Opmars UNO-leger in Katanga is voorlopig gestaakt Ambtenaren van centrale regering naar Katanga HET WEER Psychopaten in opstand in Gronings rijksasiel Politie en leger moesten assistentie verlenen E. H. Larive voorgesteld als K.L.M.-directeur Explosie op „Togokust" in IJmuider sluis Rassenscheiding kost Amerika meer dan het ruimte-onderzoek Twaalf politieke gevangenen in België vrij UNO-actie heeft aan honderden het leven gekost Afgetreden directeuren krijgen een adviserende functie Indonesische luchtmacht patrouilleert in Borneo éeë MORRIS "êefore you êuy! 48e JAARGANG NUMMER 53 MAANDAG 7 JANUARI 196 Tsjombe s kansen Slachtoffers Dreigende stemming Militaire steun In de krant van heden: SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Weer vorst Het woord is aan A dviseurs E. H. Larive Troepen van de Verenigde Naties in Katanga hebben vorige week twee blanke huurlingen van president Tsjombe's gendarmerie gevangen ge nomen. Het zijn een 21-jarige Belg (links) en een statenloze Hongaar, die vroeger in het Amerikaanse leger heeft gediend. DETROIT (Reuter) De Amerikaanse vice-president Lyndon Johnson heeft zon dag in een toespraak in de Wayne univer siteit verklaard dat de rassenscheiding in de Verenigde Staten economisch gespro ken jaarlijks meer kost dan de gehele jaar begroting voor het ruimte-onderzoek. De door Lincoln afgekondigde gelijkstel ling der rassen maakte de slaven vrij, maar zolang wij de emancipatie niet tot een feit hebben gemaakt, onthouden wij de vrijheid aan de vrijen, aldus de vice-pre sident. BRUSSEL (ANP) —In België zijn de ze week twaalf politieke gevangenen uit de gevangenis ontslagen. Zij waren allen veroordeeld wegens collaboratie in de be zettingstijd. Het aantal politieke delinquen ten, dat nog gevangenisstraf ondergaat, is hiermede gedaald tot 22. ELISABETHSTAD (Reuter) - UNO- secretaris-generaal Thant heeft de Britse UNO-gedelegeerde in New York de ver zekering gegeven, dat de troepen van de Verenigde Naties in Katanga zich zullen beperken tot het consolideren van hun posities en dat zij slechts naar Kol- wezi de verblijfplaats van president Tsjombe zullen oprukken, als zij daar toe opdracht uit New York zouden krij gen. Volgens in Noord-Rhodesië opge vangen radioberichten zijn de vijande lijkheden in Katanga gestaakt. Dr. Ralph Bunchc, de speciale verte genwoordiger voor Kongo van Oe Thant, is zondag uit Leopoldstad in Elisabeth- stad (Katanga) aangekomen om zich op de hoogte te stellen van de situatie. Hij verklaarde geen plannen te hebben voor een onderhoud met president Tsjombe. „Ik heb niets met hem te bespreken", zei dr. Bunche. Voor en na de aankomst van Bunche brachten Amerikaanse transportvliegtui gen nog meer voorraden militair mate riaal voor de operatie in Katanga. Ook kwamen technici en bestuursamb tenaren van de centrale Kongolese re gering in Elisabethstad aan. Er bevinden zich thans ongeveer tweehonderd van hen in de Katangese hoofdstad. Tsjombe's voornaamste medewerker, de minister van Binnenlandse Zaken Moe- nongo, heeft zondag te Mokambo bij de grens met Noord-Rhodesië tegenover ver slaggevers verklaard, dat president Tsjom be met wie bij in verbinding staat naar Elisabethstad zal terugkeren om een gewijzigde regering samen te stellen, in dien hij waarborgen van Engeland en Frankrijk zou ontvangen, „want de presi dent vertrouwt deze twee landen". Tsjombe bevindt zich nog steeds in Kolwezi, waar hij blijft oproepen tot het bedrijven van een politiek der verschroei de aarde. In welingelichte kringgen in Elisabeth stad meent men echter, dat Tsjombe's on derhandelingspositie snel achteruit gaat. Men wijst er in dit verband op dat, in dien Tsjombe deze politiek op Kolwezi zou gaan toepassen, hij daarmede zijn laatste basis, zelfs voor vredesbesprekingen, zou vernietigen. Volgens deze kringen zou Tsjombe hiermede tevens zijn laatste kan sen op een politieke loopbaan in een ver enigd Kongo verspelen. De UNO heeft in Elisabethstad vlug schriften laten verspreiden, waarin de be volking gewaarschuwd wordt, dat iedereen die de „verschroeide aarde" bedreiging van president Tsjombe uitvoert, volgens bepalingen van de Kongolese wetten zwaar zou worden gestraft. Tsjombe's medewerker Moenongo ver klaarde, dat bijna 300 Kantangezen in de strijd met UNO-militairen zijn gesneuveld. Moenongo schatte het aantal Katangese vluchtelingen dat zich thans in het ge bied tussen Elisabethstad en de Noord- Rhodesische grens bevindt, op 150.000. Hij deed een beroep op hit Rode Kruis van Noord-Rhodesië om meer levensmiddelen ter beschikking van deze vluchtelingen te stellen. Gustave Dechamps, een zakenman die van Elisabethstad naar Salisbury is ge gaan, heeft daar verklaard, dat er in Eli sabethstad tussen de 300 en 500 negers en negerinnen om het leven zijn gekomen toen de troepen van de Verenigde Naties de negerwijken met mortieren beschoten. Vooral de Ethiopische soldaten zouden zich hebben misdragen. Zij hadden de deuren van de huizen ingeslagen als deze niet open waren. Een grote politiemacht, gevangenbe waarders, marechaussees en militairen de laatsten gewapend met stenguns hebben gisteravond met moeite een op stand kunnen onderdrukken in het rijks asiel voor psychopaten „Dr. S. Mesdag", de voormalige strafgevangenis aan de Verlengde Hereweg in Groningen. De opstand brak even voor negen uur uit en was pas tegen half twaalf bedwongen. De opstandelingen, die hun bewakers met stoelen, dekens, matrassen en vaat werk bekogelden, staken om de verwar ring nog groter te maken omstreeks negen uur op de eerste verdieping van de noordervleugel dekens en matrassen in brand. Ook werden ruiten stukge slagen. De brandweer wist het vuur in korte tijd te bedwingen maar moest het, gezien de moeilijke omstandigheden binnen, van buitenaf doen. De schade is aanzienlijk. Het moet er heet zijn toegegaan in de voormalige strafgevangenis. Iedereen heeft echter de opdracht gekregen geen mede delingen te verstrekken zodat het erg moeilijk is zich een juist beeld te vormen van wat zich heeft afgespeeld. Een lid van de bewaking vertelde er getuige van te zijn geweest dat adjunct-directeur Nanninga door een aantal opstandelingen werd beetgegrepen en bijna over een ba lustrade werd geworpen. Volgens de offi ciële mededelingen van de politie zou er geen sprake zijn geweest van enig hand gemeen. Toch werden tot circa elf uur gisteravond versterkingen naar het hoog ommuurde gebouw gezonden. Zoals iedere avond verbleven ook gister avond tachtig ter beschikking van de re gering gestelden in de recreatiezaal op de eerste verdieping van de noordervleugel. Om kwart voor negen zet de kantinehou der doorgaans de televisie en radio af en gaan de mannen terug haar hun cellen. Al om half negen voelde het bewakings personeel gisteravond dat er iets broeide. Er vormden zich groepjes en er werd druk gefluisterd. Toen de zaal als gebrui kelijk werd ontruimd weigerden enke len te verdwijnen. Zij wilden eerst direc teur-geneesheer J. A. van Belkum spre ken (wat later op de avond gebeurde) om dat ze niet zo lang opgesloten wilden zit ten. Dit bleek het sein te zijn voor een al- gemene opstand. De bewakers, die met De Verenigde Naties hebben het in Ka- tanga verschijnende dagblad „l'Essor du Katanga" gesloten. In kringen die in nau we verbinding met de UNO staan, wordt verklaard, dat het blad ter beschikking zal worden gesteld van het ministerie van voorlichting der centrale Kongolese re gering, dat een afdeling Elisabethstad zal oprichten. De regering van de Rhodesische Fede ratie heeft de UNO laten weten, dat zij jagers langs de Rhodesische grens pa- trouillevluchten zal laten maken, omdat UNO-vliegtuigen het luchtruim van Rho- desië hebben geschonden. SALISBURY (AP) De vrouw van pre sident Tsjombe is gisteravond met haar twee kinderen uit Salisbury per vliegtuig naar Rome vertrokken. Zij heeft vorige week enkele dagen doorgebracht in een ziekenhuis in Ndola in Noord-Rhodesië. Naar verluidt zou mevrouw Tsjombe in de loop van de morgen doorvliegen naar Brussel. i een deel van de gedetineerden al op de gangen waren, werden bekogeld en moes ten zich in allerijl terugtrekken achter de hekken om de gaanderij van de eerste en de tweede verdieping. Tegen half tien bereikte de wachtcommandant op het hoofdbureau van de gemeente-politie het eerste telefoontje met een dringend ver zoek om assistentie. Even later werd hij gebeld door de brandweer die naar het psychopatenasiel was uitgerukt. De wachtcommandant van het garnizoens bureau stuurde enkele militairen met sten guns. Gehelmde marechaussee kwa men even later in jeeps aanstormen, ook zij verdwenen achter de hoge deur. Vele leden van de rijkspolitie kwamen eveneens assistentie verlenen. Toch kostte het nog grote moeite de opstandelingen in hun cel len te krijgen. Dit alles ging vooral in het begin uiterst behoedzaam. De opstandelingen gooiden aan één stuk door en er ging het gerucht dat ze over vuurwapens beschikten. La ter bleek dit een loos gerucht te zijn ge weest. Een van de gevangenbewaarders ontsnapte nog juist aan een ernstige ver wonding, toen een groot stuk glas rake lings langs zijn hoofd suisde. De opstand beperkte zich tot de eerste en de tweede verdieping van de noordervleu gel. Elders in het gebouw bleef het rustig. Het gevangenisstelsel, dat in Groningen wordt toegepast, is in de eerste plaats ge richt op arbeid in gemeenschap. De vrije tijdsbesteding neemt een heel belangrijke plaats in en in de recreatiezaal is dan ook van alles te doen. Ter voorbereiding en uitvoering van het thans gevolgde be handelingssysteem werd na de oorlog een aantal deskundigen aan de voormalige strafgevangenis verbonden. Omdat Groningen speciaal was aangewe zen voor het opnemen van psychisch ge stoorde delinquenten kwamen er psychia ters en een psycholoog. De psychiatrische behandeling is gericht op individuele en op groeppsychotherapie. De na-oorlogse ver anderingen brachten met zich mee dat de bewaker naast zijn bewakingstaak ook een rol te spelen kreeg in de resocialisering van de gedetineerden. In het oorspronkelijk voor cellulaire op sluiting bestemde gebouw is na 1945 een aantal verbouwingen uitgevoerd om de be handeling in combinatie cel en gemeen schap mogelijk te maken. Elke verdieping werd een min of meer zelfstandige een heid. Hierdoor kon men selectie gaan toe passen en groepen gelijkgerichte psycho paten onderbrengen op dezelfde verdie ping. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstod 3 Buitenlands nieuws 3 Knipselkrant 4 Uit stad en omgeving5, 6, 8 In de Vishal en op zee6 Kunst 7 Horen en Zien7 Feuilleton 9 Topsy 10 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 12, 13 Luidsprekers10 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's BflSTFUORISST^ HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223516 Verwachting tot morgenavond: Opklaringen en slechts hier en daar wat sneeuw. Matige tot krachtige, later iets afnemende wind tussen noordoost en oost. In de komende nacht en mor genochtend matige, op enkele plaatsen mogelijk strenge vorst. Midden overdag lichte tot ma tige vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. André de la Roche: Men verwondert zich te veel over dingen die men zelden ziet, en te wei nig over de dingen die dagelijks voor komen. Telef. adm. 5437, chef oezorging tot 7 u. 7519. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I JL Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. II j "TT 1 ^^^1 ^^3^ I T Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. nummers afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSE N-IJ M UID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Glro-rekenmg IJmuide, Courant no. 1292SS. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze Haagse redacteur) De raad van commissarissen van de K.L.M. heeft zaterdagmiddag besloten aan de op 24 januari te houden algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen de heer E. H. Larive, directeur van Shell Tankers n.v., te benoemen tot lid van de directie van de K.L.M. en het door mr. L. H. Slotemaker, mr. J. van der Wiel en de heer J. C. van der Kloot aan geboden ontslag als lid der directie van de K.L.M. per 31 maart te aanvaarden onder betuiging van de bijzondere dank voor de grote diensten, die elk hunner gedurende vele jaren aan de K.L.M. heeft bewezen. Bij aanvaarding van deze voorstellen door de algemene aandeelhoudersvergade ring zal de directie van de K.L.M. per 1 april 1963 worden gevormd door ir. F. Besangon, mr. L. de Block en E. H. La rive. De president-commissaris van de K.L.M., dr. ir. F. Q den Hollander, zal, in afwachting van de benoeming van een president-directeur, tijdelijk het voorzitter schap vervullen van de directie-vergade ringen. „De directie van de K.L.M. zal zich, onder het voorzitterschap van dr. ir. Den Hollander, onmiddellijk zetten aan de verdere reorganisatie van het bedrijf, wel ke reorganisatie door de huidige omstan digheden geboden is en die de mogelijk heid moet scheppen de toekomst van ons nationale luchtvaartbedrijf te verzekeren", zo wordt gezegd in een communiqué dat de K.L.M. zaterdagavond uitgaf. De vergadering heeft tot 's avonds ze ven uur geduurd. De aftredende directeu ren de heren Slotemaker, Van der Wiel en Van der Kloot hebben zich op verzoek van de raad van commissarissen bereid ver klaard „hun kennis en ervaring, onder scheidenlijk op de gebieden van lucht- vaartpolitiek en samenwerking, van perso neelsbeleid en van commerciële aangele genheden, in een adviserende functie ter beschikking van de K.L.M. te stellen", zo wordt in het K.L.M.-communiqué nog ver meld. De heer E. H. Larive, die door de raad van commissarissen wordt voorgesteld als lid van de directie van de K.L.M., werd 23 september 1915 in oingaporte geboren. Hij is thans directeur van Shell Tankers n.v. Zijn opleiding kreeg hij, na het ly ceum te hebben doorlopen, aan het Ko ninklijk Instituut voor de Marine. Als lui tenant ter zee III werd hij naar het toen malige Nederlandsch-Indië uitgezonden. In april 1940 keerde hij met de torpedoboot- jager „Van Galen" naar Nederland terug en nam aan boord van dit schip deel aan de oorlogshandelingen in Rotterdam, waar op 10 mei van dat jaar de „Van Galen" na een luchtbombardement tot zinken werd gebracht. In juli 1940 werd hij in krijgs gevangenschap naar Duitsland gevoerd. In 1941 wist hij, na enkele mislukte pogingen te ontvluchtten en Engeland te bereiken. Daar werd hij commandant van de Ne derlandse motortorpedoboten in het „Do ver Command". Eind 1944 werd de heer Larive in Londen hoofd van de Marine voorlichtingsdienst, met welke functie hij ook na zijn overplaatsing naar Neder- in 1945 belast bleef. In 1946 verliet de heer Larive de Ko ninklijke Marine en hij trad in septem ber van dat jaar in dienst van de Ko ninklijke Shellgroep. Hij werd uitgezonden naar Curacao, in dienst van de n.v. Cura- gaosche Scheepvaart Maatschappij. In 1949 werd hij belast met de leiding van de Nederlandse staf-afdeling van de An glo-Saxon Eastern Ltd in Singapore. In oktober 1951 ging hij opnieuw naar Cura- gao waar hij werd benoemd tot adjunct directeur van de n.v. Curagaosche Scheep vaart Mij. In juni 1954 keerde de heer La rive terug naar Nederland, waar hij in december van dat jaar werd benoemd tot directeur van Shell Tankers. De heer Larive is onderscheiden met de Militaire Willemsorde derde klasse, het Bronzen Kruis (tweemaal), het Oorlogs- herinneringskruis met drie gespen, en met het Distinguished Service Cross and Bar. Hij is ridder in de orde van Oranje Nas sau met de zwaarden. Hij is de auteur van het boek „Vannacht varen de Hollan ders." De heer Larive is gehuwd en heeft een dochtertje van 5 en een zoontje van 3 jaar. De heer D. Rodenburg zal voorlopig met de waarneming der directie van Shell Tan kers n.v. worden belast. De heer Roden burg is adjunct-directeur van deze n.v. DJAKARTA (AP) De Indonesische luchtmacht heeft bekendgemaakt, dat zij dag en nacht patrouilleert boven „ge spannen" grensgebieden. Men neemt aan dat de Indonesische grens met de Engel se gebieden in Borneo wordt bedoeld. Kolonel Roesmin Noorjadin, hoofd van de afdeling operaties der Indonesische luchtmacht, heeft verklaard, dat Indonesië geen schendingen van zijn luchtruim zal toestaan en dat het buitenlandse vliegtui gen, die zich hieraan schuldig maken, zal neerschieten. In de nacht van zaterdag op zondag jongstleden heeft zich aan boord van het Nederlandse vrachtschip „Togokust" (3.379 brt), terwijl het zich in de Noordersluis te IJmuiden bevond, een explosie voorgedaan. Er zijn geen persoonlijke ongelukken bjj gebeurd. De schade was niet van dien aard, dat de reis naar Bremen niet kon worden voortgezet. De heren Veen en Figge hadden de sluis- wacht, toen de explosie zich voordeed; naar achteraf bleek in de reserveketel van de „Togokust". Op dat moment bevond de heer Veen zich midden op de sluis. Hij voelde meteen, dat een zwaar voorwerp rakelings langs zijn hoofd suisde. Het bleek de bescher- mingskap te zijn, die enige meters verder op in de sneeuw terecht kwam. Als door een wonder is niemand gewond geraakt, maar de heer Veen zei wel hevig te zijn geschrokken. „Mijn eerste gedachte was, dat er een bom gevallen was: oor log...." Gelukkig is alles nogal meege vallen. De schade aan boord van de „To gokust" was in elk geval niet zodanig, dat bezwaar moest worden gemaakt tegen doorvaren. Het schip heeft dan ook de reis naar Bremen voortgezet, met de bescher- mingskap aan boord. Na de vergadering werd voorts medege deeld dat tot nu toe geen enkel definitief besluit genomen is betreffende het perso neelsbestand. Evenmin is zulks geschied ten aanzien van bedrijfsaangelegenheden. „Het McKinsey-rapport", zo werd gezegd, „noemt geen mensen en geen cijfers. Het heeft niets met het personeelsbestand te maken. Wel wordt er in het rapport ge sproken over zaken van functie-indeling e.d. De nieuwe directie zal moeten uitmaken welke adviezen uit het rapport zij zal op volgen en welke andere plannen zij voor verwezenlijking in aanmerking zal laten komen. Uiteraard zal de directie zeer be slist rekening houden met de wensen die in de raad van commissarissen leven. De raad van commissarissen der K.L.M. heeft de heer E. H. Larive tot lid van de directie der K.L.M. benoemd.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1