van da mes", 14 j. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.30 u.: „De veroveraar van Corinthe", 14 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u.: „Vrouwen in de nacht", 18 j. Van daag 23.30 u.: „Liane", 18 j. Zondag 11 u.: „Onsterfelijk Griekenland", a.l. Luxor, 14 en 20 u.: „Boccaccio '70", 18 j. Minerva, vandaag en zondag 20.15 u.: „Lolita", 18 j. Zondag 14 en 16.15 u.: „Jerry als piccolo", a.l. Van maandag af 20.15 u.: „Onvergetelijke melodie", a.l. Rembrandt, vandaag en zondag 16.15, 19 en 21.15 u. en van maandag af 14, 19 en 21.15 u.: „De overval" en „Zoo", a.l. Zondag 11 u.: „Woudsymphonie", a.l. Roxy, vandaag 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Duivelsgeneraal Pancho Villa", 14 j. Van maandag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Macabre", 18 j. Studio, vandaag en zondag 11 u.: „Doorn roosje", a.l.; 14.15, 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Het baantje", 14 j. Monopole, (Zandvoort), vandaag en zon dag 20 u.: „De-straatjongen van Parijs", 14 j. Zondag 14.30 u.: „Kluchtig en luchtig", a.l. Van maandag af geen filmvoorstellin gen. TENTOONSTELLINGEN Frans Hals Museum „(Gr. Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse School van de 16de tot en met de 19de eeuw Dagelijks geopend van 1017 u., zondag van 13— 17 u. Vishal (Grote Markt): Tentoonstelling van moderne kunst en van leden van de Haarlemse Vereniging van beeldende kun stenaars „De Groep" en modern Haarlems kunstbezit. Dagelijks geopend van 1017 en zondag van 13—17 uur. Kunstzaal „In 't Goede Uur", (Nieuwe Kerksplein), Expositie van tekeningen van Paula NieuwenhuisThies. Tot en met 31 januari. Dagelijks geopend van 10-18 u. en van 20-22 u. Klassiek grammofoonplaten- concert van 21-22 u.: Telemann. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen van J. van Gaag. Tot en met 28 januari. Dagelijks geopend van 9—17 u. en tijdens de klassieke grammofoonplatenconcerten op maandag, woensdag en vrijdag van 18— 20 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Tekenin gen Hollandse, Ital rnse en Franse School 16de tot en met de 19de eeuw. Schilderijen uit de 19de en 20ste eeuw. Dagelijks (be halve maandag) geopend van 1115 uur. Eerste zondag van de maand 1315 uur. Museum Het Huis Van Looy (KI. Hout weg 103): Tentoonstelling van litho's en affiches van Toulouse Lautrec. Dagelijks geopend van 1012.30 en 13.3017 u. en zondag van 14—17 u. Tot en met 15 januari. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva", (Raam- vest), vanavond van 20-2 u.: Cabaret door Fiet en Frans Koster en Han Reiziger, piano. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 4 januari). ZATERDAG 5 JANUARI City, 19 en 21.15 u.. „Ursus de leeuwen koning". Rex, 20 u.: „Arena der verschrikking". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. ZONDAG 6 JANUARI City, 14.30 u.: „Jack McCall, desperado"; 19 en 21.15 u.: „Arena der verschrikking". Rex, 15 u.: „Fort Bowie"; 20 u.: „Arena der verschrikking". MAANDAG 7 JANUARI City, 20 u.: „Porgy en Bess". Rex, 20 u.: „Arena der verschrikking". Pieter Vermeulenmuseum, zie onder za terdag. ZATERDAG 5 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: ..Dynamite Jack"; 23.30 uur: „Strijd tegen verdovende middelen". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 uur: „Ser geants 3". W.B. Theater, 20 uur: „Kogels rond Billy the Kid". ZONDAG 6 JANUARI Kennemer Theater, 14.30 uur: „De sla venjagers van Afrika"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Prooi van de nacht". Luxor Theater, 14.30 uur: „De straat jongen van Madrid"; 16. 18.45 en 21.15 uur: „Sergeants 3". W.B. Theater, 14.30 uur: „Jungle Jim en de tijgerafgod"; 16.30 en 20 uur: „Mr. Sardonicus". MAANDAG 7 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: Prooi van de nacht". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 uur: „Ser geants 3". W.B. Theater, 20 uur: „Mr. Sardonius". Advertentie Advertentie VERZEKERT ZIEKENHUISKOSTEN AAN: 'VEZENO'-ZAANDAM i Westzijde 212 - Tel.: (02980) 63441 I Ik zou gaarne inlichtingen over verzekering I tegen ziekenhuis-/operatlekosten ontvangen. naam: adres: woonpl./te!.: 101 De Hoge Raad heeft een cassatieberoep, dat dr. E. A. H. Scholten, lid van de raad van commissarissen der N.V. W. A. Schol- tens Aardappelmeelfabrieken te Gronin gen tegen deze N.V. had ingesteld, verwor pen. Dr. Scholten, die eigenaar is van een belangrijk pakket aandelen van deze N.V., heeft bezwaren ontwikkeld tegen het besluit van een aandeelhuodersvergadering waarin besloten is de directie te machti gen tot financiële manipulaties, o.a. de emittering van duizend gewone aandelen, ruiling van een pakket met die van een chemische fabriek en omzetting van een groot pondenbedrag in aandelen, teneinde de liquide middelen te verruimen. Dr. Scholten voerde deze procedure op grond van het feit, dat de door de directie aangevoerde gronden voor een dergelijk financieel beleid onvoldoende en ten dele onjuist waren, dat de N.V. gem belang had bij de ruiling van aandelen en de transactie met ponden geen liquide midde len kon opeleveren. Nadat de Groningse rechtbank zijn eis tot nietigverklaring van het besluit der vergadering van aandeelhouders had ge weigerd. heeft het gerechtshof te Leeuwar den deze uitspraak bekrachtigd. De Hoge Raad heeft thans, met verwerping van het beroep, uitgemaakt, dat van een ongeoor loofd doel van de directie over de aan deelhouders niet gebleken is. De 43-jarige directeur van een scheeps werf in Papendrecht is door de rechtbank in Dordrecht veroordeeld tot een maand gevangenisstraf en een boete van 20.000 gulden, omdat hij aan de belastingen 36.829,50 te weinig aan inkomsten- had opgegeven. Dit bedrag had hij als provisie ontvangen voor werk als bemiddelaar in zaken van een ander bedrijf. Zijn 42-jarige secretaresse kreeg een maand voorwaardelijk en 500,boete, omdat ze had meegewerkt aan de belas tingfraude. De heer T A. Wetes. de 40-jarige machi nist van de Nederlandse kustvaarder „Con Brio" van de rederij F. van der Laan uit Appingedam, is in Sevilla verdronken. Het ongeluk gebeurde toen de machinist probeerde over te stappen van zijn schip op een andere vrachtboot. Duikers hebben het stoffelijk overschot uit de Guadalaquivir opgehaald. Het zal naar Nederland vervoerd worden. De heer Wetes was gehuwd en vader van vijf kin deren. De looncommissie van de Stichting van de Arbeid is gisteren bijeengekomen in het gebouw van de SER in Den Haag. Aan de orde zou komen de voorbereiding van de behandeling der collectieve arbeids overeenkomsten, die, zoals bekend, niet meer in eerste instantie door het college van rijksbemiddelaars worden beoordeeld. Het werk van het zogenaamde loonbu- reau zal vermoedelijk gewoon worden voortgezet met dien verstande echter, dat dit bureau een zelfstandig orgaan zal wor den, waarvan de personeelsleden zullen worden beschouwd als rijksambtenaren. De voorbereidingen van de stichting zul len vermoedelijk nog wel enige tijd ver gen. De CAO-textiel, waarover maandag door partijen in het textielbedrijf wordt vergaderd, zal vermoedelijk nog niet on middellijk kunnen worden getest aange nomen dat partijen het op 7 januari eens worden. Over de CAO-grootmetaal zal niet eerder dan in de tweede helft van dezq maand worden onderhandeld tussen werk gevers- en werknemersorganisaties. Op 9 en 10 januari komen een aantal werkge versorganisaties bijeen om zich te bera den over eventuele nieuwe voorstellen. Mogelijk kan de stichting de nieuwe CAO- metaal wel onmiddellijk behandelen, daar het wel vast staat dat deze zeker niet voor het einde van deze maand zal wor den tot stand gebracht. De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, heeft in het Hilton Hotel de eerste Amsterdamse persprijs uitgereikt aan de echtgenote van de heer B. A. M. Kroon, lid van de staadsredactie van De Tijd-Maasbode in Amsterdam. Ben Kroon kreeg de prijs voor zijn reeks artikelen, beschouwingen en commentaar in 1962. De prijs voor de beste journalistieke pu- biikatie in het afgelopen jaar over Amster dam bestaat uit een kunstvoorwerp en een buidel met honderd guldens. De jury, die de winnaar van de eerste Amsterdamse persprijs aanwees, bestond uit dr. L. de Jong, Hella Haase, D. A. M Binnendijk, ir. N. Snijders en J. Masten broek. Naar het consulaat-generaal van België te Amsterdam heeft bekendgemaakt is de onderscheiding van ridder in de kroonorde toegekend aan de heer W. J. Ossewaarde te Heemskerk. De versierselen en kanse- larijstukken behorende bij de onderschei ding zijn hem op het polderhuis te Hoofd dorp overhandigd door de heer H. R. de Vleeschouwer, gevolgmachtigde minister, cinsul-generaal van België te Amsterdam, De heer Ossewaarde is van 1 december 1919 tot 1 oktober 1961 in dienst geweest van het waterschap de Haarlemmermeer polder, achteenvolgens als opzichter, tech- nisch-ambtenaar en technisch-hoofdambte- naar en tenslotte als hoofd van de tech nische dienst. De nestor van het Nederlandse persbu reauwezen, de heer M. S. Vaz Dias, is te zijnen huize in Amsterdam overleden. Hij was 81 jaar. In 1904 vestigde de heer Vaz Dias, die ook een der eerste geroutineerde stenogra fen is geweest, aan de Raamgracht te Am sterdam het „centraal correspondentiebu reau voor dagbladen M. S. Vaz Dias". Binnen zeer korte tijd slaagde hij erin een groot net van correspondenten en tip gevers op te bouwen. Steeds meer bladen gingen zich voor zijn berichten interesse ren en zo kwam zijn bureau snel tot ont wikkeling. In de eerste wereldoorlog bemerkte de heer Vaz Dias al spoedig hoe de berichten over getorpedeerde schepen van belang rijke invloed op de beurs waren. Hij be greep dat een snelle berichtgeving ook voor financiële wereld van het grootste belang was, en zo ontstond de financiële afdeling van Vaz Dias. In 1925 was Vaz Dias het eerste pers bureau ter wereld dat de radiotelefonie dienstbaar maakte aan de verspreiding van het nieuws. Jarenlang is bovendien de uitzending van nieuwsberichten voor de radioluisteraars door Vaz Dias verzorgd In 1934 werd met Reuter een groot con tract gesloten op grond waarvan Vaz Dias de Reuterberichten naar de provin ciale kranten doorgaf en Reuter de lan delijke bladen bleef bedienen. Voorts wer den via de gelieerde „verenigde fotobu reaus" illustraties en via de verbonden clichéfabriek „Pax Holland" cliché's, fo- 24-25. Au.dat kwam, lelijk aan! Ka bouter Driftkop had de spijker niet ge raakt, maar z'n vinger. En dat voelde hij, hoor! Eerst stond hij 'n beetje te dansen van de pijn en ik geloof wel dat hij een paar lelijke woorden riep. Toen koelde hij zijn woede op de stoel, die er toch heus niets aan doen kon dat Driftkop misgeslagen had Krak, krak!!! ging het. En daar lag de stoel, helemaal vernield. En toen liep ka bouter Driftkop beschaamd weg. topagina's en matrijzen verspreid. In 1931 reeds gaf Vaz Dias voor vertegenwoordi gers van pers en beurs een demonstratie met de hypermoderne telex. Toen de Nederlandse dagbladen in 1934 besloten een eigen persbureau op te rich ten werden de diensten van het persbu reau Vaz Dias door het ANP overgenomen „Vaz Dias knipseldienst" bestant nog evenals „Vaz Dias international", een in ternationale publiciteits- en public relations organisatie, welke vooral voor de Neder landse exportindustrie belangrije opdrach ten verzorgt. De heer M. S. Vaz Dias, die ook secre taris is geweest van het college van Par- nassim (dagelijks bestuur) der Portugees- Israelitische gemeente, was officier in de orde van Oranje-Nassau en begiftigd met verschillende buitenlandse onderscheidin gen. De girodienst heeft een extra achter stand van twee dagen en het telefoonver keer is zwaar overbelast. Door de enorme toevloed van betalingen, veroorzaakt door de maandelijkse, kwartaal- en jaarstortin gen, heeft de girodienst de gebruikelijke jaarlijkse achterstand gekregen Deze is echter nog gunstig vergeleken bij vorig jaar. De situatie werd nog verergerd om dat de helft van het personeel Den Haag niet kon bereiken door het in de war ge raken van het verkeer. Die twee dagen extra achterstand bete kenen dat afzenders vijf dagen en meer moeten wachten op de afhandeling van hun girozaken. Overwerk biedt de enige oplos sing voor de girodienst en daarom werkt de dienst vandaag ondanks de vrije zater dag in zijn geheel, evenals dat oudejaars dag het geval is geweest. Onvoorziene om standigheden daargelaten kan de achter stand half januari ingelopen zijn. Het heeft geen zin voor de girodienst om extra per soneel aan het werk te zetten want de werkzaamheden zijn daarvoor te gespe cialiseerd. Een grote vraag is nog of in de komende dagen de postbestellingen nor maal kunnen worden uitgevoerd. Op het ogenblik heeft men nog voldoende werk in voorraad, maar zodra dit is weggewerkt, zal het van de postbestellingen afhangen of een voldoende toevloed van girobiljetten binnenkomt. Door de weersomstandigheden zijn vrij wel overal ook de telefooncentrales over belast, omdat er een abnormaal aantal ge sprekken wordt gevoerd. PTT doet dan ook een dringend beroep op het publiek telefoongesprekken zoveel mogelijk te be perken en de gesprekken zo kort mogelijk te houden. CopyngM P I B Bo« 6 38. Klexje's vriendje ivil graag ons schip zien; we moeten hem dus maar een plaats in onze wagen geven. Toch maar fijn, dat wij de auto zo ruim en stevig gemaakt hebben". „Er rijdt iemand met ons mee, dus moet één van ons eruit en omdat deze mijnheer twee plaatsen inneemt, moeten er drie de wagen uit. Dat is een moeilijke rekensom!" „Zo'n wagen trekken is veel grappiger dan erin te rijden. Wij zijn nu vlug bij Zeerob. Zou hij slapen Alcohol (1) Naar aanleiding van het in gezonden stuk van dr. A. Behrendt, arts, als reactie op het ingezonden stuk van het Centraal Drankweer Comité „Wat moeten wij onze gasten aanbieden?" het volgende Vooropgesteld, ik ben geen lid van het Centraal Drankweer Comité, wel lid van de A. A. (Anonieme Alcoholisten), welke vereniging haar leden tracht nuchter en droog te houden door middel van een „twaalf stappen programma", en dé 24 uurs gedachte (iedere alcoholist kan 24 uur bui ten drank!). Het heeft mij diep getroffen, dat het ingezonden stukje zo cynisch was opge steld. Van een arts mag men toch ver wachten, dat hij weet welke gevolgen de drank kan hebben. Weet men dat ons land 40.000 drankverslaafden (genoeg om een heel stadion te vullen) telt? En dat het bij ieder van deze mensen, is begonnen met één glas (misschien wel Beauyolais), dat al deze mensen allergisch zijn voor alcohol? Dat er ook reeds vele jongelui als alcoholist te boek staan? Ik kan u al leen hier in Haarlem, al meenemen naar tientallen gezinnen, totaal verwoest door de drank. Verder: dat het reactievermogen van de mens reeds bij het drinken van één glas alcohol vermindert, laat staan bij meerdere. Moest geen van uw gasten nog over straat, te voet, per brommer of misschien wel met een auto? En waar blijft u zelf beste dokter, met uw (al zijn het bescheiden) glaasjes Beauyolais als ge plotseling bij een ernstige patiënt wordt geroepen? Achter het stuur? Wat Jezus Christus en Zijn wijn betreft: zover mij bekend was er toen nog geen snelverkeer. En hoewel ik u uw glas wijn gun, zou ik u willen adviseren: spot niet met een anders goede bedoelingen, vooral niet waar het een waarschuwing tegen drank betreft, want op een slechte dag kan ieder tot de ontdekking komen dat zijn bloedeigen zoon, of zijn vrienden, die men geen cho colademelk of frambozenlimonade durft schenken een alcoholist blijkt te zijn, zoals ik. Dan mag men blij zijn dat er een Cen traal Drankweer Comité en een A A- bGstcicin ANONIEME ALCOHOLIST Alcoholist (2) Met grote verwondering heb ik het ingezonden stuk van een Haar lemse arts, als antwoord op de waarschu wing van het drankweer comité, gelezen. Dat deze arts geen alcoholvrije dranken durft te schenken is mijns inziens slap, maar dat hij niet denkt aan de vele levens die door alcohol verwoest worden, vooral door licht en sterk benevelde automobi listen, is mij onbegrijpelijk. A. VAN VOORTHUISEN Het KNMI deelt mede: Een restant van de storing, die oorzaak is geweest van het invallen van de dooi in een groot deel van Europa, heeft de Waddenzee bereikt en beweegt langzaam verder in oostnoordoostelijke richting. Een nieuwe storing trekt met veel re gen door Frankrijk in de richting van Zuid-Dui'tsland. Beide ontwikkelingen heb ben tót gevolg dat zowel in Midden-Europa als in Scandinavië de luchtdruk lager wordt. Daardoor zal morgen in onze om geving de wind uit noordelijke richtingen gaan waaien en wordt de aanvoer van zachtere lucht van Frankrijk uit stop ge zet. De temperatuur zal dan ook in het alge meen om het vriespunt blijven schomme len. De neerslagkansen zijn niet groot, maar wel zal plaatselijk mist ontstaan. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen Jj binnen- en buitenland a 2 h Veers^ff laatste 24 uur S"o Den Helder sneeuw windst. -3 10 Ypenburg geheel bew. wzw 2 1 Vlissingen mist z 2 2 Eelde regen zw -4 7 De Bilt geheel bew. zzw 1 11 Twente geheel bew. z 1 12 Eindhoven geheel bew. z 2 3 Zd-Limburg onbewolkt z 3 0.2 Helsinki sneeuw zzo -5 1 Stockholm sneeuw windst. -3 0 Oslo geheel bew. windst. -8 1 Kopenhagen ij zei zo -1 1 Aberdeen hagelbui no 3 13 Londen geheel bew. n 1 0.1 Amsterdam geheel bew. zzw 2 9 Brussel geheel bew. z 2 0.2 Luxemburg mist zo 6 2 Parijs regen zo 1 0.2 Bordeaux zwaar bew. z 8 15 Grenoble geheel bew. zzw 7' 4 Nice geheel bew. n 13 0 Berlijn half bew. z -2 4 Frankfort zwaar bew. windst. 2 0 München zwaar bew. zo 3 0 Zürich sneeuw wnw 4 0.6 Genève regen wnw 6 2 Locarno geheel bew. ozo 2 5 Wenen mist zo 1 0.4 Innsbruck zwaar bew. wnw 2 9 Belgrado Athene Rome regen zo 13 0.2 Ajaccio regen windst 14 0.2 Madrid mist windst. 5 6 Mallorca geheel bew. zw 14 Lissabon licht bew. zw 15 33 Athene zwaar bew. wnw 1 0 Zondag 6 januari Zon op 8.48 uur, onder 16.44 uur. Maan op 14.15 uur, onder 4.38 uur. Maandag 7 januari Zon op 8.47 uur, onder 16.45 uur. Maan op 14.52 uur, onder 5.55 uur. Maanstanden 10 januari 0.09 uur volle maan. 17 januari 21.35 uur laatste kwartier. 25 januari 14.42 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 5 januari Hoog water 11.31 en uur. Laag water 6.52 en 19.27 uur. Zondag 6 januari Hoog water 0.10 en 12.40 uur Laag water 8.09 en 20.35 uur Maandag 7 januari Hoog water 1.18 en 13.41 uur. Laag water 9.15 en 21.37 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2